Kultura

Aegnor
22.4.2009 12:58
Seriály fantastiky
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na třetí straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.

pozn. 2: seznam zpracován po str. 147 vč.

Sci-fi - směs
  • StarGate SG-1 (str 43)
  • StarGate Atlantis (str 28)
  • StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
  • Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78, (83))
  • Rick and Morty (str 79, 83)
  • Altered Carbon (str. 81, 84, 119)
  • War of the Worlds (str. 112)
Sci-fi - space
  • Firefly (str 44, 117)
  • Expanse (str 67, 70, 72-74, 76-77, 82, 96-97, 104-105, 113, 118-119, 128-129, 132-133, 144, 146)
  • Killjoys (str 69-70, 73, 78-79, 104)
  • Dark Matter (str 69-70, 73, 78)
  • Farscape (str 64, 69)
  • Babylon 5 (str 16, 19, 20, 46)
  • Crusade (str 39, 46)
  • Battlestar Galactica (str 32, 52-53, 118, 122-124, 126-127)
  • Star trek (121-122, 130, Sirienův průvodce TNG)
  • Deep Space Nine (str 16, Sirienův průvodce DS9)
  • Star trek Discovery (str 78-79)
  • Star Trek: Lower Decks (str 131)
  • The Orville (str 79, 83, 91, 142-144))
  • Lexx (str 79)
  • Picard (str 95, 118-119)
  • Mandalorian (str 104-105)
  • Foundation (str 121, 131)
Sci-fi - urban
  • Humans (/True Humans) (str 66, 77)
  • Dollhouse (str 8)
  • Krajní meze (str 46)
  • Flashforward (str 8, 11, 29)
  • Person of interest (str 41, 57-58, 62-65)
  • V (str 11)
  • Torchwood (str 16, 19, 38, 41, 43, 55-56)
  • Eureka, město divů
  • Earth-2 (str 49)
  • Sliders (str 10)
  • Warehouse 13 (str 56)
  • Tales from the Loop (str. 119)
Fantasy - hardcore
  • Herkules
  • Xena, princezna bojovnice
  • Legend of the Seeker (cca str. 1-5, 9, 39)
  • Letopisy Narnie
  • Merlin (str 10, 13)
  • Avatar the last Airbender +Korra (51, 52, 55, 59, 61)
  • Dragon Prince (str 120-123)
  • Avatar (N) (str 143)
  • Wakfu (neptejte se; stěžujte si Sethi)
  • Game of Thrones (str 40, 43, 48, 51, 85-93, 100-102, 116)
  • Jonathan Strange & Mr. Norrel (str 65-66)
  • Shannara Chronicles (str 67, 78)
  • Galavant (str. 74)
  • Witcher (N) (str 93-95, 99-117, 128, 135-140, 143)
  • Witcher (Pl) (str 99-100)
  • Carnival Row (str 98-99)
  • Disenchantment (str 83)
  • Wheel of Time (str 130-133)
  • Arcane (str 131, 134-135, 143)
  • DotA: Dragon's Blood (str 130)
  • Rings of Power (str 144-145)
  • Legends of Vox Machina (str 143, 146-147)
  • Dračák: Temné časy (str 134)
Fantasy - urban, bez upířin
  • Constantine (str 67-69)
  • Neverwhere (mimochodem seriál byl dřív, než knížka) (str 16)
  • Death Note (str 16, 42-43, 47)
  • Sanctuary (str 8, 29)
  • Supernatural (str 9, 37, 41, 50-51, 53, 67)
  • Dresden Files (str 56, 67)
  • Lost girl (str 49)
  • Librarians (str 64, 67, 119, 120)
  • Once upon a time (str 49)
  • Grimm (str 53, 64, 66-67)
  • Todd and the Book of Pure Evil (str. 74)
  • American Gods (str 77, 98)
  • Good Omens (str. 83, 93, 97)
  • His Dark Materials (str. 104)
  • Sense8 (str. 83)
Vampires & alike
  • True Blood (str. 6, 39, 42, 58) (plus samostatná diskuse, kdo ví proč...)
  • Buffy (str 8)
  • Moonlight (str 11, 50)
  • Vampire Diaries (str 11, 12, 26-31, 33, 36, 38, 40, 42-45, 48, 61, 64-65, 77)
  • Originals (str 59, 61-62, 65)
  • Teen wolf (str 43, 56)
  • Dracula (str 61)
  • souhrný výběr nějakých upířin
  • V Wars (str. 112)
  • Castlevania (str 132, 147)
  • Discovery of Witches (str 129, 143)
Weird mystery
  • X files (str 37)
  • Fringe (str 9, 22, 29, 33, 36-37, 41, 42, 49-50, 53)
  • Haven (str 50)
  • Lost room (str 16)
  • Sherlock (str 48, 60, 74-76)
  • Jekyll (str 30)
  • Event (str 39)
  • Lost (str 124-126)
Horror & weird
  • Penny Dreadful (str 58-59, 61, 67)
  • Stranger Things (str 75, 79, 81, 96, 119)
  • Black Mirror (str. 82)
  • Lovecraft Country (str 122, 128)
Komiksy a podobné:
  • Heroes
  • Misfits (str 31, 42-43)
  • Arrow (str 56, 68)
  • Gotham (str 68)
  • Clone Wars (SW anime) (str 41)
  • Daredevil (str 80, 83-84)
  • Punisher (str 80)
  • Iron Fist (str 80)
  • Jessica Jones (str 80)
  • Defenders (str 80)
  • The Boys (str. 98-99)
  • Legion (str. 118)
Pseudo-historické a dobrodružné
  • Black Sails (str. 81)
  • Vikings (str. 82)
  • Řím (str. 82)
  • Britannia (str. 82)
Další (???)
  • Walking dead (str 29, 49)
  • Dark Shadows (str 42)
  • Requiem for Phantom (anime) (str 47)
  • Requiem for Darkness (anime) (str 47)
  • Darker than Black (anime) (str 47)
  • Orphan Black (str 58)
  • Dominion (str 59-60)
  • Godless (str. 82)
  • Taboo (str. 82)
  • Mindhunter (str. 82)
  • Happy! (str. 83)
  • Blood Drive (str. 83)
  • Man in the High Castle (str. 98-99, 104)
  • Son of Zorn (str. 99)
  • Squid Game (str 132-133)
  • Final Space (str 129)
  • Shadow and Bone (str 137)
  • Legendy Polskie (str 127)
  • Snowpiercer (str 144)
Různě zmíněné: Alnagův výběr 16 seriálů, Dexter (str 13, 14, 46), Mentalista, Spooks (str 40-41, 56), Deadwood, Reaper, Bleach, Spartacus, Lost (str 23, 25, 46), Lie to me, Castle, House MD, Lucifer (67-68), Archer (69), Last ship (58, 71), Bojack Horseman (83), Adventure Time (83), Gravity Falls (83) a True Detective (85).

