Volná diskuze

Necromancer
29.12.2020 21:05
Mocní Středozemě v 5e
Ahoj,
Víte, jsem velký fanoušek Pána Prstenů. Velmi rád bych si třeba někdy zahrál DnD ve světě pana Tolkiena. Jeden z aspektů Středozemě jsou i specifičtí tvorové a hlavně potvory. Zatímco ty běžné, skřety, zlobry, obří pavouky a další můžeme snadno odvodit ze stávajících monster z bestiáře, tak třeba ty složitější postavy, mám problém složit. Tak bych rád poprosil tuto komunitu o radu. Konkrétně bych třeba rád nápady, jak třeba sestavit staty Galadriel, Gandalfa, Sourona nebo Pána Nazgûlů.
Předem děkuji za jakékoliv nápady. ☺
Autorská citace #1
29.12.2020 21:53 - chrochta
Proč chceš statistiky zrovna extra mocných postav? Ze čtyřech tebou jmenovaných je ten předposlední zcela pasé, protože s tím by se postavy "na férovku" (kdy by byly schopné s ním jakkoli dialogicky interagovat - tj. nikoli jako trpný objekt jeho vůle) nikdy dostat neměly.
Nazgúlové obecně byli mimořádní zástupci Černých Numenorejců. A to zejména v duševní oblasti (tupým silákům s charismatem leklé ryby by Sauron zřejmě Prsteny nedal).
Galadriel to samé: mimořádně silná osobnost (její mateřské jméno v překladu zní "žena-muž"), zřejmě vysoce charismatická, zřejmě skutečně inteligentní, zřejmě s nemalou hodnotou moudrosti. Narodila se ještě za Hvězdných věků, měla vynikající učitele, sedala u nohou Valar, byla pravou rukou Melian a dva a kus Věku organizovala a vedla vlastní říši v jakési barbarské prdeli (Lórienu).
Gandalf bude oříšek. Opět, nadprůměrná inteligence, ještě vyšší moudrost (měl podporovat odboj vůči Sauronovi), slušná charisma (neměl ho vést); jako Maia (byť maskovaný za člověka) asi i trošku silnější a odolnější, než je obvyklé.

EDIT: Nahoře na liště, nad názvem stránky, je proklik na vlastní stránku věnovanou hraní ve Středozemi.
Autorská citace #2
29.12.2020 21:58 - cyrasil
Jako nejaka lotr dobrodruzstvi mas napr. tady, ale jaka jsou netusim. https://www.fantasyobchod.cz/ruzne-prirucky-kompatibilni-s-dungeons-and-dragons-5e
Autorská citace #3
29.12.2020 22:43 - strucky
Tady něco najdeš.
Je to vytvořeno komunitou přímo okolo 5e "variace?" Adventures in Middle-Earth. Taková zvučná jména, jako píšeš, tam sice nejsou, ale je tam toho i tak... solidně dost. :-)

PS. Jsou to spíš exkluzivně stat bloky jen záporáků, enemáků, prostě generic nepřátel jako LotŘí BFU (Blbej Franta Uruk apod.)...
Autorská citace #4
29.12.2020 23:04 - sirien
Necromancer: Hm. A skutečně chceš mít Galadriel nastatovanou? Možná mrkni na tuhle úvahu. Je to sice text ke Star Wars, ale tady je myslim adekvátně relevantní
Autorská citace #5
29.12.2020 23:17 - Log 1=0
sirien píše:
skutečně chceš mít Galadriel nastatovanou?

