Produkty

Bouchi
5.11.2009 06:34
DrD+
DrD+ je patrně na tomto webu dostatečně kontroverzní téma, aby mohlo vyprodukovat zajímavou diskusi.
24.1.2014 04:16 - Gran
Tady to ale ožilo!

Nebijte jerryho, jen se nemohl dočkat a musel se nějak podělit o svou radost. ;) Zjevně ale nečekal takový nápor zvědavců a kritiků, čímž vzniklo hodně prostoru pro polemiku a představivost... dovolte mi tedy prosím uvést pár věcí na pravou míru. =)

Samozřejmě k onomu zveřejnění webu se beztak schylovalo - materiály k vyvěšení máme v přípravě, protože chceme fanoušky za prvé informovat, za druhé jim chceme dát příležitost vývoj nějakým způsobem ovlivnit.
Dejte nám ale ještě chvíli, ať pro to připravíme prostor. =)

Když už jsme ovšem probudili vaši zvědavost, vyjádřil bych se k otázce autorství a oficiálnosti vývoje.
V prvé řadě, oněch 5 jmen (Gran, Jerryred, Koron, Smrkous, Vlk) představuje spíše "jádro" nežli kompletní seznam tvůrců. Ten by byl nezanedbatelně delší, protože na vývoji se již od jeho počátku podílejí další lidé např. coby poradní hlasy, kromě jiných také původní autoři.
Celý projekt, jak už někdo správně napsal, sice vznikl jako fanouškovská iniciativa, ale protože jsem si uvědomoval výši svých ambicí, domluvil jsem se nejdříve s Bouchim, než jsem se pustil do jakéhokoliv předělávání, a tak vzniklo něco "požehnaného neoficiálního", co se po zdlouhavém počátečním sběru informací (a vlastně i pracovní síly :P) dalo do pohybu a změnilo na "oficiální".
O tom, že je krása sledovat, jak vývoj postupuje, se vás pokusíme přesvědčit právě prostřednictvím websity, tedy až ji pověřené osoby dokončí. ;)

A ještě si dovolím Ad DrDII: Myslím, že to tak nejspíš jen zní, že se vůči DrDII vyhrazujeme negativně, tak tomu totiž není. To jen mají všichni vývojáři neustále na paměti, že jsou obě hry produkty Altaru a tedy by si měly konkurovat co nejméně - zkrátka je už v původní koncepci určitý ekonomický prvek, tak už to chodí. ;)
24.1.2014 06:18 - Vojtěch
Já tedy nevím. Hra psaná pro zkušenější hráče neznamená mít složitá pravidla. Připadá mi, že se autoři k tomu nějak směřují. Umění bych viděl v tom udělat to jednoduché a zábavné a při tom funkční. Schovávat se za zkušené hráče je špatné.

RPG jako pojem zahrnující Člověče nezlobse je fakt úlet. V šachu také představuji někoho jiného, v Need for Speed si hraju na řidiče, takže vlastně sám sebe hraju jen ve fotbalu... jé sorry, tam hraju brankáře. Mě by docela zajímalo, kam chodí na tyhle hrůzy.
24.1.2014 08:07 - Merlin
:) já bych taky prosil definici "zkušenějšího hráče". Pokud se zkušenost měří odehranými léty, tak se taky hlásím, pokud je zkušenější hráč, ten který dokáže za 6 minut na záchodě najít v pravidlech 389 hluchých míst, pak je to Babaj, pokud je zkušenějším hráčem ten, kdo přesvědčí ostatní, že nejvíc féroví jsou ve hře skřeti a přitom stihne ugrilovat bedlu, pak je to Ebon...atd.atd. Takže bych poprosil o definici tohoto pojmu.

Medea: nezklamalo mne to :) musel jsem se párkrát pobaveně zasmát
24.1.2014 12:47 - Gran
Asi vás zklamu, žádnou úžasnou definici hráčské zkušenosti nenesu. :P
Ta ale není třeba: abyste rozuměli, nároky, které hra klade, nejsou ani tak na hráče jako spíš na člověka. DrDII původně vycházelo jako hra pro české děti, které hledají své první stolní RPG. Plus2 nemělo/nemá být ani tak složitější, jako spíš promyšlenější, provázanější a propracovanější. Což mě, a pravděpodobně i vám všem ostatní, zní rozhodně pozitivně, mým malým synovcům (děti 7 a 10) už ale ne. Děti jsou rády, že jsou děti, a v tomhle vidí něco zbytečně nad jejich síly, ale až vyrostou, pochopí, jak inspirující (doufejme) ta hra vlastně je.

