Produkty

Alnag
16.8.2007 10:01
Dlouho spekulovaná čtvrtá edice D&D možná skutečně za nedlouho dojde naplnění. Nasvědčovaly by tomu přinejmenším některé současné události.

Nová diskuse o 4E
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
27.3.2008 15:27 - Alnag
Různé střípky z ENWorldu
Druid ve 4e
Druidova role bude "smíšená" - nikoliv tedy vyhraněná jako u povolání v PHB. Nebude ale pokrývat všechny role, jen některé.
Bude to druid spíš inspirovaný jeho provedením v PHB II, bude mít hodně magie spojené s "počasím" a nebude mít příliš co do činění s "přivoláváním zvířecích pomocníků" spíš se schopností tvaroměny.
Keep on the Shadowfell (dobrodružství)
Bude obsahovat předpřipravené postavy i s možností level-up na 2. a 3. úrovně, ale bez možnosti výběru (tedy s definováním toho, jaké schopnosti/odbornosti dostanou).
27.3.2008 16:07 - Fritzs
4E není RPG!!!...ale figurkárna by to mohla být pěkná :)))
Co si o tom myslíte...?
27.3.2008 16:15 - Spize
Inu, nejsem si úplně jistej, ale v porovnání s ostatníma edicema mi to míň RP-hra nepříjde.
27.3.2008 16:20 - Alnag
Já si myslím, že dělat závěry o edici, kterou jsem ještě neviděl je předčasné a závání to buď a) lacinou popularitou, b) touhou vyrovnat si účty s někým nebo c) jistou omezeností obzorů. Je tam řada věcí, které by se asi daly rozporovat, ale v zásadě je mi to vcelku volné. Důležitější než jestli to je nebo není RPG je pro mne jestli to je nebo není zábavné.
Vzpomínám si na situaci, kdy jsem se na adresu skupiny her vyjádřil v tom smyslu, že podle mého nesplňují kritéria RPG. Čímž jsem jim nicméně nikterak nezpochybňoval jejim možnou míru zábavnosti a někteří lidé se z toho přesto mohli pominout. Doufám, že mi odpustíte, když nebudu napodobovat jejich příklad. :o)
27.3.2008 16:23 - Alwaern
Každý má pravdu. Problémem je, že někteří touží, aby jejich pravda byla povýšena na zákon. Soudy o 4E se budou fundovaně vynášet až když vyleze od distributora. Do té doby můžeme mít názorů kolik jen chceme, všechno sme ještě neviděli :) Mám na 4E svůj názor (rozhodně ne pozitivní), ale zatím se tím nijak nevzrušuju. Kdybych byl upřímný, nejlepší RP jsem zažil ve 2E, takže bych nadržoval Garymu... Nemůžeme vinit WotC, potažmo Hasbro, z toho, že chtějí vydělávat víc (kdo nechce, že jo?).
27.3.2008 16:29 - Aeris
DnD sa "vyvinulo" z wargamingu, preto nechápem, prečo sa ľudia čudujú, že sa naň veľmi podobá. Takisto, mechaniky podporujúce roleplay si človek dokáže vytvoriť ľahšie než tie, ktoré sa zaoberajú hocičím iným (pokiaľ to nemajú byť primitívne/jednoduché mechaniky, ale to potom človek rovno môže robiť domáce divadlo a nie hrať hru).
27.3.2008 17:38 - LZJ
Fritzs píše:
4E není RPG!!!...ale figurkárna by to mohla být pěkná :))) Co si o tom myslíte...?
Což o to, ta debata pod tím je zajímavá, ale kdybysme tu měli vést diskuzi o definici RPG, tak by to chtělo jiný thread, bylo by to na dlouho.
V každém případě si dovolím predikovat, že lze vytvořit definici RPG tak, aby do ni zapadly tvoje oblíbené hry a nikoli tvoje neoblíbené. A naopak nelze vytvořit definici RPG tak, aby se na ní shodlo širší plénum.
Takže můžem směle tvrdit, že D&D bude RPG aspoň tak dlouho, dokud autoři vydavatelé budou hru označovat za Roleplaying game. B-)

P.S. O hádky o definici RPG nemám zájem ;-)
28.3.2008 09:44 - Corvus
Aeris píše:
Takisto, mechaniky podporujúce roleplay si človek dokáže vytvoriť ľahšie než tie, ktoré sa zaoberajú hocičím iným
tak s tymto fakt nesuhlasim.
