Alnag
7.8.2010 21:19
D20 Nový web
Diskuze k novému webu (a dožívání toho současného). Co bychom chtěli zachovat, co změnit a co je potřeba uvážit.

Midday
orientační task list
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
17.2.2012 18:06 - sirien
Nerhinn: Ano, měsíc zpátky mi Pavla ukazovala stránky jejich skupiny založené na wiki a první co mě napadlo bylo "tohle bych na současnou Kostku rozumně nenarval", což mě docela mrzelo.

Abecední pořádek se dá zařídit různě. Například můžeš udělat článek kde dáš na první stranu UL seznam kam si je budeš zasazovat v abecedním pořádku s odkazem na stranu kde se nachází. Není to nejelegantnější, ale přijde mi to relativně funkční.
Každopádně Knihy očividně umožňují nastavovat pořadí článků, které obsahují, takže to by problém poměrně efektivně řešilo.

Jinak popisy lokací jsou pro mě například mnohdy stejně důležité jako popisy N/PC, stejně tak v některých hrách i popisy jiných věcí. Proto bych se klonil k tomu vytvořit ve Skupinách kategorii Kroniky (i když to by se zase pletlo s Kronikami na PbP hraní... tak možná Deníky nebo spíš Záznamy... nebo tak něco) a udělat to jako seznam knih se skupinovými články s postavami, lokacemi a tak.

Ve výsledku by to myslím docela elegantně dotvořilo Skupiny jak jsou teď na Sunrise pomocí technologie kterou Max vytváří pro Midday - takže by to bylo nejen dobrý, ale když už se s tím Max dělá tak bysme to rovnou použili na více místech :)

Problém je že jak na to teď koukám, tak by to znamenalo že ty články s postavami/lokacemi by musely být původně vkládány přímo do článků dané skupiny - což by byl možná problém s tím, aby měly postavy (a případně lokace, artefakty...) zároveň jednotnou šablonu (na druhou stranu ta současná šablona je na můj vklus zase hrozně pevná - předvepsanej formulář kterej si človek může upravit by se mi líbil víc)
Možná kdyby se ty články daly v tomhle případě vkládat (zakládat) přímo do té knihy, ale to se Maxovi asi líbit moc nebude.

nebo že by se zakládaly do Materiálů a vypisovaly se pod uploadované materiály... je to trochu nesystémové, na druhou stranu to jsou herní materiály...

hm.
17.2.2012 21:31 - Max
postav je tam 172 ... což mě osobně překvapilo ... čekal sem menší množství vzhledem k tomu jak strašný to rozhraní je....
17.2.2012 22:47 - Max
Komunita byl pokus ... je škoda že pak nebyl rozvoj ale ...

Název "scéna" sem zvolil právě kuli tomu že je víceznačnej. Pokud tam dám "kultura" tak mi tam některý kategorie nezapadnou.

Ty nový skupiny "Odborné" a "Scéna" budou hned pod sebou mít obsah nebo by taky měli mít proskok?

Nástřel obsahu z komunity vycházel z pravého panelu. Můžem spekulovat "co bude a nebude frčet" ale témata jako "antikvariát", "filmy", "knížky" se v diskuzi docela držej ... pro mě je to signál že po tom existuje poptávka

Rozhraní postav rozhodně chci zjednodušit. Minulá komunita ukázala že to co je moc sepjatý se nevyužívá ... takže ... volnějc. S kritikou "uživatelského konfortu" se nedá nežli souhlasit a proto je zájem o rozvoj.

Jsou někde dostupné ukázky toho jak vypadá dobře strukturovanej popis postavy?
18.2.2012 23:25 - sirien
U Komunity a Scény bych dal asi rovnou obsah, nenapadá mě tam žádnej proskok kterej by dával smysl.
U "scény" mi popravdě zase nesedí začlenění "příběhů", takže to si nepomůžeš. Co mi na tom nesedí nejvíc je to že mi to přijde neintuitivní, kdybych přišel na nějakej web a našel záložku "Scéna", tak tam budu čekat nějaké recenze, aktuality, události... tzn. spíš věci které my máme v Komunitě. Rozhodně bych tam nehledal např. povídky.

