Volná diskuze

mrkew
18.3.2021 12:14
Vnímání d20.cz komunity
Přes rok si všímám od růžných lidí na internetu názory jako.

- Jooo, to je ten web kde pořád kecají. Asi nemají nic na práci.
- Áh to je ta elita, která si myslí že jsou nejlepší.
- Pořad každého kritizují a myslí si že jim patří celá RPG scéna.
- Tahle komunita (d20) se snaží uceleně zničit hlídku hlava nehlava.
- Cokoliv zde napíšu tak jsem hned zkritizován jak jsem hloupý a nerozumím tomu.
- Klasicky remcalové a mají na všechno názor. Ostatních názor je špatný.
- Idioti s komplexy se furt musí o všem hádat. Ať si zůstanou na svém webu.
- d20 je líheň hejterů a nechápu kde se bere tolik negace v české kotlině.
- Bojí se konkurence a že jejich web přestanou navštěvovat protože se rodí nové skupiny.

Tímto příspěvkem nechci vyvolávat flame a ani se zastávat jakékoliv strany. Nejsou to mé názory, jsou to spíše útržky které mi hlavě zůstali za poslední rok, takže nemusí být úplně přesně.

Čím je toto způsobeno?
Autorská citace #1
18.3.2021 12:37 - Jerson
Za sebe bych řekl, že nejspíše tím, že Kostka, přesněji lidé na ní, se články o hraní a překlady RPGček, stejně jako občasnou tvorbou nových RPG zabývá už přes dvacet let ... a z toho plyne řada dalších věcí.
Autorská citace #2
18.3.2021 12:50 - LokiB
Zvláštní je, že to není jen pohled zvenku na d20, ale vlastně v mnohém i vnitřní pohled mezi jednotlivci zde :)

Jenže ono to není tak špatné, jak se to může z těch komentářů zdát. To máš jako když přijde ženich do rodiny nevěsty, taky nestačí koukat, jak jsou to divní lidé ... než si na ně zvykne.

Sem jsem přišel tak asi před pěti lety, tedy vlastně už ani nevím, jestli to bylo víc nebo míň, a jako první jsem zaznamenal celkem zuřivou debatu mezi sirienem a Jersonem na nějaké téma uvěřitelnosti. bylo to celkem WTF ... říkal jsem si, že to by mě mohlo bavit ;)

Imho je tu velká koncentrace kreativních lidí, lidí, kteří se rádi prosazují, rádi diskutují. To je jeden aspekt.
Druhý aspekt je, že hodně lidí se tu zná velmi dlouho a některá témata mají prodiskutovaná 100x, takže když se po 101. vytáhne téma "proč by mělo vadit měnit výsledky hodů", tak vlastně už nemají chuť to znovu za sebe opakovat a reakce podle toho může vypadat.

Taky si všimni, když vezmu příklad za sebe, že se tu někdy se sirienem či jinými škorpím ... ale na druhou stranu nemám problém jít a dělat korektury k jeho JaD, páč mě to baví.
A to je tu v mnoha ohledech příznačné ... že se tu lidé sice třeba hádají, zesměšňují a házejí invektivy, ale souřasně nemají problém na Dálavě hrát společně hru, něco vytvořit a na načem se společně podílet.

Čehož si mnohý člověk úplně zvenku, nemá někdy šanci všimnout, protože vidí první ironickou reakci a odejde.

Imho je to v mnohém podobné jako na jiných dlouho trvajících diskusních fórech.
Je to trochu škoda, kdyby se Kostka scházela osobně častěji a měla tam i prostor pro kolemjdoucí, tak by kolemjdoucí zjistili, že mnoho zdejších lidí je příjemnějších a pohodovějších, než se z diskusí online může zdát :)
Autorská citace #3
18.3.2021 12:59 - Tarfill
Už několik let si všímám od různých lidí na internetu názory jako:
- joo, to je ten web (jakýkoliv!), kde pořád kecají
- Aáá, to je ta elita (v jakémkoliv oboru), která si myslí, že jsou nejlepší
- Pořad každého kritizují a myslí si že jim patří celá jakákoliv! scéna
- Tahle komunita (jakákoliv!) se snaží uceleně zničit nás (kohokoliv) hlava nehlava
- Idioti s komplexy se furt musí o všem hádat. Ať si zůstanou kdekoliv tam kde jsou
apod...