28.3.2008 09:59 - Alnag
Corvus: Nesouhlasit můžeš to je tvoje svaté právo. Ale když se podíváš na malé děti, uvidíš, že jsou to přirození role-playeři. Zmocňují se rolí a hrají je bez pobízení a bez mechanik. Bez bonbónků, které je jim třeba přisouvat. A na tom je založená filosofie designu D&D, že tedy role-playing nepotřebuje mechaniky (nebo jich nepotřebuje tolik), protože je to něco, v čem jsou lidé přirozeně dobří...
28.3.2008 10:10 - Lotrando
Trochu tu tuším vazbu na tento článek odkazovaný Bifim na rpg f
link
jeho problém je imho v re-definici rpg a taky v pochybné argumentací kdy z toho, že hra obsahuje war-gamingové prvky usuzuje na to, že neobsahuje rp prvky. Dále pak to, že naznačuje nějakou souvislost mezi tím kdy hra podporuje takticky výhodnou volbu, což by mělo vést k tomu, že si hráč tuto volbu bere automaticky i na úkor RP. S tím nemohu souhlasit, z vlastní zkušenosti znám hráče kteří upřednostňují RP na úkor taktiky, sám to také dělám.
Pak už jen ten zbytek příkladů v článku, doporučuju přečíst a sem pak naspat, co by jste s takovým tzv. RP hráčem udělali, protože to co tam popisuje je imho naprostý nedostatek schopnosti respektovat hru ostatních.
28.3.2008 10:20 - Alnag
Lotrando píše:
Trochu tu tuším vazbu na tento článek odkazovaný Bifim na rpg f
Zdá se, že jde o tentýž článek. Abych se přiznal nejsem překvapen tím, kdo vždycky takové články vytáhne...
Na tom článku je nejvtipnější, že podle toho co vím, část těch kritizovaných údajně chybějících prvků (mně nechyběly) chyběla v DnD do příchodu 4e, kde se tak nebo onak má objevit. Viz i reakce Mikea Mearlse v diskusi.
28.3.2008 10:40 - Quentin
alnag: bifi to taha ze zajimavosti, ne aby pospinil dnd :) sam v nem vede tazeni (a to je neco jineho nez one-shot; na tazeni si nevyberes system, ktery se ti nelibi)
na slezine sem vypochopil, ze se mu na dnd nelibi hlavne nelogicnosti, jako "setting breaking spells", nebo five feet step z close combatu + manyshot a mnohe dalsi.
kolem a kolem je to ale porad super hra :)
28.3.2008 10:55 - Alnag
Quentin: Ale já jsem neříkal, že ho tahá, aby pošpinil D&D. :-))
Nicméně ze zajímavosti se dá odkázat tisíc a jeden článek, takže člověk nakonec vždycky dělá volbu, když se rozhoduje, který odkazovat a který ne. A jestliže existuje nějaká dlouhodobá tendence odkazovat určité typy článků (a neodkazovat jiné), tak to o člověku taky něco vypovídá. To, co tu konstatuji je, že tenhle článek zapadá do obrazu toho, jaké články Bifi obvykle odkazuje. Nic víc a nic míň... ;-)
28.3.2008 11:25 - Quentin
alnag: bifiho post, precti si v jakem duchu postuje - nic spatneho na tom neni.
EDIT: dokonce to vypada, ze se o dnd celkem zajima (v dobrem)
28.3.2008 11:35 - Alnag
Quentin: Nejde o to, že by na tom bylo něco špatného. Jde o to, že každý člověk - ty, já, Bifi - nakládá s informacemi selektivně. Ať chce, nebo nechce. Vybírá si ty, které nějak harmonizují s jeho názorem a vyhýbá se těm, které s ním neladí. To je normální. A Bifiho a můj úhel pohledu na RPG obecně a na D&D konkrétně je jako den a noc... proto to, co si vybírá on jako "zajímavé" obvykle neharmonizuje s tím, jak to připadá mně.
28.3.2008 12:24 - Corvus
Alnag: neviem ci si pochopil s cim nesuhlasim. neriesim ci su deti prirodzeni roleplayeri, alebo ci su mechaniky na podporu dolezite.
nesuhlasim len s tym ze urobit mechaniku podporujucu roleplay je lahsie nez hociaku inu.
