Prostředí

sirien
7.2.2012 17:31
Zombie apokalypsa!!!
Místní diskuse začaly být trochu nudné - samé systémy a očekávané systémy a podobné nesmysly - u toho si člověk od státnic fakt neodpočině.

Takže - nové téma. Vypukla zombie apokalypsa. Co dál?

Co sehnat? V jakém pořadí priorit a proč?
Co udělat hned a co v blízké době?
Autorská citace #1
7.2.2012 17:35 - Colombo
Vzhledem k tomu, co mi říká statistika, tak mojí první prioritou bude najít si někde pěkně velký šťavnatý mozek.
A co udělat v blízké době? No, zakousnout se.
Autorská citace #2
7.2.2012 17:47 - skew
Proplížit se k nejbližšímu obchodu se zbraněma a vybrat si jeden kit:
Autorská citace #3
7.2.2012 17:49 - noir
Zalézt si do svého domečku a žít dál, jako by se nic nedělo: http://all-that-is-interesting.com/post/4956385434/the-first-zombie-proof-house
Autorská citace #4
7.2.2012 17:55 - sirien
Autorská citace #5
7.2.2012 18:16 - Quentin
:D
Autorská citace #6
7.2.2012 18:29 - Fibriso
Autorská citace #7
8.2.2012 07:47 - Karel
Pár základních kroků je tady :)

Autorská citace #8
8.2.2012 07:50 - Karel
Autorská citace #9
8.2.2012 08:19 - Karel
Mimochodem jaké znáte dobré knihy se zombie tematikou? Případně i v angličtině.

Na amazonu je jich sice přehršel, ale kdo se tím má prokousávat, aby našel něco kvalitního? :)

knihy na amazonu tady
Autorská citace #10
8.2.2012 08:28 - noir
Válka Z. JednoZnačně.
Autorská citace #11
8.2.2012 08:34 - Metla
Kulhánek - Cesta krve
Autorská citace #13
9.2.2012 03:02 - sirien
Mě přijde, že se všichni často hrozně zaměřujou na zbraně. Případně jak vidim na totálně opevněné domy, jenže zombie apokalypsa bejvá obvykle nečekaná.

Já myslim že bych se první nejspíš sháněl po nějakym autě, ideálně něco většího a bytelnýho - Jeep, Hammer, Range rover... něco čim když to napálim do davu zombií tak pořád pojedu dál, něco s čim můžu jet v klidu mimo silnici, a má to dostatečnej vnitřní prostor.
I když pokud uvážim v jakém stavu by byla při zombie apokalypse města, tak by smartík taky mohl mít něco do sebe.

Když to vezmem trochu vážně, jako že si představíme že by skutečně proběhla zombie apokalypsa kolem nás a ne kolem nějakejch postav v RPGčku, tak takový auto má prostě hromadu předností: umožní mi dostat se snáz ke zdrojům, zombiekům se dá ujet (běhat se nedá věčně), dá se tam v klidu a bezpečí přespat...

Otázka je kde to auto při tý apokalypse sehnat a co pak dělat dál, když ho člověk sežene.
Autorská citace #14
9.2.2012 05:45 - Vojtěch
První otázkou je, jestli budou zombie jenom lidi, nebo i zviřátka. Před zombie vrabcem nebo kočkou se diky rychlosti a velikosti bude těžko chránit (jako moc škody nenadělá, ale nakazí. Mimo to je zpravidla nedokážeme registrovat jako hrozbu aniž bychom se na to výrazně soustředili). Podle toho by se pak dalo teprve volit ochranné pomůcky, dopravní prostředky a tak. Plány myslím obecně počítají s nakažlivými, ale jinak poměrně fyzicky neschopnými lidmi.
Autorská citace #15
9.2.2012 07:40 - Merlin
sirien píše:
Otázka je kde to auto při tý apokalypse sehnat


a na toto odpovídá právě brokovnice nebo 9 mm argumentů
Autorská citace #16
9.2.2012 11:46 - A15
Vojtěch píše:
Před zombie vrabcem nebo kočkou se diky rychlosti a velikosti bude těžko chránit

Zombie bývají proti původnímu druhu o dost pomalejší, takže ptáci by zřejmě nebyli schopni vzlétnout. Pokud ano, tak bych se asi více bál hmyzu. Proti roji komárů je ti gatling číču platný.
A propos, může se herbivor vůbec stát zombií? I když, oni ten mozek asi netráví, tak je jim to jedno.
Autorská citace #17
9.2.2012 11:58 - brundibar
sirien píše:
Já myslim že bych se první nejspíš sháněl po nějakym autě, ideálně něco většího a bytelnýho..


Ok, berme to vážně. Podle toho jak rychle proběhlo vypuknutí, tak budou silnice různě ucpané opuštěnými vozy. Většina lidí se ve chvíli krize (je toho plná silnice, případy se začínají objevovat i v okolí…) rozhodne vzít svých pár švestek, nasednout do auta a ujet - na venkov, do hor, na jih, to je jedno kam, většinou jsou vice či méně v panice, tak prostě pryč. Takže dálnice a výjezdy z měst především a ve městech spousta ulic budou vyloženě zatarasené. Takhle se člověk s autem dostane snadno do pasti.

Druhá věc, která je taky dost důležitá je zdroj pohonných hmot. Velké auto hodně žere. Humvee má kombinovanou spotřebu cca 14L/100km.(a ve městě na cestě, kde se budeš hodně vyhýbat překážkám a často prudce akcelerovat to bude podstatně víc). Liší se podle typu (H1 žere víc, H3 méně) a podle stylu jízdy, ale je to dost. A ostatní velké offroady na tom jsou podobně. Nádrž má sice Humvee na 120L, ale že bude plná je dost nepravděpodobné, nehledě na to, že jich není moc (na krajské město připadají tak 3). Jiných offroadů je dost, ale pořád je tu problém se spotřebou.

A proč je spotřeba problém? Protože kolem nás všechno funguje na elektřinu. V podstatě už i moderní kotel na pevná paliva nebo pelety nefunguje bez elektřiny. A především benzínové pumpy nebudou fungovat bez elektřiny. Tam někde dole bude sice uloženo spoustu černého zlata, ale dostat se k němu bude vyžadovat technické znalosti a vybavení. Samozřejmě je tu možnost "vysávat" ostatní auta, ale vzhledem k tomu, že většina má zamčené nádrže, jen část budou nafťáky, a ty potřebuješ 14L na 100km je to docela problém.

Poslední bod je jak ho sehnat - to jsem už naťuknul. Pokud ti nejde o humvee, ale jakýkoliv offroad a nějaký náhodou zrovna nevlastníš, tak to znamená motat se po městě a vystavovat se riziku napadení, při hledání auta. Všechna zaparkovaná auta budou zamčená a bez klíčků. Rozbít okno a spojovat nějaké dráty pod přístrojovkou tě doufám ani nenapadne, takže hledáš nějaký offroad co stojí na ulici a je otevřený s klíčky v zapalování - jenže takový zpravidla předchozí majitel z nějakého důvodu právě tahle opustil. Třeba proto, že cesta je neprůjezdná, nebo mu došel benzín, nebo ho kolem se toulající zombíci vytáhli z auta atd. Většina z těch důvodů proč tam to auto nechal, tě k tomu samému donutí taky.

Takže auto je dobrý nápad, ale pouze pokud nějaké máš a jsi mimo město. A i tak je to krátkodobé řešení. Venku se dá fungovat tak, že budeš měnit auta nebo si najdeš nějaké s malou spotřebou a budeš vysávat nádrže. Z dlouhodobého hlediska (předpoklad, že jsi první vlnu přežil a teď máš někde úkryt) je lepší se zaměřit na koně nebo kolo. Nedělá hluk, který láká zombíky, dokáže se promotat ucpanou silnicí, má "obnovitelný" zdroj energie. Je to pravda pomalejší způsob přepravy, ale zato funkční. A pokud uvažujeme tradiční nemotorné zombíky a ne ty superrychlé z 28dní/týdnů poté, tak jim i na kole/koni pohodlně ujedeš.

Já bych viděl jako prioritu nechcípnout v úvodním chaosu, kde tě můžou sejmout v davech jak zombíci, tak živáci (panika, ušlapání, rabování, náhodná střelba, šíleně se řítící auta atd.) Takže v první řadě zachovat chladnou hlavu a snažit se vyhýbat davům.

Samozřejmě jsme empatičtí lidé, takže priorita pro většinu bude pokusit se dostat ke svým bližním a pomoci jim. Manželka, dcera, rodiče, sourozenci. Takže v rámci možnosti, co nejméně nápadně se dostat domů - v první fázi vypuknutí (poplašné zprávy v tv, policie a armáda se snaží zachovat pořádek a zajistit nakažené zóny) to asi půjde docela dobře - kromě davové paniky nebudou zombie takovou hrozbou. V další fázi už s přeživšími členy rodiny a přáteli vyrážíme svými vozy a s nejnutnější výbavou pryč. Volíme vedlejší ulice a později silnice II a III., abychom se vyhnuli zácpám na dálnicích a I. silnicích.

Sebou máme samozřejmě nějaké zásoby jídla, co se doma našli, vybrakovanou lékárničku a nějaké základní vybavení pro přežití co má každý doma. Hlavně dobré boty a oblečení. Zbraně samozřejmě řešíme taky. Větší nůž nebo něco podobného dostane každý. Sem tam má někdo i pistoli. (např. mezi nejbližším okruhem přátel máme glock 17, sigsauer, CZ 75, a dokonce jeden SA 58 – civilní, poloautomatická verze - otázka je kolik z nich se přidá). Obchody se zbraněmi ani obchoďáky s jídlem nerabujeme – tam teď bude hodně narváno a asi nejsmrtelněji. Vrátit se tam můžeme časem, až se to uklidní.

Takže v první řadě míříme k nějakému z přátel co má velký dům na vesnici, kde můžeme počkat, jak se to vyvrbí (např. mezi přáteli máme tři, kteří mají bývalé statky na vesnici do 10km od krajského města v kterém žiji. Každý má jistě někoho takového (když už nic jiného tak děda s babičkou co mají domek na vesnici…).

Potom co se (snad v pořádku, díky opatrnosti a vyhýbání se) dostaneme na místo a ověříme živost přátel, začneme barikádovat dům. V přízemí všechna okna a dveře zatlouct a vyztužit skříněmi atd. Je-li zima, tak vytvořit uvnitř dostatečné zásoby paliva (většinou ve sklepě nebo kolně), vyzkoušet jestli voda ze studny půjde získávat i bez čerpadla na elektřinu, dokud elektřina jde tak naplnit co nejvíc nádob vodou do zásoby a pak předělat studnu na ruční pohon. Do horních pater budovy posadit hlídky.

Důležité je zkontrolovat nejbližší sousedy. S živáky se dá domluvit na společné obraně, a mrtváky společně vyřešit. Na vesnici nebo polosamotě, se dá těch pár nakažených najít a zneškodnit. Samozřejmě to budou pořádné nervy, ale mělo by se to dát podstatně snáz než ve městě, kde budou ty poměry sil opačné. Navíc na vesnici je každý druhý myslivec a má pušku. A každý první je dobrovolný hasič :)

Takže stabilizace pozice, sledujeme okolí, snažíme se získat zprávy o tom co se děje (rádio na baterie nebo elektřinu, dokud jde elektřina apod.)

Pokud se situace během dalších dnů nelepší, tak vyrazíme se zbytkem benzínu v autech na první nájezd pro potraviny. Vybereme menší koloniál v nějaké okolní vesnici (pokud ho ta naše nemá) a pokusíme se vybrat co nejvíc a odvézt to v kufrech aut. Pokud nemáme náhodou v okolí sklad nějakého supermarketu (jako jsou na předměstí Prahy) tak budeme ze začátku vybírat koloniály a až později se vyrazí na nějaký supermarket a i to bude dost nebezpečné. Rozhodně přitom využijme zadní vchod přímo do skladů, kde se snad budou toulat maximálně skladníci, místo toho abychom zkoušeli regály na prodejně, kde bude nezdravě mrtvo.

Pokud armáda situaci nezvládla, tak se propuknutí dostalo do další fáze, kdy už není organizovaný odpor, a z krátkodobých cílů se přesouváme k dlouhodobější udržitelnosti. Někdy v tu dobu přijde na řadu porada, při které musíme rozhodnout, jestli zůstat a budovat kolonii nebo se přesunout. To záleží na mnoha faktorech, jako jestli máme nějakou představu o tom, že je někde situace jiná atd.

Dál už se tedy scénář větví na dvě cesty.

První bude o snaze zajistit si na místě, kde jsme lepší soběstačnost a bezpečí. K tomu pomůže především vytvoření zásob potravin (nájezdy, lov zvěře v okolních lesích, vlastní zahrada/pole, krávy a slepice atd.), zajištění vybavení, které nám usnadní život – to hodně záleží na technické zdatnosti některých z členů naší skupiny a na dostupnosti. Téměř všude jsou teď sluneční elektrárny, ale málokdo ví jak takový panel využít. Podobně se dá jistě sehnat naftový generátor, ale získat do něj naftu už chce umět jí vydolovat z nádrží pod benzínkou nebo sehnat cisternu s naftou (klasicky je mají zemědělská družstva pro své stroje atd.). Ideální je udělat jeden nájezd na knihovnu a pobrat všechny knihy „jak na to…“ a další. Pokud už nějaké podobné nemáte :) atd atd

Druhá cesta bude o tom zajistit si bezpečnou mobilitu při přesunu. V takovém případě buď seženeme tu cisternu s naftou v JZD a zvolíme nějaký větší dopravník, který snad po vedlejškách a při vyhýbání se městům dojede daleko a uveze hodně nebo uděláme nájezd na cykloobchody, seženeme dostatek kol, sedlových brašen, lehkých cyklospacáků, termoprádla, cyklomap atd atd. a pojmeme to jako cyklovýlet. Takhle se dá postupovat také relativně rychle a vézt toho sebou dostatek. Poslední možnost je pěší přesun, ale ten je rozhodně zdaleka nejnáročnější a nejpomalejší a nijak zvlášť bezpečnější.

V obou případech bude nutné v pozdějších fázích propuknutí začít dávat pozor nejen na zombíky, ale i na živáky. Čeká nás spousta šílených dilemat typu „vezmeme tu rodinu živáků, co jsme potkali, sebou, i když to pro nás znamená další krky, které musíme živit, i když máme sami sotva na přežití?“.

Postupně se, podle síly a rychlosti s jakou propukla nákaza a tudíž podle toho kolik zbylo živáků, začnou formovat skupiny, které budou žít nejen z nájezdů na okolní opuštěné obchody a sklady, ale taky z nájezdů na okolní zásobené úkryty. Pro spoustu lidí to bude příležitost odhodit svazující civilizační návyky a začít si konečně užívat pudového chování. O to snáz se toho zbaví, když jim to zajistí pohodlnější život. Takže nebude výjimkou znásilňování a otroctví a další zvěrstva.

Proto by měla komunita, ať už na cestě nebo v rozvíjejícím se úkrytu, maskovat svou přítomnost, nejen před mrtváky, ale i před živáky.

Další bod vývoje nastane v okamžiku, kdy bude v početnější komunitě třeba řešit spor – potom co opadne bezprostřední nebezpečí, se lidé vrátí do starých kolejí a dříve či později se stane, že někdo někomu něco vezme, nebo mu ublíží, nebo ho podvede apod. Pak už přichází na řadu vytvoření formální struktury, kde bude jasné, jaká jsou pravidla, jak se rozhoduje a kdo vykonává „spravedlnost“. Ale to už se dostáváme někam hodně daleko (do post-apokalypsy) a to je už kapitola shodná i pro jiné katastrofy. :)
Autorská citace #19
9.2.2012 12:02 - Quentin
Autorská citace #20
9.2.2012 12:03 - brundibar
Rozhodně se hodí knihy jako tato (někteří z nás je máme už teď a roznášíme je po přátelích na vesnici :))))
(přeci jen se hodí i pro jiné verze postapokalypsy :))

New Complete Book of Self-Sufficiency
Autorská citace #21
9.2.2012 12:08 - Vojtěch
Haehm, hmyz jsem nebral, protože ten se ani nepotřebuje zombifikovat na to, aby byl nebezpečný jako přenašeč. Proto bych doporučval plamenomet pro případ hory prťavých tvorečků a dobře izolovaný oblek na ty ještě menší.
Autorská citace #22
9.2.2012 12:09 - Colombo
A jak si představujete nákazu? Jak vůbec má ta infekce fungovat? Osobně mi to připadá jako pěkná ptákovina.
Autorská citace #23
9.2.2012 12:15 - Metla
Většina zombie scénářů pracuje spíš s tím, že se nákaza přenáší jen mezi lidmi (jako mnoho jiných nemocí), případně mezi savci (zombie pes, kočka..).

Pokud bychom brali v úvahu hmyz a jiné než zimní roční období, tak to pak přežijí jen horské národy.
Autorská citace #24
9.2.2012 12:20 - Colombo
Metla: jedna věc je, koho je virus schopen infikovat, další věc je, v čem virus dokáže přežít, například v onom krevsajícím hmyzu.
Autorská citace #25
9.2.2012 12:22 - Alnag
Colombo: A kdo říká, že je to virus... třeba je to houba :D
Autorská citace #26
9.2.2012 12:25 - Colombo
A nejsou savci na houby moc teplí a (sucho, sakra, jak to napsat? Sušší je spíše stupňování a suchí mi vůbec nenzí dobře...)?
Autorská citace #27
9.2.2012 12:28 - Alnag
Colombo: A nejsou ti savci náhodou mrtví, když je to ovládne? Hm?

EDIT: Ale ani živým se nevyhýbá...
Autorská citace #28
9.2.2012 12:34 - Colombo
No, pokud vím, tak jakmile je daný savec mrtvý, tak ho nějaká houba už těžko může probudit k životu.

edit: Tyhle věci jsou ostatně běžné u hmyzu, nejrůznější typy "zombii", třeba klasická mravenčí zombie, která mu vytvoří takové pěkné chloupky po těle a v konečném stádiu mu z hlavičky vyroste pěkná velká plodnice.

Ale jak jsi sám hodil odkaz, tamta houba postihuje oslabený organismus. Který se neumí bránit. Tam, kde odešel imunitní systém, makrofágové atp., kteří požírají částečky, které nepatří do těla. Zatím neznáme takovou houbu, která by tomu dokázala odolat. To spíše nějaký parazit. Nějaký červík, co se ti zažere do mozku a zvýší ti agresivitu...
Autorská citace #29
9.2.2012 12:36 - Alnag
Colombo: Zombie taky není živá. Jenom to tak vypadá... ;-)
Autorská citace #30
9.2.2012 12:38 - Colombo
Alnag: jasně, ale mrtvá zombie se jaksi nemůže pohybovat. Maximálně vybouchnout a rozptýlit plodnice do širokého okolí...
Autorská citace #31
9.2.2012 12:39 - brundibar
Alnag píše:
A kdo říká, že je to virus... třeba je to houba :D

Aaa má oblíbená zombie teorie. Takové zombie jsou totiž už v současné době ;)

mravenci-zombie-v-brazilskych-pralesich

Tropicka-houba-umi-ovladnout-mravence-Dela-z-nich-zombie
Autorská citace #32
9.2.2012 12:56 - Vojtěch
Osobně bych typoval jako další možné původce cizopasníky, jako třeba motolice, které by nenávratně poškodily některá mozková centra (jen si prohlédněte jejich životní cyklus).

Další se také nabízejí priony, pokud by dokázaly působit dost rychle.
Autorská citace #33
9.2.2012 13:37 - Merlin
Tak já jsem naprosto klidnej...musel bych si dávat pozor jenom na živáky...mrtváci po mě z naprosto jasného důvodu nejdou :)
Autorská citace #34
9.2.2012 17:19 - A15
Barikádování oken dřevem bych neriskoval. Standardní zombík je schopen prohrabat 1.5 metru slehlé půdy, takže pár fošen ho nezastaví.
Pokud beru zombíka typu "bloumám po okolí a jdu za zvukem (jídla)", tak ti na venkově/samotě moc nebudou. Není to moc sociální banda a asi se budou z města courat po jednom. To by se dalo řešit stejně, jako rytíř v nezničitelné zbroji - 10 stopovou holí jej dostrkat do díry, ze které už nevyleze. Případně mu dolů přidat valník kamení nebo betonu. Pokud je to nákaza, tak bych do něj nestřílel ani nesekal.
Merline, raději neriskovat, hladový zombák by mohl jít i po míše. A to fasujete i vy, ne? :-)

Nejlepší obrana by byl nějaký ostrov. Dostatečně vzdálený od břehu, aby na něj zombíci neviděli, apk by neměli důvod snažit se tam dostat. Chce to zjistit, jak jsou na tom s plaváním. Pokud nezvládají, tak stačí pořádný vodní příkop.

Jelikož zombíci na zemědělství moc nejsou, tak je jen otázkou času, kdy jim dojde energie. A pokud v dosahu nebude další hostitel, tak se šíření zastaví.
Jedině, že by byla nějaká latentní forma, která by přetrvávala v populaci a aktivovala se až při nějakých podmínkách - jako TBC.
Autorská citace #35
10.2.2012 08:11 - Merlin
Mongol: jsem bezpáteřní..počítá se to?

stejně si stojím za tím, že pořádná bouchačka dává člověku v době civilizačních problémů obrovskou východu. pořád s ní má větší šanci dostat Siriena i s jeho džípem a výbavou dřív než on stihne vykecat všem lidem mozek z hlavy a zombíci tak logicky půjdou po těch zbývajících mozkáčích.

Nicméně je potřeba se zamyslet nad tím, jestli zombíci jednají čistě intuitivně a jdou za zvukem, vůní krve, nebo zachytávají elekroněcovýboje co posílá mozek do těla a nebo, jestli se dokáží poučit z chyb a hledat řešení.
Autorská citace #36
10.2.2012 08:36 - brundibar
Barikádování oken a dveří zatlučením dřevem a přisunutými skříněmi má mít jinou fci. Zombík, pokud nevidí nepřítele, tak neútočí - jeden důvod k zakrytí oken.

Především jde, ale o to eliminovat možnost, že se i přes hlídky v horních patrech, zombíci dostanou až k domu a proniknout snadno dovnitř. Takhle musí překonávat nějaký odpor a to je zbrzdí. Než se zombík prohrabe dřevem, tak mu to nějakou hodinu zabere, a do té doby už o něm všichni bezpečně ví a zneškodní ho.

Krom toho to má také do budoucna fungovat i proti živákům. Každopádně, jak říká Monogol, na vesnici se nepředpokládají davy zombíků. Těch pár sousedů se snad podaří zajistit a zbytek budou spíš zatoulané kusy z okolních měst. Horší situace nastane později, až zombíci vyhladoví a začnou lovit po okolních lesích a hledat potravu i na vesnici nebo až se začnou shlukovat do stád a migrovat. (záleží na zdroji). Do té doby je potřeba útočiště řádně připravit - opevnit.

Co se týče ostrova, tak v tom bych byl skeptický. Jednak bude hodně náročně se na nějaké takové místo vůbec dostat a druhá, podstatně závažnější věc, bude tam dost nemožné přežít. Založit soběstačnou kolonii na ostrově je opravdu hodně náročná věc i se současnou technologií a vybavením, natož na úrovni post apokalypsy.
Autorská citace #37
10.2.2012 09:02 - Metla
Docela by mě zajímalo, co se stane s některými výdobytky lidské společnosti, které mají potenciál ovlivnit větší území. Třeba co se stane, když se nechá bez dozoru (případně se tam i trochu chaoticky bojuje):

1. s přehradou? (Protrhne se časem? Případně jak dlouho to asi bude trvat?)
mapa přehrad

2. s uhelnou elektrárnou? (hrozí přehřátí, výbuch? nebo jen vyhoří palivo a vychladnou pece?)
mapa elektráren

3. s jadernou elektrárnou? - Drábová a spol. sice říkají, jak se spustí samozchlazování a vše se bezpečně postupně vypne, ale co když v tom bude trocha toho chaosu a bude to bez lidské (živé) asistence?

4. s chemičkami (ty jsou skoro v každém větším městě
seznam chemiček v čr

5. s menšími výrobnami energie jako jsou kogenerace instalované v kdejaké Areně? Tam hrozí v případě ponechání bez kontroly významný únik čpavku a další radosti.
kogenerace v Liberecké Areně
kogenerace v Aaquapalaci Praha

a další
Autorská citace #38
10.2.2012 09:13 - Vojtěch
Jakmile se zjistí po čem jdou a jak se dají likvidovat, tak bych je přilákal, zničil - opakovat dokud chodí další nebo mám prostředky.
Autorská citace #39
10.2.2012 09:41 - Colombo
Metla: moderní jaderné elektrárny jsou samoregulovací a zastavení funguje i bez elektřiny. Čím vyšší teplota reaktoru, tím více se zpomaluje reakce.
Autorská citace #40
10.2.2012 09:59 - Tomík
To mě taky napadlo. Pokud se podaří přežít první vlnu a podaří se posunout do pokročilého stavu Z.apokalypsy, tak by bylo možná dobré nejenom vyjíždět na zásobovací runy, ale také na "čistící".

Jaké je asi statisticky procento obyvatel změněných v zombie? Záleží na typu Z.apokalypsy, ale dá se předpokládat, že půjde tak o 50%, zbytek je mrtvě-mrtvý a pár přežilo (?2,5%?).

Takže nejdřív vesnice - 50obyvatel = 25zombie a 1 živý starousedlík + naše parta co se přesunula z města viz. brundibaruv rozbor = cca 25 živých.

Pokud budou postupovat opatrně a zbavovat se zombie pokud možno individuálně a případně i za použití nějakých fint (nalákat do drtičky atd), tak by se jim to mělo podařit bez větší námahy.

Potom blízké malé město - 50.000obyvatel = 25.000 zombie + 1250 živých..

Kraj - 430.000obyv. = 215tis. zombie + 10.750 živých.

ČR – 10.562 tis. obyv. = 5.281tis. zombie + 264.050 živých.
Hustota obyv. je v ČR 134/km2 tzn. 67zombie/km2.

Výhoda živých je v organizovaných útocích, v přesile, v zneškodnění na dálku a zneškodnění pomocí pastí a jiných lstí.

Bude to trvat dlouho, ale vyčistit si nějakou zonu (několik okolních vesnic), by mělo jít relativně rychle. Velká města budou problém a přijdou na řadu později - jestli vůbec. Jak tu naznačila Metla, tak ve velkých městech bude asi dost jiných faktorů, které budou zombie zpříjemňovat "život".

