Prostředí

sirien
25.10.2009 19:09
Taky vám přijde děsně funny, jak se všechny ty rasy v SF hrozně kamaráděj? A napadlo vás někdy, co vlastně čekáme od toho že posíláme do vesmíru pozdravy?
Autorská citace #41
3.10.2014 23:16 - Colombo
Píše:
Any species will place its own survival before that of a different species.

Druh nemá žádnou "nadinteligenci", aby se tak řídil. A jak víme (Darwinovy ceny), spousta jedinců tzv. inteligentního druhu nemá ani žádnou inteligenci. Navíc, druh je jen věc, aby spolu mohli biologové lépe komunikovat. S jednotnou definicí druhu pro organismy ještě nikdo nepřišel:)

Píše:
Any species that has made it to the top on its planet of origin will be intelligent, alert, aggressive, and ruthless when necessary.

A který druh je na vrcholu? Počítáme-li eukaryota, tak by sis mohl snad i vsadit na mravence, myši nebo nějakého dalšího hmyzáka. Nebo něco v moři. Nebo houby.

Pokud jde o prokaryota, tak, huh..., E. Coli je dost dobrá..., jinak se v nich moc nevyznám, ale taky by si měl stovky konkurentů.

Problém je, že musíš pořádně definovat co je to na vrcholu. A to budou zcela jistě výrazně antropocentrická pravidla (protože my jsme na vrcholu, že? Jak nás učí bible...)
Autorská citace #42
3.10.2014 23:22 - Colombo
Sirien:
Píše:
Od písma (tj. od okamžiku kdy bylo možné věc zaznamenat a předat tak znalost nepřímo bez "degenerativního" zkreslení při každém jednom předání

Písmo ale není tak úplně nedegenerativní. Ostatně ty mnohostránkové flamy, které končí "sry, já to myslel jinak" jsou toho dobrým příkladem. Jedna věc máš rušení přenosu, druhá věc je rozklíčování té informace, že...

Jo a lidstvo bylo schopno mezihvězdného letu před 50 lety, co sem četl, tak dnešní analýzy projektu orion tak nějak potvrzují, že to s technologií před 50 lety bylo možné:)

Jak bylo v jedné povídce, kde na současnou zemi přistáli mimozemšťané:
"A proč máte ty lodě tak velké?"
"Elektronky."
Autorská citace #43
4.10.2014 06:15 - Vojtěch
Co se rychlosti metabolismu netopýra týče, tak nezapomeň, že nejede nonstop díky hybernaci přes zimu a taky přes den je většinou v klidu. Lenochod tříprstý se při 4 Kg své hmotnosti taky dožívá 30 let. Nemluvě o plazech, kteří dovedou žít taky docela dlouho při malém těle.

Co se týče kopírování DNA, tak zkracování telomer a chyby v replikaci jsou problém, který nevypadá, že by byl neřešitelný dlouho. Možná že během dvou-tří generací to bude spíš otázka investice a etiky, než technologie.
Autorská citace #44
4.10.2014 10:17 - Colombo
Prčic, zase mi to sežralo post. Ten anonym je strašný.

Takže zkratkovitě, bez těch vtipů a úsečně (pardón).
Pokud by si chtěl tohle vyvrátit, potřebuješ silnější kanón. Než jen netopýra a lenochoda.

ad telomery: Dost možná přizpůsobení. Odstraň problém telomer a naroste ti rakovina mnohonásobněkrát. Přečti si papery od lidí, co dělají kmenové buňky (různého původu), tak v polovině případů to způsobí rakovinu.

Takže telomery nejsou problém, to není příčina stárnutí. Někde visí přednáška týpka, který se výzkumu stárnutí věnuje, a ten to řekl tak, že pomalu už ví, co to stárnutí je a jaká je efektivní cesta s tím bojovat. Že bez podrobné znalosti metabolických drah, buňky atp. to nemohli vědět. Takže základní výzkum, který "jen" shromažďuje informace, které nemají žádné přímé okamžité využití (npř. to co dělám já) je vlastně naprosto nezbytný pro jakýkoliv pokrok. Takže peníze sem do kyblíčku, ať si můžu létat po světě na konference:) (ten vtip sem si nakonec neodpustil...)
Autorská citace #45
4.10.2014 22:02 - Vojtěch
Pouze jsem přihodil další výjimky.

Taky jsem netvrdil, že telomery stárnutí způsobují, ale právě že jejich zkrcování nakonec vede k zastavení množení a případně i obměny, ne? Problém s tímto se asi podaří výhledově vyřešit. Není to asi užitečné pro blbnutí ve fungujícím těle, ale pro klonování a tedy výrobu náhradních orgánů by mohlo, ne?

Hodíš sem nějaký odkaz na ten výzkum? Tohle bývá docela zajímavé čtení.

