Alnag
7.8.2010 21:19
D20 Nový web
Diskuze k novému webu (a dožívání toho současného). Co bychom chtěli zachovat, co změnit a co je potřeba uvážit.

Midday
orientační task list
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
12.3.2013 11:02 - Nerhinn
Mimochodem, to "nečlenové nemůžou přispívat" by myslím stálo za změnu. Přijde mi nefér vůči fanouškům (všem třem) a čtenářům, kteří sledují dobrodružství dané skupiny, aby se nemohli vyjádřit. Když už "striktně pro členy", pak by dávalo smysl, aby to nikdo mimo skupinu nemohl číst (například když chci někomu vynadat nebo řešit nějaký problém, do kterého ale nikomu mimo skupinu nic není). Na druhou stranu, když už si člověk mimo skupinu může přečíst článek, nedává imo smysl, aby se k němu nemohl vyjádřit.
12.3.2013 13:02 - sirien
to sice ano, ale tahle feature nevznikla v rámci nějaké designerske úvahy, ale živelně jako reakce na situaci, kdy si třeba lidé nevšimli ze jsou ve skupinové sekci a reagovali jako na běžný článek, což vedlo k zaspamovani skupinové diskuse (čestně přiznávám, jednou jsem to udělal také: to grafické odlišení skupinového prostoru od zbytku webu máme dost slabé), což nebylo úplně žádoucí. také někteří nejmenovaní mívali tendence “intervenovat“ jako bylo tehdy zvykem u našich milých sousedů a vnucovat skupinám své názory i když nebyly úplně (nebo i vůbec) vítány.
tenkrát jsme usoudili, že je zase pro fanoušky (jak Ty říkáš) vstřícnější, když bude možnost odstavit pouze diskusi a nebude je tak nutné připravit o kompletně celý obsah který mají rádi.

určitě je to možné přehodnotit, jen bych nerad aby se na ten původní účel věci zcela zapomnělo, protože to je mince se dvěma stranami a u skupin jde hlavně o poskytnutí soukromého prostoru té skupině.
12.3.2013 14:22 - Alnag
Mně naopak feature "nečlenové nemohou přispívat" velmi vyhovuje. Třeba když pořádám nábor na hru, tak přihlásit se skrze diskuzi mohou jen členové. Ale je jasné, že to by mohlo fungovat i tak, že by to nebylo ani vidět.
12.3.2013 14:53 - Max
Takže jde o dvě věci:
- možnost prohlásit diskuzi/článek za "privátní" (není v novinkách nečlenů, jen pro členy)
- možnost prohlásit diskuzi/článek za "slupinový" (není v novinkách nečlenů, pro kohokoliv)
12.3.2013 15:07 - Alnag
Max: Asi ano, ale je to ještě asi na delší diskuzi. Nerad bych tu dělal nějaké unáhlené rozhodnutí, protože co jednoho štve může druhého zajímat atd.
12.3.2013 17:22 - sirien
...vpodstatě. Ale stejně jako Alnag jsem pro to abysme si tohle promysleli než to rozhodneme.

Jak to vidím já tak tu máme několik místy rozporuplných zájmů:
1 - zajistit Skupinám dostatek soukromí k nerušené existenci
2 - poskytnout webu co nejvíce obsahu
3 - zprostředkovat uživatelům přístup k věcem které je zajímají, i když jsou třeba vedeny v ránci Skupiny
4 - filtrovat plošně poskytovaný obsah tak, aby jsme nedávali běžným uživatelům pod nos obsah který je hodnotný jen pro Skupinu

Otázka je, co z toho je pro nás nejdůležitější a jak to zařídit, aby to bylo naplněno a přitom většina lidí dostala, co chce.

Dát možnost označit článek/diskusi jako "soukromé" (zpřístupnit je jen skupině, ostatním je zcela znepřístupnit) nebo jako "skupinové" (přístup mají všichni, ale zobrazení je jen pro členy Skupiny a pro ty co provedou opt-in) se mi zdá jako schůdná, otázka je, jestli třeba není moc překombinovaná.
Problém taky je, že tohle řeší jen zobrazení věci, nikoliv možnost nebo nemožnost přispívat, kterou tu zmínila Nerhin: do "soukromých" by přirozeně přispívat nešlo, ale co do skupinových? Tím by nám tu vznikly 4 kategorie obsahu:
- obecná
- skupinová s přispíváním
- skupinová bez přispívání
- soukromá
neříkám, že to tak být nemůže, jen by, opět, bylo dobré to nezapomenout a dobře to zvážit, protože to může v budoucnu dost určit podobu obsahu který tu budeme mít
12.3.2013 17:29 - Nerhinn
Nechala bych to na autorovi. Na jiném diskusním fóru, kam chodím, může autor diskusi uzamknout úplně, nebo zakázat přispívání do ní nečlenům.