Problém budou spíš samostatné skupinky, které budou mít jiné priority, (znásilňování, otroctví) jak psal brundibar. Ale i tak by se dalo vyčistit okolní území a udělat tak „safe zonu“.
Autorská citace #41
10.2.2012 10:02 - Wild West
1) Píše:
Standardní zombík je schopen prohrabat 1.5 metru slehlé půdy


Problém je, že pokud se bráníte proti fantazy konvencím, pak je logický důsledek jediný - lidstvo ani jedinec nemá sebemenší šanci (28 dní po té) a může si vybrat jen způsob a čas smrti. Metr a půl slehlé půdy při normální fyzice prohrabat nejde; když ho na tebe někdo hodí, je zcela bezpečně po tobě a i kdybys nepotřeboval dýchat (jako zombie, nebo měl pro účely pokusu dýchací přístroj), tak se ani nehneš.
Takže fošnou se samozřejmě živý ani mrtvý organismus neproláme. Dokáže to jedině Terminátor.

2) Druhá poznámka - vůbec si nejsem jist tou veskrze americkou představou "útěku na venkov". Evropa je docela nacpaná a venkov je docela hustě osídlený. S "volnými auty" bude zřejmě velmi rychle konec a pokud nefungují benzínovky, můžete na auta zapomenout jako na trvalý faktor. Stejně rychlý konec mohou vzít i obchody s potravinami, a to na venkově možná ještě rychleji, než ve městech.
Venkov býval soběstačný v potravinách díky tomu, že každý měl za barákem prase a hektar obilí. To dnes dávno není pravda; předpokládám, že po volných prasatech, kravách a brojlerech by byla velmi rychle sháňka.
Zahájit výsadbu pole a udržet obilí před různými hladovci není tak úplně sranda; a hlavně by bylo nutno přežít, než pole vyroste.

Takže si nejsem jist, zda není lepší zůstat sedět na zadku a opevňit fošnami svůj příbytek, kde alespoň perfektně znáš terén, než zkoušet velmi mlhavé štěstí na venkově.

3) metla - přehrada se v dohledné době neprotrhne; gravitační - tížná se neprotrhne vůbec nikdy (funguje jako když hodíš do potoka obrovský balvan). Myslím, že s ohledem na jiná nebezpečí tě to vůbec nemusí zajímat.
Jaderné elektrárny - totéž. Budeš mít úplně jiné starosti. Podle všeho se v jistém stádiu samovolně vypnou. Do té doby k nim dávno nepovedou dráty, nebo krachne něco jiného.

- elektrárny jsou celkově dost bez šance, pokud nemáš pod kontrolou malou vodní někde na dohled. A nebo sluneční panel na baráku, který ovšem nefunguje v noci. Elektrika je vůbec dost v pytli a je lepší na ni zapomenout.

Plyn je to samé. Je jen otázkou času, kdy něco krachne. Všechno centralizované krachne. Jednou z prvních starostí jsou kamínka blízko lesa. Horší a méně kvalitní alternativa je otevřené ohniště.

4) Vůbec je přežití vpodstatě návratem o pár civilizačních stupňů zpýátky, k méně náročným variantám. V optimálním případě někam do 19. století, v něčem dál.
Autorská citace #42
10.2.2012 10:17 - Kmet
Colombo píše:
Metla: moderní jaderné elektrárny jsou samoregulovací a zastavení funguje i bez elektřiny. Čím vyšší teplota reaktoru, tím více se zpomaluje reakce


No o tom by se dalo dlouze diskutovat a je to na trochu jiná fora a těžké OT :)
Rovnou navrhnu kompromis: "Jaderné elektrárny by se měli automaticky vypnout, ale je tu malá šance (hoď si k100), že to nepůjde podle plánu." (viz. níže).

Dobrý kompromis a úspora spousty času při flame diskuzy, ne? :)

Havarie_elektrarny_Three_Mile_Island

Co by mě ale také zajímalo jsou ty přehrady a chemičky.
Autorská citace #43
10.2.2012 10:27 - Wild West
Co je na přehradách zajímavého? Budou dál zadržovat vodu, třeba tisíc let jako stavby antického Říma, méně jisté ovšem je, že se v nich vydrží tak dlouho bez údržby vrtět turbíny a skoro jisté je, že krachne něco ve vysoce sofistikovaném systému jménem "přenosová soustava". Takže věřit, že bude v zásuvce elektrika ještě za týden nebo za měsíc je spíše naivní.

Na chemičkách také nic zajímavého neshledávám. Přestanou vyrábět přinejmenším proto, že nebude komu dodávat. Katastrofu není proč očekávat; a pokud k nějaké dojde, nemůžete jí zabránit.
Celá soustava civilizovaného obchodu, výroby a dodávek se zřejmě velmi rychle zhroutí.

Pravděpodobně můžete velmi rychle zapomenout na peníze. Zejména na ty virtuální, na účtech; zmizí zhasnutím elektriky. Prase za peníze bych asi určitě neměnil.
Autorská citace #44
10.2.2012 10:31 - Wild West
Jo, a pokud někoho rajcují přehrady coby zdroje vody.... tak sice neočkávám, že by taková Želivka zmizela z povrchu zemského, ale čekal bych potíže někde na trase, pokud vodárna nebude udržovat roury a čerpadla. je to v zásadě jednodušší a solidnější, než přenosový systém elektriky, ale krachnout by to mohlo taky.
Najděte si někde vlastní pramen... což v čechách není zas až takový problém.
Autorská citace #45
10.2.2012 10:38 - Metla
Ad Wild West.

Nešlo mi vůbec o využití elektráren nebo chemiček jako zdroje energie, ale o to jestli a jak brzo a případně s jakou razancí odejdou. V případě temelína nebo dukovan bude jejich případný bouřlivý kolaps znát po celé ČR i okolí. Naštěstí to není moc pravděpodobné, jak tu bylo napsáno.

Co se týče uhelných elektráren, tak u těch se vůbec nemluví o tom jestli můžou vybuchnout a případně co to provede.

Chemičky můžou také spolehlivě otrávit své okolí, a že něco může uniknout můžeme vidět ve Spolanech a v Ústí už teď. Podobně kogenerace a další.

A co se týče přehrad - přehrada vyžaduje intenzivní dohled - a po předloňských povodních na severu čech si myslím, že žádná přehrada není věčná. Chybělo hodně málo a dvě přehrady nad Chrastavou se provalili, (voda šla už přes korunu), nestalo se tak jenom díky tomu, že se před povodní odpouštělo a při povodni nakonec naplno otevřeli co mohli. Bez regulace by je to zvalo obě. Co mě zajímá je názor někoho, kdo tomu rozumí (laický odhad zvládám také :)) na to jak je reálné, že se to takové přehradě nechané bez dozoru stane při normálním jarním tání apod.

Autorská citace #46
10.2.2012 10:39 - Fibriso
takže de facto je lepší být mrtvý, a to tak že zcela a uplně.
Autorská citace #47
10.2.2012 10:40 - Colombo
Metla: budou se toho muset ujat bobři:P
Autorská citace #48
10.2.2012 10:44 - Merlin
A ze všech těchto důvodů opět říkám, že pořádnej kvér je nad deset aut :). Mám rád pádné argumenty.
Niméně, pokud by se někdo z vás projevil jako skutečně užitečný pro život (teoretiky jako Sirien si rovnou škrtám :))))), tak bych vás možná...možná vzal pod svá ochranná křídla. (Alnaga jen se šamširem)
Autorská citace #49
10.2.2012 10:45 - Vojtěch
Mno, osobně si myslím že zmbíci pomřou daleko dřív než myslíme. Nevím jestli se naučí pít a z potravy moc tekutin nebude, takže prostě vyschnou. Hladovět taky nevydrží dlouho, ale voda asi bude problém. Buňky bez vody odejdou...
Autorská citace #50
10.2.2012 10:47 - Metla
Ad wild west

Zjevně jsme se vůbec nepochopili. Od začátku mi jde o to narýsovat si nějakou představu podmínek v kterých se budou nacházet přeživší po takové události jako je zombie apokalipsa. Je mi celkem jasné, že elektřina odejde téměř okamžitě potom co se nákaza rozšíří. Stejně tak přestane fungovat voda a kanalizace (takže paneláky se stoupačkama a města bez zdroje vody budou těžce neobyvatelná - viz. spousta postapo knih).

Takže všechno uvedené - elektrárny, chemičky, přehrady a další mě zajímá z důvodu jejích potencionálního vlivu na velkou přilehlou oblast. Protržená přehrada dokáže zlikvidovat městečko po proudu, chemička otráví vzduch a vodu v okolním městě, kogenerace s unikem čpavku to samé, nevím co hrozí u uhelné elektrárny, ale výbuch jaderné má celkem představitelný efekt na celý kontinent (viz. černobil).

A že se přehrada neprotrhne bez údržby? Jenže ono se to už několikrát stalo.. Že neunikne nic z chemičky? Jenže ono se to děje každou chvíli.. a to tam jsou lidé co se tomu snaží zabránit.. atd.

Předpokládám, že tohle forum navštěvují lidé s širokým okruhem zájmů a spousta z nich jsou navíc vysokoškoláci, takže pokud má někdo hlubší znalosti o přehradách nebo chemičkách a uhelných elektrárnách, tak prosím o postřehy :) (Amatérské dedukce umím také :-).
Autorská citace #51
10.2.2012 10:56 - Wild West
Metla:

nevidím to tak. Přehrada je vpodstatě velmi primitivní zařízení, tří základních druhů - sypaná, gravitační a klenbová.

Gravitační je nejdůležitější, neb je to Orlík, Slapy a podobné velké exempláře. Ta je téměř nezničitelná, protože s tím úmyslem se taky v paranoidní studené válce dělala. Funguje, opakuji, jako velký šutr v řece - nemá na ní co "prasknout", protože i v případě prasknutí zůstanou ležet ohromné kusy betony v řečišti dál. Museli byste ji z podstatné části odpařit atomovkou, jinak ji zničit skoro nejde.

Klenbová prasknout a provalit se může, což se párkrát v historii stalo (Desná), nicméně jde o jen velmi málo exemplářů a místní katastrofu, ve srovnání se zombie apokalypsou naprostou marginálii.

Sypaná je nejjednodušší, nejčastější a nejstarší (skoro všechny rybníky), může se protrhnout a asi se bez údržby časem protrhnou všechny. Protržený rybník je protržený rybník, nic víc a nic míň - smete pár chalup pod hrází, ostatní budou mít mokro, těm opodál je to jedno. Vedle zombie apokalypsy samotné je to blbina.

Podobně je to s únikem chemie do vodního toku... no a co; Labe stejně nejde pít a hezky dlouho nepůjde. Otázka, že by nešla voda z vodovodu, je podle mne ndaleko napínavější, pokud nemáte v dohledu neobsazený pramen.


Merlin:
Pořádnej kvér je bezva... dokud nedojdou náboje. Což zase láká k obsazení vojenského muničáku... což nevidím moc reálně. Už jen proto, že tam bude pěkná tlačenice, neb to napadne leckoho.
Autorská citace #52
10.2.2012 10:58 - Tomík
Mimochodem 28dní poté je dost výjimka v zombie žánru. Ultrarychle zombie se většinou nevyskytují.

Pokud budeme brát tradiční zombie, jak jsou ve většině filmů a literatuře, tak půjde o stvoření schopné pomalé šouravé chůze - maximálně neobratného popobíhání, které má velice omezenou obratnost (nepřeleze plot) a velice omezenou inteligenci. Funguje mu většinou čich, sluch i zrak, takže při střelbě nebo používání aut se začnou stahovat zombie s širokého, dalekého okolí. (ve městě rozhodně nestřílet!)

Půjdeme-li dál, tak až na výjimky se neuvažuje, že by zombie měli potřebu pít nebo že by po dlouhém pobytu bez jídla zemřeli. Když už tak hybernují a jsou schopny se znovu probrat, když je poblíž jídlo.

Samozřejmě jsou velice agresivní, ale pouze vůči živým (liší se třeba jestli napadají jenom lidi nebo i zvířata). Další klasika je jejich konečná likvidace až po zneškodnění mozku (jinak jsou schopné plazit se i jako trupík). Virus tradičně přenášejí kousnutím (asi sliny) a po nějaké době od infikování dochází k přerodu v zombie (liší se jestli mezitím pokousaný "zemře" nebo rovnou přejde).

To jen abychom měli nějaký diskuzní rámec :)
Autorská citace #53
10.2.2012 11:04 - Wild West
Ještě jinak, k těm protrženým přehradám:
Velká povodeň má mnohem víc vody, než protržená přehrada. Například povodeň 2002 měla objem asi šestinásobku celé vltavské kaskády.

Takže velkou ničivost může mít pouze díky velmi náhlému protržení a vysoké vlně, bezprostředně v údolí, po velmi krátkou časovou dobu. To bych viděl jako velmi speciální místní problém někde pod Vranovem (klenbová hráz) nebo v Nechranicích (sypaná), a to v delším časovém horizontu - pokud se ho někdo vůbec dožije.

Netekoucí voda z kohoutku je možná s to pozabíjet daleko víc lidí, byť s méně filmovými efekty. A totéž je topení, pokud bude takováto zima.

Mimochodem, dle jakési americké studie pozabíjí z katastrof už dnes daleko nejvíc američanů sucho v létě. Bez nějakého kraválu a efektů.
Autorská citace #54
10.2.2012 11:07 - Merlin
Wild West píše:
Pořádnej kvér je bezva... dokud nedojdou náboje. Což zase láká k obsazení vojenského muničáku... což nevidím moc reálně. Už jen proto, že tam bude pěkná tlačenice, neb to napadne leckoho.

no..a v tom je obrovská výhoda mít přístup k většímu množství zbraní a nábojů, při omezeném počtu lidí:) pravda..pistole nejsou zrovna brokovnice, nicméně na začátek to rozhodně stačí...s pistolí už máš potom mnohem větší šancí se dostat k něčemu většímu.
A vycházím li z toho, že člověk je vlastně zvíře, tak u něj civilizační návyky zmizí hodně rychle.
Autorská citace #55
10.2.2012 11:09 - Metla
Ad Wild West - Přehrady a chemičky a další tě velice zásadně zajímají, pokud se snažíš o přežití a nějaké máš ve svém okolí. V takovém případě rizika z nich plynoucí můžou byt o dost větší než nějaká zombie apokalypsa :)

Podobně tě ovlivní, jestli bude řeka v tvé blízkosti pitná, když někde poblíž stojí chemička a jestli ti nemůže vítr přivanout nějaký jedovatý mráček. A co se týče výprav do města, tak tam je to naprosto zásadní.

A že se dokážou přehrady protrhnout, chemičky mají úniky atd. je zřejmé z mnoha příkladů od nás i ze světa. Takže Wild Westovi děkuji za informace, které si dokážu taky vygooglovat, ale nemusí už marnit svůj drahocenný čas ;)

Berte to tak, že si chci vytvořit nějaký setting pro takovou situaci :)
Autorská citace #56
10.2.2012 11:13 - Merlin
V souvislosti s toouto tématikou mne napadla jedna otázka...jste v nitru natolik civilizovaní a morální, že by jste pomáhali ostatním a "zachraňovali" civilizaci a zřizovali "spravedlivé" skupinky, nebo by jste se přidávali k těm, kdo je silnější, "bezohlednější" a "životaschopnější" , ač za cenu ztráty jistých svobod?
Autorská citace #57
10.2.2012 11:20 - Noldo2
Přesně, já si myslim, že pokud by došlo k rozpadu státu, Zombie by byly menší problém než bitky skupinek lidí mezi sebou...
Autorská citace #58
10.2.2012 11:25 - Tomík
Líbí se mi jak mají měšťáci pocit, že vypnutím elektřiny a vodovodu končí i na vesnici život :)

My (stejně jako většina sousedů) máme vlastní studnu, kotel a dříví dost na zbytek zimy. Vypnutá elektřina by znamenala jenom začít svítit svíčkama a večer nečučet do teho computeru a dělat něco užitečného :)

A myslím si, že bitky mezi skupinkami přeživších by nejspíš přišli na řadu až později. V první řadě budou lidé nejspíš těžce šokovaní a budou se snažit přežít. Teprve potom co se zbaví bezprostředního ohrožení od zombie začnou nějaké větší třenice.
Autorská citace #59
10.2.2012 11:25 - OzzKar
Metla píše:
Předpokládám, že tohle forum navštěvují lidé s širokým okruhem zájmů a spousta z nich jsou navíc vysokoškoláci, takže pokud má někdo hlubší znalosti o přehradách nebo chemičkách a uhelných elektrárnách, tak prosím o postřehy :) (Amatérské dedukce umím také :-).


bavíme se pořád o zombieeees? Naprosto reálných bytostech, které zatím jen nemají právo volit?
Autorská citace #60
10.2.2012 11:25 - Colombo
Noldo: jenže to předpokládáš, že samotné skupinky lidí nebudou mít problém s přežitím.
Autorská citace #61
10.2.2012 11:37 - Vojtěch
Mno, pokud se bavíme o zombifikaci, která není založená na nějaké nekromantické bázi, tak naše milé chodící zombie jsou vlastně jen do určité míry lobotomizovaní lidé, kteří jsou nakažliví. Pořád musí mít funkční rozvod energie po těle, takže musí pít, jíst a dýchat, ale taky může vykrvácet v případě poškození. Svaly se nestahují zadarmo a není ztměna metabolismu, která by to mohla změnit. Zombík potřebuje pohon, protože na vlastní zdroje nedojde daleko, takže buď bude někjak příjmat vše potřebné (bude se stahovat k vodě pít a lovit), bude hybernovat, nebo se vysílí a pojde definitivně.
Autorská citace #62
10.2.2012 11:45 - brundibar
Pravděpodobný scénář by imho dost závisel na rychlosti propuknutí nákazy.

V případě velmi rychlého průběhu, půjde pouze o jednotlivce, kteří se budou spojovat ve větší skupinky a budou se snažit dostat z velkých měst pryč (ze zombie zamořených oblastí). Postupně se v těchto skupinách budou utvářet organizační struktury (vůdčí typy a ovce). Ve skupinkách nebudou prakticky existovat příbuzenské a podobné vztahy. Taková anonymita dává lidem větší prostor k tomu, aby projevili spíše pudové chování a na první místo stavěli především své vlastní přežití a pohodlí - zvlášť budou-li díky šoku stále poněkud vykolejeni a bude tak u nich potlačena empatie. V tomto případě je tedy pravděpodobné, že se utvoří skupiny, které budou sahat mnohem více k násilí při prosazování vůle silnějších a také budou podstatně bezohlednější ke svému okolí. V delším horizontu bude v takové skupině rozdělena velice nerovnoměrně jak práce, tak kořist. (profit silným, slabší otročí) (pěkný příklad je v knize TMA od Ondry Neffa a mnoha dalších).

V případě pomalého propuknutí nákazy budou mít rodiny s přáteli čas se zorganizovat k nějaké snaze o záchranu a bude tak v přeživších skupinách mnohem větší míra příbuzensky spjatých podskupin. Jednotlivci se tak budou více kontrolovat a bude větší snaha o zachování "civilizačních" struktur. V takové skupině se bude uplatňovat jakási forma demokracie a pokud možno i rovná dělba práce. Bude zde také větší péče o staré a děti.

Od toho se jasně odvíjí potenciální riziko střetu mezi skupinami. Demokratické budou volit nejdříve dialog, zatímco diktátorské budou naopak rovnou napadat a dělat nájezdy na okolní skupiny s cílem získat další zdroje a otroky.

To bude také ovlivněné tím, že v případě rychlého propuknutí nákazy bude podstatně menší procento přeživších než v případě pomalého postupu.
Autorská citace #63
10.2.2012 11:49 - Night of Triumphatorr
A teď ruku nahoru, kdo si dělá zásoby :-)
Autorská citace #64
10.2.2012 11:50 - Tomík
Ad Vojtěch: Doporučuji shlédnout seriál The walking dead, poslední díl první serie (šestý). Tam pracuji v podstatě s archetypální zombie a hezky jí popisují :)

Zombie opravdu nevykrvácí - a to v podstatě v žádném ze zdrojů (literatury, filmů).
Autorská citace #65
10.2.2012 11:57 - Vojtěch
Správně, jenže zombie z literatury je taky biologicky dost nepravděpodobná. Pravděpodobnější je něco jako 28 dní po té.
Autorská citace #66
10.2.2012 12:03 - Colombo
Vojtěch: jenže jakákoliv lidská zombie je biologicky nepravděpodobná.
Autorská citace #67
10.2.2012 12:04 - Wild West
1) Metla:
Fajn; děláš setting pro hru, aby efektně vypadala. Tak v tom si opravdu nerozumíme. A nemíním kvůli tomu flamovat.

2) Tomík:
Pointu 28 dní po té vidím úplně jinde; film naznačuje, že podobná katastrofa je vlastně neřešitelná. Nalepený optimistický konec si můžeš snadno odmyslet. Sociální proměny společnosti jsou další pozoruhodně ničivý faktor - viz Merlinova poznámka o zvířeti.

3) Stran definice zombie - pokud vycházím z Noci oživlých mrtvých, tedy pomalých, nemyslících monster, která ale stále přibývají, a která jde kupodivu zastřelit, tak i to je docela velký problém na hranici přežití. Jakýkoli posun zombií směrem k posílení (např. nejde je zastřelit; organizují se; přemýšlejí; jsou rychlejší) by vedl ke katastrofě prakticky nezadržitelně, pokud by se je nepodařilo zlikvidovat dost rychle na začátku.

4) stran Tomíkova pramenu a dříví - mám pocit, že jste šťastnější výjimka, protože docela dost vesnic jede na vodovod a nemají dost vody vzhledem k počtu baráků. Stejně tak les není vždy pravidlem, i když jsme jedna z nejlesnatějších zemí v Evropě. Invaze zoufalých Sirienů v SUV by vám to taky zajímavě rozhýbala.

Podle mne je jádro problému takto:
- zabezpečit vodu
- zabezpečit jídlo
- zabezpečit topení
- zabezpečit obranu, proti zombiím i proti lidem

při čemž všechno trvale, a jeden chybějící člen hroutí celou konstrukci.
Civilizace je budována jinak, i když má nakonec zdrojů dost; a ten přechod by stál život zřejmě miliony lidí sám o sobě.
Autorská citace #68
10.2.2012 12:04 - Tomík
Ale mi pracujeme s archetypální literární zombie. Nejde nám o pravděpodobnost a uvěřitelnost takové zombie. ;)
Autorská citace #69
10.2.2012 12:18 - Tomík
Studna - U nás na vesnici to výjimka není. A co se týče zbytku ČR - V České republice je necelých 10 % obyvatel trvale zásobováno vodou z domovních nebo veřejných studní, vedle toho mnoho lidí používá vodu ze studní na chatách a chalupách o víkendech a dovolených. To je docela dost (bereme-li v potaz kolik lidí žije na vesnicích, tak studnu najdeš v každé vesnici ;)

zdroj studny
Autorská citace #70
10.2.2012 12:19 - Wild West
Tomík píše:
bitky mezi skupinkami přeživších by nejspíš přišli na řadu až později


Podobně jako Merlin nebo Brundibár se obávám, že tohle půjde velice rychle. Ani docela slušně vybavená Tomíkova domácnost zaručeně nemá jídlo na dlouhou dobu; a prvotní atavismus - docela rozumný - je vyrazit do krámu. Podle mne budou obchody dokonale vybrakované během několika málo hodin, protože nemají zásoby na mnoho dní a nikdo s tím ani nepočítá. A tam je první zdroj hádanic, pranic a možná i zabíjení, protože si mnozí snadno spočítají, co bude zákonitě následovat, pokud se k nějakým zásobám nedostanou.

Pokud padne síť obchodů a zásobování, potom mi logicky vycházejí jako nejbližší zdroj potravy loupeže u sousedů. Takže rozpad společnosti může být tak řádově ve dnech, týdnech maximálně. V tom klasikové jako Wyndham nekecají.
Nevidím moc důvodů, proč by měl bájný venkov vypadat nějak moc odlišně.
Autorská citace #71
10.2.2012 12:36 - Vojtěch
Colombo: To by jsi se divil... Nemoci i zviřátka zopůsobující poruchu chování máme (vzteklina, motolice), stejně jako rychlé šíření pomocí tělesných tekutin, nebo rapidní průběh. Stačí aby se to propojilo, ať už mutací, nebo šlechtěním (tady je naštěstí malá vůle generovat jiné ohrožení, takže se pěstují spíš smrtící viry, leda že by někdo zkusil generovat nemyslící manuální pracanty a nějak se to vymklo).
Autorská citace #72
10.2.2012 12:48 - Colombo
Vojtěch: Nemoci a zvířátka způsobující poruchu chování máme. Ty ale mluvíš o změně chování na jiné, komplexní změna. To je něco, co je relativně vzácné. Je to běžné u jednoduchších organismů, nikoliv u vyšších savců.
Zvýšit agresivitu? Klidně. Ale upravit vzorce chování? Promiň, ale to je sci-fi...
Autorská citace #73
10.2.2012 12:51 - Tomík
Jistě, přeci se tu od začátku všichni bavíme o sci-fi, nebo ne? :)

Zombie bereme archetypální z literatury (tam si také můžeš najít několik různých důvodů proč se z lidí zombie stávají - ale to je pro nás irelevantní).

Dané téma je:

Sirien píše:
Vypukla zombie apokalypsa. Co dál?

Co sehnat? V jakém pořadí priorit a proč?
Co udělat hned a co v blízké době?
Autorská citace #74
10.2.2012 12:56 - Wild West
No, u možnosti vzniku zombie je zneklidňující ten neuchopitelný prvek porušení přírodních zákonů.
Já už prve razil tézi, že pokud je to tak - např. zombie se prohrabe fošnou, nebo navzdory své mrtvosti je schopna se organizovat jako v Já, legenda - je přežití lidstva prakticky ztracené.

