Alnag
7.8.2010 21:19
D20 Nový web
Diskuze k novému webu (a dožívání toho současného). Co bychom chtěli zachovat, co změnit a co je potřeba uvážit.

Midday
orientační task list
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #71
25.1.2012 21:06 - Max
Alnag píše:
No... já vnímal jako hlavní výhodu stránkování, že máš "víc článků" ale jen jednu diskuzi k nim.

ok, přes to vlak nepojede ... stránkování tedy bude muset zůstat

dalo by se sice nějak řešit přes možnost přesměrovávat víc článků na jednu diskuzi, ale tam už mi přijde že to je asi zbytečné zesložiťování
Autorská citace #72
25.1.2012 22:45 - sirien
Napadlo mě (čistě nápad, v zásadě si ani nejsem jistej jak moc by to pomohlo nebo jak moc by to stálo za to) - šlo by Kostku rozdělit na jednotlivé elementy nebo jak se tomu nadává, aby se načítaly samostatně? Např. když přepnu stránku v diskusi, aby se načetly jen příspěvky z další stránky a zbytek Kostky zůstal tak jak je.
Jde o to že jsem tuhle někde četl, že to pomáhá s rychlostí webu, na kterou si stěžuješ, ale osobně nemám tušení jak by to bylo náročné, proveditelné nebo vůbec přínosné. Jen taková náhodná idea.
Autorská citace #73
26.1.2012 11:54 - Max
To je o javasciptech (jquery) ... o jquery sem zatim slyšel a vim o tom, ale nenaučil sem se to. Kuli zachování panelu novinek ho ale budu muset používat takže to neni zcela mimo mísu. Pak se uvidí jak hodně to bude nebo nebude příjemný.
Autorská citace #74
27.1.2012 21:26 - Alek
Tak vás zdravim, Max řikal, že jste v ouzkejch a nevíte co by... :-D

Nejhorší je, že jak člověk na Kostku chodí už jen sporadicky, tak nezná ty potřeby běžnýho uživatele. Ale zas mám aspoň odstup a navíc tu nemám vlastní zájmy, když už mám s IF vlastní píseček.

Při čtení mi přišlo, že pořád řešíte, jestli rubriky ano či ne. A přitom se mi zdá, že vlastně chcete všichni totéž, jen máte jiný názvosloví. Jakej je fakticky rozdíl mezi klíčem a rubrikou? Mně přijde, že žádnej, snad jen, že v článek může být v jednu chvíli jen v jedné rubrice...? To je detail. Přijde mi, že klidně by to šlo postavit vše na klíčích a pak je to prostě jen o tom, jaký nastavíš výpisy - tedy jakou skupinu klíčů uděláš jako hlavní rozcestník. A ty klíče v týhle skupině jsou vlastně jakoby ty rubriky. Přijde mi to teda úplně totožný a jen to mate, když se to rozlišuje. A pak vyzdvihuju hodně dobrou hlášku:
Píše:
Když to tam vpálíš jako to je ve vyhledávání tak jo
Když se tomu dá nějaká rozumná přehledná grafika tak ne

Challenge accepted :-)

Zaujalo mě, jak mluvíte o zpravodajskejch serverech. Víte, co je v posledních měsících ve webovejch kruzích považováno za nejlepší redesign? Super.cz, který dovedlo do krajnosti heslo „rubriky jsou zlo“ :-) Ale Kostka je v tomhle trochu jiná, ale to jen tak na okraj.

Píše:
je vůbec dobrý mít nabídky "články" "diskuze" "hlášky" v hlavnim menu ... k čemu to vlastně je?

Je to teda dlouho, ale pamatuju, že něco takového jsem navrhoval při minulém redesignu, to základní menu je vlastně úplně zbytečný. Právě nějaké tématické dělení (hráč, nehráč, DM) by mi přišlo na tý první úrovni hierarchie jako mnohem smysluplnější.

