Produkty

Alnag
16.8.2007 10:01
Dlouho spekulovaná čtvrtá edice D&D možná skutečně za nedlouho dojde naplnění. Nasvědčovaly by tomu přinejmenším některé současné události.

Nová diskuse o 4E
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
4.3.2008 20:49 - Alnag
Alwaern píše:
Layout té stránky má příliš mnoho bílého místa a zcela dle mě se mě ten dojem nelíbí. Oh, well.
Když Wizardi psali, že to chtějí udělat víc "časopisově" tak jsem moc nevěděl, co si pod tím mám představit... musím říct, že jsem měl takovou zvláštní afinitu k těm trojkovým příručkám, i když byl ten design takový hodně "heavy", tak se mi dost líbil.
Tenhle nový je takový hodně vzdušný... myslím si, že možná bude trochu přehlednější, všiml jsem si, že se tam pokoušejí i o cosi jako barevné kódování nebo rozstrukturování těch záznamů... (nebo je to alespoň můj dojem).
Nejsem si jistý ani tím, jestli je tam větší písmo - ale je to možné. Každopádně mám pocit, že je to poměrně profesionální práce i když se mi zdá poněkud sterilní a zdaleka mne nebere tak u srdce jako 3e.
Co se těch informací na thieflinzích týče... mně se to líbí. Je vidět, že je to hodně zaměřené na to, aby to bylo čitelné pro nového hráče aby se do toho rychle vpravil, ale což...
Co se mi taky líbí je takový ten charakter, že to vždycky je na stránku, dvoustranu nebo tak... (alespoň se mi to tak zdálo...)
4.3.2008 21:01 - Alwaern
Takže pre-order z amazon.com stojí teďka momentálně i se shippingem a handlingem 80 dolarů (1350 korun), což mi přijde celkem good. Za MM, DMG a PHB spolu.
A odhadované dodání kolem 16.června.
4.3.2008 21:04 - Alwaern
Alnag: Mě se ten trojkový design líbil, ještě více však FR knížky. Ale ta bílá se bude hodně špinit :) Co když na to sáhnu mastným drápkem - u 3.xe to vidět nebylo, tady to bude jak pěst na oko:)
Jak říkal Corvus, mě se spíš líbí ten decentní typ tieflinga, ne berani a kozy. Co naplat. Ještě, že nás v tomhle ohledu 3e moc nerozmazlovala (čest výjimkám).
4.3.2008 21:07 - Alnag
Pokud si někdo objednávate základní pravidla, doporučuji si pořídit nikoliv jednotlivě všechny tři příručky, nýbrž 4th Edition Core Rulebook Gift Set (D&D Core Rulebook) [Box set], myslím, že i doprava pak vyjde levněji, ale nemám to ověřeno.
Blbé je, že Amazon to myslím strhne až v době kdy to odešle (alespoň jsem to tak pochopil a zatím mi z karty nic nestrhli), takže bůh ví jak si bude stát v té době dolar, ale zase vám (v dolarech) napočítá nejnižší cenu v období od objednání do distribuce a vzhledem ke slevě 37% a nízké ceně dolaru myslím že i s dopravou vás to vyjde na polovic než by to stálo u lokálního distributora...
4.3.2008 21:17 - Gurney
Alnag: A bude nějaká 4E hra na GameConu?
4.3.2008 21:24 - Alnag
Gurney: Pokud se nějak domluvím s Jezevcem nebo kdo to letos organizuje... tak ano, nevylučuji to. Ale zároveň to ani nepotvrzuji.
4.3.2008 21:25 - Alwaern
Omlouvám se, ale Gift Set jsem prhlédl:( S ním je to o 10 dolarů levnější. Jo, Alnagu, peníze ti strhnou až při odeslání, teoreticky tedy 6.června.
4.3.2008 21:29 - Gurney
No kdyby byla, okamžitě se hlásím :)
4.3.2008 22:27 - Alnag
Tohle je dobrý... Chris Pramas (vlastník Green Ronin Publishing - které vydávají True20, Freeport, Mutants & Masterminds atd.) hodnotí DnD 4e - a myslí si (překvapivě), že to není ani tak MMORPG ale spíš jako Magic... :-)
http://freeport-pirate.livejournal.com/88801.html
Mimochodem diskuse pod tím je taky zajímavá a přispěvatel Mouseferatu není nikdo jiný než Ari Marmell - jeden z freelance designérů pracujících nejen pro WotC.
5.3.2008 00:03 - jonka
Alnag píše:
... že to není ani tak MMORPG ale spíš jako Magic
výborná zpráva! :)
5.3.2008 00:10 - Alnag
jonka píše:
výborná zpráva! :)
Proč jen v tom cítím osten ironie? ;-)
5.3.2008 00:14 - jonka
jako milovník DnD i magicu bych si to nedovolil :) fakt jsem rád, kdyby to vyšlo dobře byla by to jedna z věcí o které jsem sníval, četl jsem si ten článek a nevypadá to špatně, docela se mi líbí to zaměření na taktično, i když si tak nějak myslím, že 4E dost lidí zklame, protože bude možná už víc taktická než poeticko-realistická... who knows, nechám se překvapit.