Pak taky Gumídci, Letohrátky (TaleSpin), Rychlá rota, Želvy ninja, Kačeří příběhy a My Little Ponny
26.6.2012 19:46 - Night of Triumphator
Dotaz amatéra co už nemá co sledovat: o jaké verzi Doctora Who je řeč? Na čsfd jsem našel odkazy na tři seriály a ta první mě odrazuje jednak délkou - co do počtu epizod, tak rokem vzniku - jestli to nebude stejná blbost jako star trek (všechny řady).
26.6.2012 20:09 - Jerson
Doktor není dost chytrý, aby se občas trefil s přesností jednoho roku. A jeho vyhrožování, že změna zásadních věcí by mohla zničit vesmír působí dost fádně, zejména po sérii s Vládcem, která mé počínající nadšení zase rychle ztlumila.

To že variantu se zrcadlem nakonec vystřihli mě napadlo taky, protože řešení přes zrcadlo by bylo elegantnější než přes odteleportování Tardis. Nejde o ždímání, jde o několikanásobné náznaky, které vyzní doprázdna - scény kdy Sally odběhne z místnosti a najednou je v dálce vidět u dvěří jsem si pouštěl několikrát, protože mi to na první pohled přišlo jako filmová chyba, kdy tam byl v záběru nějaký montér, a ono ne. Prostě jak kdyby Čechov vyčistil pušku, nabil pušku, odjistil pušku a pak se o ní už nezmínil.

Colombo píše:
Mimo to. Voni andělé musí nutně nevidět ve světle?

Vypadalo to že ano, protože jeden anděl se pokoušel zhasnout žárovku, a ostatní si v tu chvíli oči nijak nezakrývali.
Ale to je jedno. Prostě nápad dobrý, zkusím ho někdy použít.
26.6.2012 20:42 - Colombo
Co bylo obraze anděla se samo stane andělem.

Jersone, snažil se zhasnout žárovku, když tam byli lidi?
26.6.2012 21:12 - sirien
Jerson píše:
Doktor není dost chytrý, aby se občas trefil s přesností jednoho roku.

TARDIS ho občas úmyslně vezme někam trochu jinam, než Doktor původně plánoval.

