Kultura

Aegnor
22.4.2009 12:58
Seriály fantastiky
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na třetí straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.

pozn. 2: seznam zpracován po str. 147 vč.

Sci-fi - směs
  • StarGate SG-1 (str 43)
  • StarGate Atlantis (str 28)
  • StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
  • Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78, (83))
  • Rick and Morty (str 79, 83)
  • Altered Carbon (str. 81, 84, 119)
  • War of the Worlds (str. 112)
Sci-fi - space
  • Firefly (str 44, 117)
  • Expanse (str 67, 70, 72-74, 76-77, 82, 96-97, 104-105, 113, 118-119, 128-129, 132-133, 144, 146)
  • Killjoys (str 69-70, 73, 78-79, 104)
  • Dark Matter (str 69-70, 73, 78)
  • Farscape (str 64, 69)
  • Babylon 5 (str 16, 19, 20, 46)
  • Crusade (str 39, 46)
  • Battlestar Galactica (str 32, 52-53, 118, 122-124, 126-127)
  • Star trek (121-122, 130, Sirienův průvodce TNG)
  • Deep Space Nine (str 16, Sirienův průvodce DS9)
  • Star trek Discovery (str 78-79)
  • Star Trek: Lower Decks (str 131)
  • The Orville (str 79, 83, 91, 142-144))
  • Lexx (str 79)
  • Picard (str 95, 118-119)
  • Mandalorian (str 104-105)
  • Foundation (str 121, 131)
Sci-fi - urban
  • Humans (/True Humans) (str 66, 77)
  • Dollhouse (str 8)
  • Krajní meze (str 46)
  • Flashforward (str 8, 11, 29)
  • Person of interest (str 41, 57-58, 62-65)
  • V (str 11)
  • Torchwood (str 16, 19, 38, 41, 43, 55-56)
  • Eureka, město divů
  • Earth-2 (str 49)
  • Sliders (str 10)
  • Warehouse 13 (str 56)
  • Tales from the Loop (str. 119)
Fantasy - hardcore
  • Herkules
  • Xena, princezna bojovnice
  • Legend of the Seeker (cca str. 1-5, 9, 39)
  • Letopisy Narnie
  • Merlin (str 10, 13)
  • Avatar the last Airbender +Korra (51, 52, 55, 59, 61)
  • Dragon Prince (str 120-123)
  • Avatar (N) (str 143)
  • Wakfu (neptejte se; stěžujte si Sethi)
  • Game of Thrones (str 40, 43, 48, 51, 85-93, 100-102, 116)
  • Jonathan Strange & Mr. Norrel (str 65-66)
  • Shannara Chronicles (str 67, 78)
  • Galavant (str. 74)
  • Witcher (N) (str 93-95, 99-117, 128, 135-140, 143)
  • Witcher (Pl) (str 99-100)
  • Carnival Row (str 98-99)
  • Disenchantment (str 83)
  • Wheel of Time (str 130-133)
  • Arcane (str 131, 134-135, 143)
  • DotA: Dragon's Blood (str 130)
  • Rings of Power (str 144-145)
  • Legends of Vox Machina (str 143, 146-147)
  • Dračák: Temné časy (str 134)
Fantasy - urban, bez upířin
  • Constantine (str 67-69)
  • Neverwhere (mimochodem seriál byl dřív, než knížka) (str 16)
  • Death Note (str 16, 42-43, 47)
  • Sanctuary (str 8, 29)
  • Supernatural (str 9, 37, 41, 50-51, 53, 67)
  • Dresden Files (str 56, 67)
  • Lost girl (str 49)
  • Librarians (str 64, 67, 119, 120)
  • Once upon a time (str 49)
  • Grimm (str 53, 64, 66-67)
  • Todd and the Book of Pure Evil (str. 74)
  • American Gods (str 77, 98)
  • Good Omens (str. 83, 93, 97)
  • His Dark Materials (str. 104)
  • Sense8 (str. 83)
Vampires & alike
  • True Blood (str. 6, 39, 42, 58) (plus samostatná diskuse, kdo ví proč...)
  • Buffy (str 8)
  • Moonlight (str 11, 50)
  • Vampire Diaries (str 11, 12, 26-31, 33, 36, 38, 40, 42-45, 48, 61, 64-65, 77)
  • Originals (str 59, 61-62, 65)
  • Teen wolf (str 43, 56)
  • Dracula (str 61)
  • souhrný výběr nějakých upířin
  • V Wars (str. 112)
  • Castlevania (str 132, 147)
  • Discovery of Witches (str 129, 143)
Weird mystery
  • X files (str 37)
  • Fringe (str 9, 22, 29, 33, 36-37, 41, 42, 49-50, 53)
  • Haven (str 50)
  • Lost room (str 16)
  • Sherlock (str 48, 60, 74-76)
  • Jekyll (str 30)
  • Event (str 39)
  • Lost (str 124-126)
Horror & weird
  • Penny Dreadful (str 58-59, 61, 67)
  • Stranger Things (str 75, 79, 81, 96, 119)
  • Black Mirror (str. 82)
  • Lovecraft Country (str 122, 128)
Komiksy a podobné:
  • Heroes
  • Misfits (str 31, 42-43)
  • Arrow (str 56, 68)
  • Gotham (str 68)
  • Clone Wars (SW anime) (str 41)
  • Daredevil (str 80, 83-84)
  • Punisher (str 80)
  • Iron Fist (str 80)
  • Jessica Jones (str 80)
  • Defenders (str 80)
  • The Boys (str. 98-99)
  • Legion (str. 118)
Pseudo-historické a dobrodružné
  • Black Sails (str. 81)
  • Vikings (str. 82)
  • Řím (str. 82)
  • Britannia (str. 82)
Další (???)
  • Walking dead (str 29, 49)
  • Dark Shadows (str 42)
  • Requiem for Phantom (anime) (str 47)
  • Requiem for Darkness (anime) (str 47)
  • Darker than Black (anime) (str 47)
  • Orphan Black (str 58)
  • Dominion (str 59-60)
  • Godless (str. 82)
  • Taboo (str. 82)
  • Mindhunter (str. 82)
  • Happy! (str. 83)
  • Blood Drive (str. 83)
  • Man in the High Castle (str. 98-99, 104)
  • Son of Zorn (str. 99)
  • Squid Game (str 132-133)
  • Final Space (str 129)
  • Shadow and Bone (str 137)
  • Legendy Polskie (str 127)
  • Snowpiercer (str 144)
Různě zmíněné: Alnagův výběr 16 seriálů, Dexter (str 13, 14, 46), Mentalista, Spooks (str 40-41, 56), Deadwood, Reaper, Bleach, Spartacus, Lost (str 23, 25, 46), Lie to me, Castle, House MD, Lucifer (67-68), Archer (69), Last ship (58, 71), Bojack Horseman (83), Adventure Time (83), Gravity Falls (83) a True Detective (85).

Pak taky Gumídci, Letohrátky (TaleSpin), Rychlá rota, Želvy ninja, Kačeří příběhy a My Little Ponny
17.6.2020 17:36 - sirien
Hrozně dlouhý - navíc je dost zbytečný se s tim vypisovat, když okolo beztak neni žádnej jinej Avatar, co by stál za zmíňku, takže každej s trochou rozhledu a vkusu ví, kterýho myslim :p
17.6.2020 17:46 - York
Mně se ten film líbil ;-)
17.6.2020 17:54 - Jezus
LokiB píše:
někdo má třeba Avatar jako název audiovizuálního díla spojeným s něčím jiným, co se tak přímo jmenuje, a o to seriálu nikdy neslyšel, tak ho to může splést :P


Takový lidi tu nemají co dělat :-D
17.6.2020 17:54 - Šaman
Já zase myslel Avatar jako ten vysokej modrej indián co lítá na dracích. Toho kresleného znám jenom z memeček.
17.6.2020 19:47 - Vaarsuvis
sirien píše:
přežije tu (pseudo?)kauzu


Jakou pseudokauzu, smím-li prosím zvědět?