Internet je líheň hejterů a nechápu kde se bere tolik negace v celém světě.
Kritika po internetu je dneska snadnější než nákup rohlíku a každý druhý si jí snadno a bez následků dovolí. To tak prostě je a není to jen záležitost d20.cz, ale způsobu myšlení více než přiměřeného množství lidí všude jinde.

Ti, kteří nejvíce křičí, jsou nejvíce slyšet, i když jich nemusí být početně nejvíc. Takže těžko říct, co si myslí všichni ostatní, kteří se ke kostce ještě nevyjádřili.

Ale já si to, co píšeš jako příklad, nemyslím. Může jít o pár jednotlivců, kteří někomu stoupli na kuří oko, ale rozhodně není zavrženíhodný celý web jako takový...
Autorská citace #4
18.3.2021 13:00 - shari
Píše:
Klasicky remcalové a mají na všechno názor. Ostatních názor je špatný.

Uhmmm... tohle je vážně specifické pro názory na Kostku, nebo jsou to obecně názory lidí na jiné lidi, kteří vzájemně nesouhlasí?
Autorská citace #5
18.3.2021 13:03 - malkav
Když jsem sem přišel poprvé, překvapilo mě povýšenecké bullshitování a kategorická tvrzení některých zdejších, kteří podporovali své názory kopou "ustálených" definic a cizojazyčných zkratek. "Gatekeeping", jak to tu kdosi napsal, je tu celkem solidní. Dá se na to zvyknout a je možné i názorové rivaly sem tam začír respektovat, ale není dobré argumentem: "Jde o zvyk." nebo tím co píše Jerson výše, toto shodit ze stolu.

Trocha pokory a mírnění se ve vyjadřování by neuškodilo ani zdejším uznávaným "autoritám". I když je kostka napumpovaná zajímavými informacemi a kvalitními překlady, není to tu pupek světa :)
Autorská citace #6
18.3.2021 13:12 - Aegnor
malkav: a přesto si zde vydržel, zůstal, a přispíváš sem. Proč?
Autorská citace #7
18.3.2021 13:21 - Šaman
1. Ehm, jakoby… A vadí to?

2. Taky myslím, že někteří si to myslí. Ale tohle "elitářství" jsem zažil ve všech komunitách, takže nic specifického pro Kostku.

4. Ad Hlídka - a ventiluje se to teda jestě někam ven, nebo je to takový vnitroKostkový hejt? Protože zničit Hlídku, to psaním recenzí na Kostku, což je dost elitářský server (bod 2) nejde. Protože elita, ať už se tím myslí cokoliv, není cílovka.

Ostatní body jsou až moc obecný hejt, než by s na to dalo konkrétně reagovat.


Jinak teda pohybuji se mezi mnoha lidmi, kteří ttRPG aktivně hrají, většina o Kostce nikdy neslyšela a tedy výše zmíněné názory nemají.

Skoro mi přijde, že tohle je taková malá válka mezi Kostkou a RPG Fórem a mezi Sirienem, Tirusem, Markusem a skupinami lidí které se nějak cítí, že patří k ke zmíněným osobnostem do party. Pak je pár samotářů, kteří znají všechny a tyhle hadky jim vadí.

Náhodně oslovený dlouholetý hráč (i GM) nejspíš o téhle nevraživosti nebude mít ani tušení.
Autorská citace #8
18.3.2021 13:30 - Xeth
Přijde mi, že Mrkew píše o celkovém vnímání d20 "venku," a jeho zmínění (Dračí) hlídky je jen jeden z mnoha bodů, ne středobod toho vnímání. To existovalo, pokud dobře vím, i dávno před DH.
Autorská citace #9
18.3.2021 13:32 - Jezus
Něco na tom je. Skutečně je v mnohých debatách (hlavně těch, které recyklují pro mnohé zde již dávno vyřešené či překonané věci) cítit určitá arogance, když některé věci berou jako dokázané (protože pro ně jsou) nebo je dokazují a mávají při tom pojmy a tezemi s takovou lehkostí, že to někomu, kdo problematiku příliš nezná, může připadat jako jistá povýšenost.

