Kultura

idol02
7.9.2017 20:47
Dračí hlídka
Kontakty na autory:

Facebook
Discord
Web & mail


Recenze - Jerson
3.1.2022 21:30 - LokiB
Jerson: ty jo, fakt jsi to vážil? to klobouk dolů. protože na prvotní srovnání se nezdá, že by to tak vyšlo. inu, zdání klame.

Jerson píše:
přičemž musíš vytvořit postavu na první úrovni a postupně ji vylevelovat, přičemž každou úroveň by sis musel zvolit, co se naučíš nového.


Takhle to funguje třeba u skill based systémů, které mají provázaný vývoj schopností. u class and level systémů tomu tak není vždy, i když i tam musíš často někeré volby z nižších úrovní provést postupně, když si tvoříš postavu na vyšší úrovni. v DND 3.5 tomu typicky bylo kvůli požadavkům na Featy, kdy jsi při tvorbě postavy na 15. úrovni musel jít postupně po jednotlivých úrovních a určovat, kde si bereš které zlepšení, který feat, abys ten výsledek dal dohromady.

celkově úplně nerozumím smyslu té druhé poloviny tvého komentáře.
3.1.2022 21:40 - Jerson
Chtěl jsem tím říct, že předkládat u DH výhodu proti JaD v tom smyslu, že není třeba tahat těžkou knížku a stačí jen pár lehkých příruček, aby se dalo hrát někde na na chatě, je Dust zavádějící srovnání.

Nehledě na to, že JaD lze mít elektronicky se záložkami nebo vybranými stranami z pravidel, což u DH nelze.

A DH v pravidlech pro začátečníky má 350 stran celkem. Pokud by další pravidla měly stejně, je to celkem 1050 stran. I když bych bral měkkou vazbu, bude to víc stran a větší hmotnost.

Prostě rád srovnávám srovnatelné a nemám rád zavádějící srovnání.
3.1.2022 21:48 - LokiB
Ad srovnání srovnatelného ... pak bys měl srovnat i kvalitu a gramáž papíru ;) ta se do celkové hmotnosti projeví víc než pevná vazba.

Ani nějak jsem nechtěl srovnávat DH s JaD v těhle ohledech. elektronická příručka asi pro lidi, kteří chtějí mít za každou cenu pevný výtisk u hry, nefunguje. jinak by si ho snad ani nekupovali.

Chápu, že veterání DrD si s několika příručkami napříč úrovněmi poradí (třeba nikdy nebudou hrát "expterní úrovně", takže si vystačí s první a druhou)

Tady nikdy nebudeš mít "srovnání srovnatelného". Těch možností, jak to lidé používají je více a pro každého z nich budou trochu jiná kritéria, přičemž ta ostatní ho třeba nebudou zajímat.
4.1.2022 00:50 - Eidi
Pdf je možné bez problemu otevřít v mobilu. Můžeš ho mít neustále u sebe. Stažením ti telefon neztěžkne ani o gram.
Pravidla přečteš v knize a když potřebuješ nějaké rychlé nakouknutí, pro vyjasnění dané situace, tak je zde možnost vždy po ruce.
4.1.2022 07:55 - Corny
Připadá mi, že tu někteří dělají, jako kdyby ta kniha byl nějaký Codex gigas, zvedali to minimálně tři lidé a při manipulaci by se musel zapínat oranžový výstražný majáček. O víkendu jsem si JaD potěžkal a zase taková hrůza to není, přátelé. Ano, není to malá kniha a určitě je trochu těžší, než třeba staré dobré známé příručky DrD, ale zas takový peklo, že by ji nešlo používat normálně při hře u stolu, to není. Samozřejmě, pokud máte slabé ručičky či vetchý stoleček, tak je třeba si trochu dávat pozor, ale i tak je šance, že vám při předávání kniha upadne a proletí podlahou k sousedům u patro níže, nebo že si při listování uděláte kýlu, krajně mizivá.
4.1.2022 09:48 - Šaman
Popravdě, taky mě ta hmotnost zarazila. Spíš kvůli tomu, že když šla v družině otevřená z ruky do ruky, nebo někdo chtěl ukázat super obrázek a otáčel ji směrem k ostatním, tak mi přišlo, že trpí vazba. V čítárně by to bylo v pohodě, ale když vezmete JaD za jedno křídlo, tak je zatížení velké.
4.1.2022 10:26 - LokiB
Corny: tak já dal dva výtisky dětem kamarádů a pro ně to tedy bichle je. Představa, že to nosí v baťohu, pro ně byla celkem nepohodlná.

