Střípky

York
10.2.2021 13:07
Komunitní RPGčkové servery
Inspirací k otevření týhle diskuse byl Naokiho dotaz, proč nevytvořím vlastní diskusní server, když mi ty stávající nepřijdou jako vhodný prostředí pro autorskou tvorbu. Nejsem si jistej, jestli tohle téma vydá na samostatnou debatu, takže bych ho chtěl trochu víc zeširoka a bavit se i o tom, jak přistoupit k diskusnímu prostoru pro nově vydávaný produkty, jaký jsou výhody a nevýhody jednotlivých platforem (discord, Facebook, diskusní fóra) a podobně. Můžeme se taky zamyslet, jestli by šlo diskusní servery nějak propojit, aby autor nemusel příspěvek psát několikrát, když chce oslovit uživatele více serverů, a aby to pak někteří uživatelé nemuseli několikrát číst.
Autorská citace #21
10.2.2021 16:27 - York
Dukolm: Nemám technickej problém s Kostkou jako takovou, mám technickej problém s tím, že mám půlku komunity na RPG fóru a druhou na Kostce a pokud někdo kouká na oba servery, tak mu spamuju doublepostama.

Jedinej request na technickou stránky Kostky, kterej se tohohle týká, je, aby uměla zpracovat vstup formátovanej pro PhPBB, aby se dal ten samej obsah postnout na oba servery bez nutnosti ručně upravovat formátování.
Autorská citace #22
10.2.2021 16:32 - Aegnor
York píše:
Corny: To, že tobě přijde prostředí přiměřeně přátelský nic nemění na tom, že pravidelně potkávám lidi, kteří to tak neviděj a odmítají se kvůli tomu registrovat a zapojit

Dobře. A teď, co s tím mám já, jako nuzný nezajímavý uživatel bez jakéhokoliv vlivu na ostatní, udělat? Jak mám pomoct tomu, aby tady bylo přátelštější prostředí?
Autorská citace #23
10.2.2021 16:35 - Dukolm
York píše:
Jedinej request na technickou stránky Kostky, kterej se tohohle týká, je, aby uměla zpracovat vstup formátovanej pro PhPBB, aby se dal ten samej obsah postnout na oba servery bez nutnosti ručně upravovat formátování.


Tak to tě zklamu. Pro Nightfall se zvolil a už je implementovaný Markdown který nám přišel jako častější formát než PhPBB.
Autorská citace #24
10.2.2021 16:43 - York
Aegnor: Je mi jasný, že se neptáš jen kvůli sobě, takže ani odpověď nesměřuju čistě na tebe.

Nejvíc pomůže, myslet při psaní a odesílání každýho příspěvku na to, že není určen jen jednomu člověku, ale všem, kdo ho budou číst. A že každej příspěvek dělá vizitku celýmu serveru.

Největší problém je, že tohle nedělá Sirien. Jelikož to je nejviditelnější admin Kostky, působí to, že to je místní standardní etiketa.
Autorská citace #25
10.2.2021 17:14 - Dukolm
Online převodníky BBCode na Markdown jsem našel případně při hledání jsem potkal i plugin na markdown do PhPBB
Autorská citace #26
10.2.2021 17:15 - sirien
LokiB píše:
kolik tu je podle tebe pravidelných přispěvatelů a diskutujících? 2 tucty?

definuj "přispěvatel", definuj "diskutující" a zejména definuj "pravidelný" a pak možná o něčem bude řeč.

Jinak tohle taky není nutně směrodatné měřítko - je tu spousta uživatelů, kteří se do "diskusí" nezapojují, ale když se v nějakém tématu řeší nějaká faktografie nebo žádost o pomoc atp., tak se ozvou.

LokiB píše:
Nevím, kam ses koukal ... ale při lepším koukání bys třeba našel i některé, kde je to, co se technologické podpory diskusí týče, lepší.

Ano, ale není to standard.

Dohledat něco na Robově nebo Fredově blogu, na Apocalypse World fóru nebo - abych šel stranou RPG - např. na komunitním fóru Vivaldi (komunitně silně orientovanej webbrowser) je nesrovnatelně horší peklo než dohledat něco tady. O věcech jako github nemluvě. Nedávno jsem hledal nějaké starší věci na RPG Fóru a jako - když si nepamatuješ název tématu a nemáš nějakou velmi specifickou věc na zaměření (uživatele s málo příspěvky, velmi specifický termín pro vyhledávání...), tak PHP BB taky dost saje.

Já rozhodně neříkám, že místní diskuse jsou dokonalé, právě naopak, zlepšení je plánováno a připravováno mnoho - ale ta míra kritiky kterou tu občas dostávají není zrovna úměrná jejich relativní kvalitě.

Corny píše:
je vůbec třeba ze strany Kostky zájem na tom odfiltrovávat část provozu na nějakou jinou platformu a provazovat to?

