Střípky

sirien
11.7.2016 22:46
Realistický boj (chladné zbraně)
Motáme se kolem tohodle tématu v X diskusích, tak asi bude dobrý to trochu centralizovat ať se to dá i dohledávat.
26.10.2017 13:11 - Šaman
V tom PP to taky nebyly standardní situace. Poprvé, u Helmova Žlebu, stáli proti pikenýrům, kteří by je rozsekali. Saruman moc dobře věděl, že proti jeho armádě mohou kdykoliv vyslat těžkou jízdu a proto je na cesty vybavil typickou proti jízdní zbraní. ALE těsně před střetem dojde k tomu efektu, že vyjde slunce nad obzor a možná k tomu Gandalf něco přidá kouzlem a skuruti povolí formaci. V tomhle je klíčový rozdíl - najet do pevné pikenýrské formace, nebo mezi bandu cápků s dlouhýma klackama. U Helmova Žlebu bylo přesné načasování otázkou života a smrti.

Při druhém nájezdu u Gondoru už skřeti nebyli vybavení proti jízdě (max krátká kopí), elita právě dobývala hradby a rohanští tak najeli opravdu do boku armády. To, že se jim pár řad skřetích minionů s oštěpy postavilo čelem, to je nemohlo zastavit.

Mimochodem nájezd proti připravené formaci pikenýrů byl i v Ohněm a mečem (nebo Potopa?) - poprvé skončil naprostým debaklem, podruhé se hrdinům podařilo na jednom místě prorazit a tím rozhodit nepřítele a povzbudit morálku vlastních. S plátovými chrániči plecí to asi šlo, ale o úspěchu rozhodovala právě ta kvalita pikenýrů.

P.S. Jackson si ve Dvou věžích několikrát pohrál s tím, že na první pohled sebevražedný nájezd/skok ve skutečnosti nebyl tak sebevražedný, jak to z pohledu kamer vypadalo. U toho nájezdu oslnění skuruti těsně před nárazem ucukli a když Gimli skáče zachránit Aragorna po výbuchu hradeb, tak to vypadá že skáče přímo NA připravené píky… ale ty jsou pár metrů ZA ním. Tomu by se skoro dalo říkat 2D efekt :)
26.10.2017 20:52 - LokiB
sirien: jako jo, však to není o tom, že by HEMA byla nejúčelnější. Popravdě, ono vůbec dneska se učit bojovat kopím je naprd, to nikde nevyužiješ. Možná po válce, to se třeba hodit bude :)

Sám nejsem nijak zažranej do simulací středověku. Jen mě ten pán na chvíli zaujal, jak o tom mluví a vystupuje, na pohled je to celkem sympaťák.

třeba tohle ;) choďte jako ve středověku (horší kvalita zvuku) ... zase, to určitě většina lidí tady zná, ale pro ty co ne
26.10.2017 23:25 - sirien
LokiB píše:
Popravdě, ono vůbec dneska se učit bojovat kopím je naprd, to nikde nevyužiješ

well... samotný boj kopím asi ne, ale tréninkově to je super věc co rozvíjí dost dalších dovedností s jinými zbraněmi a tak (v určitém pojetí, minimálně).

Každopádně si prosím všimni, že jsem nenapsal nic o tom, že by HEMA byla neúčinná nebo nějak špatná. Psal jsem jen, že u nás se to dělá jinak (a we wushu třeba taky) - což je trochu jiný typ tvrzení. Každý styl má svůj kontext a zkoušet např. kopím bojovat po našem stylu v armádní linii by bylo... well, znáš takové ty komedie Jackieho Chana? Myslím, že by to mělo dost podobný feeling.
27.10.2017 00:26 - LokiB
sirien: ono mi asi nebylo úplně zřejmé, kam směřuje to "u nás" ... jestli "u nás v čechách", nebo "u nás v tělocvičně", nebo "u nás v naší době".
zas jako jsem to nebral jsem to nijak útočně a ani neměl potřebu pána hájit. ano, máš pravdu, že jsou různá kopí a různé přístupy, přičemž to z vida není nijak "lepší". jen historicky zajímavé.
7.11.2017 10:06 - Haplo
Mno, ten nástroj na zabíjení dobytka...taky nevím, ale já bych ho nazval sudlice.
Co se týče těch kladiv, přihodím trošku: Když si vezmete váhový rozdíl mezi mečem a kladivem a navíc fakt, že u kladiva je ta masa koncentrovaná na zásahovou část zbraně, jsou pak zásahy bitevním kladivem účinné i díky tomu, že prostě předáte tak mnoho energie, které pak způsobí větší zranění.
Ano zbroje byly několika vrstvé a chránili před různými druhy útoků (sekčné, bodné a právě tlumení nárazu - rozložení síly z jednoho bodu na více), nicméně pokud dostanete takovou silnou ránu, ztratíte rovnováhu a třeba i spadnete.

Ve válečných taktikách se moc nevyznám, na to je expert kamarád, ale to dlouhé nájezdové kopí se nazývá dřevec (též má i svoji turnajovou variantu, ale primárně je tak označované dlouhé jezdecké kopí).
15.11.2017 10:44 - Nuloen
Tady mám video kde mluví o té jateční palici. (to co tam mají je replika nálezu z mohyly v Sutton Hoo)

Na sudlici to trochu pasuje, je to sečná dřevcová zbraň, ale spíš bych to hodil mezi halapartny, ty jsou vyloženě vytvarovány jako sekera, a některé mají na druhé straně místo háku kladívka.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.086935997009277 secREMOTE_IP: 54.196.47.128