28.3.2008 12:29 - Lotrando
Mám za to, že ten článek vůbec není od DnD 4E. I proto to o něčem svědčí, pokud jej někdo v threadu o 4e odkazuje. On totiž není ani o DnD, ale to už jsme hodně daleko od tématu. Já to původně odkazoval proto, aby se všichni mohli bavit o tom samém, když už do Fritzs načal.
28.3.2008 13:30 - andtom
Lotrando píše:
... což by mělo vést k tomu, že si hráč tuto volbu bere automaticky i na úkor RP. S tím nemohu souhlasit, z vlastní zkušenosti znám hráče kteří upřednostňují RP na úkor taktiky, sám to také dělám.
To víš, že s tím ani já nesouhlasím. True roleplaying. Někteří lidé jakoby nevěřili, že existuje. Roleplaying bez nebo vzdor pravidlové efektivitě. To odlišuje toho, kdo hraje RPG jako RPG od toho, kdo hraje RPG jako pravidlovou strategii. Odlišuje hráče, který rozhoduje na základě zamyšlení se co vidí jeho postava jako výhodné (RP úvaha ponořením se do postavy) od toho, kdo rozhoduje podle úvahy co je výhodné podle pravidel (metagame strategická úvaha výhodnosti dle pravidel).
28.3.2008 13:41 - Corvus
preto mam rad wushu, lebo ma netresta za to ze sa chovam netakticky.
28.3.2008 13:53 - Vaeranias
píše:
Alnag: Ale když se podíváš na malé děti, uvidíš, že jsou to přirození role-playeři. Zmocňují se rolí a hrají je bez pobízení a bez mechanik. Bez bonbónků, které je jim třeba přisouvat.
Dovoluji si nesouhlasit. O malých dětech existují mýty tohoto typu. Nepravdivé. Malé děti jsou typičtí powergameři a role je zajímá jen potud, pokud jim umožní se účastnit zábavy a pokud je něčím kladná a obdivuhodná. A každé bez výjimky chce být nej a top, nesmrtelné, nejlepší, nejkrásnější, s nejlepšími schopnostmi a zbraněmi. Prosazuje si to silou fyzickou, sociální i materiálně (přinese si lepší věci než druzí). Nejde o roleplaying ani omylem. Je to podobná legenda, jako že děti si přirozeně a instinktivně vybírají správné potraviny, správné postupy atd. Mám tři doma a fakt jsem tyhle legendární jevy nezpozoroval ani jednou. Nechte dítě jednat dle svého a nepřežije. Nejspíš podlehne infekci, otravě nebo úrazu (vlastním zaviněním nebo způsobeném jiným powergamerem během hry) ještě předtím, než si stihne zničit trávení jednostranou dietou ze sladkostí.
Podívejte se někdy v obchodech a do tašek školních dětí. Co letí za hračky a filmy. Letí superhrdinové, efektní kousky a nepřekonatelné zbraně a tak. Hrdinové ale nejsou zcela neprůstřelní, bývají zranění, ale rychle se z toho dostanou a i ze zdánlivé smrti se vzchopí a efektní a mocnou zbraní či schopností a s využitím něčeho nepředvídatelného, co se znenadání objeví, s přehledem zvítězí, aby pak znavení, potrhaní, ale cool drsní, přijímali gratulace plebsu, který vlastně nepotřebují na nic jiného.
Eh, nepřipomíná vám to nějak nápadně cosi blízkého této diskusi? :-) To je dle mého skutečný důvod pro 4e. Tahle móda, nic jiného. Je třeba přijít s něčím v tomhle stylu, abyste vydělali, vůbec nejde o nějaké objektivní zlepšování a zjednodušování systému, takže tak. Pokud jste se dokázali bavit a roleplayit s 3.X edicí nebo čímkoli jiným, tak 4e nepotřebujete. Koupíte-li, tak spíš ze zvědavosti, prostě neodoláte. Pokud čekáte na něco, co vám umožní se roleplayingově vyžít, tak to nezvládnete ani se 4e, protože v pravidlech to prostě nevězí, taková prostě neexistují. Existují jen pravidla, která více či méně překáží hraní různých typů rolí, žádná, která vám to umožňují. :-)
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083997011184692 secREMOTE_IP: 18.226.187.24