Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
23.10.2021 14:50 - Necromancer
Já nevím, mě to lovestory Aragon Arwen ani nevadí, spíš mi to i dokresluje to výše zmínšné trochalegrace+trochavážnosti+trochatemnoty". A pak dává smysl trochu času věnovat i ji, když Glorfindel je v podstatě "nepotřebný" charakter.
23.10.2021 15:03 - LokiB
sirien: myslíš to, že vyhodili Glorfindela a nahradili ho v sekci cesty k Brodu Arwen?
Ok, je to odklon od knihy, mně to nějak nevadilo, holm filmová adaptace. CHtěli, aby ta postava Arwen měla ve filmu trochu víc prostoru, když už na to sehnali Liv.
Ona v první díle o moc víc než tu honičku s Nazghúly neměla, ne? Scéna z Roklinky s Aragornem byla taková kratičká zklidňující vsuvka :)
23.10.2021 15:53 - sirien
Scéna s Aragornem whatever, ale Xenu z ní dělat fakt nemuseli - když už jí chtěli dát nějakou větší úlohu tak to mohli změnit úplně, nechat skupinu doběhnout k brodu a nechat jí čarovat s vodou namísto Elronda (...a Gandalfa) na dálku - sice by jí to poněkud přiblížilo Galadriel, ale vlastně proč ne a ke stylizací toho světa, příběhu a i postavy by mi to sedělo o dost víc.
23.10.2021 16:09 - LokiB
jo tohle byla modernizace ... hele ale ona zas moc za Xenu nebyla. Však skoro ani nebojovala. Ujížděla na koni (jako Glorfindel v knize),
A přesně jak píšeš, tak ji nechali čarovat místo elronda a Gandalfa (takže ti splnili tvoji možnost stylizace už ve filmu, ale možná jsi to už zapomněl :))

https://www.youtube.com/watch?v=Wo1ZLoBPXvk

Ok, "If you want him, come and claim him" je možná trochu drsné ... holt cool efekt.
Ale jinak v tom videu vidíš, že skoro vůbec nexenovatí
23.10.2021 16:43 - sirien
Loki: nezapomněl, ale combat magie tváří v tvář nepříteli (poté co si s ním dáváš akční honičku) na mě prostě působí jinak než long range rituál. Ale jen popisuju jaký jsem z toho tehdy měli s pár kamarády dojem. Zpětně to vnímám líp, i když stále spíš jako slabé místo filmu co šlo udělat líp.

EDIT: ono vůbec Arwen v těch filmech, to její umírání a odcházení a putování...

Jakože LOTR jsou dobré filmy, ale co do kvality adaptace to prostě má rezervy a často zbytečný.
23.10.2021 17:10 - Necromancer
Mě stejně vždycky mátlo, že Elrond dělá povodně, ale Viliin živel je vzduch...
23.10.2021 18:30 - LokiB
Sirien: jo, chapu. Snesl bych ten film take v nekterych vecech jinak. Ale proste prvni dil byl splneny dlouhy sen :) dvojka a trojka uz me tak nebraly
23.10.2021 20:38 - Log 1=0
Duna
Zaprvé, nemám moc rád knížku, nudila mě, a musel jsem se jí prokousávat. Což se mi nestalo ani u Bílé velryby. Proto jsem na to ani původně nechtěl jít.
Zadruhé, z různých internetů se na mě valí neskutečná chvíála na ten film. Proto jsem nakonec změnil názor. Ale nešel jsem v hajpu, spíš s obavami. Tu knížku totiž taky všichni chválí.
Můj závěr? Je to dobré. Jako že hodně dobré. Příběh mi to prodalo několikrát lépe než kniha, že by nějak utrpěly myšlenky, mi nepřišlo, vizuál je perfektní. Ani mi nepřišlo, že to má tři hodiny, a to tam jsou i pomalé záběry.
Takže jsem taky tak děsně nadšený? No, ne. Nevidím tam žádné objektivní chyby, nějak mě to i zasáhlo, je to rozhodně výborný film. Ale že by to bylo nějak úžasnější, než jiné pro mne top filmy? Ne, je to prostě další z nich. Chci jít na dvojku, jestli vznikne? Jo, a rozhodně bych byl rád, kdyby vznikla. On ten otevřený konec není tak hrozný, na to že je to adaptace půlky knihy, ale stejně je otevřený. Chci se na to podívat co nejdřív podruhé? Ne. Tu potřebu jsem neměl nikdy, ale tohle to nijak nezlomilo.
Prostě, tohle Holywood nezmění, nevím, proš by mělo. Ale je to rozhodně dobrý film, doporučuji jít do kina.
24.10.2021 23:31 - Dukolm
Duna
Knížku mám rád a měl jsme velký strach ze zpracování. Ale překvapila neuvěřitelně.
Podle mě geniální zpracování hudby a zvuku. Ornitoptéry jsou boží.
Rozdělení na dva díly se jim podle mě povedlo, ačkoliv zrovna v tohle jsem nevěřil že to půjde rozumně.

