Produkty

Bouchi
5.11.2009 06:34
DrD+
DrD+ je patrně na tomto webu dostatečně kontroverzní téma, aby mohlo vyprodukovat zajímavou diskusi.
10.11.2009 08:29 - Lotrando
Ke slovanské mytologii doporučuji použít Primal Powers. Fluff, který vyšel v téhl příručce, plus povolání z PHB2 jsou docela dobrým odrazovým můstkem.
10.11.2009 09:00 - tuleník
Súhlas!
A samozrejme je rozdiel, či chceš hrať ako-tak reálny svet, alebo svet slovanských rozprávok, povestí a mýtov. Tam sa to už 4E bohatiermi vcelku hemží :) s tými reálnejšími svetmi je the same problem ako raz nadhodil Dalcor o DL, že pokiaľ máš hneď superhrdinu nadradeného bežnému obyvateľstvu, tak ... :(
10.11.2009 09:14 - Fibriso
jednou někdo jen prohodil, DrD+ je hra od matfyz pro matfyz.... po shlédnutí příručky mam pocit, že měl stoprocentní pravdu....
10.11.2009 10:20 - Jerson
sirien píše:
Tyhle mýty o FATE začínají být trochu monotónní. FATE může fungovat podobně jako jakákoliv hra z tradiční vývojové větve, stačí když se správně nastaví Fate pointy a perioda obnovování Aspektů.

Siriene, já bych to FATE až tak nepodceňoval, když jsme ho hráli s Trevenem, tak zrovna s volbou a použitím aspektů to nebylo moc slavné a osobně jsem s tím měl dost potíže. Se stylem hry vycepovaným DrD by ten přechod nemusel být tak snadný, navíc stačí, aby se první hra nepovedla a hráči prohlásí "Já ti říkal, že přecházet od Plusek je blbost, že jiná pravidla jsou ještě horší, zůstanem u nich."
10.11.2009 10:57 - ShadoWWW
Gurney píše:
(pokud vím tak se na něm stále pracuje)

Ano, tento víkend zveřejním další část překladu.
Gurney píše:
Quick start rules, které pokud vím zatím nikdo nepřekládá

Překládál je Romik na svých bývalých stránkách, překlad je dostupný zde. Doporučuji si je prohlížet současně s originálem Quick Start Rules, které jsou prvním sešitem dobrodružství Keep on the Shadowfell. Díky těm ilustračním obrázkům (které nejsou součástí překladu) to člověk lépe pochopí.
10.11.2009 15:29 - ShadoWWW
Zpět k tématu.

Česko nemá tržní ani tvůrčí potenciál vytvořit zcela originální herní design. Souvisí to samozřejme s tím, že naši autoři herně tvoří, jen když mají čas.

DrD udělalo tu dobrou věc, že vzalo přední herní engine (DnD) a postavilo na něm českou obdobu. Jistě, DrD bylo postaveno na původním DnD, a v době vydání DrD už bylo na trhu ADnD. To ale Martin Klíma v té době nevěděl. Takže z jeho pohledu byla vydána moderní hra na hrdiny.

Stejně tak Střepy snů si vzalo za cíl udělat storytellingovou hru, Erric se podíval na přední hry v tomto segmentu, nechal se inspirovat a postavil na nich počeštěnou verzi.

Stejně tak Příběhy impéria se snaží postavit hru postavenou na Fate s co nejmodernějšími trendy v tomto segmentu her.

DrD+ udělalo tu chybu, že se snažilo skloubit víc přístupů najednou. A bylo to, jak když pejsek s kočičkou pekli dort.

V nové verzi Dračího doupěte bych si prve položil otázku: Jaká ta hra má být (stylově)? Jako GURPS z divokého západu? Jako Fate z prostředí fantasy? Jako WoD? Jako DnD 4E? Jako Warhammer Fantasy RPG? Rozhodl bych se právě pro jeden z nich (nebo jiný), ale nekombinoval bych ty styly dohromady! Následně bych si přečetl aspoň core příručku, založil forum pro hráče toho podobného systému, např. takto:
Co se vám líbí a co nelíbí na ... ? (doplň DnD 4E, WoD whatever...)
A těžil bych z reakcí.

