Střípky

Rytíř
14.8.2009 15:35
Facebook
Až odezní váš šok z toho, kdo že to jako založil tady na Kostce zrovna takovouhle diskuzi, :))) tak jen poprosím o nějaký info k tomuhle zlu dnešního světa, do něhož jsem dnes zkusmo namočil palec... jde mi hlavně o to, že mi Facebook nabídl kvanta "přátel" a mě by zajímalo, kdo z vás tam už je?
Autorská citace #41
15.8.2009 09:29 - Sosáček
Píše:
Musíš se prvně zaregistrovat, abys viděl "tajné komnaty" webu, že? Záhady, tajemství a spol. na lidi působí. Láká to ...
Obyčejná emocionální manipulace ...

Kupodivu ty nejtajnejsi (a nejzlejsi) komnaty webu jsou dostupny bez jakekoli registrace.
Autorská citace #42
15.8.2009 09:37 - Sethi
Nicméně, nejzlejší jsou právě proto, že jsou bez registrace a anonymní.
Autorská citace #43
15.8.2009 09:48 - Faire
Paranoia: bohužel opodstatněná, není nic jendoduššího než při vstupním pohovoru progooglit net, čím méně informací, tím lépe. Jsou lidi, pro které je třeba to, že jsem fantasák nebo křesťan, z nějakého důvdu podstatné :)
Autorská citace #44
15.8.2009 11:45 - Felouen
No já jsem si FB založila kvůli přátelům ze školy ze zahraničí(což byl původní důvod existence FB), ještě předtím než začala u nás ta mánie, takže já ho vnímam nejspíše trochu jinak než většina lidí v ČR.

Pro mě je to spíše taková velká Quizilla, kde si občas dopisuji s kamarády a dozvídám se nové věci a někdy se zabavím u quízů, ale osobně tam skoro vůbec nepostuji fotky ani zprávy, ať už wall nebo status message. Proč taky, to co chci říct, řeknu v PMkách anebo v reálu, nepotřebuji to vyřvávat celému světu. A taky se to dá použít jako alternativa MSN, ICQ a podobně, díky novější funkci quick chatu.

Podle mě ale FB je tak nebezpečný, jak si ho necháte, aby byl. Každý přece ví, že povolovat různé aplikace, které vám ještě hlásí (!!!), že nakliknutím jim povolíte přístup k vašim osobním datům na FB, nemusí být zrovna moudré a že vyplňovat na jakémkoliv serveru osobní údaje také není velice chytré. FB je jako jakýkoliv jiný seznamovací server (teď už ano), kde sice můžete vygooglit jméno, ale k informacím se většinou nedostanete, pokud ho/jí nemáte mezi "přáteli" či podobně, ale hacker se k nim dostat může. To, že kdysi FB byl známý jen mezi studenty a byl relativně hodně bezepečný a hlavně nekomerční, je už passé, a každý by na něm se měl chovat jako na jiných serverech, bez vyjímky. Na druhou stranu je ale pravda, že většina normálních lidí hackovat neumí a tudíž pokud si je nepřídáte mezi přátele, na FB se o vás nic nedozví, jen uvidí vaši fotku a výběr pár přátel, pokud samozřejmě nemáte další přátele, kteří budou jen tak vyřvávat do vzduch informace o vás a budou mít dotyčného přidaného mezi své přátele. Což asi většina z nás nemá, že ne? (:D).

A z hlediska sociálního a časového nebezpečí to opět jen záleží na individuálním přístupu. Jedna a tatáž věc může nabrat mnoho různých forem v rukou různých osob. Tudíž může to být dobré i zlé. Podle mě je FB užitečný jak pro koho, teď už je z něj spíše takový zábavný komunikančí server...na seriózní seznamování s lidmi v rámci pracovních vztahů je třeba lepší LinkedIn.
Autorská citace #45
15.8.2009 18:08 - sirien
Erric píše:
muze uplne stejne udelat v baru jako na facebooku

Lidi mají vyvynutý určitý vztah k sociálním interakcím, který je ve virtuálním světě v mnohém narušen. Např. jsem si sám v mnoha případech odzkoušel, že pomluva kterou Ti někdo řekne v hospodě je často brána na mnohem lehčí váhu, než pomluva někde psaná. Mimo jiné se i pomaleji šíří a šíří se rozdílně, narozdíl od netu, kde se k někomu může taková pomluva dostat ve stejné podobě (copy, paste) z pěti směrů, což pak vypadá... dost jinak.