Já nepopírám, že témata jako filmy, antikvariát atp. se držej, já jen řikám že jejich kvantita není tak velká, takže bude bohatě stačit udělat panel Akce a události a panel Kulturní recenze a antík.


Komunita byl pokus bez rozvoje, ale myslím že nedopadl zdaleka tak špatně.

Příklad nějaké dobré template pro popis postavy nemám, navíc stojíme proti problému že tam lidi budou zanášet postavy z různých systémů.
Osobně bych klidně vytvořil prostě nějakej částečně předepsanej článek který bude zahrnovat obecně nadepsané položky, které pokryjí většinu mainstream systémů, a nechal lidi ať si to pak případně upraví sami.

Jinak co myslíš o tom nápadu udělat tu záložku jako Knihy a mít tam Kmihu postav, Knihu míst, Knihu událostí... ? Mě by se takhle pojatá sekce docela líbila a myslím že bych pro ní měl i dost využití
18.2.2012 23:43 - sirien
Příklad šablony pro postavu - zadáno přesně takhle, jako předepsaná část článku které v něm bude hned potom, co se článek založí a po jeho založení je možné s tím dál pracovat jako s běžným textem - měnit, mazat, rozšiřovat...

Hráč: Hráč postavy / NPC

Jméno:

Jméno postavy
Koncept: Povolání (C&L) nebo koncept (SB) postavy
Level: Level (C&L) nebo tier (SB) postavy
Představení: Krátká anotace postavy
Popis: Jak postava vypadá?
Aspekty: Výčet základních prvký postavy (např. Virtues&vices ve WoD)



Atributy: Výčet systémových vlastností postavy (nebo skupin vlastností)
  • atribut 1: např. Dexterity (nebo např. fyzické atributy)
  • atribut 2: např. Wisdom (nebo např. duševní atributy)
  • atribut 3: např. Appearance (nebo např. sociální atributy)
Skilly: Výčet dovedností postavy
  • skill group 1: (výčet např. duševních dovedností)
  • skill group 2: (výčet např. fyzických dovedností)
  • skill group 3: (výčet např. sociálních dovedností)
Další vlastnosti: výčet zvláštních vlastností postavy (např. feats v DnD, merits ve WoD, Dis/advantages v GURPS...)

Schopnosti: Výčet zvlášntích schopností postavy (např. powers ve 4i, Disciplíny ve VtM, kouzla v DrD...)

Minulost postavy: Jak se postava stala tím, kým je?

Cíle postavy: Čeho chce dosáhnout, jaké má cíle, co jí za těmi cíli táhne, jaké má další motivace nebo zájmy...

Charakterizace postavy: Obsáhlejší představení postavy
21.2.2012 21:41 - Max
Dodělal sem administraci knih (krom oprávnění který ale budu dodělávat až pozdějc)

Postava do článku ... asi to k tomu tak nějak logicky vede. Jako pouzdro na postavy pak bude kniha kde si to pak záložkama může kdokoliv rozdělit na "PC", "NPC" nebo cokoliv jiného. Spolu s volnou šablonou to zní dobře.
21.2.2012 22:08 - sirien
Rád bych se podíval a pochválil, ale nějak mě to tam nechce pustit :(
Píše:
Doména kostka.cz.aspnet.vasestranky.cz byla zaregistrována na serverech společnosti Web4U s.r.o. a je již plně funkční. Na této doméně zatím neběží internetová prezentace, čeká se na zprovoznění prezentace ze strany držitele domény.
22.2.2012 18:54 - Max
měli prý problém v nastavení DNS ... už by to mělo být ok.

Zkulturnil sem vnitřek pravidel.

Jinak co jsem koukal na postavy, tak bych revidoval některý svoje předchozí tvrzení že to lidi nevyplňujou. Téměř všichni vyplnili jméno. Jen málokdo vynechal rasu a povolání. Asi polovina jim vyplnila cíl a moto postavy. Úspěch a prohřešek na druhou stranu prakticky ani ťuk. Sem tam je vyplněná poslední událost.