A co z hlediska autorů? Problém může být oslovení hráčů indies a předpoklad, že udělají úspěšnou mainstreamovou hru. Občas slýchám názor autorů: Nechceme udělat klon žádné hry. Ptám se: Proč ne? Když dva dělají totéž, není to totéž. A i kdyby se autoři nakrásně pokusili vytvořit klon, stejně to bude jiná hra (viz např. DrD jako klon původního DnD). V tom lepším případě však výsledkem bude hra postavená na úspěšných základních principech.
Jako autory bych naopak oslovil přední hráče onoho systému, podle kterého bych chtěl hru tvořit.

Ještě si neodpustím poslední poznámku. WotC uvolnil ukázky s poznámkami o vývoji dvou povolání pro DnD 4E - Monka (část 1 a část 2) a Psiona (1. část a 2. část). To mi přijde dobré, že člověk může nahlédnout přímo do kuchyně, kde se tvoří nejúspěšnější světová RPG a něco si z toho odnést (nechat se inspirovat).
Osobně si myslím, že by Altar vůbec nic neriskoval, kdyby se nechal 4E inspirovat.
10.11.2009 15:46 - wlkeR
Fibriso: Matfyz nepotřebuje DrD+, stačí Diferenciální a Integrální počet od Jarníka a máš dobrodružství na 6 semestrů minimálně.)
Gurney: Překlad rychlých pravidel pro 4e jsem dělal já, ale ne podle klíče, takže některé termíny nesedí s místními, což ovšem není obtížné domyslet. Ke stažení jsou tady jako PDFko.

Není k20 patentovanej systém? Já do toho teda vidim jak do, ehm, černé díry, ale kdyby se vykradla ta část principů 4e, která říká "Nechť hod vs. cílové číslo je hlavní mechanikou celé hry" a k20 se nahradila třeba 2k10 (čímž bychom dostali krásně gaussovské rozdělení pravděpodobnosti a každý matfyzák by si koupil i DrD++)...
A co se "powers" systému týče, možná by v český alternativě stačilo použít jen jednotlivé role, možná trošku rozšířené, udělat třeba i tabulku pro distribuci damage a ostatních efektů v závislosti na počtu cílů atd atd... takže by si každý postavil schopnost přesně podle svých představ...
Ach, krásné je snít, ale už to přestanu dělat veřejně :D
10.11.2009 16:57 - sirien
ShadoWWW píše:
Česko nemá tržní ani tvůrčí potenciál vytvořit zcela originální herní design. Souvisí to samozřejme s tím, že naši autoři herně tvoří, jen když mají čas.

ano, má ten potenciál. Má ho velmi slušně. Erik vytvořil SS a to není špatný počin. Jerson vytvořil CPH a to je RPGčko které by, vydané, s aspoň trochou propagace, klidně obstálo na trhu v USA. SEB měl vytvořené zajímavé narativní RPG, jenomže SEB prostě věci nedotahuje do konce. Mě se v počítači válí RPGčko které jsem designoval se SEBem, je zhruba v půlce tvůrčího procesu, a věřím že by mohlo stát za to - jen se se SEBem musíme znovu někdy zkoncentrovat a znovu tři měsíce tvořit jako před čtvrt rokem.