Ne? Asi ne? Měl by bejt?

(Otázka příjemnosti prostředí mi přijde... jakože přijde mi že se neřeší reálný problém, ale jen Yorkova osobní a velmi subjektivní dojmologie, ale to je asi jedno.)
Autorská citace #27
10.2.2021 17:19 - Corny
York: Ok, ovšem neseme my skutečně odpovědnost za to, aby Kostka neodradila úplně každého svého návštěvníka? S ohledem na to, že Kostka opravdu tak univerzálně toxická není, je tu mnohem víc věcného obsahu než toho nevěcného, spousta tématických a naučných článků a blogů, atd. Samozřejmě neříkám, že je v pořádku tu úplně upouštět uzdu nějaké zdravé etikety,...
... ale na druhou stranu mám za to, že pokud tu probíhá živá a věcná debata, která může být místy i trochu rozjetá, ale nepouští se do osobních útoků atd. (což mi připadá, že je tu drtivá většina případů), tak pokud i tak Kostka někoho odradí jen proto, že se diskutující vysloveně nesnaží být na každém kroku milí a slušní, tak - a možná to bude ode mě trochu zlé - je to dle mého problém toho návštěvníka. Tj. ano, neříkám, že není nějaká rozumná mez, ale dělat si vrásky z toho, že ne všichni návštěvníci to tu uvidí jako pohádkový kraj lásky a přátelství, je zase druhý extrém.

Ostatně, jak už tu padlo, nejeden člověk tu oceňuje právě to, že si lidi neberou servítky a budou opravdu upřímně kritičtí, když se svým projektem přijde, místo aby se mu báli něco vytknout, aby se ho náhodou nedotkli. Navíc zrovna třeba Sirien nezůstane skoro nikdy jen u toho, aby řekl "Máš to úplně blbě" ale pořádně to odůvodní, takže je o co se opřít. A taky není pravda, že by osazenstvo Kostky jen stagnovalo a nikdo nový sem nikdy nepřibyl.

EDIT: K tomu co napsal Sirien taky musím říct, že třeba já jsem hrozně dlouho kostku jen četl a vůbec se nezapojoval a znám ze svého okruhu taky nějaké lidi, co to tu čtou, ale nediskutují. Tj. je třeba brát to, kolik je tu aktivních přispěvatelů, také trochu s rezervou.
Autorská citace #28
10.2.2021 17:22 - York
Dukolm: Je fakt, že přechod na standardní markdown umožní používání standardních konverzních nástrojů. Není to každopádně až tak důležitý, byl by to spíš příjemnej bonus.


Corny: Dokud se mě to týká jen jako uživatele, zas tak moc to neřeším. Pokud ale vydám produkt, budu se muset rozhodnout, jak k němu poskytovat support, což je v mym případě reálný jen s komunitní výpomocí. V ten moment mi přestane bejt jedno, jak se tam můj zákazník cítí.
Autorská citace #29
10.2.2021 17:28 - sirien
York píše:
server by musel bejt důsledně moderovanej. Nebo aspoň určitý sekce. Což je samozřejmě taky řešení - založit přísněji moderovanej prostor na stávajících serverech.

Tohle je naprosto naivní představa o fungování věcí, která nepotkává realitu. Silné moderování je dlouhodobě brutálně komunitně kontraproduktivní - ověřeno nesčetněkrát na nesčetně místech, jak kolem RPG (u nás i ve světě) tak jinde.

Některé diskuse lze omezit na věcné téma (na Kostce snadno např. blogy nebo skupinové diskuse), což může být užitečné, ale rozhodně nemysli že tím něco plošně řešíš - v širším pohledu přesahujícím ony vymezené diskuse jen přeléváš věci ze strany na stranu.


EDIT: ohledně supportu produktů a zákazníků - Kostka je nezávislý prostor.
Autorská citace #30
10.2.2021 17:39 - Aegnor
York píše:
Aegnor: Je mi jasný, že se neptáš jen kvůli sobě, takže ani odpověď nesměřuju čistě na tebe.

Ne, ptal jsem se čistě na sebe, protože fakt nevidím způsob, jak bych s tím já sám mohl něco udělat. :-)
Autorská citace #31
10.2.2021 18:04 - York
Aegnor: U tebe konkrétně to je jednoduchý, nic neměň :)
Autorská citace #32
10.2.2021 20:06 - ShadoWWW
York: Podívej se na Skavena. Ten toho vydává hafo neustále. Na vybrané věci má Discord a na podmnožinu pak RPG F i Kostku. Ofiko je Discord, RPG F a Kostka jsou spíš fanovské. (Ono Skaven je sice vydavatel, ale zároveň taky neskutečně velký fanoušek RPG.) Co ti brání to udělat stejně?
Autorská citace #33
10.2.2021 20:16 - sirien
Discord je jen trochu lepší group chat na polouzavřený platformě. Dobrej na zábavu nebo rychlou interakci nebo jednoduchej dotaz, ale na nic jinýho.
Autorská citace #34
11.2.2021 02:19 - York
Ha, on Discord možná už umí kategorie: Channel Categories 101, to budu muset vyzkoušet.

