Produkty

Alnag
16.8.2007 10:01
Dlouho spekulovaná čtvrtá edice D&D možná skutečně za nedlouho dojde naplnění. Nasvědčovaly by tomu přinejmenším některé současné události.

Nová diskuse o 4E
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
1.12.2007 08:47 - Alnag
Podle mně se 4e rýsuje ve vztahu k 3e jako bylo AD&D 2e k AD&D 1e.
1.12.2007 11:19 - Lotrando
Napadá mě možnost, zda WotC vůbec chtějí aby jim hráči přecházeli mezi edicemi. Když si vezmu periodu 4 roky vypadá to na generační obměnu. Pak by cílem nové edice bylo oslovit především generaci cca 15-20 let a na ty, co jsou obětí 3e už si zuby nebrousí. Teď mluvím o nějakých zásadnějších počtech oslovených hráčů.
1.12.2007 11:51 - Alnag
No já si myslím, že chtějí, protože (nakolik jsou platná 8 let stará data) hráči hrající delší dobu za RPG utrácejí víc peněz a tak. Na druhou stranu populace hráčů RPG stárne, takže je skutečně potřeba zachytit pokémonovsko-MMORPG generaci pro budoucnost. Myslím si, že ten apel na mladší generaci tam je zřetelný, na druhou stranu to pro některé odrostlejší hráče může být také přitažlivé, pokud to bude směrem k nějakému zjednodušení a tak.
2.12.2007 12:30 - Alnag
No a jako obvykle updatovány informace v dokumentu (tentokrát jsem změny značil takovou vínově červenou barvou, hlavně u kouzelníka, progrese povolání, odborností...)
2.12.2007 13:06 - Fritzs
Velice se mi líbí možnost stát se polobohem, či to dotáhnou snad eště dál (nicméně bohy šlo zabít i v 3,5 edici, esi se nepletu), naopak nástoje pro mágy se mi příliš nelíbí, zní mi to divně a hodně zmateně...
2.12.2007 13:07 - Alek
To množství škol kouzel v 3e mi vadilo, tak jsem doufal v redukci. Ale jejich úplný zrušení...to sou věci. ;) A k tomu zrušení možnosti selhání kouzla ve zbroji, proč to hurá!, Alnagu? Není to děsná kravina, aby kouzelník čaroval v plátovce? Kór jestli zůstanou gestikulární komponenty.
2.12.2007 13:08 - Alnag
Mně se třeba nástroje pro mágy docela pozdávají - protože se i v té "reálné magii" různé obřadní propriety používají, Harry Potter má konec konců taky hůlky a hole a berly jsou taky běžně vidět. Ale zajímavé bude to, jak to bude zakomponované.
Naopak možnost stát se polobohem (a vůbec celá epická úroveň hry mne nechává chladným).
2.12.2007 13:13 - Alnag
Alek: A proč by to měla být kravina? Nebyla to spíš otrava ještě si házet na možnost selhání kouzla? Nevím, kde je dáno, že by se nedalo v plátovce kouzlit. Stejně bych mohl položit otázku, není to kravina v plátovce máchat mečem?
2.12.2007 13:28 - Gurney
21. - 30. úroveň - blbost (ale jak vyšoupnout takovou postavu ze hry je tam vymyšlený hezky :-).

Kouzlení nezávislý na zbroji je konečně odstranění mechaniky která vyvažuje hru ale jinak nemá žádné vysvětlení, pokud to bude vyváženo jinak, logicky, nevidím v tom problém.

trochu se mi nepozdává zrušení multiclassů, bude fungovat když začnu jako mág, řeknu si že kouzel by mi stačilo a začnu naplno rozvíjet válečníka?
2.12.2007 13:36 - Alnag
Ten multiclass je skutečně pojat podivně, ale uvidíme...
2.12.2007 13:37 - Alek
No otrava to jistě je, pokud se to nezakomponuje šikovně do jednoho hodu jako oprava. Možná je to jen přežitek, ale mně to přijde logický, viz stereotyp přežívající v literatuře, málokdy je mág ve zbroji. V doupěti jsme se to zdůvodňovalo těma gestama, která se přece jen ve zbroji dělají hůř. Pozitivum je, že se tim zruší to hnusné protěžování knězů. Ale stejně, chápal bych to zrušení u těch warlocků a sorcíků, ale wizard v plátovce? To si snad radši ani nechci představvovat. ;)
ad meč v pátovce...neřikej, že se chystaj zrušit i postih zbrojí k dovednostem a omezení pro maximální Obratnost? ;)
2.12.2007 13:48 - Gurney
Proč by se wizard nenavlíkl do plátovky když na ni má? :) To je spíš nezvyk, nebo představa takového stereotypního stoletého mága z nějaké univerzity co už si ani nepamatuje jak že to vlastně venku vypadá :). Pro mě stejně dobře funguje třeba wizard - žoldák, když už věnoval tolik času studiu magie, proč by ji nevyužil v boji jako zbraň a proč by si v tom případě nevzal zbroj jako kámoši z cechu?
2.12.2007 13:49 - Alnag
Tak v literatuře je lecos... ale jen tím, že se zruší selhání kouzla to ještě nemusí znamenat, že brnění bude pro kouzelníky atraktivní. Ale uvidíme... přišlo mi to jako zbytečná buzerace.
2.12.2007 13:54 - Alek
píše:
Proč by se wizard nenavlíkl do plátovky když na ni má? :)
Ať si jí klidně vezme, to mi neva, ale nesedí mi, že by v ní měl čarovat stejně dobře a spolehlivě jako ten bez zbroje. To je jako kdyby ty dva měli hrát kuličky, bych chtěl toho machra v plátovce vidět, jak cvrnká. ;)
Ale jako uznávam, že je to asi zbytečná buzerace, kor když se vezme v potaz, že ten kouzelník se s tou zbrojí fakt musí naučit zacházet, dát na to odbornost.
2.12.2007 13:59 - Alnag
A ona to třeba nebude jen jeden feat... :-)
2.12.2007 14:07 - Gurney
Ten druhý mág má možnost se za ty featy naučit něco jiného než nošení zbroje, a teď na něj vypálí metamagicky posílenej "paprsek něčeho", v tu chvíli je ta zbroj naprosto k ničemu i když ještě před chvílí mu byla proti partě vojclů dobrá.

