Kultura

sirien
11.7.2016 22:46
Realistický boj (chladné zbraně)
Motáme se kolem tohodle tématu v X diskusích, tak asi bude dobrý to trochu centralizovat ať se to dá i dohledávat.
2.9.2018 16:00 - sirien
Boldrick píše:
Ale při vyhrocený sebeobraně bych na ně nesázel. Uvažoval jsem vhodnost nožů pro boj.

Stranou osobních preferencí (ergonomie, pevná/otevírací čepel) skončíš u jednoduché úvahy: chceš něco kratšího (snadno nositelnýho v kapse atp.) nebo si ochotnej se tahat s něčim delšim (co vyžaduje nějaké pouzdro a umístění)? A i to je ostatně dost osobní preference spíš než otázka efektivity (kratší nože sou kratší, zase sou praktičtější do reverzu kvůli menší páce z čepele). Všechno ostatní (nějaké zoubky, výbrusy čepele, jedno/oboustrannost atd.) je takřka jen estetika.

Fakticky všechny nože co si vezmeš cíleně s myšlenkou (i) na sebeobranu (pokud tušíš co děláš, samozřejmě) budou vpodstatě stejně efektivní a nějaké uvízávání mezi žebrama a podobný sou vcelku irelevantní a ty nože v tom vyjdou poměrně nastejno. Specifické profláklé designy (bowie...) vychází z toho že se u nich už uvažují i jiná praktická užití která musí plnit.

Samozřejmě pak máš nějaké specifičtější zbraně které se fakt něčím liší (kukri...) a které pak nabízí nějaké jiné bojové možnosti, ale... well... jako někde v divokém světě bych to možná ještě chápal, ale podobná preference v našich krajích je podle mě už fakt magořina.

Boldrick píše:
Zastavovací efekt - větší ráže tě pravděpodobně zlikviduje na méně výstřelů než menší. Co se ti na tom nezdá?

To neni to co se běžně myslí pod pojmem "stopping effect". Stopping effect je speciální efekt kdy pouhý zásah ze střelné zbraně, byť není smrtelný, útočníka zastaví/srazí sám o sobě (bolestí, šokem, zastrašením atd.) bez ohledu na jeho faktickou likvidaci.

Boldrick píše:
Bodnutí do břicha - Dej co největší ránu do břicha rukou v které držíš rukojeť nože, ale bez čepele, samozřejmě. Jestli dáš KO jseš borec.

O to vůbec nejde. Otázka je, jestli když mám rozeběhnutého útočníka co se mě pokusí natankovat a srazit/narazit na stěnu a využít té setrvačnosti k dalšímu útoku, tak jestli ho dokážu zastavit a o tu setrvačnost ho připravit. Odpověď je: nůž samotný sám o sobě to neumí (pistole IMO taky ne), ale existují techniky které to udělat zvládnou (a s nožem se dělají líp než bez něj; samozřejmě s pistolí jsou nějaké vzory střelby co se dají natrénovat taky, ale už to je nějaký dril, ne jen střelba samotná EDIT: plus samozřejmě když máš trochu vzdálenosti tak můžeš útočníka sestřelit ještě než Tě dosáhne, což je by definition výhoda střelných zbraní, jen tu vzdálenost k dobru musíš mít nebo si jí umět vytvořit /EDIT).

Že to není finální řešení situace a že to bude vyžadovat nějakou další návaznost je samozřejmě pravda.
2.9.2018 16:42 - Boldrick
Odhalil jsi mě, nejsem profík, jen nadšený amatér, s důrazem na nadšený.

Takže o odbornosti mého příspěvku se, jak koukám, už pochybuje :-)
Píšu právě to co jsem zkusil a, přiznávám, nějaké zkušenosti mých známých. Je to zobecněný amatérský pohled na věc - pro amatéry.
Vobrovskej bowiák vs prťavý stiletto - a všechno ostatní je mezi tím.
Se zraněními, nicméně, nějaké zkušenosti mám, ale už dost o mě :-)

Bodnutí do břicha (po kolikáté už) - když to zobecním tak zastavit někoho bodnutím do břicha je těžký. Můžeme se bavit o taktice, co když a kdyby a přesto, ale to nemá smysl, každá situace je jiná.
Ale bodnutí samo o sobě nic moc neudělá a frajer s propíchnutou slezinou tě klidně stihne ještě podříznout, než zcepení.

