Kultura

Magus
7.4.2009 12:08
DrD
No moje nejoblibenejsi hra..

Dotazník o DrD.
Autorská citace #21
26.4.2009 09:50 - Lotrando
jo jo, skilové systémy rulez. až na to, že vlastně nefungují, ale dobře se o nich povídá.
Autorská citace #22
26.4.2009 10:20 - noldo
Lotrando píše:
jo jo, skilové systémy rulez. až na to, že vlastně nefungují, ale dobře se o nich povídá.


Mohl bys prosím tu myšlenku rozvést?
Autorská citace #23
26.4.2009 10:25 - Sosáček
nj. DnD a Drd je mainstream. jako windows vista, blesk, tv nova a tak. toe toho.
Autorská citace #24
26.4.2009 10:40 - Alnag
Začátek Konce píše:
nj. DnD a Drd je mainstream. jako windows vista, blesk, tv nova a tak. toe toho.


Určitě jsi chtěl říct stejně jako voda a chleba... (ne každý papinká kaviár :o).
Autorská citace #25
26.4.2009 10:48 - Lotrando
Noldo: jen pochybuju, že ty chyby jsou dané tím, jestli je clas/level nebo skill based. každé má svoje, a většinou dost zásadní, chyby.
Autorská citace #26
26.4.2009 11:00 - Colombo
Lotrando: co znamená "Skillové systémy narozdíl od levelových nefungují."?
Autorská citace #27
26.4.2009 11:40 - Lotrando
Colombo: to je narážka na tebe, naznačuješ, že skillové jsou lepší
Autorská citace #28
26.4.2009 11:54 - Colombo
Já nenaznačuju, že skillové systémy jsou lepší, já jsem jasně řekl, že skillové systémy MI sednou víc!
Autorská citace #29
26.4.2009 12:25 - Čindi
No hrával jsem Drd a pak jsem slyšel o skvělém DnD 2.edice. Neviděli jsme v tom velký rozdíl a tak jsme se vrátili k DrD.
Autorská citace #30
26.4.2009 12:29 - Magus
Čindi: to je asi tím "2.edice"...;)
Autorská citace #31
26.4.2009 12:32 - Magus
Drd je česká hra a tím pádem se nemuže srovnávat s ?americkíma? Vymyslí nápad a už ho moc nerozšírí....
Autorská citace #32
26.4.2009 12:39 - Čindi
Magus: To já vím. Psal se 93 rok. Škoda, že už teď tak málo hrajem 4 edice, by nám vyhovovala nejvíc. Doba největšího entuziasmusu patřila Drdu a Gurpsu.
Autorská citace #33
26.4.2009 12:42 - Magus
93?? To sem se ani nenarodil:):)
Autorská citace #34
26.4.2009 14:20 - ShadoWWW
Já jsem začal hrát RPG v 10 letech a bylo to Dračí doupě. Psal se rok 1992 a počítačové hry byly v plenkách a DrD byla rozhodně lepší alternativa. Postupem let jsme ale tak nějak dosáhli maxima, co nám Dračí doupě mohlo nabídnout a DrD+ bylo v nedohlednu. Nakonec DrD+ ale stejně nebylo to, co jsme hledali.

Musím říct, že mi nejvíc vyhovuje styl klasické heoroické fantasy ve stylu Pána prstenů. A z dnešního pohledu mi pro to nejvíc vyhovuje DnD 4E. Jednoduché, elegantní, s mnoha doplňky, které ale nejsou nutností. Výborná podpora vydavatele (i když poslední měsíce... ehm).

Bohužel dnes je svět zábavy někde jinde než v 90. letech. MMORPG je silná konkurence. Je zábavné, máte v něm mnoho spoluhráčů, ale nemusíte je sami hledat. Můžete si zahrát kdykoli máte chuť. Je jednoduché a přesto zábavné. Komfort, který DnD nenabídne. Dlouho platilo, že hrát MMORPG je dražší než papírové RPG. To bohužel už dnes taky neplatí. A to je myslím kámen úrazu. Např. celé WoW včetně nejnovějšího i staršího datadisku se dá pořídit za necelé 2000. A pak už jen 300/měsíc. To je cena, kterou DnD s nákupem nových knih (+DDI) nenabídne.