Takže chápu zombii jako jakousi velmi exotickou nákazu. Což samozřejmě vrací lidem jistou výhodu v tom, že zombie musí být z podstaty věci také zranitelná a smrtelná. Všeliká živá hmota zemře v důsledku jisté desintegrace.
Pro účely debaty by docela stačilo, kdyby zombie přežívaly asi tak týdny. I to by byl ošklivý problém.
Autorská citace #75
10.2.2012 13:00 - Hunter
Za sebe bych pracoval s kratkodobym resenim a dlouhodobym. V kratkodobem je to o presunu, bezpeci a vode. Jidlo pocka (14 dni v klidu u zdraveho jedince). Voda je primarni problem, potazmo vzduch - proto mam radsi doma jak masky s nejakym tim filtrem (podle typu problemu jich mam bud dost (radioaktivni spad), nebo malo (chemicke utoky)) a hlavne cisticku na vodu. Idealni je taky vedet, ze staci slunny den, cira pet flaska a jak to nechate lezet na slunci, rekneme cely den na jare, tak mate desinfikovanou vodu (UV paprsky). Co se tyka vody s chemikaliemi, tam je problem. Pomuze filtracni system (sterk, pisek) a hlavne klasicke filtrovani metodou vykopani studny nedaleko kontaminovane vody a vyuzivani prosaknute vody (dostatecne daleko, rekneme 10 metru pudy znamena velmi ucinnou filtraci).
Pri cestovani je samozrejme problem s palivem. Doporucoval bych se zkusit premistit letecky, pokud mate nekoho v tymu, kdo tomu trosku rozumi.
Kratkodobe preziti je take hodne o zbrani - respektive zbranich, protoze nemate cas se s kazdym o vsem dohadovat a je potreba bud lidi pribrat do tymu (ma vyznam pri pozemni ceste busem a cisternou :-)), nebo je donutit, aby se vam do cesty nepletli.
Tady uz prichazi na radu dlouhodobe planovani. Rozhodne bude sakra tezke chranit obili a podobne radosti. Na lov zapomente, nevim, kolik z vas tu ma realne myslivecke znalosti, ale nejen ze to znamena specifickou vybavu, tak i velmi specifickou oblast k lovu. A ano, zajice ulovite i vrzenym kamenem/klackem, ale chce to cas a prostor. Navic nemusi byt ok z hlediska potravy. Idealni jsou proto jakekoliv velke sklady se zakladnimi surovinami. Ty vam dodaji dostatek "kapitalu" na rozjezd.
V dlouhodobem casovem vyhledu je totiz zcela jiste na obzoru komunita. Komunita znamena idealne nastaveni spravedlnosti a systemu rizeni. Protoze je krize, demokracie je tezce na prd - je extremne pomala. Volena rada sefu je vhodnejsi, potazmo jenom jeden voleny sef - podle velikosti skupiny. Pokud jste vse daval dohromady vy a mate vudcovske schopnosti, muzete si moc uzurpovat - tyran je osklive slovo, diktator muze byt svym lidem velmi prospesny (problem je, kdyz neni - pak se odstranuje tezko).
Tak jako tak potrebujete lidi a komunitu, abyste nemuseli kazdy den jen shanet jidlo, vodu, pristresi a do toho utikat/likvidovat zombiky :-)

Takze bych se tady priklonil k dvema napadum, co tu zaznely... 1. sezente si lidi a rozumnou vybavu, vcetne zbrani. Skrze vedlejsi cesty, potazmo hlavni, ale s nejakym velkym nakladakem s radlici, vyrazte na jih. Teplo znamena mene problemu se zimou, to se hodne hodi. Po ceste je idealni se snazit byt nekonfliktni, na druhou stranu to urcite nepujde = ozbrojen a moralne pripraven si vzit, co potrebuju i na ukor jinych. Potazmo jim vysvetlit z pozice sily svuj plan a nabidnout, aby se pridali. Je to ale vzdycky risk. Jestli je vas 20, kaslete na diplomacii a berte co portebujete a utikejte pred silnejsimi.
Na jihu sezente lod. Je jich tam dost. Vyberte si ostrov, o kterem vite, ze je na nem dostatek zdroju pitne vody. Prinejhorsim mirte vysoko a vyberte vetsi ostrov. Napojeni na pevninu mostem je nevitane.
Ostrov podle zamoreni zombiky apod postupne vycistime. Na pevninu se vracime rabovat a pro dalsi lidi. Jakmile mame vice lidi (komunita 100 osob) a nemusime tolik resit jidlo/vodu a hlavne bezpeci od zombiku, mate "cas" = vytvorte system spolecnosti. Zakladem je rozhodne Pravo - kazdy musi vedet, co za co hrozi a co je vitane a co naopak. Drzte se u zakladu, 10 zakonu typu nezabijes a nebudes krast. Co vas napadne jako vhodne dal pridat podle vaseho politickeho/kulturniho/nabozenskeho citeni a situace je na vas. Doporucuju rovnou definovat tresty a to pomerne stredovekeho razeni - nemate zdroje a chut nekoho 10 let nekde zavrit a zivit. Kazdy musi makat :-) Jakmile si ustanovite spolecnost, zacnete se postupne koukat po dalsich - takovy pekny vetsi ostrov, kde je i nejaky prumysl a lepsi zdroje vas pak muze lakat udelat presidleni, nebo zalozit kolonii. Nezapomente hlavne na deti a zajistete jim vzdelani. I tak si kulove pamatujete ze skoly a i kdyz si zapamatuji vase deti vetsinu, zase se neco ztrati, kdyz to budou predavat dal...

No a podle nalady si pak sezente poradnou vojenskou lod, zacnete zachranovat dalsi lidi a hlavne! Radiem zavolejte prezivsi vojaky v ponorkach :-) Ale vazne, ten ostrov je do budoucna snadno udrzitelnou variantou - jakmile si ho totiz jednou vycistite, zustane vicemene cisty i nadale a usetrite obrovske mnozstvi prace a lidi - oproti klasicke otevrene pevnine... Viz Trifidi - ti by se dali k zombikum docela prirovnat :-)
Autorská citace #76
10.2.2012 13:03 - Merlin
nepoochybnou výhodou oproti bodrým venkovanům (to není hanlivé) je to, že oni se nejspíš příliš nezajímají o scifi, horor, potažmo o filmy o zombiích...
Autorská citace #77
10.2.2012 13:15 - Wild West
Hunter:

Zajímavá strategie; ovšem ostrovem na jihu se může rozumět zřejmě jen nějaké Maledivy nebo tak něco. Středomoří by bylo v případě totální katastrofy slušně naprásklé lidmi.
Zřejmě počítáš rovnou se světovou katastrofou.
A také počítáš s tím, že budeš utíkat rychleji, než dezintegrace; pokud tě doveze letadlo na Maledivy, je všechno opravdu trochu jinak.

S tou vodou si ovšem zřejmě spíš pohoršíš; většina zemí je na tom obvykle hůře, než ČR; zase ale vyřešíš topení.

Píše:
Jidlo pocka (14 dni v klidu u zdraveho jedince).


S tímhle naprosto nesouhlasím. Jídlo nepočká; kdo počká, přijde pozdě, v řádu několika málo hodin, jak se bude šířit informace o katastrofě. Lidé nebudou shánět jídlo, jak dostanou hlad; to už bude na všechno pozdě.

Připusť taky alternativu, že na Maledivech bude milion hladových urpchlíků.

Lov je zase reálný spíš v džungli a podobných terénech; klasický údaj, někde v historii citovaný, je, že kmen o 500 lidech potřeboval v našem terénu asi 500 kilometrů čtverečních; což vychází, že do Čech se vejde asi 70 000 obyvatel. To už je sakra slušný pokles proti dnešku...
Autorská citace #78
10.2.2012 13:16 - Colombo
WW: no, já myslel, že se bavíme o realistické zombie akci...
Btw. na skyrim vyšly nástroje, už si s nima hraješ?:)
Autorská citace #79
10.2.2012 13:27 - Wild West
Colombo:
Skyrim jsem se ještě neodvážil spustit (stopro mi zabrere víc času).

"Realistické"... no, pokud je zombie apokalypsa realistická. Zatím poslouchám vybírám si nejlepší model k přežití. Je v tom hodně nejistých proměnných; ale Hunter docela dobře poukázal na to, že nákaza by měla asi nějaký střed a situace by se měnila postupně v různých místech.

Zatím si stále ještě nejsem úplně jist, že je realistické někam vyrážet. Doma mám plno věcí, které mohu použít; když vlezu do auta, tak o ně přijdu a možná to může být velká chyba. Stále mi připadá zajímavá taktika zůstat doma, zabarikádovat se a křečkovat jídlo a zásoby. A zbraně.
U "výprav jinam" mi trochu uniká pointa - nemohu se zbavit pocitu, že mohu skončit stejně blbě, jako před výpravou, akorát s horším vybavením.
Takové Maledivy jsou totální krok do tmy. Reálných ostrovů, kde se dá přežít, zase není až tak moc, a hlavně je jich zatraceně málo v poměru k množství lidí. A zatraceně daleko.

Když to tak probírám, největší problém mi nepřipadají být samotné zombie, ale rozklad civilizace.
Autorská citace #80
10.2.2012 13:32 - Merlin
Pak je ještě reálné obsadit nějaký hrad :). Voda by tam být měla, buď v cisternách, potažmo ve studnách. Dobře se to brání (zvlášť když zombíci moc nemyslí) no a nakonec se i v rozsáhlejších komplexech dá chovat i nějaká ta zvěř na jídlo...(krátkodobá záležitost, ale dobrá)
Autorská citace #81
10.2.2012 13:33 - noir
Pokud jste četli Válku Z, tak tam je hradům věnována celá kapitola - a, což je extréměn super, především těm českým. Po polárních oblastech jsou tam hrady druhým nejlepším místem úkrytu...
Autorská citace #82
10.2.2012 13:34 - Colombo
Pokud se na to podívám z biologického hlediska, tak musím podotknout, že člověk má obrovskou schopnost karantény. Obecně sociální organismy mají slabší imunitní systém, než organismy solitérní, neskupinové. To platí jak pro včely, tak pro člověka (oproti třeba i gorilám...).
Naše přizpůsobení je sociální, ostraktizace nakažených jedinců.
Podle mého by se podobné katastrofy, pokud by se nejednalo o něco, co má dlouhou inkubační dobu a příznaky by se projevily až tehdy, kdy by byl nakažený každý (krom npř. rezistentních nebo imuních jedinců), daly globálně zabránit a jednalo by se pouze o lokální záležitosti. V případě takových katastrof si umím představit uzavření hranic a střílení do každého, kdo by vypadal nebezpečně, případně karanténa příchozích nezombifikovaných obyvatel. Případně nějaký ten napalm.
Autorská citace #83
10.2.2012 13:37 - Vojtěch
Colombo: Záleží na tom, co odstavíš. Rozsáhle nabourat chování myslím není takový problém. Lobotomizace ti udělá z člověka "zeleninu", takže spíš záleží co by to napadlo a jak.
Autorská citace #84
10.2.2012 13:38 - Lofofor
Na lov bych nezapomínal. Jak ti potvrdí každý myslivec, lovit se dá a není to tak těžké. Když to bereš jako jeden ze zdrojů potravy, tak to stačí.

Ostrov je nereálný. Velké riziko dlouhé cesty zamořeným územím (taková cesta bude minimálně týdny). Potřeba specialistů (řízení lodi, založení kolonie). Potřeba zvláštních znalostí (výběr vhodného ostrova). Poslední velká pravda je, že tam bude už hladová komunita jižanů, kteří to tam znají a dorazili tam mnohem dříve.

Pokud bereme ten odhad na 2,5 procenta přeživších, tak to máš zhruba 12,5 milionů přeživších evropanů. To není na evropu zase tak moc, takže se tu jistě uživý. Také to ale představuje minimálně 250 milionů zombie. Takže je lepší nevystrkovat moc hlavu. :)

A vojenské jednotky bych tolik nevolal, mají zbraně, jsou to samý chlapy, jsou zvyklý poslouchat na slovo vedení .. to vypadá jako materiál pro budoucí nástroj tyranie a ostatní budou otroky :)

Zato systém diktátora jako takový samozřejmě uznávám jako velice funkční způsob vedení v případě krize - stačí se podívat na příklad kolébky demokracie :)

V ostatním s Hunterem souhlasím - dobrá úvaha.
Autorská citace #85
10.2.2012 13:38 - noir
Colombo: Přečti si tu Válku Z, velmi rychle pochopíš, že karanténa není reálná. Schopnost lidí překračovat hranice je téměř neomezená. A korupce prorazí sebelepší karanténou...
Autorská citace #86
10.2.2012 13:42 - Tomík
Souhlas s Noire. Každá dostupná literatura, včetně Války Z, jasně upozorňuje na slabiny v možné izolaci. Pokud nezastavíš šíření okamžitě v zárodku (nakažení jedinci) tak to už potom není možné. Viva Schengenský prostor a možnost obletět celý svět za pár hodin :)
Autorská citace #87
10.2.2012 13:54 - Merlin
tak nějak vím, že bych se nejspíš přidal k diktatuře :)
Autorská citace #88
10.2.2012 14:02 - Wild West
Lofofor
Lovit se nedá v 10 milionech lidech ČR a 500 milionech lidech EU. To je fantasmagorie. Předpokládám automaticky, že "jedlá" zvířata budou vyhubena do několika týdnů, aniž by to mělo na vývoj událostí jakýkoli vliv.

Pokud počítáš, podobně jako Tomík, s obrovskou úmrtností (97%, nebo tak nějak), tak to je právě docela věda, aby ses vešel do těch 3%. Nepočítej s tím, že těch 97% umře klidně a nebude se bránit. Ten údaj o studních je třeba docela hrůzostrašný a moc mne neuklidnil (čekal jsem, že jich je daleko víc).

Jinak 97% je daleko za schopnostmi jakékoli nákazy, co se kdy v historii vyskytla. Takže spíš bych viděl za tím nějaké ty "collateral damage", než vlastní zombie.

Hrady - podle mne docela lákavý a nápadný cíl. Mohl by to být zajímavý bod až po těch prvních dnech, možná i týdnech. Dřív si nejsem tak úplně jist. Na ubránění hradu musí být větší parta - bylo to budované tak řádově na desítky lidí. Drtivá většina hradů je v troskách a bránit se už moc nedá.
Autorská citace #89
10.2.2012 14:07 - noir
WW: Hrady jsou super. Mají chladné místnosti, kde bez elektřiny můžeš skrývat obrovské zásoby potravin, jsou dostatečně nedostupné a současně je z nich výhled na širokého okolí. Kolem nich jsou haldy dříví, takže ani otop není problém. A to ani nemluvě o vlastní studni, případně alespoň rezervoáru. Mezi hradbami se mohou pást hospodářská zvířata, mají funční systém kanalizace bez potřeby energie. Na kopcíh je tam dobrá cirkulace vzduchu, takže nehrozí ani epidemie.

Hradby spousty českých hradů jsou ve velmi dobrém stavu, proti zombiím postačí. Ale, jak už napsali mnozí, při zombie apokalypse nejsou zombie tím nejhorším nebezpečím - tím je spíš váš soused :(
Autorská citace #90
10.2.2012 14:14 - Merlin
Noir: přesně to říkám :) Vím dokonce i který hrady v okolí bych anektoval pod Merlinovu Říši!

Bohuže jsme slovanským národem (pravda s hromadou příměsí)(Dobře jsme sakra směska) a na Slovany byl je a bude potřeba bič a tvrdá ruka. Nejsme němci ani Japonci...
Autorská citace #91
10.2.2012 14:17 - Wild West
Noir:

No, mne děsí zase ty počty. Hradů je několik set, z toho tak několik desítek funkčních (možná stovka?), pokud počítáš na každý optimisticky 100 lidí, tak se na ně vejde 10.000 lidí... čili v prvních chvílích totální rvačka a masakr.

Takže reálné je zabrat hrad organizovanou partou během několika málo hodin, a střílet do všech, co se přiblíží, tak dlouho, až se všechno kolem přestane hýbat.
Organizačně a technicky docela náročné. Potřebuješ maníky, jídlo, zbraně, všechno v určený čas.
Ale vypadá to reálněji, než ty Maledivy.
Autorská citace #92
10.2.2012 14:22 - Noldo2
Podle mne by brzo nastal problém s jakoukoliv logistikou... Přeprava surovin, zboží a hlavně potravin by byla tak komplikovaná, že by se stala neefektivní. Takže by museli lidi za zdrojema. A protože lov je dlouhodobě neuržitelnej, lidi by museli do vesnic, především do úrodných oblastí. Města by se stala neudržitelnými, minimálně zpočátku... než by se nějak podařilo zpacifikovat železnice (na páru?) a lodní dopravu... IMHO by vznika síť opevněných osad vzdálených od sebe max den cesty... a cca na 6 by připadalo 1 větší centrum...
Autorská citace #93
10.2.2012 14:29 - noir
WW: Další jsou kláštery, zejména ty opevněné. Vůbec nej místo u nás je IMHO Karlšten. Ale já bych mířil do ciziny. Mám tři tipy:
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2012/02/09/article-2098979-11A68954000005DC-235_634x485_popup.jpg
http://thumbs.dreamstime.com/thumblarge_323/12240640037wXHfC.jpg
a hlavně:
http://www.neipori-greece.com/images/stories/Meteora_photos/Meteora-Greece.jpg
Autorská citace #94
10.2.2012 14:30 - Wild West
Noldo:

To jsi došel tam, co já; pokud nastane propad lidí někam ke středověkým hodnotám, tak už to bude fungovat v pohodě, protože je to vyzkoušené a navíc s některými technickými vychytávkami (sluneční kolektor apod.)

Jenže ten propad, kdy ti vymře většina lidí, má na svědomí nejspíš ze všeho ten rozpad civilizace samotný, i bez zombií, které fungují jen jako spouštěč. V zemi je sice dost vody a dost jídla, ale ne na těch místech, kde by bylo okamžitě potřeba. A zorganizovat rozumnou alokaci zdrojů nejde za stavu paniky a podezírání vůbec zvládnout, zvlášť se základní informací, že na všechny něčeho nemusí být dost.

Takže je otázka, zda lidi dřív zmrznou, umřou hlady nebo žízní a nebo se sami pozabíjejí. Něco jako nedávno Haiti, když si to představíte bez pomoci zvenku. Spolehlivý trik, jak se dostat do toho přeživšího procenta, mne nenapadá. je to jen hra pravděpodobností a zvyšování šancí.
Autorská citace #95
10.2.2012 14:35 - Noldo2
Wild West: No, tak by se zbylí vesničani ohradili a přeživší tlupy trousících se pražáků co žebraj o jídlo by stříleli jako škodnou :D Pražský Barbies by možná vzali na milost :D
Autorská citace #96
10.2.2012 14:37 - Wild West
Noir:

Hm, to jsou zase lákavé a nápadné cíle, které přitáhnou x podnikavců z okolí. Navíc se tam nedostanu s vybavením a lidmi do několika málo hodin.

Věřím na nenápadnou chalupu na vesnici, venkovský barák, co zkoušel někdo popsat na začátku. Stejný manévr, stejné vybavení, méně nápadné a úspora mnoha hodin času. Vlastní zdroj vody nutný. Obranné prvky - třeba kamenná zeď okolo - výhodou. Zn. spěchá.

Mohlo by to paradoxně fungovat i na kraji města. Zvyšují se operativní možnosti výprav pro zdroje. Zvyšuje se riziko zombií a množství lidí... i když to se může změnit už během několika hodin.

Neřešitelné mi připadá být sídliště.
Autorská citace #97
10.2.2012 14:41 - Noldo2
Taky mě napadá, že by asi přežil málokdo nad 65-70.. Třeba v nemocnici nebo LDN by to asi byl smutnej pohled...

EDIT:
Myslíte si, že by se mezi zombíkama objevili nějací jejich bosové? Nebo třeba lidi, co by je zkoušeli ovládat? Snad každá skupina živých bytostí má někoho v čele...
Autorská citace #98
10.2.2012 14:43 - noir
WW: Trik je v tom být nepostradatelný: "jsem lékař, pusťte mne" zabírá velmi dobře. Stejně jako "učil jsem mongolské pastvce, jak na minimálně úrodné půdě pěstovat brambory" - podobné způsoby sice nedávají jistotu, ale zvyšují šance, že se člověk někam dostane...

Ti, kdo jsou na hradě, mohou lidmi venku úžasně manipulovat:"Přineste nám hlavy 10 000 zombií a pustíme dva z vás dovnitř." doneste zvenku léky a v případě útoku zombií vás pustíme za parkán. Věřím, že kolem těchhle center by vznikla něco jako podhradí.

Kraje měst jsou past. Dnes tam není žádná infrastruktura, nic. To už jsou lepší ty obchoďáky. A samozřejmě cokoliv spojeného s armádou...
Autorská citace #99
10.2.2012 15:07 - Tomík
Hrady jsou lákavé, ale mají několik nezanedbatelných nevýhod.

Především velice komplikovaný přístup zajistí komplikace s dopravováním zásob(především u těch co tu byly jako odkazy). Zvířectvo už vůbec nepočítám - (idea, že se ti na nádvoří bude pást stádo ovcí je bohužel dost nereálná - ovce potřebují trávu a dost prostoru..)

Je tu jistě dost nadšenců do středověku, aby se našel někdo, kdo fundovaně vysvětlí jak obrovské zázemí musel mít každý hrad v podobě přilehlých vesnic, které ho zásobovali. Hrady dokázali odolávat obležení, ale byla to krátkodobá záležitost a k dlouhodobé udržitelnosti bylo nezbytné podhradí a poddanství.

Další, a určitě ne poslední negativum, je současný stav hradů. Ve většině případů se nezachovaly dřevěné stavby, takže z hradů je jen hromada studeného kamení. Těch několik fungujících, zachovalých výjimek (Karlštejn, Kost, Bezděz atd.) budou cílem přeživších obyvatel okolních vesnic a ideální místo kde v nastalém přelidnění a chaosu propukne další zombie masakr (stačí, aby se tam dostalo pár nakažených).

Mnohem životaschopnější je, jak tu bylo řečeno, nenápadná, soběstačná zemědělská usedlost s vlastní studnou, která nebude na očích a nebude muset čelit nájezdům a naopak se z budou dát dělat nájezdy do okolí. Ideálně nějaká v blízkosti krajského města, které zajistí dlouhodobý cíl nájezdů.

A lovit jistě půjde, když to nebude jediný zdroj obživy a bude tu na 78.867m2 přibližně 250 tisíc přeživších obyvatel. ;)
10.2.2012 16:10 - Hunter
Za me je k tomu jen ta poznamka, tedy k hradum a vesnicim, jidla a jeho braneni. Navic, nevim jak vy, ale pokud jedu variantu vyse zminenou, tj. 3% prezily, 50% populace zombici ze zacatku (rekneme aktivni po dobu max 1/2 roku, pak vyrazne mene bud v poctu, nebo aktivite), zbytek mrtvy, pak neni potreba jidlo resit nasledujici asi dva roky. Pak uz zavisi na nasyslenem objemu. Pocitejte s tim, ze rozumne skladovane obili vam vydrzi naporad, pokud vam v nem nebeha banda krys a pravidelne ho nezalevate. Obili pokryje nutnost energie. Obycejny olej v lahvich, ktereho take vsude najdete haldy pokryje tuky. No a pak uz je to o kvalitnich proteinech (susene mleko) a samozrejme vitaminech/mineralech (lekaren mame diky jejich vynosnosti taky vsude plno a vsechny jsou slusne zasobeny multivitaminy na nejblizsi dva roky a dele, pokud krabice s nimi udrzujete v chladu...
Takze nam zbyvaji dva problemy. Voda! (Odkaz na Meteory - jestli jste tam nebyli, tak hahaaa, chci vas videt, jak budete kazdy den vytahovat 20 kg vody tu silenou vysku, co tam maji :-/ Navic tam jidlo jen spotrebovavaji, nevozi ho tam) a bezpeci...
No a tady hledame rozumny kompromis. Vodu najdete ve vesnicich s nulovou obranou. Obracene bezpeci v hradech. Rozumne hrady se slusnou cestou byste pohledali. Hrady ala Karlstejn jsou ptakovina, viz zombici - doprava do obranneho mista je extremne dulezita - chcete se tam dostat s kamionem, nebo alespon Avii :-) Jidla, materialu, pripadnych generatoru, prikryvek apod pro 20 lidi je potreba hodne. Navic budete nejspis chtit co nejdrive opustit rizikovou oblast, zakempit, pockat dva, tri tydny a pak se vydat porozhlednout. V tomhle smeru uz muzete uvazovat o starem systemu opevneni na nasich hranicich - sice to bude psycho, ale napriklad "Bouda" http://boudamuseum.com/ je urcite dobrou volbou. Maji vlastni generatory, vzduchotechniku a tudiz je vse vlastne uz "pripraveno" k nastehovani s polnimi lehatkami :-) Alespon na nejakou dobu.
Nevyhoda bezpeci je obvykle neudrzitelny rozvoj - casem vam jidlo dojde, respektive jeho ziskavani je vyrazne obtiznejsi/rizikovejsi, protoze musite do zombiky zamorenych mest = ztracite lidi... A lidi jsou tou nejdulezitejsi soucasti vasi skupiny, kterou si nesmite dovolit ztracet...

Proto mam tendenci evakuovat rovnou do rozumejsich oblasti, ktere jsou pro nase zamery udrzitelne jak z hlediska bezpecnosti, tak vody a stravy. Kapli jste na to s temi Klastery - ty jsou perfektnim mixem, ktery na amaterske, typicky priblble zombiky staci - jen je potreba si zkontrolovat, ze zdi jsou opravdu vsude :-) Sice nejsou schopne samy o sobe uzivit rekneme 100 lidi (na to je potreba pestovat jidlo i mimo zdi klastera), ale poskytuji rozumnou minimalni zakladnu.
Ostatne to se tyka i vybavy doma. Ano, pokud mate vlastni dum/vilku, s vlastnim pozemkem, pak bych na nem nejen zridil studnu (studna opravdu neni tezka a voda obvykle byva rozumna, prinejhorsim po prevareni/UV ze slunce), poridil sol. kolektory, upgradnul zdi a vubec cely dum na "pasivni" standard, neboli ze v zime nepotrebujete tolik energie k topeni (tj. mene vyprav do lesa, mezi mozne zombiky pro palivo) a zridil solidni plot/zed :-) Nevyhodou je, ze vas to stejne neuzivi na dlouho, nacpete se tam rozumne s max. 20 lidmi a budete radi, ze jste radi. Dlouhodobe to ale bude chtit presun. Tady nastava samozrejme odhad situace, ale rozumny dum vam da perfektni cas na to, abyste situaci zvazili a rozhodli se az podle vyvoje, tj. v lepsi chvili (nezli ja, ktery nedobrovolne musim krast cisterny a nakladaky dvakrat do roka a vyrazet s nimi na jih kvuli planemu poplachu :-)). Barak ale znamena mit zbrane a mit moralni odhodlani strilet vsechny a bez diskuzi. Jakmile se slitujete nad rostenkou drzici kojence, je po vas :-)

A co pak? Stejne casem musite vypadnout, je proto otazka, jestli sve zdroje misto na zlepseni baraku nevenovat rovnou na vystavbu vhodneho mista mesta, potazmo jako ja do vhodneho dopravniho prostredku / mobilni vybavy...

A protoze se to tu taky castecne probiralo, zamysleli jste se nad moralkou cele situace? Strileni zombiku nam asi vsem celkem pujde, ale co lidi? Ukradnu jim jidlo, aby moji pratele prezili dele, i kdyz kvuli tomu zemrou?

