Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
25.3.2023 21:12 - Pan Bača
Viděl jsem teď dabing verzi a tam je medvýr... a i toho klamoparda trefili. Takže nevím, jak je to v traileru, ale ve filmu je to ok
26.3.2023 01:39 - sirien
Demonica, Shari, Log: ok. Koupil sem nám vstupenky.

Kdyby se ještě někdo chtěl přidat tak to vypadá že ty místa nemizej až tak rychle, tak klidně dokoupim.
26.3.2023 20:45 - Pan Bača
Z recenze na nafilmu.cz:

Dungeons & Dragons si lidé většinou vybaví jako stolní hru, která probíhá na základě scénářů. Některé jsou kooperativní, kdy hrdinové musí spolupracovat jako tým, aby mohli uspět. Další dobrodružství jsou například o soupeření mezi hrdiny, kdy musíte k vítězství přelstít ostatní. Postupným putováním jeskyněmi odhalujete další zákoutí a nebezpečí, které může podzemí nabídnout v podobě monster a případně ještě nebezpečnějších zloduchů, kteří se vám snaží zabránit ve vítězství.

... A protože film vychází z legendární hry „Dračí doupě“,...
26.3.2023 21:49 - sirien
Pošli jim mailem stížnost že mají blbě reference na chráněné obchodní značky, možná si to půjdou opravit :) (ale jako nepřekvapí, tohle sme všichni věděli, že we stane)
27.3.2023 09:30 - Ugy
Tak v pátek shlédnuto DnD. Non spoiler pseudo review follows.

Krátká verze: Já jsem nadmíru spokojen. Nečekejte od toho nějakou velkolepou filmovou klasiku ani novýho pána prstenů. Jsou to fakticky strážci galaxie ve fantasy.

Delší verze: Od filmu jsem dostal přesně to co jsem chtěl. Zábavnou akční podívanou s obstojnejma efektama a překvapivě dobrym soundtrackem. Co mě příjemně překvapilo je že všechny postavy mají celkem dobrej (sice jednodušší) character arc. Jsou to takový kráýsný archetypální postavy který odpovídaj tomu co se tak u stolu objevuje. Akční scény jsou velku nápaditý. Skoro všechno má nějakej rozumnej setup a pozdější payback a příběh dává smysl. Je tam několik vtipnejch easter eggu. Mezi výtky patří to že to má na začátku možná delší expozici a pak je tam dost side questu, ale vlastně to tím připomíná klasickou DnD kampaň tak jak je v dnešní době často prezentovaná.
Minispoilery: Je tam párádní a fakt nápaditá heist scéna která se několikrát podělá jak už tak bývá zvykem, ale obzvláště její začátek při infiltraci kočáru přepravující poklad pomocí něčeho jako portal gun je fakt dobrá. Paladin tam není celou dobu, ale tu dobu co tam je je perfektní a krade každou scénu. Typický lawful paladin se vším všudy. Obzvláště jeho odchod ze scény je něco geniálního.
27.3.2023 11:08 - cyrasil
sirien píše:

Stranou té pro mě hrozné výslovnosti názvu je zjevné, že jsme byli při překladu zcela ignorováni: owlbear je přeložený jako "sový medvěd". Zní to přesně tak nudně jak to vypadá napsané.

Pritom kazdy vi, ze spravne je jedine "sověd"
27.3.2023 11:24 - Pan Bača
no ony v klíči jsou oba výrazy, "sovodvěd" i "medvýr". Ovšem přeložit "Displacer beast" jako klamoparda už není podle mě není náhoda, to už musel mít překladatel aspoň základní představu, že nějaké překlady existují.
27.3.2023 15:55 - Gergon
Svůj názor jsem rozebral v recenzi, jen mám potřebu reagovat - neboť mě překvapuje že někdo chválí nevýrazný nudný soundtrack a humor, který je za mě největší slabinou celého filmu, Ale jinak jsem také spokojen a každý holt máme svůj pohled na věc a každému sedne něco jiného =)
27.3.2023 16:02 - RoVan
Sdílím Ugyho dojmy a v podstatě film splnil na 100% v co jsem doufal. To teda neznamená, že je to pětihvězdičkový biják s hloubkou, ale je to konečně opravdu D&D film, který reprezentuje všemožné tropes a absurdní věci které se u stolu dějí.

