Pravidla

Prcek
12.2.2006 13:42
Přesvědčení
Není náhodou přeložen popis přesvědčení z PHB? Případně jestli nemáte někdo nějaké house rule ohledně přesvědčení. Hraju teď LE postavu a rád bych ji zahrál dobře RP, ale nechci kazit hru ostatním. Dík
Autorská citace #81
13.9.2017 16:20 - sirien
benzin: Tááákže :)

1) prosím nepoužívej "zmatené", to slovo je totálně zavádějící. "Zmatené X" je přesvědčení z DrD, které existuje na nějaké prapodivné ose mezi super-dobrem a super-zlem.

Termín je "chaotické" a odkazuje nikoliv k míře toho dobra, ale k pozici na ose mezi Řádem a Chaosem.


2) DnD přesvědčení, o nichž je řeč, mají dvě osy, které navzájem přímo nesouvisí. Jedna mluví o dobru a zlu, druhá o řádu a chaosu.

Všechny dobré postavy dělají dobré věci. Nedá se nijak paušálně říct, jestli je Zákonně Dobrá postava lepší než Chaoticky Dobrá postava - obě ty postavy jsou Dobré.

Podobně nejde říct že je Zákonně Zlá postava horší / sobečtější, než Chaoticky Zlá postava. Obě jsou Zlé.

Řád (Zákonnost) a Chaos se vyjadřují k jiné otázce než Dobro a Zlo. Vyjadřují, jak moc je postava nakloněna tomu přikládat hodnotu zvyklostem, pravidlům a hiearchii, jak moc se jimi řídí a jak moc je prosazuje.

Zákonně Dobrá i Zákonně Zlá postava prostě věří v nutnost pravidel a nějaké organizace a řádu a dělají věci danými, uznávanými způsoby a prosazují tyto způsoby v okolí.

Chaoticky Dobrá i Chaoticky Zlá postava jsou od pravidel odtržené a řídí se svojí vlastní subjektivní logikou. Nedělají věci tak, jak ostatní nebo jak je zvykem, nerozhodují se na základě tradičních hodnot a tyto nijak neprosazují a nepřikládají jim váhu.


Baldur's Gate je blbá reference - počítačové hry sou v tomhle totálně ploché.


Tvrdit, že je Zlá postava mimo příběh je nesmysl. Existuje spousta žánrů a scénářů, v nichž postavy nejsou ani omylem dobré. Různá temná fantasy, hry kde postavy hrají zločince atp.
Autorská citace #82
13.9.2017 16:31 - LokiB
a proto Emhyr prostě nebyl "zlá postava"

a místo "termínu "chaoticky dobrá" používejte raději "chaotická dobrá" ... vyhnete se spoustě nedorozumění, které prostě čeština jinak přinesed. QED.

sirien: pak tedy ještě upřesni, jestli "neutrální" považuješ za pouhou "absenci výrazných znaků", nebo tomu přikládáš specifický význam (jako tomu bylo třeba dřív u druidů a monků)
Autorská citace #83
13.9.2017 16:46 - Log 1=0
Benzin:
ARGRAGH!Kdy už tohle zmizí?
Pardon, už jsem klidný.

Neexistuje člověk, jehož každý čin by byl zlý (nebo dobrý). To je fakt. Pro fantasy si můžeme trochu upravovat, ale... Takhle kategoricky se podle mne nemůžou chovat ani andělé a ďáblové. Ale dejme tomu, o tom by se dalo diskutovat. Těžko to však projde u bytosti z masa a krve. Ta je rozporuplná. Ze své podstaty.

Pokud bychom definovali zlo a dobro takto, tak se celé přesvědčení zdrcne na: jste neutrálové, hezký den. Oni i ti komixoví zlouni jsou dle tvé definice neutrální. No, ten Joker možná je zlý. Nebo jen nechápeme jeho motivaci, až tak to neznám. Ale takový Lex Luthor, Raas al Ghoul, nebo já nevím kdo, mají často nejen definované, ale i pochopitelné motivace.

