Kultura

MIl
31.5.2007 11:31
Co jiného číst?
Mých posledních snad 20 knih bylo všechno možné (Martinovy povíky, Irving, G.G.Marquéz, Vonnegut Jr.) jen ne kniha z fantasy ságy. Chápu, že nic tak dobrého jako icefire na trhu není, ale něco co by stálo alespoň za přečtení. Doporučte něco
PS: Nepište Feista ani Sapkowskiho. Něco nového (rok vydání 2006,07), co třeba zatím nevyšlo celé, ale autor to již ukončil.
2.12.2007 21:12 - Flanker.27
Doma se mi naštěstí nikdo v upíra nemění :))
2.12.2007 21:15 - heavy_head
Já mám od P.D.Jamesové radši Dalglieshe. Film byl.. zvláštní.
2.12.2007 21:22 - Flanker.27
Film byl také ve vztahu ke knize velmi... volný.
2.12.2007 21:38 - heavy_head
Já teď čtu Mlhy Avalonu. Ženský pohled na artušovskou legendu. Zajímalo mě to, abych mohl posoudit, jestli je Cornwell lepší. Taky dostanu od Ježíška naděleno Král bývalý a král budoucí, další artušovština, prý kultovní. Tak se nechám překvapit. Začíná se ze mně stávat odborník na toto téma. Do obýváku už jsem si nechal přivést dokonce kulatý stůl pro 50 lidí. :-)
2.12.2007 21:58 - Rytíř
Hmm, Mlhy Avalonu? Dobrou harlekýnku zlousknu jako nic :))), ale tohle sem se prostě nedonutil dočíst. Už si nepamatuju přesně proč, je to dlouho.. nějak mi to vadilo a zároveň moc nezaujalo. Tak nevím, zda je to ženský pohled na věc, nebo je to jen mizerně napsaný. Dej pls vědět, jestli se na ten konec dostaneš :)
Ad diskuze o něco níž - na webu těsně vedle jsme zrovna romantický psaní a cítění dívek a dam rozebírali nedávno (diskuze k: Dnd romanticky). Že by už působily vánoce? Nebo jen obyč. shoda okolností.. :)
2.12.2007 22:08 - Alek
Jestli ono se to neoživí vždycky tam, kde se ocitne žena? Tady to vždy zaplní všechna témata, když se tu Týnienta mihne. A vedle to zas oživuje Sathel. ;)
ad Mlhy...nebylo to zfilmovaný? Něco takovýho jsem myslim viděl, bylo to o kněžce z Avalonu. Jinak, heade, když jsi takový arthurián, znáš Krále Artuše od Stewartové? To mi kdysi pučil Rytíř a nebylo to špatný, zas takovej trochu jinej pohled na celou zprofanovanou legendu.
2.12.2007 22:11 - heavy_head
Možná proto, že to je šílená bichle (dá se použít i jako zbraň!), 800 stran hustě popsaného líčení rozzářených pohledů a "vznášející se jemné aury hladu,touhy a přání" vznášející se téměř mezi všemi postavami? Anebo jsi došel až k "artušovské trojce"? :-) V podstatě je to jednoduché: Morgaine miluje Lancelota. Lancelot miluje Gwenhwyfar (Guinevru). Artuš miluje Morgaine. Gwenhwyfar miluje Artuše i Lancelota, (ale toho víc). Gwenhwyfar nenávidí Morgaine. Artuš miluje Lancelota. (fakt!) Bohužel, popis sexuálních scén je spíše implicitní, uvítal bych větší explicitnost. :-)
2.12.2007 22:15 - heavy_head
Alek) Ne, to nemám, naval to!;) Jo, v tom filmu hrála i naše Klára Issová, mám dojem. Sathel? (to zní jako jméno nějakého démona). Řekni, znám ho? :-)
2.12.2007 22:20 - Alek
Svým způsobem ďábelská musí být (samozřejmě za andělskou tváří ;)), když se odváží do té tlupy desítek (vlastně už stovek) RPG hráčů. ;)
Uff, tak ten popis Mlh, to bude slušná harlekýnka. ;)
2.12.2007 22:56 - heavy_head
Ah! Faux pas! (jako obvykle) Asi je to tak. Co bychom byli bez žen? Potomci lidí?