EDIT: Já bych se nebála toho, že to bude nějak výrazně ovlivňovat obsah Kostky. Myslím, že většina autorů chce, aby jejich články lidi četli a bavili se o nich. Řekla bych, že možnost skrýt nějakou diskusi by ovlivnila jen minimum diskusí.
12.3.2013 20:13 - sirien
Jestli máš namysli Nyx, tak to už jsem kdysi psal, že to je směr kterým bych se opravdu vydávat nechtěl :)

Systém toho, že autor má plnou pravomoc nad diskusí se mi nelíbí. Tohle má být v první řadě obsahový web a ne diskusák.
V rámci skupin by se nad tím ještě šlo možná nějak uvažovat, ale tam mi zase uzamykání a mazání přijde tak nějak bezpředmětné.


...což mi připomíná, máme už nějak ošetřený ten exces co tu kdysi proved tuším že Alef0, tzn. že když autor smaže zakládající post diskuse tak tím smaže celou diskusi?
12.3.2013 20:44 - Max
Objektivita je velkej problém a proto je lepší to nechat na autorech si myslim. Zvláště u "zajímavé pro skupinu" a "hodnotné jen pro skupinu". Nejlíp to zhodnotí někdo ze skupiny.

Exces je spíš o omezení "není možné mazat diskuzi s příspěvkem".
12.3.2013 23:18 - sirien
Nebo aby se po smazání úvodního postu stal druhý post (první odpověď) postem úvodním?

Problém je, že autora nemusí napadnout, že jeho článek může zajímat i někoho jiného, a tak ho třeba skryje, aby tím "nesvinil" zbytek webu, ale přitom by se našlo dost lidí, kteří by si to rádi přečetli a autorovi by to nevadilo. V tu chvíli bysme pak přišli o obsah pro návštěvníky.

Možná se to dá ošetřit nějakými průvodními texty k těm klikátkům s možnostma? Místo "soukromé" třeba "nechci aby se na tohle kdokoliv díval", místo "skupinové" třeba "myslím, že tohle bude zajímat jedině naší skupinu"...
...aby to lidi nezaklikli "z reflexu" třeba ve stylu "aha, skupinové - ano, chci to mít u sebe ve skupině", jestli chápete co mám namysli.
13.3.2013 09:35 - Alnag
Souhlasím se sirienem v tom smyslu, že tohle není diskuzní fórum (primárně) a proto by se to nemusí jako běžné diskuzní fórum chovat. Představa, že tu jsou nějaká soukromá panství, kde autor diskuze/článku vládne železnou rukou je něco, co bych fakt nerad.

Pokud už nějaká pravidla tak pravidla na příspěvky v rámci skupin nebo blogů. Rozhodně by se to nemělo vztahovat na obecné diskuze a články. A i ve skupinách by autor měl mít možnost to max. zamknout proti zápisu od jiných lidí než členů skupiny (ideálně by se to vztahovalo i na hlasování nebo takové ty věci okolo jako přihlašování) nebo skrýt před jinými než členy skupiny (nebo obě varianty) a tam by jeho pravomoc měla rozhodně končit.
13.3.2013 09:56 - Nerhinn
sirien: Nope, Nyx neznám. A nebylo mým záměrem přizpůsobit si to tu mým zvykům, jen říkám, že může být víc možností pro víc lidí. Zatímco mentalita jednoho je "jen ať si čtou, ono je to omrzí", druhého může představa, že někdo (stejně jako třeba já) je zvyklý byť letmo pročítat i některé diskuse cizích skupin, odradit od něčeho, co by jinak napsal.