Ale asi i tak to nechám na tom článku.
22.2.2012 21:36 - sirien
Z toho co píšeš to vypadá, že lidi vyplnili to, co je tak nějak obecné.
Jméno má 99,9% postav, rasa je také relevantní údaj pro 95% fantasy a pro 70% SF a třeba i v STs do toho máš co napsat (Vampire, mortal, Lunar...), povolání je dobré pro každý C&L, ve WoD bych se tam nebál vrazit koncept (detektiv, veterán...)
Cíl postavy, moto, úspěch a prohřešek jsou na druhou stranu kategorie které už tak moc obecné nejsou. Předdefinovávat položky (a případně jejich pořadí) do pevného formuláře prostě znamená snažit se trefit všechno podstatné pro většinu hráčů a minout všechno co je pro většinu hráčů irelevantní... a i tak se nakonec nezavděčíš všem. Ten "předpřipravenej" článek to myslím řeší poměrně elegantně - na jednu stranu myslím že lidi tu šablonu tak nebo onak využijou, takže to bude částečně ujednocené, na druhou stranu si to každý doladí přesně podle své potřeby.
22.2.2012 22:11 - sirien
Ke zkulturněnému vnitřku pravidel:
- nelíbí se mi horizontální scrollery v boxech. To už snad radši název na dva řádky.
- stejné rozhraní bude předpokládám později i pro Světy? (s úvodním textem, knihou, doporučeními a výpisem dole)

jinak hezké. Líbí se mi administrace Knih, vypadá to docela jednoduše.
24.2.2012 17:29 - sirien
vyhrabal sem tyhle staré poznámky z 20.06.2010

> integrovat do skupin Doodle; pod nástěnku? možnost individuálního nastavení časů, dalšího výhledu... teoreticky rozhraní pro zadávání a přesnej přehled, na nástěnce jen výstup v podobě jednoduchýho kalendáře...
> možnost nezveřejnit skupinový článek v Novinkách (místo toho třeba v přehledu Komunity; některé věci nejsou tak žhavě zajímavé pro mimoskupinové publikum)
> darkcoolin skin
> v popisu skupin odstranit "<br>" tagy které se tam automaticky vkládají při každém zeditování
> Nová postava jako event v komunitním přehledu
> "Je členem třechskupin" asi není jak to mělo vypadat...
> Možnost zařazení diskusí ze skupin i pod obecné kategorie (i článků) (Sathelina varianta - diskuse a články by měly volací znak, byly by zakládány mimo skupiny a bylo by je možné do skupin přivolat jejich tagem... ať už v té skupině vznikly nebo sou jen zajímavé)
> možnost zobrazení počtu přečtení článku (jen pro autora?)
> Možnost separátního vyřazení diskuse z možnosti anonymního přispívání
> Záložky - záložkování diskusí jako celku; zobrazování nových postů v diskusi se zazáložkovaným postem
> zavedení chatu (plovoucí okno?)
> vyhledávání (už je to lepší, ale hledaná položka je vždycky někde dole... vyhledávání v názvech diskusí? Advanced menu kapku nepřehledný...)

ještě se tím prohrabu.
24.2.2012 17:35 - Alnag
Kromě "chatu" a některých věcí, které se asi budou dělat odznovu mi to přijde docela fajn.
24.2.2012 19:03 - sirien
Souhrn všech poznámek a návrhů k Midday, které jsem našel. Budu průběžně aktualizovat.

Poznámky k Midday:

Done

  • Likvidace knihoven: #32 - rozpuštění knihoven a vytvoření poolu článků s klíči
  • "Podstatné k tématu" button (doporučení): #47
  • jquery: #72 - načítání jednotlivých částí Kostky samostatně
Komunita
  • Odstranění boxu Komunity z hlavní stránky: #40
  • Změna postav: #32 - změna pojetí sekce "postavy" v komunitě

In progress?

