Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
Autorská citace #21
9.12.2018 00:19 - sirien
Dík.

Jak vytvořim bookmarks, které budou mít o 1 úroveň nadpisů víc, než kolik jich chci mít v Table of contents?
Autorská citace #22
9.12.2018 01:02 - Aegnor
Nejde udělat jeden ToC klasickej a jeden ToC pro Bookmarks, kterej bude neviditelnej?

Jinak Bookmarks jdou přidávat i ručně, ale to není řešení, které bys chtěl slyšet.
Autorská citace #23
9.12.2018 18:53 - sirien
exi měls pravdu, s množstvím rámečků jejich otravnost roste. Takže sem strávil nějakou dobu řešením Tvé předchozí otázky a našel sem alternativní řešení:

od začátku.

Vem text frame, udělej si z něj rámeček (barvy a další nastavení) a ulož si ho jako styl. Vnější odsazení nejspíš budeš chtít 0, hodí se pevně definovaná šířka a auto adjust hight.

vytvoř objekt spojených čar (2x strokes, ctrl-G) a nadefinuj mu styl.

vem objekt spojených čar a vlož ho (běžný ctrl-c-v) dovnitř svého textového rámečku. Di do stylu spojených čar do položky Anchored a přenastav to - místo Inline/Above chceš CUSTOM, uchyť to proti textovému rámečku, střed proti středu, uprav si Y a X offset aby to sedělo.

vem celý tenhle box a vlož ho do požadovaného místa textu. Opět di do Anchored a nastav si odstupy.


...od téhle chvíle bys měl být schopný vkopírováním nového rámečku získat rámeček, který:
- automaticky přizpůsobí svou velikost nově vloženému textu
- není spojený s čarami do jednoho objektu, takže je poměrně snadné ty čáry prostě vzít a roztáhnout na požadovanou délku (není třeba nic rozpojovat ani vybírat bílou šipičkou)

Nevýhoda je že je při vkopírovávání nového textu trochu opruz nesmazat ten první input rámečku (tzn. ty dvě čáry).


...jestli to bude v praxi fungovat líp nebo hůř nevim, du to zkusit. Dám kdyžtak vědět až si aktualizuju zálohu abys na to moh mrknout přímo.
Autorská citace #24
9.12.2018 21:55 - exi
uff, musím jet slovo po slovu, abych to dával :) Až to aktualizuješ, tak řekni. Když to uvidím naživo, líp se v tom zorientuju.
Zatím těžko říct, o kolik je to efektivnější. Ta metoda, kterou jsme dali do kupy minule, se nakonec ukázala jako relativně bezbolestná.
Autorská citace #25
10.12.2018 00:15 - Colombo
Bože, to je komplikované. V LaTeXu by mi stačil newcommand. Nebo newenvironment.
Autorská citace #26
10.12.2018 00:38 - sirien
...a přesto z nějakého důvodu LaTeX prostě nějak neni dost sexy :)

EDIT: je pravda, že v InDesignu sou nějaký fakt otravný díry - např. nefunkční (nebo spíš neexistující) stylový kaskády (to je občas vcelku otravný), rozbitý provázání tableStyles, cellStyles a paragraphStyles (to je občas fakt nasertivní) a zrovna v tomhle případě absence možnosti definovat separátně stranový ohraničení s nějakým dodatečným detailem (např. jen vertikální ohraničení a s nějakým zakončením) (tohle je dost opruzný)

Na druhou stranu... ten ohromnej seznam věcí, který to naopak umí a umí je to zatraceně dobře.

Sem si jistej, že LaTeX je cool na spoustu věcí a že se v něm dá sázet na pohodu, ale taky si sem jistej, že kdyby tu byl někdo, kdo LaTeX dobře zná, ale nemá k němu tak zamilovaný vztah co Ty, tak by našel jiný podobný díry. To že tu řešíme co InDesign neumí je docela smysluplný - psát sem co sem zrovna bez problémů udělal by asi moc hodnoty nemělo.
Autorská citace #27
10.12.2018 03:12 - Colombo
Píše:

Sem si jistej, že LaTeX je cool na spoustu věcí a že se v něm dá sázet na pohodu, ale taky si sem jistej, že kdyby tu byl někdo, kdo LaTeX dobře zná, ale nemá k němu tak zamilovaný vztah co Ty, tak by našel jiný podobný díry. To že tu řešíme co InDesign neumí je docela smysluplný - psát sem co sem zrovna bez problémů udělal by asi moc hodnoty nemělo.


Ale copak, někomu došli argumenty tak začal s ad hominy? Siriene, ty si vždycky roztomilý když se vztekáš a si totálně mimo;)
Autorská citace #28
10.12.2018 03:21 - sirien
Jen abych se ujistil: Opravdu chceš říct, že LaTeX nemá chybu ani žádnou nedokonalost a je všestraně lepší, než InDesign? :)
Autorská citace #29
10.12.2018 03:24 - Colombo
Píše:
Jen abych se ujistil: Opravdu chceš říct, že LaTeX nemá chybu ani žádnou nedokonalost a je všestraně lepší, než InDesign? :)

Ne?

