Kultura

ShadoWWW
4.7.2014 06:20
Dungeons & Dragons 5e (II)
Diskuse o páté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání.

Překlady pravidel najdete ZDE (do diskuse k nim vstoupíte napřímo tudy)

Errata

Základní pravidla v angličtině ke stažení zdarma - Basic D&D

SRD

"Vy víte kde" pro ty z vás, co nevědí kde.

D&D Adventurers League - dobrodružství pro hraní v hernách. Dobrodružství si můžete zahrát i doma, ale pokud jste z Prahy, můžete si přijít zahrát každou středu do Mephitu. Pokud jste z Brna, můžete si přijít zahrát každou středu do Risahdy. Pro domácí hry si je můžete zakoupit online přes DMs Guild.

CAVALIER
Povídání o oboru na Youtube (zatím nejaktuálnější zdroj)
Říkají tam, že výsledný Cavalier bude něco mezi původním Cavalierem v UA a Knightem v UA.
Jak přeložit Cavaliera? Hlasujte v anketě.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
17.10.2016 15:57 - sirien
Tak aspoň, že poskytují logistické služby, představ si, že by to byla cestovka.
18.10.2016 10:20 - LokiB
Tak jen pro doplnění kočkujících se proberu :)
Nedalo mi to a zeptal jsem se šváry ... on je jednak rodilej kanaďan, druhak taky spisovatel a příležitostnej učitel angličtiny.
Není to teda geek, taky už je 50+ a RPG ani nevím, jestli někdy hrál.

Nicméně mi na to odpověděl ve smyslu (používám můj překlad toho, co psal ;)):
"ze jo, ze on tam to "probing" takhle chape, jako jak se mimozemstani stouraj nam pozemstanum v zadkach, kdyz si nas vypujcej do svych vesmirnych lodi. Teda ne jako sexualni, ale jako takovy to klise, co mimozemstani delaj s pozemstanama."

Inu, jsem tedy opět o něco vzdělanější.
děkuji za nasměrování do podnětných končin studia
18.10.2016 10:29 - wlkeR
sirien píše:
...tahle diskuse začíná balancovat na hraně děsnýho zvrhnutí se.

Hm? Mně přijde zvrhlá už celkem dlouho. Jak jí jenom vrátit k tématu...

Jjo. Tohle je nápad: hráč jedné z postav trval na tom, že jeho bard je slepý. Doteď to nebyl až tak velký problém, protože jisté okolnosti mu dovolovaly vidět, a ve většině střetnutí byly více či méně přítomny. Ale teď se ta schopnost rapidně zhoršuje (protože selhal v úkolu pro poskytovatele) a já úplně nevím, jak si počínat s tím, že cíluje Vicious Mockery apod. na neviditelné cíle. Projel jsem zběžně pravidla a zatímco útočná/area kouzla jsou jasná, jak je to s těmi, co vyžadují save?
18.10.2016 10:43 - LokiB
wlkeR: tak v popisu kouzla je "You unleash a string of insults laced with subtle enchantments at a creature you can see within range."

Což blinded nesplňuje. RAW.

Já bych pro takovéto případy zrovna u tohoto kouzla na přímém vidění netrval ... stačil by "line of effect", nadávat mu může i slepec. Ono je to tam proto, aby se to jinak nezneužívalo na zabíjení "přes zeď" atd. držej konzistentní pravidla. pro speciálně hrané vlastní i cizí postavy bych neměl problém to upravit.
když to pak slepec nebude zneužívat ...
Obecně tu beru rozdíl mezi postavou dlouhodobě slepou (od narození, velmi staré zranění atd) a jen dočasně oslepenou ... u té je fér, aby negativa slepoty fungovala naplno
18.10.2016 11:39 - Gurney
Kamach: V klidu, nejsem zdeptán a omlouvat se netřeba. Jen když někoho cituješ tak to vyznívá jako odpověď jemu. Jestli to byla směřováno na Lokiho, tak to potom chápu.

