Středověký bonton u stolu

Jestli si myslíte, že ve středověku neexistovala pravidla slušného chování a každý si např. u stolu dělal co chce, jste na velkém omylu. Poslechněte si, jak to doopravdy vypadalo...
Napsal Rytíř

Jak se chovat na středověké hostině


Stůl byl pokryt velkým, čistě bílým, nařaseným ubrusem. Honosnější tabule dávala hostům k dispozici i plátěný ubrousek.

Stolní náčiní a hygiena
Maso, zelenina a ovoce se až do 16. století jedly rukama. Jídlo se bralo do tří prstů, které se nesměly potom olizovat; utíraly se do ubrousků nebo ubrusu. Kaše a polévky se jedly lžící; ani ta se nesměla olizovat, utírala se do spodní strany ubrusu.
Jídlo ze společné mísy se přibíralo příborem (vidlice a nůž) na misky jednotlivých stolovníků; jíst z cizí misky bylo krajně nezdvořilé. Většinou připadal jeden příbor na 3-4 stolovníky.
Když se jedlo rukama, stolovníci si museli umýt ruce před i po jídle. K tomu účelu nosili sloužící kolem stolu ručníky a nádoby zvané medenice.

Chování
Nebylo vhodné opírat se lokty o stůl, tím méně na něm polehávat. Nemělo se říhat, srkat a bylo nepřijatelné otevírat při jídle ústa doširoka.
Před napitím si měl hodovník otřít ústa ubrouskem či ubrusem, zvlášť pokud se pilo ze společného poháru nebo když někdo dostal napít z poháru cizího.
Nemělo se pít ani mluvit s plnými ústy a po napití přežvykovat.

Zbytky
Kosti se neházely na ubrus ani pod stůl. A pokud už nebyla jiná možnost, tak se házely pouze pod vlastní nohy, aby jiným nepřekážely. Zbytky a kosti, které zůstaly na stole, shraboval sluha čas od času dřevěným nožem nebo pohrabáčem a dával je do koše.
Původní zdroj: Praktická žena, prosinec 2008.
Doplněno z následné diskuze.
Napsal Rytíř 23.12.2008
Diskuze k tomuto článku již probíhá, můžete se přidat zde.
Obsahuje 11 příspěvků.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.13109707832336 secREMOTE_IP: 44.192.115.114