Ale samozřejmě máš ve všem pravdu, jen je to zbytečně konkrétní, což lidem jako já moc nepomáhá. Když jdu koupit něco o čem toho moc nevím a prodavač mě zahrne, byť přesnými, ale odbornými kvanty informací, tak mu poděkuju a půjdu někam kde mi selsky poradí, a to je rozdíl mezi námi.
2.9.2018 16:56 - sirien
Boldrick píše:
Ale bodnutí samo o sobě nic moc neudělá a frajer s propíchnutou slezinou tě klidně stihne ještě podříznout, než zcepení.

Tak to je jistě pravda, ale jsme zas u toho že nic není samospásné a musíš vědět co děláš a mít to naučené.

Píše:
zbytečně konkrétní, což lidem jako já moc nepomáhá. Když jdu koupit něco o čem toho moc nevím

No, moje rada je že si pak radši nemáš kupovat nic, protože když nevíš co přesně chceš tak s tím zjevně moc neumíš a výsledek pak je že víc ohrozíš sám sebe (přinejlepším, nebo taky další lidi). Žádné zbraně (IMO ani blbej pepřák) nepatří do rukou lidem bez výcviku a jsou pro to dobré důvody.
3.9.2018 10:46 - Boldrick
Nesouhlasím s tebou. Co lidé, kteří chtějí začít trénovat? Určitě nemusí znát přehršel odborných termínů a informací. Ostatně to platí pro všechny "prodavače". Znám několik dobrých bojovníků, kteří na teorii nikdy moc nedali, ale bojovat bych s nimi nechtěl. Takže si neskromně myslím, že postřehy mého typu jsou pro začátečníky nebo hráče, kteří to chtějí zakomponovat do herního systému, praktičtější.
3.9.2018 12:52 - Jerson
sirien píše:
O to vůbec nejde. Otázka je, jestli když mám rozeběhnutého útočníka co se mě pokusí natankovat a srazit/narazit na stěnu a využít té setrvačnosti k dalšímu útoku, tak jestli ho dokážu zastavit a o tu setrvačnost ho připravit. Odpověď je: nůž samotný sám o sobě to neumí (pistole IMO taky ne), ale existují techniky které to udělat zvládnou (a s nožem se dělají líp než bez něj; samozřejmě s pistolí jsou nějaké vzory střelby co se dají natrénovat taky, ale už to je nějaký dril, ne jen střelba samotná

Nechápu, jak můžeš rozlišovat mezi střelbou z pistole a drilem střelby. Spíše myslím, že směšuješ dvě věci, jedno je přesná terčová střelba, a druhé je střelba pro sebeobranu. V RPG se to často spojuje v jedno, v praxi to jsou dvě naprosto různé dovednosti, naučit se musíš obojí, ale každá vyžaduje jiné vlastnosti a jiný přístup. A jedna prakticky vůbec nepomáhá při druhé.
Jinak pistole z principu má možnost vyřadit rozběhlého člověka dřív, než se dostane na dosah útoku. O setrvačnost ho nepřipraví, ale může mu velmi znesnadnit nebo přímo znemožnit útok. S vhodnou municí to zvládne mnohem spolehlivěji než nůž.

sirien píše:
No, moje rada je že si pak radši nemáš kupovat nic, protože když nevíš co přesně chceš tak s tím zjevně moc neumíš a výsledek pak je že víc ohrozíš sám sebe (přinejlepším, nebo taky další lidi)

Při sebeobraně je cokoliv v ruce lepší než prázdná ruka, ať s tím umíš nebo ne. Málokterá žena se učí bojovat s kabelkou, málokterý muž s barovou stoličkou, obojí je lepší než nic. Větší škodu na sobě můžeš udělat třeba s nunčaky nebo řemdihem, ale pokud vím, tak je nikdo jako zbraň pro sebeobranu nedoporučuje. Ale že bych se měl raději bránit bez teleskopického obušku, než abych ho vzal do ruky, i když jsem přímo s ním netrénoval? Nevidím důvod.
3.9.2018 13:41 - sirien
Boldric: Zaprvé nemluvim o teorii ale o tréninku. A zadruhé když chceš začít něco trénovat, tak ze začátku zpravidla není nutné ty reálné zbraně vlastnit.

Jerson píše:
Ale že bych se měl raději bránit bez teleskopického obušku, než abych ho vzal do ruky, i když jsem přímo s ním netrénoval? Nevidím důvod.