5.3.2008 00:50 - Alwaern
Jediné, co se WotC daří na 100% je vzbuzovat debatu kolem 4e - všude kam se kouknu je to jeden proti druhýmu. Nejdůlžitější asi bude opravdu si to zahrát a vyzkoušet. Možná se vrátíme kňourajíc zpátky k 3.xe, možná ne. (já si myslím, že spíš ano:)) Že bude miniature-intensive, to psal už playtester massa...něco. Krom toho má Chris Pramas v tom, že spousta lidí raději využívá figurky na RPG, ne na souboje miniatur. Tedy alespoň všichni (až na 4 lidi), které znám.
5.3.2008 02:26 - bigbythewise
Ja bych byl ale stejne radsi, kdyby to melo bliz treba k D&D, nez k MtG nebo MMO. :P
5.3.2008 08:02 - thief
Už od začátku to tvrdím, že podobnost katastrofy FR a katastrofy v Dominarii není náhodná. A ejhle, nejsem sám.
5.3.2008 08:41 - Malfin
Alwaern: já stále hraju 2e....:) a snažím se přemluvit družinu k odzkoušení 3,5e :D
5.3.2008 10:44 - andtom
Alwaern: Podle mně je i třetí edice jak píšeš miniature-intensive. Však i ti lidi co znáš a používají nyní figurky na RGP, tak je používají k jakému RPG, není to náhodou ta třetí edice? Neshledávám na tom nic špatného.
"Přepnutí" do tahového boje je dle mého osvědčeným konceptem řady PC her, a to i hodně starých (Realms of Arkania, Betrayal at Krondor, Albion, ...). Tramtadá a začíná izometrický boj na čtverečkách nebo hexech. Taktická mezihra, hra ve hře, s jiným tempem, jinými podněty pro hráče, jinou náplní než hlavní děj hry. Má to být každpopádně osvěžení a zábava (hráči si to přejí), nikoliv opruz (jsem nucen k bojové mezihře, kterou nechci). U PC her je boj řešen buď nevolitelně natvrdo (tj. přepne se vždy do mezihry) nebo je volitelný (třeba strategie série Total War - buď je odehrána mezihra pauzovací realtime nebo se mezihra nekoná a program v mžiku spočte výsledek a šup, pokračuje strategie na mapě Evropy). Pen&paper RPG má právě tu výhodu, že "přepnutí do tahovky" nemusí být natvrdo vždy realizováno, k tomu nikdo nikoho nedonutí, proč by se třeba výsledek boje nedal v mžiku vyrobit bez tahového boje (např. výsledek řekne DM a jede se dál). Dále má pen&paper tu výhodu, že početnost meziher (jakýchkoliv, nejenom boje, ale i puzzle, atd.) se reguluje tím, co hráče baví, protože DM hráče zná (nebo alespoň dostává od nich zpětnou vazbu v průběhu hry) a dále hráči svou činností ve hře "vynucují" mezihry nebo ne (např. vyhledávají boj nebo se naopak snaží řešit problém nebojově).
Pokud jde o časovou osu, tak dle mého i řada méně takticky orientovaných jedinců ráda na začátku prubne více boje (proto je to tak diskutované téma teď na začátku). Je to prostě vděčné téma :)
5.3.2008 11:26 - Alwaern
andtom: Ano, i ne. 3e byla taky orientována na figurky, šlo spíš o to, že i když pohyb na bojišti byl na jiné úrovni než třeba 2e, tak oproti 4e je 3e zase o třídu níž. Ergo podle mě marketing udělá to, že slovíčko "enhanced" zamění za "recommended". Pozor, já neříkám, že to je špatně, pouze uvádím svůj názor založený na...hm, asi tisícce(?) postů a recenzí a playtestů.
Mě jen vadí, že se možná bude 4e propagovat ve smyslu nezbytnosti figurek a bude tlačit lidi k jejich koupě.
5.3.2008 11:37 - andtom
Alwaern: To je jen pohodlné svalovat vinu za vydání peněz na změnu slova "enhanced" za "recommended". V důsledku si pouze každý sám může za to, že mu dělá potiž koukat se třeba na kostku lega a pořizuje si figurky. Já jsem si pořídil nějaké commony za 5,- Kč kus a několik uncommonů dohromady vše za tři stovky na DnDDay v listopadu a nestěžuji si na něčí tlak. Je potřeba se chovat jako chlap, buď vůbec nepořizovat nebo si něco pořídit, ale pak nebrečet, že jsem donucen. Nejsem, právo volby zůstává.
5.3.2008 11:41 - Alnag
Víte, to s těma figurkama by mne bralo u srdce, kdybych totéž nečetl na netu už v roce 2000 a dál. Myslím, že skoro slovo od slova... opakovalo se to i s 3.5e, která měla být taky víc figurková a opakuje se to teď zase. Přesně jak píše andtom, nikdo vás nemůže donutit k používání figurek a natož pak ke koupi originálních DnD miniatures figurek.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089705944061279 secREMOTE_IP: 18.226.169.94