Však co když se postavy rozhodnou ji zabít a sníst? (Nekromancer neříkal, že hrají za ty hodné.)
Autorská citace #6
30.12.2020 01:58 - Šaman
Dokud měla svůj elfí prsten, tak bylo psáno, že Lorien nepadne, ledaže by přišel sám Sauron. Tu nesní :)

Jinak s hraním ve Středozemi je problém, že ta je dost přesně popsaná. Pokud nechcete změnit historii, tak tyhle silné postavy budou sloužit spíš jako mocná NPC a u nich staty nepotřebuješ.
Autorská citace #7
30.12.2020 02:08 - LokiB
Hehe, bylo psáno ... no tak jestli tomu holka věřila, tak good luck :D

Pak by bylo správné ji nastatovat "bez prstenu" a k tomu ještě nastatovat i "prsteny moci". Co když některý z nich někdo z postav získá ...
Autorská citace #8
30.12.2020 08:09 - ShadoWWW
Jestli chceš hrát DnD ve středozemi, mrkni sem. Je tam i částečný překlad Průvodce hrou.
Autorská citace #9
30.12.2020 12:42 - sirien
Btw já věděl že mám z téhle diskuse deja-vu

Jinak můj názor je že hra ve Středozemi (i jiném prostředí které je spojené s konkrétním epickým příběhem, ale ve Středozemi z nějakých důvodů extra) je lepší se vyhnout událostem onoho příběhu - a tím i jeho význačným postavám. Možnosti hraní ve Středozemi ze svého pohledu jsem kdysi sepsal tady
Autorská citace #10
30.12.2020 14:34 - LokiB
sirien: když ono je to dost lákavý. když jsem kdysi připravoval hraní Středozemě za skupinu skřetů po Válce o Prsten, tak se to bez těch významných postav obešlo. Ale když hraješ za ty "hodné", tak na určité úrovni už budeš chtít být tak vlivný, že se budeš potkávat s vlivnými "známými". Aspoň mám pocit, že po tom bude u hráčů poptávka. Není to nutnost, ale přijdou si bez toho takoví ochuzení ... že to ani není pořádně Středozem
Autorská citace #11
30.12.2020 15:13 - Necromancer
chrochta píše:
Ze čtyřech tebou jmenovaných je ten předposlední zcela pasé, protože s tím by se postavy "na férovku" (kdy by byly schopné s ním jakkoli dialogicky interagovat - tj. nikoli jako trpný objekt jeho vůle) nikdy dostat neměly.

Tak čistě teoreticky by se setkat mohli. Jednak jako Nekromant by jim mohl natrhnout prdel, když by náhodou zabloudili na Černokněžnický pahorek. Nebo by ho mohli na konci hight-level kampaňe osobně vyzvat (a zemřít ????). Jinak teda je pravda že moc využití nemá...
Autorská citace #12
30.12.2020 15:24 - sirien
Loki: tak to já zase chápu, ale mám za to že je dobré snažit se takové události držet jako výjimečné a přistupovat k nim tak, aby vyzněly jako něco zvláštního. V momentě kdy se vrhneš na nadšené nastatování všech postav okolo a začneš řešit jaký kouzla má Saruman ve spellbooku a jakej level měl Glorfindel, tak v podstatě deš vstříc tomu abys z těma postavama začal zacházet tuctově - což povede k tomu, že si pak ten původní svět který se snažíš udržet rozbiješ, protože tyhle postavy jsou jeho součástí nejen svou přítomností, ale i svým dojmem a vyzněním a Galadriel prostě není někdo, s kym se začneš řezat na HPčka.

Takže jasně, je naprosto ok setkat se se Sarumanem - a technicky si v diskusi s nim klidně i hodit nějakej ten bluff nebo save, protože zrovna k Sarumanovi to sedí. Ale nechceš s nim začít vést combat co začne hodem na iniciativu a pokračuje škrtánim Sarumanovejch Pozic kouzel.

Podobně s významnými událostmi - je v klidu dotvořit si bitvu někde bokem Bitvy Pěti armád, kdy postavy válčí s přicházejícími posilami tak něco. Nebo si odehrát i nějakou vlastní pasáž té bitvy v rámci vlastního příběhu. Ale fakt nechceš začít dělat bordel s tim jak ta bitva samotná jako celek proběhla a dopadla.
Autorská citace #13
30.12.2020 17:52 - Necromancer
Cyrasil, Strucky: Díky, kouknu na to.

sirien píše:
Hm. A skutečně chceš mít Galadriel nastatovanou?

