Střípky

sirien
11.7.2016 22:46
Realistický boj (chladné zbraně)
Motáme se kolem tohodle tématu v X diskusích, tak asi bude dobrý to trochu centralizovat ať se to dá i dohledávat.
5.9.2018 16:55 -
Ve svém prvním příspěvečku jsem psal, že dneska u nás nosit něco podobného je čistý extrémismus. A jen jsem tak uvažoval.

AD kord: no vždyť, vo tom sem mluvil
19.9.2018 19:51 - sirien
odtud

Kin: Jo. Jestli si ho chceš vyzkoušet, tak kurzy vede Robert Waschka (Dům Rytířských Ctností v Brně - http://www.drcbrno.cz, popř. občas dělá nějaké demonstračky na akcích, např. na GameConu nebo FFku atp.)

Jako styl to je takovej pragmatickej sebeobranej eklekticismus - tj. gentlemani tehdy vzali všechno, co se válelo okolo - což s rozsahem tehdejšího Impéria bylo docela dost věcí - vyrvali z toho co vypadalo hodně efektivně a poslepovali to dohromady. Jak píšeš, základy bartitsu tak jsou poslepované ze západního šermu a boxu (resp. dobového západního boxu - takovej spíš kick-box dneska), pár prvků kung-fu (takových těch odnoží co bys dneska asi označil jako wing-tsun) a pár kusů původního japonskýho jiu-jitsu.

Fakticky vzato to je vlastně jedno z prvních "moderních" západních bojových umění a "pocitově" se to docela dost blíží trochu systematičtějšímu streetfightu. Dnešní dobové obdoby by byly nejspíš věci jako Systema, Krav Maga nebo Sambo, až na to že ty dnešní styly sou samozřejmě o něco vybroušenější a útočnější, mimo jiné protože mají značně větší komunity a do jejich rozvoje jde víc energie atp. (na druhou stranu můžou být v důsledku jednostranější a omezenější plus sou často zmrvený sportovníma variantama popř. různejma McDojos... bartitsu bylo náturou spíš sebeobranný a bralo se za hodně praktickou dovednost, nejen za trénink nebo zábavu - uznávám, že tyhle nuance sou často docela malý), ale i tak bylo bartitsu z dnešního pohledu překvapivě funkční, účelný a "přímočarý".


Osobně sem si bartitsu zkoušel na cca dvou nebo třech seminářích u Roberta a pocitově to je takovej technicky sofistikovanější nesportovní "rvavej" "box" (což nemyslim nijak špatně, jen se snažim přiblížit jak to dojmově působilo) - spoléhá to spíš na ruce, kopů tam až tak moc neni (nebo aspoň co sem ochutnával tak tam moc nebyly - nějaká kolena a sem tam low-kicky, zejm. špičkou nebo produpnutím) a je to hodně úderný (údery, protiúdery, bloky), sem tam nějaký to chycení a stržení / páka, místy to má nějaké jemnější nuance (nejspíš převzaté z toho kung-fu - různé údery zpevněnym palcem do nervového bodu atp.) nebo techničtější možnosti (zejm. co do manipulace - nejspíš z toho jiu-jitsu, i když na zem se tam nechodí - na druhou stranuto nevim jak moc je odlišnost, protože co vim tak původní japonský jiu-jitsu taky nebylo tak nadšený z chození na zem jako je pozdější BJJ)

S "hůlkama" tam nic specifickýho neni, to je spíš takovej marketingovej catch, reálně to ze zbraní uvažuje vycházkové hole, nože, kratší tenké čepele (vyjíždějící z nebo skryté v holích atp.) a zachází to s nima hodně "šermově". Což jako není nic špatného, je to docela funkční, ale není to úplně mnou preferovaný styl s takovými zbraněmi a ani se mi nezdá 100% efektivní - dneska, samozřejmě, v době kdy byl šerm jako takový běžným sportem a meče/šavle byly běžnou zbraní vojáků bylo o dost výhodnější prostě využít to co už všichni okolo nějak znali a bylo to poruce než se snažit tvořit nějaké úplně odlišné koncepty a pro šermíře to bude asi dost přirozený a hodně funkční. Co se těch ostatních improvizovaných zbraní co se často zmiňujou týká (klobouky, pláště, šály...) tak to je opět spíš takovej marketingovej catch - teoreticky ano, něco tam s nima je, ale prakticky to je spíš taková variace na improvizované zbraně jako "znouzectnosti" které najdeš v každé rozumnější sebeobraně.


tohle samozřejmě neni realistický, ale je to hezké představení - je tam dobře vidět ten základ v západním šermu a trochu pak i ty "technicky-boxové" prvky (zejm. pak v tom zpomalenym review kdy ve voiceover popisuje co tam kde dělá)


Mat (Scholagladiatoria) má docela dobrou sérii videí na historická evropská bojová umění začínající tady (s důrazem na anglická bojová umění).
21.9.2018 15:37 - kin
Díky za doplňující info, teď se mi to líbí ještě víc :)
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.12292695045471 secREMOTE_IP: 54.166.141.69