Jinak ten Dragon Prince vypadá zajímavě, určitě na něj po AtlA a AtlK mrknu. :)
17.6.2020 20:37 - sirien
Popravdě... oproti AtlK mi DP přijde takřka nastejno, ne-li možná i o něco málo lepší.

____________

Ehazse nějaké bývalé zaměstnankyně zpětně obvinily ze sexismu. AFAIK nepadlo obvinění z ničeho ilegálního, jen z "obecného šovinismu", s vágními formulacemi jako že "si nevážil kreativních nápadů od žen" atp. (Nutno podotknout, že vzduchem lítalo LGBT+ a věci jako "považoval to za svoje postavy, včetně těch ženských a minoritních...", což ve mě vyvolává dost pochybnost o tom, o jaké nápady šlo a zda společným jmenovatelem předkladatelů bylo skutečně pohlaví) - specifická "storka" je, že "jednou přivedl si do práce děti a odložil je na starost náhodné ženě aniž by se zeptal", přičemž obviňující zjevně není ona dotyčná, takže vlastně čert ví co se fakt dělo. Z druhé strany (Ehazs, jeho studio) to je popřené a celé to je další twitter shit přestřelka o tom kdo co tvrdí.
17.6.2020 21:34 - shari
Jo, Dragon Prince jsem viděla. Dvakrát.
Sice mě hned v úvodu trochu otrávilo "Všechno bylo super úžasný, ale pak přišli LIDI a všechno dodrbali", ale jak se rozjel děj, tak to bylo už jen lepší a lepší.
Úplně nejvíc mě nadchlo vizuální zpracování. Prostředí, design postav, různý detaily... prostě nádhera.
A čtvrtou sérii bych uvítala, fakt by mě zajímalo, co má pan housenka za plány...
17.6.2020 22:00 - sirien
Pan Housenka je... lehce stereotypní. (Pokud TOHLE změněj, a jako že potenciál tam je, tak by to bylo EPIC.) Mě by třeba víc zajímalo, co bude dál s Claudií.
28.6.2020 01:03 - sirien
link
LokiB ve skoro správném tématu píše:
Nadace

Přijde mi, že to směřují jinam, než bych jako dlouholetý fanda této knižní předlohy chtěl. Bohužel.

well...

Zkouknul sem trailer a jako - bojim se. Četl jsem teda přiznávám jen první knížku, ale už v té byly asi... tři? čtyři? generační skoky pokaždý s úplně jinejma postavama. A co sem slyšel tak další díly dou napříč staletími. Což... nedopadne dobře.
28.6.2020 04:12 - Colombo
Ten setting je taky "komornější", spíše než akční pew pew pew je to o rozhovorech s postavami, často o dost filozofických tématech. A ačkoliv tam jsou akční scény a dokonce i bitvy... není to těžištěm těch knih.

Podle ukázek to vypadá právě naopak.
28.6.2020 10:40 - LokiB
Skoky generační tam byly hodně, ale přitom v té knížce to vůbec nevadí, ta návaznost dějová je dobrá. U filmu/seriálu se člověk kvůli vizualizaci asi naváže na konkrétní postavy víc, tam to může být problém.
Když na začátku vystupuje v knize Seldon, zatímco většinu času se později o něm mluví, tak to nijak nevadí, stále je to "pojem Seldon", čtenář si ho může představit stejně, ať už je na scéně, nebo je o něm jen řeč. V televizi tohle moc nefunguje.

Že tam dali místo "studenta" malou tmavou holku je úlitba době, za mě hloupá (ale klidně to mohl být mladý černoch, v tomhle kniha nebyla nijak specifická, i když v době čtení jsem si všude představoval bělochy).
Scény s ozbrojenými lidmi v temném tunelu nebo nebezpečným zvířetem, topení se ve vodě ... ty mi tam nepasují vůbec.
Asi to holt bude cílené, podobně jako Hobit, na lidi, kteří knihu nečetli (typicky franta fuka :P) a rozdíly od předlohy jsou jim jedno, protože svébytnou genialitu díla neznají.
28.6.2020 11:50 - sirien
Zrovna tady mě změny pohlaví a rasy moc netrápí, popravdě (dokud to je celkově s mírou).

Ty zbraně, zvířata, výbuchy... Sou shit. Nadace je pro mě něco jako Star trek - nějakou tu akci to přežije, ale jádro věci je v myšlenkách a rozhovorech. Tohle se nezdá, že by bylo věci věrné - A odkazy k tomu jak "Nadace inspirovala Star Wars" mě otevřeně přímo děsí.
25.7.2020 01:33 - Xeth
Dokoukal jsem Cursed a jsem zklamán. Nečekal jsem od tohoto seriálu příliš a díval jsem se na něj spíš ze zvědavosti, ale i tak tato očekávání dokázal překonat, ve špatném směru. Bohužel.

Přestože na pohled je to celkem ucházející (až na nějaké ty přešlapy jako je stylizace Merlina nebo nejaké ty do očí bijící nelogičnosti (podotýkám, že neřeším rasy)), příběh je prostě hodně špatný. Za nějaké drobné osobní inspirační drobnosti tomu dávám slabších 30%. Jediné vyloženě pozitivní co tam vidím je obsazení sestry Iris, kterou Emily Coates zahrála i navzdory látce skvěle.

Teď se chystám na další novinku, Warrior nun, kde si snad spravím chuť. Čistě náhodně. Vážně. :)
2.8.2020 23:33 - sirien

Sirienův giga průvodce Hlubokým Vesmírem

I'm the masochist viewer - I watch it, so you don't have to

Tak. Pár dnů zpátky jsem ukončil svůj šílený maraton 7 sériemi Deep Space Nine.

Nedělejte to. Pokud si chcete dát SF seriál co má x navazujících sérií, pusťte si Babylon 5 nebo Farscape (obojí velmi doporučuju tak jako tak, btw., super věci). Nebo si děte experimentovat a zkuste třeba Lexx. Nebo si pusťte Futuramu nebo Ricka a Mortyho. Killjoys. Expanse. Popravdě - kurva cokoliv, jen si probohy nepouštějte DS9.

Nicméně - POKUD by to některé z vás lákalo, tak níže pod detailnějším souhrným popisem mého zážitku vám poskytnu přehled dílů, které vidět chcete, které se možná vyplatí přežít a které rozhodně chcete přeskočit. Pokud se tím nebudete řídit, tak si nestěžujte. Pokud ano, tak se těch 7 sérií zredukuje na míň jak polovinu a bude to... slušné. Když oželíte trochu kontinuity a vyzobete si jen ty skutečně dobré díly, tak se to zredukuje tak na třetinu a bude to dobré. The choice is yours.

Takže. Let's dive in.


SHRNUTÍ DS9

O čem to vůbec je

Všichni víte, o čem to je, ale kdyby náhodou - kdesi na vnější hranici dosahu Federace se planeta Bajor vyrve z nadvlády Cardassianského impéria (přičemž obsadí i ohromnou vesmírnou Cardassianskou těžební stanici Federací pojmenovanou Deep Space 9). Federace se tam narve a náhodou objeví, že se nad Bajorem nachází jediná známá stabilní červí díra ve vesmíru vedoucí do gama kvadrantu galaxie - zkratka umožňující instantní přesun na vzdálenost, která by se jinak letěla 80 let (nebo jinej whatever big number, who cares). A v gama kvadrantu Federace narazí na Dominion - svou tamnější "obdobu", která má ale zcela odlišnou ideologii, filozofii atd. (Oproti občas naznačovanému, z ukázaného Dominion není "zlý", je "jiný" - byť ano, to "jiný" zahrnuje že není tak utopisticky fluffy a používá drsnější prostředky a silovou expanzi (a "real-politik"), ale podle všeho jeho členové nejsou nijak zvlášť utlačováni nebo cokoliv - podle ukázaného rozhodně chcete žít pod Dominionem než pod Klingonama nebo Cardassianama (u Romulanů těžko říct...) a ani tím nebudete nějak extra trpět - na území Dominionu zjevně vládne mír, zákon atd., různé rasy si drží svou samosprávu a kulturu...) Z odlehlé zapomenuté soustavy Bajor se tímto stane centrum sektoru a z Deep Space Nine hraniční brána do jiné části galaxie.

