[podcast] Dinosaurium obskurních světů

Ahoj všichni!

Rozjeli jsme s Markusem nový podcast, kde si budeme povídat o inspirativních světech, dobrodružstvích a jiné RPG herních produktech. Nejsou to recenze, jako spíš diskuze o věcech, které podle nás stojí za to poznat, prozkoumat a nechat se jimi inspirovat.

Odebírejte nás na:
Anchor.fm
Spotify
iTunes / Apple Podcasts
Google Podcasts
...a prakticky jakékoli další podcastové platformě.

Kontaktujte nás:
--> V téhle diskuzi!
--> Na RPG Foru
--> Na Instagramu
Napsal: Vandal
Autorská citace #1
10.1.2021 22:24 - Vandal
1. Epizoda

Začínáme tématem, které je naší srdeční záležitostí: setting Planescape!

V tomhle díle probíráme základní krabici Planescape, zmíníme další rozšiřující příručky a debatujeme nad obecnou tématikou settingových příruček a jak je využíváme ve svých hrách.

P.S. v příštím díle nás čeká dlouhá cesta až na konec světa!

ODKAZY

- Planescape v RPG Databázi

- Český překlad

- Originál ke koupi
Autorská citace #2
23.1.2021 12:10 - Vandal
Ep. 2: Ultraviolet Grasslands

Vyrazte s námi z Fialového města na západ, přes Ultrafialové savany až do Černého Města na konci světa! V téhle epizodě se podíváme na Ultraviolet Grasslands (2020), psychedelický sci-fantasy svět s důrazem na cestování.

ODKAZY

- Ultraviolet Grasslands v Databázi RPG

- Domovska stranka UVG

- Ultraviolet World, aplikace na Dungeon World (nikoli Apocalypse World, jak Markus mylně tvrdí v epizodě)
Autorská citace #3
24.1.2021 15:32 - RoVan
1. Vím že odkazujete na RPG forum, tam ale nejsem, takže to hodím sem.
Na první epizodu jsem nereagoval, přestože se to poslouchá dobře, (Planescape je mi dobře známý), ale byl jsem zvědavý co uslyším příště.
Musím říct, že pto druhý díl jste vybrali hezký setting, o který mainstream hráč jako já jen tak nezavadí. Velké plus za spoustu zajímavých mechanik, co se dá vykrást a implementovat do jiných systémů. Těším se co vyberete příště.

2. Nikde jsem nepostřehl jak často budete podcasty vydávat - jestli to bude 'jak to vyjde' nebo plánujete nějakou pravidelnost (1x měsíčně / každá 3. sobota / whatever).
Autorská citace #4
24.1.2021 15:52 - Vandal
Ahoj, diky za reakci, radi slysime, ze to ma nejaky smysl.
Sami jeste ladime a hledame idealni format a dal chceme pokracovat v hledani zajimavych veci. To, co pises je presne nas cil - priblizit malo znamy veci.

Momentalne mame v planu vydavat dil kazdych ctrnact dni.
Autorská citace #5
6.2.2021 17:43 - Vandal
V další epizodě podcastu Dinosaurium obskurních světů mluvíme o White Plume Mountain. Pasti, překážky a zapeklité příšery! Vyrazíme do hlubin jeskyně v nitru sopky, legendárního dobrodružství v žánru srandadům.

Poslouchejte nás na:

- ANCHOR
- SPOTIFY
- APPLE PODCASTS
- GOOGLE PODCAST

...a prakticky jakékoli další podcastové platformě.
Autorská citace #6
7.2.2021 11:34 - efram
Díky za další podcast. Super poslech. Za mě je váš pořad na profi úrovni a i když vámi probírané světy, příběhy, dobrodružství znám, dá si je poslechnu. Jsem zvědav co bude dále.
Autorská citace #7
7.2.2021 19:00 - Vandal
Diky, "profi uroven" je skvele slyset, zvlast kdybys videl, jak to tady bastlime :) budeme se snazit udrzet latku. Priste se zase mrknem na neco moderniho.
Autorská citace #8
7.2.2021 19:05 - efram
Netvrdím, že sjem nějaký znalec, ale poměrně dost času věnuji mluvenému slovu a vám je prostě dobře rozumět. Cením i to jak si nahráváte ve stavbě toho rozhovoru/recenze a že jde o vyvážené sdělení.
Autorská citace #9
8.2.2021 07:59 - Pan Bača
jen pro info: celý Zející portál už čeká jen na zveřejnění (včetně Hory Bílého chocholu)
Autorská citace #10
20.2.2021 17:39 - Vandal
Jak vypadá slovanská mytologie na LSD? Polevici v žitném poli, medvědi s halapartnami a mezisféričtí elfští šišouni! V další epizodě podcastu Dinosaurium obskurních světů se vypravíme do Slumbering Ursine Dunes, dobrodružné oblasti pro hru Labyrinth Lord.