...přehnané sebevědomí, zbytečná a dost možná nezvládnutá eskalace, fakt že se ta zbraň dost možná ukáže o dost míň účiná než si maluješ... ale víš co, mě tyhle diskuse zas až tak moc nebavěj a brát Ti to nebudu.
3.9.2018 15:17 - Hunter
Mihnu se s par postrehy taky zase kolem :-)

Pouziti savle, potazko kordu je v pripade vicemene popisovanem v tomhle filmu.
https://www.youtube.com/watch?v=0E9u-TYCX7I

Neboli v krizove dobe a jako alternativa ke strelne zbrani (a vyrazne efektivnejsi, alespon pro me a muj soubor schopnosti) na obranu proti vicero utocnikum. Podstatna je ochrana ruky, dlouhy dosah a mix secne a bodne jednorucni zbrane - Boldricku, s katanou jdi nekam, treba do japonska - totalne k nicemu na obranu (bud jsi necetl, co jsem psal, nebo totalne ignorujes, ze s katanou se NEKRYJE a dokonce se ani nepocita s uhybanim ve vychozich skolach boje).
Predpoklad pouziti v kombinaci se stitem (moderni, ci improvizovany) proti neobrnenym protivnikum (maximalne tluste zimni obleceni).
S kordem umim, se savli nijak zvlast, rozumej, nijak skvele, oproti jednorucce, jedenapulrucce, ci zweihanderu, se kterymi umim dobre.

Otazka nebyla minena ve stylu jsem amater a neco poradte, ale ve stylu vim co delam, ale moderni savli v podstate neznam. Vycvik je pro ni pochopitelne nutny, ale jde to ruku v ruce. Eskrima by s ni mela pracovat, ale netusim jak moc. Takze pokud k tomu nemate nahodou nekdo hlubsi/profi vhled, ok :-)

Jinak souhlas s Jersonem, jakakoliv zbran lepsi nez zadna v samotnem aktu. Kreteni, kteri situace eskaluji, protoze neco maji, jak rika Sirien jsou paka, ale paky budou i bez te zbrane a najdou si jiny duvod pro eskalaci.

Ohledne delky noze, ja jako clovek delajici serm proste vzdycky pujdu po co "delsi" cepeli, protoze me to dostane do zony "dyka" a prace s ni. Male noze jdou mimo me, protoze jejich pouziti a efektivnost mi zkratka nesedi (jsem velkej chlap s pazourou, co blbe drzi tyhle mensi veci). A jsem zvyklej na body apod se zastitou, ergo necim, co zasavi mou ruku, aby nesjela na cepel pri tvrdem narazu.

A bokem, Boldricu, maly nuz a pod celisti do mozku? Co je maly nuz? 5cm cepel? 10cm cepel? U me 10cm uz tedy neni maly nuz a to je zrovna velikost, ktera je v podstate minimalni pro smrtelna zraneni. (na miste smrtelna zraneni). Ad kord, promin, ale placas blbosti, ze smrtelna byla jen kvuli infekcim. Ono kdyz ti nekdo prave propichne okem mozek, tak umres na jine, mnohem akutnejsi duvody :-)
3.9.2018 15:25 - Aegnor
Hunter píše:
Kreteni, kteri situace eskaluji, protoze neco maji, jak rika Sirien jsou paka, ale paky budou i bez te zbrane a najdou si jiny duvod pro eskalaci.

Ne, Sirien mluví o situaci, kdy se normální člověk dostane do nebezpečné situace(např. na něj někdo vytáhne nůž a chce po něm prachy) a protože má zbraň, tak ji vytáhne na svoji obranu. Ale protože s ní neumí, tak v následujícím boji nemá moc šancí se ubránit.
3.9.2018 15:26 - LokiB
Hunter píše:
Ono kdyz ti nekdo prave propichne okem mozek, tak umres na jine, mnohem akutnejsi duvody :-)


To už musí mít člověk sakra převahu, aby se rozhodnul pro efektní zakončení boje bodným útokem na oko ...
Jak častá smrtelná zranění to asi byla ... v porovnání s infekcí ;)
4.9.2018 13:46 - Jerson
Aegnor píše:
Ne, Sirien mluví o situaci, kdy se normální člověk dostane do nebezpečné situace(např. na něj někdo vytáhne nůž a chce po něm prachy) a protože má zbraň, tak ji vytáhne na svoji obranu. Ale protože s ní neumí, tak v následujícím boji nemá moc šancí se ubránit.