Píše:
já úplně nevím, jak si počínat s tím, že cíluje Vicious Mockery apod. na neviditelné cíle

Tak zrovna Vicious Mockery mi přijde docela v klidu, tam podle toho co to dělá stačí řvát zhruba určitým směrem. Jiná schopnosti a kouzla můžou být podstatně větší problém.
18.10.2016 13:21 - -Sniper-
No, pokud umožňíte Vicious mockery slepému, znamená to že je možné je snadno seslat i na neviditelného?
18.10.2016 13:26 - sirien
Pokud víš, kde zhruba je... ?
18.10.2016 13:28 - Kamach
Magie a trvalá slepota / spoléhání se na jiný smysl, než zrak
aneb RAW ukazující slepcům vztyčený prostředníček doufajíce, že si toho nevšimnou :)

Když si vezmu, kolika roztodivnými potvorami jsou DnD settingy zaneřáděné, tak mi ten požadavek na zrak přijde takový, hm, antropocentrický.
(echolokace jako u netopýrů, tepločivné receptory hadů, vnímání bioelektrických impulzů u vodních úhořů, citlivost na sebemenší změnu tlaku, hmatové vibrisy, chemoreceptory u tvorů s Jacobsonovým orgánem atd.)
+ různé fantasy vnímání aury a životní energie

A jako všepoplatná, metafyzikální zákonitost magie je to imho moc obyčejné.
Najde se víc než dost inteligentních a magie schopných stvoření, která by za takhle mundane omezení Mystryl pěkně poděkovala.

Osobně to mám tak, že cíl se nemusí vidět; stačí jej jakkoliv zřetelně vnímat a mít +- dobrou představu o jeho poloze v rámci dosahu kouzla.


LokiB píše:
Nedalo mi to a zeptal jsem se šváry ... on je jednak rodilej kanaďan, druhak taky spisovatel a příležitostnej učitel angličtiny.
Není to teda geek, taky už je 50+ a RPG ani nevím, jestli někdy hrál.

Nicméně mi na to odpověděl ve smyslu (používám můj překlad toho, co psal ;)):
"ze jo, ze on tam to "probing" takhle chape, jako jak se mimozemstani stouraj nam pozemstanum v zadkach, kdyz si nas vypujcej do svych vesmirnych lodi. Teda ne jako sexualni, ale jako takovy to klise, co mimozemstani delaj s pozemstanama."

Cítím se trapně za tu předchozí narážku na tvé přátele.
Tenhle je hrdina, co pro tuto debatu udělal víc, než kdokoliv jiný.


Škoda, žes to nemohl uvěřit někomu o čtvrt století mladšímu (ti dnešní prastaří elfové!)
Já jsem si pak už tak zoufal, že to bylo místy až zoufalé :)
(mimochodem, představ si, jak to pak vnímá americký adolescent, když tohle je výklad RPG nepolíbeného, vzdělaného člověka v letech - na to jsem vším tím tak okatě narážel*)

Takže... všechno dobrý? Za mě eternal sunshine & double rainbows.


*) S tím, jakou ta předmluva nasadila laťku, tak nějak čekám tunu kousavých poznámek, hraní si se slovy a - dle mého kvalifikovaného dojmologického odhadu - je cca. 69,34% šance, že dojde i na swallow whole, či Volovu vědeckou studii délky oháněk catfolků.

Ale třeba budeme (ne)mile překvapení. Každopádně se na tu knížku neskutečně těším.