V ideálním světě podle Altaru (jak si ho já představuji) je DrDII startovacím balíčkem a DrD+ hrou dospělejší, kde má kromě jiného větší význam i možná porovnatelnost různých družin mezi sebou (jak to tak s narativními hrami chodí, limity schopností postav v DrDII více než kde jinde určuje PJ).

Už abychom postnuli nějaké ofico prohlášení. =))
24.1.2014 12:57 - York
Gran píše:
DrDII startovacím balíčkem a DrD+ hrou dospělejší


Good luck with that.
24.1.2014 13:10 - sirien
Gran: ehm... nezlepšuješ to, kolego.

Hlavní promo text DrD+2: Chtěli bychom nabídnout to co PLUSKA nabídli původně, tedy propracovaný systém pro zkušenější hráče

když se zeptám, kdo to tedy podle vás je ten "zkušenější hráč", odpověď nedostanu - WTF!? víte teda vůbec co tvoříte? Máte vůbec představu pro koho to tvoříte? Protože pokud ne, tak podle čeho a s jakým záměrem to u všech dívek z E55 pro všechny bohy Valhally vlastně tvoříte?

Gran píše:
nároky, které hra klade, nejsou ani tak na hráče jako spíš na člověka

A tohle je co? To číslovka 2 dodaná za jméno hry dělá z tvůrců automaticky elitáře na přesdržku? Měli jsme tu autory DrD2 kteří lidem, kterým se jejich hra nelíbila a tvrdili, že nefunguje, říkali, že si mají "přepólovat mozky", protože s jejich mozky bylo očividně něco v nepořádku, když nepochopili jejich epicky ultimátně geniální dílo...

...a vy to posunete ještě o úroveň dál a budete tvrdit, že pokud se někomu DrD+2 nelíbí, tak jako "nesplňuje lidské nároky", které ta hra klade? To jako kurva vážně?
A ještě prohlásíte že děti neocení provázanou a promyšlenou a propracovanou hru? WHAT!? WHAT THE FUCKING HELL?

Četl jsi FAE? Chceš mi říct, že není propracované, promyšlené a provázané? Chceš mi říct, že není jednoduché? Že ho nepochopí dítě?

Gran píše:
jako spíš promyšlenější, provázanější a propracovanější. Což mě, a pravděpodobně i vám všem ostatní, zní rozhodně pozitivně

Tak to HODNĚ brzdi. Vzhledem k tomu, že znám DrD+1 mi slovo "provázanější" zní ve skutečnosti dost děsivě, odpudivě a velmi, velmi varovně.


Gran píše:
je DrDII startovacím balíčkem a DrD+ hrou dospělejší

summon peekay. Please somebody cast SUMMON PEEKAY, please please please.
nebo aspoň summon Alef0. E^2. Charlese.
Bouchiho?
KOHOKOLIV od DrD2 týmu, Já umírám touhou přečíst si jejich vyjádření k tomuhle výroku.

Gran píše:
DrD+ hrou dospělejší, kde má kromě jiného větší význam i možná porovnatelnost různých družin mezi sebou

A jako můžeš mi prosím bez vykrucování a naprosto jasně říct, od kdy je jako možnost porovnání družin faktorem pro hodnocení JAKÉHOKOLIV RPGčka? Protože za těch 18 let co se RPG věnuju tohle slyším naprosto, dokonale a s jistotou zcela poprvé a opravdu rád bych si rozšířil obzory.

Gran píše:
Už abychom postnuli nějaké ofico prohlášení. =))

...rozhodně na to netrpělivě čekám a nemůžu se dočkat, co se v něm dočtu.
24.1.2014 13:31 - Sparkle
Gran píše:
DrDII původně vycházelo jako hra pro české děti, které hledají své první stolní RPG. Plus2 nemělo/nemá být ani tak složitější, jako spíš promyšlenější, provázanější a propracovanější. Což mě, a pravděpodobně i vám všem ostatní, zní rozhodně pozitivně, mým malým synovcům (děti 7 a 10) už ale ne.


Tví malí synovci zvládli přelouskat příručku k Drd2 a hrát podle ní se stejně starýma dětma?
24.1.2014 13:48 - Colombo
Siriene, ale musí se k tomu vyjádřit tady, protože na RPGf se negativní kritika přece nedává:)
24.1.2014 14:03 - Gran
TrlolzGran přináší... reakce na Siriena! :D Protože dokud nepřišlo tohle šílenství, tak jste se tu beztak nudili.

A-hem.

Píše:
kolego.

Když jsme se potkali naposledy, tak jsi citoval ještě celé věty, byť bez odstavců. Teď už ze souvětí vytrháváš kusy vět a na ty reaguješ. Co bude příště?

Píše:
když se zeptám, kdo to tedy podle vás je ten "zkušenější hráč",

tak ti můžeme odpovědět, když budeme chtít, ale jen každý sám za sebe, protože téma "kdo je to zkušený hráč" se vývoje vůbec netýká, o tom byl ten minulý post.