Líbí se mi myšlenka spojení článků a diskuzí, jejich nerozlišování - ta jednoduchost. A hlavně pak ve spojení s nějakým tím hodnocením přínosnosti komentáře - mnohdy jsou komentáře stejně či více přínosný než článek. Pak by to mohlo fungovat tak nějak hierarchicky, jak naznačoval Max: hlavní rodič, řekněme Téma -> pod ním pak specifické větve. V Drupalu, na kterym běží IF, je modul Kniha. Skrze něj můžete vytvořit jednotlivé knihy. Já jsem například vytvořil knihu ASOIAF. A pak jsem vzal jednotlivé už hotové články (Hra o trůny, Střet králů atd.) a jen jim řek, že tvoří stránky knihy ASOIAF a v jakém pořadí. Výsledek (hodně neupravenej) je na http://icefire.cz/pisen-ledu-ohne. Každá stránka má svou diskuzi a i samotná kniha má svou diskuzi. Ale otázka je, jestli tohle chtít - to si musíte vyjasnit, jestli přes sjednocenou diskuzi pro stránkovaný článek nejede vlak.

Ale pořád je podle mě stěžejní hlavně ta struktura, jak by podle vás měla vypadat hlavní navigace a nějakej nejběžnější scénář cesty uživatele...

Tak doufám, že to dává hlavu a patu a někam se to posune. Už jsem psal Maxovi, že s nějakým následným kreslením rád pomůžu, ale až se to nějak víc vyjasní. Což nevim, jestli se podaří takhle v diskuzi, na což se padla Maxova otázka, jestli bejvam v Praze. Jj, bejvám, takže by se určitě dalo spáchat něco konstruktivnějšího :-)
Autorská citace #75
27.1.2012 23:16 - sirien
Alek píše:
Jakej je fakticky rozdíl mezi klíčem a rubrikou? Mně přijde, že žádnej, snad jen, že v článek může být v jednu chvíli jen v jedné rubrice

Přesně - každý článek může (a navíc musí) být jen v jedné. V kombinaci s tím ,že u některých článků intuitivně mnohdy odhadneš špatně ve které to nedělá dobrotu.

Alek píše:
Super.cz

eh.

teď sem tam byl a teda... em... jako chápu pointu kterou tam udělali a chápu že vzhledem k cílovce to asi je ideální, ale pro mě to už je trochu přehnané.

Alek píše:
Právě nějaké tématické dělení (hráč, nehráč, DM) by mi přišlo na tý první úrovni hierarchie jako mnohem smysluplnější.

Neměli bysme zapomínat že sme pořád ze značné části článkovej web. Ty články by tu měly bejt rozumně nalezitelný... což samozřejmě neznamená, že musej bejt jako záložka.
Problém spíš je, jaké dělení tam teda dát, pokud se toho současného zřekneme, a případně co to bude fakticky vyžadovat (kromě změny nápisů v tom menu)


Jinak my tu řešíme vlastně trochu nepříjemně to, že potřebujeme strukturu, která bude přehledná pro nováčka a zároveň vstřícná ke stálým uživatelům. Místy mi přijde že se to trochu bije.

(jinak já se do Prahy vracim někdy 9. nebo 10., ale dostupnej bodu až po 17. po státnicích)
Autorská citace #76
27.1.2012 23:16 - Max
"super" mě spíš vyděsil než upoutal :) ale zřejmě nejsem jeho cílová skupina

odstranění hierarchie už začínám brát jako novej směr kam se stočit a stejně tak zastřešení filtrování všech textů - zvlášť pokud byla výzva přijata

joooo jooo jooo jasně ... ale měj na mysli že vizionáře nemá nikdo rád když pak vytáhnou to svoje "ale já to říkal" :)

specifický stránky ... tam by bylo fajn sestavit nějakej list věcí který by splňovali "co by mě jako hráče přimělo se na tu stránku vracet?" a stejně tak pak pokračovat u dalších ... jinak počítám s tím že to nebudou stejný stránky, každá bude mít svojí šablonu a možnost zobrazovat jiný věci jinak.

s linkováním sem to myslel trochu jinak ... link 1:1 ... ale zastřešování více článků do kníhy ... hodně hezká idea ... klíčová implementační otázka: může jeden článek být součástí více knih?

jinak počítám že datový model a hlavní funkční bloky budou do týdne ... pak už nebudu chtít dělat další nebo měnit uspořádání dat. Pak už spíš rozmísťování kde co a jak zobrazit.

Menu bych viděl jako "Home ; Hráč ; Dm ; Teorie ; Akce"
Pravej panel pak "Novinky ; Záložky ; Klíčová slova ; xxx"
Ponechal bych oznamovací panely, budou to texty (diskuze, článek, ...)

trošku problém bude ale jak to diskutovat ... každej z těch bodů mi přijde na samostatnou diskuzi ...
Autorská citace #77
28.1.2012 15:57 - Alek
ad super - na běžný web to neni aplikovatelný, u nich to funguje, protože nemaj nějakej unikátní obsah, za kterym by někdo chodil zpětně. Ale za zamyšlení to imo docela stojí.

