Kultura

ShadoWWW
13.12.2022 15:16
One D&D (6E) (před vydáním)
Jak už všichni víme, chystá se nová edice D&D.

Zdroj, kde se dají stáhnout testovací PDFka.
4.1.2023 18:33 - ShadoWWW
York (tvůj edit): No jestli ten engine bude podporovat hýbání pusy figurek a dabing, tak možná že se to chytí i v Critical Role.
4.1.2023 18:53 - York
ShadoWWW píše:
No jestli ten engine bude podporovat hýbání pusy figurek a dabing, tak možná že se to chytí i v Critical Role.


To je zajímavá myšlenka, ale tak jsem to nemyslel. Prostě jen pohled do 3d scény, kde uvidíš situaci ve hře.
4.1.2023 19:06 - Log 1=0
Pánové, tohle přece není nijak radikální myšlenka.
https://en.wikipedia.org/wiki/VTuber
4.1.2023 19:29 - ShadoWWW
Jde o to, že přidanou hodnotou všech podcastů, youtubů apod. je pro autory jejich jedinečnost, značka nebo chcete-li duše. To je u YT RPG kanálů hlavně herectví, dramatičnost. Čistě jen s 3D scénami bys z toho udělal prosté komentování virtuálního hraní, kterého je plný twitch s komentovaným hraním počítačových her. Funguje to i to, ale kdybys všechny RPG kanály předělal na ala komentované hraní, změnil bys tím komplet jejich duši.
4.1.2023 22:11 - ShadoWWW
Ještě zpět k tématu. Podle Wizardů se poplatky za používání OGL 1.1 budou týkat firem, které mají obrat víc jak 750 tisíc dolarů ročně, což je údajně méně než 20 firem.

Na druhou stranu tyto střední firmy, které svými produkty podporují DnD, nemohou efektivně snížit své náklady za tisk ani dopravu, takže budou snižovat provize externím autorům a snižovat stavy svých zaměstnanců. Nebo přijdou s něčím jako Pathfinder, tedy svou vlastní hrou založenou ještě na 5. edici, a k ní pak vydávat své doplňky, jak to doteď dělali u 5E.
5.1.2023 00:06 - LokiB
ShadoWWW píše:
Na druhou stranu tyto střední firmy, které svými produkty podporují DnD, nemohou efektivně snížit své náklady za tisk ani dopravu, takže budou snižovat provize externím autorům a snižovat stavy svých zaměstnanců


Tak můžou mít sice nižší marže, ale WotC jim bude svými produkty a procesy pomáhat k vyššímu obratu a třeba i vyšším prodejním cenám.

Když dětem kupuješ Lego s Batmanem, tak je taky dražší než generické Lego City ... ale Legu se vyplatí ho vyrábět a prodávat, i když výroba kostiček je pořád stejně drahá, i ta papírová krabice a zabalení je stejně drahé a navíc musí platit licenci DC. Může ho ale prodávat dráž, než kdyby tam ten Batman nebyl a asi ho díky tomu prodá víc.

Kdyby si ty "střední firmy" na své doplňky a obsah štempl "DND" nedali, možná by ani neměli ty zaměstnance a externí autory, co mají nyní.
5.1.2023 00:24 - sirien
ShadoWWW: Nebo zvýšej ceny. Nebo se poraděj s právníkama, hoděj OGL oknem a Wizardům se vysmějou. Nebo opustěj trh a přejdou na jiný produkty. Jakože těch možností je hodně - těch co by byly pro WotC/DnD přínosné je málo.


Loki: tak hlavně že tu do ostatních reješ co do dojmologií a tlačenim na zdroje, když si sám vymejšlíš nějaké "procesy pomáhající k vyššímu obratu" (o "produktech" nemluvě) a ignoruješ fakt že stávající OGL je naopak stavěná tak aby ti "štempl" DnD na tvém produktu co nejvíc znemožnila, ne umožnila.
5.1.2023 02:27 - LokiB
siriene, ty ses odmítl bavit na erudovanější úrovni, nic takového si sám nepřinesl, tak jak si můžeš dělat nárok na to, kritizovat vágnost jiných vyjádření. to jistě žertuješ. těžko můžeš druhejm vyčítat dojmologii, když ji sám jedeš. nehledě na to, že levelu dojmologie Cornyho "to musíš nám, kteří se v tom pohybujeme, věřit" moje příspěvky k tématu fakt nedosáhly.

vtipný je, že nakonec vlastně píšeš ShadoWWWovi v tom samém příspěvku obdobu toho co já.
5.1.2023 08:31 - Corny
Koukám ty máš místy problém nejen s tím, že zbytečně zobecňuješ cizí výroky, ale i s pochopením jejich významu, viď? :3 Nikdo tě nenutil nám nic věřit ;) Naopak. Podobně jako v jakékoliv diskuzi tohohle formátu to bude ve finále primárně o tom, že si jako čtenář na základě svého zhodnocení obsahu a diskutujících uděláš obrázek a rozhodneš se, jestli jim to věříš nebo ne. Nebo snad když si sednete se známými v hospodě a oni ti řeknou, že ráno bylo náledí a tak se málem při cestě do práce vybourali, tak na ně hned vyštěkneš, že žádné náledí určitě nebylo a ať ti ukážou znalecký posudek a výpis z meteostanice? Jestli jo, tak s tebou musí být sranda na večírcích.