A je to (minimálně ten Renew) naprosto výborný :)


Systém fixních bodů v čase a prostoru k nimž věci konvergují a které se nesmí měnit je náhodou velice elegantní způsob, jak udržet pohromadě vesmír, v němž se hraje na cestování časem, které mnohdy zahrnuje velmi rozsáhlé historické momenty. A napříč Doktorem se to docela dost dodržuje.

Popravdě ani nevím proč to obhajuju, překvapuje mě už samotná skutečnost, že zrovna Ty jsi u Doktora vydržel víc jak tři díly - vzhledem k tomu, že to je typ seriálu, který stojí na principech, které jsou Tobě, vyžadujícímu vnitřní logiku a celistvost a realistickou smysluplnost naprosto pedantským způsobem principielně cizí, to je nejspíš největší důkaz geniality toho seriálu, jaký lze někomu přednést: "hele, občas to je totálně šílený, ale ani to Jersona úplně neodradilo" :)

Night of Triumphator: Renew series. 2005+. Je to ofickálně jakoby refresh, ale v podstatě to volně, ale docela věrně navazuje na předchozí série - nicméně všechno se tam vysvětluje znovu od začátku, takže znalost předchozích sérií není vůbec potřeba. Viz list of episodes který jsem odkazoval výše - konkrétně Devátý, Desátý a Jedenáctý doktor.

Celkově to je nejdéle běžící seriál historie, ale koukáš se na to špatně - musíš si uvědomit, že to začalo v 50. letech a tehdy seriály vypadaly zatraceně jinak než dneska: např. jeden díl měl cca 20 minut a 5 dílů tvořilo jakoby jeden celek (dneska bys řekl že to byl jeden 100 minutový díl rozsekanej na 5 částí), "standardní" 45 minutové epizody jsou až ty novější. Je to britský a ne americký, série má obvykle 12 dílů, ne 22.

EDIT: konkrétně tenhle: csfd 82%, imdb 87%
26.6.2012 23:30 - Jerson
Colombo píše:
Jersone, snažil se zhasnout žárovku, když tam byli lidi?

Jo, a koukali na něj.
sirien píše:
"hele, občas to je totálně šílený, ale ani to Jersona úplně neodradilo" :)

Moc nejásej. Na Doktora momentálně koukáme jen proto, že není nic jiného. Posledních několik dílů jsem si u Doktora šil batoh. A bylo fakt štěstí, že po těch třech dílech série skončila, jinak jsme to možná vzdali.

Cestování časem je v tomto případě jen taková sranda, aby se Doktor mohl podívat na Anglii i v jiných dobách (nebo různé vesmírné lodě a stanice, je to skoro jedno.) Neberu to moc vážně a logiku vypínám. Je to asi tak na úrovni Buffy a o stupeň lepší než Upíří deníky, ale že bych z toho tekl blahem jako ty, to tedy nehrozí.
26.6.2012 23:47 - Alnag
Jerson píše:
Moc nejásej. Na Doktora momentálně koukáme jen proto, že není nic jiného. Posledních několik dílů jsem si u Doktora šil batoh. A bylo fakt štěstí, že po těch třech dílech série skončila, jinak jsme to možná vzdali.


V tomhle jsem s tebou zajedno. Mně doktor Who taky nikdy moc nenadchnul a ve skutečnosti jsem ho vzdal někdy kolem 5. sezóny. CO se týče toho, že "není nic jiného", tak tam bych nesouhlasil. Dobrých seriálů je spousta. Jen ne všechno je fantastika a samozřejmě každý má svůj vkus. Ale v každém ze 3 období roku běží jen v USA zhruba 30 seriálů (za rok tedy zhruba 100) to se ani nedá odsledovat. Takže jen trochu pohledat...
27.6.2012 03:51 - sirien
Dálecký poskokové tohle všechno...
27.6.2012 18:30 - Jerson
Tak dobře - nevím o tolika jiných seriálech, protože abych se na ně díval se Samrou, musí být česky, dabované nebo titulkované.
I když teď máme před sebou druhou sérii Hry o trůny a možná celý BBT, takže ne že by nic nebylo. Spíše něco dobrého - s ohledem na můj vkus.

siriene. Dálekové jsou trapní. Jezdící popelnice.
27.6.2012 20:06 - Colombo
Cybermani a Dalekové jsou trapní?