Poslouchejte nás na:

- Anchor
- Spotify
- Apple Podcasts
- Google Podcasts
...a prakticky jakékoli další podcastové platformě.

ODKAZY:

- Slumbering Ursine Dunes v Databázi RPG

- Autorův blog s dalšími články a produkty k tomuto světu: http://hillcantons.blogspot.com
Autorská citace #11
21.2.2021 20:35 - Count
Při práci v garáži jsem dnes poslechl všechny díly a jsem vysoce spokojen. Příjemné hlasy, kultivovaný projev bez skákání do řeči, slovních vycpávek a vmetků. Oba si dobře nahráváte a je potěšení vás poslouchat. Při vzpomenutí Michaela Moorcoca a Elrica z Melnibone jsem si uvědomil, že tu knížku mám v knihovně, ale nikdy jsem ji nevnímal jako "pulp". Brzy si ji přečtu znovu abych porovnal, jakou deformaci Tolkienem jsem za ty roky utrpěl. :-)
Autorská citace #12
28.2.2021 18:21 - Dukolm
Dobrá práce k manuální práci se posloucháte dobře, máte na seznamu i svět z Blades in the Dark třeba?
Autorská citace #13
28.2.2021 23:01 - Markus
Dukolm: Díky, dobrá poslouchatelnost nás těší. :) Co se Blades týče, za sebe říkám spíš be (ale třeba mě Vandal přesvědčí). Potíž je v tom, že my se věnujeme herním "produktům" (ve smyslu, že si vezmeme konkrétní knížku a tu rozebereme) a vědomě jsme se rozhodli neřešit RPG hry (ve smyslu "systémy"). Pořad o Blades by podle téhle logiky měl být především o Blades, což je mimo naše zaměření. A zas takoví střelci, abychom ze hry vyrvali jenom její setting a mluvili o něm nezávisle na hře, pro kterou je určený, zase nejsme. Kor když ta hra je oproti tradičním dobrodružným hrám dost jiná, takže bychom primárně museli řešit, jak funguje svět v kontextu hry, pro kterou je určený.
Autorská citace #14
28.2.2021 23:30 - Corny
Já bych se toho settingu u Blades trochu bál i v tom, že u Blades je setting hodně takové obecné lešení s pár pevnými body, než nějak pevně daný svět, a co hra, to jiné reálie (ostatně ani není pevně dané měřítko toho města).
Autorská citace #15
28.2.2021 23:37 - Markus
My jsme pořád dost zakotvení v tradičních dobrodružných hrách typu DrD nebo DnD. Ale dokážu si klidně představit, že se podíváme na produkty třeba pro WFRP nebo GURPS. Mají pořád podobnou logiku a předpokládají dost podobný styl hry, takže se dají vzájemně vykrádat. A hlavně my hodně posuzujeme jejich herní využití a tohle je prostě herní styl, který oba hrajeme a kde si to troufáme posuzovat.

S Blades už se dostáváme na pole her, které fungují úplně jinak a asi není dobré posuzovat jejich materiál optikou tradičních her. To už by byl vážně spíš námět na nějaký pořad o různých RPG hrách. Kterému bych fandil a rád bych si ho poslechl, ale my míříme trochu jinam.
Autorská citace #16
1.3.2021 08:59 - Vandal
Vidim to podobne jako Markus. Ne ze bych to nepovazoval za zajimave, ale tyhle "pribehovy" hry na bazi Apocalypse Worldu a moves jsou pro me osobne dost neuchopitelne a moc mi nefunguji, takze bych mluveni o nich radeji prenechal nekomu, kdo se v nich vyzna lepe. Ale nikdy nerikej nikdy, ze.
Autorská citace #17
1.3.2021 11:52 - sirien
Blades neběží na AW (PbtA), ale jsou svůj vlastní systém který funguje hodně jinak a dal vzniknout vlastní herní rodině Forged on the Dark (FitD). FitD se vyvinuly z PbtA, ale je v nich dost rozdíl (a fungují o hodně líp a snáz v mnoha směrech).

To jen tak fotografické okénko, proč to nechcete dělat je samozřejmě pořád stejné a pochopitelné.
Autorská citace #18
7.3.2021 18:07 - Vandal
Lesy se noří do mlh, ve tmách vyjí vlci a nad smutnou vesnicí se tyčí věže hradu, kde na cimbuří stojí bledá postava ve vlajícím plášti. Dnes si povídáme o legendárním upírském modulu Ravenloft a jeho reinkarnaci o čtyřicet let později do kampaně Curse of Strahd.


Poslouchejte nás na:

- https://anchor.fm/dinosaurium/
- https://open.spotify.com/show/6KU64YYVtuX8qgcblr703n
- https://podcasts.apple.com/cz/podcast/dinosaurium-obskurních-světů/id1547852577?l=cs
- https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9hbmNob3IuZm0vcy80NWY1MzdjNC9wb2RjYXN0L3Jzcw==
...a prakticky jakékoli další podcastové platformě.

