Kultura

alef0
3.8.2010 16:11
Uzamčeno: Nové číslo Drakkaru vydáno
Drakkar je internetový časopis zaměřený na fantasy obecně a RPG hry. Je vydáván jakou dvouměsíčník ve formě PDF souborů.

Náš projekt je koncipován jako otevřený. Přijít a přidat se k nám může kdokoliv – stačí se domluvit s některým členem redakce a napsat článek. Naše otevřenost spočívá i v tom, že kritika či pochvaly nás budou motivovat k lepší práci a pokusíme se přizpůsobit vašim požadavkům co možná nejlépe.

Jelikož se budeme věnovat především RPG hrám a fantasy, můžete očekávat teoretické články o hraní, seznámení s dobrými internetovými projekty, občasnou recenzi na knihu či film, doplňky ke hrám a dobrodružství.

Drakkar sdružil mnoho různých lidí; převážně hráčů RPG her, ale to není pravidlem. Jsou mezi námi i tací, kteří v životě žádnou hru na životní příběh nehráli. A naší spolupráci to nebrání.

Náš společný časopis si neklade za cíl být originální či jedinečný, ale být kvalitní a stát se každé dva měsíce vaším oblíbeným čtením.

Chtěl jsem dát příležitost autorům Drakkaru k propagaci na zdejším webu. Nicméně opakovaně se stává, že není propagován časopis, ale zejména je propagována nesnášenlivost, neschopnost pracovat s kritikou a negativní emoce. Myslím, že to není potřeba. A tak je tahle diskuze zamknuta a další diskuze na téma Drakkar nejsou žádoucí. Když se neumíte chovat, choďte jinam. - Alnag
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
25.11.2011 18:12 - Faskal
Díky za odpovědi.
Má představa je zhruba taková, že pro zběžné hodnocení časopisu jako celku stačí si jednou za posledního půl roku Drakkar stáhnout, prolistovat; a pokud člověka něco zaujme, tak si to třeba i přečíst. Cokoliv míň je podle mne příliš málo pro udržení základního přehledu. (Což samozřejmě neznamená, že bych vám vnucoval čtení Drakkaru, jde jenom o požadavek na fundovaný komentář) Musím ale přiznat, že jsem na špatném hrobě, svým předchozím postesknutím jsem narážel na soukromé diskuze s lidmi odsud, a ne na dostupnou diskuzi

Kromě několika problémů, které se řeší tady i jinde (z mého pohledu především možnost zpětné vazby a styl shánění článků), mi vadí, že Drakkar má stigma projektu RPG fóra. Přeci jenom Alefovy neprotínající se seznamy autorů (Argo a Jerson to nevytrhnou) a atmosféra reakcí o něčem vypovídají.
Ale proč to sem vlastně píšu?
Aha, už vím - z akademických důvodů a chvilkové lehké nudy.
25.11.2011 18:27 - noir
Faskal: Mě Drakkar nebaví. Přijde mi jako zbytečný - zdá se mi, že kdyby si ti lidi, co píšou, občas sedli do hospody, uděalali by lít. Udělat si pro komunikaci deseti lidí časopis, mi přijde jako blbost.

Ale když to někoho baví,tak ať si dělá co chce, existuje samozřejmě spousta zbytečnějších činností.
25.11.2011 21:25 - Jerson
Faskal píše:
vadí mi, že Drakkar má stigma projektu RPG fóra

nediv se, pracují na něm lidé, kteří chodí primárně na RPGF, domlouvají se na RPGF, diskuse jsou na RPGF ...
Nebýt RPGF, není Drakkar. Návaznost mi přijde vcelku jednoznačná.
25.11.2011 22:34 - sirien
Faskal píše:
hodnocení časopisu jako celku stačí si jednou za posledního půl roku Drakkar stáhnout, prolistovat; a pokud člověka něco zaujme, tak si to třeba i přečíst.

V tom případě to splňuju s rezervou. Pravda že ne nějak extra velkou, ale nějakou vůli tam ještě ve svůj prospěch mám.

Faskal píše:
že Drakkar má stigma projektu RPG fóra.

