Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
Autorská citace #1
16.12.2007 21:49 - sirien
Osobně myslím, že zde musí mít povině své místo Šestý smysl, kultovní to film který dokonale zpracovává svůj žánr... navíc je výbornou inspirací pro ST ohledně práce s hmatatelným strachem.
Jinak miluju Pátý element, dokonalé to dílo odlehčené sci-fi s lehkými narážkami do jiných děl a hláškami které se zapsaly do povědomí (kdo ho naučil takhle vyjednávat? Je to zelený?). Navíc s Willisem a Milou, suprová kombinace
Velmi povedení byli také X-man I a II, trojka už hodně pocítila změnu režiséra a naprosto z ní vymizelo to kouzlo prvních dvou, které se zaměřovaly na charaktery X-manů a jejich vlastní problémy. A nikdy neodpustim tu stupiditu s útokem na Alcetraz, kdy Magneto, šachový velmistr, provede útok inteligencí odpovídající tak pětiletému dítěti
Autorská citace #2
16.12.2007 21:59 - Argonantus
Sirienův seznam není špatný. Ty, na které se nedostalo: 1) Excalibur. Dnes už v mnohém překonaný, ale je to film, který fantasy módu do velké míry odstartoval. Nedám na něj dopustit; vedle toho, co tu tehdy běželo (Slunce, seno,jahody) působil jako z jiného vesmíru. 2) LOTR. Samozřejmě. To, kam fantasy dospěla po mnoha letech. Film, o kterém se bude mluvit ještě za padesát let. 3) Batman. Už jsem ho zmínil - ale nebýt Batmana, nebyly by comicsové filmy. Kdo chce dnes zpětně pochopit velikost změn, nechť si někde vyhledá klasického Batmana z šedesátých let.
Potud klasika, ke které se všechno filmové fanatsy vztahuje l.p.2007
Autorská citace #3
16.12.2007 22:04 - Alek
No vida, řikal jsem si, že to jistě někdo udělá za mě - leč možná jsem měl sám, páč stejně jako ve vedlejším tématu bych nerad míchal fantasy a sci-fi. Tohle směšování mi trochu vadí. To už spíš fantasy+historický.
No a co se týče nějakého tipu...zkusim teda něco čerstvého, asi nemá cenu proplachovat tu LOTRa, kterej má rezervaci v business class. Musím se připojit k opěvování Hvězdného prachu. Dosud nezasažen Gaimanem, majíc trochu odpor k létajícím korábům...byl jsem velmi mile překvapen a má duše romantika byla ukojena snad nejlépe v tomto filmovém roce.
Autorská citace #4
16.12.2007 22:05 - Lotrando
Připojím se k 5. Elementu určitě je kultovní. Ve fantasy staršího data asi těžko něco překoná prvního Conana, LOTR jako nejlépe adaptovaná předloha a jako megalomanské dílo :) Dvanáct opic, dost zapomenutý. Jako nejlepší béčko všech dob bych nominoval Pitch Black.
Autorská citace #5
16.12.2007 22:05 - sirien
Pravda. Excalibur. nochi elvi enve... sakra, kdysi sem to zaklínadlo znal zpaměti.
A Batman - to je prostě klasika. Moderní obdoba Zorra (autor sám přiznává že Zorro byl inspirací - nesuperhrdinský hrdina, jehož skutečné multimilionářské já je jen maskou a zdrojem peněz a zázemí, hrdina v černém, který těží na strachu který vyvolává ve svých nepřátelích...)
Autorská citace #6
16.12.2007 22:39 - Alnag
Sekunduji Conana a Excalibur. LOTR se mi líbí a příliš nechápu ten nenadálý odvrat přízně, který od některých lidí poslední dobou cítím. Naopak vůbec nemusím ani 5. element ani 6. smysl.
