Střípky

sirien
9.1.2022 15:15
"Tropes", které nesnášíte
V jedné nedávné RPG kampani se objevila možnost přeskakovat do cizích těl. Spoluhráčka se obratem osypala s tím, že by z toho byla ráda co nejvíc vynechána. Trochu mě to zaskočilo a tak mi vyjasnila, že "trope" (klišé, typický motiv...) výměny těl prostě nesnáší. Žádné trauma, žádné drama... prostě jí to leze krkem.

...a mě vlastně napadlo, že také mám některé "tropes", co se v seriálech (a filmech - a knihách...) neustále opakují, ale já skřípu zubama ihned, co je vidim - přijdou mi "přehrávané", používané z lenosti a nedostatku vlastních nápadů a divácky otravné.

...a tak jsem si řekl, že si můžeme udělat nominace a anketou se podívat, jak moc jsme v tom nebo onom sami :)

Hlasujte pro danou věc, pokud:
  • jí fakt nesnášíte
  • ...a to i když je snad udělaná dobře
  • ...a to prakticky bez výjimek

V seriálech, filmech, knihách... nesnášim:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 100 bodů.
Výměny těl, posedávání a vydávání se za jiné postavykladné body5
Ztráta schopností protože protokladné body20
Povinná písnička (v pohádce, nebo jinde), #4kladné body18
Povinný románekkladné body12
>Překvapivá< změna strany některé postavykladné body5
Vánoční (popř. jiné weird) epizodykladné body5
Vyvolení co jsou poslední šancíkladné body18
Zahazování střelných zbraní kvůli ruční férovcekladné body18
Profesionálové chovající se jako amatérský blbcikladné body37
Zabíjení postav bez logiky pro lacině drsnej dojemkladné body12
Útoky bez efektukladné body4
Dávání prostoru nepřátelům (vstávání, proslovy...)kladné body7
záporák (mastermind) dělající kokotské chybykladné body16
Pro frustraci diváka protahované umělé drama (#27)kladné body10
Bezdůvodně se rozdělíme abysme umřeli po jednomkladné body10
>Sofistikované< plány co sou série random nesmyslůkladné body15
Nesmyslné reverzní držení mečů (aj. zbraní)kladné body4
Záporák poražen pomocí power of love / friendshipkladné body12
Civilista co vezme zbraň a kosí armádykladné body7
Hrdina co objevuje nové schopnosti když se to scénáři hodíkladné body10
V dětství či při porodu umírající rodičekladné body5
fantasy postavy hrající RPG o realitě (atp.)kladné body1
(pohádkový) král idiot / sabotér snahy hrdinůkladné body1
Přehnané zabíjení civilistů / collateral damagekladné body0
Zobrazení mučení jako efektivního nástrojekladné body4
>Pozitivní< románky s creep faktorem (stalking, znásilnění...)kladné body3
Zabití mentora pro efekt / zoufalství / atp.kladné body0
Fake smrt a návrat / znovuzrozeníkladné body2
Vězeňský a zajatecký dílykladné body1
Autorská citace #81
11.1.2022 12:58 - Corny
Slaan3sh píše:
V CQB, v nějaké hodně nepřehledné hromadné situaci s notnou dávkou štěstí možná, ale na větší vzdálenosti, nebo ve chvíli, kdy je možnost nějak takticky postupovat, tak je amatérský jednotlivec proti přesile bez šance, leda by měl i významnou převahu ve výzbroji, nebo něčem jiném a i tak IMHO max vezme někoho sebou.

V takovýchhle situacích existuje taková spousta očekávaných i neočekávaných faktorů, že říct narovinu dopředu, že by takový člověk byl bez šance, je docela krátkozraké, a ostatně jeden z důvodů, proč takový člověk svou opozici často nepříjemně překvapí ;)
Autorská citace #82
11.1.2022 13:10 - Jerson
Měl jsem namysli třeba Bena Salomona, což sice byl formálně voják (a dobrý střelec na střelnici) , ale reálně šlo o zubaře, který ve svém prvním a posledním boji sám zabil 98 japonských vojáků.
Samozřejmě není jediný, je jen první, který mě napadl.

