Pravidla

Prcek
12.2.2006 13:42
Přesvědčení
Není náhodou přeložen popis přesvědčení z PHB? Případně jestli nemáte někdo nějaké house rule ohledně přesvědčení. Hraju teď LE postavu a rád bych ji zahrál dobře RP, ale nechci kazit hru ostatním. Dík
Autorská citace #41
1.9.2017 13:47 - sirien
Jo, sorry, nějak mi přeskočilo oko mezi postama a jejich autorama :)
Autorská citace #42
1.9.2017 14:37 - LokiB
I když to bylo na Kosťu..
K Zaklínačovi ... hmm, tak během pracovního oběda jsem si vybavoval postavy. asi bych to viděl takhle

LG ... Visenna, Nenneke, Fatwick, Eyck z Denesle
NG ... Callanthé, Korin, Vesemir
CG ... Nivellen "Netvor", Marigold

LN ... Dijkstra, Dorregaray, Yarpen Zigrin, Cahir aep Ceallach
N ... dryády z Brokilonu, Myšilov, Borch Tři Kavky
CN ... Geralt, Emiel Regis, Yennefer

LE ... Vilgefortz, Filippa Eilhart
NE ... Fregenal, Schirrú
CE ... Vereena (bruxa), Stefan Skellen
Autorská citace #43
1.9.2017 14:45 - Cor
Sirien: neverthelwss, challenge accepted...

Jak to vidím:

LG: Matka Nenneke
NG: Shani, Regis
CG: asi Zoltan Chivay, Ciri, Geralt, navzdory své snaze o neutralitu končí imho právě tady

LN: Sigismund Dijkstra, Vime Vivaldi, Cahir
NN: Avallac'h, Dudu, Milva
CN: Marigold

LE: Emhyr
NE: Vilgefortz, Philipa Eilhart
CE: Leo Bonhart
Autorská citace #44
1.9.2017 14:46 - sirien
ou fuck... sem to fakt už čet dávno, mi v podstatě nikdo z nich nic neřiká.

Marigold, jasně, Dijkstra... to byl ňákej špion ne? Geralt, Yennefer, Regis, ok... a tam končim.


EDIT: Z Corova seznamu teda ještě Ciri.
Autorská citace #45
1.9.2017 14:51 - sirien
Ach jo. Proč po mě lidi chtěj text k DnD fantasy a ne k nějakýmu anime...



...někteří autoři si ve svém díle zjevně uměj udržet pořádek.
Autorská citace #46
1.9.2017 14:58 - Naoki
Souhlasím s většinou Corova výčtu až na:

Ciri: určitě bych nedal good, v knížkách se chovala dost divoce, spíš když už tak neutral
Avallach: tady bych uvažoval i o LN
Dudu: u něho zase spíš NG. Mohl být kýmkoliv ale nakonec ve své pozici skoro vždy pomáhal místo aby škodil (to se třeba ukáže dost silně i v Zaklínači 3)
Marigold: jeho bych zase dal CG. Přes hromadu charakterových vad několikrát dokázal že má dobré srdce
Autorská citace #47
1.9.2017 15:21 - Cor
S tou Ciri.. asi pravda. Koneckonců její Potkaní období bylo dost...divoké, ano. Avallac'h mi připadá takový...povznesený, jak nad morálku, tak nad zákony, NN IMHO sedí. Dudu je dobrák, to ano, ale spíš se stará o své, než že by aktivně pomáhal. A Marigolda jako N místo G dávám proto, že on je sice dobrák, ale spíš mu jde vždycky o vlastní kůži a do pomáhání jen tak se tolik nehrne...i když, mižná mu křivdím.