Jediný co bych vytknul je že mi přišla trošku odfláknutá realizace schopností mentatů. Ale třeba vizuál Thufira mi přišel geniální.
24.10.2021 23:45 - crowen
K mentatom mohli trochu viac povedat, ze co su zac, ale ked uz vies, co su zac, tak boli podla uplne super. Az na to tetovanie na perach, co mi pripomenulo Padme zo SW
24.10.2021 23:59 - Log 1=0
Podle mě to byl záměr, ukázat z nich právě tolik, aby divák znalý předlohy poznal, o co jde, věděl, že věci jsou, jak mají být, ale zároveň to nevyvolávalo v divákovi předlohy neznalém moc otázek, které by si vyžádaly víc vysvětlování ve filmu, který už tak má spoustu expozice a worldbuldingu.
27.10.2021 19:15 - shari
Tak jsem se taky podívala na tu Dunu. Film je zpracovaný dobře, jen první hodina mi přišla poněkud rozvleklá. Vizuálně rozhodně je na co se dívat a hudba byla velmi působivá. Celkový dojem je "dobré, ale ne natolik, abych se na to podívala znovu". Mimochodem, tenhle dojem jsem měla i z knížky, kterou jsem si konečně přečetla asi před půl rokem.
27.10.2021 21:11 - Necromancer
Duna
Byl jsem na tom včera v CineStar, na 2D dabované verzi s kamarádem. Musím říct, že film je to fakt skvělý. A to v mnoha ohledech. Politikaření na úrovni GoT, akce na úrovni Avengers, worldbuilding na úrovni Star Wars... Pecka. Že je to druhý příchod LotRa? Nemyslím si. Ale když to dostane stejně dobrý díl nebo dva jako pokračovaní, ve stejné kvalitě, bude to na podobné úrovni. Samozřejmě, že to má pár nedostatků, ale i tak je to opravdu solidní velkofilm. Za mě to má **********/**********. Určitě si chci ve volném čase přečíst knížku a těším se na další díl.
27.10.2021 23:49 - York
shari píše:
Celkový dojem je "dobré, ale ne natolik, abych se na to podívala znovu". Mimochodem, tenhle dojem jsem měla i z knížky, kterou jsem si konečně přečetla asi před půl rokem.


Je nějaká scifi, o který to řekneš?

Ptám se, protože Duna na mě kdysi zapůsobila fakt hodně, ale v tý době jsem neměl až tak moc srovnání. A možná teda ani dneska nemám, protože čtu spíš military scifi a to je trochu jinej žánr...
28.10.2021 11:00 - shari
York píše:
Je nějaká scifi, o který to řekneš?

Máš na mysli, o kterých řeknu "jo, zkoukla/přečetla bych to znovu"?
Film mě žádný nenapadá.
Knížky... těch pár je, pokud se mi podaří napsat o nich něco srozumitelného, hodím to do tématu o knížkách.
28.10.2021 12:31 - Log 1=0
Necromancer píše:
Politikaření na úrovni GoT,

Možná nad tím až moc přemýšlím, ale co je v duně za politiku:
Dlouhodobý spor mezi dvěma rody. Nad kterým se protočí poměrně jednoduchá intrika. A k tomu působí na pozadí jedna zájmová skupina. K tomu trocha přímočaré diplomacie. To je všechno. Tedy, je naznačeno, že to není vše co jest, ale víc nevidíme. A ten příběh víc nepotřebuje. Ale že bych básnil nad tím, jak moc je tam propracovaná politika? To je spíše o tom, že tam je nějaká politika.
Necromancer píše:
akce na úrovni Avengers