Ne každá armáda je složená jen ze skvěle vycvičených profesionálů.
Takže tenhle trope je značně situační.
Autorská citace #83
11.1.2022 13:54 - Slaan3sh
"voják (a dobrý střelec na střelnici" - ale to je prostě ten základní předpoklad, znám lidi (hlavně ty dámy překvapí), kteří vůbec nevypadají, jsou to obyčejní civilisté, ale se zbraní (kterou třeba i mají u sebe) jsou dost nebezpeční, ale není to zase na druhé straně "jenom tak", mají odstříleno. Když bych si pro hru v nějakém TTRPG vytvářel charakter zubaře, který má ale pak v boji zazářit, dal bych mu jako minulost nějakou takovou střeleckou vášeň a patřičně to podpořil dovednostmi :D :D Podobně ten agent co se někde prostřílí, to že zatne zuby a vletí na to je psychické rozpoložení, to že to zvládne může být definováno běžnou rutinou, kdy jako agent ve službě plní předepsané hodiny střeleckého výcviku, aniž by to mělo váhu v příběhu, prostě je tam důvod, proč má šanci uspět, v realitě se taky dějí různé případy zastavení aktivního střelce nebo teroristů civilistou, ale většinou je tam nějaké pozadí - ten kdo má zbraň na veřejnosti, to asi bere víc vážně a má to jako koníček, takže tím tráví svůj čas a proto to zvládne, nesmyslné je, když někdo, kdo o zbraních nic neví, nemá tušení jak to funguje, není zvyklý koukat přes mířidla, tak má najednou uspět, to je blbost a ještě proti přesile, nevěřím, že jsou případy kdy se něco takového stalo...
Autorská citace #84
11.1.2022 14:07 - Jezus
První díl Harryho Pottera je pohádka. Nicméně je fakt, že to ten trope nesnižuje (jen říkám, že zrovna v HP mi otravný nepřišel, spíš jako správné využití zákonitosti pohádek).
Autorská citace #85
11.1.2022 14:21 - sirien
Pokud by někdo chtěl založit diskusi "Realistický boj: střelné zbraně", tak klidně může ;)


Jezus: jednička a dvojka pohádky jsou - a ironicky, právě tam tenhle trope vlastně neni. (V jedničce je foreshadowed že je Harry Tomem nedotknutelnej - na konci se ho dotkne. To je ale klasickej Čechov.) Otravný to je v rámci rozřešení v sedmičce.
Autorská citace #86
11.1.2022 14:53 - Jezus
Ne, právě že už v jedničce Brumbál na konci Harrymu vysvětlí, proč se ho Raddle nemohl dotknout. A v Ohnivém poháru (čtyřka, už ne pohádka), to Raddle zruší díky Harryho krvi (což by mohl někdo vidět jako symboliku přerodu z pohádky do fantasy a zrušení právě této pohádkové ochrany, ale jako ne :-) ).

Teď moc nechápu, na co v sedmičce narážíš? tam je to o hůlkách, ne? (Navíc ve filmu je to hodně blbě, knížka imho funguje líp).
Autorská citace #87
11.1.2022 14:58 - sirien
Jezus: v jedničce je předesláno že se Voldy "zabil o Harryho" kvůli oběti jeho matky, je to hned z kraje, vysvětluje to Hagrid když jdou na Příčnou ulici. Forshadow následného řešení, Brumbál to tam jen převypráví znovu pro debi- pro pomalejší děti (nejspíš protože to JKR neuměla vepsat dost jasně do té scény - nebo to po ní možná chtěl vydavatel nebo whatever. Každýmu kdo nad tim čtenim přemejšlel bylo zjevný co se děje už když se to dělo.) Ve čtyřce tenhle trope neni, to téma tam je jako obsah zápletky, ale ten trope se tam neobjeví.

V sedmičce Brumbál ze záhrobí žongluje s hůlkama a pěšcema na šachovnici... a velkou pointou je když se Harry nechá v lese Voldym odpravit a tato oběť se počítá stejně jako jeho matky - jen through magic of friendship and love najednou zaštítí všechny v Bradavicích, wow, such logic. Žonglování s hůlkama je pak už jen nějakej detail duelu Harryho s Voldym, ale to je už post-klimatické, situace je v podstatě vyřešena tou obětí.
Autorská citace #88
11.1.2022 15:32 - Jezus
Jsem rád, že se shodneme na tom, že v jedničce je ten trope zpracován dobře, ano i díky forshadowingu etc.
(Jinak chudáci tvoje případné děti, když jim v sedmi letech odmítneš číst u pohádek častá vypravěčská shrnutí, případně jejich obdobu vtělenou do "moudrého starého muže" prostě proto, aby náhodou nevypadaly v tvých očích hloupé :-) )

sirien píše:
a velkou pointou je když se Harry nechá v lese Voldym odpravit a tato oběť se počítá stejně jako jeho matky - jen through magic of friendship and love najednou zaštítí všechny v Bradavicích, wow, such logic.