Ma odpoved na vsechny tyhle otazky je podobna. Udelej co je treba, aby tvoji synove uz nemuseli - nes to brime odpovednosti a "zla" tak, aby jsi mohl zalozit lepsi zitrky pro ostatni... Je to parafraze na Adamse:
“I must study politics and war that my sons may have liberty to study mathematics and philosophy. My sons ought to study mathematics and philosophy, geography, natural history, naval architecture, navigation, commerce and agriculture in order to give their children a right to study painting, poetry, music, architecture, statuary, tapestry, and porcelain.”

- John Adams
10.2.2012 18:50 - Wild West
Píše:
3% prezily, 50% populace zombici ze zacatku (rekneme aktivni po dobu max 1/2 roku, pak vyrazne mene bud v poctu, nebo aktivite), zbytek mrtvy, pak neni potreba jidlo resit nasledujici asi dva roky.


No, jádro pudla je dostat se mezi ty 3%, což asi není snadné. Podle mne vypukne rvačka o jídle v řádu hodin. Protože zásoby v běžném terénu jsou tak na dny. A jakmile lidi pochopí, že hra je o to, kdo dřív a víc, ostatní mají smůlu, dojde k velmi ošklivé fázi. Majitel krámu pochopí, že má poklad, a první ze všeho prostě zavře a ukryje jídlo. Pokud máš někde sklad jídla a samopal, už jsi na tom docela slušně.
Otázka zní, jak se do tohoto stavu dostat během pár hodin ve stavu, které jsi právě teď.

Píše:
Obycejny olej v lahvich, ktereho take vsude najdete haldy


Možná v DrD. Za pár dní nenajdeš nic. Jen samé plastové kraviny.

Píše:
lekaren mame diky jejich vynosnosti taky vsude plno

V mém scénáři je budeme mít tak pár hodin. Možná dní.

Píše:
Voda!

Jistě, voda. Už s ní otravuju několik stran. je fajn, že vede do domu roura kilometr dlouhá, která přivádí vodu, ale problém bude, až se někdo prokope přímo k prameni, vodu ti sebere a opevní se tam. Solidní zdroj vody je fakt důležitý. A v jiné zemi si moc nepomůžeš.

Píše:
No a tady hledame rozumny kompromis. Vodu najdete ve vesnicich s nulovou obranou. Obracene bezpeci v hradech.


Jo, přesně. A navíc v řádu hodin, za neznámých podmínek, jak se situace vyvíjí na konkrétních místech. Karlštejn zrovna není úplná ptákovina, protože má studnu. Jen ho nedokážu obsadit. Je dost velký.

Píše:
doprava do obranneho mista je extremne dulezita - chcete se tam dostat s kamionem, nebo alespon Avii


Auta mohou fungovat v řádu hodin nebo dní, není jisté, že někdo ještě někdy nabere naftu. Ale na začátku mohou hodně pomoct - a na Karlštejn se zrovna dá vjet bez problémů.

Píše:
opustit rizikovou oblast,


Was is das? Riziková oblast bude asi velmi rychle všude. Jen různá rizika různě silná.

Píše:
o starem systemu opevneni na nasich hranicich


Uvažoval jsem o něm, a nezdá se mi lepší, než ty hrady. Nebyl budovaný na to, aby se v něm přežilo rok.

Píše:
casem vam jidlo dojde, respektive jeho ziskavani je vyrazne obtiznejsi/rizikovejsi, protoze musite do zombiky zamorenych mest


To už bude nutno začít zřejmě zemědělčit. Jiné řešení nevidím. Město bude po pár měsících nula bodů.

Píše:
Kapli jste na to s temi Klastery


No, nekápli. Jsou stejně problematické, jako hrady. A není jich nijak závratně moc. Bude o ně taky rvačka. Udržet klášter plný jídla je samozřejmě výhra, ale nevím, jestli to dokážu.

Píše:
upgradnul zdi a vubec cely dum na "pasivni" standard,


na to bezpečně nebude čas.

Píše:
Barak ale znamena mit zbrane a mit moralni odhodlani strilet vsechny a bez diskuzi. Jakmile se slitujete nad rostenkou drzici kojence, je po vas :-)
.... zamysleli jste se nad moralkou cele situace? Strileni zombiku nam asi vsem celkem pujde, ale co lidi? Ukradnu jim jidlo, aby moji pratele prezili dele, i kdyz kvuli tomu zemrou?


Já mám s tímhle velký problém od začátku. To mne taky odrazuje od těch hradů a atraktivních cílů. Pokud by měla být cena moc vysoká, asi zvážím vyhynutí.
Přežití za jakoukoli cenu už nemusí stát zato.
11.2.2012 00:20 - A15
S jídlem bych si starosti moc nedělal. Většina domácností má zásoby min. na týden. Pokud klesne populace na 3%, tak je kolem tebe průměrně 32 lidí, kteří již jíst nepotřebují ... jíst těstoviny. Kdo se zabarikáduje v supermarketu má sice jídlo pro rodinu do konce života, ale co s tím?
Při takhle nízké populaci už bude stejně asi na záchranu civilizace pozdě. Polovina nepřežije první rok a zbytek bude rozptýlen, takže s pářením bude problém. Během pár generací bude problém vyřešen - buď to vyhyne úplně nebo zdegeneruje natolik, že i zombík bude krasavec a chytrák.

Pokud bude o jídlo nouze, tak roštěnku s dítětem nikdo od dveří nevyžene. Nikdo je nenechá utéct, jídlem se neplýtvá.
11.2.2012 02:05 - Tony
Pravděpodobnost přežití:
chystáte se na něco = X% které zlepšujete a jiní zhoršují(lidi jsou svině)
nechystáte se na nic a čekáte že umřete staří a štastní = 0% které nezměníte
Jak zlepšujeme šance sobě:
pořídíte si UŽ NYNÍ co nejvíc z následujícího seznamu:
a) zbraně a dostatek munice A NAUČÍTE SE S TÍM PRACOVAT!
b) ochranné prostředky proti většině problémů
pláštěnka a igelitové pytlíky na ruce a boty s gumičkama
protichemické a protiatomové obleky,masky+filtry
neprůstřelné vesty,helmy a opravdu odolné oblečení
c) výcvik základní/pokročilí
zbraně(např. výroba munice a tlumiče na pistol)
medicína(přes ošetření až po porod nohama napřed)
"life lore" práce na poli + obrana toho pole
výroba,stavění a následné čištění pastí od zombií(a lidí)
stavba a údržba vitálních budov
- drtička odpadu :),čistička vody,
sklady kdečeho hlavně potravin
d) zásoby PRO VŠECHNY které se chystáte zachránit v "prvním kole"
jídlo +léky + oblečení + zbraně a munice + sekundární výbava
(máteli deset M16tek ale ne sekeru na dříví máte kurfa problém)

Pohyb územím které není vaše JE NEBEZPEČNÁ BOJOVÁ MISE
auto výhoda rychlost záporem je palivo a hluk totéž motorka
kůň,brahmina,etiopskej sprinter výhoda relativní rychlost oproti zombiím
nevýhoda potřebují jídlo
a nejsou pořád po ruce
NEZAPOMÍNEJTE že nemusíte být nejrychlejší na světě,stačí když budete
mobilnější než ti kteří ještě žijí a nejsou ve vaší komunitě.

Základna:
Utajení je dobré jen proti živím,na druhou stranu od těch můžete čekat naprosto cokoliv,jako oni od vás.
Dobrá základna má: 1)Vůdce který ví co dělá
2)pevné stěny proti humanoidům všeobecně
3)perimetr kde už můžete řešit problém pastma,minama,tchýní.
výbava je samozřejmostí a odvíjí se od "Levelu"členů týmu.
jinak bude vybavená od paranidního typa co se chystá celej život
jinak bude vypadat bunkr s deseti Tuleněma a jejich rodinama.
jinak to bude vypadat u TJ Horní dolní s oddílem lukostřelců.

Schrnutím je že kdo není dneska paranoidní survivalista zítra nežije
PS: Hledám survival partu která to bere vážně?
or PS: Nehledá nějaká survival party člena týmu který nemá problém spolupracovat?
11.2.2012 02:37 - A15
Takže až to vypukne, víte, kde se sejdeme. Je tam voda, palivového dříví dostatek, v potoce sem tam ryba a městečka se zásobami do vzdálenosti půldenního pochodu. Kdo se u vchodu prokáže správnou propustkou, že není mrtvák (správná tekutina obalená sklem), bude vpuštěn. Mrtváci poputují do Švarcky či mamutky.
11.2.2012 03:43 - Amnhi
Jen k te vode... da se ziskat i vykopanim hluboke, cca metr hluboke jamy, kdy se kolem ni napne (trebas) pevny igelit a vlhko, ktere se se srazi s teplem od Slunce, vytvori kapky vody, stekajici na dno igelitu a za hodinku se takto muze ziskat, az litr vody. Tolik rada pro preziti z Prirucky mladych svistu :)
11.2.2012 08:36 - Noldo2
Dobrej flek by mohla být ta prázdná rezervní plně funkční vojenská nemocnice...Určitě tam budou zásoby, generátory, zbraně, léky, opevnění, různý vysílače... jen jsem zapoměl, kde je...
11.2.2012 11:13 - Tomík
Pěkné inspirativní články - Hunter, Tony a spol.

Jenom k nepochopení s WW - máte na mysli každý jiný druh apokalypsy, odtud různé předpoklady pro přežití (dostupnost potravin, léků, rabování..).

A. V případě WW nastupuje nákaza pomalu a je čas myslet na věci jako jsou zásoby jídla apod (podobné jsme v menším zažili třeba 11.září.2001 - fronty u benzínek, lidé vykupovali supermarkety..). V takovém případě bude opravdu v první fázi největší problém zbytek živých.

B. Většina ostatních tu pracuje s představou rychle infekce - takové při které slyšíš sem tam něco podivného v TV, ale nevěříš tomu a pak slyšíš na ulici rány a křik, tak zvedneš zadek od PC a jdeš se opatrně podívat ven a vidíš jak se ulicí s křikem žene dav lidi a za nimi se klátí několik podivných a zjevně porouchaných dřívelidí.

V případě B nebude čas na rabování a dělání zásob. Každému půjde prioritně o vlastní zadek a pak o jeho nejbližší s kterýma se pokusí utéct z nakažené oblasti (popadne doma batoh, hodí do něj léky, deku, nějakou sušenku, krabičky s municí (jsou-li takové), do ruky pistoli a největší kuchyňský nůž nebo sekeru a pryč z města). Teprve potom, co budou mít chvilku na vydýchání bude následovat přemýšlení nad zásobováním a rabováním - a v tu dobu už bude většina majitelů obchodů po smrti nebo mimo město, stejně jako zbytek lidstva.

V případě A budou do poslední chvíle fungovat armáda a policie, které budou bránit rabování a nepokojům nejdříve zostřením hlídek a později vyhlášením stanného práva při kterém je zákaz vycházení v noci a za rabování se na místě popravuje. Vláda bude v zájmu zachování pořádku do poslední chvíle bagatelizovat nebezpečí a udržovat lidi v (klidné) nevědomosti.
11.2.2012 13:07 - Colombo
Jakmile se jedná o infekci...
Tak hodně štěstí s hth zbraněmi.
11.2.2012 19:15 - Wild West
Tomík:

Nemyslím, že katastrofa bude postupovat pomalu; myslím, že rozdíl mezi námi je v tom, jak dlouho to bude trvat. Předpokládám, že dlouho, ba možná trvale.

Jsem toho názoru, že člověk, který hodí do batohu sušenky a věří, že "později něco sežene" je s vysokou pravděpodobností mrtev stejně spolehlivě, jako kdyby ho dostaly zombie.
Žádné později totiž už třeba nebude.

Panika v krámech vychází z mých vlastních zkušeností. Lidi tak fungují - a ostatně, potvrzuješ mi to samé 11/9, kdy jsem u toho náhodou nebyl - že sice neví, o co jde, ale jdou do krámu nakupovat. Když zjistí, že už tam nic není, paniku to ještě urychlí. Velmi často je to dokonce úplně zbytečné - všeho je dost a problém je úplně jinde. Nicméně tímto zmateným chováním se problém skutečně vytvoří; pokud vykoupíš -nebo vykradeš - krám a nikdo tam už nic nepřiveze, je malér.

To "vymření 97% lidí", bez ohledu na to, kolik to bude přesně, může zabrat řadu týdnů nebo měsíců. S postupným zhoršováním situace a dalšími a dalšími vlnami chaosu - zhasnutí elektriky, kolaps aut, vypnutí vody. Vážně nevím, kolik lidí zabijí zombie, kolik jiní lidé a kolik vypnutá elektrika v zimě; ale všechno to může zabíjet stejně spolehlivě. Opět zcela reálná zkušenost z Haiti, kde se civilizace opravdu totálně rozsypala a zachránil ji jen vnější svět.

Armáda je bez šance proti veškerému vlastnímu obyvatelstvu. Je to strašně málo lidí. Zvládnou lokální katastrofy s málo lidmi. Občasné epizody se střílením chaos jen urychlí.
11.2.2012 23:04 - Metla
Pokud se budou od začátku po ulici potulovat zombíci, tak reakce většiny lidí bude chaotický, panický útěk a na nějaké rabování krámu nepomyslí ani ve snu. Takový luxus si budou moci dovolit ve chvíli, kdy jim nepůjde bezprostředně o život. Takže reagovat na tlupu zombíku na ulici tím, že si jdu na nákup je ideální způsob jak se expresně připojit k většině, která se bude po zbytek své existence šourat po ulicích ;)
11.2.2012 23:19 - Colombo
WW: ale ty předpokládáš, že na Haiti nějaká funkční civilizace byla. Už před tím tam šly potravinové pomoce.
12.2.2012 11:49 - Wild West
Colombo:

Ona moc funkční nebyla, to je jasné, ale pro nás je spíše důležité, že se rozpadla poměrně rychle. Ta potravinová pomoc se v jistých fázích ani nedala doručit na místo určení - nebylo kým a nebylo jak.
Sdílím názor mnoha skeptiků, že rozpad civilizace do úplného barbarství může být velice rychlý.

Metla:
Jinak se věci budou vyvíjet různě daleko od střediska nákazy. To je asi pravda. Ale první informace, což pokládám skoro za jisté, dostane většina lidí z televize, internetu, facebooku, mobilu a podobně. Ještě sice opravdovou zombii nepotkali a jsou od ní tisíc kilometrů, ale přesto už jednají. Takže myslím, že reakce začnou i tam, kde zombie ještě vůbec nebudou.

další problém - pokud se to bude šířit rychle, nemám jasno, že všichni budou vědět, odkud a kam vlastně utíkat. Ony existují letadla a podobné věci. Pár nakažených se může zjevit na opačném konci světa během pár hodin.

První reakce - běhat a vřeštět - je sice možná u těch, co zombii potkají, ale po pár hodinách budou buď mrtví, nebo začnou přemýšlet, co dál. A to už se může stát zase plno dalších věcí.
12.2.2012 17:23 - sirien
DOPRAVA
brundibar: Spotřebu auta bych moc neřešil. Pohoných hmot bude všude dost - nádrže benzínek, nádrže aut všude okolo... technicky Ti stačí nezapomenout využít situace vhodné k doplňování a projistotu mít v kufru pár kanystrů rezervy.

U benzinek je otázka jejich technického řešení. K podzemním nádržím mnohdy vede fyzický přístup pro lidi (tj. nejen trubka sem, trubka tam). Jinak se dá použít i manuální čerpadlo nebo tak něco - sice voser, ale zisk těžce převyšuje námahu.

S těma zatarasenejma silnicema by to byl větší problém, ale čekal bych že město tak nebo onak průjezdné alespoň hrubě bude (parky, chodníky...) a mimo město by to s offroadem neměl být problém vůbec.

Jinak souhlasím že "dostat se" k příslušnému autu by mohla být docela challenge - nejspíš bych se ze začátku spokojil s jakýmkoliv autem, ale upgrade na "zombie apocalypse model" bych měl vysoko na seznamu priorit.
Projít si pár nákupních center a garáží a hledat zombieka v obleku s klíčkama v kapse... do hry by to byla myslím doclea dobrá zápletka, ne? :)

Koně jsou nanic - i kdyby zvířata nezombiefikovala, tak kůň potřebuje žrádlo (zvlášť v zimě by to byl problém), vodu, má omezenou výdrž, malou rychlost a hlavně - v davu zombieků poskytuje naprosto minimální výhodu, dost možná by byl spíš nevýhodou.

Kolo totéž - zombiekům sice ujedeš, ale moc Ti to nehelfne, pokud budeš mít dav zombíků nebo budeš v místě s vysokou koncentrací zombieků - Tvoje fyzická výdrž je omezená. Navíc na kole ani na koni toho moc neuvezeš.


POMOC BLIŽNÍM
Pomáhat bližním bude dost obtížné - bez mobilů a Google Latitude je budeš fakt blbě hledat. Navíc existují dvě varianty: Buď bližní unikli úvodnímu šílenství a v tom případě snad ještě chvíli vydrží, nebo neunikli a pak jim už nepomůžeš. Podle mě je lepší se nejprve připravit a pak jim jít pomoct - když tam zmateně dorazíš, bez dopravního prostředku, zbraní, plánu... tak jim nejspíš nebudeš moc platnej.

Kromě "bližních" bych se asi začal shánět po užitečných lidech a snažil se poskládat nějakou malou (=mobilní a funkční) skupinku, která je co k čemu - bude to chtít nějakého medika, technika... tzn. zkusit nemocnice a okolí jestli tam na nějakého člověk nenarazí... uvažoval bych o studentských kolejích, ale z podstaty věci by tam mohl být problém poznat, kdo už je zombiek a kdo apokalypsu nic netuše prokalil a před chvílí se probral nic nechápajíc s těžkou kocovinou.

ZÁSOBY
Určitě bych vybrakoval obchody a sehnal nějaké trvanlivé zásoby. A totálně určitě bych udělal raid v lékárnách. Problém jen je, že sám nevím, co přesně bych tam měl chtít :/


ZBRANĚ
Co největší a co nejvíc samozřejmě - pokud možno ihned se dostat alespoň k něčemu. Baseballka, tyč... nějaká mačeta... pak něco střelného, většího střelného, ještě většího střelného... zajímavé by bylo sehnat někoho kdo umí vytvořit improvizované výbušniny.

Mongol píše:
Barikádování oken dřevem bych neriskoval. Standardní zombík je schopen prohrabat 1.5 metru slehlé půdy, takže pár fošen ho nezastaví.

Ale zdrží ho to, varuje Tě to bordelem a můžeš se tak vyhnout zaregistrování.

Spíš si nejsem moc jistý jak moc je rozumné se někde dlouhodobě zdržovat (zdroje, když nic jiného).
Když už tak spíš někde na ostrově nebo v horách...DLOUHODOBĚ
V tomhle je myslím docela dobrá ilustrace Den Trifidů - aby to mělo nějaký hlubší smysl (víc než "přežít") tak by bylo potřeba udělat co nejdřív nějakej raid na knihovny, vymyslet kde to skladovat, poskládat přeživší akademiky (nejspíš včetně filosofů, což mi trochu nahání husí kůži) a začít skutečně znovu od základu.

Kdysi jsem někde našel komiks kterej tohle parodoval: Answer: Account manager. Následoval komiks kde holka rozděluje úkoly různým profesím po apokalypse a účetní kterej to blbě komentuje. Na konci: Question: Who is less needed after the apocalypse? - nemůžu ho najít :/
Merlin: No, upřímně, ze začátku bych se asi zachraňováním random civilistů moc nezabýval - lidi z mého okolí a lidi kteří jsou k něčemu dobří.
V pozdější fázi už ale asi naopak ano.

Hm. Asi bych využil příležitosti a sundal různé náboženské cvoky co by řvali o božím trestu a nutnosti následovat boží vůli... nejsou k ničemu dobří a jen by znemožňovali rozumnej rozvoj do budoucna :)...ok, tolik ke stranám 1-3, 4 a dál si dám až si zopáknu další předmět
12.2.2012 18:01 - Colombo
k čemu ti bude filozof?
12.2.2012 18:51 - Kmet
Sirien:
Hezký přístup RPG fanatika, který si nepřipouští, že lidé mají cosi jako svědomí a empatii :)

Hezky to řeší outbreak undead, kde jeden z atributů je empatie.

Většina lidí, pokud nejsou zrovna díky panice nebo silnému otřesu mimo, nenechá jiného člověka na holičkách, takže silné, chlapácké řeči typu: "ze začátku bych se asi zachraňováním random civilistů moc nezabýval.." nebo "Nejprve se připravit a pak jít bližním na pomoc.." jsou známkou toho, že to vnímáš jako jinou RPG hru a ne jako simulaci. Chtěl bych vidět jak bys šel nejdřív vybrat lékarnu a armyshop (kde bys mimochodem potkal další dav podobně naladěných survivalistů a zombie) a teprve potom myslel na svou maminku, ženu, dceru.. ;)

Jistě bys taky neměl morální problém zanechat někoho na pospas zombie jen proto, že se ti nehodí do týmu, že? :)

Pokud je to pravda, pak spadáš do zlomku populace stižené socipatii ( = psychicky nemocný člověk, který nic necítí k druhým lidem) a pak se omlouvám a budeš mít nespornou výhodu v případě podobné tragedie ;)
12.2.2012 19:08 - A15
Kmet píše:
spadáš do zlomku populace

Možné by se to během ZA zlepšilo (sotva), ale za současné situace je tento zlomek poměrně vysoké číslo.

Sirien píše:
raid v lékárnách. Problém jen je, že sám nevím, co přesně bych tam měl chtít

Co chtít je jasné, jenže je to zamčené v trezoru. Jinak netuším, co bys tam krom hormonálky chtěl rabovat.

Colombo píše:
k čemu ti bude filozof?

Vyplňuje poslední kolonku v Apocalypse týmu
12.2.2012 19:18 - Kmet
Prameny uvádí, že sociopatů je přibližně 4 procenta populace. Jestli je to hodně nebo málo je otázka, ale statisticky spíš sociopat nejsi než jsi :)

V lékarně se hodí antibiotika, analgetika, černé uhlí a mnohé další léky, ale to vše počká až se situace uklidní.
12.2.2012 19:42 - A15
Výskyt jakékoliv "pochybné" skupiny jedinců ve společnosti je 4%. Tedy pokud nebereš jako hladinu významnosti 1%, tak je jich ve společnosti 0,9%.

Kmet píše:
Většina lidí, pokud nejsou zrovna díky panice nebo silnému otřesu mimo, nenechá jiného člověka na holičkách

V RPG možná, ale v reálu ti lidé zhrouceného člověka na ulici raději překročí. Pokud se člověk chce zachránit, tak jiného na úprku klidně ušlape. To je standardní chování a kvůli tomu ještě nikdo nespadá do kategorie sociopat (Sirien je čestná výjimka, ten tam spadá i bez toho)
12.2.2012 19:56 - sirien
Kmet: Fascinuje mě, jak hroznou tendenci mají lidé k tomu automaticky přisuzovat vlastní humanismus i ostatním.
Ujišťuju Tě, že obklopenej zombie apokalypsou, s nedostatkem zdrojů a bez jasného plánu by riskovat život pro někoho, koho neznám a kdo mě nijak zvlášť nezajímá, bylo to poslední, čemu bych věnoval pozornost.
Teoreticky bych někomu i pomoh kdybych to měl fakt na ruce a bylo to zadarmo (jakože by se mi to dělo přímo pod nosem a moje riziko při pomoci a náklady na pomoc by nebyly nějak zvlášť vysoké), ale tam by můj altruismus asi tak končil - vyvýjení vlastní záchranné aktivity... možná tak pro nějakou fakt sexy zrzku a i tam bych přemýšlel, jak moc mi estetické cítění stojí za to.

A pochopils mě špatně. Právě protože bych první myslel na rodiče a přítelkyni bych si nejdřív šel pro něco užitečnýho - lékárna by asi počkala, ale bez nějaké rozumné zbraně, minimálně tlusté bundy a silných kožených rukavic a rozumného dopravního prostředku kterými bych se k nim dostal by asi nemělo moc smysl za nimi pospíchat.
To neni RPG přemejšlení, to je racionální úvaha dané situace - bez mobilu bude těžké je sehnat, bez auta nemožné je dohledat když nebudou tam kde to budu předpokládat, beze zbraní je moje šance se k nim dostat poměrně dost špatná.

Statistika sociopatů je trochu niceříkající, automaticky předpokládáš, že kdo není sociopat, je automaticky příjemný, hodný a nesobecký. Takhle svět nefunguje.

Mongol píše:
Co chtít je jasné, jenže je to zamčené v trezoru. Jinak netuším, co bys tam krom hormonálky chtěl rabovat.

Obvazy, šití, náplasti, aspiriny, dezinfekce, painkillery... myslim že rozumných věcí bych tam našel docela dost.

Colombo: Nevim, přijde mi asi tak stejně užitečnej jako účetní, nicméně on se v té komunitě určitě najde někdo humanitně založenej kdo bude tvrdit že musíme zachovat kontinuitu kulturního bohatství nebo nějakej podobnej bullshit.
Jinak viz Mongol :)
12.2.2012 20:04 - sirien
add: nemluvě o tom jak mě fascinují iluze o altruismu a humanismu.
Podle reálných experimentů šance na pomoc jedinci klesá přímo úměrně počtu přihlížejících. Pokud omdlíš někde kde skoro nikdo není, nejspíš (!) se Ti dostane pomoci. Pokud omdlíš na rušné ulici/v metru, pak průměrná doba než se o Tebe začne někdo starat sou klidně desítky minut.
Chuť lidí pomáhat někomu, koho neznají, byla přímo úměrná estetickému vzezření postižených - zejména byl silný vztah mezi tím jak dobře a draze je dotyčný oblečený, jak je upravený (sestřih atp.) Když někde omdlíš v obleku, kravatě, s koženym kufříkem a rolexkama, tak to nemusíš mít tak špatný. Zkus to v roztrhanejch džínách a tričku a začínáš mít problém. S rozcuchanejma vlasama, zašpiněnej, v potrhaný mikině a vodranejch kalhotách... odpočívej v pokoji.
Chuť lidí někomu pomoct je nepřímo úměrná tomu jak moc chtějí být zapojeni. Paradoxně lidé jsou ochotnější jít sto metrů k telefonní budce aby Ti zavolali pomoc, než aby volali ze svého mobilu (který je identifikovatelný). Chuť pomoc klesá přímo úměrně tomu, kolik víc než "zavolat záchranku" po zachraňujícím chceš. Spousta lidí umřela, protože se někdo odmítl dotknout krve (aby zavřel tepenné krvácení) nebo z podobných důvodů.