3.12.2007 12:39 - Argonantus
Mlhy Avalonu byly děsná nuda. Potud můj ženský pohled.
Teď čtu Putování za svatým grálem v nějaké středověké verzi, nedávno vydané.
11.12.2007 18:13 - Tyna
Mlhy Avalonu jsem nedočetla (blé), a to dočtu prakticky cokoliv. Takže jsem se ani nedozvěděla, zda-li byl i v knize posunut milostný trojúhelník do roviny Lancelot miluje Artuše i Guinevru, Guinevra miluje Lancelota i Artuše a Artuš světe div se, miluje Lancelota i Guinevru, takže se realizují sexem ve trojce.
Jinak jsem si teď koupila nového Davida Wisharta, což je autor píšící detektivky ze starověkého Říma. Normálně mě historické detektivky neberou, ale Wishart je fakt dobrý. Sice už to nejlepší vystřílel a recykluje, ale i tak pořád baví. Pokud by ho někdo chtěl číst, doporučuju začít první knihou Ovidius. Je nejlepší ze všech hledisek.
11.12.2007 18:38 - Alnag
Tyna: Díky za tip. Mám rád Řím i detektivky. Musím na to mrknout...
11.12.2007 21:18 - Rytíř
Heavy_head: Kde přesně jsem skončil si vůbec nepamatuju, jen vím, že se mi tam zdály dost divné právě ty vztahy a že byly pořád divnější.. a přitom se řešily nějak hlavně jen ony. Jo a Guinevra byla strašná, ukázková kachna. Dámy prominou :)
Tyna: Takys to nedočetla? Joj, díky díky! Už si nepřipadám tak blbě.. ;)
14.12.2007 21:03 - heavy_head
Nuda, říkáte. A dokonce Tyna! Tak s tím už se nedá nic dělat. S tím už nepohnu. ("Nuda. Co je nuda? Masařka jenom zlatá," zarecitoval by svým nezaměnitelným projevem L. Pešek alias Čuřil," která bzučí tak dlouho a tak monotónně a únavně, až už chceme, aby odletěla radši bzučet někam pryč.") Já to taky přečetl celé až napodruhé. Jasně, všichni tu legendu známe a víme, jak skončí. Pravda, četl jsem už lepší věci, ale i mnohem horší. Pro někoho však můžou být Mlhy Avalonu velký román. Je Vojna a mír nuda? Jistěže. Co na ní ale potom Hemingway (resp. Sapkowski) teda vidí? Bradleová prostě vyprávěla příběh, který všichni znají tak, jak to cítila ve svém srdci. A já jí uvěřil. Kdyby ta knížka měla jen 400 stránek... jó, to by už prostě nebyla ta kniha, ale něco docela jiného. Dal bych asi 7/10 (za tu posedlost až úmornost, s jakou pitvá duše hlavních postav, a za šíři a komplexnost záběru - vítězství křesťanství nad pohanskými bohy a kouzly, což je podle mně hlavní myšlenka knihy). Jo, a Gwenhwyfar začala kachnovatět, teprve až když pochopila, že nedokáže dát Artušovi potomka a dědice trůnu. (Ovšem superpodlé od ní bylo, jak přiměla Artuše citovým vydíráním (to jest pláčem), aby se vzdal svého draka a bojoval pod zástavou Panenky Marie. On nechce, nesnese, aby byla nešťastná. A tak místo toho učiní nešťastným jeho. Pozná to. Je jí to jasné. A je jí to jedno.)
Ale četl jsem i lepší věci o Artušovi. Michel Rio spáchal útlou knížečku Merlin. Byl jsem nadšený jeho úsporností a melancholickým, poetickým stylem. Výborná zábava na jeden večer, ke které se ale budete čas od času vracet, tak jako já. ("S tebou se nebojím, Merline. Měj mě rád. Měj mě navždycky rád a já nikdy neumřu.") 9/10.
