Produkty

Lotrando
7.4.2009 10:44
Budoucnost PDF u WotC?
Paizo

Píše:
Wizards of the Coast has notified us that we may no longer sell or distribute their PDF products. Accordingly, after April 6 at 11:59 PM Pacific time, Wizards of the Coast PDFs will no longer be available for purchase on paizo.com; after noon on April 7, you will no longer be able to download Wizards of the Coast PDFs that you have already purchased, so please make sure you have downloaded all purchased PDFs by that time.
Autorská citace #1
7.4.2009 11:59 - Geralt
Na jednu stranu chápu, že Wizardům došla trpělivost s nelegálně stahovanými PDFky, na druhou stranu si nejsem jistý, jestli jim zrovna tenhle krok pomůže - lidé si stejně dají práci příručku oskenovat, takže holt bude dostupná jen v horší kvalitě, nicméně po Internetu se budou šířit i tak. Mám z toho pocit, že tenhle klacek prostě dopadne jen na ty slušné zákazníky, co jim za PDFka platili a používali je jako alternativu domácí poličky plné příruček.
Vedle toho tím utrpí ještě příznivci starších edic, které už se netisknou a zpoplatněná PDFka byla často jedinou cestou k jejich získání (ponecháme-li stranou honbu Ebayem nebo sledování specializovaných obchůdků, které občas mívají starší out-of-print kousky).
Autorská citace #2
7.4.2009 12:03 - Lotrando
netuším zda je to plošné. navíc scanované příručky, pokud je někdo neprojede přes OCR jsou k ničemu.

pravda ale je, že by to byl špatný krok. sice vlastním vše co do této chvíle vyšlo v tištěné podobě, ale při přípravě používám elektronickou verzi.
Autorská citace #3
7.4.2009 12:36 - Geralt
Dočetl jsem se, že tahle wizardí politika se nedotkne pouze Paiza, ale i distributorů jako DriveThruRPG a RPGnow. Takže jsem z toho dost rozpačitý, jak dalece to bude zasahovat. Obecně mi to totiž připadá jako nešťastný krok snižovat možnost si PDF opatřit legální cestou.
Autorská citace #4
7.4.2009 14:24 - Colombo
pochopil bych, kdyby je dávali jako doplněk k papírovým příručkám a jinak by byly neprodejné...
Autorská citace #5
7.4.2009 14:28 - Lotrando
colombo: to by bylo super, ale snad nikdo to nedělá, někdy je na pdf sleva
Autorská citace #6
7.4.2009 14:31 - andtom
Colombo: Přesně tak. Do příručky vložit (vlepit) stíratelný unikátní kód k legálnímu ztažení jejího pdfka. Ono to tak či tak bude kolovat po netu a toto by byla ze strany vydavatele hezká drobná pozornost a kultivace lidí.
Autorská citace #7
7.4.2009 14:32 - Sethi
tím by nevyřešili to, co je pálí - skutečnost, že se .pdf soubory šíří trochu lépe, než tištěné příručky.

nicméně, hlavu bych si s tím nelámala, věřím v sílu internetů - však ony to nějak obejdou =)
Autorská citace #8
7.4.2009 14:41 - Alnag
No obecně to znamená, že si nebudu Wizardí příručky kupovat. Protože zajíce v pytli odmítám, v Černém rytíři než je dostanou uplyne půl roku a dobrodružství jsou třeba zalaminovaná, takže se člověk nepodívá. Na PDF jsem mrknul a řekl si - chci, nechci. Tímto způsobem jsem koupil (nebo nekoupil) všechny věci ze 4e a SW Saga Edition. (Naštěstí SW teda vždycky někdo nascanuje, takže se to dá omrknout.) Ale pokud nebude scan tak nekupuju nic. Takže asi tak...
Autorská citace #9
7.4.2009 14:50 - andtom
Alnag: Omrknout to myslím půjde pořád.

Uvítal bych, když už jsme u toho, aby se zlepšila kvalita vazby tištěných příruček. Laicky se mi zdá, že hřbety jsou vyšší než je součet tlouštěk stránek. Jako kdyby se původně počítalo s papírem s vyšší gramáží. Zvlášť to je patrné u PHB (která má hodně stránek).
Vazba se mi trhá v místě, kde je vytištěn obsah :( A to si dávám na tyto věci vždy hodně velký pozor ... Jaklé máte zkušenosti vy? Mě to teda dost štve, když je takováto nekvalita.
Autorská citace #10
7.4.2009 17:04 - ShadoWWW
Tak mohu potvrdit, že toto omezení se týká veškeré PDF produkce WotC. Co to znamená pro jednotlivé aktéry?

Pro piráty: Ke stažení bude PDF o něco později. Např. Tiles, které také legálně nejsou k dispozici jako PDF, jsou ve zpodění asi měsíc. Kvalita trochu klesne, ale spíš v tom, že výsledný PDF soubor bude větší, kvalita bude velmi dobrá. OCR samozřejmostí.

