Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
26.11.2015 15:01 - ShadoWWW
Možná to sem úplně nepatří, ale na Startovači je Dračák 2. Pokud jste ještě neviděli první díl, tady je. (Jde o českou variaci na film Gamers. V americkém originále hrají D&D, v české variaci DrD.)
27.11.2015 14:45 - Jerson
Já to viděl a budu se muset podívat ještě jednou, protože na první podívání mě to nezaujalo, Gamers mi přišli lepší.
28.11.2015 00:57 - Colombo
Ale tohle je česky!

... uhm
1.12.2015 07:32 - Skenderax
Ja som na DrD vyrastal a quest, ktorý v Dračáku hrali mi pripadá ako klasiak z pred 20-tich rokov. Uznávam, že Dračák 1 má svoje mínusy, ale v mojich očiach je nostalgicou spomienkou na časi minulé, a tak jeho cena stúpa nad Gamers (i keď Gamers je super film). .-)
1.12.2015 15:21 - Nachtrose
Ja bych tohle tema nejakym Dracakem vubec neprasil. A i Gamers sem tak uplne nepatri. A i kdyz jsem kdysi DrD1.5 hraval, tak me u to filmu vazne strasalo...
17.12.2015 04:56 - sirien
Star Wars VII - awesome. Prostě awesome. Možná dokonce po letech půjdu na něco do kina podruhé.

Původní trilogie v moderním filmovém stylu.

Mé nejlepší naděje se potvrdily - Disney nikde, Lucas nikde, co víc si přát... (dobře, mohl by to být míň remake původního filmu, ale tak Sith to vzal)

Co se týče těch řečí všude okolo ohledně feminismu a černochů - jak na to sem sám alergickej, tak tentokrát to sou kvasi-intelektuální kraviny, prostě tam jsou dva noví hlavní hrdinové a shodou náhod je jeden z nich černoch a druhej holka a to je všechno, no big deal (pokud vám nevadí, že ta holka někomu sem tam dá přes tlamu - osobně s tím moc problém nemám, vím o pár holkách, co by uměly dát lidem přes tlamu i víc...) Leia v původním filmu byla popravdě vzhledem k době myslím i o dost "feminističtější".

A osobně musim výběr herců nakonec pochválit, mě tam oba dost sedli a sem rád, že tam skončil někdo neokoukanej. Popravdě... vlastně mi tam sednul i záporák

Další významné plus: JJ je snad první režisér co mi udělal tu laskavost a rozhodl se, že když ve filmu jehož děj se odehrává v krátké časové době chce mít hrdinu, co bude ke konci umět bojovat, tak už umí bojovat na začátku toho filmu a je to tam jasně ukázané (i když ne s lightsaberem, ale ono nakonec jestli někoho mlátíte po hlavě tyčema nebo lightsaberama už takovej rozdíl není*) a ne, že se to naučí kdesi po cestě v nějakém pošahaném rychlokurzu.

(mini - ale skutečně mini a velmi očekavatelný - spoiler: s tou Silou mě to naopak nijak neruší - zaprvé to není přehnané, ale naopak dost stylově podané a zadruhé to je The Force, takže Destiny&Shit, bitches)

Stormtrooper jokes included, btw. Tentokrát to teda není ve starém dobrém stylu "týpek, co se omylem praští do hlavy", ale člověk se zasměje :) Což je další deviza filmu - člověk se místy zasměje a to nejen tam, kde JJ chtěl, aby se divák zasmál, ale v podstatě všude kde JJ chtěl, aby se divák zasmál. To sem už nějakou dobu nepotkal.

Oh, a jedno OHROMNÉ PLUS: JJ zjevně nemá rád novou trilogii nebo se rozhodl vyjít vstříc fanouškům, co nemaj rádi novou trilogii. Tzn. ve filmu o novou trilogii vůbec - jakože ani žádnou drobnou narážkou - nezavadíte. A ne, že by tam nebyly příležitosti tam nějakej odkaz dát, kdyby JJ chtěl, takže mu jde k velkému dobru, že velmi zjevně nechtěl.