A to zachraňujícímu reálně absolutně nic nehrozí - ztratí trochu času, možná se lehce ušpiní. Super.
Fakt chci vidět ty hrdiny co se budou vrhat proti zombiekům, aby zachránili starou babičku.
12.2.2012 20:25 - Tomík
Řeči drsných puberťáků v kožených bundách a rukavicích komentovat nebudu, takových je tolik.. ;)

Nad čím jsem přemýšlel je jak dokážou zombie překonávat vodu a chlad.

Moc se to v literatuře neřeší, ale pokud bereme, že zombie nepotřebuje dýchat a jíst, tak není proč by nemohla chodit po dně (plavat asi nedokáže - to vyžaduje příliš velkou koordinaci). Takže pokud jí nestrhne proud, tak může překonat rybník, jezero, moře? (to už chce nějakou orientaci).

Zima nejspíš zombie zpomalí. Ztuhlé klouby a svaly budou podstatně méně pohyblivé a zombie tak budou mnohem pomalejší.

Takže apokalypsa v zimě sice vyžaduje větší snahu o zabezpečení vlastního pohodlí (pokud máš dříví na celou zimu, tak to zase takový problém není), ale dává to výhodu, protože zombie jsou o to pomalejší :)
12.2.2012 21:46 - caryfuk
No byla to jen otázka času než se pěkná postapo diskuze zastaví na flame kolem blbosti. Někdy je to stopefekt (RPGforum), jindy bezpečnost jaderných elektráren (hofyland), jindy drsné řeči o humanismu a empatii (d20). Co popojet? Četlo se to doteď dobře ;)
12.2.2012 22:04 - caryfuk
Pro ty kteří se chtějí hádat v rámci postapa na jiné téma :)
hofy
rpgforum
12.2.2012 22:37 - sirien
caryfuk: Ono to není zase až tak moc OT jak bys myslel. Crowen v první RPG Kuchyni napsal zombie RPGčko (systém byl nezajímavej, námět ano) kde naopak vysvětlil svět který už je nějakou dobu po zombie apokalypse a kde se právě docela řeší jak spolu jednotlivé částečně oddělené skupiny lidí spolupracují nebo jak si naopak jdou po krku, unášej si ženský a tak... trochu punkový, ale vykreslené velmi hezky - v kontextu toho jak tu zombie apokalypsu popsal i docela uvěřitelně.
A ono myslím že to je docela dobrá otázka, jestli můžeš nebo nemůžeš v danou chvíli věřit přeživším. Ostatně to je i v Hollywoodských filmech - v Zombie landu jak ty dvě ségry kašlou na všechny aby sami přežily a tak.
13.2.2012 07:36 - Tomík
Trochu zalobuji, pokud si chcete zahrát RPG v prostředí zombie apokalypsy, tak vřele doporučuji Outbreak Undead

13.2.2012 08:45 - Wild West
Kmet:
bez ohledu na to, že Sirien je sociopat (což asi netřeba dokazovat), tak s ním musím částečně souhlasit.
Lidi se v krizi chovají velice nevypočitatelně. Mohou se chovat úžasně hrdinsky i naprosto zbaběla a panicky; a dokonce se zdá (znalejší psycholog mne opraví), že jejich reakce bývá jaksi "nakažlivá", jeden panikář strhne sto dalších, a stejně tak funguje jeden hrdina.
Tady nejde o normální počty sociopatů a psychopatů v populaci, tady jde o reakci na krizovou a stresovou situaci.

Zombie nákaza je trochu záhadná a zpochybňuje ostatní lidi; situace je dost paranoidní. Narozdíl třeba od neutrální povodně, požáru apod., kde člověk nemá důvod se primárně bát lidí.
Takže bych očekával, že dojde k pěkně ošklivým scénkám.

Osobně budu zachraňovat "svoje" lidi, ale kontaktům s ostatními bych se pokud možno spíš vyhýbal. Čekám od nich spíše nepříjemnosti. Parta vojáků, která je vnímána obvykle jako spása, v tomto případě představuje spíš hrozbu.
13.2.2012 10:06 - Hunter
sirien píše:
Ujišťuju Tě, že obklopenej zombie apokalypsou, s nedostatkem zdrojů a bez jasného plánu by riskovat život pro někoho, koho neznám a kdo mě nijak zvlášť nezajímá, bylo to poslední, čemu bych věnoval pozornost.


Amen, taky nechapu, proc si lidi myslej, kdyz bezproblemu ani sami sebe nenamahali naucit prvni pomoc, tak ze jak se neco pokazi, vsichni se sebehnou. Patrim asi k jednem z mala lidi, kteri do leziciho clovek alespon stouchnou nohou s otazkou, jestli potrebuje pomoc a pak se podivaji poradne (podle stavu odevu bud ozrala, nebo clovek, co potrebuje pomoc)... A pak mu ji bud poskytnou, nebo fofrem sezenou nekoho, kdo mu pomuze.
Tak i s timhle pristupem pojedu tvrde jen sve vlastni lidi a sve vlastni pratele + vsechny ty, ktere ocividne muzu vyuzit (doktor/sestra). Tj. budu se chovat extremne pragmaticky, chladne, logicky a neempaticky. A ano, jsem rad, ze se tak zachovam, protoze tim dam sanci tem, na kterych mi zalezi.
Problem budu mit tezce v tom, co udelat kdyz zjistim, ze treba mama byla kousnuta a zmeni se na zombii. Nastesti tusim, ze by se asi zastrelila radsi rovnou sama, nez riskovat zivot ostatnich. A jo, tohle budu tezko rozchazet, tohle jo. Ale jestli sejmu chlapka, co se mi priplet do cesty a byl zkratka na spatnem miste ve spatny cas je mi jedno. Osobne si totiz myslim, ze "humanismus" je ptakovina, co jsme si vymysleli a do ktere se jen stylizujeme a nutime vlivem spolecnosti (a bezpecnostnich slozek statu :-) )... Kdyby to totiz bylo tak uzasne vrozene, tak nemame vrahy a kradeze... Na druhou stranu jsme stadni tvor, takze urcite nejaky tym, kde je si kazdy prospesny (i kdyz je to "jen" pekna holka), se po ceste vytvori...

Ad lekarny, tak pro ty, co nevi, co tam brat bych doporucoval opravdu si par kurzu od Cerveneho krize zapsat do diare :-) Osobne bych bral klasiku - vam jiz osvedcene prasky/leky na klasicke nemoci, rozhodne desinfekci a solidni mnozstvi obvazu a gum. rukavic, mrknul bych se po antibiotikach a antivirotikach, idealne sirokospekralni (pokud nebudou, najdete je na vetsine farem, prasatka a kuratka je dostavaji ve velkem). Zavisi na casu, prostoru a prepravnich kapacitach, ale jeden batoh/sportovni taska je idealni objem do vozidla. Jinak je to o preferencich, bral bych ty obvazy, desinfekci a tudiz vseobecne veci pro prvni polni pomoc proti urazum. Leky na nemoce bych resil Paralenem a prihodil multak a nejake to Ccko... Multak vseobecne doporucuju udrzovat doma, zasobu na rok a prubezne obmenovat. Vydrzi vam to v chladu cca tri roky (i kdyz pisou minimum dva) a nestoji to tolik. Na testovinach totiz prezijete prijemne dlouho, dokud nedojdou vitaminy.
A lidi, proboha, ja vim, ze jste zvykli si dat 1,5 kg jidla denne, ale staci vam mala miska s vlockama realne a pro zlepseni lzici, dve rostlinneho oleje... Stejne tak treba blbej cukr, ktereho porad najdete spoustu, stejne jako mouky, obili a jinejch zakladu (jasne, zadny steaky :-)), na kterejch vydrzite veky.
Pokud by totiz zemrelo cca 75% lidi a zbytek zustal, bude boj o zdroje a dost osklivy. Jakmile zustane pod 10% lidi, tak je naopak zdroju vsude dost a stihnou se i obnovit, nezli vam uvodni "kapital" dojde...

Pro dlouhodobe planovani tedy doporucuju si poridit i par tech seminek kvalitnich, slechtenych, rostlin, abyste meli co zasazovat - myslete na to, je to budoucnost...
A pro zajemce, odkud cerpam informace:
http://www.oism.org/nwss/
13.2.2012 10:28 - Colombo
Je pěkné, že víte, jak se zachováte v krizové situaci. Když ani armádní výcvik tohle zjistit a zajistit nemohl.
13.2.2012 10:34 - Wild West
Hunter píše:
Osobne si totiz myslim, ze "humanismus" je ptakovina, co jsme si vymysleli a do ktere se jen stylizujeme a nutime vlivem spolecnosti (a bezpecnostnich slozek statu :-) )... Kdyby to totiz bylo tak uzasne vrozene, tak nemame vrahy a kradeze...


Do jisté míry je to off topic, ale "humanismus" není tak docela ptákovina, ale je to důvod onoho přežívání. Alespoň pro mne. Bez humanismu jsou lidé jen velmi škodlivým druhem, který komplikuje přežití všem ostatním a měl by být možná raději odstraněn.

Přežití za cenu povraždění hory lidí, co jsou "v nešťastný čas na nešťastném místě" přede mne klade otázky, čím jsem tak výjimečný, abych přežil na jejich úkor.

To mne také odrazuje od taktiky "zabereme hrad". Pokusím se přežít, aniž bych tím ostatní příliš obtěžoval.

Nehledě na zcela pragmatickou otázku, že "více střetnutí - větší pravděpodobnost, že mne někdo sejme". Tady se nesbírají body zkušenosti za bodycounty, ale za střetnutí, kterým se člověk dokázal vyhnout.
13.2.2012 10:36 - Colombo
WW: tak vzhledem k tomu, co děláš, tak bych ani jinou odpověď nečekal. Naopak by bylo velmi nešťastné, kdyby jsi se přidal na stranu pragmatismu. To by systém celkem selhával:/
13.2.2012 10:59 - Merlin
No..o pomoci neznámému na ulici bych dokázal psát několik stránek. Dokonce ani slušný oblek uprostřed obchodní čtvrti vám nezaručí pomoc. (dokonce na to byl dělán pokus, kdy se v Londýně "složil" oháknutej makléř na ulici plné jiných kravaťáků..a po dlouhých minutách se dvojice studentu přišla podívat a přivolala policii...kravaťáci se maximálně ohlédli). Navíc tuto situaci znám sám z praxe. Větší šanci tak ku pomoci mají lidé z mkěnších komunit, osad a vesnic, kde mají lidi přecejen k sobě blíž.
Nejspíš bych dokázal popsat i davovou zběsilost, kdy jednotlivec dokáže s davem dělat věci, které by ho nenapadli, pokud by byl sám. A davových hrdinů už mám za sebou taky hodně. (příklad mladého studenta, premianta a obecně velmi slušného kluka, který bez zaváhání hodil na policejní auto s řidiče molotova mám přímo před sebou dodnes).
Přecejen jsem zvířata a ve vypjatých situacích se rychle ztrácí slupka civilizace. Navíc, co se týká debat je tu krásná ukázka z monstrozních povodní v New Orleans, kde policisté opouštěli službu a spěchali pomoct svým rodinám. Přísaha nepřísaha...
13.2.2012 11:50 - Metla
Tohle je pěkná inspirace pro zombie apokalypsu. Sice není tradiční, ale o to reálnější. Představa, že nejde o mravence, ale o lidi je děsivá.

video BBC zombie mravenci
13.2.2012 12:00 - Tomík
Jo to jsem viděl, ale tohle je ještě lepší materiál :)
national geographic zombie mravenci
13.2.2012 12:52 - sirien
Wild West píše:
bez ohledu na to, že Sirien je sociopat

Od doby co BBC dělá Sherlocka mi to zní skoro jako kompliment.
13.2.2012 13:21 - Colombo
Tak si počkáme, až se dozvíte i o ostatních parazitech... Třeba o toxoplasmě...
13.2.2012 15:18 - A15
Toxoplazmóza je v tom nevinně, ta by neměla přežít více jak 70C.
A jelikož zombici spálíš v kremošce, vyletí komínem a ty zbytky stále probouzejí přilehlý krchov, musí v tom být něco jiného. To by mohly přežít nějaké spory plísní, to je prevít odolný.
Ale zase by to zjednodušovalo situaci - převařená zombie je již hygenicky nezávadná a neinfekční.
13.2.2012 16:24 - Merlin
Mongol píše:
Ale zase by to zjednodušovalo situaci - převařená zombie je již hygenicky nezávadná a neinfekční.

ani tyhle zombíky bych nejedl...
Zajímá mě jedna otázka...jdou zombíci po mozcích proto, že je to co potřebují k neživotu (tudíž potřebují baštit), nebo jsou vedení nutkavou potřebou si tu šedou kůru mozkovou dát ke snídani bez výživného efektu?
13.2.2012 16:45 - Hunter
Mongol píše:
převařená zombie je již hygenicky nezávadná a neinfekční.


OT - staci pridat majoranku, bobkovy list, zalijeme a mame chutnou instantni zombie polevku :-)

A jedna k tematu humanismus - uz jenom proto, ze se to jmenuje "humanismus", jakoze podle cloveka, tak mi to prijde humorne (idealne, kdyz se to pouzije s tim, ze nejake zvire lovi humanne :-D). Ale vazne, samozrejme mi prijde fajn byt hodny a pomahat si, ostatne jsem v realite celkem prijemna a pratelska osoba, ale jakmile dojde na lamani chleba, jsem neprijemne ochranitelsky - z toho plyne, ze bych se choval podle dnesni definice jako "zvire" (ta se pritom chovaji mnohem humanneji, nez nekteri lide, ktere vinime ze zverstev :-)). Hlavne proto, aby moje deti (pratel) pak uz nemusely. Tj. z citovaneho filmu Zombieland, bych ty holky taky nezastrelil, protoze cestuju jen s tim chlapem :-D Potazmo jsem ten drsno-chlap a mam uplne jine problemy :-)
Ale jinak... :-) Musime se adaptovat na novou situaci a pokud funguje "system", hral bych se systemem, ale jakmile to vypada opravdu zle a nemam osobni pocit jistoty v systemu, tak se na nej nespoleham a radsi hraju na sebe/na svou skupinu :-)
13.2.2012 16:56 - KovorPater
Převážně žiji ve sladké nevědomosti, takže kdyby se cokoli semlelo, a nemusí to být hned soumrak nemrtvých, tak nemám pořádné zásoby na horší časy, nespím s pistolí pod polštářem, ani nejsem Brett Broďák, abych to uměl s nožem. V nejlepším případě bych se zamkl ve skříni nebo v koupelně, a doufal, že už brzy dorazí Milla Jovovich a zachrání mě.

Ale v případě přežití scifi scénáře, kdy by pod vlivem temné magie začali vylézat z hrobů prapředkové nebo spolubydlící na exkurzi v továrně na deštníky chytil zombíparazita... Po úvodním "proč já?" momentu bych naházel do batohu co by mi přišlo pod ruku. Láhve s alkoholem, škrtátko, žiletky, cvakátko na nehty, čočku a fazole, otvírák a vývrtku, teplé prádlo, psací potřeby, doklady, mýdlo, léky, disk a fotoaparát. Dokonce se to tam všechno hezky vejde. Taky bych zalitoval, že jsem si nešel nové boty koupit včera, a vůbec, nestihl utratit svoje úspory, dokud o ně ještě někdo stál.
Protože to mám do tradičních protizombích úkrytů - obchodních center, věznic, nemocnic, zábavních parků a rezidencí milionářů - daleko, doufal bych, že nemrtví neumějí plavat a zkusil ukrást loď. Někde cestou, v Arnolticích či Hřensku bych vyraboval tržnici nebo restaurant, zkusil zjistit co nejvíc o "nepříteli" (Existují i zombie ptáci a ryby? Na jaké podněty nemrtví reagují? Jak dlouho vydrží bez potravy?) a dal dohromady grupu obdobných, a alespoň trochu snesitelných inidividuí, kteří vyrazí spasit svět.
14.2.2012 05:33 - Sadako
Vypukla zombie apokalypsa. Co dál?
Sednout si doma na gauč a včas si vystřelit mozek z hlavy/zvolit jiný způsob sebelikvidace. Ať počítám jak počítám, vyhlídky na přežití jsou mizivé a i kdyby, tak ono bude dost zoufalé přežívání.
Ovšem chápu, kdyby se postavy hned zabily, bylo by to houby RPG (kdyby se tedy nezabývalo jejich posmrtným životem).

Tak jinak.
K lékárnám - brát všechno nebo skoro všechno. Je poměrně vysoké procento chronicky nemocných, kteří jsou závislí třeba zrovna na té nezajímavé a neznámé krabičce, kterou tam necháte ležet...mno a pak potkáte třeba super střelce, který vám ovšem po půlhodině nadšeného plánování dezombifikace vámi vyhlednuté budovy zhyne na astmatický záchvat.
U těch chronicky nemocných by chapadložel stejně byla jen otázka času, kdy umřou/stanou se kvůli oslabení skupině takovou přítěží, že budou opuštěni či vykopnuti za brány hradu - léky nevydrží věčně a nikdo nové vyrábět nebude. O lidech, kteří jsou např. závislí na dialýze ani nemluvě, těmi není třeba se vůbec zabývat, neb během pár dní po vypuknutí názaky pomřou. Vlastně si myslím, že ten pokles počtu obyvatel na těch potřebných 10% (nebo kolik) nezombifikovaných přeživších, aby se tolik neválčilo o zdroje (ono by se o ně stejně válčilo, ale bylo by jich teoreticky víc na hlavu), by byl až nečekaně rychlý.

A též souhlasím s tím, že zdaleka největší rána by nebyli samotní zombíci, ale následný postkatastrofický rozpad stávajících struktur. Pokud by se lidé mezi sebou nestihli (za hladového vytí nemrtváků, ofkózy) těsně po akci Z vyvraždit a dařilo se jim se sem tam rozmnožit, měli bychom tu za chvíli leda tak tlupy zdivočelých nahých opic. S každou další generací by imho víc a víc upadaly "staré vědomosti", až by zmizely úplně či se přetvořily v mýty. Až by někdo po třeba 200 letech po dni Z našel čirou náhodou fungující notebook (jakože je to asi tak pravděpodobné, jakože se zítra odpoledne probudím a budu mít v ložnici pytel zlatých cihel, rotační kulomet a profesora Snapea v růžových podvazcích), tak by ho možná tak rozbil šutrem, ale rozhodně by nevěděl, co s ním. I pokud by se situaci podařilo za pár let vyřešit (vyvraždění zombíků do posledního shnilého kousku - reálně asi nemožné, ledaže by se je podařilo vytlačit na nějaké omezené území a tam je odbouchnout napalmem), hádám, že by byl návrat ke stavu před Z poněkud brutopekelný.

Bezpečná místa - je to scifi velice velmi, ale taková dobře zásobená (alespoň na 100 let dopředu) dosti velká podzemní základna na Antakrtidě, to by nemuselo být špatné. Samozřejmě, chtělo by to takové maličkosti jako techniky, která se provrtají vrstvou ledu & následnou vrstvou permafrostu a udělají v něm místo na podzemní kryt velikosti Evropy (který by obsahovat mj. skleníky pro pěstování rostlin), rozmístí proti tamnímu mrazu i vánicím odolná těžební zařízení...a občas by si obyvatelé dělali letadlem výlety do Austrálie a stříleli by tam zombíky. Něco podobného by mohly být základny pod vodou.
Ale to je jen takový úlet...

Se současnými reálnými možnostmi si myslím, že bychom celkem pravděpodobně přes všechny nasyslené zásoby a snahu prostě postupem času vychcípali, ať už kvůli mozkožroutům okolo, vzájemným bojůvkám, nemocem etc, následně by vychcípali i hladovějící mrtváci a po dinosaurech a savcích by dostal šanci na 'ovládnutí planety' pro změnu třeba hmyz.
14.2.2012 08:30 - Beltar
Podle mě to vidíš příliš pesimisticky. Lidstvo má úžasnou schopnost adaptace a to zapomínání by taky nebylo tak hrozné. Asi bychom velmi rychle klesli někam do období páry, ale níž už ne.
No a k likvidaci zombíků - co takhle banda mistrů bojových úmění - pár vhodných chladných zbraní, dobré ochrané oblečení a zombies se prostě nečapou. A nemusí si dělat starost s municí. Jak to tak po sobě čtu, tak nejlepší místo na přežití apokalypsy je klášter Shaolin :D
14.2.2012 08:34 - Kmet
KovoPater ++1 velmi pěkně napsané. S tím se ztotožňuji.
Sadako - šance je tu vždycky :) Ale každé zamyšlení dobré.
14.2.2012 09:44 - A15
Vypadá to, že zombíci nejsou v podstatě považováni za problém. Problém je pouze pokles populace a s tím související rozpad společnosti.

Úroveň technologie by závisela na velikosti přeživších skupin, na možnosti specializace jednotlivců. Větší skupina by mohla využít větší dopravní prostředky, takže pokud by došel benzín, tak by rozchodili parní stroje. Backengineeringem by parní lokomotivu asi zprovoznilo poměrně dost lidí. Výroba dalších už pak závisí jen na tom, jak moc jsou potřeba.
Malá společnost si vystačí se základním zpracováním kovů a jednotlivci nebudou potřebovat ani to.

Jednotlivci vymřou v první generaci, tam není co řešit.
Kořistnické skupiny budou záviset na možnostech transportu - v akčním rádiu musí mít co rabovat. Či musí žít nomádsky. Závisí na konkrétní bandě, jak to pojmou. Můžou zlikvidovat vše v dostahu nebo objíždět rajón a vybírat výpalné. To je udržitelné a funkční (dnes se tomu eufemicky říká daně).

Ale vraťme se k zombíkům. Hlavní problém by byl jejich inteligence. Pokud jsou to jen klátící se stroje reagující na okamžité podněty a "co nevidím mne nezajímá", tak to by se dalo řešit tak, že nejrychlejší jedinec prostě na sebe zombíka natáhne a odvede jej dost daleko od základny. A pak mu prostě zdrhne.
Pokud by zombící byly inteligentnější, dalo by se s nimi již vyjednávat.
Pokud by si zombík zachoval inteligenci člověka a měl svoji nezničitelnost? Tak pak to také již není problém, prostě se vyskytnul nadřazený druh a evoluce je neúprosná. Zombíci vytvoří vlastní civilizaci a v podstatě bez přerušení navážou na lidskou. Lidé budou pěstováni na maso (mozek).
14.2.2012 11:16 - Brundibár
Pěkné, takže se dostáváme do další fáze outbreaku - pokročilé postapo.

Berme zombíky s inteligencí zvířat a pudovým chováním a virem přenášeným kousnutím (sliny?). Jinak, jak tu již několikrát zaznělo, není třeba nic plánovat, protože nás vyhubil nadřazený druh nebo blesková epidemie :)

Nejspíš po první vlně chaosu změní zombie své chování. V první chvíli je pro ně prioritou ukousnout si z těch davů jídla co kolem pobíhají. Potom, až kolem nebude nikdo nebo jenom další zombie, můžou nastat různé scénáře.

1. Je-li za zombie nějaká další mocnost (invaze mimozemšťanů nebo sbírání vojáků pro mimozemskou válku alá Kulhánek atd.), tak bude jejich další osud naprogramován podle harmonogramu (přesun na místa, kde budou vyzvednuti, eliminováni ..

2. Pokud nemají zombie skutečnou potřebu shánět potravu a jejich chování je jen šílená agrese vůči živým, tak zůstanou na místě, kde se nachází, pokud je odtamtud nějaký podnět (probíhající živák) neodvede. Budou spíše vegetovat, a buď postupně úplně zhasnou nebo "hybernují" čekajíce na dostatečně silný podnět (sleepers).

3. Pokud potřebují živiny, tak se začnou chovat jako jiná zvířata. (?budou zombie žrát i mršiny?:). Nejspíš se budou shlukovat do stád a budou hledat potravu i po okolních lesích a dalších městech.

Zajímavé je vysledovat jestli budou v naší konkrétní Zapokalypse jenom tradiční zombie nebo se budou vyskytovat i jiné druhy. Například inteligentnější vůdci smečky (alá Ondra Neff v Choking hazardu). Zombie užívající nástroje (kamen na sklo, trubka jako kyj). Zombie zvířata (tradičně psy). Jiné zmutované potvory (plazivec v resident evil, big monster v outbreak). atd.

Jinak většinou se uvažuje virus, parazit typ zombie. Takže v zombie se transformuje jen nedávno živý organismus. Také se dá přemýšlet apokalypse, kde "ožívají" i dávno mrtvé organismy (hromadné vstávání na hřbitovech a ve sklepech masových vrahů :)). To už zavání nějakou magii (nekromant nebo na.raná matka příroda) a to je trochu jiná liga. :) To jen tak pro doplnění obrazu.
14.2.2012 11:24 - Brundibár
Podle chování zombie se samozřejmě bude lišit situace přeživších.

Ad.1) Nutnost ukrývání a žádné velké shlukování, hlavně pohyb. Ten, kdo zombie vytvořil bude jistě chtít posbírat/vyčistit i zbytky.

Ad.2) Stačí se vyhýbat městům a případně je i postupně vyčistit. Hlavní problém budou ostatní přeživší a tak se ze zombie apokalypsy stává tradiční postapo bez rozlišení. Kolonii proto opevnit především proti případným živým nájezdníkům.

Ad.3) Po zemi se budou potulovat stáda zombie a může se kdykoliv stát, že takové stádo se zatoulá i ke kolonii. Střety se zombie budou časté a potulovat se sám bude riskantní. (Přeci jen se tu počítalo s několika sty miliony zombie na evropu..) Lidé nebudou tolik kočovat a tak je i nižší riziko střetu se skupinou nájezdníků. Důležité postupně vysledovat chování stád (migrace, lovecké zvyky, hierarchie..)

Ad.4) pokud budou přítomny další nadřazené formy, tak bude důležité shromažďovat znalosti o nich, o jejich chování a o způsobu jejich likvidace a podle toho přizpůsobit obranu.
14.2.2012 14:04 - Fibriso
no, když to tak čtu tak jsem si čím dál jist že lepší asi bude být fakt mrtvý....

ps: letos má být konec světa, takže pravděpodobně se brzo dočkáte na použití v praxi...
14.2.2012 14:12 - Colombo
Píše:
ps: letos má být konec světa,

Kdo řikal?
14.2.2012 14:34 - Colombo

Já mám PETku od Hanácké kyselky:/
14.2.2012 15:00 - noir
Zemřu: bloček lepících papírků.
14.2.2012 15:11 - Sadako
Já mám vlevo hned tři věci - oční kapky a autíčko na setrvačník, obé stojící na CD japonských punkerek...ale nějak si nečiním ilusí, že by se daly reálně k něčemu použít. Možná tak hodem zmást nepřítele a prchat.
14.2.2012 15:38 - Noldo2
Plyšová propiska na konci s myškou, která si umí zakrývat oči nebo plácat pacičkama, protože má v sobě magnety :) .. Škoda, že se zombie neuměj smát...
14.2.2012 15:47 - Vojtěch
Taky je otázka, jestli se katastrofa jen tak vyskytla, nebo jí nekdo způsobil. U neúmyslného výskytu jde o to to nejak přečkat a pak restart, ale u umělého jeta fáze po "přečkat" trochu komplikovanější...