Max píše:
ale zastřešování více článků do kníhy ... hodně hezká idea ... klíčová implementační otázka: může jeden článek být součástí více knih?

V Drupalu ne, to není potřeba...nebo jo? Ale jinak tam samozřejmě v rámci knihy lze utvářet i hierarchie, viz http://dl.dropbox.com/u/3307724/kostka/drupal-kniha.jpg.

Max píše:
Menu bych viděl jako "Home ; Hráč ; Dm ; Teorie ; Akce"

A tohle budou teda nějaký pohledy - ty specifický stránky - který nebudou automaticky generovaný na základě příslušnosti ke klíči apod.? Nebo se např. skupina klíčů Určení rozšíří o nový klíče (Teorie, Akce)?

Max píše:
Pravej panel pak "Novinky ; Záložky ; Klíčová slova ; xxx"

Uvidíme při kreslení, ale takhle na první se mi zdá, že ty klíče budou utopený.

Max píše:
Ponechal bych oznamovací panely, budou to texty (diskuze, článek, ...)

Oznamovací panely jsou ty boxy pod navigací a v patičce?

Jo a snad Alnag tu psal, že idea je zachovat vcelku současný layout, rozvržení apod. To teda souhlasí, revoluční myšlenky mám odhánět? :-) Třeba teď koukám do Analyticsů, že se hodně změnila skladba návštěvníků co se týče rozlišení obrazovky, tak mě napadá, jestli nejít aspoň trochu směrem moderního „responsive“ designu - zjednodušeně řečeno přizpůsobování se různým rozlišením.

Pokud máte nějaký weby pro inspiraci, sem s nima. Posledně jsme pracovali s tím hypotetickým návrhem redesignu D&D, to myslim docela pomohlo.
Autorská citace #78
28.1.2012 16:21 - sirien
jakou výhodu přinášej ty knihy? přijde mi to trochu jako zbytečná úroveň hiearchie navíc...

Ohledně toho menu: S novejma klíčema který chcete používat jako základní dělení opatrně - máme tu stovky článků které by bylo potřeba zpětně označit.
Autorská citace #79
28.1.2012 19:59 - Alnag
Alek: Super! Jsi rád, že jsi tu. Já osobně jsem s vizuálem kostky v podstatě velmi spokojen a nemyslím si, že to je ten hlavní problém, který nás tlačí. Samozřejmě přizpůsobit trochu prvky jednak změněné situaci v pozadí a taky tomu - jak říkáš - vývoji rozlišení atd. bude asi nutné. Ale asi bych byl spíš pro evoluci v mezích zákona, než pro dramatickou revoluci.

Knihy - jak jsem pochopil - by řešily problém stránkování? Může být jeden článek součástí více než jedné knihy? To nevím. Příliš mi ten koncept také není jasný. Prozatím (při stránkování to tak je) a pokud by to nešlo jinak, asi by se nic nestalo. V čem by byla výhoda, kdyby to šlo?

Stovky článků, které by bylo potřeba označit jsem už absolvoval jednou (a taky stovky diskuzí) a nepolekalo mne to. Pokud bude třeba, udělám to ochotně znovu.

Oznamovací boxy - možná bych nechal jen jedny z nich (nevím, jestli ty v patičce jsou až tak užitečné)?

Menu - Aktuality (de facto Home); Hráč; Vypravěč; Komunita; Ostatní
(teorie je moc úzké pole, může být pod ostatní; akce mi taky připadají trochu úzké, a komunita mi přijde, že docela funguje a pokrývá šířejí). Ale pojďme o tom ještě diskutovat...
Autorská citace #80
28.1.2012 20:16 - sirien
Alnag píše:
Pokud bude třeba, udělám to ochotně znovu.

Ok, tim se to řeší
(osobně se pořád hlásim jako dobrovolník na retrospektivní převod do PDF, až/pokud bude nějakej nástroj - teoreticky můžu zkusit jestli by to šlo přes Word (že bych si články otevíral jako blogy a pak je ukládal jako PDFka), ale i tak bude potřeba aby byla Kostka připravená to nějak rozumně příjimat a vydávat)

Ty boxy v patičce sice podle mě moc užitečné nejsou, na druhou stranu v té patičce myslim ničemu nepřekážej a nebál bych se je tam nechat - můžeme je odstranit bez větší ztráty, ale na druhou stranu to myslim nic nepřinese.