A za Sci-fi bych nominoval Star Wars, protože je to moc pěkné zpracování monomýtu (včetně nové triologie, kterou mám zcela kacířsky radši) a Star Trek (všechny filmy), protože je prostě roztomilý. :-)
Autorská citace #7
16.12.2007 22:49 - Alek
No to to trvalo, než někdo přišel se SW. Samotnýmu se mi nechtělo, páč jsem ani všechny díly neviděl a jednou mi těch pár stačilo. Ale prostě musim uznat, že SW jsou velkej filmovej milník. Podobně jako pozdější LOTR, kterej by bez SW možná nebyl takový, jaký je anebo by nebyl vůbec.
Odklon od LOTRa? Fakt? To jsem rád, že to nepozoruji, spíš vidim, že prostě je malá skupinka tzb. "věrných Tolkienovců", kteří na tu hrůzu plivali a plivat budou.
6. smysl jsem poprvé nedokoukal, napodruhé jsem se do něj zamiloval a od tý doby už nepočitam , kolikrát jsem ho viděl. ;)
Autorská citace #8
16.12.2007 23:52 - thief
Moje top fantasy jste už vyjmenovali. Barbar Conan, Excalibur a samozřejmě LOTR (nevěřím že někdo, kdo má opravdu rád Tolkienovi příběhy, ten film pomlouvá). Rád bych ale vzpomenul na Willowa, na kterýho jsme v tý době rádi koukali. Ale taky na Narnii, která podle mě zklamala jenom ty, který nikdy nečetli knížku a mysleli že jdou do kina na pokračování LOTRa. No, a co třeba Piráti z Karibiku I., ta posádka duchů kapitána Barbosy byla výborná. :-)
Autorská citace #9
17.12.2007 00:07 - Malabar
No a co rikate na Beowulfa ? byl sem na tom v kine a pak sem musel liz dalsi den znova. Docela se mi to dost libilo. Digi-Hopkins jako kral byl dobrej. A Angelina coby demonka me taky docela oslovila :) jeji prsa byly digitalne dost demonice :) Nerikam ze je to nej film, ale myslim ze za zminku urcite stoji!
Autorská citace #10
17.12.2007 01:29 - sirien
Narnie... četl jsem, viděl jsem. Zfilmovaná dobře, příběh samotný nenávidím z více důvodů, nelíbila se mi jako knížka, a nelíbila se mi jako film, i když filmové zpracování předlohy ok.
SW jsou klasika a mýtus
Autorská citace #11
17.12.2007 01:42 - sirien
hm, jak na to koukám - Dvanáct opic, Pitch Black a Willow? Ty neznám, řekněte mi k nim něco víc
Beowulfa jsem ještě neviděl
Autorská citace #12
17.12.2007 08:24 - Max
Co se mi eště líbili:
Johnny Mnemonic - shadowrun jak dělanej
Nekonečný příběh, Souboj titánů, Dračí srdce, Indián Jones - asi z hlavně melancholickýho hlediska
Monty Python a Svatý Grál - už jen díky vražednejm králíkům
Duna - i když knížka byla o něco lepší
A z ST bych pak vyzdihl předevšim poslední ST:Nemesis - i přes pár scén, který jsou k pousmání (no je to prostě ST), mi sedl.
no ale dál ...
Pan's labyrinth - pro to, jak zakomponovali malinkej fantasy příběh na mašinerii válečného pozadí
Cesta do fantasie - jo tak tuhle pohádku opravdu můžu
Počítá se do fantasy i "Dráček Soptík"? ;)
PS: minimálně abecedně by se ten seznam seřadit mohl ;)
Autorská citace #13
17.12.2007 08:45 - wraiths
Max :jako Jonny je opravdu dobrej.

ja jsme jenden kterej na Conanovi vyrostl tak to beru jako nejlepsi klasiku. a jako asi nej film(alespon dle mne), ktery tu nebyl zpomenut je stale omylana Jestrabi zena. a kdyby sem chodila ma zena tak by asi lobovala za Posledniho jendorozce( je tam Tomicek:-)).srovnatelny s urovni Nekonecnyho pribehu. A jeste bych chtel vedet jak hodnotite Beastmastra(jednicku samozrejme)?
Autorská citace #14
17.12.2007 08:56 - Argonantus
IMHO trpí Sirienův seznam nejasností, zda scifi ano, či ne. Pokud ano, pak tam fatálně chybí Blade Runner, nejlepší scifi film všech dob (diskuse na toto téma se nepřipouští...) Pokud ne, pak tam nepatří ty Opice, Star Trek a možná ani Pátý element, tím méně Johny Mnemonic a podobně.