Co mě příjemně překvapilo jsou kostýmy. Na to, že je to film, který se nebere vážně, kostýmy vypadají fakt skvěle a rezonují s ilustracemi třeba v knihách. Samozřejmě na každém rohu najdete easter egg, většina je docela očividných, ale film si užije i laik.

Edit:
Gergon: já myslím, že ten humor přesně kopíruje co se děje u stolu a kdyby se ten film bral vážně bylo by to jen na škodu.
Co se týče soundtracku, kamarád co byl se mnou v kině z něj byl nadšený (i když ve mě hlubší dojem nezanechal, ale ocenil jsem pár heavy metalových melodií).
27.3.2023 17:46 - sirien
Jestli ten humor odpovídá traileru, tak sem naprosto v pohodě :) A jestli soundtrack obsahuje metal, tak samozřejmě všechno je lepší v metalu.

Jinak jako DnD film na 5* by byl asi dost WTF - já myslim že solidní DnD film je něco co řiká tak o "objektivní" 4* +1 od DnD fanoušků za trefnej DnD fanservis.
27.3.2023 17:50 - Gergon
Já nechci ten film kritizovat, taky se mi líbil a splnil očekávání, jen mi přijde že ten styl humoru - řekneme něco drsného a vážného aby to vzápětí někdo zazdil rádoby vtipnou hláškou by se nemusel používat u každé věty co tam řeknou. a humor stylu že z postavy děláme blbečka (tenhle most je plný pastí - jé já na něj zrovna šlápnul...) mi přijde na mě příliš infantilní, i když tam byly chvíle kdy jsem se taky zasmál a pobavilo mě to, jen mi to přišlo že toho je moc.
Soundtrack ve mě nezanechal ani jedinou melodii, kterou bych si zapamatoval a rád si jí někdy poslechl znovu.
A bard, který je v podstatě hlavní hrdina, ale celý film je prakticky k ničemu a kromě žvanění rádobyvtipných poznámek vlastně nic neumí a nic neudělá mi přijde jako urážka všech hráčů co hrajou bardy =)
ale to jsou v podstatě jediné věci co mi přijdou jako negativa filmu a ani jedno z toho mi ten zážitek vyloženě nezkazilo. jen mi to trošku vadilo, protože jsem doufal v trošku dospělejší přístup. Podobný humor mi třeba sedí ve strážcích galaxie 1, ale v dalších dílech už mi taky přijde nadužívaný a otravný. Ale to je pouze můj problém s tímhle humorem, ale věřím že jiným se může líbit a film si užijou, to není nic špatně na filmu, jen že mě osobně to nesedlo i když film celkově se mi líbil hodně a půjdu na něj znovu =)

EDIT: Humor v traileru odpovídá a sám o sobě by mi tolik nevadil, kdyby nebyl v prakticky každé větě co hlavní hrdina řekne =) asi tak v půlce filmu mi to už přišlo otravný.
27.3.2023 22:47 - LokiB
Gergon píše:
je prakticky k ničemu a kromě žvanění rádobyvtipných poznámek vlastně nic neumí


Není to definice barda? :D
28.3.2023 07:59 - Aeris
LokiB píše:
Není to definice barda? :D

Ne od dob 5E (prakticky asi i 4E)
28.3.2023 11:51 - LokiB
Aeris: Tak je dobře, že ve filmu se k té tradici, kterou 5E zničila, vrátili.

Přemýšlel jsem včera u této diskuse nad tím, jestli by byl nebo nebyl možný D&D film, který by se bral vážně a byl by na 5*. Tak, aby to nebylo jenom fantasy film (u kterého to jistě jde), ale opravdu D&D film.