Jinak když už u ostatních tak vehementně pod praporem WotC zpochybňuješ jejich erudice, tak by bylo přinejmenším fér vyčíslit ty své. Ono prolítávat casual diskuzemi a na všechny házet řeči o "dojmologiích", podrývat jejich zkušenosti a odbornost, může víceméně kdekdo, ale bez toho aby se sám o něco opřel to má poměrně zoufalou výpovědní hodnotu.

Nebo, možná ještě lépe, by bylo fajn v takovýchto diskuzích, které z principu nejsou diskuzemi akademickými a odbornými, ale prostě casual pokecem a úvahami na úrovni toho, když se sejdeme někde v čajovně nebo u piva, tak nějak 'optimisticky' předpokládat, že ostatní minimálně z části ví, o čem mluví, pokud sám nemám důvody si myslet opak. A pokud je mám, tak je rovnou přednesu (tj. ne jen prostě z principu všechny osočovat z dojmologie, aniž bych sám měl nějakou oporu). Ono by to té kultuře i atmosféře diskuze trochu přispělo. Samozřejmě, až se budeme bavit na nějaké vyšší akademické úrovni, což ale není úplně tenhle prostor (ale samozřejmě proč ne, klidně si ho tu někde založ), tak to může vypadat jinak.

Ale věř si čemu chceš, pochopitelně. Třeba se v tom skutečně nějak víc orientuješ, máš ta čísla, praxi v oboru a dost zkušeností na to aby jsi si vyhodnotil, že i přes tyhle toxické business praktiky mají tyhle společnosti zisk. Osobně nevěřím, že ho mají větší než kdyby se naopak vůči komunitě chovali vstřícně, protože takové chování prokazatelně motivuje nové lidi do koníčku a dělá z nich zákazníky, zatímco toxické chování ne. Ale tržní prostředí je tak nepřehledné a "vlny Materiálního kontinua" tak zrádné, že pravda může být dost dobře na obou stranách a jednoznačně a transparentně to moc říct nejde. Ultimátně můžeme zcela jednoznačně mluvit jen za sebe a třeba já v aktuálním klimatu kolem Warhammeru zcela kategoricky odmítám kupovat jakýkoliv produkt přímo od GW, byť to IP mám hodně rád a fan-made projekty mě do toho, abych se zákazníkem stal, hodně motivovaly, dokud je GW svými politikami nezadupal do hlíny. A v tom fandomu se pohybuji cca 15 let a dost hluboko, abych viděl ty pohyby a nálady fanoušků a že stejně jako já je na tom celá řada dalších lidí včetně tvůrců, influencerů atd. A to jsou věci, které z žádných statistik stejně rozumně nevyčteš, ani kdyby jsi ta čísla měl (zejména napříč časem, protože ony ty korporace můžou mít v dlouhodobém horizontu tak jako tak zisk na základě spousty jiných faktorů a dost dobře vám nikdo nepoví, jestli je větší nebo menší, než kdyby se v minulosti nechovali jako hovada).

Anyway, má pointa je spíš v tom, že obecné kvalitě diskuze přispěje, pokud se vůči sobě budeme chovat alespoň s tím minimálním vzájemným respektem spočívajícím v tom, že se zbytečně nepodrýváme a věříme si, alespoň v rozumných mezích. Ostatně si myslím, že tu je průměrná kvalita diskuzujících dramaticky vyšší (a ano, do toho zahrnuju i tebe) než třeba na RPGF, takže snad není nutné automaticky předpokládat, že když tu někdo něco vysloví, že to je hned bullshit, když to neozdrojuje (třeba když mi řekneš, že se nějak víc pohybuješ v tržním prostředí nebo v ekonomii, tak já nemám důvod ti to nevěřit a nepotřebuju vidět tvůj výuční list). A nepřekrucování cizích výroků by taky bylo fajn, just sayin'.
5.1.2023 22:06 - sirien
asi to dám sem, aby ta diskuse o licencování zůstala věcná a ne spekulativní...