Zato se vám možná bude hodit vědět, kdo je Leia, kdo je Han, kdo je Luke, kdo byl Vader, kdo je Chewie a co je Millennium Falcon co spolu tihle maj nebo měli a co je sakra ta Síla a taky co se cca stalo u Endoru (že to byl Endor si už pamatovat nemusíte), protože o nějaké vysvětlování čehokoliv se JJ (naštěstí) taky vůbec nestará. Osobně mi to naprosto vyhovuje.


Každopádně rozhodně doporučuju.


PS - hádejte, které kino bylo tak retardované, že si na dobu půlnoční premiéry Star Wars objednalo kompletní rekonstrukci prostor (jakože vymlácené stěny, igelity na podlaze...), aby všem těm lidem ukázalo, jak reprezentativně vypadá :D

(PPS - Spáčilka je jako poslední dobou obvykle užvaněná nafrněnka co mele nesmysly o filmech kterým nerozumí jen aby byla chytrá - Fuka, na druhou stranu, má ve své recenzi v podstatě naprostou pravdu ve všem (a navíc ji napsal přátelsky spoiler free koukám)


* jak zněla jedna (jediná) stylová záporácká hláška z jednoho (jinak naprosto děsného) fantasy seriálu na adresu hlavního hrdiny: "oh, tak ty máš kouzelný meč. Jenže to je dost nanic, když s ním neumíš bojovat" (následně vytáh svůj naprosto obyčejnej meč a hrdinu seřezal do hranatý kuličky, což byl snad jediný moment, co v tom seriálu za něco stál...)
17.12.2015 11:44 - Naoki
Star Wars VII - první dojem: rozporuplné pocity...

Přiznám se že nejsem noční člověk a tak jít na půlnoční premiéru možná nebyl nejlepší nápad (zase jsem si ale užil tu atmosféru té hromady geeků na jednom místě), zvlášť když jsem místy bojoval s unavou. Proto berte tento první dojem s rezervou. Už mám každopádně naplánovaný druhé shlédnutí v neděli, tak možná ten druhý dojem bude jiný.

K filmu:
The Force Awakens má ten stejný feeling jako A New Hope. A ne náhodou, na mnoha místech se velice silně inspiruje (až kopíruje). Je to v podstatě převyprávěný příbeh. A převyprávěný tak aby sedl hodnotově s americkým mainstreamem. Což na jedné straně je dobré a zvládli to suprově, na druhé straně to imho trochu drhlo (třeba jak hlavní hrdinka má nazačátku potřebu několikrát zdůrazňovat že je "strong independent woman who don't need no man" mi přišlo podaný místy trochu tvrdě).
Další problém je že ačkoli je příběh svým způsobem reset situace, přesto se tam dostal power creep - tajné zbraně jsou větší, hrdinové hrdinštější, záporáci šílenější. Vím že to je Star Wars a že to musí být epické, ale tímto se trochu bojím kam to ještě poroste v dalších filmech.
Jinak co se hereckých výkonů, příběhu, efektů, aj. nemám co vytknout. Taky hodně oceňuju návaznost na starou trilogii, narážky na příběh a přítomnost starých postav.


Jsem nakloněný hodnotit film vesměs pozitivně, ale počkám si na druhý pokus.
17.12.2015 13:59 - sirien
Naoki píše:
třeba jak hlavní hrdinka má nazačátku potřebu několikrát zdůrazňovat že je "strong independent woman who don't need no man" mi přišlo podaný místy trochu tvrdě

interesting, tenhle dojem sem právě vůbec neměl. Prostě žije sama na pouštní planetě a umí se o sebe postarat dost na to, aby nepotřebovala pomoct když jí někdo přepadne.

Naoki píše:
tajné zbraně jsou větší

Jestli to je velký jak měsíc nebo jak planeta mi už přijde dost jedno. K Warhammeru 40k kterej je v tomhle směru celej jen o kompenzování čehosi to má pořád dost daleko.

Naoki píše:
hrdinové hrdinštější

Tak to vůbec ne. Když to srovnám s původním filmem, kde je Luke normální vidlák jehož jediná dovednost je, že umí trochu pilotovat, tak mi to naopak přijde trochu downgrade.

Naoki píše:
záporáci šílenější

Jo no :/ Ale jako ne, že by mi vadil - prostě jen neni Vader, no. Ale Vadera těžko dorovnávat.



