Střípky

sirien
9.1.2022 15:15
"Tropes", které nesnášíte
V jedné nedávné RPG kampani se objevila možnost přeskakovat do cizích těl. Spoluhráčka se obratem osypala s tím, že by z toho byla ráda co nejvíc vynechána. Trochu mě to zaskočilo a tak mi vyjasnila, že "trope" (klišé, typický motiv...) výměny těl prostě nesnáší. Žádné trauma, žádné drama... prostě jí to leze krkem.

...a mě vlastně napadlo, že také mám některé "tropes", co se v seriálech (a filmech - a knihách...) neustále opakují, ale já skřípu zubama ihned, co je vidim - přijdou mi "přehrávané", používané z lenosti a nedostatku vlastních nápadů a divácky otravné.

...a tak jsem si řekl, že si můžeme udělat nominace a anketou se podívat, jak moc jsme v tom nebo onom sami :)

Hlasujte pro danou věc, pokud:
  • jí fakt nesnášíte
  • ...a to i když je snad udělaná dobře
  • ...a to prakticky bez výjimek

V seriálech, filmech, knihách... nesnášim:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 100 bodů.
Výměny těl, posedávání a vydávání se za jiné postavykladné body5
Ztráta schopností protože protokladné body20
Povinná písnička (v pohádce, nebo jinde), #4kladné body18
Povinný románekkladné body12
>Překvapivá< změna strany některé postavykladné body5
Vánoční (popř. jiné weird) epizodykladné body5
Vyvolení co jsou poslední šancíkladné body18
Zahazování střelných zbraní kvůli ruční férovcekladné body18
Profesionálové chovající se jako amatérský blbcikladné body37
Zabíjení postav bez logiky pro lacině drsnej dojemkladné body12
Útoky bez efektukladné body4
Dávání prostoru nepřátelům (vstávání, proslovy...)kladné body7
záporák (mastermind) dělající kokotské chybykladné body16
Pro frustraci diváka protahované umělé drama (#27)kladné body10
Bezdůvodně se rozdělíme abysme umřeli po jednomkladné body10
>Sofistikované< plány co sou série random nesmyslůkladné body15
Nesmyslné reverzní držení mečů (aj. zbraní)kladné body4
Záporák poražen pomocí power of love / friendshipkladné body12
Civilista co vezme zbraň a kosí armádykladné body7
Hrdina co objevuje nové schopnosti když se to scénáři hodíkladné body10
V dětství či při porodu umírající rodičekladné body5
fantasy postavy hrající RPG o realitě (atp.)kladné body1
(pohádkový) král idiot / sabotér snahy hrdinůkladné body1
Přehnané zabíjení civilistů / collateral damagekladné body0
Zobrazení mučení jako efektivního nástrojekladné body4
>Pozitivní< románky s creep faktorem (stalking, znásilnění...)kladné body3
Zabití mentora pro efekt / zoufalství / atp.kladné body0
Fake smrt a návrat / znovuzrozeníkladné body2
Vězeňský a zajatecký dílykladné body1
Autorská citace #21
9.1.2022 17:33 - Pan Bača
York píše:
Irituje mě, když každá potvora před bojem doširoka rozevře tlamu.


Což ovšem funguje jen u hlavních hrdinů, ne? U kanonenfutru lup... a je po postavě

Ale máš pravdu, taky mě tohle točí
Autorská citace #22
9.1.2022 17:45 - sirien
York: well... měl jsem tu namysli narativní tropes - estetické by si zasloužily vlastní téma, toho by byla tuna.


Gergon: tahle patologická smířlivost že když se někomu něco líbí tak se to nedá kritizovat ani o tom říct něco špatného... není zdaleka tak pozitivně působící, jak si možná myslíš. A rozhodně není nijak konstruktivní.
Autorská citace #23
9.1.2022 17:48 - sirien
(Já bych jen poznamenal že vzhledem k tomu že to dělám na vaše nominace, tak by dávalo smysl aby v té anketě mělo všechno aspoň jeden hlas :D )
Autorská citace #24
9.1.2022 17:50 - LokiB
A pak ještě, což nevím, jestli je horší než ta předchozí, je: "záporák má potřebu s hrdinou mluvit, vysmívat se mu, něco mu vysvětlovat, aby dal čas na záchranu (ať již vlastními silami nebo příchodem pomoci).

Order of the Stick je dobrým zdrojem hejtovaných tropes :)
Autorská citace #25
9.1.2022 18:03 - Corny
Jestli toho můžeme víc, tak já bych ještě přidal za sebe "neúměrně stupidní vojenské strategie"...aneb pokud moderní armády, které vůbec nemají nárok se chovat takhle idiotsky, investují 80% energie do jednoho přímočarého přístupu (ala "hromadný pěchotní waagh v Starship troopers" nebo "hromadný pěchotní waagh v Edge of Tomorrow) a úplně zapomínají na letectvo, tanky, IFV, artilérii atd., často proto, že by pak BBG dostal úplně hrozně hned na zadek.