Ano, osobně mi sezení s přáteli u DnD přijde zábavnější než sezení nad WoW. Ale je to o vkusu. Něco jako že kniha nabízí mnohem více než film. ALe spoustě lidem filmy stačí. Spoustě lidem MMORPG stačí...
Autorská citace #35
26.4.2009 18:19 - sirien
Colombo: Zajímavý post, ale můžu se zeptat proč mi píšeš něco o chybách DrD a DnD, když sem vůbec o chybách nemluvit? Mluvil sem o preferencích vůči stylu... což je trochu o něčem jiném.
Autorská citace #36
26.4.2009 18:51 - Colombo
ale DnD a DrD jsou stylově totožné...

Možná, možná by bylo ale vhodnější nesrovnávat Pravidla a značku(protože narozdíl od DnD, DrD se pořád k více rozdílným pravidům nedostal, snad krom DrD+..., ale to podle mého názoru dlouho nepřežije). Proto bych srovnával DnD 2. edice a DrD.
Autorská citace #37
26.4.2009 19:29 - Vannax
Asi by bylo víc od věci srovnávat DrD s DnD 1. edice...
Autorská citace #38
26.4.2009 20:18 - sirien
DrD a DnD mají místy slušné stylové odlišnosti... v "heroe levelu", například. Ale i v jiných. Ale ok, už aspoň chápu kam si mířil.
Autorská citace #39
26.4.2009 21:28 - Gurney
Píše:
ale DnD a DrD jsou stylově totožné...


Už když sem se poprvé v době kdy jsem znal tak akorát DrD probíral pdfkem druhé edice tak na mě dýchnul úplně jinej feeling a s trojkou a čtyřkou se ten rozdíl ještě zvětšoval.

Ke srovnání DnD 2 a DrD - v DrD nemusíte počítat THAC0, ve všem ostatním je horší nebo stejné :)

Ale abych jenom nehaněl tak v DrD jsem si třeba užil jednu z nejvíc psycho dobrodružství vůbec (byť by se to dalo odehrát v témeř kterémkoli systému který umí fantasy, a když se nad tím dneska zamyslím tak kde sme je používali, tam nás pravidla spíš zpomalovala)
Autorská citace #40
26.4.2009 21:53 - sirien
Colombo měl namysli, že se obě hry zaměřují na heroic fantasy. Žánrt je tudíž velmi podobný.
Liší se pak ve stylizaci. DrD se pokusilo (a opravdu jen pokusilo) udržet reálnější (simulačnější) rozměr co do nějaké fyziky a podobných věcí, zatímco DnD se (IMO žánrově věrněji) drží spíše herně-žánrového pojetí věci.
Další rozdíl nalezneme v tom že DrD světy se orientují na větší historickou věrnost, zatímco DnD vytváří vlastní platformy (což místy dost ujíždí - viz ekonomie FR, na druhou stranu vznikly věci o kterých se DrD může jen zdát - spell jammer nebo planescape za všechny. Rozdíl je dost možná i v hráčské základně, která tohle uživí - ale i to rozhoduje o kvalitě hry)

Podstata problému je také v tom, že spousta lidí co u nás hraje RPG tvrdí že hraje DrD, ale ve skutečnosti nemá jejich hra s DrD už moc společného (Argonantus je místním zástupcem této supiny) - jejich pojetí pravidel, úpravy a další už se přenesly z roviny house rules do roviny zcela jiné hry (aneb "dostatečným počtem house rules udělám z DrD klidně GURPSy")

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.094970226287842 secREMOTE_IP: 3.239.59.193