Jako já netvrdím, že je FB utlimátní zlo vedoucí do záhuby a že máš vypadnout jak nejrychlejc můžeš. Jen jsem poukazoval na to že na FB lidem dost chybí opatrnost a mají mnohdy dojem, že tam jsou víc v bezpečí, než opravdu jsou. Ostatně to co píšeš ukazuje že patříš mezi ně.
Neříkám ani že se nutně musí něco stát. Je to prostě negativum, jestli Ti to za to stojí nebo ne neni moje věc.
Autorská citace #46
15.8.2009 19:01 - Sosáček
Uplne si predstavuju jak pomlouvas lidi napred na Siti a pak po hospodach abys to otestoval :D
Autorská citace #47
15.8.2009 19:28 - Sethi
Nikdy mě nenapadlo, že je Tukan taková drbna vlastně kvůli výzkumu...
Autorská citace #48
15.8.2009 20:57 - Colombo
Já vám nevím, ale k čemu to sakra je ten facebook?

Když se s někým chci bavit, tak mám jeho IMko.
Když si chci s někým dopisovat, mám maila.

A když jsem se s někým přestal bavit, asi to z nějakého důvodu bylo a psát mu, abych si připoměl, že je naprostý blbec, ignorant nebo mě nemá rád proto, že jsem ignorantský blbec já, to nemusím.

Tak na co to vlastně je?
Autorská citace #49
15.8.2009 21:02 - Alnag
Colombo: Řečeno stručně, je to primárně pro jedince s narcistními sklony, kteří chtějí dávat na odiv svou domnělou dokonalost a pak pro jedince s tendencí k voyeurství, která rád šmíruje co druzí lidé dělají. V nepatologické podobě se tomu říká chlubil a čumil. :D
Autorská citace #50
15.8.2009 22:48 - Alek
Kdybych chtěl tahat za slovíčka, řekl bych, že Alnag to sice pěkně (hlavně humorně) odsoudil, ale vpodstatě nezodpověděl Colombovu otázku.

Je to imo dokonalejší komunikační nástroj doplněný o další funkce (fotky, diskuzní skupiny pro více uživatelů apod.). Stejně tak to mnozí považují za další vývojový stupeň blogování. Spousta blogerů dnes překlápí své zápisky tam a uvažují, že budou vše nechávat jen na FB, páč tam mají mnohem lepší diskuzní odezvu (a přitom kvalitní, žádný anonymní průjmy jako na zpravodajských serverech).

Dál to třeba umožňuje vytvořit tématickou stránku, potažmo komunitu (on se totiž ten produkt dá velmi dobře na FB nabízet, dá se dobře cílit na uživatele) - a hlavně pro to není potřeba žádných zvláštních znalostí jako pro tvorbu vlastního webu.