Co bych tomu když tak už spíš vytknul by bylo, že záporáci jsou na můj vkus trochu mladí (toho Sitha bych přežil, ale ten admirál mi přišel že by mu deset nebo dvacet let navíc fakt neuškodilo).
17.12.2015 14:08 - Naoki
SPOILERS

ad hrdiny: no já měl pocit že z jejich strany padali mnohem větší kaskadérské kousky. Jako jasně, nejsou to vidláci, ale to co tam za těch pár dnů prováděli (rychlokurz střelby ze dvou různých turretů, utíkání pěšky stíhačkám, první pilotování neznámé lodě, boj exotickou zbraní na kterou jsou potřeba roky tréninku...) nastavilo heroickou laďku poměrně vysoko.

/SPOILERS
17.12.2015 14:28 - sirien
Naoki píše:
no já měl pocit že z jejich strany padali mnohem větší kaskadérské kousky.

teď mi zníš jako Jerson, sorry. Ještě bys mohl přihodit nějaké srovnání jakože T-fighter a X-wing jsou rozdílnější, než Mig a F-16 a to by nedávalo vůbec smysl, aby americkej pilot F-16 si sednul do Migu...

Třeba v budoucnosti konečně zjistěj jak udělat interface pro ovládání věcí, kterej je trochu univerzální :)

(a btw., ty turrety ve SW se teda nikdy netvářily, že by měly nějak složité ovládání a dovolil bych si připomenout, že tady ta postava aspoň byla voják - jistý vesničan, nějaký Luke, jestli si ho pamatuješ, se ty turrety naučil ovládat snad ještě rychlejc a o tom, jak rychle ovládnul lightsaber, když předtim uměl mávat maximálně šroubovákem, bych se radši nerozepisoval :D )


EDIT: co tim chci říct je - na jakej film si to sakra šel, na realistickej Pentagonem placenej dokument o válčení v budoucnosti? Vzpomínáš na Anakina, jak v osmi letech pilotoval stíhačku? Nebo jak ve dvaceti přistával s půlkou křižníku? Nebo na Luka, kterýmu bohatě stačilo lítat se vznášedlem, aby uměl pilotovat X-Wing? Mě tahle epizoda přišla v tomhle směru ještě hodně, HODNĚ umírněná :)
17.12.2015 15:10 - Naoki
Tak to že to jeden z těch hrdinů zvládne díky tomu že je force-sensitive, tak to mi nevadí, mě spíše překvapilo že si to dával i ten "normální" (resp. ten u kterého se zatím žádný force sesitivity neprojevilo - možná nás později překvapí).
17.12.2015 15:20 - Aegnor
Wau, to vypadá jako by někdo Sirienovi šlápl na kuří oko:-)
17.12.2015 15:25 - sirien
Mimochodem, na trochu jiné téma, dvě poznámky k trailerům:

Batman vs. Superman

viděl jsem obsáhlejší trailer a celá věc se u mě instantně přemístila do kolonky "pouze pro download a to ještě jestli vůbec".

a) To je celé o ničem, protože tam Lex Luthor vyrobí nějakou hovadinu zjevně aby se klaďáci teda mohli po ostrém začátku spojit a ukázat světu, jak se vlastně kamaráděj ve skutečnosti.

b) Wonder Woman. Nemá tam co dělat (komiksy neřešim) a stejně tam je. Člověk by řek, že tam chtěli feministicky dát ženskou, jenže s těma hadrama tam je stejně jen od toho aby ukázala... meč a štít, samozřejmě.

c) ztvárnění a obsazení Lexe Luthora je krajně otravné.

tj. k čertu s tim.



Na druhou stranu:

Lovec: Zimní válka

vypadá fakt hezky (jako na vizuál a efekty a tak)
17.12.2015 23:32 - Sparkle
SW7 viděno a spokojenost. Čekala jsem nudu jako předchozí tři SW filmy (myšleno ty nový epizody), kupodivu mi to přišlo dobrý. Hlavně mnohem lepší postavy a skvěle zahraný. Holka i černoch super a nejzajímavější mi přišel Kylo Ren. Víc se rozepisovat by asi přineslo spoilery. Jo a český dabing je kupodivu taky snesitelný. Viděno ve 2d s dabingem kvůli dětem, sedmiletý byl nadšený, čtyřletý to dal jen do půlky a pak už to bylo na něj moc náročný.