Takže ano, ten gatekeeping tu je solidní a mnozí si tu buď příliš do huby nevidí (tj. ani neví, co dělají špatně) nebo je jim to buřt.

Na druhé straně... co kdo od internetu jako čeká? Tohle je normální na každém diskusním fóru, kde se skutečně diskutuje o nějakých zájmech (ať už je to modelářství nebo druhá světová). Pokud si dotyční pod diskusním serverem představují vlákno na facebooku, kde budou sbírat lajky za to, že zrovna objevili humornost hraní za krolla (pardon obra) čaroděje, tak tady mohou být solidně rozčarovaní...

A samozřejmě když ti někdo rozkope tvůj oblíbený systém (nebo systém, pro který ses zrovna nadchl, protože měl velkej hype a je český), tak si o něm rychle uděláš dost negativní názor. To je první obraná reakce, když tě někdo nutí změnit názor. Hodně lidí u ní prostě zústane, protože je to jednoduší (nebo je mladý a nemá s tím zkušenosti).

Abych to shrnul: Ano, zrovna extra přátelské prostředí tu často není a někdy se diskutuje dost arogantně (že na tu aroganci mají dotyční do jisté míry nárok to jen zhoršuje :-) ).
Na druhé straně si nemyslím, že vy to bylo výrazně jiné, než jinde na internetu.

Otázka, kterou je třeba si pokládat: Chcete být lepší, než zbytek internetu? ;-)
Autorská citace #10
18.3.2021 13:36 - shari
Jezus píše:
Otázka, kterou je třeba si pokládat: Chcete být lepší, než zbytek internetu? ;-)

A je něco takového jako "lepší, než zbytek internetu" vůbec reálně možné?
Autorská citace #11
18.3.2021 13:37 - York
shari píše:
je něco takového jako "lepší, než zbytek internetu" vůbec reálně možné?


Rozhodně.

Ty si nevybíráš servery, na který chodíš?
Autorská citace #12
18.3.2021 13:38 - malkav
Aegnor: Už v mém prvním příspěvku přiznávám kostce jasné kvality. To znamená, že nemůžu mít výhrady?

Šaman: Ano, je otázka, jestli to vadí a jestli s tím zdejší chtějí něco dělat. Vždy se dá nad kritikou mávnout rukou ... ech ... počkat ... nevyčítají to právě zdejší některým zvenčí? :)
Nedával bych to do souvislosti s DH, tyto názory nejsou otázkou posledního roka.
Autorská citace #13
18.3.2021 13:42 - chrochta
Fakt je, že diskusní prostředí Kostky není pro nováčky přátelské. Nováček nejsem a přesto s některými zdejšími se do diskuse prostě pouštět nebudu (a v diskusi, která mne zajímá, jejich delší příspěvky prostě přeskakuji).
Autorská citace #14
18.3.2021 13:46 - mrkew
Aby nedošlo k nějakým omylům. Rozhodně to nejsou jenom otázky z DH komunity. Ta je z toho seznamu snad jedna.

Jasně internet, lidi nemají rádi věci, každý si stěžuje atd. Nejsem tady zas tak aktivní jak jiní. Materiály jsou zde super, ale na sáhodlouhé diskuze nemám čas. Pokud něco vytvořím nebo najdu, hodím to sem, mohlo by se někomu hodit. Viz překlad Foundry nebo deníky do Call of Cthulhu.

Ale spíš jsem přemýšlel jestli se nestalo něco velkého co mi unikalo. Vypálili domov koťátek nebo něco takového.
Autorská citace #15
18.3.2021 13:46 - Jezus
malkav: +1 (nebo možná v rámci přátelštějšího prostředí rovnou like :-) )

shari: S tímhle přístupem určitě ne ;-)
Autorská citace #16
18.3.2021 13:53 - Šaman
malkav píše:
je otázka, jestli to vadí a jestli s tím zdejší chtějí něco dělat

No… problém je v tom, že "komunita d20", nebo "místní" je směska různých individuí. Každý se chová podle svého.
Někdo se cítí být elita RPG scény a sklouzáva k povýšenosti, někdo občas trochu trolí, většina z nás ráda rozvíjí offtopic komentáře až se z toho stane násobný offtopic. Někteří se znají osobně a štěkají tu po sobě z důvodů, které nevyplývají z diskuze.