Ehm, cože? To tam takhle je? Přiznám se, že jsem to už dlouho nečetl - poslední díly jsou takové slabší - ale já měl za to, že šlo o to "vyrazit" z Harryho poslední viteál (Raddle se tím vlastně sám odpravuje). Ostatně Voldemort pak nechá Harryho odnést před poražené "publikum", protože vyhrál.

No a pak dojde k tomu duelu, kde krom hůlkové magie Harry Raddla docela solidně psychicky zdeptá tím, že mu vysvětlí, jak to s těmi hůlkami je. Což i kdyby nebyla pravda, tak pro někoho, kdo to celou dobu řešil, kdo už zase nedokázal svoji nemesis zabít (ani když byla bezbranná), kdo se děsí smrti a při tom před chvílí přišel o svoji poslední pojistku... je docela sada :-)
Autorská citace #89
11.1.2022 15:53 - sirien
Jezus píše:
já měl za to, že šlo o to "vyrazit" z Harryho poslední viteál

Twix, dva v jednom. To se to těžko řeší, když si to ani nepamatuješ :)
Autorská citace #90
11.1.2022 15:59 - Jezus
Asi jsem to vytěsnil, jestli to bylo tak blbé :-) No, asi si to přečtu znova. Každopádně tenhle trope ti teda uznám. A jako chápu, že autorka chtěla asi udělat na konci narážku na úplný začátek, ale teda asi se jí to moc nepovedlo (když mi to nestálo za zapamatování a vás to štve :-D)
Autorská citace #91
11.1.2022 20:35 - RoVan
Jerson: Solomon měl za sebou výcvik a zjevně byl talentovaný střelec, nic proti tomu. Všimni si, jak jsem ten trope formuloval.
Pokud má postava zálibu ve zbraních, vojenský výcvik, chodí na lov nebo je to součástí rozvoje postavy, tak je to úplně v pohodě a mimo tenhle trope.
Autorská citace #92
14.1.2022 08:14 - Log 1=0
Heště jsem si vzpomněl na
Postavy ve fantasy světě čtou knihu/hrají RPG/sledují jiné médium, odehrávající se v reálném světě (obvykle nějaké jeho nudné části) a říkají tomu fantasy.
Autorská citace #93
14.1.2022 08:33 - Necromancer
Log 1=0 píše:

Nebo takovej Damon, co čte Stmívání...
Autorská citace #94
14.1.2022 09:30 - Aegnor
Log: to mi přijde jako dost specifickej trope. Kde se to vyskytuje?
Autorská citace #95
14.1.2022 09:36 - Necromancer
Aegnor píše:

Můj konkrétní případ, jinak nevím...
Autorská citace #96
14.1.2022 14:42 - Count
Mám taky jeden: "Oběť útoku s rukama poslušně podél těla se nechá sežrat/zabít útočníkem a bez sebemenšího náznaku obrany jen procítěně řve, aby to bylo strašidelné."
Autorská citace #97
14.1.2022 15:01 - Tarfill
Counte,
ačkoliv nemám představu konkrétní situace a věřím, že to někde může působit blbě, tak zrovna tohle může být prostě odůvodněno reálným šokem, kdy oběť prostě ztuhne a fakt to může vypadat, že nic pro svou obranu nedělá... tak se lidi chovat můžou...
Autorská citace #98
14.1.2022 19:16 - Log 1=0
Aegnor píše:
o mi přijde jako dost specifickej trope. Kde se to vyskytuje?

Třeba tady.
Moressy o tom měl povídku.
A tady je neúplný seznam podobných věcí.

Ale jo, tenhle trope mě neštve tím, jak je častý, ale jak je blbý.
Autorská citace #99
14.1.2022 19:32 - Aegnor
Log: ale no tak ... Humans and Households jsou super. :-) Zrovna tuhle sérii jsem vnímal jako narážku na to, jak nesmyslně se průměrná RPG grupa ve fikci chová.
14.1.2022 21:29 - Count
Tatfill: Třeba všechny horory od Lucio Fulci.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.092188119888306 secREMOTE_IP: 52.205.218.160