Když máš zbraň, tak se vždycky můžeš rozhodnout ji v dané situaci nepoužít. Tak jako tak máš na výběr. Když zbraň nemáš, nemáš na výběr.
A jinak přeju hodně štěstí v posuzování, zda týpek s nožem chce jen tvoje peníze, nebo tě taky hodlá říznout, jen tak pro jistotu, abys ho neotravoval.
4.9.2018 13:51 - LokiB
Jerson píše:
Když máš zbraň, tak se vždycky můžeš rozhodnout ji v dané situaci nepoužít. Tak jako tak máš na výběr.


Zkus někdy vzít v úvahu i emoce. Přijde mi, že to často hodnotíš hodně "strojově", logicky ... což je sice fajn, ale v okamžiku, kdy ti zastoupí večer cestu jeden nebo více chlapíků s nožema, tak to je prostě jiný i než ten pracnej drill v tělocvičně. Ani vytrénovaní policajti nedokážou často zkrotit návaly adrenalinu. Je o i o povaze. Někdo má tendenci zůstat ledově klidný, jiný je vrcholně excitovaný ... to jsou v mnoha ohledech věci endokrinní, které dokonce ani ten trénink nedokáže a neumí "naučit".

To jen k tomu, že "máš na výběr" ... technicky ano, neznemená to však automaticky, že i v praxi.
4.9.2018 13:52 - Šaman
Tohle už je dost odborné téma pro psychology. Já si taky myslím, že (u nás v tuhle dobu) je pro netrénovaného člověka lepší zbraň nemít (a tedy projít situací i případným soudem jako oběť), ale nějaké podklady o které se dá opřít k tomu nemám.
4.9.2018 14:25 - sirien
Jerson píše:
Když máš zbraň, tak se vždycky můžeš rozhodnout ji v dané situaci nepoužít. Tak jako tak máš na výběr

Rád bych jen upozornil na ten nevyslovený předpoklad, že si ten netrénovaný člověk vybere správně (a ve správnou chvíli a správným způsobem).
4.9.2018 14:26 - Jerson
Šaman píše:
Já si taky myslím, že (u nás v tuhle dobu) je pro netrénovaného člověka lepší zbraň nemít (a tedy projít situací i případným soudem jako oběť)

A to i v případě, když jako oběť skončíš v nemocnici, nebo na hřbitově?
Jinak oběti takových násilných činů mají dost často traumata na několik let, na rozdíl od lidí, kteří pro svou obranu mohli něco udělat (i když třeba neúspěšně).

LokiB píše:
Zkus někdy vzít v úvahu i emoce. Přijde mi, že to často hodnotíš hodně "strojově", logicky ... což je sice fajn, ale v okamžiku, kdy ti zastoupí večer cestu jeden nebo více chlapíků s nožema, tak to je prostě jiný i než ten pracnej drill v tělocvičně.

To má dva aspekty - emoce v tom hrajou roli, ale i v takovém případě je mnohem horší situace, která směřuje k násilí, a ty víš, že budeš v roli oběti, aniž bys s tím mohl něco dělat.

Druhá věc je, že útočník taky není stroj, ale je pod vlivem emocí, a dostatečně rozhodná obrana, nebo jen ukázka ochoty se bránit ho od útoku může odradit, takže uteče, protože s žádnou obranou nepočítal.

Nicméně to je asi dané mojí povahou, protože jsem několikrát byl v situaci, kdy jsem bez boje ustoupil (přesněji do sebe nechal kopat), a už to nehodlám zažít znovu.

sirien píše:
Rád bych jen upozornil na ten nevyslovený předpoklad, že si ten netrénovaný člověk vybere správně (a ve správnou chvíli a správným způsobem).

Správnost rozhodování se dá obvykle posuzovat až dodatečně a ještě je to diskutabilní, protože nemáme možnost pustit si situaci znovu s jinými parametry.
4.9.2018 14:58 - sirien
Jerson: Mám takové tušení, že jako obvykle, když jsi o něčem bytostně přesvědčen, je zbytečné snažit se Ti ukázat, že to vidíš špatně (a tvrzení i neposouditelnosti rozhodování mi to jen potvrzuje), takže se o to asi radši ani nebudu snažit. Doufám jen, že "nenechal do sebe kopat" nebudou slova na Tvém náhrobník kameni (i když je pravda, že nějaké trauma by Tě pak už fakt netrápilo).
4.9.2018 15:50 - Jerson
Siriene, já jsem se přesvědčil díky statistikám, které říkají, že pokud se člověk o svou obranu snaží, tak obvykle dopadne lépe než ten, který se nebrání. A to jak fyzicky, tak duševně.
Moc nevěřím tomu, že ty by ses při při útoku nebránil čímkoliv, co ti přijde pod ruku.