Komunita
  • Změna výpisu článků/postav/skupin: #32 - vzásadě urovnání výchozí stránky v Komunitě
  • Skupinové klíče: #32 - články ze Skupin zařazeny i mezi standardní články
Vyhledávání
  • Vyhledávání v názvech: #32 - vyhledávání prochází primárně názvy článků/diskusí, až sekundárně (nebo v pokročilém) jejich obsah
  • Vyhledávání uživatelů: #41 - po zadání "sirien" do vyhledávání by měl vyskočit můj profil

Waiting

  • Zavedení HTML kódu <> namísto [] do diskusí: #32 - čistě nápad ohledně sjednocení s rozhraním článků
  • Automatické přenesení klíčů z článku na diskusi k článku přiřazenou: #33
  • Volitelná anonymita: #33 - zaškrtávátko které umožní majiteli diskuse/adminům vypnout v dané diskusi možnost anonymního přispívání
  • Social network support: #36 zavedení Google +1 a FB "Like" buttonů
  • Schválení nezveřejněného článku, bug: #46 - článek se objeví v novinkách, ale nejde otevřít
  • Převod článku do PDF: #// - Sirienova vysněná featura
  • Převod sekce "Odkazy" do článku a její zrušení: #103
  • Výběr několika "default" obrázků pro případ, že autor nedodá vlastní: #112
  • Pevné zobrazení anotací: #126 - otázka zda zobrazovat anotace napevno bez možnosti volby
  • Dělení diskusí: #146 - (ne že bych o to nějak moc stál, ale pro kompletnost vznesených návrhů)
  • Mobilní rozhranní: #178, 180
  • Alternativní umístní filtru: #162 - levý sloupec, #192 - Aktuality
  • Odlišný HOME pro přihlášené a anonymy+Noví na d20? místo Záložek pro anonymy: #199
  • Uvítací PM, předdefinované základní Záložky
Komunita
  • Organizace v Komunitě: #32 - možnost exportu Bleskovek, Nástěnky atp. do RSS/mailu, viz také #206
  • Oprava profilů: #39 - bug v profilech
  • Komunitní diskuse bug: #42 - zobrazuje se autor posledního postu
  • Seznam aktuálně přihlášených uživatelů: #47
  • Předělání PM: #47 (Max, netuším co tím myslel)
  • Pročištění uživatelů: #61 - smazat neaktivní uživatele
  • Pročištění skupin: #206 - smazat neaktivní skupiny
  • Archivace skupin: #206 - Možnost archivovat skupinu (zachovat obsah, ale vyřadit z aktivních, z mapy skupin atd.)
Vyhledávání
  • Vypsání příspěvků uživatele: #32 - možnost vyjet si příspěvky (seznam příspěvků) daného uživatele nebo vyhledávat jen v postech daného uživatele

Nezodpovězené otázky:
  • #209: Bude ostré dělení na hráče a vypravěče, nebo bude moct být jeden článek v sekci pro hráče i pro vypravěče?
  • Co s infoboxama?: #//
24.2.2012 22:40 - Max
hezkej seznam ... muselo to dát práci ... jinak momentálně se zabejvám hlavně tim udělat editaci článků a diskuzí, následně správa skupin a postav.

Pokud jde o pročišťování uživatelů a skupin, byl bych pro to je vůbec nemazat. Přidal bych do uživatelů i do skupin příznak "aktivní" a v comboboxech bych nabízel jen ty.
Pročišťování by pak znamenalo že by se třeba "aktivní" schodil všem kteří na webu nebyli déle jak 3 měsíce ... po přihlášení by se uživatel automaticky nahodil.

Mazání se mi nezdá hlavně z důvodu že nic moc neřeší. Pokud bych měl dneska smazat jen ty uživatele kteří nikdy nic neposlali a jsou starší jak 1 rok, tak jich bude 400 ... celkem sme ale asi na 4000.
25.2.2012 03:00 - sirien
Cca tři hodinky na procházení předchozích diskusí (kde sem kromě #221 nic moc nenašel) plus znovupřečtení celé téhle :)

S tim převodem uživatelů do neaktivních se mi to docela i zamlouvá. Hlavní problém (prioritu) ale vidim spíš v těch skupinách, zvlášť vzhledem k tomu výpisu na mapě a k tomu že je vypisujeme lokálně a nabízíme tam možnost že skupina příjimá další členy.
25.2.2012 10:03 - Max
Skupiny zatim pracovně řešim tak že jsou aktivní dle aktivity jejich majitele. Zavání to trochu alibismem, ale pokud tvůrce skupiny nepřistoupil víc jak 3 měsíce na d20, tak zkrátka budu považovat jeho skupinu za neaktivní.
25.2.2012 13:11 - sirien
Fakticky by to mělo fungovat - dá se předpokládat, že zakladatel skupiny je ve své herní skupině aktivní osobou na Kostce, takže to bude především on kdo bude skupinu nějak udržovat.

