Vojtěch píše:
Mno, žoldnéři nebyli zrovna spolehliví, co se rizika a neprotahování konfliktů týče.
Které to město bylo kompletně vyrabováno během 30 leté války vlastními silami kvůli tomu, že odmítli poskytovat další a další zásoby?:) To, kde armády vyzabíjeli přes 10k obyvatel města velkého 30k lidí:)
Každopádně, ani vlastní vojska nejsou vždy věrná říši. Co je říše, že? Vždycky hrálo prim věrnost veliteli. Krásný příklad je Řím. Jakmile měl maník věrnost legií a věrnost lidu, byl v pohodě a nějaký senát na něj nemohl. Někdy stačily jen ty legie:)
No a v Mesoamerice máme podobné případy. Ostatně, tam se do boje najímaly celé kmeny (no, ono se najímaly celé kmeny leckde, že...). Zábavné je to v postklasické době těsně před conquistou. Tam bylo dvě strany, které spolu válčily.
Hm, tak jsem své zápisky smazal, takže už to nebude tak přesné (a teď se mi to dohledávat nechce...), každopádně na Yucatánu byl Mayapan, kde bylo 5 frakcí. Ty začaly soupeřit o moc a sranda je, že jedna z těch frakcí byli původní žoldáci, které si jedna frakce přivolala, aby vůbec ten Mayapan ovládla. Naštěstí byli natolik vychování, že spolu byli furt v alianci a válčili bok po boku.
Podobnými praktikami jsou známí Aztékové, kteří sami byli ultrakrvežízniví žoldáci města, které je používalo k utlačování a šikane podrobených kmenů/měst. Sami Aztékové se proti nim s ostatními akonec spojili a převzali žezlo jejich moci.
No a nakonec žoldáci vs domobrana vs profi armáda. Stejný problém.
Jakmile se bojuje poblíž, je nejlevnější domobrana. Jakmile se bojuje dále, převládají žoldáci (třeba kmeny v oblasti, kde se bojuje, tedy využívání nepřátel mého nepřítele) nebo profi armáda, ktera má sice větší náklady, ale nezatěžuje tak logistiku (která byla v Mesoamerice hodně důležitá).
Dovolil bych si poznamenat, že podobně (ne-li naprosto stejně) to platí v jakékoliv době a na jakémkoliv místě.