DS9 a Babylon 5: perlička z historie tvorby seriálu, kterou se hodí znát (kvůli pár následujícím srovnáním). DS9 je v podstatě ukradené intelektuální vlastnictví. Nechce se mi teď hledat přesné detaily, ale v obecnosti: tvůrce B5 původně chtěl tvořit Star trek, vytvořil koncept, pak se se CBS rozhádal a odešel pryč a jinde vytvořil Babylon 5. CBS vzala jeho koncept co znala a založila na něm DS9. Vzduchem proletěly i nějaké vážně míněné žaloby, věc ale byla následně srovnána potichu mimosoudně. DS9 je nakonec dost jiný seriál (stranou zcela základního konceptu "vesmírná stanice galaktická válka), ale místy v něm zbyly různé "fragmenty", u nichž nevím zda tam jen "zůstaly" nebo jestli to od CBS bylo provokativní plivnutí nazpátek (např. jména velká části hlavních postav z B5 se v DS9 objeví jako jména nějaké hodně vedlejší nebo epizodní postavy, byť občas s jinou transkripcí, popř. jako jména planet atp.)


Co to je zač

PROMRDANEJ potenciál, to to je. A ne, naprosto bez prominutí, zkurveně promrdanej potenciál (a čas mého života - já vim, já vim, můžu si za to sám, curiosity killed the cat etc.) - ne jen, že je nevyužitej, ale je doslova zničenej, zpackanej atd., mohl bych pokračovat dlouho.

Pozitiva
...seriálu jsou jednoznačně postavy a herecké výkony. A jakože hodně, obojí. Seriál má hromadu hlavních a vedlejších stálých postav, mnohem víc, než je u Star treku zvykem - a každá jedna z nich bez výjimky je dobře vymyšlená a zajímavá, jsou mezi nimi i zajímavé funkční "páry" nebo "skupiny" se super chemií a dynamikou (chvíli - viz dále). To platí i pro protivníky, mimochodem. Všechny postavy jsou navíc hrány výbornými nebo dobrými (přinejhorším slušnými, ale za mě ani to moc ne) herci, což je v tomto počtu postav něco, co jsem viděl skutečně málokdy. V TOMHLE směru DS9 snese srovnání i s věcmi jako Firefly (snese - nevyhraje, ale snese).

Tohle je také jediné místo, kde DS9 je lepší, než Babylon 5. Resp.:
- zajímavost postav: DS9 lehce vyhrává (B5 má pár slabších kousků)
- vztahy a dynamika postav: věc vkusu, plichta. (DS9 má lepší chemii různých párů, ale zase má hromadu milostnejch linek co sou z valný většiny hroznej násilně křečovitej shit.)
- osobní linky postav: B5 vyhrává (DS9 je pořádně nemá nebo je nedotáhne nebo zpacká)
- herecké výkony: DS9 vyhrává (DS9 je stabilně vysoko, B5 je horská dráha - a ne, sorry, milovníci Delenn můžou jít kčertu, Mila Furman je příšerná herečka a B5 sice zbožňuju, ale buďme upřímní, z jejích "výkonů" mi místy krvácely oči i uši naráz)

Toto si užijte - je to jediné skutečné pozitivum celého seriálu.


První série je vcelku dobrá. Čtvrtá je výborná. (Bohužel, všechny ostatní jsou o to horší.)


Negativa
...seriálu jsou všechno ostatní. Jmenovitě zejména:

- seriál má několik hlavních příběhových linek. To samo o sobě by bylo dobrý, ale všechny se táhnou jak rozvařená špageta a jejich překlenující dramatické oblouky sou slabý jak tříletý děcko - žádné drama, gradace nebo napětí o nichž by mohla být řeč. Některé příběhové linky jsou stupidní v podstatě od začátku (Ferengi), jiné se po (krátkém) čase děsivě zvrhnou (Prophets mystical shits). Ta nejzajímavější se děsně vleče a i když by měla být hrozně vidět, tak mnohdy na většinu série upadne kamsi do pozadí a někdy není x dílů v řadě ani zmíněna (jasně, vedeme jenom celogalaktickou válku dvou kvadrantů a sme v její přední linii, who gives a shit). O tom víc viz níže.

- seriál je přeplněnej tunama fillerů. Většina je hrozně nezajímavejch. Některé sou tak děsně debilní, že i když se v nich stane něco co by mělo být hodně reflektováno, scénáristi na to radši zapomenou a už se k tomu nikdy nijak nevrátí, jakoby v tichém přiznání, že to byl shit a je lepší to ignorovat.

- pro většinu seriálu (to by bylo složitější, viz přehled dílů níže) platí, že díly trpí hroznou předvídatelností, i zajímavé zápletky, náměty a nápady jsou prozkoumané jen děsně povrchně nebo jednostraně, z nastolených dilemat nebo problémů scénáristé často utečou lacinými deus ex machnina rozřešeními. Mnohdy chybí drama nebo jakýkoliv pocit vtáhnutí do dílu (časem sem začal natvrdo proklikávat - není to zdaleka takový evil shit jako Picard kde sem z 50 minut zvlád zpravidla (!) proklikat 40 (to se u DS9 stalo v jednotkách případů), ale hodně dílů sem sesekal ze 45 minut třeba na 35, občas i na 30 až 25 (předvídatelné dialogy kdy prostě VIM co bude řečeno ještě než to je řečeno, obsahově prázdné záběry nebo celé scény etc.)

- bitvy jsou totální shit. Nezajímavě natočené, bez jakékoliv vnitřní logiky. Ke konci seriálu (když už to de fakt do sraček) tam začnou lítat totální bullshit numera co ani neodpovídají obecnému star trek lore (klingoni mají 1500 lodí! Dominion jich má 20.000!! - doslova tohle; ano, přesto Klingoni sami zvládnou držet linii...), obecně nikde žádná taktika, strategie, prostě se jen někam doletí, zabliká se a někdo prostě jen tak vyhraje.

- TO BE FAIR, ship-to-ship souboje byly OBČAS zajímavé. V menšině případů. Obecně tam byla děsivá nekonzistence - DS9 někdy ohrozí jediná loď (doslova), jindy DS9 zvládne odolávat opakovaným náletům flotily (doslova). Defiant někdy zničí 3 Jem'Hedar lodě v dog-fightu, jindy je pro něj jedna jediná rovnicennej protivník. Efektivně jako divák ztratíte jakejkoliv zájem o to, co se děje, protože závěr všeho je cucanej z prstu a dopadne to tak jak se scénáristovi zachce bez jakéhokoliv vztahu k úvodnímu setupu střetnutí.

(Srovnejte obojí výše uvedené s Babylonem 5, kde sice silové poměry nejsou explicitně řečené a občas nejsou nutně 100% logické, ale jako divák rychle získáte intuitivní chápání toho že jeden Centaurijský křižník asi zniží jeden Narnský atp. - a toto je drženo velmi konzistentně. Zároveň většina bitev tam má nějakou základní taktiku a kontext v jejichž rámci se můžou dít smysluplné zvraty a postavy mohou vydávat rozkazy, které jako divák dramaticky chápete i s jejich následky, riziky, cenou...)