A mimochodem, pořád bych raději měl na náhrobku slova "nenechal do sebe kopat", než "nechal se ukopat".
4.9.2018 16:00 - LokiB
Vyjdi z toho, že to fakt můžeš hodnotit až ex-post, takže vlastně skoro vůbec.
Ukopal by tě ten útočník kdyby ses nebránil a nepraštil ho teleskopickym obuškem do ruky, což ho spíše rozvášnilo, protože to je vygumovaný hovado?
Nebo by ho tvůj útok zastavil a on by utekl?
Kdyby ses nebránil, zabil by tě jako snadnou kořist, nebo jde hlavně po peněžence a nemá potřebu tě masírovat?

To jsou všechno věci, které dopředu nemůžeš vědět, ale vlastně je ani zpětně nemůžeš ověřit. Zůstává to v rovině dohadů.
Něco se můžeš snažit odhadovat svojí emaptií a zkušenostmi, máš-li na to ale vůbec čas.

Měl jsem v ruce obušek i nůž ... a musím říc, mám v sobě poměrně hluboko zabudované přesvědčení "neútočit na lidi", že se mi obtižně představuje, že i v okamžiku ohrožení provedu "útok či obranu plnou silou s cílem zranit/zahnat/zabít" ... prostě ruka tou zbraní s tímhle úmyslem neumí zacházet. Podvědomě brzí, uhyba atd.
Jak bych se choval v reálné situaci ohrožení ... nevím.
5.9.2018 01:55 - Colombo
Píše:
A to i v případě, když jako oběť skončíš v nemocnici, nebo na hřbitově? Jinak oběti takových násilných činů mají dost často traumata na několik let, na rozdíl od lidí, kteří pro svou obranu mohli něco udělat (i když třeba neúspěšně).
To je pochopitelné, když ti druzí skončili na tom hřbitově.
5.9.2018 15:08 - Boldrick
hlavně to Hunter: tak jsem rozhýbal své vetché a hlavně líné tělo a trochu se poptal a ještě méně ozkoušel a rád bych reagoval aby to nevypadalo, že uhýbám :-)

K těm dlouhým zbraním, máš pravdu. Můj závěr z několika rad je, jedno ručí meč či šavle je, lepší než katana. Právě pro tu možnost krytí, když už se bavíme o obraně. Kord vycházel nejlépe, ale podle mě je fakt nejtěžší na zvládnutí. Ale na poměr výkon/cena vyhrává mačeta, jak tu psal, tuším, sirien.

Ad nože. Čím delší čepel tím lepší pro obranu, ale nůž je lepší do útoku než do obrany. Ale lepší něco než nic, samozřejmě. Oblíbený nůž je Kukri, ale tam jsem moc rozdíl mezi mačetou nevyděl, jen je o trochu menší, takže se lépe schová.

Pod čelistí do mozku, jsem vůl, máš pravdu.

Ad plácáš blbosti: tak tady je neplácám, alespoň jsem o tom stále přesvědčen. Souboje často končili zraněním. Častěji než akutním zabitím. No a pak pošli na následky. Možná se pletu, ale v tomhle si věřím.
5.9.2018 16:38 - sirien
Boldric: přijde mi, že to co píšeš trochu plave mimo kontext. Např. uvažovat v dnešní době kord jako zbraň k sebeobraně mi nepřijde úplně příčetné. (Totéž případně katana nebo tachi nebo evropská jedenapůlka atd. - stejně jako kopí, obouruční tyče aj.)

Podobně srovnání úmrtnosti v soubojích není moc směrodatné, protože u soubojů se nedoráželo (ve skutečnosti když si protivníka učinil nebojeschopným tak se souboj prostě ukončil - dorazit protivníka by byla vražda) a mnohdy se ani prvoplánovitě nebojovalo na smrt (i když se třeba zabití připouštělo, tak aspoň formálně nebylo cílem - bojovalo se třeba do první krve nebo tak, přesně ty pravidla napříč místy a časem neznám, na tohle fakt moc expert nejsem...) Tzn. to že se u soubojů případně víc umíralo pak na nějaké záněty nebo otravy krve nebo jiné podobné komplikace nemusí říkat a spíš neříká nic moc o tom jaká je skutečná smrtelnost takových zbraní když by došlo na faktický úmysl protivníka nadobro odrovnat.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.098091840744019 secREMOTE_IP: 52.90.181.205