ODKAZY

- Ravenloft v Databázi RPG: https://rpgforum.cz/anotace/ravenloft-modul

- Curse of Strahd v Databázi RPG: https://rpgforum.cz/anotace/curse-strahd
Autorská citace #19
8.3.2021 22:06 - sirien
ok, tak sem si našel čas si vás i poslechnout (resp. činnost u které mi nevadilo mít puštěný zvuk na pozadí bez videa a díl co mě zajímal) a musím říct, že to máte udělané moc hezky (techniky, pojetím... "režijí" nebo "scénářem" nebo jak to říct). TAK hezky, že ani já který mám standardně problém s poslechem mluveného slova bez videa - a to i od fakt výborných vypravěčů - sem neměl (moc) problém tu hodinu udržet pozornost, což jako - nice.

Jen bych k tomu Ravenloftu poznamenal, že to že je Strahd definovaný jako prostě záporák není jen protože by Hickmanovi byli věřící - ostatně viz celé Dragonlance kde je vidět, že se nad svou víru jako autoři dokáží velmi dobře povznést - popř. ji zakomponovat zcela nerušivým způsobem (celá morální složitost Raistlina a jeho mnoha skutků a celého života, polytheistický panteon, který až někde v mnohem pozdějších knihách byl ukázán že jakože tam někde je jeden tvůrce, ale to byl až hodně post-retcon...) - to že je Strahd záporák je hlavně otázka stylizace a atmosféry, která byla zamýšlená a cílená.

Jak dokonce píší přímo v úvodu Curse of Strahd - Strahd má být původní typ upíra ze staré školy, tak jako Dracula - prokletá bytosti, záporák, někdo tak zlý, že mu ani nebylo dovoleno zemřít, prokletý za vlastní skutky v době svého života, nenapravitelný, nevykoupitelný. Odkazují k modernímu pojetí upírů jako protagonistů (nejspíš v odkazu k Vampire RPG, ale hlavně asi v odkazu k Vampire diaries a jiným YA románům, mnoha dalším seriálům jako Moonlight aj.) popř. jako tragickým postavám a říkají, že tahkle to fungovat nemá, právě protože tohle má být goticky hororový příběh.

Osobně bych v tom fakt moc víc jinýho než jednoduše autorský estetický záměr nehledal.
Autorská citace #20
9.3.2021 08:08 - Vandal
Dekujeme! Radi slysime.

Jinak s tou stylizaci mas pravdu, ja to tam trochu taky nakousl, ze me to osobne nevadi, a puvodne jsem mel v planu o tom mluvit, ale nakonec nevysel cas (nesnasim ctyrhodinovy podcasty, tak jsem stanovil limit tech 50 minut)
Autorská citace #21
9.3.2021 12:28 - Markus
Siriene, díky za upřesnění.

Odpustím si tedy kauzalitu Mormoni > Černobílá morálka. Máš pravdu, že Hickmanovi to mohli udělat černobílé kvůli žánrové stylizaci.

Nezávisle na tom jsem ale chtěl říct, že to dílo skutečně obsahuje spoustu křesťanských motivů. Jednak je to samotný Strahd s jeho motivem hříchu, v tomhle případě naprosto neodpustitelného a nevykupitelného (předurčení k záhubě - musí být zabit). Pak samozřejmě veškeré náboženské prvky v modulu (kostely, kaple, funkce víry proti upírovi) jsou křesťanské vším jen ne jménem. A finální scéna s nanebevzetím je jasná.

Jen jsem na to chtěl upozornit. Nemělo to vyznít jako odsudek, ale jako popis - tohle dílo prostě má silné křesťanské motivy.
Autorská citace #22
9.3.2021 12:36 - Gergon
Opět skvělý díl a díky za něj.
Padla tam otázka "jak hrát geniálního stratéga Stráda aniž by zabil postavy v první místnosti". Já jsem to při čtení pochopil tak to dobrodružství, že Strád si s postavama hraje jako kočka s myší. Je to geniální stratég, který se baví tím, jak se dobrodruzi snaží pohybovat po hradu a on jim může klást překážky a hnát je kam se mu zachce a občas na ně vyběhnout a pobouchat je a zase se ztratit a čekat co budou dělat dál. Asi jako filmová série Saw =)
Autorská citace #23
9.3.2021 13:12 - sirien
Markus: jasně, ty křesťanské motivy tam najisto sou - ale osobně musim říct, že kdyby mi DM řekl "jdeme hrát temnej gotickej horor s upírem" a pak tam tyhle motivy nebyly, tak bych se cítil možná až ošizeně. Zvlášť, když to má pseudo-východoevropskou stylizaci. Co tim chci říct je, že je super žes to zmínil, protože třeba já osobně to vnímám jako pozitivum toho modulu a jeho silnou stránku (a to jak dneska tak i historicky v kontextu toho že to byl jeden z prvních - nebo první - příběhový modul).