  • Drakkar vznikl na RPG F, byl vytvořen lidmi na RPG F, redakční porady se minimálně dělaly na Slezinách RPG F (sám pamatuju jednu konkrétní ještě na Dálavě)
  • Každé nové číslo Dakkaru je uvedeno jako novinka na home RPG F
  • V obou číslech, které vyšly po vydání DrDII, se nachází doplňky k DrDII - hře nijak zvlášť frekventované, nicméně vydané Altarem, který mé své oficiální diskuse na RPG F
  • Největší počet článků v Drakkaru za poslední rok (by Alef0 #195) mají moderátoři RPG F. V Drakkaru opakovaně vychází články k jejich projektů SotE, který vznikl na RPG F, kde má stále "sídlo"
  • Druhý největší počet článků (dle stejného zdroje) má "tichý" admin RPG F, třetí pozici má sekční moderátor RPG F, u čtvrté pozice nacházím hlavního admina RPG F, výraznou osobnost RPG F a autora DrDII (...) s jeho přítelkyní, za nimi pak dva dlouhodobé moderátory RPG F spolu s člověkem, který je svou tvorbou svázaný s Altarem (který...)
  • To je dohromady devět lidí přímo spjatých s RPG F, abyste to nemuseli počítat, příčemž hlavní admin RPG F je jmenován i jako "dlouhodobě spolupracující osoba". Kromě nich tam nacházím další minimálně čtyři lidi které znám především jako uživatele RPG F. To je 9/13 autorů z 22, kteří ale napsali 22/28 článků z 41
  • Drakkar má na RPG F diskusní sekci hned pod sekcí Vítejte na RPG F, v prvním bloku sekcí, který je nadepsaný jako RPG Fórum a který je věnovaný aktualitám a oznámením. Sem jsou z webu odkázáni i lidé stojící o spolupráci
  • Ve zmíněné sekci se nachází i organizační diskuse Drakkaru, přestože sekce organizačních diskusí je na RPG F jinde a přestože má Drakkar svůj vlastní web, kde není problém mít vlastní diskuse
  • Není to signifikantní argument, ale poznamenám ještě že o Drakkaru jako o RPG F projektu mluví i lidé, kteří nemohou být označeni za anti-RPG F zaujaté
.

A teď mi prosím vysvětli, proč bych se s tímhle vším neměl domnívat, že je Drakkar projektem RPG F

Wild west Své odpovědi se předpokládám už nedočkám...
25.11.2011 22:42 - Alnag
Drakkar je projektem RPGfóra. Ano. Ale já bych k tomu dodal - a co jako? RPGfórum může mít i dobré projekty. (A Drakkar je třeba jeden z těch lepších. IMO.)
26.11.2011 00:38 - sirien
nevím jestli si Tvůj post vykládám správně, ale projistotu poznamenám: mě je úplně jedno, jestli Drakkar je nebo není projektem RPG F, můj názor to nijak zvlášť neovlivňuje. Pouze jsem reagoval na Faskalův postesk, že je na tom názoru něco špatného, protože nevidím moc pointu v tom neříct nahlas něco, co mi připadá zjevné.
26.11.2011 08:47 - Sadako
sirien píše:
Chceš mi jako tvrdit, že si někdo stáhne a přečte starší čísla Drakkaru?

Tady se jeden hlásí. Před časem jsem si stáhla některá starší čísla Drakkaru - dle toho, jak moc mne zajímala témata, kterým byla věnována.
Asi takových lidí nebude závratně mnoho, ale zas si nemyslím, že bych byla jediná.
26.11.2011 11:44 - Jerson
Jak jsem už citoval
Faskal píše:
Drakkar má stigma projektu RPG fóra
(zvýrazněno mnou).
Myslím, že se o žádné stigma nejedná. Ani Sirien mi nepřiujde proti Drakkaru zaujatý proto, že do něj píšou lidi z RPGF.
26.11.2011 15:14 - Wild West
Píše:
Tudíž skutečně nemyslím, že by Drakkar Kostku v tomhle směru převyšoval a zajímalo mě, jestli vidíš i nějaké jiné atributy, ve kterých by byl Drakkar pro publikování lepší než Kostka, protože pokud ano, rád bych měl možnost zamyslet se nad tím jestli se v daném směru nedá Kostka zlepšit.