Sirien, jako nejviditelnější a v diskuzích nejaktivnější a adminů není úplně sluníčkář, který by si dával pozor aby někomu nešlápl na kuří oko. Takže z pozice admina asi nebude tlačit na to, aby se tu někdo někoho nedotkl, zvlášť pokud je to podloženě nějakými rozumnými argumenty (což třeba velká část klitiky Hlídky byla).

Takže je to na každém z nás. Každý jsme jiný, každý se projevuje po svém, každý si vybírá kterých diskuzí se zúčastní. Jediné, co by se dalo udělat z pozice serveru je ostřeji moderovat diskuze. Což mi nepřijde jako dobrý nápad.

Dodatek: Zase se mi hlavní myšlenka trochu schovala ve vatě. Co bys navrhoval dělat? Imho buď by se z Kostky musel stát autoritářský server, nebo bys musel předělat diskutující. Vykopnout všechny, kteří jsou příčinou výše zmíněného vnímání Kostky nejde, protože mezi nimi jsou i admini a autoři překladů, což považuji za základní pilíř a přínos Kostky. Natvrdo řečeno mnohým asi leží v žaludku Sirien, jeho komentáře v RPG databázi a možná další věci, ale zase je autorem překladu Fate, Fate SW a spoluautorem JaD, což jsou věci pro kostku klíčové.
Autorská citace #17
18.3.2021 13:55 - Tarfill
mrkew píše:
estli se nestalo něco velkého co mi unikalo.

Nestalo. Prostě jenom někteří lidé příliš neovládají umění komunikace a pak to podle toho vypadá.
Autorská citace #18
18.3.2021 13:58 - sirien
mrkew: mnohé ty body co píšeš spolu ve skutečnosti příliš nesouvisí. Zkusím to nějak protřídit/přeskládat a zareagovat na to ve spojených clusterech:

Píše:
- Jooo, to je ten web kde pořád kecají. Asi nemají nic na práci.

Tohle je velmi pochopitelný typ reakcí. Jsou prostě lidi, kteří se věnují RPG a chtějí si o něm někde "pokecat", což ale znamená "chatovat", ne "diskutovat".

Chtějí se pobavit, chtějí si říct zajímavosti, ale nechtějí do toho investovat příliš času, číst delší rozbory atp. Z jejich pohledu diskuse tady nedávají smysl ani obsahově (RPG design je nezajímá) ani rozsahem. Což je naprosto legit.

S tím pak souvisí:

Píše:
- Cokoliv zde napíšu tak jsem hned zkritizován jak jsem hloupý a nerozumím tomu.
- Klasicky remcalové a mají na všechno názor. Ostatních názor je špatný.
- Pořad každého kritizují...

...to, že mnoho lidí hledá jiný typ diskuse, než které jsou tady, a mají od interakce jiné očekávání. Nedávno jsem použil tohle přirovnání:

Představ si, že máš nějaký náhodný Star trek con (STcon). Na STcon se sjednou fanoušci Star treku, kteří společně chtějí oslavovat svůj oblíbený seriál. Chtějí se bavit o tom, která epizoda byla nejlepší, jestli Kirk nebo Picard, o tom že Sisco je hroznej husťák. Občas něco samozřejmě zkritizují - např. si zanadávají na to že v DS9 jsou strašné vztahové linky (...ale Worf+Jadzia byli v pohodě...) a že ten závěr s Prorokama byl fakt shit (ALE ta část s finální bitvou byla awesome).