- po úvodním představení a určitém rozehrání dynamiky a chemie mezi postavami scénáristům dojde dech. Většina postav většinu seriálu jen stagnuje a nijak se dál nevyvíjí, totéž platí pro jejich vztahy (vyjma milostných, viz níže). A to i v případě, že by se to vyvýjet mělo (byť z většiny díky "zapomenutým" fillerům - viz výše. (Chudák O'Briann - reprezentant "normálního" týpka ve starfleet, kterému se opakovaně dějí děsivé psychiku a rodinu devastující shity, ale který je až do konce seriálu pořád ten samý normální chlápek - yeah, sure, vůbec by nebyl v půlce seriálu na psychiatrii na Betazoidu u empatů a pod těžkou medikací do konce života.)

- Násilně tlačené milostné linky, často dost absurdní. V seriálu jich je mrtě, smysl dávají dvě (Worf a Jadzia, Sisco a... ta civilní kapitánka), ale i ty jsou často dementní (zejm. Worf/Jadzia postupně začne degradovat do prostého dělání Worfa tupym ňoumíčkem - such lame cheapshot, how fucking honorable). Bohužel, scénáristi se v nich mnohdy nechutně vyžívaj. Ve fandomu se pro tohle zažilo plivnutí "DS90210" - dost sedí.

- je strašně cítit (všude a ve všem), že seriál není ani trošku rozmyšlený předem a že byl psaný za běhu - doslova díly série byly dopisované když už série běžela (tohle je btw. fakt potvrzený scénáristy v rozhovorech). Na nějaké promyšlené předesílání které byste plně docenili až při druhém zkouknutí jako v Babylonu 5 zapomeňte, když už je něco návazné, tak to je často křečovitej retcon.

- DS9 má dost problémy s odlehčeností a humorem. Některé lehké epizody jsou... slušné. S jedinou výjimkou (která je hrozně epicky dobrá) to je to nejlepší, na co se DS9 zmůže. Ten zbytek padá do neskutečných trapností a laciností, často na úkor postav (což, viz výše, fakt bolí).

...chjo, moh pokračovat, ale už teď vidim jak to bude dlouhý a rezistim chuť udělat z toho článek (což neudělám, protože DS9 si to nezaslouží).


Přehled promrdaného potenciálu
...hlavní položky:

Giga meta-kategorie potenciálu: The Frontier. Seriál který dlouhodobě ukazuje vnější hranici Federace, navíc na hranici s hned několika mocnostmi a nezávislými světy (kam navíc strkaj frňák jak Klingoni tak Romulani a Ferengové), bez toho, aby furt skákal z místa na místo, by mohl ukázat TOLIK, mimo jiné třeba:
- Rozdíly mezi Federačními a nefederačními světy, politicky, technologicky, životní úrovní... (ok, trošku místy ukázáno - ale na rozsah seriálu hrozně málo)
- Zahraniční politiku Federace a to, jak její vnitřní ideály střetávají nutnost real-politiky v jednání s okolním vesmírem (částečně ukázáno, ale jen v pár velmi specifických nebo vyhrocených kontextech)
- Dlouhodobý vývoj vztahů (pokud tyto nejsou součástí válečné linie, tak pouze stagnují) a působení Federační diplomacie (diplomacie... v DS9... hahahaha! Nope, none)

Napříč sériemi se objeví nemálo dílů se zajímavým námětem, ať už "klasickým" nebo "originálním" (nebo aspoň "neohraným"). Tyto jsou zpravidla hrozně odfláklé (čest výjimkám, viz níže přehled dílů) a to na hraně nebo často za hranou nezajímavosti.

Osobní linky postav. Efektivně neexistují, viz výše.

Dominion jako funkční "alternativa" Federace. Pozitiva vůči negativům na obou stranách. Nic, prázdno, void - nejdřív se o jeho vnitřním fungování nedozvíme nic moc nad rámec jeho hlavní struktury a pak efektivně zmizí z obzoru (doslova) a zbyde z něj jen alfa-kvadrantovej fragment, co funguje jako válečný protivník a vlastně to pořádně neni ani Dominion jako takovej, jen jeho "vojenská alfa-kvadrant diaspora" (viz níže popis válečné story-line).

...a mnoho, MNOHO dalšího na nižší úrovni, kterou se mi už asi nechce pitvat.



PRŮVODCE SLEDOVÁNÍM DS9

Tak. A pro ty z vás, které nepřešla chuť nebo které tohle jen baví číst:

Ano, seriál má pořád dost zajímavého co nabídnout.

Jenže - musíte VELMI PEČLIVĚ vyzobávat, abyste se neutopili v převládající žumpě. Takže, zde máte slíbeného průvodce Hlubokým Vesmírem Devět:


Přehled příběhových linek

Aby bylo hned na úvod jasno, tohle není Babylon 5. Jednotlivé linky nejsou vpleteny napříč díly, není (až na opomenutelné výjimky)nic takového jako filler, co by obsahoval 5 minut věnovaných posunu některé z těchto linií. Linky jsou rozváděny jen v jim příslušných dílech - a tyto jsou bez výjimky roztroušeny velmi řídce. V následujícím přehledu dílů vždy zvýrazním, který díl je případně součástí které linky.

Výjimkou jsou linky války a proroků, které se často objevují vedle sebe. Uvnitř dílů jsou nicméně ostře oddělené a linku co vás nezajímá (=proroky) lze s ledovým klidem proklikat a nic se nestane (najisto - been there, done that).

Některé díly přísluší některým linkám, ale NEJSOU kritické pro jejich další vývoj. Často to jsou shity a jde je přeskočit, OBČAS mají něco do sebe a chcete je i tak zkouknout.

Dále - linky nejsou vyvážené. Některé jdou napříč seriálem a "formují ho" (ne moc - fillery, fillery, všude sou dementní fillery, ale tak rámcově...), jiné mají třeba jen pouhé tři čtyři epizody napříč dvěma třema sériemi.

Kvůli výše uvedenému by mělo jít naprosto v pohodě sledovat pouze vybranou linku a vše dalšího přeskočit. Z kraje seriálu se budete muset smířit s tím, že sem tam minete nějaký vztahový posun nebo prokreslení postavy, ale to časem ustane (dál se občas stane že někdo najednou bude chodit s někým jiným, ale to stejně budete chtít spíš proklikat).

Takže:

Dominion - střet a válka - tohle by měla být nosná linka seriálu. KDYBY TAM KURVA BYLA. Efektivně celý seriál čekáte, až tohle přijde... a ono to nepřichází (s01), a nepřichází (s02), a nepřichází (s03)... pak se to zdá přicházet (s04), ale nepřijde (s05), ani když se věci blíží do finále (s06) a pak se smíříte s tím, že to prostě nějak dojede (s07). (Babylon 5 zvládnul za 4 série bohatě odvyprávět 2 plnohodnotné a 1 gigantický válečný konflikt - a další 1 k tomu v dodatečném filmu. Zapomeňte.) Pár dílů to posune - velké zvraty a tak. Ostatní díly teatrálně ignorují, že je DS9 na čelní linii existenčního válečného střetu doslova nepamatovaných rozměrů (Dominion vs. CELÝ alfa kvadrant - Federace, Klingoni, Romulani...) Linka má hromadu problémů (převážně viz výše - povrchnost, odfláklost, jednostrannost...) Díly, které se jí věnují, jsou ale zpravidla vcelku dobré - až do samotného finále, které je totální rozbředlej shit (9 dílů z nichž musíte vidět 6, s dějem, co by se vešel do 3, bez dramatu, gradace, napětí...) Obecně to je ale linka, kterou - když si vyzobete její klíčové díly (!!!) - má smysl zkouknout.