A dalo by se asi pokračovat dál, ale já se v tom moc nevyznam, nejsem ten pravý sociální typ. Respektive nejsem chlubil, takže neznám ty možnosti až tak. Jsem spíše ten čumil - a to na Twitteru. To je mikroblogovací síť. Posíláš tam krátké zprávy (max. 140 znaků) s tím, že tě může kdokoli sledovat a ty taktéž kohokoli. Mě samozřejmě nezajímají lidé, co tam posílají, jak se zrovna mají. Je to pro mě způsob, jak sledovat novinky v oboru, který mě zajímá - to jest webdesign. Dozvídám se tak efektivněji (než z RSS a sledování kvanta webů) novinky, trendy, poznatky či sleduji zajímavé výtvory českých webdesignérů. Ano, tohle všechno můžu zjistit i na obyčejném webu, ale toho je strašné množství. Twitter mi to vlastně filtruje na ten kvalitnější obsah, kterému stojí za to věnovat pozornost.
Autorská citace #51
15.8.2009 23:46 - Faire
Pro mě má Facebook zásadní kouzlo v jedné věci - mám přátele rozstrkané různě po republice, a když občas nadhodí, čím žijí, rád si to přečtu - prostě protože o nich rád slyším :) Nezažil jsem nějaké vylévání emocí, pomlouvání nebo jiné WTF momenty, asi mám štěstí na přátele.
Autorská citace #52
16.8.2009 00:45 - sirien
Jak jsem psal jinde - FB začal jako malý projekt pro komunikaci určité skupiny lidí.
Později jej objevili lidé s průměrnou inteligencí, kteří zjistili, že je hrozně snadné stát se cílem pozornosti pokud objetují část svého soukromí (právě dělá... prolinkované fotky... skupiny... neříkám že je něco z toho apriori špatné, ale je to snadno využitelné právě pro stržení pozornosti. Ostatně to i pár mých spolužáků takhle používá a nijak se tím netají ("nudím se, asi si změnim statut..."))
Potom se to rozšířilo a šlo jedno s druhým.

Ostatně vzhledem k samotné povaze blogování (...většina blogerů má hodně velké kulové co říct a jen chtějí aby ostatní ocenili genialitu jejich žvanění...) to tohle:
Alek píše:
Stejně tak to mnozí považují za další vývojový stupeň blogování. Spousta blogerů dnes překlápí své zápisky tam a uvažují, že budou vše nechávat jen na FB

docela i potvrzuje

Dalším důkazem je to, že FB nepřinesl vpodstatě nic, vůbec nic nového. Každý aspoň trochu IT gramotný uživatel netu který chtěl měl už dlouhou dobu všechny jeho funkce k dispozici. To že nebyly integrované na jednu stránku nehraje roli, protože uživatelské prostředí FB se tak děsně neliší (je jedno, jestli mám stránku s fotkama a diskusema k nim v bookmarks a lidi na chat v liště IM, nebo jestli mám na jedné stránce kam musim stejně přijít fotky v nějaké položce na kterou musim kliknout a chat přes tři kliknutí - na FB je mnohdy těch kliknutí k funkci i víc, ale je tam ten "feeling" toho že to je na jednom místě, i když to mnohdy nehraje roli).
Jediné co FB změnil je to, že lidé co moc IT gramotní nejsou (ze starších generací nebo IT blbci z té naší a mladších) to dostali naservírované totálně pod nos. (a tím že jsou IT negramotní si ani neuvědomují jak FB technicky a věcně funguje takže si to ani nespojili s riziky nebo tím, že ty výhody nejsou bez "nevýhod" a rozšířil se mýtus super platformy)


Popravdě řečeno, to je asi tak to jediné, čím mě FB tak dokonale irituje - to že má nevýhody - to má i hromada jiných stránek. To že jsou pro mě osobně příliš velké - ok, pro mnohé být nemusí. Ale ten stupidní mýtus super platformy co má jen výhody a o nevýhodách se nemluví a všichni davově hnedka FB hned obhajují (všimněte si že kdekoliv se boomově objeví cool novinka, tak její zastánci, a nemusí to být hlupáci ani jinak divní typové, hnedka totálně brojí proti libovolné kritice. Mohl bych dát i pár komunitě blízkých příkladů, ale spadlo by to tu do OT, komu by to něco řeklo tahle nápověda snad stačí) - to je pro mě prostě další ukázka toho jak lidé fungují jako nemyslící pitomé stádo.
Autorská citace #53
16.8.2009 01:13 - bigbythewise
Alnag píše:
Řečeno stručně, je to primárně pro jedince s narcistními sklony, kteří chtějí dávat na odiv svou domnělou dokonalost a pak pro jedince s tendencí k voyeurství, která rád šmíruje co druzí lidé dělají. V nepatologické podobě se tomu říká chlubil a čumil. :D


Čekal jsem, kdy tohle zazní. Tvrdě i pravdivě. Úplně jako kdyby to řekl nějaký psycholog.
Autorská citace #54
16.8.2009 08:35 - Faire
Teda, to jsem se o sobě dozvěděl věcí :) Mám narcististní sklony, chci dávat najevo mou domnělou dokonalost, potřeboval jsem, aby mi někdo naservíroval všechny funkce přímo pod nos (takže nejspíše budu IT blbec nebo ze starší generace), patřím do nemyslícího pitomého stáda... tsss, jen tak dále :) Samozřejmě, možná nejde o mě, ale jen o mé přátele ;) Smutné.