K tomu, co píše Gergon - mě to tak vyznělo taky. Že Strahd je vlastně v důsledku té kletby dost otrávenej svym neživotem a zaprvé už má za to, že vlastně neni porazitelnej běžnejma smrtelníkama, protože hraje jinou ligu, a zadruhý se nudí a snaží se najít si nějaké rozptýlení v monotónní Barovii kde se dny opakují v takřka nerozližitelné šedosti a čas nekonečně splývá. Ten setup chápu v takovym tom stylu hry kočky s myší - extra mocnej záporák s předem definovanými a příběhově smysluplnými slabinami si s váma hraje a plánuje vás zabít, pokud včas nenajdete způsob jak ho v jeho převaze zaskočit a smrtelně překvapit.

(Jakože... dává to smysl, není to dokonale elegantní, ale jak jste sami říkali - je to jeden z prvních modulů a i jeho remake se snaží udržet původní feeling, takže v tomhle směru tomu sem ochotnej dát volňásek.)
Autorská citace #24
9.3.2021 13:22 - Šaman
Offtopic o "našem Strahdovi":

Koukám, že jsem byl na náš klon Strahda ještě hodný (resp. na postavu jím inspirovanou).
Jeho prokletí znělo, že bude trpět (a být nesmrtelný) "dokud v sobě nenajde opravdovou lásku". Což, pravda, nebyla jaho silná stránka a byl temným knížetem celého kraje mnoho století.
Několik reinkarnací Tatyany mu zemřelo na dosah a jeho posedlost z něho dělala zajímavého záporáka (zvlášť, když se hráči dozvěděli jeho příběh).

Ale pak povstalo ještě větší zlo (takový Sauron, kdyby byl nekromant) a to se našeho "Strahda" snažilo zotročit. Uvěznilo další Tatyanu a Strahd za její vlasy musel plnit úkoly. To se mu hodně nelíbilo a rozkazy plnil tak, aby z nich ten, co mu velí, měl co nejmenší úžitek. Tak se také stalo, že nechal žít družinu, která se mu připletla do cesty, protože mu nikdo explicitně nepřikázal je zabít. Jen ji potrápil a dal najevo absolutní převahu.

Nakonec se ale prokletí podařilo zlomit, když družina osvobozovala "Tatyanu" (na objednávku jejího snoubence, nikoliv kvůli kletbě). Záporák ji chtěl raději zabít, než by ji nechal utéct a tehdy zasáhl Vlad (Strahd). Vrhl se do souboje s bytostí o řád vyšší (a že takových ve světě moc nebylo), i když neměl šanci ji porazit se slovy "nenechám tě jí ublížit!". Družina s Tatyanou utekla, prokletí pominulo a Vlad byl usmažen na prach. Řekl bych, že byl sám rád, že po staletích našel klid.


Strahd byl hlavní inspirací, aspoň na začátku. Další pak samotný Dracula a jeho muzikálová verze.

V jedné kampani byl klasický nezlomný záporák, v kampani o pár století později už jen velmi nebezpečný protivník, kterého už ale aktivní šíření zla přestalo bavit. Myslím, že i na upíra občas přijde krize středního věku a prostě už ho neuspokojuje ďábelský smích a plenění široko daleko. Ničil jen ty, co se mu pletli do cesty.

Ve chvíli, kdy povstalo čerstvé a ještě větší zlo, tak se postupně měnil az skoro na antihrdinu. On to zlo také nenáviděl, v tom měl s družinou společný zájem ho odstranit. Jen to dělal po svém, temným způsobem.

Podle hráčů to byl zatím nejvýraznější záporák, kterého měli čest poznat. A báli se ho víc, než toho absolutního zla, co jim teď ničí svět.
Autorská citace #25
9.3.2021 13:49 - sirien
a... to je přesně to romantické vykoupení, o kterém Strahd samotný být nemá :)

Jinak problém s absolutním zlem často bývá, že prostě nepůsobí personifikovaně. Je mnohem snazší bát se konkrétního protivníka který má tvář a zájmy a vztahy u kterého člověk chápe pro co je ochotný zajít až za hranu, než absrtaktního zla bez tváře (byť třeba je zosobněné nějakou entitou) - i v literatuře jen málo autorů kdy zvládlo vykreslit abstraktní lzo skutečně hrozivě.
Autorská citace #26
9.3.2021 14:04 - Šaman
S tím prvním nepolemizuji, ale přiznám se že už při tvoření našeho Vlada jsem věděl, že jednou přijde vykoupení a jak by k tomu mohlo dojít. Jen jsem nevěděl kdy.
(A taky jsem nechtěl, aby nám ve světě něco strašilo do konce světa. Všechno je pomíjivé. Byl to sice prvek gotického hororu, ale svět jako celek se řídí jinými pravidly. Staré musí nakonec ustoupit, aby mohlo přijít nové. Dobro i zlo, hrdinové i záporáci.)