(Dis)honorable mention: průzkum Gama kvadrantu - některé díly se zabývají průzkumem gama kvadrantu. Některé jsem zařadil do linky Dominion, protože ukazují něco důležitějšího / zajímavého o Dominionu ještě než věci vybuchnou. Jiné jsou fillery bez zajímavosti a klidně je přeskočte, protože s gama kvadrantem nemají nic společného (kromě nějakého "nejde se snadno vrátit / komunikovat" etc., což by šlo cheatnout i v alfa kvadrantu...) Gama kvadrant je zjevně stejně fádní jak alfa kvadrant. Tyto díly níže nijak nezvýrazňuju, píšu to sem jen pro kompletní přehled. FUN FACT: poté, co seriál začne zapomínat, že o gama kvadrant vlastně vůbec jde, někde v půlce seriálu červí díru zaminujou a od tý doby o gama kvadrantu už neuslyšíte.

Cardassia: Tohle je "podlinka" Dominionu, resp. samostatná linka co později s Dominionem splyne. Viz výše, ale v přehledu dílů jí trochu odlišim, protože má větší vazbu na Bajor a vztahy Cardassie s Bajorem. Obecně... slušná linka, ale pokud nechcete sledovat Dominion linku, tak je zbytečné rozkoukávat tuhle.

Bajor Proroci - aka MYSTICAL SHIT - tohle se tváří z kraje jako dvě linky, ale nejsou. Nicméně popíšu to zvlášť:

Některé díly řeší Bajorskou politiku. Jsou sporadické, tematicky omezené, z většiny věnované tamnější církvi (jejíž vůdcí postava je KRAJNĚ otravná a je to JEDINÁ špatná postava v celém seriálu - ale fakt o to příšernější už zkraje a časem se jen dál zhoršuje - jakože srsly, nevěřil sem, že to de, ale to, co se s ní stane ve finálním devítidílu je učebnicová ukázka scénáristického zvracení.) Lze v klidu ignorovat, nic zajímavého se tam nestane. Vyjma věcí, které se týkají následujícího, s čímž linka průběžně plynule splyne (než se tak stane, tak jí níže odlišuju):

V červí díře žijí "wormhole aliens", kteří existují mimo lineární čas. Tito v minulosti dali Bajoru "orbs", což jsou artefakty zprostředkovávající časově nelineární zážitky určitého typu (proroctví, reflexe a moudrosti, času... whatever) a vystupují jako Bajorští bohové. Jsou to kokoti, Q se směje jejich trapnosti. Sisco (velitel DS9) je jimi vyvolen jako jejich vyslanec (emissary) (to je jakože prorok, ale autoři měli z kraje dost soudnosti aby nevytvořili "proroka proroků"). Potud dobrý (prostě týpek jednající za Federaci s weirdo mocnejma alienama) - dokud Siscovi nehrábne, nezkonvertuje a nezačne je sám vyznávat - odtud dál to de už jen dohajzlu. Linka se tváří, že splyne s linkou Dominionu - to se naštěstí nestane (Dominion linku by to totálně zničilo) - dvousečné naštěstí, protože v důsledku má vlastní nezávislé finále paralelní s Dominionským, aniž by se reálně jakkoliv ovlivnily, což působí fakt trapně divně.

Linka se zdá slibovat nějaký vývoj, ale rychle pochopíte, že všechno je jen random prophet ex machina a reálně nic nedává smysl (viz nepromyšlenost výše). "The Sisco" je používáno jako "The Chosen One" tak debilně, že po chvíli chcete hodit něco do televize jen to zas slyšíte. Linka začala jako zajímavý "alien encounter of different kind" kdy časově lineární lidé interagují s časově nelineární rasou která je má problém pochopit - obratem se ale celá věc zvrhne ve skrytou alegorii abrahamistickejch náboženství s jejich tichým ospravedlněním (nějaký věřící scénáristi se asi nebyli schopný smířit s Roddenberyho vizí a začli tam tiše pašovat svoje mindfucky - včetně démonů a pekla i s ohněm a Biblemi... ve star treku, go and enjoy!) Tuhle linku rozhodně chcete VYNECHAT - v dílech kde parazituje jí můžete 100% proklikat. Pokud si teď řikáte, že přehánim a neni to tak zlý, tak budete brečet a jestli to přiznáte, tak se vám hrozně vysměju.

Ferengi Empire (Republic? Alliance? ...) Ferengům (brutálně kapitalistická rasa hrdá na svou chamtivost, obchodníci Alfa kvadrantu) je obecně věnováno nemálo dílů - některé jsou ale (obvykle humorné) fillery, ty sem nepočítám. Tohle je linka která vypráví příběh Ferenginaru a jeho společenského vývoje. Protože má jen pár dílů, tak časem začne působit víc a víc uspěchaně. Ferengi jsou obecně prostředek pro promo feminismu a alegorie Saudské Arábie. Bohužel, je to fakt strašně špatné promo feminismu udělané způsobem, který musí bolet i příčetné feministy/tky. Alegorie Saudské Arábie je ještě horší, protože je tak povrchní, že je dost mimo a dost blbá. Celá linka (ohledně vývoje celé rasy ST vesmíru...) je navíc hrána pro humor. Který... pokud to neni váš šálek čaje, tak to skipněte. Jestli vám nevadí lacinější a prvoplánovitější vtipy béčkové kvality, ok, lze to sledovat a asi se z většiny pobavíte - ale počítejte s tím, že úplný závěr této série je mega debilní - uspěchaný jak ježek Soník na koksu a s naprosto WTF neuvěřitelnym a debilnim závěrem.

Mirror universe - ano, ten jeden objevený kdysi tím jedním úžasným - James T. Kirkem! Tohle je dobrá příběhová linka, která v rozumně umírněných, přesto výrazných skocích odvypráví další vývoj Mirror Universe (povstání proti Alianci, boj za vesmír ve kterém se dá žít...) a která má příjemný edge alter-postav z běžného seriálu (některé nejsou moc povedené a svým předlohám nesahají po kotníky - jiné jsou naprosto top a je radost vidět je na scéně, tak nebo tak je vidět, že se herci fakt bavili). Černý humor, dramatická linka s gradací, osobní vztahy, dobré scénáře. Má to jen pár dílů, ale tuhle linku CHCETE vidět, možná i pokud nejste nutně ST fanda (dřívější střety s Mirror universe z TOS netřeba znát, vše nutné je řečeno hned z kraje).

Maquis - tohle je hodně zajímavá středně velká příběhová linka vyprávějící osud Federačních kolonistů, kteří byli vyobchodováni do Cardassianského prostoru a vytvořili odbojové hnutí (v podstatě Federační teroristi). Nějaká morální dilemata, real-politik federace a tak. Dobře napsané. Stojí za zkouknutí, je tam pár fakt dobrých dílů.

Section 31 - tajná, konspirační a temná organizace ukrytá v srdci Federace - chránící Federaci tím, že dělá nutnou špínu, kterou Federace odmítá. Velmi zajímavý koncept, bohužel kvůli minimu epizod hodně neprozkoumaný - díly s ní jsou ale zpravidla kvalitní a dobře rozebírají utopický idealismus vs. krutý pragmatismus. Tahle linka má přímou návaznost na linku Dominionu, ALE efektivně stojí hodně sama za sebe. Chcete vidět. Lze sledovat samostatně. Pokud sledujete Dominion, považujte jí za součást Dominion linky.


Přehled sérií a epizod:

Podrobnější hodnocení spolu s kratšími komentáři k jednotlivým sériím i dílům najdete na csfd (ohodnotil a okomentoval jsem to všechno - má případná omluva za brutální spaming notifikací těm z vás, co mě tam případně sledují). Moje komentáře jsou spoiler free, ale pozor - komentářů k dílům i sériím tam je málo a některé občas dílčí spoilery obsahují.