Pro hráče papírových verzí: Už se nebudou moci podívat ihned na to, co si třeba předobjednali u Amazonu. Teď to bude takový trochu zajíc v pytli. Zase na druhou stranu, kdo to riskne a předobjedná, bude mít v příručku ruce rychleji, než se objeví PDF verze.

Pro virtuální hráče: Největší dopad to bude mít na hráče, co hrají přes Fantasy Grounds nebo podobnou alternativu. Bohužel s nástupem DDI stále víc a víc háze WotC těmto hráčům klacky pod nohy. A toto je dost velká rána. Hráčů FG bude méně a ti současní buď budou hrát radši 3.5E (plně podporovanou) nebo si budou muset vystačit se současnými moduly 4E. Skenování zde asi moc nehrozí, protože tito hráči tištěnou verzi nepotřebují. Další variantou, že přejdou na jinou hru podporující PDF (např. True 20).

Pro WotC: Klesnou jim zisky. (Jak překvapivé!) Celá komunita online hráčů (a není jich ve světě málo!) už nebude 4E podporovat. Piráty to moc neovlivní a naopak ti, kteří teď díky PDF kupovali 4E moduly víc, tak si budou víc rozmýšlet, do čeho investovat.

Co to znamená pro mě: :-) Hodím sem sem tam nějaký link na PDF, pokud najdu odkaz. Sám budu knihy kupovat mnohem méně než teď. Díky možnosti náhledu do PDF mám skoro všechny tištěné moduly 4E (chybí mi asi 2 nebo 3). Nyní si však koupím už jen DMG2 a MM2 (případně možná DG3 a MM3). Dokud však nebudu mít možnost se legálně (!) podívat do PDF ostatních modulů 4E, určitě je kupovat nebudu. Ani na Amazonu ani v Rytíři. Nestojí mi to za ten risk. Navíc jsem i legálním držitelem licencí právě FG II. V něm se rozhoduji, jestli budu hrát vlastní dobrodružství s využitím pouze současných PDF modulů 4E nebo přejdu na True20 a 4E budu hrát jen na papíře. Celkově se mi hraní 4E přiblíží DoDo (dodělej doma). Ale z hraní DrD jsem zvyklý, tak si zvyknu i tady.

Celkově si myslím, že si tím WotC vůbec nepomohl. Pro mě to znamená, že ho podpořím jen v core modulech.
Autorská citace #11
8.4.2009 10:28 - Lotrando
Za tím rozhodnoutím musí být nějaká čísla, ke kterým se asi těžko dostaneme. Nepochybuju, že to udělali jen kvůli pirátům, protože většina příruček byla na torrentech velmi rychle. Spolu s existencí CB to pak mohlo vést k poklesu prodeje tištěných příruček. Deník uděláte elektronicky, karty se vytisknou, co potom s příručkou.

Osobně mám vše co zatím vyšlo a pdefka jsem pirátil, protože se mi nechce platit dvakrát za totéž. Je to krádež, ocenil bych možnost stáhnout si pdf verzi podobně jak navrhoval andtom, dokonce bych jí chtěl mít podepsanou, ušitou pro mě. Nevěřím, že by to omezilo pirátství, ale mělo by to jistý smysl, dal by se najít zdroj úniku. Otázkou zůstává, k čemu by to bylo.

Mám DDI, mám kompendium a internet prakticky všude tam, kde DnD nějak používám. mám tedy i nadále přístup k elektronické verzi. Ale nebude to prostě ono. Podobnost elektronické i tištěné verze byla docela příjemnou vlastností.

Podle mě tento krok nic nepřinese. Mám celou 3.5E ve scanu, takže je to jen otázka času. Jediné na co mohou spoléhat je hlad po novinkách a fakt, že spousta lidí si to koupí v několika prvních týdnech, pokud se nedostane k elektronické verzi. Mohlo by to vyjít, tahle taktika funguje u počítačových her.
Autorská citace #12
8.4.2009 11:23 - Alnag
Ve skutečnosti to není tak jednoduché. Vzhledem k tomu, že zrušili i přístup k příručkám starých edic, které už jinak sehnatelné nejsou je to možná i snaha zredukovat konkurenci, kterou vytváří staré DnD proti novému DnD.

Spekulace jdou také v tom smyslu, že se pokusí to v budoucnu procpat skrze DDI, aby jej zatraktivnili.
Autorská citace #13
8.4.2009 12:04 - Lotrando
ono DDI od výměny týmu na podzim jde taky do kytek. platit má smysl za CB a možná za tu kampaň Scales of War, jinak jsou tam celý měsíc jen drobky.
Autorská citace #14
8.4.2009 12:06 - ShadoWWW
Nejspíš to udělali z těchto důvodů:
- V pirátských vodách byly příručky nejpozději den po vydání. Watermark ochrana byla naprosto neúčinná. Nově se zvažuje ochrana DRM. Což akorát znepříjemní život legálním uživatelům, protože pro piráty není DRM žádný problém.
- Starší verze příruček DND a jejich modulů se stále dobře prodávaly. Hodně hráčů kupovali staré příručky za snížené ceny a nic je nenutilo přejít na 4E. Starého materiálu bylo hafo a vystačil by jim asi do konce života. Tito hráči mají a asi i budou mít smůlu. Pro ně už zbývá jen předražený E-Bay (nebo pirátství).
- WotC se nelíbilo, že jsou PDFka tak oblíbená a jeho DDI stagnuje. Zdá se, že buď nabídne prodej PDF v rámci DDI nebo je nabídne jako balík s papírovou verzí příručky. To jsou ty lepší varianty. Ta horší by byla ta, kdyby jediná elektronická verze textu by byla jen v rámci Compendia DDI.