Ok, co Castle? Co Burn notice?
27.6.2012 20:22 - sirien
Jerson: Jsou mezi námi prostě tací, kterým už není žádné pomoci
27.6.2012 20:35 - Nerhinn
Castle po druhé sezoně taky upadá do stereotypu. To radši Life.
27.6.2012 20:48 - Colombo
Nerhinn: ale ta zrzka...
27.6.2012 20:51 - sirien
Castle je ten detektivní seriál co sem viděl tři díly - jak tam hraje Mal z Firefly a co sem odmít dál sledovat, protože to celé očividně stojí na ohraném stereotypu sexuálního/mileneckého pnutí mezi dvěma hlavními aktéry, co to minimálně jednostranně, ne-li oboustraně odmítají a co z podstaty věci nikdy nedovolí aby se vztah těch postav nějak vyvinul nebo někam posunul, tzn. že ani nedovolí těm postavám, aby se nějak vyvinuly/posunuly?
27.6.2012 20:53 - Colombo
sirien: tak to si zmeškal některé firefly vtípky.
27.6.2012 21:22 - Alnag
Jerson: Dal jsem si tu práci a prošel jsem, co jsem viděl a vyfiltroval to lepší (ne všechno se mi líbilo nějak maximálně, ale nic z toho by nemělo být vyloženě tragické). Některé věci jsou starší a nemusí být tak snadné je sehnat, titulky nikdy neřeším, takže v tomto nemůžu sloužit. Navíc máme v lecčems jiný vkus, takže... dle vlastní úvahy.

Killing, The - uzavřený příběh (2 sezóny), detektivní, fajn vyprávění, remake
Tudors - uzavřený příběh (4 sezóny), historické drama, dobře se na to kouká
Breaking Bad - dosud neskončilo, je to v podstatě komedie (ačkoliv ČSFD uvádí krimi/drama - byť to je také). Co charakterizuje tenhle seriál je - když si myslíš, že už to nemůže být větší průšvih, je to větší průšvih.
The Company - minisérie, v podstatě takový špionážně politický trhiller, napínavé
Pillars of the Earth - minisérie, pseudohistorické o stavbě katedrály a romancích okolo, podle románu, docela fajn, super hudba
Borgias - historické, skončila 2. sezóna a stále běží (srovnatelné s The Tudors, možná mírně horší)
In Treatment - pohled do zákulsí práce mírně vyhořelého klinického psychologa (remake, který inspiroval i českou terapii, akorát lépe zahraný a lépe dotažený... je to trochu návykové, ale možná je to jen profesní deformací)
Luther - drsné britské krimi/drama. Doporučuji jen pro silné nervy. Kondenzované a nerozvleklé. Silné postavy a herecké výkony.
Longmire - nový seriál tohoto léta. Zatím jsem viděl jen pilot, tak těžko soudit. Ale mám z toho dobrý pocit.
Strážce pořádku - Quentinem již propagovaný Justified. Po shlédnutí se přidávám k doporučení. Je to zábavné.
Hell on Wheels - zatím se to rozjíždí, ale vypadá fajn.
Walking Dead - zombie seriál podle stejnojmeného komixu. Má svá silná i slabá místa. Ale dá se.
Homeland Mám rád tyhle CIA seriály. Tenhle je správně nečitelný a nejasný.
Whitechapel - opět kondenzovaně britský seriál. Osobně si myslím, že první sezóna je nejlepší. Postupně to má spíš sestupnou tendenci (zejména třetí). Ale každá sezóna je ucelená a uzavřená - první je převyprávění moderní verze Jacka Rozparovače.
Falling Skies - o tomhle jsem měl pochybnosti celou první sezónu. Zdálo se to být příliš "klišovité". Ačkoliv mne tato pochybnost zcela neopustila, nějak jsem se s tím na začátku druhé smířil. Neslibuji ale zázrak.
Deadwood v podstatě takový pořádný western z poslední doby.
27.6.2012 22:13 - Jerson
Alnagu díky, uložím si tenhle seznam a až budu přemýšlet, který seriál stáhnout jako další, nechám se inspirovat.
Já začal se seriály na počítači docela pozdě a vlastně jen díky Nerhinn, takže v mnoha směrech mám zpoždění. A taky nevýhodu, že se na seriály (kromě těch komediálních) dívám optikou hráče RPG a když si řeknu "takovou kravinu by mi hráči nesežrali", je pro mě seriál napůl ztracený. Takhle jsem přestal koukat třeba na Fringe.