Btw: hodnotím dle knížek, ne her, tak tam budou rozdíly...
Autorská citace #48
1.9.2017 15:39 - Naoki
Avallach: předházení Ciri králi je IMHO dost L chování (podle jeho kultury). I to jak třeba je naznačené že by jí rád měl on neboť mu připomíná jeho starou milovanou a stejně se chová věrně ke svému králi.
Dudu: tak otázka do jaké míry to starání se o své bylo dané potřebou o přežití :-) z tohoto hlediska v knížkách se nemohl moc projevit (ono je s ním jediná povídka a pak pár narážek)
Marigolda: si myslím že jsi na něj moc přísný :-) na to že mu jde o vlastní kůži se nakonec často překoná pro dobro Geralta i jiných :-)
Autorská citace #49
1.9.2017 16:08 - Šaman
Geralt: ChG (má sice plnou pusu neutrality, ale pak stejně pomáhá - v povídkách i v sáze)
Ciri: V sáze rozhodně ChN
Nivellen: Spíš ChN (nikomu nepomáhal, Geralta přivítal jen proto, že byl neodbytný a navíc si byl ochotný povídat). Ale místo něho mě napadl jiný netvor - Vincent Meis ze hry jedničky. Kapitán městské stráže a vlkodlak v jednom. Ten je určitě G. (S L-Ch je to těžší - představuje zákon, ale metody má občas nekonvenční a koneckonců je to vlkodlak na zapřenou.)

Jinak Zaklínač mě napadl právě kvůli příčetným ChE postavám. Potkani, většina těch, co loví Cirri, pár vedlejších záporáků z povídek. Jsou to většinou surovci a hrubiání, kteří v těžké době hrabou na vlastní piseček na úkor ostatních. Problém je, že mají velmi malou životnost, takže to nejsou moc výrazné postavy. (Třeba Cikáda.)
Autorská citace #50
1.9.2017 16:32 - LokiB
Zajímavé ... Zaklínač pomáhá, takže je G, Potkani i to, co loví Cirri, také pomáhají (ale někomu jinému v něčem jiném), takže jsou E :)

Nic proti Zaklínači, ale asi bych moc nechtěl, aby byl svět plný G-people, jako je on :P
Nivellen pomáhal těm holkám, případně jejich fotrům.

Stejně tak furt nechápu, proč máte G hlavně spojený s pomáháním. To je nějaká obsese. "pomáhá, proto je dobrý"... a ještě si vybíráte jen tu pomoc, která se vám osobně líbí.
Je to spojené s tím, že se lidé vidí sami jako G, takže kdo jim konvenuje, bývá také G...

Většinu času byl Zaklínač hrubě neutrální, placená palice na netvory.. Jasně, měl i další charakterové přívlastky, takže je trochu rozmazaný pro zařazení. Ale dávat ho do G, když už máme jen G N E, je imho popřením celé jeho existence.
A je na tom dobře vidět, jak obtížně je ten fenomén uchopitelný :P

Schválně jsem si teď zkusil dohledat, co tomu říká malý kousek světa :):

https://www.reddit.com/r/DnD/comments/54t05y/whats_geralt_of_rivias_alingment/


https://www.reddit.com/r/witcher/comments/63sl1v/alignments_for_witcher_characters/

https://www.youtube.com/watch?v=KoPYydR6TW4

Jen pro tu srandu, jak to je zmatené ...
Autorská citace #51
1.9.2017 16:47 - Šaman
Je to zmatené. U někoho mi třeba skoro všechny postavy sedí a pak vidím Yennefer jako NG. What? Ta má co dělat, aby u mě nebyla mezi E.

U Geralta je popsáno několik scén, kdy se nedokáže nečinně dívat na bezpráví a něčí zvůli na nevinných. Také jednou prohlásil, že zaklínači nemají mít city, ale ten, kdo u něho provaděl mutaci to zbabral. Také proto je tento zaklínač namočenej do spousty průšvihů, do kterých se ostatní zaklínači vůbec nemíchají.

Ale protože tu vidím potenciál na delší diskuzi, která bude oblivněná osobním cítěním a nikoliv tvrdými fakty, tak už zkusím nereagovat. Jen bych rád zdůraznil (nejlépe i v tom textu), že představa o některých přesvědčeních se může (a nejspíš bude) lišit u každého hráče. Je to opravdu jen pomůcka pro RP, nikoliv mechanika vhodná pro tvrdá pravidla (už jen prosté "detect evil" - Detekuje to vlkodlaka Vincenta? Detekuje to Bronna? Detekuje to Jacka Rozparovače před jeho první vraždou?)
Autorská citace #52
1.9.2017 17:41 - Kosťa
Ok speciálně na Sirienonvo přání:

LG: Yenefer, Triss: obě postavy hledí na ostatní a záleží jim na nich navíc obě dvě jsou věrné kapitule a jejím zásadám, Triss navíc bojuje na pahorku a neptá se proč (Vilgefortz tehdy ještě nevybarvený záporák žádá o z jejího pohledu dobrou věc a tak se ona neptá proč a jde bojovat (konkrétně bitva o Pahorek))

EG: Nenneke: narozdíl od vás ji shledávám jako čistě dobrou postavu, nemá žádné pevné zásady kromě jediné: pomáhat uznává zakony, protože jinak by se bez nich propadlo do zmatku, na druhou stranu se klidně postaví lotrům a dá jim najevo co si o nich myslí

CG: Geralt, Marigold: Geralt vlastně v průběhu celé ságy hledá sám sebe potácí se z extrému do extrému jednou nemilosrdně masakruje netvory jindy s nimi konverzuje a totéž se dá říct i o lidech které potká, má však vlastnost která ho staví do kolonky "dobrý" je silně loajální k těm na nichž mu záleží a pro Ciri chtěl jít klidně i do Nilfgardu. Chaotické přesvědčení má proto, že i když pořád mluví o kodexu neustále ho porušuje. až nakonec uzná že je to jen jeho výmysl. Kdybych o něm uvažoval jako o postavě v RPGčku myslel bych si že se hráč a DM domluvili že postavu podrobí mnoha morálním rozhodnutím a budou koukat co vyleze. Geralt v jednotlivých scénách působí jako mnoho různých přesvědčeních ale v pohledu jako celek je to IMHO CG. Marigold je naproti tomu ukázková chaotická postava, sice se neumí prát ani bojovat, ale propřátele se bude lhát a vykrucovat byde prosit o jejich život i hrozit pomstou když to bude nutné.


LN: Dijkstra: Má tvrdé metody ale je spíše přítelem desinformace než masakru a mučení vyslýchaných tím že je věrný kraálovství a jeho principům ho řadím mezi zákonné

Neutrální: Tissaia de Vries: nikdy se nepřidala na žádnou stranu nikdy se nestarala o politiku a nikdy se neuchylovala k přílišné laskavosti ani krutosti její jediná věrnost patřila škole čarodějek kterou vedla. proto je to jako jedna z mála ne úplně okrajových postav nebo postav jež se vyskytují jen v povídkách neurtální.

CN: CIri: Ciri je napříč celou ságou silně zmítána city nikdy si nenajde někoho na kom by jí opravdu záleželo (vyjímka je Geralt a Yenefer které považuje za něco jako rodiče) na jednu stranu má plnou hlavu romantických představ o boji se zlem, na druhou stranu se dopouští přehnaného násilí a nemá potom výčitky (viz třeba její Potkaní období), po celou dobu ságy na mě působí jako někdo kdo si snaží vyšlapávat svou vlastní stezku životem když těch několik cizích co vyzkoušela jí příliš nesedlo

LE: Emhyr, Chappelle: oba dva mají společné rysy: jedna přísně dodržují pravidla, a druhak oba dva extémně tvrdě trestají jakákoli provinění, proto Zákon a proto Zlo

NE: Vilgedortz: jak už bylo řečeno výše: jde mu jen o vlastní moc a je pro ni ochoten udělat cokoli a spolčit se s kýmkoli. Stará se o svoje spojence (tedy ty které za ně považuje) a nevyhledává zbytečné násilí a ani si je neužívá jeho metody jsou však násilné a bez jakýchkoli skurpulí odstraní kohokoli kdo mu bude stát v cestě.

CE: Bonhart : Bonhart je násilný zabiják a vrah který se vyžívá v ponižování trápení a zabíjení jiných lidí bez ohledu na jejich postavení nebo vastnosti nemá v podstatě žádné svědomí a pro peníze je ochoten udělt cokoli.
Autorská citace #53
1.9.2017 19:01 - LokiB
Zajímavé!