Ohledně menu: to znamená, že na tab "úvod" s nějakým přehledem doporučených článků a vysvětlením jak se tu pohybovat a tak pro začátečníky rezignujeme?
Pokud tam bude "Hráč, Vypravěč, Komunita, Ostatní" - jak bude řešenej přístup k článkům jako takovejm? protože upřímně spousta článků do tohodle dělení (případně do jakéhokoliv dělení) nezapadne: povídky, pro začátek. Ale ani recenze mi tam neseděj, kulturní a historické články už vůbec ne...

Což mi připomíná: při tvorbě klíčů jsme minule zapomněli na "Oznámení" pod které by padaly články o Kostce. V současnosti stále existují, ale nějak se k nim nedá rozumně dostat (nejsou ani ve výběru ani pod klíčema)
Autorská citace #81
28.1.2012 20:20 - Alnag
Sirien: Povídky -> Komunita. Recenze -> Ostatní. Všechno se vleze do rubriky Ostatní. Nevím, co se ti na tom nezdá?
Autorská citace #82
28.1.2012 20:38 - sirien
Aha. Blbě sem to pochopil, myslel sem, že Komunita má tvořit komunitu tak jako teď a Ostatní že vytvoří mix odkazů a hlášek.

Pokud chceš používat ten level menu rovnou jako klíče co Tě hoděj do výběru, pak by mě zajímalo:
- jak budeš rozlišovat články a diskuse (protože pořád myslim, že sloučit to do jednoho by byl blbej nápad)
- jak chceš utřídit komunitu, když jí budeš používat jako článkovej/diskusní klíč? Jak se lidi dostanou na blogy a, mnohem podstatnější, na svoje skupiny?

(jiank v případě že to chceme změnit na klíče bych se možná nebál udělat to menu s šesti položkama namísto pěti, i když teda nevim co dát jako šestou, jen taková možnost co mě napadla)
Autorská citace #83
28.1.2012 20:46 - sirien
Add: provedl jsem teď pokus s MS Word 2010 ohledně toho převodu do PDF s Deníkem Jacka Norrmana.
Dobrá zpráva je, že to v zásadě funguje tak, jak jsem předpokládal.
špatná zpráva je, že to:
  • Dává na začátek nějaké blbosti, o které úplně nestojíme
  • Neumožňuje vytvořit záhlaví
  • Neumožňuje udělat nějaký nenásilný vodotisk do pozadí, ve který jsem doufal
  • Blbě to čte PAGE tagy (doprostřed stránky vepíše =====KONEC STRÁNKY==== a jede dál
S těma tagama by se dalo případně nějak porvat manuálně (zase tak moc článků se to netýká), ale s tou nevariabilitou ohledně záhlaví a pozadí a dalšího si nevim rady. A dělat to polovičatě mi je tak nějak proti srsti.
Autorská citace #84
28.1.2012 20:46 - Alek
sirien píše:
osobně se pořád hlásim jako dobrovolník na retrospektivní převod do PDF

Tohle se dá zabudovat do webu přes PHP, myslím. Pak by si každý mohl vygenerovat PDF sám - je to jen o tom mít nějak konzistentní strukturu obsahu a pak nějaký PDF stylopis.

Přesně na povídky a receze jsem taky myslel - vlastně to je obsah, který čím dál víc zajímá lidi jako já - jak moc nehrajeme, nějaký D&D 5e už nás prostě nerozpálí :-) A proto jsem třeba myslel na nějakou roli Nehráč (blbej název, já vim). Ale myslim, že jdeme správnym směrem, a je potřeba hlavně vymyslet to rozdělení. A to stylem, přijde k nám člověk poprvý a nepřijde dokkonce ani na homepage. Čím ho zaujmout? Položka Ostatní to asi nebude... takovou položku bych já úplně v menu vynechal.


sirien píše:
jakou výhodu přinášej ty knihy? přijde mi to trochu jako zbytečná úroveň hiearchie navíc...