Ten kdo jede bezohledně na sebe, je zlý. Jinak ten pojem ztrácí smysl. To, že naprogramovaní pajtaši nemají plnohodnotné motivace, je dáno technickým omezením, počítač to neutáhne. Toť vše.

Takže tvá definice má použitelnost jen v úzkých, vyhraněných případech, ta z DnD (a JaD) je mnohem univerzálnější a užitečnější.
Autorská citace #84
19.12.2018 15:53 - sirien
Autorská citace #85
25.6.2019 15:29 - sirien
The Trouble with Sorting || Hogwarts House Personality Analysis

...volně navazuje na předchozí :)

Je to vcelku hezká studie toho jak využít kategorizaci k vyprofilování konfliktu uvnitř příběhu. Taky to je hezká ukázka toho jak dostat něco použitelného z něčeho arbitrálního a stupidního.

V zásadě vzala 4 koleje z HP a rozdělila je podle 2 kategorií:

- Intro/Extravertní orientace (orientace na sebe / na okolní svět a na ostatní)
- Intro/Extravertní motivace (motivace zevnitř / motivace ostatními)

EE je Nebelvír
IE je Zmijozel
EI je Mrzimor
II je Havraspár

...všimněte si jedné zajímavé věci - přímé protiklady jsou spíš navzájem netečné než konfliktní a naopak konfliktní strany toho mají společného víc, než by rády. Zároveň to dost věcí z HP staví do poměrně nového světla.

Co udělá dál je, že přidá další osu: Ne/Přímost přístupu, tedy to zda dotyční preferují přímou akci a konkrétní činnosti, nebo spíš dlouhodobé taktizování a nepřímé ovlivňování. ¨

Přidání téhle osy ono původní jasné vyprofilování dost rozbije, protože při zachování 4 kolejí tu vznikne několik kategorií, které do žádné z nich nezapadají dokonale - což znamená, že se objeví jedinci, co toho začnou mít dost společného i s jinými kolejemi než je ta, do níž jsou zařazeni, což může sloužit jak jako přemostění tak jako zdroj konfliktu.
Autorská citace #86
21.11.2019 11:58 - sirien
Rick... je chaoticky dobrá postava? WTF!?

Stranou fun elementu toho videa je tam hezky vidět několik věcí, na které se u přesvědčení zapomíná:

- Nejde o deklaraci, ale jde o to, co postava skutečně dělá - a proč.
- Postavy nejsou zosobnění ideálů. Jejich různé akce mohou mít různý morální charakter. Jde hlavně o to, kam celkově inklinují.

(Jinak Rick je samozřejmě Chaotic Insane)
Autorská citace #87
21.11.2019 13:12 - Vaarsuvis
Sirien: Začal jsem to sledovat a spíš mi připadá Chaotic Evil s občasnými záblesky humanity (to ovšem dělal Bender též), budeme-li se držet oficiálních přesvědčení DnD.
Autorská citace #88
21.11.2019 13:35 - Jezus
Jasně, vždyť Rick je zcela psychopatická postava, které (vyjma vlastní rodiny a to ještě jen občas) nezáleží drtivé většině ostatních lidí/mimozemšťanů/světů. Je brutálně egocentickej a sobeckej.

Navíc často krade, zabíjí a riskuje životy svých "parťáků" v podstatě jen protože se nudí - nebo je to cool. (Což, pravda, má teda docela společné s některými hráči ;-) ).
Autorská citace #89
21.11.2019 13:44 - sirien
A poslechli ste si to video? :)
Autorská citace #90
23.11.2019 11:31 - Naoki
Rick... je chaoticky dobrá postava? WTF!?
Tam je problem zdali starost o vlastni rodinu muzem brat jako dobry cin.
Pres MFT je to jednodussi :) Rick ma vysoky Ingroup (jak rodina, tak spolubojovnici), stredni Care a nizky vsechno ostatni

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.06535816192627 secREMOTE_IP: 44.192.48.196