Myslíš zpracováním? Protože co do četnosti i pojetí bych čekal Avengers akci dost jinde, vzhledem k odlišnému žánru.
Necromancer píše:
worldbuilding na úrovni Star Wars

Worldbulding tu je mnohem lepší, než ve Star Wars. Je u něj vidět, že to nejsou jen kumulované random cool nápady, ale je za tím nějaká struktura. Což u SW neplatí.
28.10.2021 12:55 - todor
Ja bych na to sel rad, ale kdyz mi je vetsina tech hercu nesympaticka :(
28.10.2021 13:22 - crowen
Dabovane nepozerat, treba si pozriet original. Dabing je ciste zlo, znudeni manici cosi citaju z papiera do mikrofonu a ani netusia, o co ide...
29.10.2021 13:15 - sirien
DUNA

Není to blicí hereze jako byla ta Lynchova. Ale je to strašný zklamání :(


pozitiva
+ Vizuál ve smyslu zobrazení různých věcí (štítů, lodí, červích stop...) je krásnej, CGI výborný, efekty super (až na Hlas)
+ Casting se fakt povedl a herecké výkony byly velmi dobré (výhrady mám k zobrazení Jessicy, ale to není o castingu ani hereckém výkonu, ale o scénáři a režii)


negativa
...well, kde vůbec začít. Asi prostě náhodně.

- Barevná monotónnost byla ubíjející. Jasně, že Arrakis je poušť - ale ostatní věci takové být nemusí - a popravdě by být neměly, protože tam pak chybí kontrast. Atreidská zelená nikde, uniformy černý (vyjma zašle bílých sardaukarů), šaty kromě Jessičiné zlaté nic, Harkoneni prostě temnotemný...

- Hudba mi přišla... nadužívaná a nezapadající, u několika scén mi přišlo že je prostě zbytečně přehnaná pro nesmyslný a až laciný efekt (odlet Ctihodné matky z Caladanu...), chyběly mi jakékoliv "motivy".

- Modely byly nudný nebo přetláskaný. Atreidské lodě kromě až samoúčelné epické vynořující scény nezanechaly dojem, Arrakeen byl tak přetláskanej že v celkovém záběru po bitvě ani nebylo poznat že by byl poválečně zničenej. Výjimkou jsou samozřejmě suprové ornitoptéry, na druhou stranu carrioly byly WTF.

- Ohledně carriolů... Duna má nějaký SF magic tech, ale jinak a v jeho rámci se docela drží fyzikální uvěřitelnosti. Carrioly co nejsou obří ornitoptéry budiž, whatever, ale aby místo nějakých suspenzorů s cool efektem fungovaly jako vzducholodě? V letových podmínkách Arrakisu? Fucking starwars. Scéna kdy Paul "přistane" z pádu z 5km s ornitoptérou co má jen jedno křídlo byla zbytečný WTF - kdyby havaroval na dvou třeba poškozeně polofunkčních křídlech, působilo by to stejně epicky a bez facky uvěřitelnosti.

...tak, a teď k těm věcem co mě skutečně zdeptaly.

- První hodina a půl dvou a půl hodinového filmu (ano, díval jsem se v tu chvíli otráveně na telefon na čas, skutečně 3/5 filmu) je promrdaná na stupidních záběrech krajin co možná působily emotivně na začátku, ale pak už byly jen únavný (až budu chtít vidět cool pobřeží, zaletim si do Skotska nebo Skandinávie). Za celou tu dobu tam není ani fň dění nebo nějakého zajímavého world nebo character buildingu (rozhodně ne tolik aby to ospravedlnilo tu věnovanou stopáž). ...

- ...Film tráví nekonečnou věčnost na Caladanu (kde knížka stráví asi 30 stránek než odtamtud hned vypadne), kde se dějí náhodné scény v chaotickém pořadí (chudáci ti co nečetli knihu). Dozvídám se random informace bez celistvého obrazu.