Píše:
To číslovka 2 dělá z tvůrců automaticky elitáře na přesdržku?

Ne. Je to číslo 18, které z lidí dělá elitáře na přesdržku. Všem dětem, co tohle čtou: nedejte se! :D

Píše:
WHAT!? WHAT THE FUCKING HELL?


Yea, Ive got 120 angry kids thats gonna support my argument there, so dont try to play me like Im underestimating anyone. And dont point at other games - its pretty clear whats the subject there and I know that you know that I know U READ DA THING.

Píše:
"provázanější" zní ve skutečnosti dost děsivě,


Klidně, nepsal jsem, že to tak zní každému.

Píše:
summon peekay. Please somebody cast SUMMON PEEKAY, please please please.
nebo aspoň summon Alef0. E^2. Charlese.


Tato zbožná přání sdílím!

Píše:
od kdy je jako možnost porovnání družin faktorem pro hodnocení JAKÉHOKOLIV RPGčka?

Je to jeden z možných faktorů hodnocení, byl's někdy na Mistrovství v DrD?
Bacha, je to chyták, protože já ne.

Píše:
protože za těch 18 let co se RPG věnuju


Pulling the rank? Akward, im out.

---------------------------------------------------------------------------------

Anyway, zní to jako vykrucování, ale nečekej, že trolling a flaming nezůstane bez odezvy, obzvláště když se vykrucuji né proto, že bych neměl informace k předložení, ale proto, že je nesmím předložit - veškerý vývoj je stále CLASSIFIED a tedy se beztak ani nemá smysl o tom bavit, protože to, co je tu citováno jako "oficiální", oficiální vůbec není. Chápu, že těžko zastavovat rozjetou diskusi, obzvláště když jsou všichni tak nedočkaví hodnotit, ale vždyť ještě ani není co... tedy kromě vysmátých reakcí přepracovaných vývojářů! :D
24.1.2014 14:06 - Gran
Sparkle píše:
Tví malí synovci zvládli přelouskat příručku k Drd2 a hrát podle ní se stejně starýma dětma?


Celou ne, ale to jsem pomalu nezvlád' ani já, vždyť... kudy se jde do diskuse o DrD2? ;)

York píše:
Good luck with that.

Beru to tak, že teprve když mířím na absurdních 150%, mám jistotu, že naplním těch (mnou) žádaných 100. ;)
24.1.2014 14:23 - Nachtrose
Gran píše:
kudy se jde do diskuse o DrD2? ;)


Tudy prosím.
24.1.2014 14:24 - Gran
@Nachtrose:
Děkuji! =)

Colombo píše:
ale musí se k tomu vyjádřit tady, protože na RPGf se negativní kritika přece nedává:)


Není to škoda?
24.1.2014 14:26 - sirien
Gran: vpořádku, já Ti ty otázky klidně položim znovu a politicky zcela korektně když toužíš dělat slečinku:

- naprosto jasně deklarujete, že DrD+2 má být pro "zkušenější hráče". To zní jako vymezení cílovky - bohužel, netuším, co si pod tím mám představit. Lidi co hrají 10 let? Lidi co hráli 10 RPG her? Lidi co hráli s aspoň 100 spoluhráči? Kdo je zkušenější hráč, který má být spotřebitelem vaší hry?
Protože já myslím, že to pro koho je hra určena se vývoje týká velmi. Samozřejmě, můžeš mít jiný názor a překvapit mě jím - stejně jako mě PK svého času překvapil když na výslovnou otázku potvrdil, že podle něj není potřeba, aby RPG po mechanické stránce matematicky fungovalo.

- vaše hra klade nároky na člověka? Jaké? Jaký musí být člověk, aby ocenil vaši hru? Jaké lidské kvality vyžadujete?

- opravdu si myslíš, že dospělí hráči se vyznačují tím, že oceňují promyšlené a provázané hry? A že děti se vyznačují opakem? Co řekneš dospělým, kteří takovou hru smetou ze stolu? Nebo dětem které takovou budou chtít? Odkud se bere Tvé přesvědčení, že promyšlená a provázaná hra nemůže být jednoduchá a přístupná dětem (jako např. FAE)?

- opravdu Ti přijde vpohodě psát hru pro Altar a zároveň se už podruhé mezi řádky negativně vyhradit vůči DrD2, Altaří vlajkové lodi?

