Kultura

chrochta
7.12.2010 13:35
Autorská citace #1
7.12.2010 13:35 - Argonantus
1) Zapomnělo se na opravdu zásadní kulturní nerost - sůl kamennou čili NaCl. Díky soli se ve vnitrozemí Evropy začalo vůbec obchodovat, a vznikala síť cest, potažmo náznaky měst. Taková sůl nevypadá dnes nic moc, ale pytel soli byl v pravěku slušný majetek.

2) Stran kovů - starověk uznával klasickou "sedmičku" kovů, přiřazenou planetám - od středu sluneční soustavy zlato, rtuť, měď, stříbro, železo, cín, olovo.
Zlato a stříbro asi netřeba rozvádět, ale ty ostatní kovy byly užitečné a zásadní od toho starověku po celou dobu, vlastně až do současnosti. Měď a cín v podobě bronzi a mosazi vystřídalo časem železo, které je jako ta sůl - vypadá nenápadně, ale vlastně je rozhodující.

3) Málo se doceňují nepřímé efekty hornictví. Potřeba hlubších a větších štol a důlních staveb vytvářela tlak na matematiku a stavební inženýrství; v renesanci je souvislost mezi rozvojem hornictví, rybníkářství, námořnictví a astronomie, i když to není na první pohled patrné.

Před tím existovala ještě hlubší "průmyslová revoluce" 12-13 století, související s mlýny a katedrálami, a opět s hornictvím (u nás typicky stříbro; první pořádné doly.)

nejen užitečné nerosty, ale i samotná snaha je získat vedou k pokroku civilizace.
Autorská citace #2
7.12.2010 20:57 - chrochta
to Aronantus: Takový pytel soli je doteď na Sahaře slušný majetek :) A někde znali těch kovů víc - nebo alespoň měli pár názvů navíc (třeba "bedil") a našly se kousky nádoby z antimonu.

Původně to měl být cyklus několika článků, ale pravidelně mívám velikášské plány a pak mi do toho něco příjde. Další dva díly by měly být věnované chemikáliím včetně soli (ale je docela problém něco k tématu sehnat) a stavebním materiálům (carrarský mramor je holt carrarský mramor a hydraulické vápno "pasta di Praga" vyráběné L.F.A. Hergetem bylo žádané v řadě severomořských, baltských a možná i atlantických přístavů; tady je na vině čistě jen moje lenost), navíc i už zveřejněné by chtělo pár drobných úprav (u železa nezáleží jen na minerálu, ale HLAVNĚ na druhu a MNOŽSTVÍ příměsí - proto se z českého železa vyráběla exkluzivní litina, ale až do vynálezů francouzských bratrů Martinů, kterak ze železa odstranit ten zas..... fosfor, ocel ani náhodou).
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.16373896598816 secREMOTE_IP: 3.239.242.55