Kultura

Magus
7.4.2009 12:08
DrD
No moje nejoblibenejsi hra..

Dotazník o DrD.
6.8.2015 21:46 - Colombo
co místo InDesign a podobné closed ptákoviny, když už to teda bude pirátské a vzešlé z komunity, nepřejít k flexibilnějšímu formátu?

Hodit to na github, zrobit to v markdownu. Díky Pandocu nebo hromadě markdown kompilátorů se z toho hned dá zrobit HTML, PDF, zdroják pro LaTeX a hromada dalších věcí. Github by umožnil jednoduché sdílení, forkování a vlastně i mnohem lepší vývoj.
6.8.2015 22:47 - ShadoWWW
V InDesignu se to dělalo, protože jde o vydavatelský standard a dělal jsem to pro vydavatelství. S plnou podporou Altaru, včetně originálních ilustrací a fontů.

Že v případě čistě komunitní akce by šlo použít lepší nástroj, je určitě fakt. Na rovinu říkám, že o githubu nebo Pandocu slyším poprvé, ale podle tvého souhrnu jde o jistě užitečné nástroje.
6.8.2015 23:07 - PetrH
By se musely vynechat obrazky, zmenit font. A nevim zda i jen proste prepsani nebude piratemi. Mimochodem na ulozto jsme ted nasel kvalitni pdf scany prirucek ppz, ppp i ppe postavy.
6.8.2015 23:10 - Aegnor
PetrH: Přepsání do PDF má oproti scanu tu výhodu, že v něm můžeš například vyhledávat, je jednodušší dodat bookmarky a podobně.
6.8.2015 23:22 - PetrH
Ano to chapu a naznacoval jsem vyse, problem dneska jsou autoraky a nevim, zda nekdo je strelec a v dnesni dobe to udela?
6.8.2015 23:33 - ShadoWWW
Je fakt, ze treba v te me verzi jsou i klikatelne odkazy v ramci Jarikova dobrodruzstvi. Vyhoda je ale treba i u ilustraci, ktere maji podstatne vyssi rozliseni a cistotu nez jakykoliv sken. Snad to Bouchi nekdy vyda.
7.8.2015 00:29 - Colombo
uh, o githubu si slyšel poprvé? Uh...

Ty asi open-source software nerad?

add přepsání vs scan:
Přepsání má prostě mnohem větší kvalitu. Navíc se to může pročistit, zerratovat, opravit překlepy a udržovat. Problém je, že v případě profi nástrojů jako InDesign to zůstane closed source věc. V podstatě to buď bude jen udržovací vydání. V případě, že by se toho chytla nějaká skupina by to i nějak mohlo směřovat (pokud se to vůbec vypustí), ale pořád profi nástroje jako InDesign to dost omezují.

LaTeX je na tom lépe, protože source je plain text, free a je to v podstatě profi nástroj na sazbu. Navíc je všude hromada dodatečných nástrojů a přijde mi, že LaTeX je dobře udržovatelný (a flexibilní). Ale přesto, moc lidí v LaTeXu neumí a LaTeX je zejména pro scientific theses, papers and books, než pro populární literaturu s fantasy obrázky a freeform stylizací. Ne že by to nešlo, jen to bude chtít o dost víc práce.


Proto se mi jako nejlepśí volba zdá markdown s githubem. Plain text, source je dokonce sám o sobě čitelný. Sice neumožňuje takové formátovací možnosti jako předchozí nástroje, ale to se dobře dá doplnit skrze HTML tagy a templates (markdown syntax se překlopí jen do omezeného subsetu HTML tagů, v podstatě jen o něco málo víc než je tagů v těchto postech). Výhoda je to, že je to jendoduché na tvorbu, každý stejnak v současnosti čte z HTML a překlopit do dalších formátů taky není problém. No a to nejdůležitější, dělat to může kdokoliv, github umožní jednoduché šíření a s github pages dokonce okamžité umístění na webu. Tyhle možnosti by mohly vdechnout druhý dech do DrD a posunout ho o generaci dál. Každy by si mohl rychle vytvořit svou vlastní flavour DrD, podobně jako je teď hromada variací na oDnD.
7.8.2015 03:13 - Colombo
A ještě jedna věc:

add autorská práva:
V momentě, kdy to bude vydávat nějaká organizace, tak chápu, že by to byl problém. Zejména, pokud by se to prodávalo.