To nejlepší nakonec. Bernard Cornwell: Zimní král, Ostrov mrtvých, Nepřítel boha, Excalibur. Paráda. A je tam humor! (Sláva!) A vysoká závrať. A ne jednou! A jsou tam nejlepší popisy soubojů a nejlepší popis bitvy, jaký jsem kdy četl, strašlivá krása nelítostné bitvy, kdy se strach a úzkost ze smrti, který vás svírá, náhle rozplyne, a vy prolomíte štítovou hradbu protivníka a víte, že tenhle den, tato chvíle patří vám, a že neprohrajete. A je tam nejlepší Artuš, jakého jsem kdy poznal. A Lancelot je slizký zbabělec (!) a Guinevera je nádherná mrcha a Artuš je spravedlivý (a ješitný) a Merlin je báječně potrhlý a neustále peskuje a tropí si posměch z Derfela Cadarna, a to není jen tak někdo, ale válečný velitel Dumnonie a obávaný vojevůdce, který celý příběh vypráví, a který přišel kvůli Ceinwyně o ruku. Je to strhující a nervydrásající a dojemný (nesmějte se) příběh, plný nečekaných zvratů, pravé vypravěčské orgie. Někde na straně 106 jsem inkasoval poprvé zásah přímo na komoru, a od té chvíle mě měl Cornwell v kapse. Kdo nečetl a nezná, neví nic, jak by řekla Ygritte Ohněm políbená Jonu Sněhovi. Sežeňte si to. A neprohloupíte. Jestli víte, co je to láska a odvaha a slabost a zoufalství, bude se vám to líbit.
Sakra, zase jsem se rozjel. :-)
14.12.2007 21:07 - Alek
Sice dlouhej, ale přesvědčivej! Mě jsi rozhodně zaujal, bratře. ;)
18.12.2007 16:50 - sarven
ďakujem za tipy. ja by som vám odporučil Zlatý kompas (všetky tri diely), ak ste ešte nečítali. Viem je to detská literatúra (ale nie tak úplne), ale podľa mňa je to výborné.
29.12.2007 23:14 - Léto
Ejhle, dobrotivý sere z Těžké Hlavy! Je to náhoda, nebo osud, že jsme opět takto nadšeni ze stejné literární série? Kroniku válečníkovu (Toť Zimní král a jeho přidružené knihovstvo) jsem četl za nocí v osamělém listopadu. A teď vidím zde, jak ona díla chválíš! A tvůj popis je mocný, mocnější než Gregorovo stehno! Zcela jsi mě teď navrátil do těch míst, kde se ze špíny, ze zápachu a ze saského ohrožení rodí legendy. Jak úžasně dokázal Cornwell spojit skutečnou historii s některými mýtickými-nemýtickými prvky! Někdy si říkám, že se tam ten chlap musel narodit, že ho jen zlomyslná Merlinova hříčka přenesla do dnešní doby.
Nuž, nemám, co bych k tvým slovům dodal, vystihl jsi podstatu a ducha nadmíru bystrookým způsobem! Snad jen jediné: nezmínil jsi Nimue! Krásnou Nimue, ošklivou Nimue, špinavou, nahou, zohyzděnou, úžasnou, fascinující Nimue! Jak já jen tu dívku miloval! A miluji! Vystupovala při čtení ze stránek coby Venuše z vln, skutečně. To má společné Bernard Cornwell se Starým mistrem Martinem: dokáže vykreslit postavy natolik půvabně, že je ve svých myšlenkách neopustíte ani v případě, kdy se chovají "špatně" - tedy jinak, než byste si přáli. Nebudu více prozrazovat, abych nikomu zde nezkazil požitek a počitek, jen řeknu: čtěte! Čtěte! Čtěne! Čtěte jen, čtěte!