Chvíli mi trvalo, než jsem mezi prodem kritik našel reklamovanou otázku; je mezi nimi důmyslně ukryta, jak vidno. Nechal bych ji plavat, protože mám pocit, že je úplně jedno, co odpovím, ale když to chce Sirien slyšet...

Nezapadnutí je bod, na kterém jsme se neshodli. Odpověděl jsem, dokonce několikrát, a Sirienovi se odpověď prostě nelíbí.
Dodávám, že to, kolik lidí najde článek náhodně - třeba pomocí google - není pro mne totéž, jako lidi, co mlhavě tuší, že článek existuje a kdysi ho třeba četli nebo slyšeli o něm, a potřebuji se k němu vracet (třeba sám autor).

Pokud musí být nějaký další důvod (proč?), pak A. třeba v době prvního článku zjistil, že literární světy se tu moc neprobírají. Nenanšel tu téma na Lovecrafata a nebyl si jist, jestli to někoho zajímá; takže šel raději do RPGF článkového klonu jménem Drakkar. Experiment vyšel.
Podruhé, s podobným principiálním tématem Vetřelců neuspěl; ale ani tady by nemusel dopadnout lépe.
Potřetí se uvidí právě teď.

No, a proklínaný PDF je přece jen kulturnější co do sazby a grafiky; první pokusy dopadly tak slušně, že si dost dobře neumím představit něco podobného na D20. Takový článek jsem tu vlastně ještě něviděl.

A dodatek - zjistil jsem, že Alnag napsal letos poznámku na RPGF. To je úkaz také velice vzácný, ale hodný zaznamenání a bořící některé statistiky.
26.11.2011 19:23 - skew
Píše:
Podruhé, s podobným principiálním tématem Vetřelců neuspěl; ale ani tady by nemusel dopadnout lépe.

No, mě alespon přečtení namotivovalo ke skouknutí všech 4 filmů (jakože do té doby jsem neviděl jedinej film komplet celej, akorát střípky 2 a 3).

Pokud to má pro A. nějakej význam...
(to je rétorická otázka)
26.11.2011 19:47 - sirien
Wild West píše:
to, kolik lidí najde článek náhodně - třeba pomocí google - není pro mne totéž, jako lidi, co mlhavě tuší, že článek existuje a kdysi ho třeba četli nebo slyšeli o něm, a potřebuji se k němu vracet

Hm. Takže kritickým faktorem pro Tebe není absolutní návštěvnost prací staršího data, ale cílená, opakovaná návštěvnost prací staršího data, chápu to správně? Protože v tom případě jsem se celou dobu domníval, že mluvíš o něčem jiném. Problém tudíž nevidíš v návštěvnosti zdroje, případně v tom kolik lidí článek nakonec přečte, ale v možnostech článek co nejrychleji a nejpohodlnějí znovu dohledat, je to tak?

Otázkou tedy není počet lidí, ale snadnost přístupu - tj. pohodlnost a efektivita search engine a jednoduchost a přehlednost článkových knihoven.

Pokud se pletu tak mě oprav, pokud ne tak si poznamenávám...

PS - ohledně .pdf na Kostce připomínám několikery sebranné spisy nebo třeba Alnagův článek o Tvorbě příběhu. Jen tak na okraj.
30.11.2011 11:24 - Wild West
Jpo, tak nějak jsem to myslel.
5.12.2011 22:50 - Wild West
Nové číslo Drakkaru vydáno.
5.12.2011 22:55 - Alnag
Wild West: Jsi si jistý? Na webu Drakkaru o tom není ani zmínka o odkazu ani nemluvě.
5.12.2011 23:06 - Wild West
Jsem si naprosto jistý. Jezdí se tam podivně přes RPG a nebo přes Bubáka.
Že to není na jejich webu, to je taky pravda.
5.12.2011 23:08 - pipux
6.12.2011 00:11 - alef0
Wild West je aktívnejší než aktívny, skvelé!

