Střípky

sirien
9.1.2022 15:15
"Tropes", které nesnášíte
V jedné nedávné RPG kampani se objevila možnost přeskakovat do cizích těl. Spoluhráčka se obratem osypala s tím, že by z toho byla ráda co nejvíc vynechána. Trochu mě to zaskočilo a tak mi vyjasnila, že "trope" (klišé, typický motiv...) výměny těl prostě nesnáší. Žádné trauma, žádné drama... prostě jí to leze krkem.

...a mě vlastně napadlo, že také mám některé "tropes", co se v seriálech (a filmech - a knihách...) neustále opakují, ale já skřípu zubama ihned, co je vidim - přijdou mi "přehrávané", používané z lenosti a nedostatku vlastních nápadů a divácky otravné.

...a tak jsem si řekl, že si můžeme udělat nominace a anketou se podívat, jak moc jsme v tom nebo onom sami :)

Hlasujte pro danou věc, pokud:
  • jí fakt nesnášíte
  • ...a to i když je snad udělaná dobře
  • ...a to prakticky bez výjimek

V seriálech, filmech, knihách... nesnášim:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 100 bodů.
Výměny těl, posedávání a vydávání se za jiné postavykladné body5
Ztráta schopností protože protokladné body20
Povinná písnička (v pohádce, nebo jinde), #4kladné body18
Povinný románekkladné body12
>Překvapivá< změna strany některé postavykladné body5
Vánoční (popř. jiné weird) epizodykladné body5
Vyvolení co jsou poslední šancíkladné body18
Zahazování střelných zbraní kvůli ruční férovcekladné body18
Profesionálové chovající se jako amatérský blbcikladné body37
Zabíjení postav bez logiky pro lacině drsnej dojemkladné body12
Útoky bez efektukladné body4
Dávání prostoru nepřátelům (vstávání, proslovy...)kladné body7
záporák (mastermind) dělající kokotské chybykladné body16
Pro frustraci diváka protahované umělé drama (#27)kladné body10
Bezdůvodně se rozdělíme abysme umřeli po jednomkladné body10
>Sofistikované< plány co sou série random nesmyslůkladné body15
Nesmyslné reverzní držení mečů (aj. zbraní)kladné body4
Záporák poražen pomocí power of love / friendshipkladné body12
Civilista co vezme zbraň a kosí armádykladné body7
Hrdina co objevuje nové schopnosti když se to scénáři hodíkladné body10
V dětství či při porodu umírající rodičekladné body5
fantasy postavy hrající RPG o realitě (atp.)kladné body1
(pohádkový) král idiot / sabotér snahy hrdinůkladné body1
Přehnané zabíjení civilistů / collateral damagekladné body0
Zobrazení mučení jako efektivního nástrojekladné body4
>Pozitivní< románky s creep faktorem (stalking, znásilnění...)kladné body3
Zabití mentora pro efekt / zoufalství / atp.kladné body0
Fake smrt a návrat / znovuzrozeníkladné body2
Vězeňský a zajatecký dílykladné body1
14.1.2022 22:12 - Log 1=0
Aegnor:
Je to nad rámec kritizovaného tropu, ale v HnH, alespoň v půlce prvního dílu, dál jsem se nevydržel koukat, reagují na běžné věci (auta) jako na velkou podivnost. Jasně že jo, když hráči nemají jak vědět co je normální (i když to jejich postavy vědět musí, na rozdíl od hráčů v tom světě žijí) a PH jim to popíše bez kontextu. Takže sorry, ale já tam vidím PH, co trollí své hráče. A na tom nevidím nic extra zábavného.
15.1.2022 12:51 - Jezus
Ale o tom to právě je - je to satira tohohle špatného GM přístupu. Určitě to dokoukej, jsou tam narážky i na jiné věci (třeba jaký je rozdíl mezi "rasou" Američan a Kanaďan :-D ).


Ale motiv postav, které se v tom světě chovají nelogicky a přehnaně je ústřední. A není to jen z viny GM. "Vidím neznámý lektvar - vypiju ho, je taky klasický přístup k hraní" :-D
21.1.2022 00:58 - Corny
V dětství nebo při porodu umírající rodiče.
"Jeho matka ale umřela při porodu", "Jeho rodiče srazilo auto ještě když byl děcko", apod.
21.1.2022 01:21 - Naoki
To musíš výsloveně zbožňovat Disneyovky :D
21.1.2022 10:13 - Tarfill
Corny píše:
V dětství nebo při porodu umírající rodiče.

Tak k tomu ještě patří typicky americká hláška:

"Táta nás opustil, když jsem byl malej..."

