Kultura

ShadoWWW
21.3.2018 16:15
Změna RPG komunity
V poslední době se hodně řeší, že RPG komunita se v posledních letech hodně změnila. Úspěch her jako Fate Core, Dungeon World nebo DnD 5E přivedl do herní komunity množství lidí, kteří o RPG dřív nevěděli nebo neměli zájem.

A to nejen díky hrám, ale i Twitchi, YouTube; obecně streamování a sociálním sítím. Critical Role nebo Matt Colville se stali legendami. Zajímavé je, že masivní úspěch zaznamenali s příchodem DnD 5E, přestože jejich kanály fungovaly již dříve. Critical Role hrálo Pathfinder a Matt Colville měl videotutorial o hraní DnD 4E ve Fantasy Grounds.

Youtube kanály přitáhly k hraní RPG další kvanta nových hráčů i pouhých "diváků". Hodně se změnila skladba komunity i mainstreamové herní styly. Hráči RPG už nejsou okrajoví geeci, ale společností respektovaná komunita. Zaujal mě rozhovor právě s Mattem Collvilem, kde Matt mluví o tom, že se stal s druhým Mattem legendami, protože chytli nový trend v RPG komunitě. Že hlavní RPG komunita je nyní na sociálních sítích, které ale zarputile odmítli někteří dřívější opinion-makeři s tím, že gró se děje na fórech a sociální sítě jsou pod jejich úroveň. Náhle tak přestali být majoritou a stali se minoritou.

To, co píšu, se týká hlavně RPG komunity v USA. Většina Evropy stále ještě jede hlavně na svých překladech 3.5 edice a Pathfinderu. ČR je díky překladům Fate Core, 5E a zejména Jeskyním a drakům anomálie.

Co si o tom myslíte?
Autorská citace #61
31.3.2018 16:14 - York
Hezký ;)
Autorská citace #62
31.3.2018 16:21 - Lurker
sirien 30.3.2018 19:35:
Díky
Autorská citace #63
3.4.2018 17:10 - ShadoWWW
Sirien: Late Night Show je pořad něco jako u nás Kraus. Umí si udělat legraci z kdečeho.

Ale vem si, jaká by to byla bomba, kdyby si takhle dělal legraci Kraus z Dračího doupěte a všichni by se smáli (protože by věděli, o co jde). Spíš by bylo asi trapné ticho a lidi by nechápali, o čem mluví...

A Joe Manganiello je super reklama na DnD. Borec, co je pohledný, má vysněné povolání, nádhernou ženu a stále zůstává skromným klukem, co hraje pravidelně s přáteli svou oblíbenou hru. Podobně dobrou reklamou je i Anderson Cooper, ze kterého si taky dělali legraci v Late Night Show za to, že hrál DnD (jak jinak ;-)).
Autorská citace #64
3.4.2018 17:18 - ShadoWWW
Co naopak docela vrtá hlavou mně, že Pathfinder 2 se rozhodl ustoupit od "rasy" a přejmenuje ji na "dědictví" (ancestry).

Diskutuje se, že podobná změna dříve či později postihne i DnD, protože "rasa" se protiví stále více Američanům. Někteří dokonce říkají, že to Wizardi měli udělat už v 5E že zázemí (background) byl pro to ideální příležitostí.
Autorská citace #65
3.4.2018 17:49 - sirien
Z té korektnosti se mi dělá blbě, na druhou stranu když se z ras udělaj zpátky druhy, tak pak můžou bejt v rámci druhů místo podras rasy, takže můžeme mít DnD ve kterém nebude jen rasismus, ale ve kterém bude druhismus i rasismus a z tohodle pohledu to je naprosto super věc.
Autorská citace #66
3.4.2018 17:57 - shari
sirien píše:
takže můžeme mít DnD ve kterém nebude jen rasismus, ale ve kterém bude druhismus i rasismus a z tohodle pohledu to je naprosto super věc.

Jako že se lidi začnou hádat o tom, jestli autor <něčeho> je druhista nebo rasista nebo oboje? Jo, to by chvílema mohlo být i zábavné...


z diskuze pod tím ShadoWWWovým článkem píše:
(I'm known to fill in forms that ask for race with "human".)

:D :D :D
Autorská citace #67
3.4.2018 18:34 - sirien
shari: pokud si elf a nenávidíš trpaslíky, si druhista. Pokud si horskej trpaslík a nenávidíš světlý trpaslíky, tak si rasista. Pokud si člověk-jižan a nenávidíš všechny (lidi co nejsou jižani, trpaslíky i elfy), tak si xenofob. Pokud si Podzemní trpaslík a nenávidíš všechny, pak jsi pravověrná hrdá dědička svého rodu.
Autorská citace #68
3.4.2018 23:59 - Colombo
Amíci jsou retardovaní. Jejich pohled a self-identifikace skrze rasu je totálně mimo mé chápání. Nejvíc mě štve, že se to rve i do Evropy.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.1326858997345 secREMOTE_IP: 54.81.71.187