V momentě, kdy by se jednalo o fan projekt šířený zdarma, tak si myslím, ze je to na mnohem silnějších základech. Aneb, není-li žalobce...
Navíc, s alespoň částečným svolením Altaru (Altar povoluje, ale neručí za případné nároky jiných autorských stran) by to snad mohlo být vice než v klidu.
7.8.2015 07:30 - PetrH
altar jasne na rpgf nekdy roku 2010 rekl, ze altar nikdy takoveto projekty nepodpori....
7.8.2015 07:55 - Colombo
Taky Shadowovi před několika lety řekl, že se na to podívá, doupraví xml a během pár měsíců to vydá.
7.8.2015 08:30 - PetrH
no takto na toto tema jsme vedli ruzna jednani, tehdy jsme i uvazoval drd 1.x od altaru odkoupit, ale holt ne... osobne nevim jak se k tomu budou oni stavit, ale prijde mi, ze momentalne se dela metoda schovame hlavu do pisku, nebudeme videt nidek a ono to vysumi, lidi budou kupovat jine produkty. navic v jinych diskuzich dost lidi rika, ze tato hra je uz za zenitem....
7.8.2015 08:48 - Vojtěch
Mno, slyšel jsem spíš že Altar má spíš existenční problémy a proto takovéto projekty váznou a moc nekomunikují.
7.8.2015 09:10 - ShadoWWW
Vojtěch píše:
Mno, slyšel jsem spíš že Altar má spíš existenční problémy


Pokud je to pravda, pak odprodej práv by byl spásou pro ně i ostatní. Viz odprodej práv TSR na D&D firmě WotC, kdy poté už pod křídly WotC vznikla geniální třetí edice, přišel druhý zlatý věk RPG a tato edice dodnes žije v rámci Pathfinderu. Nic z toho by se nestalo, kdyby TSR nechalo věci zajít k úplnému bankrotu.
7.8.2015 10:10 - Colombo
Píše:
navic v jinych diskuzich dost lidi rika, ze tato hra je uz za zenitem....

To se pokud vím často tvrdilo i o DnD a ta mrcha ne a ne chcipnout:)
7.8.2015 10:30 - Dukolm
PetrH píše:
navic v jinych diskuzich dost lidi rika, ze tato hra je uz za zenitem....

A proto na Gameconu potkáš vice lidí hrající DrD a mistrovství roste každým rokem nahoru a vedle toho jejich "nový produkt" DrD 2 tam v počtu her a vypravěčů co ho povedou má spíše sestupnou tendenci (a to radši nezvažuji od těch lidí odečíst autory DrD 2)
7.8.2015 10:31 - Sparkle
Altar hlavně už nefunguje, společnost je v konkursu a táhne se soud, ve kterém dluží Blackfiru velké prachy, které už z té společnosti nepůjde dostat, i kdyby to Blackfire vyhrál. Značku Drd včas převedli na Bouchiho, ten provozuje eshop Altar.cz už ne pod Altarem ale jako živnostník.
7.8.2015 10:52 - ShadoWWW
Dukolm píše:
A proto na Gameconu potkáš vice lidí hrající DrD a mistrovství roste každým rokem nahoru a vedle toho jejich "nový produkt" DrD 2 tam v počtu her a vypravěčů co ho povedou má spíše sestupnou tendenci (a to radši nezvažuji od těch lidí odečíst autory DrD 2)



Původně jsem chtěl poznamenat něco jako: "Že by Hra podle Dokonalé RPG Teorie měla nějaké mouchy? To snad ne!" Ale radši budu mlčet a nenapíšu nic.

Co se týče Altaru, nebyl by to jeho první bankrot. Ale odprodej solventnímu fanouškovi (což byl i majitel WotC ve své době, který vidělal peníze na Magicu) by bylo pro DrD určitě lepší variantou než přežívání pod e-shopem.

Je ironií, že Blackfire nakonec vydal překlad deskovky Talisman 4E, o které se Altar domníval, že by se nevyplatilo přeložit a vydat znovu, jako v době 2E. Ve světě ale Talisman 4E docela frčí a už má i velmi úspěšnou počítačovou podobu, co je dostupná na Steamu.
7.8.2015 10:59 - Vojtěch
Njn. Ne, že by takových obchodních rozhodnutí nebylo v historii plno.
7.8.2015 11:07 - York
DrD jako značka je sice fajn, ale dneska imho už je tak zdevalvovaná (pluska, dvojka, víc než dvacet let stagnace, výrazně jiná situace na trhu), že mi to nepřijde jako až taková škoda. Spíš mě mrzí ztráta vydavatelského a distributorského know-how a známého jména nakladatelství.

Mephit zjevně zůstává u osamělé vlaštovky Rozcestí a Mytágo dost trpí Skavenovou extrémní vytížeností, takže co se týče RPG pozitivních nakladatelství jsou obzory dost chmurné...
7.8.2015 11:20 - ShadoWWW
Ano, DrD značka je možná pošramocená, ale je to pořád to nejlepší, co tu je. Mezi většinou populace je to pořád synonimum pro RPG. A v RPG průmyslu platí víc než kde jinde, že tradice a značka je pro úspěch extrémně důležitá. (Vem si, kolik RPGček se snaží na svých předních stranách namluvit, že jsou věrnými pokračovateli Gygaxova díla. D&D, Castles & Crusades, Dungeon Crawl Classics RPG... pár příkladů, co se mi hned vybaví).

O know-how bych se nebál. Jakákoliv nová firma může konzultovat své kroky s lidmi kolem (bývalého) Altaru

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.095037937164307 secREMOTE_IP: 100.25.40.11