Ach. Později jsem, jsa ovládnut vzedmutou vlnou cornwellovského nadšení, hladově spolykal ještě další série, jednu jakožto příběh Alfreda Velikého, druhou jako Hledání svatého grálu za Stoleté války. Obě jsem přečetl jedním dechem, byť se jim nepodařilo překonat vysoko nasazenou laťku Kronik válečníkových. Leč všemožné souboje, bitvy a boje - nejen u Kresčaku - tam autor dobře a krvavě vylíčil! A též romantika tam je, aby roby bečely, jak by rázovitě prohlásil jeden ze Sapkowského trpaslíků. Již nevím, zdali se jednalo o Yarpen
Tento podzim jsem víceméně věnoval četbě historických románů (ne, že bych neotevřel jinou knihu, ale na kilogramy literatury ono dějepravectví zkrátka vítězí). Druhým autorem, který mě kromě Zrnostudničného zaujal, byl význačný francouzský klasik Maurice Druon. Co se týče vztahu k historii, je autor přesný jako robotický chirurg. Seznam použitých zdrojů je málem delší než příběh samotný. Přes to všechno si zachoval čtivost a mravní čistotu. Podle jeho historické fresky Prokletí králové, již vám právě tímto elaborátem doporučuji, byl dokonce natočen seriál. Avšak neviděl jsem ho, nemohu tedy posloužit širším kritickým úhlem pohledu, poslechu, počuchu a ohryzání.
Četbě zdar!
30.12.2007 14:35 - heavy_head
Šálí mne snad zrak? Jeho Elokvence ser Léto Chlupatý! (že mu ta huba ale jede, což? :-)) Ani za ta Léta, co jsme se neviděli, neztratil svůj dobrý vkus, zkus a čich, zdá se. Na Nimue jsem samozřejmě zapomněl, ale to i na Sagramora, Sansuma, Cuneglase a krále Aelleho a dalších asi třicet postav, které se mi nesmazatelně zapsaly do paměti. Hledání svatého grálu mne zas až tolik neuchvátilo, ale Uhtred byl už zase dobrý - Pány severu už mám zdárně za sebou.
Lovu zdar!
31.12.2007 03:00 - Léto
U nás na Severu máme takové přísloví, které si říkáme za temných zimních nocí, kdy za okny kopuluje blizard s vichřicí: "Léto a Smrt určitě přijdou. Otázkou je, co dřív." Nu, a v tomto případě došlo k situaci, že jako první dorazil Léto. Hossana!
Cit pro knihy vskutku neztrácím. Kroniky válečníkovy jsem objevil úplně náhodou, bez jakéhokoliv doporučení: jednoduše jsem přišel do knihkupectví, otočil se za zlovlčicí, vrazil do regálu a vybral jsem si tu knihu, která mi padla do oka (od té doby mi mimochodem říkají Euron - už chápu, proč je praktické mít tři světla, pozdravuji vránu). Ale neodbočujme. Faktem prostě je, že mi ta teplá, mokrá, nenechavá věc, co ji mám zaraženou mezi očima (pro anatomické neznalce: jedná se o čenich!) stále slouží velmi dobře. Na literaturu mám čuch!
Co se týče postav, má Heavenly-heady Creature samozřejmě pravdu, zajímavých postav stojících za zmínku obsahuje Kronika mnoho a v žádném případě zde není možné vyjmenovat všechny. Ale tu Nimue jsem z nějakého důvodu vypíchnout musel. Z mého pohledu se jedná asi o nejlepší příklad "šedé" postavy, ani dobré, ani zlé. Celou knihu nevíte, zdali jí máte fandit, nebo ji proklínat. Je tajemná a nevyzpytatelná. Já jsem si ji oblíbil. V souvislosti s tím zmiňme další ubohý, zbabělý a naprosto perfektní literární trik: postavit dvě oblíbené postavy proti sobě. Čtenář si rve chlupy, kritik zařezaně mlčí, autor se chechtá. Jednoho dne bych chtěl též něco podobného dokázat.
Uhtred byl fajn, ale tak nějak nedokončený - mám dojem, že přijdou ještě další díly. Do Sharpeho cyklu jsem naproti tomu neměl dosud odvahu se pustit - vida na internetu vydané díly, zalekl jsem se. Ta série je dlouhá jako dobře krmená tasemnice.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.086270093917847 secREMOTE_IP: 18.191.236.174