To druhé potvrzuji v plném rozsahu.
Autorská citace #27
9.3.2021 14:14 - LokiB
Strahd je nevyhnutelne znicen, to je soucast pribehu. Nemuze tedy strasit naveky.
Autorská citace #28
9.3.2021 14:21 - Gergon
LokiB píše:
Strahd je nevyhnutelne znicen, to je soucast pribehu. Nemuze tedy strasit naveky.

není pravda:
"Strádův návrat - Esmeraldino podezření se ukáže být správné. Strádovo zničení je pouze dočasné, protože jeho kletbu není možné tak jednoduše ukončit. Díky smlouvě s prastarými Temnými silami nabude po několika měsících znovu svou podobu. Stane se tak po dostatečně dlouhé době, aby si obyvatelé Barovie uvědomili, jaké to je žít život v naději. Barovii po Strádově znovuzrození opět zahalí mlha a její obyvatelé znovu propadnou děsivému zoufalství. Strád si pamatuje svou porážku a začne osnovat pomstu."
Autorská citace #29
9.3.2021 14:32 - Šaman
Ok, výše popsaný Vlad není Strahd. Nechtěl jsem ani rozvířit diskuzi, spíš taková úvaha nahlas, že i v temných upírských příbězích (žádné třpytky) mám rád možnost vykoupení a pominutí kletby atd…
Jinak naše Vladova kletba byla vyslovená tak, že pokud by nebyla zlomená, strašil by opravdu navěky. Mimochodem vyslovila ji zákonně dobrá kněžka ve chvíli, kdy jí Vlad zabil manžela a ona kvůli němu skočila z hradeb a nejspíš to jako skutečnou kletbu ani nemyslela (rozhodně neuměla proklínat). Ovšem síla emocí, její oběť, možná zásah jejího boha… způsobily, že Vlad získal nesmrtelnost, kterou poměrně brzo začal nenávidět.
Autorská citace #30
9.3.2021 14:42 - Gergon
Aha, pardon, myslel jsem že stále mluvíme o Strádovi =) moje chyba.
Autorská citace #31
9.3.2021 14:47 - Šaman
Ne, jen jsem si zavzpomínal na záporáka jím inspirovaného. A souviselo to s diskutovanou stylizací a křesťanským pojetím hříchu a vykoupení v gotickém hororu, o kterém šla řeč předtím.
Prostě jsem si udělal z podobného motivu trochu sluníčkovější závěr.
Autorská citace #32
9.3.2021 15:04 - Gergon
Ale LokiB jmenuje přímo Stráda. Takže ta odpověd byla asi spíš na něj, co jsem psal.
Autorská citace #33
9.3.2021 16:38 - LokiB
Jj, beru, že to bylo na mě a že jsem se mýlil a tuto část 5E verze neznal. Nepamatuju se, jestli byla v 2E verzi, kterou jsme hráli. Ale už to tu nebudu dál plevelit, diskuse je k danému kanálu a ne upírovi, mizím do mlhy.
Autorská citace #34
21.3.2021 19:27 - Vandal
ep. 6: Veins of the Earth

Hluboko pod nejhlubšími jeskyněmi se táhnou žíly země, obývané prapodivnými mimozemskými tvory a mnoha různými odnožemi tmy. Veins of the Earth jsou bestiář a sada nástrojů pro hraní v podsvětních hlubinách. Pojďte se s námi přenést do končin, které nikdy neviděly slunce.


Poslouchejte nás na:

- https://anchor.fm/dinosaurium/
- https://open.spotify.com/show/6KU64YYVtuX8qgcblr703n
- https://podcasts.apple.com/cz/podcast/dinosaurium-obskurních-světů/id1547852577?l=cs
- https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9hbmNob3IuZm0vcy80NWY1MzdjNC9wb2RjYXN0L3Jzcw==
...a prakticky jakékoli další podcastové platformě.

- Veins of the Earth v Databázi RPG: https://rpgforum.cz/anotace/veins-earth
- Autorův blog False Machine: http://falsemachine.blogspot.com
- Monster Menu: Co se stane, když budete jíst monstra z Veins. Jeden z mnoha fanouškovských doplňků k Veins: https://coinsandscrolls.blogspot.com/2017/08/monster-menu-all-part-2-veins-of-earth.html
Autorská citace #35
1.4.2021 17:10 - Markus
Vaše nejniternější přání byla vyslyšena!Vítej, dobrodruhu! Vydej se s námi do první české jeskyně, jaká kdy pro RPG hry vznikla. Čeká tě nejen poznání největší tuzemské legendy, ale i nostalgické vzpomínání na doby huňáčů modrých a hnusů plíživých.