Chtěl jsem i zmínit to, když někdo, kdo má očividnou převahu nad nepřítelem, tu převahu úplně zbytečně zahodí ("Vrtulníky lítají blízko mezi mrakodrapy, aby je mohla Godzzila profackovat", "Ironmaní obleky se vrhnout na nepřátele, přestože by se mohly vklidu vznášet stranou a ostřelovat je z dálky", "Tiger tank se rozjede na nepřátelské tanky, přestože má tam, kde je, ideální pozici a navíc nemá stabilizátor.." atd.), ale to už se asi trochu kříží s tím prvním, i tím, co napsal Aegnor.
Autorská citace #26
9.1.2022 18:04 - sirien
Loki: říkám si jestli by nešlo postihnout nějak úplně obecně když se záporák chová jak debil jen protože scénárista potřebuje aby hrdina vyhrál.


Chyba: tyjo... jak s Tebou soucítim a některé Vánoční epizody sou fakt příšerný, tak pro to vlastně hlasovat nemůžu, protože mě napadá dost seriálů, které to pojaly docela dobře (nebo aspoň přijatelně).

Castle měl nějaké, třeba. Warehouse 13 taky - nebo Librariens. Obecně mi přijde že když tvůrci ty vánoce zvládnou zakomponovat do fungování toho seriálu přirozeně, tak to docela funguje. Ale jasně, když to je křeč, tak to pak je zpravidla fakt příšerná křeč.


Aegnor: tyjo hele... já si asi nevzpomínám kdy naposled sem viděl jak někdo zahodil bouchačku aby si s někym rozbil hubu (vyjma legendárního Komanda, samozřejmě, kde Arnie vyprovokuje Bonneta).


Corny: fun fact... mě zase naopak občas irituje když je někde mezi nějakejma postavama jakože napětí, ale táhne se na věčnost bez vyřešení, jen aby tam ta dynamika nějak fungovala.

V tomhle mě kdysi mile překvapil Fringe, když to tam začne jako vždycky... a pak najednou spolu ty postavy fakt začnou chodit. A ten vztah se dál vyvíjí. Bylo dost osvěžující. Nebo i Mentalist a Castle (kde si s tím trochu víc hráli, ale nakonec to taky uměle nenatahovali).
Autorská citace #27
9.1.2022 18:11 - sirien
Ah, jistě, to mi připomělo...


Frustrující umělé drama

Všechny ty situace, kdy seriál k něčemu směřuje (často k něčímu vztahu nebo tak něco, ale i nevztahový věci), ale pak se na poslední chvíli stane nějaká jakože-drobná a jakože-realistická, ale vlastně debilní věc která způsobí, že na to (teď) nedojde.

Takové to jak někdo na odchodu nezvedne telefon nebo těsně mine příchozí zprávu/dopis... jak někdo dorazí o pět minut pozdějc a už se nemůže vyjádřit...

Vždycky mi to přijde hrozně laciný a vlastně i zoufalý - nejenže to je trapný umělý napínání diváka, ale přijde mi že to je syndrom toho že autoři vlastně nevědí, co dělat dál, když by na tu věc fakt došlo. Což je obvykle dost lame.

Bonus body debility když to je udělané jako cliffhanger.

(...Sex education s02 cliffhanger...)



Corny: přihazuj kolik chceš :)

Nešlo by to zobecnit na "Profesionálové chovající se jako idioti"? Protože mě tohle irituje taky, ale mnohem častějc si všímám třeba "agentů tajných služeb" co se chovaj jak amatéři s odznakem.
Autorská citace #28
9.1.2022 18:11 - Corny
Sirien: Mě třeba obecně románky nevadí. Asi jsem dost cíťa na to, abych ocenil, pokud mají nějaké postavy chemii a tak to někam úspěšně dojde. Jen mi připadá, že je až moc seriálů nebo hlavně filmů, kde se do sebe postavy zakoukají prostě z principu. A ještě horší je, když se na to koukáš a říkáš si, že pro to ty postavy vůbec nemají důvod, nebyl na to ani pořádně čas, nebo ještě hůř jsou tam očividný důvody, proč jedna postava by měla tu druhou spíš odrazovat.

Já to teda nejvíc hejtím asi v pohádkách, ale tam s tím asi nic nenadělám :D I když zrovna český pohádky jsou pro mě úplný semeniště různých tropes, který mi připadají už spíš na hlavu. Já nesmím koukat na Popelku, abych každých deset minut nekroutil očima :D

EDIT: Jinak jsem si vzpomněl ještě na jednu věc, která mě napadla, když jsem tak nějak proxy koukal na novou "Takovou normální rodinku". A to pokud jediný drama ve filmu vznikne tím, že se postavy vzájemně chovají úplně nesmyslně debilně a kdyby se k sobě chovali alespoň trochu normálně tak, jak by se lidi asi v té situaci chovali, tak ten film bude úplně o ničem. Ale to asi spadá do toho Frustrujícího umělého dramatu.

EDIT2: Sirien:
Zobecnit by to asi šlo, mě to nejvic irituje na těch armádách, kde to je pro mě takový donebe volající, ale asi to je dostatečně zobecnitelné i na ostatní profesionály, kteří by podle všeho měli mít víc rozumu.
Autorská citace #29
9.1.2022 18:25 - Necromancer
sirien píše:
(Ano, strašně se "těšim" na Stranger things s ne-psionickou Eleven. Popravdě jenom kvůli tomu ani nevim jestli vůbec budu mít žaludek si tu sérii vůbec pouštět.)