---------------------------------------------------
A ohledně Gurneyho mě to mrzí. EDIT: vidím, že PM dostals
Shooting civilians to get a point across is never a good thing :)
18.10.2016 13:36 - sirien
Co to je za písničku v tom odkazu prosimtě? Já vždycky myslel, že k tomu názvu patří tohle.
18.10.2016 13:58 - Aegnor
Neviditelnost nedává nehlučnost, nehmotnost a podobně. Takže i když jsi neviditelný, tak je stále vědět, kde zhruba jseš. Samozřejmě, když se někdo neviditelný připlíží do místnosti a stojí bez hnutí, tak je minimální šance, že si ho někdo všimne. Ale to už vyžaduje speciální chování od neviditelného.
18.10.2016 14:12 - LokiB
Kamach: já to nijak zásadně osobně neprožíval :) jsem jen řekl, jak jsem to cítil a za tím jsem si stál a snažil se vysvětlovat proč mi to tak přijde. Že jsem se mýlil, protože nejsem takový jazykový expert (wink wink nudge nudge) ... inu, nemůže člověk vyhrát všechny diskuse :)

Aegnor: když je pak v pravidlech výslovně psáno, že sesílatel musí cíl vidět, tak to podle tebe na neviditelného může nebo nemůže použít?
18.10.2016 14:15 - Vojtěch
Mno, ohledně těch potvor - proč myslíte, že netopíři mají zpravidla blindSIGHT ;)
18.10.2016 14:17 - Merlin
Vojta: mumlymumly* někdy trpím* mumlymumly :)
18.10.2016 14:54 - LokiB
Vojta: což bývá důvod, proč, když se hraje slepá vlastní postava (například od narození), tak jí GM často dá právě blindsight for free. aby ta slepota byla hlavně flavor, ale neotravovalo to pravidlově pořád. ono to sice dál limituje (protože dosah "vidění" je omezený), ale zůstává to konzistentní s pravidly.
to už pak na HC úroveň, nebo když za to chce hráč vzít pro postavu něco jinýho.
v PF mají i přímo pravidla, co postava získává po několika úrovních, je-li slepá (snižujou se jí některé postihy atd atd)

takže by takovej netopýří bard fungoval ;)
18.10.2016 17:04 - Vojtěch
LokiB - v PF je to jen u classy, která to má jako prokletí/danajský dar bohů. Jinak je na tom slepota úplně stejně.
18.10.2016 17:15 - LokiB
Vojtěch: ano ... já to bral tak, když chce vysloveně hráč hrát slepou postavu, tak je to určité možné řešení, aby se člověk vyhnul všem těm aplikacím v pravidlech, kde se předpokládá, že postava vidí ... jako třeba specificky u daného kouzla Vicious Mockery
18.10.2016 17:19 - ShadoWWW
Mohla by to být i postava, co skrz nějaké pouto či kouzlo vidí očima svého přítelíčka.
18.10.2016 18:09 - Aegnor
ShadoWWW: Dobrá poznámka, akorát nesouvisí. Odcituju o čem se tu vlastně bavíme:
wlkeR píše:
Doteď to nebyl až tak velký problém, protože jisté okolnosti mu dovolovaly vidět, a ve většině střetnutí byly více či méně přítomny. Ale teď se ta schopnost rapidně zhoršuje


Takže pokud vezmu v úvahu tvého familiára, tak je to situace "jsem slepý, vidím skrz familiára, ale familiár začal chlastat a část střetnutí prospí, takže v nich nevidím."

A v důsledku, když je v pravidle kouzla napsáno "sesílatel musí vidět cíl", jestli je to myšleno opravdu jako vidět (tzn. neviditelnost blokuje takové kouzlo, i když jsem si na 100% jistý, na kterém čtverci cíl stojí), nebo "na cíl musím mít line of sight" (tzn. neviditelnost nepomůže, ale když bude stát za zdí, tak už je v klidu).
19.10.2016 09:44 - ShadoWWW
Storm King's Thunder dnes přichází i do MMORPG Neverwinter.

Trailer
20.10.2016 14:21 - Kamach
Firbolg
Power gameři mají konečně optimální rasu pro Raging Bearbarian :)

Od předešlých edicí doznali slušné změny, jak se tak dívám.
A myslíte, že ten vyobrazený jedinec je střízlivý nebo požil fermentované lesní plody v množství větším než malém?
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10219502449036 secREMOTE_IP: 18.191.157.186