Pravidla

Autorská citace #61
19.8.2019 10:33 - Merlin
Log 1=0 píše:
LokiB:
Tak jsem se díval na wiki, a tam je to variantně. Ale až doteď jsem nikde neviděl, že by byl neandrtálec považován za samostatný druh. Takže konsensus asi nebude 100% ale je celkem jasné, která varianta má navrch.


Já viděl už několik dokumentů, které to definovaly jako samozřejmost. Že vedle sebe žily dva samostatné druhy - homo sapiens a homo neandrtalis. A pářily se mezi sebou (velká část lidí si nese neandrtálský gen). Sry ooc
Autorská citace #62
19.8.2019 12:32 - MarkyParky
Merlin píše:
Že vedle sebe žily dva samostatné druhy - homo sapiens a homo neandrtalis. A pářily se mezi sebou.


Tohle je právě nesmysl :)

Když pomineme nějaké divoké výjímky jako jednobuněčné organismy, bezpohlavní rozmnožování nebo domestikovaná zvířata, kde se z hlediska historické taxonomie dějí děsná zvěrstva, ve kterých moderní biologie teprve úklízí, tak obecně se dá říct, že:

* Buďto se spolu pářili - a pak to nejsou samostatné druhy.
* Nebo to jsou samostatné druhy - ale pak se nemohly pářit.

Protože druh podle definice je: "soubor populací s jedinečným vývojovým původem a historií, tvořený navzájem si podobnými jedinci, kteří se mezi sebou mohou plodně křížit a jsou reprodukčně izolováni od jiných podobných skupin."


Takže pokud existují důkazy, že neandrtálci se pářili s homo sapiens, tak nemohly být odlišné druhy, mohly být nanejvýš poddruhy.
Autorská citace #63
19.8.2019 12:48 - Merlin
MarkyParky píše:
Takže pokud existují důkazy, že neandrtálci se pářili s homo sapiens, tak nemohly být odlišné druhy, mohly být nanejvýš poddruhy.


možný to je :). Nepamatuji si definice přesně :)
Autorská citace #64
19.8.2019 13:15 - LokiB
MarkyParky píše:
Takže pokud existují důkazy, že neandrtálci se pářili s homo sapiens, tak nemohly být odlišné druhy, mohly být nanejvýš poddruhy.


to říkej biologům, kteří se mezi sebou nemohou shodnout, zda je to druh či poddruh, i když důkazy páření jsou :)
Autorská citace #65
19.8.2019 15:36 - MarkyParky
LokiB:
Tak to už je ale problém biologů, že nedokáží dodržovat pravidla, která si sami nastaví :)

Ostatně neandrtálec není jediný příklad, AFAIR úplně stejný problém mají třeba u psa.

Z definice je to stejný druh jako vlk (mohou se pářit), ale z historických důvodů je označován jako jiný druh.
Autorská citace #66
19.8.2019 17:43 - LokiB
Marky: chápu, že tu wiki není populární zdroj, ale přesto budu citovat :)

Píše:
Neexistuje jednotná definice, která by jednoznačně určila, co je druh. Definic druhu existuje mnoho, protože závisejí na koncepci, kterou se autor definice řídí.


Tedy nevím, koho všeho zahrnuješ pod pojem biolog ... zdá se, že chceš dodržování pravidel po jiných, než je stanovili, a tito s nimi asi nesouhlasí.
A ačkoli není wiki rozhodujícím soudcem, trochu ukazuje na to, že představa konsenzu na tom, co definuje druh, není nijak absolutní
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.19466090202332 secREMOTE_IP: 18.232.124.77