Zvláštní, že třeba u Cthulhu filmu si to dokážu představit snáz :)
28.3.2023 17:48 - sirien
Loki: jakože asi bys mohl udělat settingový film daného formátu. Třeba si dokážu přestavit LOTR style Dragonlance ságu (asi bys musel snížit věrnost předloze protože přizejme si DL je dost cheap v mnoha směrech, ale...) nebo Ravenloft atp. Ale pokud chceš dělat DnD film, tak prostě děláš herní film a k tomu patří určité tropes a určitý fanservis a určitý styl a požadavek aby to bylo vážný se prostě tluče s tím aby to bylo DnD, u DnD filmu hráči prostě chtějí mít ten pocit že ve filmu vidí to, co doma hrají. Neříkám, že 5* DnD film nemůže bejt, ale je to hodně náročnej požadavek a určitě to míří mnohem víc ve směru třeba 5. elementu nebo Strážců galaxie... což ale co koukám na CSFD sou oboje trochu silnější 4* podle publika. Udělat mix seriózního obsahu co by oslovil širší publikum (story arcy, dramatický vývoj, emotivně silný momenty) v kombu s fanservisem tak aby zůstala široká přístupnost a namixovat to s humorem je prostě fakt overkill zadání.

Jakože jasně, pokud by to někdo udělal, tak to bude mega, ale jinak mi přijde že film co cílí na 4* výsledek je tak nějak to kde se ty věci můžou rozumně potkat.
29.3.2023 11:24 - LokiB
sirien: vida, já to měl původně rozepsané o odstavec o DnD filmech v konkrétních známých settinzích (FR, Eberron, Dragonlance), ale pak jsem to smazal, že už bych utíkal moc stranou.

Ohledně tropes a fanservisu ... to určitě v tom filmuc chceš, co je však k diskusi je směr a míra těch tropes a fanservisu. Ani hráči DnD se na těchto předmětech úplně neshodnou a právě je to o tom, co kdo doma hraje.

Ono by to asi taky bylo jiné, kdyby vznikal jeden DnD film každý rok, to by se dalo více experimentovat. Při jednom pokusu za 20 let holt jedou bezpečnější cestou, protože když se to nepovede (aka nevydělá), tak další pokus budou mít až jejich děti :)
29.3.2023 13:35 - York
sirien píše:
u DnD filmu hráči prostě chtějí mít ten pocit že ve filmu vidí to, co doma hrají


Já o to třeba rozhodně nestojim.
29.3.2023 16:11 - Šaman
Tak ono je to vlastně rozdíl mezi DnD filmem a Forgotten Realms filmem.
Obecně bych většinou dostal raději FR film, kkterý nebude plný klišé z DnD her.
Ale tentokrát už se těším na DnD, i s tím rizikem, že to bude trochu parodie ala The Gamers s lepší produkcí :)
29.3.2023 16:54 - sirien
Loki: tak DnD film není nutně archetyp, pořád tam můžeš mít variaci přístupů a v důsledku i žánrů a tomu pak bude odpovídat i to které DnD/herní tropes tam použiješ a jak - v nějakém horor-ish DnD budeš mít určitě jiné než v heist-fun DnD. Ale že je tam musíš mít aby to byl DnD film je myslim nepopiratelný.

York: ty taky nejsi moc DnDčkař - rozhlídni se po komunitě a ta poptávka po tomhle tam byla ještě předtim než vyšel trailer - a když trailer vyšel tak všichni byli nadšený že to vypadá že to tam tak fakt bude.


Šaman ironie, že se jako příklady špatnejch popř. jakoby-špatnejch low-budget filmů dávaj ty co sou ve skutečnosti dost dobrý - zrovna Gamers (a o Gamers 2 vůbec nemluvě) maj nápad a koncept, fakt dobrej scénář, hezkou dramaturgii, dvojka má dokonce nějaký i nějaký character arcy... věci, který u seriózních i Ačkovejch filmů často postrádám a který mi přijdou důležitější než CGI a předražený herci. Jestli si mám vybrat mezi další Marvelovkou a dalšíma Gamers 2 nebo Doctor Horrible Singalone blogem, tak Marvel může jít k čertu.
29.3.2023 17:15 - Šaman
sirien: Však to nebylo myšleno jako příklad špatného filmu, já je miluji. Ale je to parodie cílená na hráče. Není to fantasy film ze světa FR, nebo tak nějak.

Ale trailer s Mluv s mrtvými docela naznačuje, že nemáme čekat Pána prstenů, takže by z toho lidi neměli být zklamaní.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.096857070922852 secREMOTE_IP: 3.136.18.48