Mě to naopak sedí docela dobře, featy si stejně vzít musí a když už si je vezme proč by v ní nemohl čarovat stejně dobře jako v ní válečník bojovat. To je stejné jako když spolu bojují dvá válečníci, jeden má zbroj (je v relativní výhodě, aspoň pokud s ní umí zacházet), zatímco druhý ty featy vložil jinam takže teď umí dejme tomu líp zacházet se zbraní. V tom nevidím problém.
2.12.2007 14:14 - Fritzs
Jo, dokud to bude fachčit není v tom problém...
Jinak k tym holím, berlám a koulím... Připadá mě zvláštní, že jsou rozdělené podle efektu, tj. hole na dálku, koule vvýbuchy, berly paprsky... spíš by mi sedělo, kdyby mezi těmito předměty nebyl žádný rozdíl a jenom by poskytovaly nějaký bonus na magii, eventuálně umožňovali magii provozovat...
Jo, a ještě mě strašně vadí psionika, nemůžu si pomoct, ale těšil jsem se, že tendle nesmysl zruší/sloučí s magií...
2.12.2007 14:29 - Gurney
Berly a koule jsou docela cool náčiní, akorát ty hůlky (Harry Potter pro mě není první věc co si představím pod slovem wizard).

Btw nepochopil jsem - každý wizard má jednu z těch věcí podle svého zaměření nebo když chce být dobrý ve všech třech efektech tak s sebou tahá všechno jako chodící skladiště wizardího náčiní? A rozhodně by měl mít možnost provozovat magii i bez těch pomůcek, třebaže zdaleka ne tak dobře.

Psionika se mi docela líbí, zvlášť pokud to bude něco jiného než magie, v 3.5 mi psionici připadli prostě jako decánko jiní sesilatelé.
2.12.2007 14:35 - Alnag
Přesně jak píše Guerney, pochopil jsem to tak, že kouzlit můžeš co chceš, ale skrze svou proprietu se zaměřuješ na to, že jsi zvlášť dobrej v něčem konkrétním (sešleš to snáz, rychleji, líp... nevím). Hůlka je sice dost Potterovská, ale určitě to není věc, která by prapůvodně vycházela z něj a konec konců i ve 3e byly hůlky.
Co se mi hodně líbí jsou rituály. Alespoň teoreticky to zní dost dobře...
Psionika mi sice k srdci nepřirostla, ale pokud to nebude jako dosud bezduchá magie přes kopírák ale něco jiného, tak je to fajn. A navíc nebude v základních pravidlech, tak je to celkem jedno ne?
2.12.2007 15:28 - thief
Tak jsem si přečetl co je nového. Když jsem se ušklíbal nad hráči 2E pro jejich nesmyslné zpátečnictví, nenapadlo by mě, že budu se stejnou vehemencí hájit 3,5E proti 4E. :-) Jen si myslím, že jsem ve výhodě, protože 4E je podle mého děravá jako ementál a brzo se dočkáme nejen 4,5E ale pravděpodobně i 4,6E 4,7E 4,8E apod. To že budou zrušeny školy magie nic neznamená, protože budou asi nahrazeny způsobem čarování (z koule, z hůlky, z kávové sedliny,...) Není to nic špatného, ale nevidím pokrok proti školám magie. Spíš mě to přijde jako dobrá alternativa. Někdo rád školy a někdo rád předměty. Takže domácí pravidla. Možnost kouzlit v těžké zbroji beru, protože dosud nikdo nevymyslel přesvědčivý důvod proč to nejde. Jiná věc je to, že na nošení zbroje musí mít odbornost a sílu. Jinak tu plátovku na sebe asi jen tak nenavěsí. :-) Takže dobré domácí pravidlo, které trochu(!!) usnadní život mágům, za cenu oslabení kouzelných schopností. Proměnit složitější kouzla v rituály není pro mě nic nového. Já to tak beru od začátku. Rozdíl je v tom, že na rituál pořebujete čas a pomůcky, kdežto na normální kouzla jen zaklínadlo a gesta (materiální komponenty jsou dobré tak pro šamany primitivních kmenů - v tomhle souhlasím se Sapkowského mágem, který Geraltovi říká, že kdyby prostí lidé věděli, že roh jednorožce a panenská krev na kouzla nejsou vůbec potřeba, chtěl by kouzlit kdejaký šašek.)
Každý další poznatek mě zatím utvrzuje v tom, že 4E je byznys a bude potřeba masivní kampaně aby se na nějakou dobu prosadila. I tak to bude chtít mnoho upgradů, stejně jako Windows. :-))
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.062958955764771 secREMOTE_IP: 18.220.64.128