Je fakt, že Discord vcelku dobře řeší problém "jeden uživatel, víc serverů" a umožňuje si na jednotlivejch kanálech povypínat odběr stejně jako u diskusí na Kostce.


Když o tom mluvíme tak dotaz do pléna - kolik z vás používá Discord, nebo o tom aspoň uvažujete? Dokážete si ho představit jako oficiální platformu pro různý produkty?
Autorská citace #35
11.2.2021 06:35 - MarkyParky
Discord je skvělý nástroj pro bezprostředním synchronní a asynchronní komunikaci, ale naprosto nevhodná platforma pro dlouhodobé šílení informací.

Chceš-li ke svému produktu dodat online podporu nebo ho propagovat online hraním či organizováním pravidelných eventů, je asi discord smysluplná volba.

Chceš-li vést debaty mezi vývojáři, které budou dostupné i po letech a půjde se k nim vracet nebo které budou obsahovat delší bloky formátovaného textu či vzájemných odkazů, pak je discord špatný nápad.
Autorská citace #36
11.2.2021 08:03 - Corny
Discord používám, ale na tohle by mě ho napadlo využívat pouze pro bezprostřední hovory s "týmem" nebo konkrétními lidmi. Určitě ne jako univerzálnější platformu pro nějaký game developement či řešení věcí kolem něj.
Autorská citace #37
11.2.2021 08:25 - ShadoWWW
V OSR komunitě byly svého času velmi populární Google+ Groups. Ale ty už jsou dnes pasé.
Autorská citace #38
11.2.2021 08:57 - Naoki
Píše:
Good luck! Na toto téma vzhledem k danému příspěvku nemá za mě cenu déle reagovat. Dělám ve špičkových týmech do webových projektů teprve 23 let, takže co můžu vědět o tom, jaká skvělá muzika se dá hrát se třema tabulkama a jednoduchým MVPčkem :)

To protože přemýšlíš jako korporát, zatímco já mluvím jako startup. Jako startup nejhorší co můžeš udělat je vrazit kvatna času a peněz na vývoj něčeho, co nikdo nebude používat.

Čímž se vracím k tomu co tvrdím, že nastartovat projekt jde velice snadno. Jestli je pomyslným cílem "pomoc nováčkům s tvorbou" a "nabídnou přátelské prostředí pro vývoj" tak ve skutečnosti ani nepotřebuješ začít s forem. Stačí ti landing page na kterým bude "upload pdf" tlačítko kam tvůrci mohou hodit své materiály a York (případně lidi které York naláká) jím pošle emailem feedback. Později to může být klidně ve formě blogu, případně YouTube kanálu, a pokud se vytvoří komunita tak vytvoříš prostor pro vzájenou komunikaci (a.k.a. forum).

Jenže k tomu pravděpodobně nedojde. Sirien naznačeuje že to je kvůli tomu že kdo chce feedback použije už existující platformy a novou nepotřebuje (čemuž mu klidně dám za pravdu když i já si chodím k němu a dalším blízkých pro feedback). Já si troufnu tvrdit že to je kvůli tomu že deklarovaný cíl je ve skutečnosti jiný než co York chce (čemuž napovídá úvahy o tom jak psát a sledovat 2 platformy zároveň).
Autorská citace #39
11.2.2021 09:30 - LokiB
Corny píše:
ohledem na to, že Kostka opravdu tak univerzálně toxická není, je tu mnohem víc věcného obsahu než toho nevěcného, spousta tématických a naučných článků a blogů, atd


A jak snadno je nove prichozi objevi? Jak snadno v noci ch najde to, co hleda? Mne to trvalo celkem dlouho, nez jsem se ve struktuře kostky zorientoval. A to jsem zvyklý dennodenně se seznamovat s novými systémy a pracovat pak v nich.
Popravde nerozumim te snaze byt papezstejsi nez papez :( my na ty chyby nepoukazujeme proto, abychom se Kostce posmivali, nebo ji urazeli. Je to jako nezaujata recenze na hru. A ty jsi na te strane fanousky hry, kteri i dobre minenou kritiku bagatelizuji. Proc?
Autorská citace #40
11.2.2021 09:34 - Aegnor
Loki, Corny v tom příspěvku neřeší snadnost nalezení (kde s tebou teda docela souhlasím, ale na Nightfallu by to mohlo být lepší) toho obsahu, ale je to spíš taková zmínka bokem k jiné problematice.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.076977014541626 secREMOTE_IP: 18.118.2.15