Jste si opravdu jistí? Opravdu není možné využívat FB jako normální komunikační nástroj?
Autorská citace #55
16.8.2009 08:50 - Alek
sirien píše:
Dalším důkazem je to, že FB nepřinesl vpodstatě nic, vůbec nic nového. Každý aspoň trochu IT gramotný uživatel netu který chtěl měl už dlouhou dobu všechny jeho funkce k dispozici. To že nebyly integrované na jednu stránku nehraje roli

na FB je mnohdy těch kliknutí k funkci i víc, ale je tam ten "feeling" toho že to je na jednom místě, i když to mnohdy nehraje roli

Já jsem tu největší sílu FB nezmiňoval, páč jsem myslel, že je všem zřejmá, ale když se jí snaží Sirien popřít, asi ji budu muset zopakovat. :-) Je to místo, kde máš obrovskou šanci najít známé. Právě jeho rozšířenost je největší zbraň. To není o šmírování, člověk rád slyší, že jeho přátelé (které třeba leta neviděl) se mají dobře, co dělají. Má možnost s nimi prohodit pár vět, aniž by byl v užším kontaktu třeba přes IM.

sirien píše:
Ostatně vzhledem k samotné povaze blogování (...většina blogerů má hodně velké kulové co říct a jen chtějí aby ostatní ocenili genialitu jejich žvanění...)

Nevadí mi, že smýšlíš tak špatně o blogerech, ale o mně - takové opravdu nesleduji :-) Za všechny, měl jsem na mysli třeba Miloše Čermáka, který tuhle diskuzi o blog vs. FB otevřel.
Autorská citace #56
16.8.2009 09:52 - Blaine
Píše:
Pro mě má Facebook zásadní kouzlo v jedné věci - mám přátele rozstrkané různě po republice, a když občas nadhodí, čím žijí, rád si to přečtu - prostě protože o nich rád slyším :) Nezažil jsem nějaké vylévání emocí, pomlouvání nebo jiné WTF momenty, asi mám štěstí na přátele.

Muzu se pod to podepsat? Presne k tomu mam FB ja. Vcera jsem se diky FB sesel s jednou byvalou pritelkyni a dost dobre jsme si pokecali nad kafem. A bez FB bych si s ni rozhodne nepopovidal - protoze by me nenapadlo se ji zeptat, jestli bude nahodou v sobotu behem dne v Jihlave. Jak jsme se to mel dozvedet? Mel jsem ji psat pres IM? Mel jsem ji psat mail? Nahodou by me napadlo, ze by se treba po trech mesisich zrovna tenhle vikend mohla zajet podivat do rodnyho mesta a tak ji zavolam?
To jenom tak jako protivaha tem pseudovedeckym a paranoidnim argumentum proti.

K sirienovym hlaskam, ze je to vlastne pro ty blbce... Ano, je to pro "blbce", ale nekteri moji kamaradi jsou takovyhle blbci.
Autorská citace #57
16.8.2009 10:17 - Alnag
Mně by opravdu zajímalo, jestli po sobě čtete to, co sem píšete na obhajobu FB. Vezmu třeba Blaine(a). Neber si to prosím nijak zle (já vím, že je to společenský trend, tak budeš demonstrativní vzorek).