- Celý příběh Duny je zdementněle redukovaný na strohou hlavní linii děje. Všechny vedlejší zápletky nebo kličky v hlavní zápletce jsou vyhozené. Letovo "podezřívání" Jessicy letělo oknem. Spolu s ním i Duncanova linka s věrností. Duncanova dvojí loajalita k fremenům letěla oknem. Mezi-úder na Salusu secundus (v knížce letmo zmíněný, ale významě dokreslující a pro film potenciálně super materiál) zmizel. Celá linie Keines(e) v tahu. Z Harkonenských plánů neukázáno a nevysvětleno ani fň.

- ...výsledkem je že film totálně zahodil postavy. Keynes je zploštělá z postavy na story element. Tak moc že když jí fremeni osloví "Liet", tak to je vůbec poprvé, co slovo "Liet" ve filmu zazní (k tomuhle se ještě vrátím se sajadýnou btw.) Její role u fremenů zahozená, vykreslená jen jako císařův poskok s kdo ví proč postavením u fremenů. Gurney nenávidí Harkoneny - jeho backstory proč je totálně v tahu. Jessica a její vliv na Paula je v úvodu, pak je zahozený (celá story o tom jak ho provádí jeho novými schopnostmi v poušti je v tahu). Rabban v podstatě nepředstavený. Feyd-Rautha úplně vynechaný (WTF?). Petyr nechaný jako nameless poskok. Yueh úplně mimo (tady teda cheatuje i knížka tím že to otevřeně předešle, ale udělá aspoň to...)

- z world-buildingu nezbylo nic než vizuály. Trojitost moci (Gilda, Landsraad, Císař - a role Bene Geseritu v pozadí) není vůbec vysvětlená. Role Gildy ve vývoji vesmíru taky ne. Opuštění technologie není ani zmíněné, z mentatů zbyla jedna rychlo-scéna jako mrknutí na fanoušky - tudíž Petyr také zoufale nevysvětlený. Schopnosti Bene Geseritu nevysvětlené, působí jako nějaká fucking starwars magic Síla (to se týká i zobrazení ve scénách, viz dále). Fremeni redukovaní na pouštní válečníky - jejich náboženství, ekologie, kultura, všechno zahozené. Fun moment je když je slovo "sajadyna" na konci filmu použito jako zdůvodnění něčeho, ale přitom to je vůbec poprvé kdy se to slovo ve filmu objeví. Harkoneni a Giedi Prima neukázané (tudíž naprosto chybí kontrast Atreidské a Harkonenské vlády - další důležitý element knížky - fun fact, proslov z traileru o ztrátě planet ve filmu není, takže při střihu asi lítalo oknem kdeco...).

- ...jako výsledek ten film není Duna. Je to povrchní obraz Duny, který ztratil jakoukoliv hloubku nebo společensky filosofickou rovinu. Forma bez obsahu, podobnost bez pointy.

- Ikonické scény z knihy všechny do jedné zmrvené. Ne udělané jinak, ale zmrvené se ztrátou point nebo prokreslení - nebo zahozené. Hlas působí lacině. Scéna v toptéře kde Jessica v knize zmanupuluje Harkoneny proti sobě redukovaná na magic rozkazovačku. Scéna s večeří a ukázání Arrakiské společnosti zahozená. Scéna s jedem a baronem totálně zmrvená (baron to schytá na první dobrou a jako jediný přežije - da faq?) Souboj s Janisem odbytý v rychlosti a celý špatně (choreografie líbivá, ale míjící důležité pointy - přitom v tréninku s Gurneym ukázali, že by to udělat uměli...) Zarazilo mě toho víc ale musel bych si to připomenout...



Celkový dojem - mělo to zjevně naběhnuto na to že to mohla být boží adaptace, ale skončilo to tristně. Pokud druhý díl nebude, tak mi to ani nebude líto. S dvaceti-až-třicetiletou periodou rebootů se možná dožiju toho, že Dunu jednou někdo skutečně zfilmuje dobře :(
29.10.2021 13:55 - Pan Bača
Sirien: Nestraš! Ne, že bych byl nějaký zuřivý zastánce toho, že do filmu musí přejít z knihy každý prd (mayovky by svého času mohly povídat), ale tohle zní až moc "volně"

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.095133066177368 secREMOTE_IP: 3.145.60.29