Well... tohle mě tedy docala zarazilo. Moc jsem nepřemýšlel, proč El na konci zase neroztrhla the Spider Monster na kusy, jak to udělala v té chatě - prostě byla vyčerpaná. Ale pak se dozvědět, že ztratila schopnosti měsíc po tom, co dokoukáš seriál, (ve chvíli, kdy projíždíš reddit, aby sis mohl postavit tu správného AberrantMind Sorcku) protože... (reálně, je tu jediný člověk, který mi dokáže vysvětlit proč?!) to vyžadoval plot, je docela meh. Dost mi to sebralo hipe na další sezónu. Tak ale uvidíme, co koumáci vymyslí. :D
Autorská citace #30
9.1.2022 18:41 - Šaman
Corny píše:
asi to je dostatečně zobecnitelné i na ostatní profesionály, kteří by podle všeho měli mít víc rozumu

Jako třeba profesionální bioložka po přistání na nové planetě, která je tak překvapená z nalezených známek života, že na všechno sahá holou rukou? :)
Autorská citace #31
9.1.2022 18:50 - Aegnor
sirien píše:
Aegnor: tyjo hele... já si asi nevzpomínám kdy naposled sem viděl jak někdo zahodil bouchačku aby si s někym rozbil hubu (vyjma legendárního Komanda, samozřejmě, kde Arnie vyprovokuje Bonneta).

Tuším Dark Knight Rises? Celá ta scéna, kdy Baneovi věrní stojí a nechají ty neozbrojený policisty a normální lidi dojít až k sobě, i když mají hromadu tanků a zbraní ...
Arrow Season 4 finále, mám pocit že i Season 2 finále (i když, tam si to dokážu nějak ospravedlnit). Možná by mě napadly i další, když bych se nad tím víc zamyslel.

EDIT: Sorry, teď jsem kouknul na battle for gotham na YT ... a jako oni tam koukám střílí, jenom je ta střelba těžce neúčinná. Což jako ... si nějak dokážu ospravedlnit.
Autorská citace #32
9.1.2022 18:59 - Log 1=0
Mám pocit, že "profesionálové se chovají jako idioti" nebo "postavy se chovají debilně" nejsou ani tak tropy, jako chyby ve vyprávění.

Jinak bych rád nominoval:

Ve finále je zničehonic antiklimakticky povražděna polovina postav, aby se ukázalo, jak je to celé realistické a drsné.
Autorská citace #33
9.1.2022 19:08 - LokiB
Co se zcela konkrétního prvku týče, tak:
postava, která má převahu v boji na blízko, soupeře zcela dominuje, vezme oponenta a ZAHODÍ ho efektně do dálky ... aby mu dala šanci se zmátořit, než k němu zase dojde.
Autorská citace #34
9.1.2022 19:09 - Corny
Šaman: Přesně, nebo banda astronautů, co po přistání na mimozemské planetě konstatují, že když je tam dýchatelný vzduch, tak můžou v klidu chodit bez helmy a jen v ušankách :D

Log: Mě přijde, že obecně "zbytečná smrt na poslední chvíli pro vyvolání emocí z principu" je docela zlo.
Autorská citace #35
9.1.2022 19:16 - Corny
Napadlo mě, že kdybych si prošel osmý díl Star wars, tak bych našel nějakých takovýhle tropes asi deset, ne-li více.
Autorská citace #36
9.1.2022 19:24 - sirien
Log, Corny: "Zbytečná smrt pro efekt/emoce" ?

Loki: nespadá to pod stejnou kategorii co to předchozí, tj. záporák co se chová jak kokot aby to scénáristovy "vyšlo"?
Autorská citace #37
9.1.2022 19:30 - Aegnor
A taky mě teda bytostně štve, když je v seriálu tlačenej vztah mezi postavama, i když mezi herci vůbec nefunguje chemie (Flash ...). To teda není trope, ale chtěl jsem si postěžovat. :D
Autorská citace #38
9.1.2022 19:36 - LokiB
sirien: může být. tohle mi přišlo takový opakovaně specifický, ale asi to tam zahrnout jde
Autorská citace #39
9.1.2022 19:59 - Log 1=0
Původně jsem to myslel konkrétněji na ty velké masakry, ale klidně to zobecni i na jednotlivé postyvy.
Autorská citace #40
9.1.2022 20:09 - Jerson
sirien píše:
tj. záporák co se chová jak kokot aby to scénáristovy "vyšlo"?

oni to dělají i hrdinové. Tedy Superhrdinové.

Souboj na pěsti a prohazování skrz domy, mlácení auty, vlaky a tanky, i když to na cíl nemá žádný účinný efekt.

A dál

Kladná postava, která nechá hnusného parchanta vstát a bojovat dál, přestože ji padouch chce zabít a ona to ví.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081463098526001 secREMOTE_IP: 54.84.65.73