Poslouchejte nás na:

- https://anchor.fm/dinosaurium/
- https://open.spotify.com/show/6KU64YYVtuX8qgcblr703n
- https://podcasts.apple.com/cz/podcast/dinosaurium-obskurních-světů/id1547852577?l=cs
- https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9hbmNob3IuZm0vcy80NWY1MzdjNC9wb2RjYXN0L3Jzcw==
...a prakticky jakékoli další podcastové platformě.

ODKAZY

- Dobrodružství v Bílém hradě v Databázi RPG: https://rpgforum.cz/anotace/dobrodruzstvi-v-bilem-hrade

- Stáhněte si ho tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=111&t=10256

- Dračí doupě v Databázi RPG: https://rpgforum.cz/anotace/draci-doupe

- Markusova stařičká recenze na DrD: https://rpgforum.cz/clanky/draci-doupe-po-20-letech-recenze-legendy
Autorská citace #36
1.4.2021 17:55 - RoVan
Ejj, aprílový podcast jsem od vás skutečně nečekal...
Zvážím-li datum, ideální volba :D

Abych obživil své rčení - Bílý hrad není dobrodružství, ale meme.

EDIT 1: Šimek a Grossman české RPG scény...
Autorská citace #37
1.4.2021 18:17 - Jerson
RoVan píše:
Šimek a Grossman české RPG scény...

Přesně takové vyjádření jsem hledal :-)
Autorská citace #38
1.4.2021 21:05 - sirien
Markus: žes byl do DrD zažranej a hned druhej den se na něj vrhnul je dané prostě tím, že Tě to nadchlo - to se Ti může stát s jakoukoliv hrou :)

Vandal: explodující kostku si měl třeba už v Shadowrunu (sice tam byly dicepooly, ale jednotlivé kostky běžně explodovaly - a byly to k6 :) )
Autorská citace #39
1.4.2021 21:44 - Vandal
Ha, me Shadowrun uplne minul, dobry vedet. Ja fakt myslel, ze to meli z Clovece nezlob se :D (coz je stejne dost mozny, kdyz uvazim vydani Shadowrunu)

EDIT: jako nic proti explodujicim kostkam, legit mechanika, spis se dodnes bavim na tema trololo situacema, ktery to generovalo v DrD
Autorská citace #40
1.4.2021 21:58 - sirien
Vandal: no zas já neříkám, že to v DrD neměli z Člověče :D Popravdě - přijde mi to zcela vážně jako nejpravděpodobnější varianta.

Jen jsi říkal, že to "není nikde jinde", tak poznamenávám, že ve skutečnosti je a bylo už tehdy (ne u nás, ale obecně ano). Je ale pravda že se to příliš nerozšířilo a i dicepoolová rodina samotná (...WoD...) tenhle koncept pak z části opustila - pozdější SR (4+) si ho IMO nechaly spíš už jen z tradice.
Autorská citace #41
1.4.2021 21:59 - Aegnor
No, nWoD má "explodující dice pool". :-)
Autorská citace #42
1.4.2021 22:12 - sirien
...a vidíš, true. Ale třeba Exalted to taky neměly a 5WoD už ho zase opustil a zjednodušil to na dvojitou hodnotu (stejně jako Exalted) a možnost kritovat. Zjevně ty explodující rerolly nejsou v designové oblibě. Což docela chápu, ono implementovat je tak, aby byly smysluplné, je poměrně těžké - resp. z opačné strany je minimum případů, kde se hodí je implementovat a nejde to udělat jinak.

Shadowrun to zvládá, protože jede d6 dicepooly s TN co můžou jít vysoko přes 6, což tomu pak dává nějaké chování kterého bys jinak moc nedosáh, ale ten nWoD to obvykle statisticky brutálně zredukuje. Jakože ano, teoreticky můžeš naházet explodující sérku, zejména na 9-again to fakt potěší, ale za dlouhý roky co nWoD hraju pamatuju fakt minimální hrstku případů, kdy se to stalo - a ta radost z toho není tak výjimečná aby jí nedokázala nahradit jiná, rozumnější a herně rychlejší mechanika (5WoD crit na double-nulách)
Autorská citace #43
1.4.2021 22:33 - LokiB
Celý Savage Worlds jedou od začátku na explodujících kostkách. V podstatě všechny hody ... ověření, opositní hody, útoky, damage ... jsou explodující. A ti co hrají SW to mají rádi :)
Autorská citace #44
1.4.2021 22:52 - Aegnor
Vandal, Markus: Jako, já podcasty moc nesleduju ... ale když už jste dneska seriózně probírali Bílý Hrad, tak jsem si řekl, že vás vyzkouším. A jako za mě naprosto výborný. Říkám si, že až budu mít chuť si něco pustit, tak vezmu nějakej další díl vašeho Dinosauria.
Autorská citace #45
1.4.2021 23:52 - ShadoWWW
Souhlasím s Markusem, že PPZ měla jistou podivně potrhlou atmosféru, kterou PPP už ztratila, protože se začala brát vážně a od Basic DnD utekla k AD&D.