Naoki píše:
(třeba jak hlavní hrdinka má nazačátku potřebu několikrát zdůrazňovat že je "strong independent woman who don't need no man" mi přišlo podaný místy trochu tvrdě).


to mi vůbec nepřišlo.

sirien píše:
Oh, a jedno OHROMNÉ PLUS: JJ zjevně nemá rád novou trilogii nebo se rozhodl vyjít vstříc fanouškům, co nemaj rádi novou trilogii. Tzn. ve filmu o novou trilogii vůbec - jakože ani žádnou drobnou narážkou - nezavadíte. A ne, že by tam nebyly příležitosti tam nějakej odkaz dát, kdyby JJ chtěl, takže mu jde k velkému dobru, že velmi zjevně nechtěl.


Souhlas, hlavně jak byl záběr na tu republikovou planetu a lidičky na ní, už jsem tam očekávala starýho Jar Jara nebo tak něco, a nic, to bylo příjemný.
17.12.2015 23:45 - Nachtrose
Mne by ty republikovy planety fakt zajimaly... ale asi by to byl trochu moc spoiler. Nebo se pletu?

Jinak za mne rozhodne plus za omezeni CG efektu ( i kdyz par mist tam bylo, co mi trosinku neladila ) a celkove utlumeni berevne palety ( i kdyz to je mozna jen muj dojem ). Celkove jsem velmi spokojen a co si u mne JJ posral star trekama, to si ted alespon castecne vyzehlil.
17.12.2015 23:59 - Nachtrose
Sparkle: nevis, bude k sehnani plysovy BB-8? O:-)
18.12.2015 00:17 - Alwaern
Zhlédnuto, spokojenost, teď už to chce opravdu jen toho plyšového BB-8 :)
20.12.2015 17:02 - Blaine
Jedine prosim vas - pochopil jsem to spravne ze planety Republiky byly ve stejnem systemu jako ta planeta s hospodou? Protoze jinak by nemohli na nebi videt vybuchy a ten vystrel.
(a me ako jedine vadila Starkiller base, nejsem vetsinou Jerson, ale tohle... paneboze)
20.12.2015 17:25 - Babaj
Blaine.. jak nejjednoduseji navazat na stary a zacit novou serii nez nechat rychle znicit stare struktury jako je republika a Solo :-))) nez jen o tom psat v titulcich tak udelali epizodu s mocnou zbrani co zametla s republikou a uz se o ni nemusi strat v dalsich dilech :-))
20.12.2015 18:14 - sirien
Blaine: To je úplně jedno, kde ty planety byly :D

Jinak ne, nemusely být ani ve stejném systému, teoreticky mohly být v nějakém blízkém a mohlo to být tak epicky husté, že to bylo vidět i na vzdálenost X světelných let. V real-time.

Víš co, já bych tohle radši vůbec neřešil, protože pak Tě můžou napadnout takové otázky jako "hele, nemusela náhodou původní Hvězda smrti cestovat až do cílového systému, který měla zničit? Protože tahle stanice to pálila napříč systémama, to jakože umí střílet FTL?" a podobně.

A to nejsou otázky, které by sis ve Star Wars toužil pokládat :D


Jinak jo, zrovna tohle bylo kapánek zbytečně přehnaný i podle mě, ale abych si nekazil zážitek tak jsem se rozhodl to přejít, ignorovat přímá fakta a zaměnit je za "měli tam fakt hustou stanici co odpovídala Hvězdě smrti, tečka".


Babaj píše:
znicit stare struktury jako je republika a ...

Hele kolego, spoler alert, co Ty na to? Já uznávám, že Internety jsou v tomhle vulgární, ale my tady mezi sebou bysme mohli být přívětivější, nemyslíš? Mohly bysme dát lidem čas aspoň do Novýho roku, aby si to zkoukli sami, by tu asi dost lidí nebylo happy, kdybysme to tu s Naokim odpálili natvrdo hned po té půlnoční premiéře, nemyslíš? :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.095498085021973 secREMOTE_IP: 54.85.255.74