Kultura

sirien
14.12.2020 13:09
Diskuse k článku začíná postem #92, předchozí diskuse vznikla před jeho sepsáním

OGL 1.0a v RTF texťáku z Internet Archive

SRD/OGL článek u Wizardů

SRD+ DnD Product Identity podle OGL full PDF

Seriózní zdroje
- Copyright právnička EFF o kontraproduktivnosti OGL - TLDR post
- Legal Eagle o OGL a nevlastnitelnosti herních pravidel - post
- PHD disertačka o OGL - source post - Interview s autorem

Náhodné zdroje
- Obdobný názor kolegy na YT - TLDW post

Protože to je celé bordel, tak tady máte TLDR jednoduché vysvětlení základních věcí:
  • OGL = Open Gaming Licence (historicky používaná verze 1.0a) - samotná licence (právní podmínky). Vytvořená Wizardy, ale bez vztahu ke konkrétní firmě, uživateli nebo obsahu.
  • OGC = Open Game Content. Souhrn všeho obsahu licencovaného pod OGL (kýmkoliv) skrze SRD (viz níže)
  • SRD = System Reference Document. Dokument s konkrétním licencovaným obsahem pod OGL. Každý tvůrce/dílo mají vlastní SRD. Souhrn SRDček je OGC (viz výše).
  • Product Identity. Soubor prvků, které autor licencovaného obsahu vymezuje jako explicitně ne-součást OGC a které se uživatelé OGL navíc nad to zavazují nepoužívat bez ohledu na to, jestli by na to jinak měli právo nebo ne. (tohle je jeden z háčků/pastí OGL)
Autorská citace #21
14.12.2020 19:12 - sirien
Log: Tak já jako nechci měnit nic z patra, spíš si tu tak veřejně nadávám - a případně si ujasňuju možnosti toho, co lze Skavenovi navrhnout, kdybysme o to fakt stáli.

Kromě toho mi to přišlo jako takové zajímavé know-how resp. praxí získaný insight do fungování věci, o který se mi zdálo dobré se podělit.
Autorská citace #22
14.12.2020 21:17 - Necromancer
Chápu věci dobře?:
1)Podle jakési licence je DnD pod ochranou známkou - pochopitelně.
2)Přemýšlí se, jak přez to vytvořit kompatibilní hrací systém.
3)Bavíte se tu o tom, jak na houby je ta licence, co vám poskytli.
4)Zmiňujete, co všechno se dá kde obejít.
5)Dochází tu k "výměně názorů" mezi elitou.
Opravte mě v bodech, které jsou špatně.

Řešení) Pokut chápu to co psal sirien na začátku k tomu co jde dát pod známku a co ne, tak situace by se dala řešit následovně: a) Princip hry necháme stejný, jen to napíšem vlastními slovy. b) Nahradíme názvy vyloženě DnDovské za nějaké cheap-copy vlastní(a samozřejmě se pohádáme, co už nejde použít a co ještě jo).
A tím by se měl řešiti i problém s půlčíčtinou, který to začal. :-)
Autorská citace #23
14.12.2020 21:36 - LokiB
Přijde mi, že celý vtip s licencí / SRD je ten, že dost lidí = potenciálních kupců marketingově slyší na to, že daná hra je "založena na osvědčeném enginu" (ať už to je nebo není ve skutečnosti relevantní :))

a z business pohledu WotC dává smysl i to, že to není "až takové terno" (viz sirienovy body)

musím pochválit siriena, jak to téma uchopil a velmi podrobně sepsal.
Autorská citace #24
15.12.2020 13:25 - sirien
Loki: Ano... ale vlastně ne, protože celá ta slavná Licence je psaná s očividným záměrem Ti zabránit nebo co nejvíc ztížit, aby ses k onomu "osvědčenému enginu" mohl jakkoliv přihlásit. Ve skutečnosti přijetím této Licence se k tomu můžeš přihlásit ještě hůř, než bez přijetí oné Licence. Slavné "produkt pro 5e" nebo "kompatibilní s 5e" je hláška, která Licenci obchází a kterou můžeš zvesela použít dle libosti bez ohledu na to jestli Licenci přijmeš/použiješ nebo ne.

EDIT: v tomhle směru to srovnej např. s licencí Fate, která Ti právě tohle naopak skutečně umožňuje - dokonce to vymáhá, protože abys Fate použil, tak musíš použít "Powered by Fate" logo (resp. ne tak doslova, ale... whatever, zbytečné detaily).