Lampička s těžkým podstavcem... ujde.
14.2.2012 15:53 - Nerhinn
Myslím, že podstatné by pro přežití bylo, jak rychle by se lidem změnily priority z "bavit se a mít fajn život" na "být hrdým otcem co nejvíce dětí".

Desetiměsíční štěně! :) (snad se aspoň ono zachrání)
14.2.2012 17:53 - Fibriso
......headcrab (i když plyšák)
takže při zombie budu asi šéf jedné odrůdy

jako na potvoru mi napravo (krome mysi a mikrofonu) visí kratky meč...
14.2.2012 18:16 - Sorcerer
Postel :-)Takže teď přemýšlim jak se sní budu bránit
14.2.2012 19:10 - werksoltan
Noo počítá se tohle jako nalevo? Pro jistotu jsem si položil na monitor ještě Nepalské armádní kukri :))
14.2.2012 20:18 - Merlin
deset draků..z toho jeden velkej bílejk...to by se mohlo počítat, ne? i když jsou z DnD minis....a taky okno a počítač...:)
14.2.2012 20:21 - Vojtěch
Moment - desetiměsíční štěně... když kousne zombii první, stane se se zombie psem?
15.2.2012 09:10 - Brundibár
Dobrý dotaz.

Většina zdrojů pracuje s virem přenášeným kousnutím zombie a její pařáty působí pouze fyzické zranění. Její kousnutí tedy znamená riziko infekce. Často je vidět jak přeživší mlátí pěstmi do zombie hlava nehlava nebo se krev zombie rozstříkne široko daleko a přitom nikdo není nakažený. Takže v krví pravděpodobně virus nebude, (nebo jen v latentní formě), jinak by stačila nějaká oděrka na ruce nebo škrábanec.

Virus je tedy pravděpodobně přenášen slinami a opravdu riskantní je kousnutí (ale svými pařáty může zombie oběť roztrhat, takže nepodceňovat :))

Takže desetiměsíční štěně může kousnout do zombie a nestane se zombie psem :)

mimochodem ve WWZ je zmíněn případ, kdy bylo živému člověku transplantováno srdce nakaženého. Po nějaké době se pacient transformoval. Tady jde ale o podstatně větší příjem nakažené tkáně, takže to naší teorii neohrozí. (navíc je to jen jeden zdroj :)).
15.2.2012 09:31 - Colombo
Ne. Jinde zas stačí jen škrábanec.
15.2.2012 09:45 - Vojtěch
Brundibár: Dotaz byl spíš na to, jestli není pec nakažlivý také a nezpůsobí zombii proměnu ve psa ;)

Jinak bych s tím nakažením spíš počítal. A pokud se to je specifické na lidi, tak bych si stejně dal pozor. Mohli by se z našich miláčků stát přenašeči. Nějaké zbytky toho, co žižlali před tím atd.
15.2.2012 09:53 - Colombo
On už ten argument, že se to nevyskytuje v krvi a je to virus je trošku mimo. Je pravda, že jsem tu zkoušku nakonec nedal. Ale z logky věci, krev je médium. Zásobuje všechny orgány a tkáně. Spousta testů na všecko možné je dělána na krvi. Z toho mi vychází, že jakýkoliv virus bude v krvi. Možná, že ne ve velké koncetraci, ale bude a tudíž krev bude infekční.

Druhá věc je to, že by přeživší mohli být rezistentní či dokonce imunní vůči onomu viru/infekci (a třeba stále přenašeči), jak to bylo třeba v L4D.
15.2.2012 10:21 - Brundibár
Já vycházím z toho co nám servíruje literatury a filmy. Když odstraníš odchylky jako superrychlé zombie v 28dní/týdnů poté apod. tak ti zůstanou právě takové zombie co přenášejí nákazu kousnutím, ale škrábance a jejich krev (pokrývající obličeje nešťastných hrdinů) nakažlivé nejsou. Takže pracujeme s touto premisou.
Také vím, že v normálním případě by měl být virus v krvi, ale není to dogma a především my tu pracujeme s fikcí :)

Takže, pokud beru jako dané, že infekční jsou pouze sliny (kousnutí) a krev ne, tak se můžu dostat k hypoteze, že tělo zombie projde transformací, přičemž se virus stane latentním a pouze ve spojení se slinami zombie má infekční schopnosti. :)

A imunita, to se pravda taky často vyskytuje. To pak předpokládá plošné šíření viru hmyzem nebo vzduchem a to spíš navozuje ten případ cílené apokalypsy viz. kulhánek :)

A klidně pište vlastní teorie, každá taková je dobrou inspirací. Jen bychom mohli omezit to lpění na stávajících věděckých poznatcích. Jednak to není tak dávno, kdy by vědci pukli smíchy při představě, že nějaké viry vůbec existují a potom jde přeci o zombie fikci, ne? :) Zábava a fantazie ;) Jako jediný "vědecký zdroj" bych bral právě ty zombie filmy a literaturu a z té odstranil odchylky :) (i když zamyšlení se nad odchylkami může být taky zajímavé - viz. úvahy které tu už zazněli jako, že zombie z 28dní znamenají konec lidstva, podobně zombie virus přenášený vzduchem nebo hmyzem..)

A kousnutí psa - to mi připomnělo to video co sem někdo dával, kde zmatení pozorovatelé sledují zápas zombie nacis, zombie židů, zombie americké armády, zombie upírů a zombie vlkodlaků.. Kdo pak koho nakazí a kdo s kým bojuje je těžké sledovat. Lepší vyklidit pole :)
15.2.2012 10:24 - Vojtěch
Jak říkám, pokud se bavíme o literární zombii, jde logika stranou, protože to je úkaz asi jako plechové tele.
15.2.2012 10:42 - Colombo
Brundi: prostě mi přijde blbé, když na jednu stranu se tu počítá s velmi zvláštními zombiemi a na druhou stranu se tu velmi "logicky" propočítávají nejrůznější formy přežití, od kvality stravy, po možnosti filtrace vody, nejpravděpodobnější hustota zombií a agresivitu a odstranění morálních zábran přeživších.
To nás rovnou může přijet zachránit jízda Srdcových medvídků, co sedí na My little pony.
15.2.2012 10:47 - Brundibár
No vidíš, a v tomhle tématu se kromě jiného řeší právě taková plechová telata :) Logiku můžeš uplatňovat dál. Stačí si stanovit axiomy, z nich odvodit premisy a souhrnem premis implikovat závěr. ;) Co jsem říkal, je že nemá smysl zpochybňovat axiomy. A dokud nebude skutečná zombie apokalypsa, tak ty axiomy vychází z jediného dostupného zdroje - zombie literatury a filmů :)

Pokud se nad tím ale chceme zamýšlet od začátku vědecky, tak proč ne. Jenom na to tady asi nikdo nemáme dostatečné znalosti. Zato všichni jsme tu odborníci na RPG hry, takže je nasnadě jakým prizmatem se na to budeme dívat :)

Ale pokud opravdu chceme vědecky zkoumat zombie do hloubky, tak by možná bylo dobré zkusit sehnat tyhle podcasty, které nám ušetří dost času :)

http://www.coasttocoastam.com/show/2011/09/03
http://www.coasttocoastam.com/show/2011/03/26
http://www.coasttocoastam.com/show/2009/10/17
15.2.2012 11:00 - Brundibár
Colom: Ono je to tak, že pracuješ s natolik reálnými předpoklady a úvahami nakolik ti to znalosti dovolí. Zatímco survival jako takový (nebo zbraně atd.) si dokážeme představit velice živě a není problém si tak odvodit nějaké postupy, tak už v odhadu chování společnosti se začneme pohybovat na tenkém ledě.

Těch několik odhadů jak se společnost zachová, založených na situaci ve chvíli, kdy celá společnost funguje (někdo s infarktem leží na chodníku a ostatní ho překračují) a nebo na situacích jak se chová v případě lokalizovaných katastrof, které mají časově a místně omezené působení (povodně japonsko, amerika, zemětřesení atd.) jsou hodně odlišné od toho, jak se bude společnost chovat ve chvíli, kdy jde o globální katastrofu, která nemá omezenou platnost.

Pro posouzení takového chování by bylo potřeba psychologa a sociologa a i tak se to bude lišit odborník od odborníka. K tomu by nám mimochodem pomohlo sehnat právě to povídání o zombie postapo s psychologem, na které jsem se už odkazoval.

Další kapitolou jsou potom zombie. Vznik viru, jeho šíření, jeho projevy. Tady už jsme všichni za tenkým ledem a tak je dobré využít nějaké předpoklady, aby se mohla diskuze vyvíjet. Už samotná existence zombie viru je sci-fi, takže pokud se chceme dostat dal než k tomu, že zombie apokalypsa se nemůže odehrát, protože zombie jako takové nemohou existovat, tak musíme v této oblasti, kde už nikdo z nás nemá a nemůže mít odpovídající vědomosti, použít dostupnou fikci :)
15.2.2012 11:05 - Vojtěch
Existence Zombviru/parazita myslím je spíš otázka peněz času než sci-fi.;)
15.2.2012 11:18 - Colombo
Píše:
Další kapitolou jsou potom zombie. Vznik viru, jeho šíření, jeho projevy. Tady už jsme všichni za tenkým ledem a tak je dobré využít nějaké předpoklady, aby se mohla diskuze vyvíjet.

Ne někdo, kdo studuje biologii, virus vztekliny, fylogeografii a diferenciální modely šíření nákazy:P
15.2.2012 12:34 -
Ten by se taky hodil, ale ani ten nebude mít zkušenosti s virem, který hostitele usmrtí a poté znovu oživí, o nic větší než my :) Každopádně každý názor vítán :)
15.2.2012 12:53 - A15
Colombo píše:
jízda Srdcových medvídků, co sedí na My little pony

Supertechnologie samozřejmě podstatně mění situaci. A s magií se rovnou přechází do protiútoku. Nezapomeňte - Friendship is magic... a hlavně by poté každá příčetná zombie práskla do bot. I cizích.
15.2.2012 12:59 - Jerson
do zdrojů zombie apokalypsy bych rozhodně zařadil i počítačové hry, a do zdrojů pro zombie také realitu - kromě nemocí způsobených viry, bakteriemi nebo parazity lze vzít v úvahu i chování lidí pod vlivem drog, v davu nebo v šoku. zombie vzniklé z lidí díky bakteriím si dovedu představit.
A pokud jde o chování lidí, tak dost dobrou představu poskytuje Den trifidů na jedné straně (rychlý nástup a málo nezasažených) a Smrt trávy na straně druhé (pomalý nástup a prakticky žádní mrtví, dokud nevznikne panika)
15.2.2012 13:02 - Vojtěch
Tak zombie taky nejsou ve všech zdrojích mrtvé a v rozkladu. 28 dní po té jsou to pořád nakažliví živáci a voodoo výrobky jsou taky z vědeckého pohledu pravděpodobně zabití jen skoro (Zpomalený metabolismus rostlinnými prostředky, mozek odvařen nedostatkem kyslíku...).
15.2.2012 13:05 - Colombo
Proto jsem říkal, že je mnohem pravděpodobnější něco, co ti naruší funkci mozku, odstaví evolučně mladší části a přemění tě na velmi agresivní zvíře. Přímým zásahem do mozku bychom to teoreticky byli schopni udělat. Teď je otázka, jakým způsobem by to dělal virus? Na virus je tahle změna chování příliš složitá (napadá mě tak nárust adrenalinu, který by zvýšil agresivitu, ale to není tak komplexní změna chování), neznám přesně molekulární strukturu mozku a jestli jednotlivé části mají jiné povrchové proteiny (na které by se mohl virus vázat a tak cíleně měnit strukturu mozku). Komplexní změny chování jsou věcí parazitů, kteří mají naprosto šílené životní cykly a spousta z nich (zase, zejména u hmyzu) dokáže provádět velmi komplexní změny chování.

Třeba jedna vosička, která píchne housenku, naklade do ni vajíčka, larvy ji potom vyžírají zevnitř, housenka jim vytvoří kokon a potom jej zuřivě brání před jinými predátory, dokud se z kokonů nevylíhnou nové vosičky.
Ďábelské chování.

Takový parazit žijící a množící se v mozku (ústa jsou celkem blízko, takže tam by mohlo být spousta vajíček), reagující velmi agresivně na okolí a hledající lidi, co jistým způsobem voní (nenakaženě), které pokousá. Parazit se potom bude snažit dostat do mozku, zde rozmnožt, naklást vajíčka blízko ústní dutiny...
15.2.2012 13:32 - Vojtěch
Já bych taky typoval spíš parazita, co by měl latentní fázi a pak se aktivoval třeba dosažením určitého počtu (nějaká relativně neškodná látka co v určité fázi nastartuje akci. Něco jako cykly malárie kdy je nejdřív napadenému jen blbě a pak nastane záchvat - s tím že po vyžrání mozku už by to bylo nějak jedno, jestli by byli paraziti zrovna ve vývoji, nebo řádili kolem). Pořád by to ale dělalo v dlouhodobém horizontu ze zombií snáze zlikvidovatelné cíle (vykrvácí a šmidra), pokud by neměli nějaké hybernační stádium, které by ale zase znamenalo nakažlivost jinak než jen kontaktem, ale i jen s prostředím kde ta potvora pošla. Dovedeš si představit něco podoně odolného jako vajíčka tasemnic, která ti v půdě klidně vydrží tři roky?

Ohledně viru - leda by se viry navázaly na DNA a vyřadili neurony změnou skladby buněk postupným syntetizováním nefunkčních látek a nechali jen některé oblastí NEBO by je donutily produkovat transmitery vzruchu a tím by mozek přetížily.

Každopádně je tu problém jak donutit nakažené jedince aby se nenapadali navzájem, respektive jak poznat, že člověk je kořist a zomb ne. Smysly na to moc nemáme pokud by šel mozek do pryč.
15.2.2012 13:50 - Colombo
Vojtěch: u viru by to mohl být problém, u parazitů ani tak ne. Můžeš mít hromadu feromonů, které budou aktivovat nějakou signální dráhu. Jak jsem říkal: produkce nějakého pachu, který říká "neútoč na mne", jeho koncetrace zase "vylíhni se" atp. A vajíčka můžeš mít přenosná vodou, takže v nehygienických podmínkách máš pěknou líheň zombíků (zachytí se na zubech či dásních, případně při koupání se dostanou do uší, očí a nosu, odtud se zavrtají do mozku..., taková ochutnávka byla v Dr. Housovi se smějícím se policajtem; ČR má smutné prvenství jediné epidemie této amébky, při jednom plaveckém závodě, při vysokých teplotách a nedostatečně filtrované vodě).

O proviru jsem taky uvažoval. Proviry máme promořený genom jak sviňa. Velká část Junk DNA jsou rozházené kusy nejrůzějších provirů. Nějaká další infekce, co by ovlivnila mozek (dostat se do mozku je relativně obtížné) a aktivovala nějaký provirus, co je uvnitř, který by mohl vytvořit další efekt... Možnost latentní infekce tohoto aktivačního viru...
To mi zní jako opravdu cílený zásach, který bychom ale teoreticky mohli vytvořit (najít správný aktivátor, přinutit ho integrovat se na místo relativně celistvého proviru a aktivovat jej).
15.2.2012 14:06 - Vojtěch
Problém je jak ten feromon zachytit. Zombie by se pak asi navzájem pořád očmuchávaly, protože zachytit pach moc neumíme, a určit směr taky ne, pokud je to všude kolem.
15.2.2012 14:09 - Colombo
Co barva?:)
15.2.2012 14:33 - Vojtěch
Pak je snadné maskování... ;)
15.2.2012 14:39 - Colombo
Vidíš, krásný důsledek do sci-fi:P
15.2.2012 14:56 - sirien
Colombo píše:
Já mám PETku od Hanácké kyselky:/

Huh. Bojovej řetěz z bodcem z doby, kdy sem si pohrával s možností trénovat kung-fu
Docela efektivní zbraň, když s ní umíš. Velmi neefektivní, když ne. Já se nikdy nedostal ani k zvládnutí základů...
15.2.2012 15:21 - werksoltan
Moc pěkné počtení, jen tak dál :)
15.2.2012 16:08 - Vojtěch
Modrá je dobrá...
16.2.2012 09:11 - Merlin
růžová
16.2.2012 09:25 - brundibar
Při včerejším počasí mě napadlo jaký by asi byl život při nebo po apokalypse během takové zimy. Teď si stěžujeme jak silničáři nestíhají a že jsou sem tam závěje, ale když půjde většině silničářů jen o to si z vás ukousnout, tak nebude protahovat nikdo. Potom je asi k ničemu přemýšlet o autech, protože ani offroad s pluhem jen tak neprojede, nehledě na to, že sehnat takový bude pěkná šichta.

Přežití bude asi o dost náročnější (teplé oblečení, teplý přístřešek na přespání, větší spotřeba energie = větší hlad, podstatně pomalejší cestování..). I se sněžnicemi nebo na běžkách (které budou asi základ vybavení) bude cesta za potravinami dost náročná a na dlouho.

A zombie co se vynořují z hromad sněhu.. Takové zasněžené město je pak plné skrytých nástrah. :)
16.2.2012 09:41 - Colombo
Brundibar: ono se velmi pravděpodobně v takovém zasněženém městu zombie vynořovat nebudou, ale budou zmrzlé jako všechno kolem.
Pořád jsme ze 70% voda.
16.2.2012 09:52 - brundibar
Colombo: Já přemýšlel primárně spíš o životě v takovém zimním postapu obecně, ale co se týče zombie v zimě tak to hezky řeší třeba Outbreak Undead :)

Frozen
A zombie that is exposed to extreme colds or someone infected with the virus and meets their ultimate end due to cold will become one of the Frozen. These are slow even by the standards of zombies, but it brings with it increased stamina as the virus has slowed signifi cantly by extreme cold. They are also far more frightening in appearance as their features are frozen and expressionless, caked with frost and ice crystals but with moaning still emerging from their mouth, frozen open in horror. Once zombies of this kind thaw, their muscle tissue takes severe damage as the ice crystals that have built up within them rapidly cause once frozen tissue to fall apart.

Special:
Bane (Fire) - zombies of this kind are very vulnerable to heat and fire, so all Lethalities of 'Flame weapons' are increased by 10 when used against them.
Thaw - If these zombies thaw out for any reason, then they will have their strength reduced to 5 and their Speed changed to slow/slow.
Terrifying - Facing Frozen zombies is more nerve-racking than other kinds of zombie with the Difficulty of ‘Will – Resist Panic’ is increased by d3.
Frozen - Frozen zombies are less likely to transmit a virus with their bite because the majority of their body fluids are frozen, they will only transmit the virus if any 6 is rolled on their damage dice.
16.2.2012 09:58 - Merlin
Colombo píše:
Brundibar: ono se velmi pravděpodobně v takovém zasněženém městu zombie vynořovat nebudou, ale budou zmrzlé jako všechno kolem.

v naprosto luxusním počinu norské filmotéky s názvem Mrtvý(krvavý) sníh...se pohybují zombíci sněhem ukrutně rychle :)
16.2.2012 10:00 - Colombo
A vede je Ježíš.
16.2.2012 10:05 - Vojtěch
To musím vidět! :)
16.2.2012 10:09 - brundibar
To vypadá na zajímavé dílo. 183. nejhorší film na csfd. To bych neměl minout :)
16.2.2012 10:22 - Merlin
http://www.csfd.cz/film/248800-mrtvy-snih/
16.2.2012 15:36 - sirien
brundibar Divil by ses, čim všim projede slušnej offroad, i když jen lehkej městskej model. Zdusalej sníh pokrytej silnou ledovou vrstvou a na tom půl metru sněhu na úzký skloněný lesní cestě docela vpohodě a ještě s rezervou (ozkoušeno dva roky zpátky na srazu na Dálavě). Když si vezmu že Freelander je fakt jen light verse jak vybavenim tak výkonem, tak fakt přemejšlim o tom kde by byla hranice možností takovýho Range nebo Commanderu, případně rovnou Hummera.
Když uvážim, že ani většinu zimy toho sněhu neni nějak superextra moc (mimo hory u nás max. pár desítek čísel), tak v tomhle bych problém moc neviděl.

brundibar píše:
A zombie co se vynořují z hromad sněhu.. Takové zasněžené město je pak plné skrytých nástrah. :)

Živě si vybavuju ten larp na Dálavě, kde v půlmetrech sněhu sme vyběhli ven z chaty k cílovému místu a Vlasák tam sebou seknul, ale ještě skočil a chytil Hoznu za kotník a zabil ho, Honza sebou roleplayově seknul přímo na Vlasáka a zarazil ho hluboko do závěje... zahrál to tak dobře že sem se zastavil, koukám na něj a řikám "Vpohodě?" a Honza jen se smíchem "Ne vole, sem mrtvej" zatimco Vlasák pod nim plive sníh aby moh vůbec dejchat :D
16.2.2012 16:58 - Sadako
Død snø je boží. Kde jinde uvidíte zmrzlé zombie nácky, které nevede Ježíš, nýbrž stylový Standartenführer Herzog?
17.2.2012 12:07 - tony
11.2.2012 11:13 - Tomík

Tak to jsme se opravdu nepochopili v tom co píšu je jedno kdy to vypukne a jak rychle vás to zaplaví.

PROTOŽE TY CO CHTĚJ PŘEŽÍT TO MAJÍ VŠECHNO POSTAVENO OD VČEREJŠKA NEJPOZDĚJI

Ano sousedi si o vás budou říkat že jste paraniodní psychopati a nejspíš budou mít pravdu.
Ano bude trnem v oku kdejaké státní složce.(Ono postavit si doma protiatomovej kryt a vybavit ho na 3.světovou nejspíš neujde něčí pozornosti)
Ano stojí to kur*a hodně peněz
(takže kdo se složí se mnou na jeden kryt/dům s výbavou pro max 30 osob?)

takže otázka pro všechny

Co dělat aby ste na tom všem ušetřili? (umřít neberu jako platnou odpověd!)
17.2.2012 14:04 - Merlin
Počkej, počkej...trochu to nechápu. On je tady někdo, kdo už alespoň z části nemá zabezpečení? Já jsem udělal kompletní rekonstrukci bytu, takže jsem připraven a prvních pár horkých chvil přežiju...
17.2.2012 14:27 - Vojtěch
Brokárna pod tenčí vrstvou sádroše na proražení loktem v každé místnosti?
17.2.2012 15:41 - tony
dobrá jestli se nereší proč přežili, ti co přežili ,mám jedinou další otázku:
"Co se stalo s Čukem Norisem?"

A ke zbraním kdopak ví jak vyrobit tlumič aby hluk zbraně nepřilákal další asociální občany... zombie i ty druhé.
17.2.2012 15:49 - sirien
Myslim že se průběžně dá vyzkoušet polštář, petlahev a pak případně další varianty podle dostupných prostředků...
17.2.2012 17:56 - tony
to ano ale rychlost a efektivita je to co zachrání na začátku ZA nejvíc životů.
Představa :
na okraji města se sejdou dva přeživší potřesou si rukou a usmějou se.Jeden má profitlumič(asi vrah) a druhej nic.Vrah se zeptá jak si dokázal bejt ticho? A Sirien odpoví na cestu sem si vzal všechny polštáře a zničil sem všechny láhve na pití takže na pití mám *censored* ale neboj ještě mám několik bezva nápadů......
(v druhé verzi ten Druhý požádá o pet láhve které má cizinec s tlumičem se slovi že tlumení je potřeba)

Doufám že uznáš že tohle je vážně divný.

Stejně tak je divný že se neřeší jak se dostat mezi ty přeživší 3-X%
štěstí je pěkná věc ale je to mrcha vrtkavá takže já bych předpokládal že k přežití je potřeba něco víc.

zabarikádovat se v bytě ti dá tak 10 dní života podle veikosti spížírny.
tichá zbraň ti přidá další týden až dva podle toho jak je dobrá a jak s ní umíš

Jestli jste přežili prvních pár dní a chcete utéct zombiím ve městě potřebujete
bud rychlé auto s cestou ven nebo tichou vraždomatickou uber zbraň.
A všichni předpokládají že většina cest bude ucpaná takže auto nepřipadá v úvahu
bez zbraně pro strýčka příhodu.

Na obyčejné lidi už potom tlumič nepotřebuješ tolik,možná když jich bude hodně.
Ale tlumič je primárně proti zombákům.
17.2.2012 21:39 - werksoltan
ad Tony. pěkné úvahy. jen tak dál :)
a přečti si začátek diskuze, tam ten začátek ZA hezky řešil Brundibar
http://www.d20.cz/diskuze/51238.i17.html#i17
17.2.2012 22:52 - brundibar
Pro zvídavé, jak je to s výdrží nafty a benzínu :)

PETROL AND TWO STROKE MIX – STORAGE IN CONTAINERS
Volatile fuels such as petrol and two stroke mixes will store for up to one year in a sealed container. After that period the fuel may still be fit for purpose but problems such as hard starting and spark plug fouling may occur due to lack of light components.

Once the seal is broken then lighter components evaporate and the storage life is best assumed to be 6 months at ambient temperatures of 20 deg C and 3 months at ambient temperatures of 30 degrees C or more.

EXAMPLE OF HOW PETROL CHANGES WHEN STORED IN FUEL TANK

Property_____________Week 1___Week 2___Week 3___Week 4___Week 5
% volume lost______________3________5________8_______10____ ___15
Octane RON_____________98.1_____98.4______98.6_______99__ ___99.5
Density kg/l 15 deg C_____0.75_____0.76_____0.765______0.78_____0.79
Equivalent air fuel ratio
at constant volume_______13:1___12.8:1____12.7:1____12.5:1___1 2.3 :1

At the end of 5 weeks the fuel is 5% heavier and the fuel air mix will contain more fuel.

DIESEL STORAGE LIFE
Under normal storage conditions diesel fuel can be expected to stay in a useable condition for:
12 months or longer at an ambient of 20ºC (68ºF).
6-12 months at an ambient temperature higher than 30ºC (86ºF).

As diesel gets older a fine sediment and gum forms in the diesel brought about by the reaction of diesel components with oxygen from the air. The fine sediment and gum will block fuel filters, leading to fuel starvation and the engine stopping. Frequent filter changes are then required to keep the engine going. The gums and sediments do not burn in the engine very well and can lead to carbon and soot deposits on injectors and other combustion surfaces.