Nejhorší mi přijde způsob, jakým to WotC provedl:
- Nečekaně a nepřipraveně si mnozí hráči nestihli stáhnout své koupené příručky nebo je nemají zálohované (standardně se nabízelo 5 stažení na jednu koupi).
- Nevyšlo žádné oficiální vyjádření na stránkách DND ani jakékoli oficiální vyjádření v rámci diskuze fanoušků k tomu založené. Toto považuji za nejhorší jednání.
- Je to špatná vizitka pro WotC i pro jejich spolupracující firmy (distributoři, prodejci). Jasně jim takto ukázal: Máte s námi smlouvy, ale mi je kdykoli okamžitě vypovíme.

Ale... koho to zajímá, jak se WotC chová k těm, které by měl respektovat? Stejně pořád bude DND jedničkou na trhu (hlavně díky ziskům z Magicu).
Autorská citace #15
8.4.2009 12:06 - Fritzs
White Wolf už zareagoval...

White Wolf Online píše:
To celebrate White Wolf’s continuing devotion to PDF products and reward their growing, loyal fan base, the company is offering a free download of the Exalted Second Edition rulebook as well as a one-time 10% discount on the purchase of any White Wolf PDF titles through DriveThruRPG.com and RPGNow.com from 1 Am Tuesday night/Wednesday morning. Simply enter the coupon code “wwlovesyou” to receive the discount. Both offers expire by midnight (EST) on Sunday, April 12th.


Originál zde
Autorská citace #16
8.4.2009 12:08 - ShadoWWW
Ještě bych dodal: Tento krok je naprosto směšný vůči pirátství. Staré příručky dál kolují. Akorát legálně se už nedají sehnat a WotC z toho nebude mít ani dolar. Navíc pořádně naštval své platící zákazníky.
Ještě bych to trochu chápal, kdyby nechtěl vydávat nové příručky v PDF. Takhle je to asle zcela kontraproduktivní.
Autorská citace #17
8.4.2009 12:23 - Lotrando
ShadoWWW: už jsi zase na tenkém ledě spekulací.

- příručky si stáhni od svého distributora. je sice blbý, že je na to málo času, ale mělo by se tě to týkat jen v případě, že některou nepoužíváš, nemáš ji, ale pro jistotu si jí stáhneš. Pravda, mohli to říct dřív.

- odkud víš, co se jak prodává a co kdo kupuje nebo nekupuje. Paizo už rok a půl slibuje Pathfinder a nemaj zatím nic kromě klonu 3E

- DDI subscription má spoustu lidí kvůli CB. to je jedinej důvod, proč ho lidi platí. soudě podle toho, kolik lidí si ho zaplatilo čistě kvůli builderu v mém okolí. to že přes DDI půjdou pdfka je čirá spekulace. podle mě jejich interface na to nemá.

Souhlasím s tím, že to k ničemu nepovede, snad jen k prodeji těch pár tištěných příruček nedočkavcům. Souhlasím s DRM, je to k ničemu. Ale pro WotC je k ničemu i stav, kdy si všichni pdf ukradnou. Najít z tohoto cestu ven je asi docela těžké.

Také je dobré si povšimnout, jakým způsobem si WotC kanibalizuje svůj vlastní produkt. Jejich CB a DDI totiž budou možná hlavní příčinou, proč se příručky neprodávají,je-li tomu tak a prodeje skuečně poklesly. Vliv krize bych taky nevynechával.

no nic, teď spekuluju já, takže .. konec řádky ..
Autorská citace #18
8.4.2009 23:21 - Chrochta
Tak jsem překontroloval, kdo vydával Ravenloft - a on to White Wolf. Od Šarlatánů mám vše, co jsem chtěl (a ten zbytek - Keep on Borderland a pár kousků k Eberronu - s klidem oželím), a konkurence stejně dělá lepší věci. Ve 4E si nemám moc co počíst a když si něco budu chtít koupit, tak si počkám na dovoz. A BUDU utrácet jinde. Hodně.
Autorská citace #19
8.4.2009 23:39 - Alnag
Chrochta: Přesněji řečeno - třetí edici Ravenloftu vydával WW. Starší věci vydávalo TSR (čili ty nebudou dostupné).
Autorská citace #20
9.4.2009 08:19 - ShadoWWW
Tak na RPGNow.com se objevila zpráva, že stažení PDFek bylo kvůli pirátství a že to trochu přehnali. Momentálně jednají, co dál. To oznámení je trochu delší, tak sem dám jen link.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.055083036422729 secREMOTE_IP: 18.226.96.61