Píše:
extémně tvrdě trestají jakákoli provinění, proto Zákon a proto Zlo


trestání provinění je zlo? to musí být pohled anarchisty :)

Píše:
má však vlastnost která ho staví do kolonky "dobrý" je silně loajální k těm na nichž mu záleží a pro Ciri chtěl jít klidně i do Nilfgardu


To má Emhyr úplně stejně ... akorát, protože je císař, tak nemůže jít sám, má na to lidi.
a nakonec pustí nejen Ciri, ale i Geralta a Yenn ... to se to zlo dost zvrhlo.
jestli on nebyl zákonně dobrý, jen to musel při výkonu funkce Imperátora dost tajit ...
Autorská citace #54
1.9.2017 19:47 - Merlin
LokiB píše:
trestání provinění je zlo? to musí být pohled anarchisty :)


souhlas..ale myslím, že Kosta poukazoval na to extrémně tvrdě (i když ani to neznačí zlo)
Autorská citace #55
1.9.2017 23:40 - Jan III.
Zlo neznamená ani tak páchání zlých skutků a tedy nemožnost trestat cizí hříchy. Je to spíše o sobeckosti, o tom, že ti záleží spíše na sobě samém než na ostatních a vlastní prospěch je na prvním místě.
Což k Emhyrovi sedí, jelikož prvnotním cílem je právě prospěch jeho, respektive císařství jako celku, bez ohledu na nějaké ty "nepodstatné" ztráty na životech. Třebas i vlastní tchýně (s Pavetou to byla spíše nehoda) a klidně by si vzal do postele i vlastní dceru! Zároveň je však schopen ctít řád, ačkoliv v jeho případě si dokáže spoustu pravidel přizpůsobit (holt císař), nicméně chápe, že zákon je to, co ho drží u moci a proto se i on mu oplácí stejnou mincí.
Autorská citace #56
2.9.2017 00:03 - LokiB
jak myslíte. vidím to tak, že příznivcům Emhyr = zlo autor k závěru ságy asi vzal dost vítr z plachet, protože celou tuto teorii staví na hlavu. nebo snad "i zlo má kus dobra v sobě"? nebo "byl celou dobu dobrý, ale musel to maskovat"? nebo obezlička "asi zjistil, že by to stejně nefungovalo, tak co by se zdržoval"?
Autorská citace #57
2.9.2017 00:24 - Kosťa
u Emhyra jsem hodně váhal jestli mu dát zlo nebo ne, ale nakonec jsem se rozhodl že je zlý, ty jeho tresty jsou extrémní a hlavně.. Emhyra to netrápí, nechá zabíjet lidi a nehne brvou Skelenova syna nechá zabít kvůli pochybení kteé není spolehlivě podložené ano je to vládce a asi je ten soud jeho povahy trochu jiný to uznávám
Autorská citace #58
2.9.2017 10:51 - Skaven
sirien píše:
Potřeboval bych postavy z fantasy literatury/filmů pro každé přesvědčení


není to úplně hrdinská fantasy, ale třeba by nebylo od věci požít postavy z Harryho Pottera... ty příběhy zná prakticky každý
Autorská citace #59
2.9.2017 11:50 - LokiB
Kosťa: ok, beru. jen bys tak musel označit většinu středověkých a starověkých vládců, šlechticů, prostě lidí, kteří rozhodovali o druhých. tak to prostě ve feudálním/otrokářském světě chodilo.
nechci sem tahat politiku, jen teď je třeba aktuální spor o generála Lee ... i tam bys většinu vládnoucí vrstvy na Jihu musel označit za "zlé" ... protože trestali, často přísně a krutě, provinění proti tehdejší představě práva. nepotrestáš otroka, který se pokusil o útěk a zítra utíkají všichni.
oproti mnoha představám dnešní morálky, vládci měli často poměrně omezený manévrovací prostor ... ukázali slabost a druhý den už taky třeba nebyli vládci, resp. nebyli naživu. to je daň za vládu. čím většímu celku vládneš, tím silnější to je.

naopak v těch momentech, kdy se nejednalo o vládu (určitý soucit k falešné Ciri, finální rozhodnutí o Ciri a G+Y, resp. poslal místo sebe někoho jiného koukat na popravy)

Koneckonců, pro potřeby něčí hry může být Emhyr LE panovník, proč ne. ta diskuse je o tom, že vnější projevy postav se nedají vždy jednoznačně napasovat na nějaké přesvědčení.
Autorská citace #60
2.9.2017 14:40 - ShadoWWW
Shodou okolností teď mluvil o přesvědčení Mike Mearls ve videu pro DnD Beyond.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.094809055328369 secREMOTE_IP: 54.196.27.122