Vše co sem napsal bylo, že v téhle jedné instanci se mi to zdá elegantnější.
Autorská citace #30
10.12.2018 03:39 - sirien
ok, já se jen tak ptám... sem totiž snad nikdy neviděl, že bys kdy napsal, že by se LaTeX na něco nehodil nebo hodil míň, pořád jen jak je na to nebo ono výbornej :)

anyway, sem málem zapomněl.

exi: Máš to nahraný. Všechny rámečky na stranách 109 a 110 (ch. 3, sekce 19 a 20) V Object styles sem si vytvořil složku "fluff box components", jde o "fluff text box NEW" a o ten styl pro stroke group kterej nevim jak sem pojmenoval :)
Autorská citace #31
10.12.2018 03:45 - Colombo
Píše:
ok, já se jen tak ptám... sem totiž snad nikdy neviděl, že bys kdy napsal, že by se LaTeX na něco nehodil nebo hodil míň, pořád jen jak je na to nebo ono výbornej :)


Sakra, doporučovat LaTeX někde kde se LaTeX nehodí, abych pak musel říct, že se na to vlastně LaTeX nehodí, to mě vůbec nenapadlo.
Autorská citace #32
10.12.2018 03:53 - sirien
Je to kontraintuitivní, ale ve skutečnosti to dává vcelku smysl - působíš pak míň jako fangirl a víc seriózně (dost lidí intuitivně nedůvěřuje věcem, co jsou prezentované jen v pozitivních superlativech) a potlačuje to negativní zpětnou vazbu.

Zároveň takovej popis dá lidem aspoň pocitově trochu hlubší vhled do toho, co je daná věc zač a snáz si jí představí.

To mimochodem platí i při propagaci RPG systémů a kdečeho jinýho. "Tohle je nejlepší systém na X, dobře zvládá A, B a C, ale na M a N se moc nehodí" tomu systému obvykle přinese víc pozornosti a zájmu (a zejména po delší době značně míň averze a alergických reakcí) než "tohle je nejlepší systém ever úplně na všechno!".


EDIT: stranou skutečnosti, že to je kontextově hodnotnější - v tomhle případě totiž ve skutečnosti neni ani tak moc významné jak moc je lepší LaTeX nebo InDesign pro tvorbu rámečků se specifickým ohraničením, ale co z toho se hodí pro sazbu DnD příručky v původní grafice (nebo obecně RPG příručky v libovolné grafice) jako celku. Protože logicky že bych si udělal v InD příručku a v LaTeXu dodělával rámečky asi nebude moc smysluplné řešení, že.
Autorská citace #33
10.12.2018 09:41 - exi
Sirien: tak to zkouším. Chápu to dobře, že by se měly boční "kuličkové" čáry po vložení textu automaticky rozšiřovat a zužovat s text framem? Jednou se mi to nějak povedlo, ale už se mi nejde replikovat :D (boční čáry buď úplně zmizí, nebo se neprotáhnou). Předpokládám, že to kopíruju blbě a přemazávám neco, co bych neměl.

(Neexistuje sakra nějaký jednoduchý screen capture, který natočí obrazovku s pármegovým videem? Tyhle popisy jsou na dvě věci, když ukázat by to trvalo 5 vteřin).
Autorská citace #34
10.12.2018 11:57 - sirien
exi píše:
Chápu to dobře, že by se měly boční "kuličkové" čáry po vložení textu automaticky rozšiřovat a zužovat s text framem?

Ne :( to je věc která zjevně udělat nejde. Tohle ten usnadňuje umístění a tím že to není celé spojený objekt to usnadňuje výběr pro manuální roztažení na potřebnou velikost.

Pokud zmizí tak to znamená že si je smazal - jsou tam vložené jako první "znak" textu.

Někdy v týdnu teoreticky můžu mít čas ukázat Ti to naživo přes videocall, ale nevím kdy přesně zatím.
Autorská citace #35
10.12.2018 12:03 - exi
Jo takhle :/ Tohle ale já už relativně dobře ošmelený mám, si myslím. Trochu jinak než ty, ale výsledek podobný (textové pole se roztahuje automaticky s vloženým textem; čáry jedním klikem a tažením - oboje najednou). Našel jsem hodně basic recorder obrazovky, tak ti to pak pošlu, třeba si ty metody ještě nějak upgradneme.
Autorská citace #36
10.12.2018 12:24 - Aegnor
Takže tenhle přístup by mohl pomoct i s vkládáním rámečku, který má obrázek na vrchní a spodní hraně, že?
Autorská citace #37
10.12.2018 13:14 - sirien
Ano. Tam lze rovnou jeden ukotvit na začátek rámečku a druhý na jeho konec, oba přitom můžeš vložit na začátek prvního odstavce, stačí na to mít dva styly.
Autorská citace #38
10.12.2018 13:15 - exi
Youtube video s tím, jak dělám s rámečkama tady.
Jestli je to ještě možný nějak upgradnout, případně to někomu pomůže, budu rád.
Autorská citace #39
10.12.2018 14:35 - sirien
Klávesové zkratky jsou Tvůj kamarád :) (A, V)

Teď nestíhám, zítra na to mrknu víc
Autorská citace #40
10.12.2018 14:35 - pilchowski
taky jsem neprisel na nic lepsiho nez to udelat se dvema styly (pro ramecek textu a pro cary), dokonce ani oficialni sablona pro indd kterou prodavaj tenhle typ ramecku neobsahuje

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085977077484131 secREMOTE_IP: 3.236.83.154