Problém není v potenciálu. Problém je v motivaci. Klaním se Erikovi za SS, protože on měl vizi a dokázal za ní jít a jít a jít až to dotáhl do úplného konce. To je prostě fascinující, protože v ČR schází motivační prvek, který by autory, kteří na to mají, táhnul dopředu.
Vem si, že každý kdo tu něco dělá to dělá ve volném čase, jestli na čtvrteční úvazek, tak to je hodně - do toho musí zvládat školu, práci, kamarády, partnera, koníčky... najít si čas na game design je hodně těžký. Ale neni to to nejhorší. Tvůrčí činnost (alespoň pro mě) je zábava, něco na co si čas najdu velmi rád. Ale pak vzít to co jsem vytvořil a sepsat to, navíc s vědomím, že musím napsat skicu, tu pak prakticky od začátku přepsat do varianty C, tu pak odložit, vrátit se k ní s odstupem a pár mě blízkými kritiky a přepsat třetinu z ní na variantu B, abych to pak znovu vzal a dal širšímu kroužku kritiků, abych znovu čtvrtinu přepsal do konečné betaverze (doufám že to čteš, Gedimane, protože Tvoje betaverse není v tomlhe procesu ani u fáze hodné prvního sepsání), tu pak předhodil vlčí smečce a nechal je cupovat a cupovat, abych pak znovu sednul a znovu čtvrtinu přepsal do konečné varianty, kterou teprve můžu dát je stylistické a gramatické korekci, na kterou musím sehnat někoho jiného, kdo po mě bude číst 200 A4 textu z kamarádství... což znamená desítky a desítky hodin otrocké psací práce, z níž asi tak 80-90% nakonec stejně skončí v koši... donutit se k tomuhle, zadarmo, ve volném čase, případně dokonce s vlastní investicí... to je to za co si Erik zaslouží úctu.

Na Západě by mě za to někdo zaplatil. Udělal bych tvůrčí proces, pak bych s ním zašel za nějakým menším nakladatelstvím, tam bych k sobě dostal jednoho dva lidi se zkušenostmi, co mi budou nakukovat přes rameno a kontrolovat matematiku systému, funkčnost mechanik ze své zkušenosti atp. a s nakladatelem bychom rozfázovali práci do několika úseků, na jejichž konci bych odevzdal danou práci a dostal podíl z honoráře.
Tady u nás to musím dělat zadarmo a nutit se do toho že budu psát místo abych šel do kina, hospody, abych se věnoval přítulce, abych cokoliv...

ShadoWWW píše:
Stejně tak Střepy snů si vzalo za cíl udělat storytellingovou hru, Erric se podíval na přední hry v tomto segmentu, nechal se inspirovat a postavil na nich počeštěnou verzi.

Ne, to není pravda. AFAIK jsou SS docela svébytný systém. Samozřejmě, Erik znal ty západní hry a ta znalost se projevila - stejně jako autoři DnD znají WoDčko a WHFR a další. Rozhodně ten vztah mezi SS a západníma narat-indie hrama neni stejný jako vztah DrD a DnD

Kýblohlav obecný (wlkeR) píše:
Není k20 patentovanej systém?

Systém nelze patentovat. Patentovat lze název nebo doslovné znění mechanik, toť vše. Rozebíralo se to už vedle.
10.11.2009 16:58 - tuleník
Kýblohlav: 4ed má v podstate the same core engine ako 3rd ed, ktorá je pod OGL... takže tohoto by som sa nebál - zmeny sú skôr kozmetika, podstata d20 zostáva
v každom prípade sa dá použiť miesto toho napr. 3k6 s 1 a 18 ako kritikami
a powers... nooo... mne sa nepáči napr. ten super-hero feeling v 4ed takže by som "niečo podobné" sprístupňoval až neskôr
možno by som riešil otvorený level cap a nezamkol to na 30ke or wherever, a hodil do pravidiel matematický model pre namodelovanie monštra požadovanej úrovne...
10.11.2009 17:39 - wlkeR
tuleník: Ten superhero feel je tam zcela záměrně, jak se dá dočíst kdesi v designových článcích, nejspíš Wizards Presents: Races and Classes...
On je to dost nezvyk v zemi, kde každej Honza začíná jako totální pako a vypracuje se v drakobijce, ale normální člověk si nepřipadá moc hrdinsky, když mu na začátku hry natrhne zadek sedlák s vidlema, nebo, což je častým problémem 3ed, 1lv kouzelníků, jejich vlastní familiár.
Já ty začátky řeším přes "level 0," kdy hráči jsou "ještě" obyčejnými lidmi, ale všechno řeší bez hodů, jako si třeba neházíš na útok vidličkou proti knedlíku...
Což mi připomíná, že mám hlad, takže omluva za tu snůšku nesmyslů a mírný offtopic...
10.11.2009 17:40 - ShadoWWW
Byl to tuším Alnag, kdo řekl, že v SS není nic, co by už někde v nějaké formě nečetl. Takže není tak původní. Jasně, Erric vytvořil působivé RPG. O tom žádná. Ale zas tak originální to není.