BTW základní výzkum není ztráta času snad nikdy, ne? Kde že je ten kyblíček? Tohle je většinou celkem rozumná investice.
Autorská citace #46
4.10.2014 22:16 - sirien
ono s tím vrcholem a agresivitou - je to trochu bullshit daný omezeností vlastní perspektivy a autoprojekcí sebe do všeho ostatního (všežravci obklopení predátorama). Např. Austrálie je bez původních velkých predátorů, pokud by se inteligentní forma života vyvinula tam*) a to ze skupinově žijících býložravců a v ten moment agresivita a hostilita nemusí být vůbec tak výrazná jako u nás.

*) pokud vím, dodnes nemáme uspokojivé popř. podložené vysvětlení, proč se vlastně inteligence vyvinula - poslední co jsem zaznamenal byla poměrně široce panující shoda na tom že komunikace a názledně jazykové schopnosti hrály vysokou roli při jejím vývoji, stejně jako rozvíjení center sociálních dovedností - což sice pomáhá proti predátorům, ale jsou to věci které poskytnou výhodu i v prostředí bez velkých predátorů, zejména je-li např. nějak nepřátelské samo o sobě.
Autorská citace #47
4.10.2014 22:36 - Vojtěch
Taky byla myslím teorie, že inteligenci nejvíc rozvíjela díky interakcím mezi lidmi samotnými a sloužila k řešení vzájemného soužití a odhadování reakcí. Její následná aplikace na okolí pak byla jaksi vedlejším procesem.
Autorská citace #48
4.10.2014 23:25 - Colombo
Vojtěch: To zkracování telomer problém není. To, že jsou telomery problém je už stará záležitost a bylo to v módě tak před... pěti lety. Což je věčnost:)

Ono totiž germatická linie (pohlavní buňky), stejně jako rakovinné buňky telomerázů používají naprosto bez problému. Tak samo někteří živočichové (tuším). Nebo kmenové buňky. Problém je, co se stane, jakmile některé buňky nejsou omezené telomerami/y (teď nevím). Vede to ke katastrofě, protože začnou selhávat regulační mechanismy a spolupráce.

Rád bych v dalším postu vysvětlil jiný pohled na to, co je tělo.

To video zde:
A roadmap to end aging


ad inteligence: Jo, ta teorie (že logické uvažování je nechtěný byproduct a inteligence slouží k sociální interakci složené zejména z obelhávání sebe sama a ostatních) se mi líbí. Nepociťuji totiž žádnou evoluční výhodu ve zvýšeném logickém uvažování:)
Autorská citace #49
4.10.2014 23:32 - Colombo
Pokud vezmeš sobecký gen a jeho viewpoint, co vlastně se množí? Jaká informace se předává? No, jen ta z tzv. germatické linie buněk, ne? Žádná jiná linie se "nemnoží" a zaniká.

Takže, co je ten zbytek? Ty milióny buněk? Slepé linie? Surově svázány regulačními mechanismy, aby dělaly, to co mají. Nemůžou se množit "jak by chtěly". Jakmile začnou selhávat, dělat neplechu, okamžité jim je poslán signál sebevraždy.

Takže to, co je pro germatickou linii hrozba, není to, že nějaká buňka se ti přestane množit (v tom čase by se měla germatická linie buněk už dávno rozmnožit). Ale že se ti začne naprosto neřízeně množit.
Autorská citace #50
10.10.2014 12:06 - York
Zpráva z průzkumu planety Sun-3

Při podrobném průzkumu bylo zjištěno, že vrcholem evolučního stromu na této planetě jsou druhy označované v místním jazykovém kódu 'pes' a 'kočka'. Na první pohled by se sice mohlo zdát, že je tímto druhem 'člověk', ale je to pouze poměrně sofistikovaná maškaráda. Průkazné důvody jsou následující:

- psi a kočky nemají končetiny vhodné k manuální práci. Proto si ochočili lidi, kteří vhodnou stavbou těla disponují a práci snadno zastanou. Psi a kočky se tak mohou věnovat důležitějším věcem.
- lidé se tedy, zdánlivě zcela dobrovolně, starají o to, aby psi a kočky měly vždy dostatek potravy, kvalitní přístřeší a teplo i v zimě.
- psi mají zřejmě vyšší společenské postavení - když pes vychází z domu, prakticky vždy má doprovod nejméně jednoho lidského služebníka.
- lidé psům a kočkám zajišťují také prvotřídní zdravotní péči skrze školené specialisty, kteří se léčbou lidských služebníků vůbec nezabývají.
- pes byl prvním živým tvorem z této planety, který se vypravil do vesmíru. Zřejmě ale zjistil, že tam není nic zajímavého k vidění, a tak jsou na další výpravy vysíláni jen lidští služebníci.
- psi a kočky dokáží zjevně komunikovat neverbálně a na velkou dálku - nepodařilo se nám zjistit, jak vlastně tak početné služebnictvo v celoplanetárním měřítku řídí, zjevně je to ale velice funkční mechanismus.
- za posledních několik století došlo u psů a koček k nevídané genetické diverzifikaci - to je jasná známka pokročilosti druhu.
- psi a kočky nikdy neválčí.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.21900200843811 secREMOTE_IP: 54.227.76.180