Teď si představ, že tihle fanoušci o půl roku později zjistí, že existuje nějaký StarCon. V domnění, že to bude +- to samé na něj přijedou - ale zjistí, že StarCon není o Star treku, ale je to tvrdě kritický con pro tvůrce star-věcí. Když se s někým pokusí bavit o DS9, tak se nikdo moc nevěnuje tomu, že by Sisco byl husťák, ale všichni řeknou že Proroci byli shit, vztahy byly shit (a jasně, Worf+Jadzia - ale co těch 10 dalších dvojic co byly WTF, aha?), jednotlivé epizody byly shit a Babylon 5 je skoro ve všem mnohem lepší, a vůbec, už si viděl Farscape? ...přitom vůbec nejde o to, že by lidi na StarConu nějak nenáviděli Deep Space Nine konkrétně nebo Star trek obecně - popravdě většina ho nejspíš viděla a nekoukali by na něj, kdyby se jim nelíbil - jen se na něj prostě dívají jinak a diskutují o něm z úplně jiné perspektivy, za úplně jiným účelem, podle úplně jiné etikety. Na "Ten díl kdy Picard prožije iluzorní alternativní život na té planetě je super" chtějí slyšet "jo, jasně!" nebo "no, mě se víc líbil ten díl, jak je Picard na Rise". Nechtějí slyšet "Cože? Kdyť ten díl je shit, naprosto předvídatelnej, žádná pointa, žádná procedura, žádný vysvětlení, žádný myšlenka, ani špetka sci-fi, naprostej anti-trek, co se Ti na tom líbí?"

Paralela je myslím zjevná. (?)

Protože toto mé přirovnání bylo dřív nepochopeno, tak radši rovnou dodám ujasnění: Vůbec neříkám, že je něco špatného na Star treku, nebo na DS9 (well, ehm...), nebo na STconu nebo na lidech co mají rádi ST, STcon, ale nestojí o StarCon. Vůbec. Jen prostě STcon a StarCon jsou úplně jiné akce pro jiné publikum a pro jiný typ diskuse. Jsou lidé, co spokojeně jezdí na obě - ale pro velkou část lidí je prostě zajímavá jen jedna z nich.

Píše:
- Áh to je ta elita, která si myslí že jsou nejlepší.
- Pořad každého kritizují a myslí si že jim patří celá RPG scéna.

...navazuje na předchozí, jen od lidí kteří chtějí být víc zapojení do komunity, ale do té oslavné, chatovací komunity.

Píše:
- d20 je líheň hejterů a nechápu kde se bere tolik negace v české kotlině.

Další eskalace. Od lidí co se projevují víc agresivně/konfrintačně nebo od lidí, kteří tady narazili se svými projekty.

Typicky když někdo něco vytvoří nebo tvoří a je zvyklý na tu oslavnou chatovací komunitu, která plácá po zádech a špatné věci prostě přejde, takže nejhorší reakce obvykle je ticho (svého času třeba dracidoupe.cz, dneska většina Discordů), tak když se svojí tvorbou přijde na místo jako je Kostka, tak si dokážu představit, že to je jak narazit nečekaně do betonový zdi a že z toho samozřejmě vznikne nějaký smutek a pocit ublíženosti. To samozřejmě platí i pro lidi u kterých se tohle stane jejich kamarádovi nebo nějakému projektu co není jejich, ale který mají rádi.

Další okruh lidí, kterých se tohle týká (a u kterých to je smutné, ale nedá se s tím moc dělat) jsou lidé, kteří Kostku VŮBEC NEZNAJÍ - nikdy tu nebyli a pokud ano, tak jen v nějaké kontroverzní diskusi, nejspíš v takové kde nějaká jejich fave věc dostala hroznou sodu. Tihle lidé svůj názor přebírají od těch výše jmenovaných (kteří Kostku taky často vlastně moc neznají, jen sou na ní nasraní a podle toho jí ostatním prezentují.)

Píše:
- Idioti s komplexy se furt musí o všem hádat. Ať si zůstanou na svém webu.

Viz výše. Tady se přidává faktor toho, že někteří lidé co se pohybují v místním prostoru a kteří jsou třeba dost vidět se pohybují i v prostoru tam venku, aniž by se mu přizpůsobili, a zkouší v něm interagovat stejným způsobem, obsahem a etiketou, která je platná tady. Což samozřejmě narazí a působí rušivě.

Problém vychází z toho, že lidé venku si ty lidi spojí s Kostkou (jak od pohledu, tak způsobem projevu), ale už neodliší, že ti lidé Kostku nereprezentují.