CPH je něco jiného. To je opravdu hodně původní. Teď nedávno jsem na to koukal a musím říct, že je to snad jediné originální české RPG, co má hlavu a patu a vypadá hodně zajímavě.

Onen americký super-hero feeling v 4E se dá v poho srazit upraveným fluffem (což jde u každé power, class i race). V posledním Wizardím podcastu dokonce mluvila jedna holka, jak hrála s kamarádkami nějaké dobrodružství z Dungeon Delve, všechny byly obsolutními nováčky DnD. DMovala setkání s koboldy a viděla, že kamarádky to nějak moc nebere. Tak na dalším encounteru změnila koboldy za Cardasiany (to je ta rasa ve Star Treku, myslím Deep Space Nine). Staty nechala, jen změnila fluff. Okamžitě si zíkala pozornost kamarádek. :)
10.11.2009 17:47 - tuleník
Kýblohlav: lvl 0 som zaviedol aj ja - no powers!!!
10.11.2009 17:55 - ilgir
Alnag, Sirien, tuleník: Nevím, která reakce mě pobavila víc. Ale na některé příspěvky je lepší neodpovídat a nedělat to jejich autorům horší.

Ne, neodpustím si aspoň rekaci na Alnagovu zmrzlinu. Když přijdu v horkém letním odpoledni do krámu a řeknu si o zmrzlinu (RPG), docela mě naštve, když dostanu horkou čokoládu (deskovka). A analogicky v mrazivém zimním večeru. Takže asi tak.
10.11.2009 18:01 - Jerson
Iglire, nevím zda je to shoda náhod nebo se takové věci prostě stávají, ale druhý den mám doma Space Alert, deskovku, a přemýšlel jsem o nějakém článku v souvislosti s RPG, a tvoje poznámka mi doklepla ... část myšlenky.
10.11.2009 18:08 - ilgir
Jo, Sirienův výklad o tvůrčím potenciálu doplním ještě o Příběhy impéria, které Sirien zapomněl uvést, protože Ecthelioni umí malovat a on ne... eh, co to povídám, protože se mu ještě nedostaly do ruky.
Taky bych rád podotkl, že od rozpracovaného PRGčka váleného v kompu k hotovému produktu je cesta asi tak stokrát delší, než od nuly k rozpracovanému RPGčku váleného v kompu.
10.11.2009 18:16 - sirien
ShadoWWW píše:
Byl to tuším Alnag, kdo řekl, že v SS není nic, co by už někde v nějaké formě nečetl. Takže není tak původní. Jasně, Erric vytvořil působivé RPG. O tom žádná. Ale zas tak originální to není.