- čím podkládáš tvrzení, že je možnost "porovnatelnosti družim" jakkoliv spjata s kvalitou RPG hry? (oi, a ano, hrál jsem Mistrovství v DrD. Dokonce dvakrát. A taky už pár let organizuju Gamecon, takže mám náhled do pozadí celé té akce - a ne, ani v minulosti a ani dneska a ani tím, jak vznikla tahle záležitost Tvé tvrzení nijak nepodpírá)

Gran píše:
Klidně, nepsal jsem, že to tak zní každému.

ale ano, napsal jsi, že to tak pravděpodobně zní nám VŠEM. Sice s mírou nejistoty, ale podsunul jsi to jako pozitivní a obecně uznávaný atribut hry, s čímž osobně zásadně nesouhlasím.



jinak musím říct, že když jeden z členů hlavního autorského týmu podává informace, které označuje za neoficiální, je to úsměvné - když autorský tým vede věci jako CLASSIFIED (top secret taky? A razítko For ... eyes only jste si taky pořídili?) potom, co jsme viděli s CLASSIFIED vývojem dřívějších věcí a zejména potom, co se tým odprezentuje tím nejtrapnějším webem v historii (kde ale mají svůj cool název PULS TÝM) - váš MKT a PR skill co do vzbuzení důvěry u publika rozhodně exceluje, že si ten hod botchne jeden člen týmu ok, ale hned dva a v řadě? žůžo.
24.1.2014 14:44 - Gran
Sirien: Oooh, to si piš, že toužím po slečince. Koukám ale, že má skutečně problémy s celými odstavci, tak to zjednoduším.

- Nikde veřejně nevisí žádná oficiální deklarace. Nic tedy nedeklarujeme. Ne že by k tomu nebyl nejvyšší čas... ;)
- Viděl bych to tak, že aby člověk ocenil naši hru, musí mu být přibližně 10 let plus. Proto je to Dračí Doupě Plus. Jakmile je ti 10, Altar ti sebere starej dračák (popř. Dvojky) a dostaneš Pluska. To číslo 10 je jen příklad, konkrétní věkový Rating provede patřičná agentura...
- Ne. Jediné, co tvrdím, je, že se pravděpodobně nebude líbit dětem. Jak vidno, máme rádi odvážný marketing. Za každou výjimku budu rád - snad to padne na ty moje. ;P
- Mezi kterými řádky? Já se na to dívám ekonomicky. Že mám ještě hráčský názor na DrDII je věc druhá, ale v tom ti doporučuji mě následovat do patřičné diskuse.
- Kdo to tvrdí? Já ne.
- Hej, já nikomu nic nepodsouvám, prezentuji vlastní názory, jednám na rovinu a jestli jsem to tu špatně odhadl, tak prosím, ale já za sebe mám rád hry, které působí promyšleně a kompaktně a co tak vím, se spoustou hráčů se v tomhle shodnu, z toho jsem vycházel. Ach, jak sprosté to ode mě bylo, předpokládat, ba vlastně co, jen doufat! :D

Zbytek je výsměch, naštěstí je tam ale dost materiálu i pro mě, takže: :DDDDD
24.1.2014 14:49 - Colombo
Píše:
- Viděl bych to tak, že aby člověk ocenil naši hru, musí mu být přibližně 10 let plus. Proto je to Dračí Doupě Plus. Jakmile je ti 10, Altar ti sebere starej dračák (popř. Dvojky) a dostaneš Pluska. To číslo 10 je jen příklad, konkrétní věkový Rating provede patřičná agentura...

Prosímtě, DOST, už nepiš:D
24.1.2014 14:57 - Colombo
Grane, jen tak pro zajímavost, jaké jsou tvé reference?

Co si napsal, jaké RPG si vytvořil... kolik je to let...
24.1.2014 15:03 - crowen
Pomyslene zezlo Krala Trollov so slzou v oku odovzdavam........ PULS timu
24.1.2014 15:06 - York
Gran píše:
York píše:Good luck with that.
Beru to tak, že teprve když mířím na absurdních 150%, mám jistotu, že naplním těch (mnou) žádaných 100. ;)


Obávám se, že se opět dostáváme do oboru kompexních čísel s imaginární složkou.

Dvojka je, co se stylu hry týče, diametrálně odlišná od DrD+. Pokoušet se využít dvojku jako "verzi DrD+ pro začínající hráče" je podobné, jako nabízet hráčům poker s tím, že jim pak představím šachy. Protože poker je jednodušší, je to taky hra a karty řekněme vyrábí stejná firma jako šachovnici a figurky.

Je možné, že se pletu a bude to fungovat. Proto vám s tím přeju hodně štěstí.
24.1.2014 15:06 - Colombo
Trolling je promyšlený inteligentní počin. Často vyžadující velké úsilí. Podívej se na hromadu trollingu, který vzešel z 4Chanu.

Tohle není trolling.
24.1.2014 15:15 - Jarik
Takze to bude DrD# ? :D

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.070019960403442 secREMOTE_IP: 3.147.61.142