Kultura

Alnag
11.7.2012 21:47
13th Age
13th Age - Jonathan Tweet a Rob Heinsoo (designéři s docela slušnou minulostí - i před 4e), a Pelgrane Press (což je dnes docela RPG hi-end, takové britské Paizo).

10.7.2014 16:24 - ShadoWWW
noir píše:
A hele, on to Robin D. Laws...

Přesně to samé jsem si říkal, když jsem ho před pár dny uviděl v tiráži Basic D&D 5e jako konzultanta. >;-)
10.7.2014 19:49 - Nachtrose
Alwaern píše:
Kdi bude chtít, pdf bylo ořezáno na 20 MB, courtesy of 7chan, v případě zájmu dodám link.


Priznavam, ze PDFkam zase tolik nerozumim... kde se v tom souboru nabralo 140MB "balastu"? o.O
10.7.2014 20:00 - ShadoWWW
Nachtrose: Velká PDF jsou většinou kvůli obrázkům. 140 MB ještě nic není. Příručky RPG v PDF pro tiskárny mají řádově gigabajty (PDF PHB 5e pro tiskárny mělo 15 GB). Problém u větších souborů (> 30 MB) je to, že když jimi listuješ na počítači, tak už si můžeš všimnout viditelného sekání nebo postupného načítání prvků. To je opruz. Řeší se to komprimací, kdy se komprimují hlavně obrázky - sice pak vypadají hůř, ale zas se dá rychle listovat, což u PDFek, které se netisknou, je to to hlavní.
10.7.2014 21:56 - Nachtrose
Hm.. to budu muset asi nekdy zkusit. Da se to zkomprimovat nejak globalne, nebo to musim obrazek po obrazku? Premyslim pravidla tahat ve ctecce, ale zatim pod mym SR5 skolaboval jak pocketbook touch, tak kindle PW2...
10.7.2014 22:34 - ShadoWWW
Komprimuje se to dávkově. Umí to třeba Adobe Acrobat, kde to uložíš jako optimalizované PDF a nastavíš, jak to chceš (viz screenshot). Umí to i jiné programy na PDF. Nejlíp se to nastavuje už přímo při exportu do PDF v InDesignu - tam je nejvíc voleb a dosáhneš nejlepšího výsledku, ale to musíš mít ID soubor, takže většinou to řešíš přes Acrobat. :)

11.7.2014 03:21 - Vojtěch
Hlavně to u RPG příruček dělají myslím vrstvy, kdy dají jako obrázek i podklad pod textem a to stránku, extra grafuiku kapitoly iniciálu, podklad pod infoboxem, nějaký ten postranní vzorek, mapu, popisky na mapě, obrázek a samotný text. Když ti naskakuje na stránce postupně tohle, tak je to pak jasné, kde se ty MB berou.
11.7.2014 09:19 - Nachtrose
Kdyz uz jsem to nakousnul, i kdyz mimo temu, jake vlastne mate zkusenosti s kombinaci ctecka+pdf?
11.7.2014 09:20 - Vojtěch
tablet/smartphone + pdf :(
11.7.2014 09:30 - noir
tablet pdf je fajn. Do metra, letadla a tak. AL v podstatě mě už nějak tabletový období přešlo, ani nevím proč vlastně.
11.7.2014 09:54 - Vojtěch
Jako na tabletu je to fajn, ale nevím jak na té čtečce...
11.7.2014 09:58 - ShadoWWW
Na PDFka jsou mnohem lepší kvalitní tablety typu iPad. Pro čtečky se PDF nehodí, protože čtečky mají svůj vlastní procesor na formátování textu, a PDF se s tím bije. PDF byl vyvinutý hlavně kvůli tisku, aby vytištěná stránka vypadala pořád stejně, nezávisle na tom, z jakého programu a na jaké tiskárně budeš tisknout.

Ale díky masivnímu rozvoji čteček už InDesign dostal nativní funkci exportu do epubu, stejně jako pro něj existuje proprietální plugin od Amazonu pro formát Kindlu. Pro čtečky je mnohem lepší používat tyto typy souborů než PDF. Je teda fakt, že procesor Kindlu docela hloupě zobrazuje velké tabulky, i když je soubor v Kindle formátu. :-/
11.7.2014 10:22 - Alwaern
Tablet pro pdf, čtečky ho buď neumí, nebo umí blbě (viz ShadoWWW).
11.7.2014 10:30 - York
Pdf má pořád na čtečku smysl, když obsahuje hodně tabulek - ty se totiž v reflowable formátu chovají dost svévolně. Chce to ale ještě menší formát stránky.

Pro příklad ostatně nemusíme chodit daleko, že:

A5 (na tablet, s "grafikou") a pro čtečky (bez grafiky).
11.7.2014 11:51 - Dukolm
Tak osobní zkušenost s Kindle 3 praxe,
zdejší překlad DnD 4e se mi na něm četl dobře, jen občas se trošku déle posouvá po stránce nebo ji přepíná.