Jinak bych se přimluvil za některé další Burtony - především, Batman má neméně skvostný druhý díl (taky má třetí, čtvrtý a pátý, ale to už bych radši nezdůrazňoval), potom je výtečná Ospalá díra, a v lehce pohádkově ujeté třídě také Edward Sicorshand. Narnia vypadá vedle svých současníků jako chudý příbuzný. Pokud jste vešli Šestým smyslem do hájemství hororu, pak je ještě plno krásných japonských věciček... třeba Kruh, za všechny. Night Shimalayan natočil krom Šestého smyslu několik dalších vydařených filmů. A Terry Gilliam ostatně taky (Král Rybář...?)
Autorská citace #15
17.12.2007 09:03 - Lotrando
Dvanáct opic je časovka s Willisem, vyšlo stejně jako 5. Element. Je to hodně divnej film
Pitch Black, neboli Černočerná tma, původní Riddick. Vin Diesel v roli eskortovaného zločince, ztroskotá spolu s dalšími na planetě, kde je fakt dlouhá noc :) Je to béčko jak vyšitý, ale má super atmosféru, minimální náklady. Myslím, že je to první film s tímhle "hercem". Následný Riddick už byl dost komerční.
Autorská citace #16
17.12.2007 09:37 - Argonantus
Lotrando: Proti jiným mistrovým dílům je 12 opic ještě poměrně konvenční záležitost (kdo viděl Tideland, pochopí..). Ty opice se mi líbily velice - například Bruce Willis byl donucen k možná nejlepšímu výkonu, co jsem od něho viděl, a Brad Pitt je taky skvost. Jen mám námitky, že to moc není fantasy. Nebo je to nejmíň fantasy z celého Giliama.
Autorská citace #17
17.12.2007 10:20 - Rytíř
Ad Pitch Black. Už někdy před rokem sem viděl Kroniky temna a užil sem si to. Přesně muj styl :) Takže sem Pitch black celkem sháněl.. a viděl sem nedávno. Nemůžu si pomoct, ale těžce mě zklamal. Nuda, žádný efekty, žádnej příběh, žádná velká pointa.. i ten van Diesel byl divnej, rozhodně se v Kronikách v hraní drsoně a hláškování vylepšil. :)
Takže jestli něco, tak místo něj Kroniky! Je přece jedno, zda je to původem "béčko" nebo ne..? Počítá se výsledek :)
EDIT: koukám na ten seznam. Začátek vcelku dobrý :) Ale Narnie? Nevím no, nečetl jsem to a film mě vůbec neoslovil, a to pohádky můžu. To už byl lepší Eragon :)) (ne, nebijte mě!)
Autorská citace #18
17.12.2007 10:46 - Alek
Hmm, tak jako jestli sem řadit Eragona a Narnii, tak HP určitě taky - alespoň z filmového hlediska; ať si na to plive kdokoli, poslední tři díly se řemeslně povedly. A už mlčim, aby mě sirien neubil svým dlouhým elaborátem proč HP nikdy. ;)
Autorská citace #19
17.12.2007 10:52 - Joe
Eragon podľa mňa nie. Narnia budiž.
Ale samozrejme duchu LOTRa nesiahajú nikam. Nie spracovaniu. Spracovanie je pre mňa podružné, aj keď na efekty LOTRa padli ťažké milióny. Ide o ducha pôvodného diela, ducha prerábky na filmové plátno a esenciu, ktorá z toho vyviera.
Z týchto troch ohľadov je LOTR ďaleko ďaleko vpredu pred Narniou a ešte ďalej pred Eragonom.
Autorská citace #20
17.12.2007 10:56 - Alek
Joe: Akorát teď marně přemýšlím, jakého ducha měl Eragon. Nic ve mě z knihy neutkvělo a film ani nic nového nepřidal. Ale jinak s tou definicí souhlasím.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08624792098999 secREMOTE_IP: 3.235.42.157