Nové číslo bolo naozaj vydané, na web Drakkaru ho zavesím dnes poobede a picnem sem anotáciu i civilizovaný odkaz. Návštevníci RPGFóra mali možnosť vidieť oznam a odkaz už v dvojhodinovom predstihu.
6.12.2011 01:31 - sirien
alef0 píše:
Nové číslo bolo naozaj vydané, na web Drakkaru ho zavesím /později/
Návštevníci RPGFóra mali možnosť vidieť oznam a odkaz už v dvojhodinovom predstihu

O.o
tak odteď ať mi fakt nikdo netvrdí že Drakkar neni RPG F projekt

Každopádně - je v něm (tentokrát) něco zajímavého?
6.12.2011 09:11 - crowen
sirien píše:
je v něm (tentokrát) něco zajímavého?


Stiahni si a uvidis :-)

** Obsah čísla **

* Recenze

Mutant Chronicles
„Sparkle“
V roce 1993 vyšla hra na hrdiny s názvem Mutant Chronicles. Hra obsahovala originální svět, charakterizovaný jako postapokalyptické sci-fi s příměsí fantasy a steampunku.

Jak se hraje v Německu II.
Stanislav „Scolex“ Nowak
Po delší přestávce se opět shledáváme u povídání o německých hrách na hrdiny. Tentokrát podrobněji o legendárním Das Schwarze Auge.

* Kultura (a RPG)
Clive Barker a jeho úchylné světy
Argonantus
Na jméno Clive Barker jsem narazil poprvé v první polovině devadesátých let. Známý mi půjčil dvě knížky, na nichž byl pouze název – Imagika. Pochopitelně jsem se zeptal, co to je...

* Koutek pro DrD II
Kouzelné předměty pro DrD II
různí autoři
Dokončení série článků o kouzelných předmětech pro DrD II. V tomto článku najdete další předměty, které drak Erensuge zahrabal s hromadami zlata a cenností až na dno svého doupěte.

Sem patri poznamka, co vypadla z Drakkaru - Fluff k predmetom pisali ludia, co su v clanku uvedeni, pravidlovy popis jeden z autorov DrDII - Mytko.

Pohraničná tvrz Červený havran
Ján „Crowen“ Rosa
V tomto článku si popíšeme malú pohraničnú tvrz, ktorú môžete využiť vo vašej hre, jej osadenstvo a niekoľko zápletiek.

* Dobrodružství
Úlet

Pavel „Goran“ Veselský
Pravděpodobně nejšílenější setting, který znáte. Zhulení elfové v něm válčí proti drsným vodníkům, pro všechny pracují hobiti a čerti všechno organizují, obchodují, intrikují a bojí se kříže jako čert kříže. A k tomu hory obývané trolly s trollí vědou a trp-hajzlíky...

Služba mrtvým
„Lorwyn“
Dobrodružství neomezené systémem určené alespoň mírně pokročilým hráčům. Úroveň postav by neměla být příliš vysoká...

Trollové
Petr Hrdlička
Toto dobrodružství volně navazuje na dobrodružství Bludičky (v Drakkaru číslo 28), ale může být použito zcelasamostatně. Určeno je pro družinu na 1.–2. úrovni. Alipkace pro DrDo, DrDII, K&M, Lone Wolf.

* Deskové hry
Zahrajte si s námi: Češi v Essenu
Petr „ilgir“ Chval
Každý rok ke konci října se sjedou desetitisíce lidí z celého světa na veletrh Spiel v německém Essenu, aby zjistily, jaké novinky jim připravili vydavatelé deskových her. Rád se s vámi podělím o dojmy, poznatky a žhavé novinky ze setkání herní komunity
6.12.2011 15:29 - alef0
Zverejnil som zoznam nových článkov na webe Drakkaru, alternatívny odkaz na stiahnutie PDF je tiež http://drakkar.rpgplanet.cz/download/vydani/drakkar_2011_29_listopad.pdf.

Z toho, čo som veľmi letmo prebehol pri uploadovaní článkov, by sa Sirienovi pozdávalo dobrodružstvo Trollové.

Ostatné články si pozriem v pokoji večer, toto číslo je zase nadupané.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089325904846191 secREMOTE_IP: 3.137.220.120