Colombo - Kyberlidé jsou stejně trapní jako Dalekové, ale jak už jsem napsal, jejich setkání bylo docela vtipné. Nicméně plačící andělé byli o tři třídy lepší.
28.6.2012 04:02 - sirien
Avatar: the legend of Korra - 85%
pořád se domnívám, že by to mělo mít těch dílů dvakrát tolik. Připadám si jakobych sledoval last Airbendera a přeskakoval při tom všechny lichý díly.

spoiler alert
závěr nebyl rychlík, závěr byl tryskový letadlo. Doufal sem že ten bending prostě ztratí a že se druhá kniha bude jmenovat Spirit a téma bude o hledání Spirit bendingu a snahy naučit se aktivovat Avatar state - ostatně bylo by to docela stylový k tomu názvu legend of Korra.
Přijdu si z toho trochu podvedenej. Doufám že na další knihu maj něco fakt geniálního, co by tenhle podvod ospravedlnilo :/

Stále se domnívám, že Amon, bloodbender nebo ne, by dostal těžce přes držku, kdyby se měl střetnout se skutečnými bojovými bendery starých časů, kdy ještě nebyli zhýčkáni technikou a kdy jejich představa ostrého souboje byla uvolnit síly, které plošně zlikvidovaly celé okolí i pokud je "soustředily" jen na jeden cíl.
Zejména maniakální šílenci fungující jako neřízené nukleární hlavice (Azula, Combustion men (ten cvok co firebendroval myšlenkou z toho třetího oka na čele), Firelord Ozai) by mu nejspíš velmi rychle ukázali, kde je jeho místo, ale stejně tak dobře by ho myslim srovnala i dopálená Toph (proti který mi její dceruška přijde jako slabý kafíčko). Případně kterýkoliv z tehdejších Mistrů (Iroh, Bomi, Jeong Jeong (ten první Aangův učitel firebendingu, člen Lotusu)...)

Jediná věc která mě na Kořře lezla krkem od začátku do konce byla degradace Lightning techniky u firebendingu. Oproti metalbendingu, kterej byl čistě otázka skillu, tvorba lightningu byla v Last Airbenderovi jasně popsaná jako vnitřní spirituální firebenderská technika - dlouho a dlouho známá, ale tak obtížná, že jí ovládala jen hrstka benderů v generaci. Nebyl to jen advanced firebending, mělo to spočívat v roztržení jing/jang principu, kdy lightning vznikl jako následek napětí ve vytvořené trhlině.
V Kořře to na jednu stranu vypadá, že se Lightning najednou naučil kdekdo, na druhou stranu ti co ho uměj ho pořádně nejsou schopný používat (třeba finální souboj s Amonem - stát tam Ozai nebo, zejména, Azula, tak tam je lightningama zamořený celý okolí a chodák Amon by netušil kam uskakovat - zvlášť ve finále by se mu před lightningem rozhodně nezdrhalo tak hravě jako před balisticky se přibližujícíma fireballama. O tom jak snadno by kterejkoliv firebender ovládající lightning sejmul všechny ty powerarmory (a letadla) kdykoliv by na ně narazil ani nemluvě)



Jinak ale dobrý - stejně jako Last Airbender - dobré charaktery, hezká práce s nimi (i když kapánek zrychlená), hezký příběh, pár nečekaných momentů, pár čekaných momentů...
28.6.2012 09:09 - Blaine
Drzim se Sirienova hodnoceni, uplne presne vystihujes to, jaky jsem mel pocit z celeho serialu.
Ta rychlost deje je zase krome neuveritlne zbesileho zaveru (posledni tri dily byla strasne zuriva hodinka, nastesti jsem je zkoukl vsechny tri naraz) docela dost dobra, zadne zdrzovani, zadne pomale oddychove dily, porad se neco deje, porad se neco meni.
A mas pravdu s tim uplnym zaverem. Skoro mi to pripada, jakoby tvurci nepocitali s tim, ze budou delat dalsi 3 serie. Coz by nejen me hodne mrzelo. Hlavne protoze si musime vzit, ze se objevil mlady Iroh a Tenzinuv bratr az v uplnem zaveru a my ani nevime co se deje v okolnim svete, zatim jsme videli jenom Jizni pol a Republikove mesto. Jak to treba vypada na Ohnovych ostrovech? Jak to vypada na hlavnim kontinentu? Jak vypada goverment jinde nez v Republic City? Jsou Amonovi priznivci i jinde?
Proste ten konec, ten zaver, vypada jako by serial uplne skoncil.
28.6.2012 11:06 - Noldo2
Tyjo, asi jsem divnej, ale superchválenou Battlestar Galacticu jsem vydržel sledovat asi 30 minut... Já ten moderní způsob (ne)vyprávění fakt nechápu. Dva miliony střihů, postavy nepředstavovat, nic nevysvětlovat, spíš zamotat co se dá... Příběh to může být dobrý, ale ten způsob podání prostě nesnesu.
28.6.2012 16:27 - Jerson
Možná, že autoři Battlestar Galactica mají plán. Ale já dal taky jen sedm dílů a pak jsem to definitivně vzdal.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10903000831604 secREMOTE_IP: 44.213.99.37