Z toho pak taky vzniká takové... davově monolitické vnímání místních návštěvníků, které kdyby sem skutečně přišli a rozhlédli se tu tak se jim rozpadne na kusy, protože by obratem zjistili, že i když tu všichni komunikujeme obdobným způsobem, tak se většinou na ničem neshodneme.

Píše:
- Tahle komunita (d20) se snaží uceleně zničit hlídku hlava nehlava.

...někteří hateři pak propadnou bludům a iracionálnímu blábolení, co víc k tomuhle říct.

Píše:
- Bojí se konkurence a že jejich web přestanou navštěvovat protože se rodí nové skupiny.

...a sami si vsugerují pocit že jsou pod útokem a ohrožení a že se musí bránit, což následně projektují na "protistranu".

(Btw. Kostka tu je přes deset let, přežila komunitní schizma, přežila nástup a rozmach sociálních sítí, přežila hromadu dřívějších "rodících se skupin" co vzniknly a zapadly v zapomění - tenhle dojem že nikdy dřív žádné jiné skupiny nevznikaly je docela úsměvná neznalost minulosti scény.)
Autorská citace #19
18.3.2021 14:03 - Jerson
mrkew píše:
Ale spíš jsem přemýšlel jestli se nestalo něco velkého co mi unikalo. Vypálili domov koťátek nebo něco takového.

Ani ne, Mrkwene, To jen v té jiné komunitě, o které mluvíš, nějak nerozlišují mezi lidmi, kteří píšou na jiné portály, mezi lidmi, kteří píšou i na Kostku, mezi adminy Kostky, mezi úmysly jedně, druhý či třetích, a tak.

(Tu diskusi, ze které výhrady pochází, jsem četl také.)
Autorská citace #20
18.3.2021 14:05 - Corny
Byť bych se k tématu možná i docela vyjádřil, případně ke komentářům, které zde padly (a které bylo na míle daleko úplně jasné, že padnou), tak asi moc nevidím plodnost toho to tu nějak víc řešit (protože je bohužel docela jasné, že zrovna tohle by se to tu zacyklilo tak na měsíc). Takže bych to asi za sebe shrnul jako "Welcome do the interwebz". Aniž bych řešil, kolik na tom je skutečně pravdy (minimálně třeba s tou Hlídkou je to docela komické), tak je úplně běžné, že si jiné komunity utvoří na sebe vzájemně docela krátkozraké, neobjektivní a často nijak na pravdě založené hodnocení, zejména tak specifické komunity, jako je banda RPG nadšenců. Takže ty názory jsou obecně hodně náhodné a docela oddělené od toho, jak jsou zasloužené. Asi mi tak nepřipadá kdovíjak podstatné či plodné k zamyšlení, co si o Kostce a lidech na ní myslí nějaká neurčitá množina random osob kdovíkde na vlnách internetu.

A jistě, diskuze tady a někteří diskutující mají řadu neduhů...i když já ty problematické aspekty vidím zásadně jinde a z jiného úhlu než jiní výše. Ale to už tu padlo jinde individuálně a ještě určitě mnohokrát padne a rozpitvávat to tady na hromadě, ukazovat prstem, atd. by jen vedlo k dalšímu v pravdě zbytečnému kolotoči. Tady mi asi stačí říct, že pro mě je důležitý obsah Kostky a nikoliv, co si o ní kdo kde myslí a povídá. Zároveň ani nesdílím názor, že by to tu bylo nějak špatné prostředí pro nováčky (opět si nemyslím, že je přímo tu vhodný prostor pro to to nějak hlouběji odůvodňovat).

K tomu dodám asi jediné: Pokud vám vadí kultura Kostky a její "image", tak s tím třeba zkuste něco dělat předně sami za sebe. Vpravdě zrovna ti, co napříč diskuzemi nejvíc zmiňují toxické prostředí kostky a jejích diskutujících, mají nemalý podíl na tom, že je tu takové prostředí vyvoláváno a zároveň projevují minimální sebereflexi.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.072517871856689 secREMOTE_IP: 52.54.103.76