Na úvod si ustanovme následující keywordy:
- TOP: pár dílů které pokud se do DS9 pustíte CHCETE vidět (bez ohledu na linku)
- WATCH: díly, které jsou důležité pro linku, které se týkají
- GOOD: dobré fillery, které pokud DS9 sledujete vidět spíš chcete
- FINE: neurazí, nenadchne, posuďte si sami; v rámci linky lze případně i skipnout
- SKIP: šedý, nudný, nezajímavý díly (obvykle, ale nejen, fillery) co spíš chcete přeskočit, pokud vás na nich něco neláká
- SHIT: najisto přeskočte. Sledujte jen na vlastní riziko a utrpení

(filler - jméno) = filler (")hodnotně(") centrující postavu

Série 1

Obecně slušná série. Sledováno s naivní nadějí budoucího se jeví i dobrá. Reálně extrémně stojí na postavách, s nimiž se postupně seznamujete a sbližujete se s nimi. Kvůli postavám možná stojí za to vidět i nějaké GOOD a FINE díly popř. si troufnout i na nějaký ten SKIP. Popravdě bych asi doporučil zkusit rozkoukat (s vědomím, že si později začnete víc vybírat), abyste získali lepší cit pro to, co vás dál bude a nebude zajímat.

e01 - PILOT, WATCH (Dominion, Mystical shit Bajor)
e02 - FINE (Dominion-Cardassia) bojovníci po dobojované válce
e03 - FINE-ish (filler - Odo) detektivka, obvinění jedné z hlavních postav
e04 - FINE (filler) nemoc způsobující blábolení
e05 - FINE (filler) divnej first contact skrz doma pronásledovaného
e06 - TOP (filler) Q! ale řeší vlastní osobní věci a DS9 jen "náhodou pocestě"
e07 - GOOD (filler - Dax) studie Thrillské dvou-osobnosti hostitele a symbionta
e08 - GOOD (filler) paranoidní detektivka s možná neexistujícím zločincem
e09 - SHIT (filler) alter-reality first contact s dementníma MZákama
e10 - WATCH (Ferengi / FINE (jako-filler) Ferengi společnost
e11 - GOOD-ish (filler - Odo) trickster-renegátský zloděj na DS9
e12 - SKIP (filler / prophets) nekonečná válka na planetě
e13 - GOOD (filler), pokud proklikáte vše kromě Noga/Jakea; jinak SKIP
e14 - SKIP (filler - Kira) křečovitá studie motivů postavy
e15 - GOOD-ish (filler) zprvu WTF "halucinačka", ale má to dobrý zvrat
e16 - FINE (filler) fist contact přes sondu "vtipní" diplomati
e17 - FINE (filler) telepatická posedávačka
e18 - WATCH-ish (Dominion-Cardassia) zločiny okupace, vyšetřovačka
e19 - FINE (mystical shit) náboženský fundamentalismus ve výuce


Série 2

Pád dolů. Záplava nezajímavých fillerů. Postavy pořád táhnou, ale trochu ztrácí předchozí punc novosti a tím zajímavosti.

e01 - FINE (Bajor) Dekonstrukce hrdinského mýtu, hrdina a společnost
e02 03 - FINE (mystical shit - Bajor Bajor, politika a domácí užití armády
e04 - SKIP (filler - Dax) rukojmí, kradení symbionta, rozvleklý
e05 - FINE (Dominion-Cardassia) výchova dětí nepřátel
e06 - SKIP (filler) vozíčkářská důstojnice; trapné stereotypy a klišé
e07 - WATCH (ferengi) utajená úspěšná ferengi-žena
e08 - FINE (filler - Odo) jak se Odo stal šéfem bezpečnosti za Cardassianů
e09 - SKIP (filler - Sisco) nedůvěryhodná romance
e10 - SKIP (Bajor korupce, politikaření a zemědělské vybavení
e11 - FINE (filler - Bashir O'Brian) poblázněná náhoda a štěstí
e12 - SKIP (filler - Odo) Odo a jeho vychovatel - slabá dynamika
e13 - SKIP (filler - Bashir O'Brian) konspirace kolem zbraní hromadného ničení
e14 - GOOD (filler - O'Brian) osobní paranoidní konspiračka
e15 - SKIP (filler - Sisco) společnost bez technologie
e16 - FINE (filler) taková... v závěru milá pátračka
e17 - SKIP (filler - Dax) Dax hodnotí zájemce o splynutí - o ničem, bohužel
e18 - WATCH (Dominion-Cardassia) dizidenti; ferengi humor
e19 - GOOD/TOP (filler - Dax) Klingoni z TOS a jejich poslední mise
e20 21 - WATCH (Maquis) počátek ozbrojeného odporu politice Federace
e22 - GOOD (filler - Garak) Úvod do Garaka a jeho minulosti
e23 - WATCH/FINE (Mirror úvod, rozjezd dění v Mirror universe
e24 - FINE (Bajor volba Kai, vyšetřování kolaborace
e25 - SKIP (Dominion-Cardassia naivně-totalitní "spravedlnost"
e26 - WATCH (Dominion) 1. kontakt s Dominionem

Série 3

Předchozí tvrdý úpadek zvolna pokračuje.

e01 02 - WATCH (Dominion) výprava za Founders a kontakt s nimi
e03 - TOP (filler - Quark) Quark se přižení mezi klingony
e04 - FINE (filler - Dax) hrabání se v minulých hostitelích, pátračka
e05 - SKIP (Bajor Cardassia) spoiler: Kira není Cardassianka
e06 - SKIP (Dominion Jam'Hadarské dítě a Jam'Hadaři
e07 - SKIP (filler) DS9 ovládne starý Cardassianský bezpečnostní software
e08 - SHIT (filler) fázující planeta promrdaná na blbejch romancích
e09 - WATCH (Dominion-Cardassia) Riker coop s Cardasianama
e10 - SKIP (filler) nějaký další retardní DS90210
e11 12 - ??? (filler) špatně udělaná výborná a prorocká reflexe dnešních USA
e13 - FINE (Bajor) etika kyberizace člověka - hrozně nedotažené
e14 - SKIP (filler - Odo, Nog) Nog chce do starfleet Odův romantic shit
e15 - FINE (Mystical shit, Cardassia) proroctví a hraní s červí dírou
e16 - SKIP (filler - Quark) Grand Nagus je aultruista! ha-ha-ha.
e17 - SKIP (filler) O'Briann skáče sem tam v čase dopředu a zpátky
e18 - SKIP (filler - Bashir) DS9 reprezentuje Bashirovu mysl...
e19 - WATCH (Mirror) Sisco je zverbován na misi v Mirror universe
e20 21 - WATCH (Dominion konspiračka co se změní ve válečnou akci
e22 - SHIT (filler) fakt nepovedená alegorie na retro-námořnictví
e23 - WATCH (ferengi) Quarkova mutr vydělává peníze!
e24 - SKIP (bajor nějaké žabomyší rozbroje na Bajoru
e25 - FINE (filler - Dax) Jadzia potkává dřívější hostitele
e26 - FINE (Dominion) Changeling na Defiantu

Série 4

Tohle je vrchol a jediná skutečně dobrá série DS9 (bohužel se slabym dojezdem). Klidně jde zkouknout celá. Resp. ze slušné většiny, obsahuje pár fakt shit dílů co chcete vynechat abyste si nezkazili dojem (a pár slabších, které se ale "dají").