Kdo chtěl vtip a poetično "pro pokročilé", ten musel sáhnout po Šavlozubé veverce. Tam našel tu poťouchlou atmosféru "pod širým nebem" a nakonec i "s experty" v budování panství a hradů.

Naopak Dech draka měl ten seriózní tón, ale byly v něm články, které docela dobře rozšiřovaly pravidla v příručkách. Legendární byly Lexikony černé magie, Počasnická kouzla, Nová pravidla pádu z výšky nebo Jednoduché pravidlo (vzorec), kterým mohl kouzelník při přestupu na novou úroveň vyměnit nová kouzla za víc magů (nebo naopak) nebo vyšší pravděpodobnost sesílání kouzel.

Jak někteří šli cestou vypouštění pravidel a jiní cestou homebrew, tak my jsme šli cestou zkoušení nových pravidel a doplňků z Šavozubky a DD.
Autorská citace #46
2.4.2021 07:19 - Jerson
Ono to bude tím, že hodně hráčů chtělo pravidla pro jako-tolkienovskou fantasy a tyhle potrhlosti jen ji dost silně nabourávaly.

Mimochodem, jak si Markus dělá srandu s popisem chodeb, tak by mě opravdu zajímalo, jak jste popisovali chodby vy. Protože my jsme začali hrát "bludiště" ještě předtím, než jsem znal Dračák, a museli jsme si vyvinout dost podobný způsob hlášení chodeb, jen metr po metru ("nahoře a dole zeď" - "krok doprava" - "vpravo zeď, nahoře dveře, dole chodba", a s Dračákem jsme přešli na jeho způsob, který nám vydržel až do Karaku, kde v posledních patrech už definitivně narazil na neschopnost popsat tvar chodeb a místností. Od té doby jsem jeskyně prakticky nehrál, ale stejně nevím jak je popisovat. Nebo jak je dělat zajímavé, což bych potřeboval teď, když chce výpravu do jeskyně hrát syn.
Autorská citace #47
2.4.2021 08:50 - Vandal
Aegnor: Dekujeme :)

ShadoWWW: Ty jo, Dech Draka. Ozivujes zapadle vzpominky. Uplne vidim dodneska nejaky seznam lektvaru, co tam vysel :D

Jerson: souhlasim, presne k te Tolkienovske lince jsme taky dosli, minimalne pri priprave - ted nevim, jestli jsmse to tam zminovali.

A chodby jsme rezignovali hned na pocatku hrani a kreslil nam je PJ, ciste prostou uvahou, ze chceme ve hre travit cas zajimavyma vecma a ne "Ta chodba se staci doleva, ne ne, doleva z me strany, ne z tvoji". Ultimatni reseni ale dle meho prislo az ted s Roll20 a podobnymi virtual tabletopy, zvlast s dynamickym svetlem je to proste uplne jiny zazitek z jeskyne.
Autorská citace #48
2.4.2021 19:40 - Pan Bača
ty jo, to je pěkný pravěk.. díky za představení.

Ale Markusi, ty říkáš TA Charisma? (pořád pátrám, kde se tohle vzalo a zjišťuju, že je to rozlezlé jak mor) :-D
Autorská citace #49
2.4.2021 19:43 - sirien
Vzalo se to v pravidlech Dračího doupěte 1.x a jako správný mem to nakazilo všechny hráče co to četli na celé následující věky (sám sem musel postoupit opakované Remove Curse abych se toho zbavil) :)

Na druhou stranu DrD 1.6 používalo co pamatuju správný termín "mechanismus" - co by zajímalo mě je odkud se vzal termín "ta mechanika", který běžně používáme.
Autorská citace #50
2.4.2021 19:44 - Šaman
Charisma podle vzoru okurka, nebo hranolka.
Dej mi ještě okurku, můžu ti vzít hranolku?, hoď si na charismu. ;)
Autorská citace #51
2.4.2021 19:53 - Log 1=0
Šaman píše:
okurku

Okurka je, na rozdíl od těch dvou prasáren, správně.
Autorská citace #52
2.4.2021 19:58 - Markus
Píše:
Ale Markusi, ty říkáš TA Charisma? (pořád pátrám, kde se tohle vzalo a zjišťuju, že je to rozlezlé jak mor) :-D


No já to samozřejmě neříkám, ale tohle byl díl o Dračím doupěti :D

Piš si bonusové body za postřeh.

EDIT:
Píše:
Na druhou stranu DrD 1.6 používalo co pamatuju správný termín "mechanismus" - co by zajímalo mě je odkud se vzal termín "ta mechanika", který běžně používám


Mechanismus nepovažuju za správný, i když se mě o tom ShadoWWW snažil přesvědčovat. Správná byl a vždy a bude jedině mechanika! :p Angličtina zná taky slovo "mechanism", ale v RPG používá podivné a neobvyklé "mechanic". My to máme přeložené analogicky úplně stejně.