No to bylo jen nastínění jednoho řešení, když jsem čet, jak tu řešíte stránkování/listování. Záleží na obsahu a jak to chcete. Já třeba stránkování moc nemusim, naopak jako čtenáře mě irituje. Ale pokud nemáte potřebu to měnit, tak na to zapomeňme.
Autorská citace #85
28.1.2012 21:00 - Alnag
Alek: Řekněme, že se to nemusí jmenovat ostatní, ale třeba Střípky. (Každopádně recenze jsou asi taky pro ty hráče, takže "Nehráč" není úplně ono). Ale ty názvy bych zatím bral jako pracovní. Spíš jde o to, kolik skupin s jakým obsahem...

Stránkování... jako ve většině případů by to šlo asi i bez něj. Ale třeba zápisky z Amazing Adventures bych na jedné stránce mít nechtěl. Nicméně možná, zase nezahazoval bych úplně ani možnost jet bez stránkování... byť pro to v zásadě nevidím důvod.
Autorská citace #86
28.1.2012 21:09 - sirien
Alek píše:
přijde k nám člověk poprvý

V tom případě přijde na HOME nebo přímym linkem na článek nebo do diskuse. V prvnim případě je potřeba ho zaujmout hnedka a umožnit mu snadnou první orietnaci, v druhém případě je to jedno, ale pokud se bude chtít porozhlédnout, přirozeně se vrátí na Home (nebo na některou ze záložek viditelných plošně přes celý web, které ale tady řešíme v rámci Home).

Já osobně jsem spíš zastánce stránkování. Ne že by to pro mě byla svatá kráva, ale vidim v něm několik poměrně zásadních výhod, které alternativy neumí moc pořešit - ať už jde o sjednocenou diskusi, o vhodnost pro články typu STs SW (což je víceméně pravidlovej sourcebook) nebo o skutečnost, že článek co má 50 normostran prostě nechci mít otevřenej jako celek a scrollovat skrz něj jako šílenec.
KDyby ale byla alternativa která to řeší, nebo která má výhody, které tohle vynahrazují, tak se nebránim tomu o ní uvažovat.


pozn: neexistuje nějaká jiná standardizovaná jednotka textu než normostrana? Přijde mi hrozně otravná, 1800 znaků je naprosto neintuitivní a neodpovídá to žádné aktuální formě textu - stránka Wordu a dalších obdobných editorů má obvykle okolo 2200 znaků nebo tak něco.
Autorská citace #87
29.1.2012 01:25 - sirien
Max: Mohu Tě poprosit o jeden rychlý přímý zásah?
Potřeboval bych rozšířit možnosti anket - v současnosti nám umožňují pouze načítat/odečítat body, ale neumožňují zobrazovat průměrné hodnocení
http://www.d20.cz/diskuze/kultura-diskuze/51231.html
tady bysme potřebovali vypsat jednotlivé weby a dát k nim ke všem hodnocení 1-10 s tim že uživatel může hlasovat u všech jak mu je libo (což umim), ale potřeboval bych aby se mi výsledky zobrazily jako průměrné hodnocení a ne jako absolutní součet (aby byla výsledkem nějaká obdoba CSFD ratingu nebo tak něco)

šlo by to nějak rychle zařídit prosím?
Autorská citace #88
29.1.2012 03:06 - Max
sirien: anketu sem poupravil

jinak ... pokud jde o seskupování vidím to takto:

"Článek se stránkama" zbytečně se nedrolí diskuze
"Kniha" dává širší ukotvení ... vyšší úroveň jednotky informace než článek
"Linky" přecházení mezi podobnejma textama ... samovolný vytváření pavučiny návazností
"Klíče" typizování informací pro možnost rychlých řezů
Autorská citace #89
29.1.2012 03:47 - sirien
děkuju :)

jinak ano, to seskupování chápu podobně... jen pořád uvažuju jak bude vypadat ta kniha? Jako nějakej výběr ve vedlejšim boxu? Protože mi přijde trochu zbytečné tvořit další úroveň hiearchie kterou by bylo potřeba se prokliknout, když se naopak snažíme jednu úroveň hiearchie odebrat, pokud sem to pochopil správně.
Autorská citace #90
29.1.2012 20:50 - Max
Nemyslim že kniha nutně znamená nějaký rozklikávání navíc. Moje představa neni nutit uživatele chodit skrze knihy, spíš jen jako rozšíření. Ne každý článek by musel být v knize ... a proto na stylu procházení se nic nemění. Tam, jako by knihy téměř neexistovaly. Ale líbí se mi ta idea. Svázání víc článků a hlavně ta myšlenka že tam články mají pořadí ... to je něco co ostatní varianty nenabízeji.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081686973571777 secREMOTE_IP: 18.191.228.88