e01 - WATCH (Dominion příchod Worfa. Příchod Klingonů na pomoc.
e02 - SKIP (filler - Jake) Jakeova alter-budoucnost
e03 - WATCH (Dominion Bashir a O'Briann zajati divnými Jem'Hadary
e04 - WATCH (Cardassia Kira a Dukat vyšetřují kdysi ztracenou loď
e05 - GOOD (filler - Dax) Dax a manželka ex-hostitele, Thrillí společnost
e06 - FINE (Dominion) "Ponorková" bitva ala Wrath of Khan
e07 - FINE (filler) DS9 ferengové se propadnou v čase do Oblasti 51
e08 - SKIP (filler) stupidně pojatá klingonská mystika
e09 - GOOD (filler) DOBŘE udělaná zápletka s uvíznutím v simulátoru
e10 11 - WATCH (Dominion) infiltrace changellingů na Zemi/starfleet
e12 - SHIT (filler - Odo) počátek násilného Odo Kira DS90210 shippingu
e13 - GOOD (Dominion) Kira Dukat na malém výletu proti Klingonům
e14 - FINE (filler - Worf) Worfův zneuctěný bratr přijde na DS9
e15 - WATCH (ferengi) střet Ferengů s obchodními zvyky Federace
e16 - SKIP (Mystical shit z minulosti přiletí jiný emissary
e17 - GOOD (filler - Worf) klingoni zažalují worfa za válečný zločin
e18 - SHIT (filler - O'Brian) "zapomenutý" filler; 20 let vězení v 1 hodině
e19 - WATCH (mirror) Sisco opět nuceně zverbován do boje!
e20 - SHIT (filler) Odo DS90210, Jake nějakej psycho-telepatic nonsense
e21 - WATCH (maquis) děj houstne a stává se osobnějším
e22 - FINE (Dominion nucená coop mise s Jem'Hadary
e23 - FINE (Dominion temná stránka Dominionu - ale slabej díl
e24 - FINE (filler) Kira nosí Keikino dítě; na Quarka dupne "auditor"
e25 - FINE (dominion nesmysly s Odem a politické cliffhanger zlomy

Série 5

Jak šla s04 brutálně nahoru, o to hlouběji padá s05. Zachraňuje to pár fakt super dílů, nicméně zbytek je vcelku shit popř. takové hodně "meh?".

e01 - WATCH (Dominion) Infiltrační mise ke Klingonům
e02 - SKIP (Dominion) Nudná storka o obležení ve ztroskotané lodi
e03 - SKIP (filler) romantický shit - omluveno tím že jde o Valentýnský díl
e04 - SHIT (filler-Jake) Pokus o "válečný dokument" očima Jakea na frontě
e05 - FINE (filler - O'Brian) psy-telepatická entita drží Keyko jako rukojmí
e06 - TOP (filler) návrat časem do TOS s prolnutím záběrů
e07 - SHIT (filler) pohodlí vs. ztráta síly, zpackané, Worf za debila
e08 - SKIP (filler - Odo) trip do minulosti, nezajímavej background Oda
e09 - SKIP (filler - ...) double story Odo Quark, Jake Nog, nuda a otrava
e10 - SKIP (mystical shits dominion) SPOILER: Bajor se přidá k Federaci až později
e11 - SKIP (filler) roztahanej pokus(!) o reflexi terorismu/partizánství
e12 - SKIP (filler) SPOILERS: Kira porodí, Odo opět shiftuje
e13 - WATCH (Maquis) boj s teroristy - kde je hranice rozumní síly?
e14 15 - WATCH (Dominion) Prison break zajatců Dominionu - fakt dobrý
e16 - GOOD (filler - Bashir) Background bashira, nějaké etické otázky Federace
e17 - GOOD (filler - Odo) Hezká detektivka. Bohužel to kazí DS90210.
e18 - SKIP (filler - Quark) Prodejci zbraní a Federace - odfláklé, haha -Quark
e19 - SHIT-ish (filler - Kira) nějaká mnou proklikaná family shit story
e20 - WATCH (Ferengi copak peče Grand Nagus s Quarkovou mutti?
e21 - GOOD (filler - ...) Worf a Jadzia na bojové misi se zdeptanými klingony
e22 - SKIP (filler) takový nijaký dilema o prolamování časový smyčky
e23 - WATCH (Maquis) ending s Maquis (byť ještě budou "dojezdy")
e24 - FINE (filler) výlet na kopii DS9 pro náhradní díly. Hodně Gareka.
e25 - GOOD (filler, Nog Jake) funny díl o běžném životě na DS9
e26 - WATCH (Dominion) takový... fine-ish bitevní díl

Série 6

V 5. sérii jsme padli na dno. Teď se začínáme s vervou nořit do bahna. Dobrých dílů je málo - a ani většina těch není přímo dobrých. Našlapujte opatrně. (Jo a ta válka, co vypadala, že se konečně dramaticky rozjede? Nedělejte si naděje - nejdřív se děsně vleče a pak zvesela zapadne do stagnace a pozadí.)

e01 - FINE (Dominion) strategická mise co pak nemá žádnou dohru
e02 - SKIP (Dom- filler) společné ztroskotání nepřátel a hromada tlachů
e03 - SKIP (Dom- filler) 2 story: Worfův syn (otravnej) a Dukatova dcera (nudná)
e04 - SKIP (Dom- filler) kecání co DS9 vydává za válčení
e05 06 - WATCH (Dominion) rozvlklej úvod a nudná, ale důležitá bitva
e07 - SHIT (filler - Worf Jadzia) trapné nucené svatební drama
e08 - SKIP (mir- filler) návštěva z mirror pro Kiru
e09 - WATCH (Dominion mírové rozhovory, eugenika Federace, fun
e10 - GOOD (filler) ferengské "komando" na misi - vskutečnosti docela fun
e11 - SHIT (Mystical shit) Sisco ztroskotá s Dukatem.
e12 - GOOD (filler) fun filler o stálé postavě, které jste si asi ani nevšimli
e13 - SHIT (filler) alter-psycho z USA 60. let, chudáci černoši, mizerné provedení
e14 - GOOD (Dominion zmenšený runabout zachraňuje obsazený Defiant
e15 - SKIP (filler - O'Brian) noir žánr DS9 fakt neumí a je to utrpení
e16 - SHIT (filler - Worf Jadzia) manželská mise, DS90210 nuda)
e17 - SHIT (filler - Kira) cesta v čase a válečné kolaborace
e18 - WATCH (Section 31 zprvu otrava - dokud nepřijdou zvraty
e19 - WATCH (Dominion k jakým špínám Sisca dovede zoufalství?
e20 - SHIT (filler) DS90210 AI hologram shit
e21 - SHIT (mystical shit) Sisco potkává Ďábly. Nebo tak něco.
e22 - FINE (fller) parta kadetů velí kopii Defiantu - a... zbabraný.
e23 - SHIT (filler) ubohej a urážlivej ferrengi humor na trans-sex a ženy
e24 - SHIT (filler - O'Brian) no consequence time shit s jeho dcerou
e25 - SHIT (filler) Jake a Quark piklej proti Odovi skrz DS90210
e26 - SHIT (Dominion Nudná bitva mystical shit DS90210

Série 7

Vítejte v pekle. Třetina série je sračka, třetina je jen hrozně špatná. Dva dobrý a tři jakž takž slušný díly to nezachráněj. Kontinuální devítidílný závěr je totální tragédie a ukázka scénáristického zoufalství.