Alnag v tomlhe směru hodnotí převážně fluff texty, což s ním souhlasím. Já se vyjadřoval převážně k "tvrdě" systémové stránce SS.

ilgir: K složitosti tvorby RPG systému jsem se vyjádřil ve vedlejší diskusi.
Jinak ROFL - ne, Ecthelioni NEUMÍ malovat. Jsou to takoví podprůměrní amatéři. Na profíky by vůbec nesměli jít spát a co se amatérů týče, znám spoustu co kreslí mnohem lépe.
Není to zlé. Dá se na to dívat. Ale nic super to neni. A to, jak moc je za ty kresby na RPG F chválíte, na tom nic nezmění. (pro neznalé stačí porovnat obálky Drakkaru v době kdy se tam dávaly obrázky z devartu a z doby, kdy se tam začaly dávat Exthelioní. Podobně stačí porovnat Ecthelioní tvorbu s amatérskou tvorbou na různých galeriích na netu.)
10.11.2009 18:17 - tuleník
ilgir: no poď do mňa, chlapče zlatý!
10.11.2009 19:02 - ShadoWWW
BTW Nejpěknější RPG malba poslední doby mi přijde obálka nového modulu Asterionu.

10.11.2009 19:27 - Ecthelion
ilgir: Děkujeme za podporu.

Sirien: Dovolíme si zareagovat na dva body:

Samozřejmě, že jsme amatéři. Nikdy a nikde jsme pokud vím netvrdili, že bychom se ilustracemi živili, tudíž nás mezi profesionály řadit můžeš těžko.

Ohledně názoru na naši tvorbu samozřejmě respektujeme tvůj názor, nicméně si dovolíme poukázat, že hodnocení kresebného (nedejbože výtvarného) projevu je natolik subjektivní záležitost, že má myslím každý právo udělat si vlastní názor (například tady nebo tady).
10.11.2009 20:20 - ZK
To Guiney 187
V Plusku bavíme-li se o Theurgovi. jsou hody dva. To není prakticky o moc víc. Ten hlavní rozdíl je nejspíš v tom zatímco v D4E máš už hotový rituál s daným účinkem a složitostí. V Plusku návod jak si ho sám sestavit a jak určit obtížnost vůči, které házíš. Za tu složitost navíc dostaneš větší míru svobody a podle mě tím větší míru zábavy. Jinak co počtu hodů by nebyl takový problém převést tento rituál na jeden hod. Místo na vstup do astrálu a na tvorbu formulí. By se házelo jenom na tvorbu, vstup by byl automatickým, aby se to vyrovnalo s dalšími mechanismi musela náklonnost počítat z ne úrovní ale Charismatu. Dále by se musela výrazně zvýšit náročnost spoutání démonů a bylo asi vhodné do ní vedle vůle počítat i Charisma. Pak by se museli také pozměnit parametry jednotlivých formulí a démonů. Je nutno počítat taky s tím že podobné ůpravy theurga celkem dost sploští.
To Sidalir 188
1) To mi nepřijde, až takový problém V Herním čase můžeš sestavit formule večer nebo ráno v tábořišti nebe třeba sedle koně a reálným pár minut jedeš na půl. Vlastní hody může PJ provést velmi rychle, nebo vzhledem k obtížnostem, které vyhledáváš fatální neúspěch vážně nehrozí si to můžeš vlastně celé odházet sám.
2) Jedeš-li tahle na počet kouzel, vzhledem k tvé úrovni budeš mít asi práci vazbami na třetím stupni. To je mi přijde celkem už zbytečné zvyšovat si sloty démonem. Jestli bojujete proti občas ale intenzivně na je theurg přímo stavěný. Na tvém místě bych spokojil 9 sloty na formule do šesti bych, dal obyčejné a do třech za měsíční náklonnost třeba 2* velký mord a Bariéru s tím už by se dalo dát celkem slušné kombo.
3) Mě tahle pojetí u theurga, až tak moc nevadí je to daň za svobodu nastavit si kouzla podle sebe. U čaroděje bych tak omezující nebyl. Snížil bych mu ztrátu many při neůspěšném seslání kouzla na 1. Mimo boj bych mu dal šanci zvýšit šanci na úspěch podobně, jak má u svých schopností zloděj. Zvýšení many se nebráním.
4) Tabulka by šikla o tom žádná, proti nám staví PJ hlavně lidi a ty se odhadují snáze
To Shadowww 218 Souhlas

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078125 secREMOTE_IP: 3.22.51.241