Markus u sousedů postnul tenhle epickej vtip :D

(Loki: všimni si, jak se tam nevstřícnost 4e GSL licence bere za významný faktor jejího (relativního, samozřejmě) neúspěchu - to jen jako takovej point k tomu co jsou dojmy a co je znalost trhu)


EDIT: jen projistotu zdůraznim, že to je nepotvrzené, takže se to může ještě ukázat jako fake... popř. (spíš) to může být nějaká pracovní bullshit verze od někoho kdo netuší co kurva píše a která ještě nepotkala právníka co by to zděšeně zkartoval... popř. to může bejt pokusnej výstřel kterej se pak smaže a všichni se budou tvářit že s tim nikdy neměli nic společnýho... atd.
6.1.2023 06:48 - ShadoWWW
No kdyby se to potvrdilo, tak je to dost drsný. Wizardi tím v podstatě zakážou další vydávání produktů (i stávajících) pod OGL 1.0 a 1.0a a všichni budou muset přejít na 1.1, která je horší než GSL. Kromě toho, že Wizardi jim kdykoli budou moci v jakékoli fázi zakázat vydání konkrétního produktu, tak firmy budou muset platit 20-25% ceny Wizardům, což pro řadu z nich bude likvidační. Protože tady se nebavíme jen o nových produktech pro 6E, ale i o celé OSR scéně jedoucí na OGL 1.0. A jako bonbonek Wizardi budou moci svévolně a zdarma používat SRD všech, od Labyrinth Lord po Pathfinder.

Že byla OGL neodvolatelná? To by právně musela použít slovo irrevocable, ale ona použila slovo perpetual, takže smůla, dlouhý nos.

Tak už známe pravý důvod vydání nové edice.
6.1.2023 10:45 - Corny
ShadoWWW píše:
No ještěže měl Sirien ten spásný nápad vydat JaD bez OGL.

To by fair, zrovna u nás by si WotC mohli s tímhle přístupem z vysoka nas**t, kdyby mu to zkoušeli nějak zakázat.
6.1.2023 11:13 - ShadoWWW
To je taky fakt. Ale striktně podle pravidel, pokud by JaD jely podle OGL 1.1, na kterou by podle údajných pravidel z OGL 1.0a musely přejít, tak pokud Mytago má obrat nad $50k, už by Wizardům museli JaD nahlásit.
6.1.2023 13:58 - Šaman
No, pokud by se OGL podařilo oficiálně odvolat, mělo by to myslím brutální dopad na důvěryhodnost Wizardů obecně.

ShadoWWW Nejenom nahlásit. Wizardi by je také mohli zakázat. Nebo začít vydávat sami.
6.1.2023 14:02 - sirien
Šaman: ach jo fakt.
Ne, takhle to fakt nefunguje. Ani trochu.
6.1.2023 14:06 - Šaman
Sirien:
v článku píše:

Prime points include:

- 20-25% royalties over $750k, which is a ruinous amount.

- Ability for WotC to block the publication of books they don't like, with no legal recourse for the publisher.

- Ability for WotC to use any OGL content for any purpose.

- Inability to use alternate SRDs, which could impact everything from Labyrinth Lord to Pathfinder.

- Revocation of the OGL 1.0a.

Jako, taky doufám, že to takhle reálně nefunguje, ale bavíme se o tomhle článku a hypotéze, že by se navrhovaná licence dostala do praxe, ne?
6.1.2023 14:10 - cyrasil
https://www.dndbeyond.com/forums/d-d-beyond-general/general-discussion/160713-opinions-on-one-d-d-and-the-future-of-d-d

Thread s hlasovanim ohledne "nadsenosti z 1DnD". Aktualne je tam teda jen neco pres 120 hlasu, ale vzhledem k tomu, ze beyond komunita je pomerne dost vychylena ve smeru "die hard fan", je to hlasovani prekvapive negativni.
6.1.2023 14:17 - sirien
Šaman: To že někdo něco napíše v nějakém interním dokumentu neznamená že to vůbec dává smysl - nebo že to je validní nebo použitelné. O tom že ani nevíš jestli je ten dokument real ani nemluvě.
6.1.2023 14:22 - sirien
cyrasil: upřímně nijak se nedivím. 5e nemá žádné problémy které by vyžadovaly novoediční řešení a Wizardi nepřišli s ničím cool novým co by za novou edici stálo a těch pár úprav co nabízí vypadá spíš jako ospravedlnění než jako důvod. A narovinu, jejich tvorba je od jisté doby kvalitou dost v downtrendu a jejich public image dostává poslední dobou docela rány, takže... Na co přesně a proč že se má kdo v tom 6e těšit?
6.1.2023 14:25 - cyrasil
Sirien Me to vysvetlovat nemusis, me iluze ohledne DnD presly s Tashou. Ale DnDB fora byla vzdy nadsena z kazde pitomosti, takze tohle hlasovani me velmi prekvapuje.

Edit. Navic me to i prekvapuje z pohledu tech PR zprav ohledne tech dotazniku k 1DnD UA (i kdyz ten pocet hlasujicich je radove uplne jinde).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084915161132812 secREMOTE_IP: 44.222.218.145