Alnag: To, o čem píšu, se celou dobu týká jen skupinových diskusí. O tom, že z Kostky nechceš mít soukromá panství, jsi mi řekl už dávno, já to tehdy pochopila a tím to pro mě skončilo. Nesnažím se to tu předělat, jen dávám příklad něčeho, co je prověřené časem, že funguje.
13.3.2013 10:25 - Alnag
V pohodě, jen upřesňuji, o čem je řeč.
13.3.2013 14:51 - sirien
aha, tak s tím Nyxem to byl někdo jiný, je to už dlouho, myslel jsem žes to byla Ty, ani nevím proč. Omlouvám se za omyl.

vypadá to, že se poměrně shodujeme na právu skupiny skrýt svůj obsah neclenum případně omezit přispívání jen na členy.
stále bych tyto možnosti rad “zabalil“ do frází, které od toho budou spíš lehce odrazovat, aby to lidé používali spíš méně než jako “default“ pro celý svůj skupinový obsah.

zamykání a mazání diskusí jako celku tam, zda se, potřeba spíše není? i když pokud může autor ve skupině zamknout diskusi neclenum, tak proč ne i jako celek? (zase proč jo...)
to mazání celých diskusí by se mi, jak jsem už psal, vůbec nelíbilo, ani v těch skupinách.

taky je potřeba určit, jak takové právo zasáhne náš jako adminy (bohužel se MŮŽE stát ze tam dojde k něčemu co budeme muset řešit - sice to byl ojedinělý případ, ale vzpomeňte na ten rasisticky problematický článek od pipuxe kdysi - také byl původně “projektový“, tedy na “soukromém“ prostoru)

kromě toho když už jsem to nakousl: může být na Midday nějaké větší odlišení obsahu ze skupin, aby člověk hned po otevření takového obsahu hned podle vzhledu poznal, že je v prostoru skupiny a ne v obecném prostoru Kostky?
13.3.2013 14:57 - Alnag
sirien píše:
kromě toho když už jsem to nakousl: může být na Midday nějaké větší odlišení obsahu ze skupin, aby člověk hned po otevření takového obsahu hned podle vzhledu poznal, že je v prostoru skupiny a ne v obecném prostoru Kostky?


Opět. Chceme to?
13.3.2013 18:14 - sirien
nevím. Proto to tady nadhazuju.

PRO:
- předešlo by se tím těm omylům, kdy člověk něco okomentuje v domnění, že jde o obecnou věc, čímž v podstatě spamuje až otravuje skupinu (a jak přiznávám - také se mi to už párkrát stalo, dvakrát se to ztratilo v šumu nebo to bylo přijato jako +-vhodný vklad naštěstí, jednou sem fakt ujel a Tys mě musel (a ještě pár dalších) brzdit připomenutim, že nejsem v obecné sekci ale ve skupině, takže jsem komplet mimo kontext, což bylo kapku trapný pro mě a ta jeden a půl stránka kritiky nejspíš dost otravná pro danou skupinu)
- dalo by to skupinám trochu větší "identitu", optický dojem vlastního odděleného prostoru, což by mi osobně i přišlo docela hezké
- když by ze skupiny vyšel obecně hodnotný obsah (zápis z hraní, hlášky, zobecnitelná aplikace pravidel...), tak by to samovolně trochu víc propagovalo samotnou existenci skupin a možnost zde takto fungovat

PROTI:
- někdo (Max/Alek/Max a Alek... nevím na koho z nich by to bylo) by to musel zpracovat (a nevím jak těžké by to bylo zpracovat... málo? hodně?)

přičemž si to nepředstavuju jako nějaké fatální odlišení (změnu layoutu nebo dokonce celé UI, jiné fonty nebo tak něco), ale spíš jako třeba změnu barevného tónu, možná místo D20 v Kostce v nadpisu jméno skupiny? Prostě tak něco.


Mě samotnému by se to asi i docela líbilo. Nejspíš bych nechtěl nějakou fatální odlišnost, ale jen něco jen natolik odlišného, aby to bylo jasně zaregistrovatelné, ale ne víc.
13.3.2013 19:38 - Nerhinn
Nadpis (klikatelný, který odkazuje na skupinu) s názvem skupiny by se mi moc líbil. Neříkám, že bych lidi nutila vyrábět si bannery, které by se pak nahrávaly coby obrázek a mohly by klikatelný název nahradit... eh, huh?
Název by byl kůl :)
13.3.2013 19:56 - sirien
No, tak odlišný banner... nevím. To by byla asi práce která by nestála za vzešlý užitek, kromě toho pochybuju, jak moc se mi ta představa líbí... nicméně jinej nápis stejným fontem v hlavním banneru - proč ne?
13.3.2013 20:49 - Max
co jen doplnit vedle výpisu autora taky skupinu?

"od XXXX 13. února 2013, článek skupiny LINK"

trochu může být problém s formulací pokud článek patří víc skupinám (je to možný teoreticky, nevim jak to bude reálně nastávat)
13.3.2013 21:47 - Alnag
Max: Myslím, že to by mohlo stačilo.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083798885345459 secREMOTE_IP: 3.145.201.71