Určitě! Přibejmenším jen proto, albych věděl jak moc je ve hře cool.
LokiB píše:
Pak by bylo správné ji nastatovat "bez prstenu" a k tomu ještě nastatovat i "prsteny moci". Co když některý z nich někdo z postav získá ...

Tak tak...

sirien píše:
Jinak můj názor je že hra ve Středozemi (i jiném prostředí které je spojené s konkrétním epickým příběhem, ale ve Středozemi z nějakých důvodů extra) je lepší se vyhnout událostem onoho příběhu - a tím i jeho význačným postavám. Možnosti hraní ve Středozemi ze svého pohledu jsem kdysi sepsal tady

Ano, tady máš pravdu. Určitě je lepší účastnit se obrany nějaké malé Rohanské vesnice než Helmova žlebu.
Autorská citace #14
30.12.2020 17:57 - LokiB
Určitě je lepší účastnit se obrany nějaké malé Rohanské vesnice než Helmova žlebu?

Pro koho a proč? :)
Autorská citace #15
30.12.2020 18:19 - Necromancer
Proto abys nenabourával příběh tLotR. Ale jako s myšlenkou alternativní historie Středozemě způsobenou činostmi hráčských postav jsem si taky pohrával...
Autorská citace #16
30.12.2020 18:24 - efram
Hele a není na tom všem vlastne nejlákavější mód alternativní historie? Tedy možnost změnit cokoliv? Pokusit se o to? Riziko je samozřejmě co z toho dostaneš.
Autorská citace #17
30.12.2020 18:56 - Necromancer
Efram: Tak tak...
Autorská citace #18
30.12.2020 18:57 - sirien
Jak moc je nějaká postava cool... není úplně nutně závislé na tom, jak je "nastatovaná". Ostatně "nastatovat" si jí můžeš jak chceš, takže to je takové hodně iluzorní.

Necromancer píše:
Určitě je lepší účastnit se obrany nějaké malé Rohanské vesnice než Helmova žlebu.

To... neni úplně to, co sem napsal. To, že nenarušuješ hlavní příběh neznamená, že nemůžeš vytvořit nějaký paralelní podobně epický (i když by se takový asi hodil zasadit spíš do 2. Věku nebo do doby tvorby Prstenů...) nebo že nemůžeš vytvořit nějaké paralelní obdobně epické dění stranou hlavního příběhu (o tom byly některé ty náměty v tom mém odkázaném postu btw.). Určitě to neznamená že musíš hrát nějaké přízemní věci o nějaké vesnici, zatímco okolo hoří města a království.

efram: Určitě to je validní varianta - ale odlišná od toho co z mojí zkušenosti lidé většinou chtějí když jdou hrát do ustanoveného světa, ať už to je LoTR nebo Star Wars. Ale samozřejmě říct že chceš přepsat ten příběh od určitého momentu po svém je rozhodně zajímavá alternativa, ale je dobré jí asi řešit "odděleně" od alternativy toho když chceš ten původní svět a příběh zachovat jak jsou.
Autorská citace #19
30.12.2020 19:22 - efram
sirien

V tom nejsme ve sporu. Plně souhlasím s tím, co jsi popisoval v #12. A jasnéj e, že to je třeba přesně komunikovat, aby se předešlo deziluzi
Autorská citace #20
30.12.2020 19:41 - Necromancer
sirien píše:
(i když by se takový asi hodil zasadit spíš do 2. Věku nebo do doby tvorby Prstenů...)

Co já vím tak První věk Slunce končí porážkou prvního Temného pána, ale Velké Prsteny byly ukované až Celebrimborem po začátku Druhého. Takže včem je odlišný druhý věk od toho, kdy byl stvořen Jeden Prsten?

EDIT: Ale jinak máš asi pravdu.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.072444200515747 secREMOTE_IP: 3.231.55.243