Necromancer: Plus mínus, ale vlastně ne tak úplně. Celé to je poměrně otravně složité, popravdě a moc nevím jak to nějak stručně vysvětlit někomu kdo nezná ten historický kontext. Ale podstata věci je cca tahle: Existují nějaké obecné možnosti jak tvořit pro DnD, které jsou dané obecnými právními principy plus nějakými precedentními rozsudky US soudů - a pak existuje Licence (5e OGL/SRD - obecná, není "pro nás"), která má tvorbu pro DnD 5e umožňovat/usnadňovat. A moje prskání je nad tím, že ta Licence nakonec v důsledku vlastně nenabízí nic navíc, zato ještě víc omezuje a v důsledku to co vytvoříš s Licencí bys mohl úplně stejně vytvořit i bez Licence (a měl bys při tvorbě o pár omezení míň).

(A jen pro přehled - to téma mě žere dlouhodobě a nakopnutí k sepsání toho úvodního postu byla soukromá mailová korespondence ohledně DnD práv pro nezávislou tvorbu; s vedlejší diskusí o půčičtině to nijak nesouvisí.)
Autorská citace #25
15.12.2020 15:00 - Lethrendisf0a
To, že licence omezují volný rozlet, je tak nějak jejich účelem. Nadávat na to je ztrátou energie.

To už spíš se zamyslet a nad tím, jestli by tedy nebylo lepší se na licenci vykašlat úplně. Klady a zápory. Ale to je otázka spíš pro vydavatele a myslím, že odpověď zní "nebylo" právě kvůli té možnosti odvolat se na značku, jelikož celý projekt JaD je spojen s tím, že to bude české DnD.
Autorská citace #26
15.12.2020 15:01 - sirien
Lethrendis: tak děkujeme, že předtim než ses měl potřebu ozvat ses namáhal přečíst, co se tu vůbec od zákaldu řeší... (chjo, fakt.)
Autorská citace #27
15.12.2020 15:29 - Lethrendis
Přečetl jsem a ozval se právě proto, že mi to připadá očividné. Vlastně je to celé o tom, zda chce Mytago vydávat "Jeskyně a draky, českou lokalizaci DnD", nebo "původní českou hru Jeskyně a draky kompatibilní s 5E".

Pokud tu nadáváš na OGL licenci pro 5E, evidentně uvažuješ tímhle směrem. Což je ale dost mimo zadání a otázka předně pro právníka Mytaga, myslím. Jinak nadávat můžeš do sytosti a stejně ji naplnit musíš.
Autorská citace #28
15.12.2020 15:35 - sirien
...

vysvětlete mu to někdo, já asi nemám sílu.
Autorská citace #29
15.12.2020 15:42 - Jerson
Lethrendisi, Sirien si tu stěžuje, že když přijme OGL licenci, tak právě to česká lokalizace DnD do Jeskyní a draků napsat nesmí.

(ano, vím, že "OGL licence" je stejně blbé zdvojení jako "LED dioda")
Autorská citace #30
15.12.2020 15:52 - ShadoWWW
Píše:
(ano, vím, že "OGL licence" je stejně blbé zdvojení jako "LED dioda")

Nebo RPG hry. :)
Autorská citace #31
15.12.2020 15:52 - Lethrendis
Ale já chápu, o co jde. A stejně znova píšu a vlastně se přidávám k tomu, co napsal York: Jde o to, co by přijali hráči a co by se prodávalo líp. Jaká formulace do reklamy. Jaká míra odvolávání se na původní DnD.

Evidentně jde, podle toho, co tu psali Sirien i Shadow, vyzobat hodně (většinu věcí?) z DnD i bez licence. Třeba psát pouze o "5E", použít mechaniky atp. Samotná licence navíc některé formulace stejně neumožňuje, viz to doslovné DnD. Blbé, ale chápu, proč to dělají.

Takže znovu opakuju, že je přijetí nebo nepřijetí licence opravdu otázkou Mytaga - co se jim vyplatí víc, respektive čím by lépe uspokojili hráče.
Autorská citace #32
15.12.2020 15:54 - Aegnor
ShadoWWW, Jerson: Co máte proti RAS syndromu?
Autorská citace #33
15.12.2020 15:57 - sirien
No, spíš mi přijde, že pořád ne. Ale to je asi jedno.

Hráčům to bude ukradený, protože ne/použití licence žádného hráče nezajímá (a na propagaci to zjevně nemá žádný vliv - resp. pokud ano, tak jedině omezující).
Autorská citace #34
15.12.2020 16:22 - Lethrendis
Tyhle věci se většinou píšou drobným písmem na druhou strany obálky. A je fakt, že to nikdo nečte. Nicméně si nemyslím, že by to mělo nulový efekt na propagaci. O JaD se tu od začátku a neustále mluví jako o české lokalizaci DnD a je fakt jedno, jak to budeš muset konkrétně napsat do licenčního prohlášení, jestli tam bude moci být napsáno přímo "DnD" nebo ne. Nějak se o tom bude hovořit.