The expected life of a diesel fuel is indicated by the oxidation stability test ASTM D2274. The test measures how much gum and sediment will be deposited after keeping the fuel at 95°C in the presence of oxygen for 16 hours. It roughly corresponds to one year storage at 25°C. A result of less than 20mg/L of sediment and gum after the test is considered acceptable for normal diesel.

ACCELERATED AGEING
The ageing process can be accelerated by the following conditions:-
Contact with zinc, copper or metal alloys containing them. These metals will quickly react with diesel fuel to form unstable compounds.

The presence of water. Water allows the growth of fungus and bacteria, these produce natural by-products such as organic acids which make the fuel unstable.

Exposure to high temperatures.

Exposure to dust and dirt which contain trace elements that can destabilise the fuel, such as copper and zinc.

Fuel composition. Some components in diesel fuel naturally age quickly.

PROLONGING THE STORAGE LIFE
Prolonging the storage life is achieved by removing or controlling the conditions described in the previous section. Important measures to take are as follows:

Ensure that the fuel is not in contact with any surfaces containing zinc or copper or compounds containing those metals (e.g. brass). If those metals are present then a metal deactivator additive may help.

Establish a regular fuel maintenance program to ensure that water and dirt is removed from storage tanks. This will also remove any chance for fungus to grow.

Water should be drained from the storage tanks weekly. The frequency can be extended if the tank shows no tendency to collect water but should be done at least monthly.

Tanks should be kept full to reduce the space for water to condense, maintaining tanks half full increases the water build up and promotes corrosion in the top half of the tank. Most water will come from condensation as the tank breathes, the rate at which water collects will depend on local climate and will be higher in hot humid coastal areas.

Tanks should have a well defined low point where water will collect and can be drained. For example, cone down bottoms.

Establish a system for filtering the contents of the main storage tank through a recirculating filter system. This can be made automatic and will reduce the potential for problems by removing sediment and gums. The filters should be checked and changed at regular intervals. When the filter change interval reaches a certain frequency then the fuel should be changed over.

Tanks should be emptied and cleaned at least once every 10 years, or more frequently if there is a major contamination.

Ensure that the fuel supplied conforms to a recognised specification, in Australia that would be AS3570, and ensure the fuel matches the winter cloud point for the area to avoid filter blocking by wax drop out in cold weather. .

Always purchase fuel to replenish stocks in the winter season April - August. This will ensure that the fuel will not cause wax problems whatever season it is used.

Obtain assurances from the supplier that all components are fully refined to promote stability.

Establish a monitoring program whereby samples are taken at regular intervals to monitor the condition of the fuel. The samples can be examined at the site visually for evidence of haziness, sediment, darkening or sent to a laboratory for testing.

Regularly turn the fuel over. If possible, plan the fuel usage so that it will all be used within 1-5 years and replaced with fresh fuel.

ADDITIVES TO IMPROVE STORAGE LIFE
The following additives can improve fuel storage life:
Metal deactivators. These work by stopping copper, zinc and other reactive metals from reacting with the fuel.

Fungicides/Biocides. These work by stopping fungus and bacteria from growing in the fuel and so prolong the life of the fuel. They are only effective on fungus and bacteria and will not stop other oxidation reactions from taking place. They are normally active at the water fuel interface where the fungus and bacteria grow. If fungus is present then a kill dose is required. Otherwise a maintenance dose is used to stop fungus growing. The disadvantages of biocides are:
• handling and mixing is hazardous because they are poisons.
• for a kill dose, killing the fungus can lead to a build up of dead matter which will block filters and also cause the fuel to oxidise.
• ideally, the fungus should be killed and then the tank emptied and drained out.
• maintenance doses are effective but no more so than regular water draining.
• disposal of water bottoms requires special handling with due regard to the environment.

Anti-Oxidants. These work by stopping the oxidation processes from taking place. They prevent the fuel oxidising and reduce the formation of sediment and gum.

Fuel Stability Foam. Fuel Kleenik is a stability foam which is suspended in the diesel fuel in the tank. It has been developed and tested by Department of Defence and is claimed to keep the fuel stable for up to 10 years. The disadvantages are:
• it does not work where fungus and water are present which is why it is suspended in the fuel.
• its size is 2100mm x 200mm x 200mm so it has to be dropped in through a hatch.

After 15 years it has to be disposed of to landfill.

In underground storage low sulphur diesel fuel can be expected to last at least 5 years provided steps are taken to keep water and fungus out and potentially up to 10 years or more with regular inspection.
18.2.2012 09:45 - tony
Ad werksoltan
já to četl ale pochopil jsem to z toho tak že ráno jste vstali u dveří vám zazvonil chlap v saku a s úsměvem jemu vlastním vám předal odznáček přeživšího,potřásl vám rukou a prohlásil:"tak první archivment máte za sebou jen tak dál."
Teprve POTOM se všichni přeživší vydali schánět zbraně,jídlo,léky a auta.

To co říkám já je že mezi těmi X% přeživších jsou lidi co tohleto už mají klidně i z jiného důvodu.Já si dělám zbroják protože dělám v podstatě sekuritáka,to že ty zbraně chci na zombie psychiatrovy co mi dává potvrzení říkat nebudu.
Rekunstrukce bytu a bytelné bezpečnostní dveře taky nemusí být koupené proti zombiím ale rozhodně pomohou.
Hunter má doma vlastní minilékárnu.Ten se do lékárny během ZA histericky nepožene jako ostatní,počká si až to opadne a půjde paběrkovat potom(možná ne,huntere co ty na to?)
Mít auto je skvělé ale pokud nevíte kudy se dostat pryč a jak object ty zácpy
tak si říkáte o to aby vás z toho auta něco vytáhlo a sežralo(jedno co)


Ty charaktery v příspěvku kousek spátky jsou klasičtí občané které můžeš potkat ráno v samošce.Jak přežili oni když nemají nic z toho co všichni tady říkají že je potřeba?Jeden z dvaceti má střelnou zbraň a jen jedna postava tam umí vařit.
Pro mne to nejsou uvěřitelné charaktery dokud někdo neřekne že museli např. opustit matku na vozíčku aby jí/ho nezdržovala a aby zombie zpomalil tak ještě ten vozík roztlačil směrem k nim.A od té doby má noční můry kdy slyší jak matka hystericky řve o pomoc a potom už jenom chrčí.Nebo některá postava vzala sekerou přes koleno svého doted nejlepšího kamaráda poodběhla a hodila mu tu sekeru se slovy zdrž je co nejdíl kámo seš na to ten pravej(nebo něco podobně americky hrdinskýho).Matka která hodila svoje dvouroční trojčata obloukem za sebe aby sama získala čas.Ale klidně to mohl být i jen OBYČEJNEJ soused kterej měl smůlu že ten dotyčnej chtěl utéct.Když sem si četl ty charaktery tak bych vážně chtěl vidět jak dlouho přežijí židovský heterosexuální právník,mexický heterosexuální zahradník a americká heterosexuální učitelka z mateřský školky
plus ještě pár podobnejch typů.
Kterým charakterům věřím že by to mohli dokázat:jakuzáckej pěšák,člen drogovího kartelu,čínská agentka a jim podobní.Proč:mají výcvik a mají výbavu.
Asi by se nesešli tihle tři pohromadě ale veřil bych v jejich přežití víc než té první skupinky

A Sorry za to moje navážení se do vás ale je to bohužel silnější než já :)
18.2.2012 10:03 - Colombo
tony: Možná přežili proto, že vůbec nezávisí na tom, jestli máš lékarníčku, střelnou zbraň atp., když je ten virus v pitné vodě. Přežití při katastrofě v prvé řadě závisí na štěstí a pak až na těch ostatních věcech.
18.2.2012 10:37 - tony
argh ale o tom jsou přeci ty čísla se kterýma tu celou dobu počítáme:
ČESKO 10M lidí = 5M zombií a 5M lidí = konec první fáze
fáze2: zombie něco sežerou a nějaký umřou ale řekněme že měli štěstí a všechny překvapí (včetně silničářů u kterých to nepřekvapí)takže zůstane 5M zombií.
Z 5000 tisíc lidí zemřou:
ti kterým došlo štěstí(at je to co je to)
ti kteří neměli co jíst a tak si vyrazili do města na výlet/nákup/na plovárnu/do kina
ti kteří uvízli v zácpě/nehodě a dohnali je zombie
ti kteří někde uvízli a sejmuli je lidi aby JE nesejmuli zombie
ti kteří se skusili probít bejzbolkou protože jsou zblblý z filmu a po dvou hodinách máchání vyčerpáním zkolabovali
ti kteří se pokoušeli ubránit někoho jiného připoutaného na lůžko/taky infikovaného s komentářem amíci nás vyléčí
těch dalších případů může být mnohem víc ale důležité je že z těch
5000 000 lidí to udělá ty tři procenta neboli 300K přeživších

a za to že nejste nakažení máte ten první archievment od muže v černém.

a nyní začíná fáze 3:

dostali jste se z besprostředního ohrožení a...........??
19.2.2012 11:59 - brundibar
Vallun píše:
Máme tady na foru polopřítomného člověka, co o tom ví "všechno", už jsem mu položil dotaz...;)


Jsem zvědav na odpověď. Ten článek mluví celkem jasně ;)

Mimochodem, pokud uvažujeme zombie typ feeder (potřebuje potravu) - tak kromě toho, že to bude znamenat zombie, které nezůstávají stacionární a závislé na podnětech, ale zombie kočující pravděpodobně ve smečkách po kraji za potravou, tak zajímavá otázka je jak pak zombie s takovou potravou nakládá?

Pokud jí potřebuje pro své přežití (bez potravy zahynou - 28dni poté), tak musí mít nějaký způsob jak jí zpracují. K tomu by měl samozřejmě sloužit stejný systém jako u člověka, ale jak takový systém funguje, když má zombie vnitřnosti poškozené? Uvažujeme tradiční typ, co potřebuje přerušení míchy (poškození mozku) tedy jako v The walking dead - nutnost krmení a likvidace poškozením mozku.

Možná hypotéza je, že zombie pro své fungování potřebuje potravu, pokud potravu nesežene nebo ji jsou poškozeny vnitřnosti natolik, že ji není schopná zpracovat, tak hladoví a po blíže neurčené době "umírá". Tato doba bude asi dlouhá a zombie mezitím slábne - pěkný příklad je zombie z prvního dílu The walking dead - plazící se horní polovina těla. Zjevně stále funguje (nepoškozený mozek), ale její reakce a sila se podstatně snižují (ve chvíli kdy je popravena, tak už sotva reaguje). Takže z dlouhodobého pohledu zombie zlikviduje i těch několik výstřelů do břicha. Jenom u toho už dávno nebudema, až k tomu dojde :)

A poslední zamyšlení - pokud zombie potřebuje potravu a tu taky zpracovává, tak by logicky měla i vylučovat. Protože i na starších zombie není vidět žádné výrazně napnuté či flekaté kalhoty :) a ani jsem snad nikdy neviděl zombie přistiženou s kalhotami dole, tak se dá předpokládat, že dokážou spotřebovat všechno co pohltí. Jak to funguje je na další zamyšlení :) Podobně jako jestli potřebují pít :)
20.2.2012 18:21 - Hunter
Diky za clanek o palivu, Brundibare :-) Sice jsem nemel v planu si sam porizovat takhle velkou zasobu paliva, ale slouzi to jako dobra inspirace k tomu, ze pokud si nesezenu na Morave dalsi zasobu diky vrtnym soupravam, muzu se jit s naftou klouzat... Tak jako tak je ale jistejsi mit naftovy, tj. diesel motor, protoze do nej palivo dele vydrzi pouzitelne :-)

Jako zdroj elektriny bych opravdu rad vyuzival vodni + slunecni energii. Sice je to klise, ale kdyz mate stesti a kroupy vam vsechny solarni panely nerozstriskaji, budete mit celkem spokojeny zivot. A kdyby na chleba nebylo, sem tam si muzete zajezdit v mistnosti na kole a rozchodit telku :-)
Osobne mam v nejblizsi dobe sehnat kvalitni solarni zdroj, vcetne dobre baterie. Vzhledem k tomu, ze zrovna teto spolecnosti jsem trosku pomahal, vim, ze delaji velmi kvalitni veci... Takze jako zdroj energie budu shanet tohle, viz clanek - paradni baterka, odhad je cca 10 let zivotnost minimalne, predpoklad smerem k 50 letum. Nabiji se klasicky solarem. To je ostatne jeden z duvodu, proc chci na jih - vice slunce = vice elektriny (napr. na el. cerpadlo, co mi vytahne tu naftu/vodu...
http://www.fronius.com/cps/rde/xchg/SID-9623BF00-04237AA0/fronius_ceska_republika/hs.xsl/31_6021.htm

EDIT: Zapomel jsem se zminit, ze posledni cena te vodikove baterie je kolem 1 000 000 Kc :-) Takze to bych shanel spis v dobe krize, ehm, "na zapujcku", nez ze bych si to ted chtel kupovat :-D


Tondo, doma mam krome lekarny take veskere vybaveni do prirody, nouzove prezivani a solidni zasoby jidla a vody. Na vode jeste musim zapracovat a chci si sehnat ten UV cistic na baterky (problem s bateriemi, ja vim :-) proto, viz cisteni vody pomoci petky a slunecneho dne).
Vysledkem je, ze ze zacatku toho potrebuju ve meste minimum - vlastne "nic". Tj. cas na to vypadnout je vetsi a v relativne drivejsi dobu, nebo naopak pockat na miste, nez se to "uklidni" (to jen v pripade, ze je stanne pravo a armada nas nenecha opustit mesto)... Podotknu, ze bydlim v Praze, relativne v centru, takze proto chci vypadnout, zombiku bude vsude plno :-D

Ale kdyz bych za sebe shrnul doporuceni, uz ted se ucte ruzne dovednosti a uz ted si vytvorte partu kamaradu a kamaradek (viz dlouhodbe a zabavnejsi preziti, fotbal nas prestane bavit celkem rychle :-)), udrzujte dobre kontakty a tak nejak se jim zminte, ze s nimi pocitate - popripade si najdete nadsence taky. Sice to nemusi zvladnout, ale pokud ano, mate obrovsky prinos. Preziti je totiz stejne ve vysledku jen a jen o spolehlivych lidech, duvere a spolupraci...
27.2.2012 06:22 - noir
Jawohl! Od našeho oblíbeného výrobce praků-něco proti zombiím! http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ViYMbow6Rf0#!
27.2.2012 09:58 - brundibar
Zjevně myslí na zombie často:

ZombieHammer
28.2.2012 07:57 - brundibar
Když si zkouším představit postapokalypsu v nejbližším velkém městě, tak si říkám jaký vliv by na něj asi mělo, že tu máme vojenské kasárny (známé Liberecké chemiky).

Jakou posádku a výbavu asi takové kasárny mají? Určitě nějaké nákladní vozidla, jeepy, nejspíš i BVP, ale mají třeba tanky nebo vrtulník? A jak by fungovali v případě zombie nákazy? Pravděpodobně by se po vyhlášení stanného práva rozmístili po městě, aby zachovali pořádek a společně s dalšími bezpečnostními složkami by se v prvních chvílích snažili potlačovat nepokoje a nákazu.

Později by buď zůstali coby zombie v ulicích nebo se rozeběhli bránit své vlastní domovy nebo by se stáhli mimo město na nějakou obranyschopnou základnu. Takže v kasárnách by zůstala nejspíš jen nutná ostraha. A v muničáku budou mít jistě víc než to co poberou sebou do ulic. :)
28.2.2012 08:37 - Vojtěch
... a nebo se pro to později vrátí formou nějakého výjezdu zatímco třeba nějakou diverzí odlákají většinu zombivců pryč.
28.2.2012 18:04 - Ebon Hand
Tohle je hezké téma, jen jsem ho prolítnul, tak se asi bud opakovat po řadě lidí, ale za sebe:
Na pravidelné jednotky bych moc nespoléhal, obávám se že pohlaváři by vydali natolik dementní rozkazy, že by prakticky neměli čas na běžné lidi, střežili a bojovali o věci, které se časem ukázali jako naprosto k hovnu, třeba parlament.
Sebral bych rodinu a zmizel co nejdál od velkých měst, auto mám na naftu, takže tak rok bych byl v pohodě. Na naftu jezdí drtivá většina náklaďáků, stavebních a zemědělských strojů, nemluvě o generátorech, které jsou zálohou pro různé mýtné brány, lepší areály, vysílače mobilních operátorů atd. Takže nafty by bylo dost, ale už bych sbíral zásobu benzinu, který se prakticky nekazí. Problém vidím v tom, že nafta začne časem vodnatět a už se nedá použít. Asi bych počkal ten rok a pak vyrazit pátrat po benzinovým autě. Doufám, že po roce bude vyžraná jak většina mé potencionální konkurence, která by mi chtěla sebrat auto. Tak i zombáci budou mít za sebou populační explozi a jejich stav bude přiměřený množství jejich potravy. Obávám se, že prvním pár měsíců by bylo nejhorší, neškodili by jen zombáci, ale spíš bych se bal rabujících band, které by si brali cokoliv se jim líbí.
Pokud by se stav zombáků neredukoval, tak bych to asi rovnou zabalil a odstěhoval se někam na ostrov (doufám, že neumějí plavat, nebo chodit po dně), kde bych živořil až do hořkého konce.. Žil po zbytek života s manželkou a nakonec by mi asi nezbylo nic jiného, než udělat děti svým dvěma dcerám, aby aspoň někdo přežil.. Dost hustá představa.
28.2.2012 18:12 - brundibar
Ebon Hand: Pěkné plány. Palec nahoru :)

Jenom bacha, jestli nelže ten anglický článek, tak benzín bude po půl roce k ničemu, pokud nebyl hodně šikovně skladován. Tedy po roce už benzínové auto nenastartuješ. Proti tomu nafta vydrží podstatně déle (pokud nejde o bionaftu, která nefunguje po čtvrt roce).
28.2.2012 18:24 - Ebon Hand
Normální nafta od pumpy vydrží v sudu tak rok, pak začne vodnatět. U toho benzinu je to sporné, některé zdroje tvrdí, že po usazení adetiv a olejů se již nemění, jiné zdroje tvrdí, že jde taky do kopru.. To by chtělo asi komentář od někoho znalejšího. Já v tom tak zběhlý nejsem.

Každopádně poslední dva řadky svého původního příspěvku beru jako dobrý očistec.. :-)
28.2.2012 21:38 - sirien
Vždycky bys mohl pořádat dobrodružné výpravy za účelem nalezení nějakých rodinně nezpřízněných mladých dívek pro pozdější časy ;)
28.2.2012 22:30 - Colombo
29.2.2012 10:58 - Hunter
Lol :-D

Jinak s benzinem byl problem v tekavosti, ne? Ze se rychle odparuje, jestli se nepletu (ale mozna si to pletu i ve smeru na letecke palivo)...

Sranda je, ze v CR diky jiste nazelenale skupine mame kupu slusnych solarnich poli, takze bychom s elektrinou, respektive jeji budouci vyrobou nemeli mit takovy problem :-)

Ad vlastni deti - hmm, tak tam uz bych si rikal, jestli to preziti "lidstva" za to stoji... Tam by mi moralka asi delala mnohem vetsi starosti, nezli pri odstrelovani souseda pri boji o jidlo :-) Ale ja sousedy moc nemam rad, tak to se asi nepocita :-D

Tak me napada, nerozdame si na sebe kontakty a nevytvorime nejake spolecne shromazdiste? Rekneme dve, tri mista v CR a jedno, dve v zahranici + ostrov? Ze bychom se tam pak tak nejak sesli? :-) Prinejhorsim jen za ucelem obchodu? :-D
29.2.2012 11:04 - Hunter
sirien píše:
Vždycky bys mohl pořádat dobrodružné výpravy za účelem nalezení nějakých rodinně nezpřízněných mladých dívek pro pozdější časy ;)

Lehka parafraze :-)
Prvni vec na seznamu uspesneho budovatele budouci rise:
Najdi nejblizsi materskou skolu a seber co nejvic holcicek????!!! Jezkovy voci :-D

Ale jinak Trifidi to resili rozumne - jestlize jsi schopny uzivit vic zenskych, tak se ti vyplati (ve svete Trifidu byla vyhoda toho, ze byly jen slepe po nehodach, takze se o sebe umely postarat - takze tam to stavelo na tom, ze vidicich je vseobecne moc malo, coz by pro zombie apokalypsu neplatilo... Tam se nevyplati brat zombie rostenky na zakladani noveho sveta :-) I kdyz pro nektere fajnsmekry... :-D)...
Ostatne, myslim, ze neprilis degenerujici je priblizne alespon 100 osob? Cetl jsem totiz studii na tema pokrevni spriznenosti. Sestrenice a bratranci vseobecne podle studie maji vyrazne vice deti, ve kterych se pripadne "vady" schovaji v mnozstvi. Tj. sem tam zmetek, ale v prumeru je "normalnich" deti vic, nez kdyz nejsou pokrevne pribuzni... Ale jak to funguje, kdyz je to uzavrena spolecnost dlouho, to jsem necetl a studie to tolik neresila (i kdyz se odkazovala na nejake ty ostrovni kmeny)...
Ma tu nekdo z filozofo/antropologu nejake podklady? :-)
29.2.2012 11:10 - Wild West
Kmeny měly zhruba 500 lidí. Mělo to celou řadu důvodů; například určitou dělbu práce a specializaci; tu genetiku; schopnost uživit se lovem.
Přežít jen s vlastní rodinou (model Adam a Eva) nefunguje, a nebo ne déle, než pár generací.
29.2.2012 11:16 - Vojtěch
Myslím, že udržitelná populace je něco přes 200 jedinců.
29.2.2012 11:25 - Colombo
Hunter: pokud se podíváme na důvod degenerace:
1. příbuzenským křížením se zvyšuje poměr homozygotů vůči heterozygotům
2. recesivní alely způsobující drastické zdravotní problémy či dokonce potraty tak můžou být v dané rodině běžné, ale kvůli své recesivitě (a relativní populační vzácnosti) se nemusí vůbec projevit.
3. to ukazuje, že skutečný problém jsou tyhle alely a nějaká zdravá rodina se může křížit relativně dobře.

Do tohoto není započítáno:

HLA proteiny, zodpovědné za povrchové antigeny na buňkách a tedy větší rozmanitost (a tedy odolnost) imunitního systému. Má se za to, že rozdílné antigeny vnímáme čichem, proto nám protějšek ideální na páření více voní (naopak, pohledem hledáme větší podobnost).
Mutace. Některá místa na lidském genomu mutují celkem rády. Často jde o chromozomové aberace, zvýšení počtu nebo naopak snížení nějakého chromozomu, často neslučitelné s životem či způsobující závažné problémy a znemožňující další meiózu (například Downův syndrom a hromada dalších).

Řešení: subpopulace
Je matematicky i prakticky dokázáno, že ti stačí velmi malý geneflow (tedy výměna genů mezi subpopulacemi), aby se celá populace stala homogenní (a jednotlivé populace se mezi sebou geneticky nelišily, tedy by nevznikaly uzavřené populace náchylné na genetické poruchy).

Podobně jako v sexuální teorii krojů v Básnících by se i přeživší skupinky museli spolu stýkat, vyměňovat si vědomosti, materiál a samozřejmě ženy. Pokud si všimneš, toto je velmi běžné u nejrůznějších klanů, nomádů, stád dobytka:P atp., kdy sice jednotlivé rodiny žijí odděleně, ale jednou za rok se všichni sejdou, popijou, zobchodují co mají a uzavřou se sňatky.
29.2.2012 13:09 - sirien
Hunter píše:
Sranda je, ze v CR diky jiste nazelenale skupine mame kupu slusnych solarnich poli, takze bychom s elektrinou, respektive jeji budouci vyrobou nemeli mit takovy problem :-)

Chceš říct, že nás vláda připravuje na zombie apokalypsu? Vědí něco co my ne?


Jinak víte o tom že armáda USA má víceméně utajené oddělení, které připravuje operační protokoly pro vysoce nepravděpodobné a šílené situace ve všech jejich různých variacích? Jakože skutečné vojenské protokoly se vším všudy - predikce, variace, předpřipravené rozkazy a opatření a tak.
Mají protokoly pro setkání s mimozemšťany, mají protokoly pro to jak jednat v případě, že by sem dorazil někdo z budoucnosti a tak - jsem si jistej že někdo vypracoval operační protokoly i pro případ zombie apokalypsy.

Hunter: Tak Den Triffidů je naprosto typická zombie apokalypsa s pár přidanejma prvkama (slepotou) a aby to bylo trochu humánější tak tam sou triffidi místo zombieků. Jinak klasika :)
29.2.2012 15:17 - Hunter
sirien píše:
Vědí něco co my ne?


A kruci, to me sice nenapadlo, ale je to jasny dukaz! Jdu se mrknout znovu na to video jak vyrobit poradne kladivo na zombiky :-)

Ad Triffidi, no, pravda, da se na to i tak koukat :-) Ostatne pro me je to stale knizka plna inspirace a myslenek, hlavne tedy ve smeru filozoficko/politickem, potazmo moralnim... Hlavni rozdil tam ale vidim v tom, ze je tam obraceny pomer oproti zombie apokalypse - ze zacatku je nejbezpecnejsi prave mesto (kytickam se moc nelibi, naopak zombiku bude hromada), takze byl k dispozici ten relativne klidny rozjezd...


Ad degenerace, diky Colombo, na tu vymenu zen porad zapominam :-) Takze kde ze to budeme delat ty sleziny? A vubec, at jsme trosku pokrokovi, ja bych menil i nejake ty muze :-) I kdyz vymena zen vypada, bohuzel, jako vyrazne bezpecnejsi varianta (obvykle nejsou tak fyzicky silne a agresivni, jako muzi)...
29.2.2012 15:36 - sirien
Dálava by jako save place pro zombie apokalypsu byla myslim vpohodě. Jedinej problém bych viděl v tom, že neni nijak ohrazená, ale tak to by se dalo zařídit průběžně - stromů na palisádu je okolo docela dost.
29.2.2012 16:47 - Ebon Hand
Hunter píše:
Ze bychom se tam pak tak nejak sesli? :-) Prinejhorsim jen za ucelem obchodu? :-D

Já myslel za účelem dostatečně širokého genofondu pro moje dcery.. :-)

Sirien o tom krizovém výboru jsem slyšel několikrát, zejména s tím, že se uvádí (senzace), že scénář s mimozemšťany již mohl být použit. Nedávno na Viasatu uváděli, že nyní chtějí budovat scénář na přípravu apokalypsy po pádu skutečně velkého meteoritu. Takže si myslím, že nějaký scénář na neovladatelné nekontrolovatelné obyvatelstvo bude.