Má to bohužel jeden problém - např. já mám skupinu Pavučina, kterou skutečně nechci mazat, protože obsahuje archiv jeden a půl roční hry se zápisy, poznámkami atp. Na druhou stranu jsme Pavučinu dohráli před víc jak dvěma lety - moje aktivita nicméně bude udržovat aktivní i skupinu.
Pro tyhle případy by to chtělo nějaké tlačítko které skupinu zaarchivuje natvrdo.
25.2.2012 14:27 - Max
Jako "Problém" to nevidim. Jen Aktivní bude znamenat "Aktivní na d20" ... je tam víc možností jak upozornit že už se nehraje. Jsou tam kolonky "četnost hraní" částečně se k tomu vztahuje i "přibírá" ... obecně myslim že se tady řeší aby "zastaralý" obsah neblokoval ten "novější". U skupin kde DM navštěvuje stránky je větší předpoklad že obsah skupiny bude čerstvější než u skupiny jejíž DM už d20 ani nenavštěvuje. Spolíhat na to že si každý bude sám nastavovat kdy už je skupina neakivní mi přijde ... hmmm ... optimistické
25.2.2012 15:02 - Alnag
A proč by Pavučina měla být vlastně neaktivní. Obsah tam je. Třeba to někoho zaujme...
25.2.2012 15:06 - sirien
Já to archivovací tlačítko myslel spíš jako doplňkovou možnost.

A popravdě - teď jsem si prošel všechny pražské skupiny a mám dojem, že by bylo dobré se zamyslet nad celkovou koncepcí skupin. Z 38 skupin které v Praze máme jich je:
- 9 aktivních a používaných (z toho jedna jsou d20 Akce, takže 8)
- 6 opuštěných (byly používány, ale už přes půl roku jsou tiché)
- 21 naprosto prázdných (spíš 23) - a to obvykle tak že mají vyplněn popisek, ale kromě toho nemají ani přidané další uživatele, diskuse i články jsou prázdné, materiály zvětšiny také (u pár jsou jeden nebo dva upnuté obrázky)
- 2 skupiny se mi při součtu někam ztratily, ale mám dojem že to byly ty prázdné u kterých jsem si zapomněl udělat čárku

Z těch, které byly naprosto prázdné, se u některých nedalo nic moc poznat a u jiných bylo očividné, že někdo založil skupinu ve snaze použít systém skupin jako seznamku (a to včetně jednoho v Praze žijícího Němce, co chtěl v roce 2009 sehnat lidi na d6 SW, což je fakt cool)

Osobně bych se nebál skupiny skutečně pročistit - napsat PMku jejich majitelům, kde řekneme že upravujeme koncept a chceme si v tom nejdřív udělat pořádek a zda je jejich skupina aktivní, zda je neaktivní, ale chtějí ji zachovat nebo zda se může smazat. Pokud vlastník neodpoví, tak bych u starších skupin automaticky archivoval a u prázdných automaticky mazal - takhle jak to je to totiž tak trochu neplní původní funkci - místo přehledu existujících skupin sledujeme spoustu duchů.

Dál bych uvažoval nad tím že kromě výpisu skupin by se dala v komunitě zavést sekce "Freelancers" (jak se to dá přeložit?), kam by se zapisovali lidé, kteří chtějí hrát, ale nemají zrovna s kým.
Dotyční by si vyplnili Freelancer profil, kam by zadali např. systémy, ochotu DMovat nebo hrát, preferovaný styl atd. plus svojí lokalitu a následně by si mohli vyjet seznam dalších freelancerů a nováčkům otevřených skupin které by pasovali na údaje. (např. si zadám že hraju DnD a d20SW a jsem z Kladna a pak si nechám vyjet lidi a skupiny jen z Kladna, nebo lidi a skupiny z Kladna a okolí (tzn. v zásadě +Praha) kteří ke mě ale navíc pasují systémem... atp.)
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090902090072632 secREMOTE_IP: 3.17.181.21