e01 02 - SHIT (mystical shit Proroci zrodili Sisca. Nebo tak něco.
e03 - SKIP (filler) Ezri hledá své místo na DS9. Hloupě; za hranou Susp. of. disb.
e04 - SKIP (filler) simulátor, baseball proti vulkáncům, klišé, ohranost, nuda
e05 - SHIT (filler) Motiv Růží pro Algernon zahozenej a zkurvenej DS90210
e06 - WATCH (Dominion dobrý Odo Vortové a Nogova hezká side-story
e07 - GOOD (Dominion) Klingoni; dávný hrdina ve svém stáří
e08 - SKIP (Dominion) obležení na frontě. Nápad ok, provedení ne
e09 - SHIT (Mystical shit Dukat si vede kult milejch satanistů
e10 - SHIT (filler) Nog se zotavuje únikem do života v simulátoru
e11 - GOOD (filler - Ezri) Ezrin background, Thrillové, detektivka
e12 - WATCH (mirror Grand Nagus v mirror - a závěr mirror linky
e13 - FINE (filler - Ezri) CSI DS9 a thrillí psychika. Odfláklej záporák
e14 - SHIT (filler - Odo) nezávislý shapeshifter - všichni se chovají jak dementi
e15 - SHIT (filler) simulátorová nuda a pro ST nepatřičně rasově woke Sisco
e16 - WATCH (Section 31 Bashir zverbován na špionážní misi u Romulanů

NÁSLEDUJE - hahaha - FINÁLE (ehm ehm kašli kašli uvozovky úplně všude); Kde není řečeno jinak, jde automaticky o Dominion Mystical shits. U všech Mystical shits platí, že Kai Winn trvá 9 dílů nekonečného souložení s XXX (budete se děsit...) aby se stala satanistkou, takže níže popisuju hlavně Dominion linku.

e17 - SHIT Siscova svatba a Prorocký kryptický demence
e18 - SHIT DS90210 dosáhl nepředstavitelného dna
e19 - SKIP Dominion má mocného spojence. Cardassianský legat se vzbouří.
e20 - FINE-ish dojde k nějaké důležité bitvě; tradičně nudné, ale má vývoj
e21 - SKIP Klingonská politika a Cardassianské povstání
e22 - FINE (no mystical shit) důležitá špionážní mise
e23 - SKIP (no mystical shit) agent Sekce 31 má mysl reprezentovanou DS9
e24 - SHIT (Ferengi Závěr Ferengi linky, který nechcete vidět
e25( "26") - SHIT Federace vyhraje, nikdo neumře, Sisco povolá nějaké anděly nebo porazí démony nebo nevim, to sem už nedal a prostě proklikal


Sepsání tohodle postu mě stálo zlomek toho co mě stálo tohle vidět; doufám, že tím ušetřím nervy, zoufalství, vyrvané vlasy, depresi a šílenství, pokud jste DS9 chtěli zkusit nebo z něj něco vidět.

Do budoucna jsem získal důležité poučení o tom, že musím být o hodně opatrnější než se rozhodnu něco dokoukat jen protože jsem to rozkoukal a protože se ZDÁ, že by to mohlo začít být dobré - příští díl, nebo možná příští sérii... nebo tu další...
2.8.2020 23:46 - sirien
Z výše uvedeného bych v separátním postu rád vypíchl:

S01e06 - Q less. Jediný díl DS9 s Q. Zajíamvý je tím, že Q se o DS9 v podstatě nezajímá - sleduje tam nějakou svou osobní linku a DS9 potká jen namátkou, což dává... zajímavou perspektivu. A je to dobrej díl.

s02e19. Pokud máte rádi TOS, tak tady potkáte pár starých známých klingonů v hezkém díle.

s03e03. Quark (ferengi) se "omylem" přižení do čela klingonského rodu. Pokud máte trochu rádi klingony, tohle je hodně fun díl.

s05e06 - Trable s Tribbly. Pokud aspoň tušíte, co je TOS (nemusíte ani vidět), tak to je fakt dobře udělanej díl. Pokud TOS znáte a máte aspoň trochu rádi, tak to je excelentní.
3.8.2020 00:11 - Log 1=0
To je ta jedna věc, co jsi měl dlouhodobě rozpracovanou a finišuješ ji?
3.8.2020 00:58 - sirien
Ano :)
3.8.2020 11:19 - LokiB
Pamatuju si, že to byl jeden ze seriálů, které jsme v půlce 90. let (tak nějak když to začli vysílat v roce 1994) sledovali s kamarády z vejšky a sem tam si z toho něco brali pro naše RPG hry.
Byla to taková večerní oddychovka k učení, nebo když člověk přišel z knajpy a chtěl na něco před usnutím chvíli tupě koukat :)

Ani si nejsem jistý, jestli jsme věděli, že to mělo víc jak 3 série.

Ale teda, soupis kvalitní.
9.8.2020 01:47 - sirien
Btw. rozkoukal sem ze srandy Star Trek: TOS.

Kdysi dávno sem viděl pár dílů v TV. Hodně dávno. Pak sem samozřejmě viděl spoustu různejch slavnejch momentek a klipů. Čekal sem, že dostanu úsměvně starej seriál s cheezy kulisama a efektama kterým čas moc neprospěl a s většinově lacině dobrodružnejma příběhama.

A jako... dost sem se seknul. Popravdě sem VELMI překvapenej, jak kvalitní věc to je. Samozřejmě, zestárlo to a člověk se musí přenést přes laciné efekty (zejména ručních blasterů) a přes fakt že to tam všechno vypadá a funguje jak ve "futuristický starý ponorce" (počítače dělající divné zvuky, voice-only rozhranní, intercomy na stěnách a jiné srandy), ale popravdě to je až překvapivě snadný a stranou onoho vizuálu věcí (a popř. sem tam drobné user-friendly funkčnosti věcí která byla zpětně dost podceněná) to ve skutečnosti zestárlo dost málo.

Scénáře sou zajímavý a dobrý, má to místy relativně hluboký náměty, dobrý zpracování... zatim jen jeden "špatnej" díl na asi patnáct zkouknutejch (a i ten byl tak na DS9 průměru, takže...) a většina zbytku velmi silná. Jediný, co mi tam dneska při sledování trochu vadí, je roztaženost / pomalejší tempo vyprávění - dneska by to dramaturg s režisérem prostřihali a sesekli každej díl o 5-10 minut, ale to lze vcelku snadno kompenzovat občasnym prokliknutim dlouhýho záběru nebo trošku repetetivního (nerovná se špatného) dialogu (z originální 50 minutovky z toho člověk dostane "standardní" 40-45 minutovku).

Na druhou stranu to má zajímavě... "odlišnou" atmosféru oproti TNG nebo DS9 - vesmír působí skutečně rozsáhle a neprozkoumaně, Enterprise se fakt vydává do míst kam se ještě nikdo nevydal a ne že má celou Federaci a její flotilu na speed-dialu a případně pár hodin warp-9 daleko kdyby potřebovala pomoct.

Je tam (minimálně v s01) poněkud bordel s pořadím dílů (jakože velkej), ale zas tak moc to nevadí - je to (minimálně zatím) fakt hodně epizodní. Popravdě z toho mám trochu dojem věcí jako Krajní meze atp. - prakticky co díl to separátní uzavřený příběh na nějaký zajímavý SF námět nebo motiv.


...guide jako k DS9 k tomu psát fakt nebudu, protože to je zbytečný - co sem zatim (!) viděl, tak to asi můžu prostě a jednoduše v klidu doporučit komukoliv kdo nedostane osypky jen protože to nemá moderní CGI.
9.8.2020 21:46 - Shako
sirien píše:
Sirienův giga průvodce Hlubokým Vesmírem

...
sirien píše:
Btw. rozkoukal sem ze srandy Star Trek: TOS.


Nedalo by se to všechno uvádět ve stejné formátu, ideálně Star Trek: název (plným jménem, klidně jen českým)?
Z toho prvního jsem několik odstavců snažil vyluštit, zda se vážně jedná o ST. Ten druhý jsem pro změnu musel googlit, co je to sakra za serii.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10540294647217 secREMOTE_IP: 23.20.220.59