Já bych si jí do batohu na denní nošení taky nepřidával, kdybych s tím měl celý den chodit po meetinzích s klienty.

Můžeš to zlehčovat a ironizovat, ale v praxi velikost a váha knihy mají významný vliv na to, jestli to lidé skutečně nosí sebou, nebo ji mají jen na pravidelném hracím místě, případně, zda hlavně používají PDF a knihou jako takovou se kochají.
4.1.2022 10:32 - Aegnor
Loki: No, a v tomhle se JaD podle mě moc neliší od V5, CofD příruček (Werewolf, Vampire, Mage ... Huntery ještě v ruce nemám) a jiných více gamistických systémů.
Jasně, není to váhově Blades nebo třeba Ten Candles. Ale tragédie to taky úplně není.
4.1.2022 10:40 - LokiB
Nemám pocit, že bych říkal, že je to tragédie :)

Píšu, že knihu pravidel (a je jedno, jestli to je jeden nebo jiný systém, jde obecně o výhodu skladné / lehké příručky) sebou někdo kvůli hmotnosti nevozí. Ať už proto, že je to dítě, které jde s batohem plným do školy a další kila navíc, která bude tahat, se projeví významně, nebo někdo, kdo celý den chodí či jezdí MHD po městě, nebo sebou naopak nenosí nic, do čehu by velkou příručku dával.

Že se velké a těžké příručky hodí lépe na to, je mít na stálém herním místě, nebo doma na čtení.
Což je podobné, když má někdo plnou sadu 5E všech možných příruček, taky to sebou nenosí.

BTW: porovnával jsem to třeba s hardcoverem Savage Worlds a ten rozdíl je značný.
4.1.2022 10:50 - Slaan3sh
Jerson píše:
předkládat u DH výhodu proti JaD


Úvodní tvrzení bylo, že dělení do příruček je blbost, já tvrdím, že není, protože alternativní přístupy mají svá vlastní negativa.

Corny píše:
někteří dělají, jako kdyby ta kniha byl nějaký Codex gigas

V podstatě každý v mém okolí, kdo to podržel v ruce, byl impozantností díla poměrně překvapen. Mám doma Taiko a nějaký Obrazový atlas světa z 80. let, a jsou to těžké knihy, ale toto to není. Když se 2,5r nebo i 6r syn chce podívat, tak mu to přemístím. Útlá a skladná publikace to prostě není. Jediná příručka DrH ano, což neznamená, že to jsou "lepší pravidla", ale že dělení do příruček má svůj vlastní opodstatnitelný smysl.
6.1.2022 18:55 - mrkew
Vyšla nová knížka Kniha Monster pro Dračí Hlídku , což je bestiář unikátních monster. Společně s autory této knihy jsme si popovídali a zodpověděli otázky, které komunitu nejvíce zajímaly. Prošli jsme otázky z pozadí vývoje, podrobnosti ohledně monster i jak vznikali a také lehce nakousneme co dále Dračí Hlídka chystá.

- zaznělo přes 50 otázek
- všechny otázky mají časovou značku v popisku videa

https://www.youtube.com/watch?v=Qtqez9n5NL8&list=PLLG_9bfpHNB6jKcQuCCHZBOem55lA4YkN&index=2

7.3.2023 13:14 - ShadoWWW
DH má nově betatest alchymisty.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.091262102127075 secREMOTE_IP: 3.239.214.173