Kdybyste se na tu licenci vykašlali, co je asi možné, tak už byste při propagaci museli být o hodně opatrnější a tu návaznost na DnD (a je jedno, jaká bude konkrétní formulace) zmiňovat pouze neoficiálně. Což by projektu víc uškodilo než přineslo. Myslím.

Ale máš pravdu, že je fuk, jestli tomu rozumím nebo ne, respektive co si o tom myslím.
Autorská citace #35
7.2.2021 10:54 - Tarfill
Možná nejsem úplně ve správném vlákně, ale mám kontrolní otázku:

Když si na internetu koupím nějakou mapu nebo jakýkoliv obrázek a tento "produkt" pak zdarma zveřejním na internetu široké komunitě třeba ve formě vlastního dobrodružství, kde bude tato mapa přiložena, bude tento čin právně v pořádku? Zvláště pokud uvedu jméno autora?

Lze nakládat s takovými mapami jen tak, nebo za specifických podmínek?

Díky
Autorská citace #36
7.2.2021 11:05 - sirien
Tarfill: tohle nelze obecně zodpovědět - autorské právo je z principu arbitrární a umělé a nejde o něm uvažovat v konceptech které vztahuješ na skutečné vlastnictví (množstevně / užitně omezené fyzické objekty). Tj. neuvažuj, že si "kupuješ obrázek" - to co si skutečně kupuješ a za co platíš je právní licence na užití obrázku.

Tzn. odpověď na Tvojí otázku je: to co si skutečně kupuješ jsou možnosti užití, takže si nastuduj, co skutečně kupuješ (licenci).

EDIT2: ...licnece je obvykle spojená se službou/webem - pokud tento nepoužívá nějaký community standard (viz dále), což ty velké často nedělají, protože community standard neobsahuje vhodné fuck-ya klauzule, tak to znamená nastudovat licenci dané služby specificky; jednotliví tvůrci pak (pokud nejde o zakázkovou nebo fakt drahou a individuálně prodávanou věc) obvykle používají některou ze standardizovaných licencí, což bývá snazší - prostě si jí najdeš na wikipedii nebo na ofiko webu skupiny, která tuto licenci "spravuje".

EDIT1: pak samozřejmě existují nějaké obecné výjimky které jsou dané zákonem a pokryté pod fair use a podobnými opět arbitrárními koncepty které musíš nastudovat specificky - a pak existuje ohromná šedá zóna od světle šedé "nejspíš ok, ale není to úplně specifikováno" přes tmavošedou (spíš ne, ale reálně to je nevymahatelný nebo to aspoň nikdo nikdy vymáhat nebude) až po "fuck this shit, lets anarch".

EDIT3: nicméně nejsem právník. Na druhou stranu duševní vlastnictví má pomalu vlastní právníky a právo, kterého se ostatní právníci odmítají dotknout (!!!)
Autorská citace #37
7.2.2021 11:17 - Tarfill
Já jsem tušil, že to nebude tak jednoduchý...
Autorská citace #38
7.2.2021 11:35 - Lethrendis
Tarfill: K tomuhle se ti fundovaněji vyjádří, tuším, Vallun na RPGF, tady bych řekl tak Exi. Ale potěšený odpověďmi nebudeš, ať už se dozvíš cokoliv :)
Autorská citace #39
7.2.2021 11:39 - Gergon
teoreticky bych řekl, že pokud si něco musíš koupit, nemůžeš to potom dát zdarma na net, stejně jako když si koupíš dvd, nemůžeš pak dát zdarma film na youtube.
pokud si něco stáhneš zdarma a je to volně k použití, pak si to zdarma může stáhnout kdokoliv a teoreticky by neměl být tak velký problém, pokud to přidáš do svého produktu, spolu s uvedením zdroje.
v případě že bys na svém produktu vydělával - tedy ho prodával ,nebo prodával přístup k němu třeba přes nějakou službu, pak je to ještě úplně jiný level.
ale je to jen selský rozum člověka co autorskému právu vůbec nerozumí, takže se podle toho nemůžeš úplně řídit =)
Autorská citace #40
7.2.2021 11:40 - exi
Je to jak říká Sirien. S největší pravděpodobností to můžeš použít jen pro osobní potřebu, tj. žádný zveřejňování jinde (ani nekomerční), pokud licence neumožňuje jinak (tu najdeš buď na webu, kde jsi to koupil, nebo v tiráži pdfka).

EDIT: Pokud bys to přesto chtěl použít, musel bys kontaktovat autora/správce práv a domluvit si s ním povolení. Případně za něj zaplatit. A dodatek - uvedení autora nemá žádnou váhu.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084699869155884 secREMOTE_IP: 44.192.94.177