Všimli jste si, že spoustu rodin v Americe tátové opouštějí, když jsou děti malé...? ;-)
21.1.2022 10:51 - Quentin
LokiB píše:
postava, která má převahu v boji na blízko, soupeře zcela dominuje, vezme oponenta a ZAHODÍ ho efektně do dálky ... aby mu dala šanci se zmátořit, než k němu zase dojde.

Hlasuju tohle přidat do ankety. Big bad guy, co insta-killuje extras, vezme hlavního hrdinu pod krkem a zahodí, protože plot immunity, je fakt bolest. A je to hodně časté.
21.1.2022 10:56 - Quentin
BTW na první pohled ta anketa vypadá jako roast druhé série zaklínače :D (a docela zaslouženě)

Jinak bych přidal ještě teleportaci ve stylu posledních sérií GoT nebo toho druhého Witchera.

Ale to není trope, spíš jen obyčejná chyba.
21.1.2022 12:41 - sirien
Quentin: technicky vzato by to měla být položka "útoky bez efektu", kde bylo právě bezúčelné házení zmíněno. (Bohužel existující položky nemůžu editovat abych to tam doplnil :/ )

Corny: sirotci, ok, máš to mít... :)
21.1.2022 12:45 - Log 1=0
A to moje tam nedáš?
21.1.2022 13:28 - sirien
Log: a, sorry, přehlídnul sem... máš to taky mít :)
21.1.2022 14:18 - MarkyParky
Hlas "Vánoční nebo jiné epizody" je schizofrení.

Vánoční epizody bývají opruz.
Haloweenské bývají dobré.
21.1.2022 14:53 - sirien
jedinej způsob jak to předělat je tu položku smazat a nahodit znovu, čímž ale resetuju její hlasy :(
21.1.2022 15:03 - MarkyParky
Zas tak důležité to není. Jen mě to napadlo při vyplňování.
21.1.2022 19:20 - Vaarsuvis
Já zase nesnáším tropu, že domácí násilí je ok, dělá-li ho žena.

A v českých pohádkách zas nesnáším klišé, že král je idiot a/nebo sabotuje práci protagonistů. (holt smutné dědictví komunismu)
23.1.2022 00:57 - LokiB
Král Artuš - Legenda o meči (od Guy Ritchie) ... tak asijský vedoucí bojové školy, černý "první rádce", jsou už taky dost profláklý (první stále ještě víc než druhá).
23.1.2022 12:10 - Gurney
Románky začínající stalkingem nebo přímo znásilněním dělají z některých starších filmů/seriálů dost psycho podívanou a některým postavám zamýšleným jako sympatické dost creepy rozměr.

Mučení jako ultimátní nástroj k získávání informací, potažmo drsňáčtí hrdinové, kteří se tímhle způsobem doberou informací o evil plánu, aniž by o něm předtím cokoli věděli (a měli s čím porovnat výpověď), aka totální americká post 9/11 propaganda.

A když na to přijde, tak vlajky v pozadí každého záběru a nacionalisticky oslavné proslovy začaly být zpětně ještě směšnější, když je začali napodobovat Rusové a Čínani.
23.1.2022 13:19 - Quentin
Zbytečné vraždění / collateral damage. Od určitého počtu mrtvých civilistů už ta záchranná mise možná nestála za to.
23.1.2022 13:34 - sirien
Gurney: pls, mučení se naprosto běžně vyskytovalo i v pre-9/11 filmech a seriálech a bylo tam prezentováno jako efektivní nástroj získávání informací. Jakože trope Ti neberu, ale vnímat ho jako něco moderně-politického mi přijde mimo.

Ohledně vlajek a patetickejch proslovů... tam si nejsem moc jistej jak moc to je reálně "trope", když v USA zjevně ty vlajky reálně jsou fakt úplně všude a amíci se v nich vyžívaj.

Ohledně creepy románků... stranou toho, že to podle všeho naplňuje mnohé fantazie kdekoho na obou stranách, nejsem si jistej jak moc to je jen případ starých věcí :D. Nicméně, popravdě se mi teď nic moc z tohodle trope ze "starších" věcí nevybavuje, neměl bys nějaký příklad?
23.1.2022 13:35 - sirien
Vaarsuvis píše:
Já zase nesnáším tropu, že domácí násilí je ok, dělá-li ho žena.

...emmm.... pořád jsme ještě žánrově web-in-topic, nebo tohle už sklouzlo do roviny různých generických (českých) komedií a fun-drama seriálů?
23.1.2022 13:56 - Necromancer
Smrt/porážka mentora/vůdce, aby bylo demonstrováno, že i ti nejmocnější hrdinové nemají šanci, a pro cílené rozšiřování beznaděje.
Brumbál
Gandalf
Aslan
Morfeus
Obi-Wan
...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.097402095794678 secREMOTE_IP: 3.93.173.205