Dálava je dobrá, je fakt daleko od měst a hlavních tahů, plně soběstačná. Auto na zombie apokalypsu už mám taky a survival vybavení ve skříni. :-)
29.2.2012 23:08 - KovorPater
Dobře, že jsme všichni jako správní skauti vždy připraveni.
1.3.2012 10:52 - Hunter
Ebon Hand píše:
Já myslel za účelem dostatečně širokého genofondu pro moje dcery.. :-)


Lol, to bude ale sranda zrizeni... Jdu nekde sehnat nejake ty syny, at mam taky s cim obchodovat :-DDD


Ad Dalava - sice jsem tam nikdy nebyl a vlastne uplne netusim, kde bych to hledal, ale pokud dodate mapku, tak proc ne :-)
Za me nabizim destinaci ostrovni: Elba - nedaleko pobrezi (cca 20 km, takze se da i s relativne horsi lodi v rozumnem pocasi amatersky doplout (vidite to :-)), na ostrove je dostatek rozmaniteho prostredi, stada muflonu a divokych prasat, dostatek pitne vody (reky), potazmo dreva. Prumerne rocni teploty nejsou nijak pekelne, drzime se pod tricet stupnu i v lete. Srazky prumerne (leto sussi, velke reky nevysychaji), zima nejde pod 5 stupnu... A pokud bychom potrebovali dalsi uzemi, solidne velke, pak Corsica na vychod poskyta dostatek prostoru. K tomu muzeme pridat vesele rabovani italskeho pobrezi a hlavne jejich ukriceneho genofondu :-DDD Drobnym bonusem je zejmena ale i to, ze se tam uz tezilo zelezo, ktere je tam stale rozumne dostupne, takze i v tomto smeru je k dispozici dostatek materialu...
http://en.wikipedia.org/wiki/Elba

Velikosti to sice neni nejmensi a zombie turistu s fotaky tam asi bude dost, ale jakmile si to clovek jednou vycisti... :-)
1.3.2012 11:06 - brundibar
Píše:
...ale jakmile si to clovek jednou vycisti... :-)


, tak mu tam začnou dělat nájezdy uprchlíci a piráti z okolí. :)

Dobrý nápad. Jenom potom pozor na to nepodcenit přeživší z celé evropy a především okolí, kteří budou mít podobný nápad a třeba budou chtít koláče bez práce (respektive za práci otroků) :)
1.3.2012 11:11 - Merlin
já nechci kupovat zajíce v pytli...Ebone, nechceš poslat nějaký vzoreček :))) abych věděl, jestli mám skladovat genofond...
1.3.2012 11:12 - Colombo
Merlin: skladovat genofond? To jako do flašky nebo jak to myslíš?
1.3.2012 11:14 - Merlin
Colombo: to jako že bych si ho šetřil :D

edit: nebo vyhážu maso z mražáku
1.3.2012 11:18 - Colombo
Třeba já už mám půl litru:D

ehm...
1.3.2012 11:35 - wraiths
Colombo: cože 8-,, ty jsi "prase domácí"... :-))
1.3.2012 13:26 - Hunter
Asi budu blinkat, panove :-D

brundibar píše:
(respektive za práci otroků) :)

Ehm a jak myslis, ze se tam hodlam chovat? Budu patrit mezi ty ozbrojene piraty :-) Ostatne je potreba nabidnout poradek a moznost, ehm, trvale udrzitelne prace lidem z okoli, ne? :-)
Ale vazne, ano, zcela jiste tam budou dalsi, i proto vitam, ze ten ostrov je vetsi. Odkazuju se ale na zminene plany uz drive - na takovyhle ostrov dorazim s cca minimalne 20-30ti clenou skupinou. Dost na to, abychom byli i prinosem, potazmo dostatecnou hrozbou... Ale ano, na "armadu" bude muset jit trosku vic zdroju, jakmile mas toho dost, co ma smysl branit. Vyhodou je, ze vycvicene lidi ve strelbe apod muzes mit diky cistce na ostrove - dostatek zombiku jako cvicnych cilu :-)
Ale mezi pacifisty rozhodne nepatrim, takze farmarska ovce na porazku nebudu... Ale jestli to bude jak ve waterworld, kde byla hromada najezdniku (fakt hodne i s technikou a tezsimi zbranemi), pak je to samozrejme v coudu...

Mou primarni myslenkou je vytvorit spolecnost, ktera ma co nabidnout - pocinaje pravem/spravedlnosti, vzdelanim pro deti a moznosti se podilet na smeru kolonie... Na zaklade tohoto pak pribirat dalsi lidi. A ano, snadno se ti tam vetre spion a podobne, ale s tim toho moc nenadelas - bud budes extra paranoidni, nebo naopak budes "doufat"... Jakmile jsi ale rozumne sobestacny, muzes si urcite dovolit rozvrstvit populaci na "obcany" a "cekatele" (at zije Vault City :-D), kde cekatele musi sekat dobrotu cca pul roku, nez je vpustis uplne dovnitr... Ale jestlize uz musis resit "jen" tohle, nejspis jsi si soucasnou bezpecnostni stranku veci nejak poresil pomoci najezdu na vojenske sklady a vybaveni... Protoze ale sklady vlastne neni potreba "osidlit", staci jen dostatecne rozumne pripraveny prevoz a nasledne odvazeni na tvuj ostrov. Ostatne namorni doprava taky nemusi byt "tolik" zasazena a spousta obrovskych lodi vozi spoustu vhodneho nakladu. Elba sice nema dostatecne velke pristavy na obri lode, ale teoreticky by jsi mel byt schopny neco pobliz na mori zakotvit, nebo bliz u pevniny a pak si tam dojet :-)
1.3.2012 13:47 - brundibar
Docela zajímavou roli by na podobných ostrovech mohli hrát posádky vojenských lodí, na kterých se nejspíš podaří propuknutí nákazy úplně zamezit nebo ji přinejmenším rychle dostat pod kontrolu.

Taková organizovaná skupina pak nejspíš v situaci, kdy už návrat domů nemá smysl (všichni jsou mrtvý Dejve) zvolí pravděpodobně nějaký podobný ostrov, kam doplují než jim v jejich vražodmatické vojenské konzervě dojde palivo (i když uvažujeme-li křižník, který má dva reaktory..) a tu pak můžou použít jako základu pro ovládnutí ostrova - případně jako formu "hradu" odkud se můžou bránit případným nájezdům neinformovaných pirátů, kteří si dovolí ohrožovat ostrov, který drží v rukou přes 700 ozbrojenců podporovaných těžkou technikou. :)

Kirov

1.3.2012 13:50 - Colombo
To je jedna z teorií na otázku:
"Když se lidi naučili zemědělství, tak šíleným způsobem převálcovali lovce-sběrače. Ale kam se lovci-sběrači vůbec poděli?"

Lovci-sběrči se stali šlechtou, válečnickou kastou, a ujídali zemědělcům. Rozvrstvení obyvatelstva po většinu lidské existence tomu nasvědčuje.

Lovci-sběrači měli více masa, uměli se zbraněmi, věnovali se boji. Neměli-by mít problém tak porazit zemědělce a urvat jim kus úrody.
Šlechta se stále věnovala lovu (sběru už tak moc ne) a tréninku se zbraněmi:) Je pravděpodobné, že by ke stejnému rozvrstvení mohlo dojít znovu.
1.3.2012 16:23 - sirien
Hunter píše:
Lol, to bude ale sranda zrizeni... Jdu nekde sehnat nejake ty syny, at mam taky s cim obchodovat :-DDD

Tím Ebona asi moc neokouzlíš, řek bych že to bude dcera za dceru nebo nic ;)

Hunter píše:
Ad Dalava - sice jsem tam nikdy nebyl a vlastne uplne netusim, kde bych to hledal, ale pokud dodate mapku, tak proc ne :-)

Tady (fotky viz předchozí stránka článku)
4.3.2012 14:30 - zNz
Všetci si tu plánujete ako by ste sa snažili prežiť ZA,ale ako som to celé čítal tak nikto tu neriešil ako vôbec ZA vypukne (alebo riešili a zabudol som), napadlo vás niekedy že sa môžete aj vy medzi prvými premeniť na zombieka?
4.3.2012 15:06 - Colombo
zNz: ty jsi zjevně nečetl úplně první příspěvek...
5.3.2012 13:52 - Surviver
Na koľko % je podľa vás možná ZA?
Poprípade ako by sa mala rozšíriť?
P.S.Nečítal som prvé príspevky
5.3.2012 14:03 - Colombo
podle nám známých informací? 0.
5.3.2012 14:12 - Vojtěch
Asi by se dalo to nějak čáááástečně vyrobit za pár desítek miliard USD a let vývoje jako biologická zbraň, ale proč? Jsou myslím elegantnější řešení, takže pravděpodobnost 0,0prd :)
5.3.2012 14:27 - Surviver
Ja jsem počul že U.S.A majú už nejaké bio-zbrane a že vraj ich chcú použiť v afgane
5.3.2012 14:55 - Vojtěch
Bio zbraně jsou i antrax...
5.3.2012 15:04 -
"Možno sa teraz smejete, ale keď sa to stane, ešte si to radi prečítate a hej, možno sa dokonca naučíte aj jednu či dve veci o tom, ako sa pripraviť na skutočný krízový stav," hovorí Khan.

Podľa vás ná niečo konkrétne naráža?
5.3.2012 15:12 - Colombo
Surviver: asi nechápeš, co je to biozbraň:

Je/bylo to živé/produktem živého organismu
Dá se to použít proti nepříteli.

Biologické zbraně byly už ve starověku. Lití splašků na soupeře, třeba. Střílení mrtvol přes hradby. Velká Británie, Amerika i Japonsko prováděly intensivní výzkum biozbraní.

Biozbraně vyhubily většinu indiánů (někdy se skutečně používaly úmyslně).

Kup si plechovku vepřového, nech ho pořázně zkazit a máš biozbraň (botulin - botulotoxin).
Mít biozbraň opravdu není nic převratného. Stejnak ji nikdy nedokážeš efektivně ovládat. (výhoda ovšem je, že se šíří sama)
5.3.2012 15:15 - Colombo
edit: Velká Británie, Amerika i Japonsko prováděly intensivní výzkum biozbraní. za druhé světové války

Z biologického hlediska je filmová zombie nemožná. To spíše zombie, jak byly udělány v Dr. Who -- New New New.... New York, Lady Casandra, Martha Jones a nemocnice kočičích sester.
5.3.2012 15:27 - Surviver
Colombo: jo je pravda že moc neviem čo bio-zbrane sú
A proč z biologického hľadiska nejsou možné? (z biológie som neni moc dobrej,moc mne to nezajima)
5.3.2012 15:28 - Vojtěch
No, o nemrtvých jsem se ani nepokoušel uvažovat. Pak bychom nemuseli nic řešit, protože by je v nejbližším svatostánku nějaký kněz v prach obrátil drmolením modliteb.
5.3.2012 15:31 - Colombo
surviver: přečti si diskuzi, už jsem to tu psal.
5.3.2012 15:53 - Surviver
Colombo prosím te nápis to v skratke za 20min prekracujem hranice a pak se k netu dostanu až o tyden
5.3.2012 18:17 - tony
6.3.2012 13:13 - Hunter
Tak nejak bych rekl, Tony, ze s timhle tymem "podvadis" :-D

Btw. otazka do diskuze...
Predstavte si, ze sice je hromada lidi zombiku, ale je relativne snadno dostupny lek, ktery funguje - co byste delali potom? Stale vsechny bezhlave likvidovali? Snazili byste se je zachranit? At tak, nebo tak proc se tak zachovate?
6.3.2012 13:24 - Vojtěch
Dlužno podotknout, že v Tonyho teamu jaksi není místo pro tonyho... pokud není na pozici "Guy who dies first" ;)
6.3.2012 14:21 - Ebon Hand
:-)
Obávám se, že Tony je zombie teamu..
6.3.2012 14:44 -
Hunter: Ja by som ich ďalej likvidoval, načo ich zachraňovať? ľudstvo by sa skôr či neskôr vrátili do starých koľají a znova by ľudia ďalej vyciciavali planétu vo veľkom...
6.3.2012 15:01 - sirien
Yes, thats the spirit! K četu s humanismem, vybijem to všechno, z přeživších vezmeme blonďáky a blondýnky s modrejma očima, dobrym zdravotnim stavem, splňující alespoň základní estetické požadavky co projdou testem IQ, sIQ a TSP a vybudujeme novou, lepší společnost!!!

EDIT: jako skromný člen zmíněné skupiny tvořící budoucí dokonalý svět si ještě ponechám možnost poskytnout svévolnou milost zamlouvajícím se zrzkám
6.3.2012 17:13 -
Sirien: nemyslel som to zrovna tak....zombie by som nechal pokapat...a s tými ktorý prežili by som sa snažil vybudovať lepší svet...
8.3.2012 06:50 - tony
for All: Jestli že to je MŮJ TÝM nemusím tam mít políčko pro sebe protože moje členství je dané názvem.Nicméně pokud mohu říct jsem v týmu Cullen...což sice taky nic neřeší ale je to víc kůůl
8.3.2012 10:39 - Fibriso
začněte plánovat, konec světa a apokalypsa má být už za 9 měsíců!
více než zombiků bych se ja osobně spíš obával těch rádoby diktátorů co by chteli sjednotit svět pod svojí vlajkou po té, co by došli zombici

co se týče přežití, tak by to byla asi větší legrace než se zdá: ano do záčátku by byl hodně velký kapitál, jenže nic nevydrží věčne a nakonec zreziví a rozpadne se i ten poslední blbej pluh.
schválně, kdo dneska ví, jak ze surového železa (šrot co zbyde) udělat finální produkt, řekněme blbej nůž či lopatu a kdo je schopen to dokázat udělat. myslím, že takovejch lidí je fakt fakt fakt málo.
takže, dobrý den pane Starověk, (Středověk když bude štěstí a Střevověk když budou šílení diktátoři... a vočouzená koule pokud se nějakej Ïdiot dostane k atomovkam...)
8.3.2012 16:18 - brundibar
9.3.2012 11:11 - Hunter
Ehh :-) Jojo, vysvetlujte, ze to mate na sebeobranu a jen v pripade, ze se z vasich sousedu stanou krvezizniva monstra... :-)
10.3.2012 19:16 -
http://www.radioo.cz/wplay/97
podporte počúvaním :3
10.3.2012 19:25 - Dukolm
Jen k zásobám benzínu a nafty cca do 3 měsíců byste si moc nezajezdily díky našim bio složkám v pohoných látkách. U starší auta by na to jezdila dýl ale ne taky o moc.
12.3.2012 17:25 - Noldo2
Jo on je to Portland v Oregonu... Kdyby to byl ten Portland v Maine, tak by celkem dávalo smysl :D
17.3.2012 12:54 - sirien
hej tak to je ale hodně stylově udělaný
17.3.2012 15:04 - A15
Podle těch obrázků to vypadá, že v (až na metro) to po globální katastrofě bude na světě vypadat podstatně lépe. Ten Kreml je skoro až naivní umění, tam bych se z fleku přistěhoval.
17.3.2012 20:11 - Vojtěch
Místy až podezřele zachovalé budovy, ale jinak pěkné...
19.3.2012 15:20 - Merlin
moc hezký :)
20.3.2012 10:03 - Ebon Hand
wau, ten kreml vypadá líp, než v reálu! :-)
20.3.2012 11:16 - klaymen
Niektore z tych poslednych obrazkov mi pripadali ako keby som hral STALKER-a.
28.3.2012 22:29 - sirien
Hej, ty CDC kartičky sou fakt hustý :D Tuší někdo jak moc to je reálný?
30.3.2012 21:20 - sirien
Neni to sice zombie... ale docela dobrej popis apokalypsy :)
George Carlin - 13 - Life Is Worth Losing 2005
24.4.2012 02:17 - sirien
5.5.2012 20:03 -
Takže koniec sveta vo verzii zombie asi nebude čo? :/ :D
16.5.2012 23:10 - Colombo
Tady máte ty houbičky!
The Last of Us 1
The Last of Us 2
28.5.2012 10:38 - Deputy
už to začalo
28.5.2012 15:52 - tony
zrovna jsem to sem chtěl vložit,jsem evidentně hoooodně pozadu..jinak lolec správa
28.5.2012 16:39 - Vojtěch
30.5.2012 11:44 - Nerhinn


Docela by mě zajímalo, jak to mají ostatní...
1.6.2012 16:45 - Ebon Hand
tohle mě ve zprávách taky zaujalo a myslím, že tomuselo hodně zaujmout armádní výzkum. :-) Nárůst síly a bestiální pudy jsou pro ně neodolatelné lákadlo. :-)
1.6.2012 17:44 - Vojtěch
Mno, sebeovládání není zrovna věc, kterou by asi chtěli obětovat. Agresivitu je třeba směřovat správným směrem a chaos ve vlastních řadách vzdy třeba odstranit.
1.6.2012 18:14 - sirien
Ebon: Před sto nebo před padesáti lety možná. Dneska by to bylo nanic - potřebuješ elitní vojáky kteří jsou plně při smyslech, aby mohli používat všechny vtípky svého super výcviku a nejmodernější techniku, nebo tupej kanonenfutr, na kterej se nevyplatí plejtvat prostředkama podobného rázu.
1.6.2012 18:26 - Ebon Hand
Kluci, přece to nepoužiješ na svoje! To je ideální věc, kterou pošleš do cizích, ať se tam rozervou na kusy. :-)
10.4.2013 23:33 - sirien
7.11.2015 16:11 - sirien
Pár úvah ohledně záporáctví zombií a ohledně zombií ve sci-fi

Villain Pub - Zombie Night
29.6.2020 14:36 - Necromancer
Ahoj, je tu ještě někdo?
Rád bych pokecal na toto téma, ale zakládat novou diskuzi se mi nechce.
29.6.2020 16:45 - Jezus
Necromancer: Klidně revivni tuhle :-) Ona se rozvítí, jako že jsou v ní nové příspěvky, takže lidé lační diskusí se na ni sesipou jako hladoví zombie :-)
29.6.2020 16:50 - Šaman
Pokračování diskuze po pěti letech. Pěkná nekromancie, Necromancere :)
29.6.2020 17:00 - Necromancer
To se musí umět!
(A taky chtít.)
Navíc, tématicky se to hodí: Tohle je totiž diskuze o zombie apokalipse, tato diskuze je sama v podstatě zombie(Po pěti letech vstala z hrobu zapomnění.) a já jsem nekromant! XD
30.3.2021 11:11 - Necromancer
Jaké zbraně jsou podle vás proti zombie nejlepší?
-1v1
-boj s hordou
30.3.2021 11:14 - A15
Jaderné
30.3.2021 11:14 - Aegnor
Láska a porozumění.
30.3.2021 12:04 - LokiB
Duchovní písně
30.3.2021 12:18 - Jerson
Necromancer píše:
Jaké zbraně jsou podle vás proti zombie nejlepší?

Napřed musíš definovat, jací zombíci to budou, a pak se můžeme bavit.
30.3.2021 14:46 - A15
LokiB píše:
Duchovní písně

Duchové působí na zombie? To bys vyháněl čerta ďáblem.
Spíš andělské písně, to vyděsí ledaskoho.
30.3.2021 15:02 - cyrasil
Masivni letakova kampan
30.3.2021 15:33 - Jezus
Španělská inkvizice.
30.3.2021 19:37 - Necromancer
Jerson píše:
Napřed musíš definovat, jací zombíci to budou, a pak se můžeme bavit.

No, to je asi trvalý problém téhle diskuze, neměli jste jednotnou vizi, ať už pro zombíky, tak pro danou fázi apokalypsy.

Add druh zombíků.
-Nemrtvá výdrž
-Zivoty 20
-Rychlost 4 sáhy
-Útok bite a claw
-Pas vnímání 10
-Sil 12 Obr 6 Odl 16 Mdr 8 Cha 4 Int 6
-!Nákaza přenosná pouze kousnutím!
...tak nějak.
30.3.2021 22:03 - Jerson
To jsi neřekl vůbec nic důležitého. Čísla neřeknou nic. Je zombie nakažený, ale živý člověk, který necítí bolest? Nebo je to mrtvola, které znovu fungují orgány, nebo alespoň svaly? Nebo je to tvor ovládaný magií, který svaly nepotřebuje? A pokud ano, jak funguje při odseknutí části těla? Funguje dál, každá část samostatně?
30.3.2021 22:07 - Šaman
Šíří se z tajné laboratoře X16 a X18 - vypalovače mozku.
31.3.2021 06:59 - Necromancer
Jerson: Aha, že?
Přesně tohle byl váš problém od začátku, každý počítal s něčím teochu jiným. Já navrhl jen pár statů, ale ty jsi věcně upozornil, že to nestačí.

Tak dál třeba takhle:
-Vše řídí hlava, co je pryč od ní, "nežije".
-Fyzicky zombie nepotřebuje jíst pír ai spát.
-Zombie je mrtvá - krom "vědomí", základních smyslů a pohybového ústrojí nefunguje nic. Ale i to spíš na bázi magie, jen to magie není
-Teoreticky v extrémním horku může vyschnout, v extrémním mrazu možná zamrzne. Není nerozbytná, ale je dost odolná
-V podstatě 5e zombie, co má v zubech "nákazu" - prostě tu blbost.
31.3.2021 07:16 - Jerson
Pořád mi to nestačí. Má tedy nějaké magické vnímání okolí (a pokud ano, tak jaké?) Useknutá hlava bude tedy žít dál? Co je třeba poškodit, aby přestala žít? Jak moc fungují svaly, myšleno jakož na rychlost, sílu, co smysl pro rovnováhu, koordinace pohybů? Jaké má instinkty a vědomé reakce, zná vlastní omezení nemrtvého těla?
31.3.2021 07:50 - Corny
A Necromancer se řítí do smrtelné spirály...

Jinak klasická halapartna je vždycky dobrá volba.
31.3.2021 08:33 - Necromancer
Corny píše:
A Necromancer se řítí do smrtelné spirály...

Proč mám dojem že je to pravda?

Jerson:
-Přímo magické ne, (i když v podstatě ano, protože by to mělo být už nefunkční) víceméně lidský sluch, trochu silnější čich trochu slabší zrak.
-Teoreticky tě může kousnout, ale o nějaké minutě by měla taky jít do háje
-Asi rozseknout, rozdrtit lebku, prostřelit, rozstřílet, probodnout... Prostě nějak vážně poškodit.
-Rychlost jsem uváděl, Sílu jsem uváděl, rovnováhu... Na jednu stranu asi horší koordinaci, na druhou stranu například asi nevadí koukat se dolů z útesu. Ale asi spíš podprůměrnou. Koordinace je asi dobrá (ve smyslu průměrná).
-Všímá si věcí co se hýbou - to bude asi jídlo. Pud sebezáchovy minimální, ale nebude se vrhat z útesu, když vidí jídlo 100 metrů za ním (i když se třeba pokusí projít přez most, který ji neudrží - resp celou jejich hordu).

...už vidím, jak mi omlátíte o hlavu, že jsem si tady vymyslel vlastní nový druh zombie, místo abych to sjednotil. Ach jo!
31.3.2021 09:10 - RoVan
Pokud se pohybujeme na půdě úplně jakýchkoli zbraní, tak Portal gun je jasná volba. Východ na měsíc a střílet zombiím vchod pod nohy, v případě boje s davem umožňuje rychlý únik.

+ Výhodou je i poměrně dobrá kadence a co si pamatuji, tak ho není ani třeba měnit energetické články (má vlastní generátor energie?). :)

Na půdě historických zbraní, tak určitě halamartna, nebo kůsa a poboční zbraň (Sekera,Falcata? - něco sečného dostatečně pádného)

// Předpokládám klišé, že je třeba zombii dekapitovat.//


Před pár lety o tom dělal video Skallagrim na YT.
31.3.2021 10:30 - Lethrendis
Necromancer píše:
...už vidím, jak mi omlátíte o hlavu, že jsem si tady vymyslel vlastní nový druh zombie, místo abych to sjednotil. Ach jo!


A proč bys něco sjednocoval? Nastav si ve své hře zombíky přesně tak, jak Ti to připadá v dané hře kchůl a z toho také vyplyne, jak nejlíp na ně. Co film/seriál/GM, to jiní zombouši. Já třeba použil různé zombíky v různých kampaních a zjištění, co na ně funguje, bylo ve všech případech součástí hry. Postavy na to často přišly tím ošklivým způsobem.
31.3.2021 11:48 - Necromancer
RoVan píše:
Pokud se pohybujeme na půdě úplně jakýchkoli zbraní,

Ne, jen těch co máme v současné době a co jsou teoreticky dostupné.

Lethrendis:
Good point. Tvých hráčů je mi líto.
31.3.2021 12:20 - Lethrendis
Proč líto? Ty nelituj, si to zaslouží :p

Jinak Ty avizuješ hráčům dopředu zranitelnosti potvor a ty jsou pak vždycky stejné podle nějakého bestiáře? To Ti radím, abys nedělal. Nebo ne vždycky. Hra je zajímavější, když si někdy trochu pohraješ.
31.3.2021 13:03 - Jerson
Nevím jak jiným lidem, mě jde o nějaké nastavení logiky tvorů dopředu, aby se dalo odvodit, jaké efekty na ně fungovat budou, jaké nebudou, a případně v jaké míře. Přičemž nemusí jít vždy jen o boj.
Je zombie schopná posoudit sklopnou lávku s osou uprostřed jako past, ze které spadne, když vstoupí na volný konec lávky? Vrhne se prvních sto zombií do jámy s kůly jen proto, aby sto první přešla po jejich tělech? Zastaví se před plamenem, nebo budou útočit bez ohledu na své zapálení?
31.3.2021 13:31 - Necromancer
sirien píše:
zajímavé by bylo sehnat někoho kdo umí vytvořit improvizované výbušniny.

Jestli hledáš někoho takovýho do týmu, tak jsem ještě volnej.
31.3.2021 14:43 - LokiB
Necromancer: z té původní otázky o vhodných zbraních mi přišlo, že tak nějak vykopáváš otázku, jestli se někdo chytne, protože se tu nic moc neděje :)
a z reakcí ostatních mám dojem, že to tak působilo na více lidí ... ;)
31.3.2021 15:40 - Necromancer
LokiB: ?

Jerson:
- Spíš ne
- Teoreticky ano
- No, zapálená bude určitě
31.3.2021 23:34 - crowen
Thoughts and prayers
1.4.2021 09:39 - Necromancer
Btw, má někdo z vás vyhlídnutej nějakej ten hrad nebo klášter, co se o něm kdysi psalo?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.39947509765625 secREMOTE_IP: 3.215.16.238