PDF
- výhoda je že více méně muže mít vlastní fonty a vše vypadá jak má
- problém pokud se nevejde řádek sloupce do jehdoho pevného zoomu tak aby byl čitelný
- některé PDF nezvládne načíst (Fate 4e core)
MOBI
- lineární texty super ale bacha na tabulky seznamy, ... dokáží se chovat dost hrozně
- obrázky to je kapitola a hrůza sama o sobě
- celkově pokud máte boxy okolo stranky, ... je potřeba si vyhrát s formátem ručně jinak je to nečitelný

Třeba co vím tak Fate 4e core mobi je vytvořeno z verze pro PDF, pomocí nějakého nastroje a je to doslova hrůza a člověk se ztrácí v tom, co je text a co sou rámečky okolo.
11.7.2014 12:01 - York
Dukolm: Jo, jakýkoliv více strukturovaný/formátovaný text dělá v reflowable formátech psí kusy. Pdf je na to lepší, chce to ale udělat ho speciálně na míru čtečkám (viz ten můj příklad).
11.7.2014 12:17 - Dukolm
No to tvoje PDF je ok jen bacha na takový nešvar kindlu když není nějakou grafikou, textem v záhlavim a zápati donucen zobrazovat celou stránku tak při výstkytu krátkého textu na stránce dokaže fakt psí kusy. s tím že na něj zomuje
19.7.2014 17:27 - Element
Tak jsem to hrál!!!!! Konecne.

Po hroozne dlouhy dobe jsem neco hral, zaroven jsem nemel moc casu na pripravu, asi dve hodiny, tak jsem jel Jersonovu zapletku milostny trojuhelnik lovec vlkodlak, divka a zhrzeny mladik s tim, ze jsem to twistnul, ze lovec ve skutecnosti vlkodlak nebyl a zhrzeny mladik se promenoval pomoci carovneho opasku do hexenwulfa a snazil se vyfrejmovat lovce. Pridal jsem tam sexy carodejnici, kvest na ziskavani wolfsbanu, par skretu, voodoo shamana a smecku vlku co jim chutna lidske maso.

Pak jsem 6 hodin zoufale improvizoval :D

Hral jsem s jednim hracem (ja vím) :( Ale pozor, libilo se mu to. Rikal to bez dotazani sam od sebe. (Borce znam, socialni citeni ma asi jako ospala jesterka, takze jsem ochoten tomu verit i kdyz to nechapu).

Co mi moc (vůbec) nefungovalo:

Ikony, nepromítly se.

Backgrounds byl jsem z nich uplne nadsenej, myslim si, ze kdybych to hral ja pod vedenim zkuseneho dm, tak to bude fungovat super. Ex drd hraci pod mym vedenim to moc nefungovalo, asi to nedokazu dobre vysvetlit/predat. S laskou jsem vzpominal na DnD4 skill list. S laskou.

One Unique Thing to samy v bledemodrym, nepromitlo se. Ale ma docela dobrou, byl proklet poslednimi slovy okultisty, takze v nejake dalsi session treba.

Je mi to trapne, ale vubec jsem nevedel, jak si mam hazet na perception. Neco jsem strasne minul. Nenechal jsem se tim brzdit tho a vymyslel roll, ale vzhledem k tomu, ze to byl jeden z nejcastejsich checku, tak docela trapas.

Co mi fungovalo:

Doufam, ze me sirien nevyfuckuje, ale rychla tvorba postavy. Priznam se, ze jsem tvoril postavy jen v Drd 1.6, drd+ a dnd 4e, takze nevim, jestli uz to muzu dostatecne posoudit nebo ne, ale fakt jsme to meli za chvililinku. (Nevinnej rejp z lasky).

Combat byl awesome. Strasne sviznej, powers mi vubec nechybely. Ctverecky taky ne. Hm. Prisel mi peknej, dost cinematic, mooci dobry. Ranger byl sam, a soloval dobre. Vlastnosti nahazoval a padly mu dobre, takze mozna proto. Druha vec je, ze jsem dal rally jako quick a ne standard a dal jsem mu healing potion do zacatku a jeste nejakej paralyzujici jed si vyprosil, takze jo, trosku jsem mu nadrzoval.
19.7.2014 17:33 - Element
Pekny pravidla, hodne trpely na to, ze je neznam perfektne. Kdybych je hral ja pod vedenim lepsiho dm tak to musi slapat paradne + hodne bych se naucil. Ale i takhle dobry. Hlavne ty souboje slapaly dobre + posledni vec co me napada, ze ta escalation die se promitla strasne moc. Vubec tam nebyly mrtvy turny, kdy clovek missne a pak 20 min ceka, ale to bylo asi taky hodne tim, ze tam byl jen jeden hrac ))
19.7.2014 18:33 - ShadoWWW
Je super, že se ti hra líbila. A dvojnásob, že se líbila i nováčkovi. U mohutných pravidel (100+ stran), jako je 13th Age, se ani nedá předpokládat, že bys ovládal všechna pravidla hned na prvním sezení. Jsou to ale kvalitní pravidla, takže i když něco nechápeš nebo nedáváš, hra se ti nerozsype.
19.7.2014 21:52 - noir
VrabčáK: já jsem poravidla 13ky vlastně ještě ani pořádně nečetl, prostě jen očekávám, že je to podobný jako 4E a ono to většinou zabere. Hod na perception jsme myslím brali jako wisdom check a pokud se to hodilo, tak background. Beru to z logiky hry... Zdá se mi, že ikony se projevují hooodně v interakci hráčů - vnáší do hry dynamiku skupiny. U jednoho hráče bych řekl, že to tak zásadní nebude...

Tvorba postavy je vynikající, u těch snadnějších postav, jakou ranger je. Ale zkus si postavit druida :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081883907318115 secREMOTE_IP: 18.117.196.184