EDIT: A samozřejmě jen a pouze ta hranolka. "Ten hranolek"? Kde to jsme?
Autorská citace #53
2.4.2021 20:12 - Log 1=0
Hranolka jako malá hranola.
Autorská citace #54
2.4.2021 20:30 - sirien
Ta hranolka, samozřejmě.

Markus: to je zajímavá perspektiva - nicméně to úplně neřeší mou otázku toho kde se termín "ta mechanika" objevil poprvé :)
Autorská citace #55
2.4.2021 20:38 - Pan Bača
Markus píše:
No já to samozřejmě neříkám, ale tohle byl díl o Dračím doupěti :D

Piš si bonusové body za postřeh.


píšu si, mám na to vycvičené oko/ucho :-)

já bych taky psal spíš mechanika než mechanismus
Autorská citace #56
2.4.2021 22:33 - LokiB
Jestli někdo říká "okurek", tak ať si odepíše 10 bodů :D
Mechaniky mi do ucha zní líp, než mechanismus (nepřu se o správnost). je to kratší a dobře se to skloňuje.

U charisma je to podobné ... vemte si, jak se jiné jazyky vůbec nepárají s přebíráním slov z jiných jazyků, prostě si to použijí po svém. Helou džegr.
U překladů tu plédujete za (pro mě) ne moc hezké tvary slov i některá konkrétní slova ... ono co by se stalo, kdyby se charisma v herních termínech začalo skloňovat v ženském rodu. progres, ne? ;)
Autorská citace #57
2.4.2021 22:47 - sirien
Loki: Kdybych "charisma" kdysi nepoužíval i jinde mimo RPG komunitu, tak by mě to ve skutečnosti nijak nerušilo, ale takhle se mi hodilo se to přeučit :)
Autorská citace #58
2.4.2021 23:27 - Log 1=0
Aby to pak nebylo jako "plazma".
Autorská citace #59
4.4.2021 19:50 - pilchowski
Jen pro zajímavost, že to není jen moravismus :)

Autorská citace #60
4.4.2021 22:00 - LokiB
Ach ... ten východ, ten východ :D
Autorská citace #61
4.4.2021 22:11 - RoVan
SMK (lašská nářečí) - Ehrm "ogurka" jen foneticky, online to nepoznáš :)
Autorská citace #62
4.4.2021 22:39 - sirien
Vidíte to velké "R" v nápisu "okurka"? Tak to je vzhledem k majoritnímu množství mluvčích (stejně jako k průmrnému vzdělání a kulturní vyspělosti) referenční oblast správné češtiny :p
Autorská citace #63
4.4.2021 22:59 - Jerson
"Okůrka"? Jak mám brát takovou mapku vážně, když uvádí slovo, které jsem po 40 let nikdy neslyšel?
Autorská citace #64
5.4.2021 00:06 - Markus
Ta mapa bude starší :)
Autorská citace #65
5.4.2021 00:41 - Šaman
Tady se stále řeší okurky a hranolky?
Autorská citace #66
5.4.2021 07:40 - MarkyParky
Asi okurková sezóna.
Autorská citace #67
5.4.2021 08:37 - pilchowski
Markus píše:
Ta mapa bude starší


ani ne tak mapa (ta je z 90. let), jako data - většina zkoumaného materiálu je od lidí narozených ještě za c. a k. monarchie, dneska už to tak žhavý nebude (sorry za offtopic)
Autorská citace #68
17.4.2021 18:04 - Vandal
ep.8: PERIL ON THE PURPLE PLANET

Fialové písečné duny, lidožraví červi, pestrobarevné houbové lesy a divošské kmeny vyzbrojené paprskopuškami. Přeneste se s námi na umírající purpurovou planetu a hledejte zelené krystaly, které vám umožní vrátit se domů.Poslouchejte nás na:

- Anchor: https://anchor.fm/dinosaurium/

...a prakticky jakékoli další podcastové platformě.

ODKAZY

- Peril on the Purple Planet v Databázi RPG: https://rpgforum.cz/anotace/peril-purple-planet
- Seznam knih z Appendixu N: https://goodman-games.com/blog/2018/03/26/what-is-appendix-n/
Autorská citace #69
2.5.2021 18:11 - Vandal
ep.9: Caverns of Thracia

Hluboko v podzemním hvozdu, jen kousek od háje obývaného dryádami, stojí mramorový palác minotauřího krále vládnoucího zástupům gnollů, ještěřích lidí a psohlavců. Poslechněte si, proč legendární legendární 40 let starý dungeon Caverns of Thracia dodnes slouží jako učebnicový příklad dobrého level designu.Poslouchejte nás na:

- Anchor: https://anchor.fm/dinosaurium/
...a prakticky jakékoli další podcastové platformě.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.2854700088501 secREMOTE_IP: 3.238.130.97