Hlavní otázka, kterou by sis měl položit je - když se před vynálezem FB chtěli dva takoví lidé vidět, tak dělali co? Obvykle ten, který vytvářel onu situaci - "budu v Jihlavě" se tomu druhému ozval. To samozřejmě předpokládá jistou uvědomovaného míru oboustranného zájmu. Samozřejmě můžeš říct, že ona by se ti sama nikdy neozvala, nebo tak něco. Já bych opáčil, a co to potom vypovídá?
Autorská citace #58
16.8.2009 10:44 - Blaine
Alnag: tohle jsem cekal:)
Pred tim, nez jsem se pripojil na FB (jsem na nem tak mozna 4 mesice) bych se s ni asi moc nesesel. Uz jenom z toho duvodu, ze kdyz slib "tak si nekdy zavolame a domluvime se, ne?" bez nejakeho povedomi o tom druhem velmi brzo vysumi do prazdna. Ono "sejde z oci, sejde z mysli" podle vseho plati a funguje. Ja bych si rozhodne nemohl nejak vyvodit, ze by mohla mit volny cas, jak bych se to mohl dozvedet? Jenom tak, ze by mi zavolala. A kdy by mi zavolala? Tak asi ve chvili, kdy by zjistila, ze je v Jihlave a nema co delat. A to uz je jaksi pozde, protoze predpokladam, ze uz bych zase nemel volny cas ja.
Ja totiz nevidim jiny zpusob, jak by ta hodinka a pul mohla jinak probehnout.
Presne citace z FB:
"Tak lidi v sobotu kolem druhý budu v Jihlavě a docela ráda bych si zašla s někým na kafčo do Sallota." a me odpovedi o dve hodinky pozdeji:
"Jo, kdybys mela naladu na jednoho stareho znameho, tak klidne, cas si udelam."

Co o tom vypovida? Vypovida to o tom, ze mame oba nejake zajmy, ktere se jaksi nestretavaji (byvala pritelkyne). Vypovida to o tom, ze si jeste mame o cem povidat, ale ani jeden nejsme na vrcholu seznamu lidi, kteri toho druheho zajimaji. A vypovida to o tom, ze i kdyz nejsme uplne ti nejzajimavejsi lide pro toho druheho, porad si mame co rict.

Zkraceni zbytecne wall of text: Ano, pro me je FB dobry.
Autorská citace #59
16.8.2009 11:13 - Felouen
V tomhle souhlasím s Blainem a Fairem. Facebook má svoje velké výhody, mezi které právě považuji možnost dozvědět se a posílat zprávy pro větší počet lidí, kteří nemusí být mezi sebou propojeni, takže je mnohem lehčí napsat že máte dneska čas, místo toho aby jste obesílali několik fór a vyptávali se každého na MSN, ICQ a podobně. A samozřejmě potkávání tam starých přátel.

sirien píše:
Ale ten stupidní mýtus super platformy co má jen výhody a o nevýhodách se nemluví a všichni davově hnedka FB hned obhajují (všimněte si že kdekoliv se boomově objeví cool novinka, tak její zastánci, a nemusí to být hlupáci ani jinak divní typové, hnedka totálně brojí proti libovolné kritice.

No, je rozdíl, když lidé obhajují věci bez toho, aniž by si chtěli připustit jejich negativa a když jsou si je ochotní připustit. Stejně tak se vždycky objeví i ti, co kritizují až tak, že si zase nechtějí připustit u věcí ty pozitiva. Podle mě by se u všeho měli vidět oboje stránky, pozitivní i negativní, což FB určitě má.
Autorská citace #60
16.8.2009 11:54 - Argonantus
Myslím, že Facebook nějak souvisí s trendem veřejnosti soukromého života. Některým lidem ze starší školy občas zatrne, co všechno se dnes probírá veřejně. Považuje se za cool říkat, že se právě cítím špatně, že mne opustila holka, a tak podobně; bez ohledu na to, zda je to Facebook, ICQ nebo mobil, nerozumím tomu, proč svému okolí podobné věci sdělovat, a stejně tak se snažím (často obtížně a marně) přefiltrovat záplavu citů a pocitů, které se na mne valí odevšad.

Odtud logický závěr - Facebook není pro mne; hned ve dveřích mám dávat někomu cizímu svoje údaje a v druhých dveří mi deset neznámých lidí vyzve k tomu, abych se s nimi kamarádil.
Noční můra.

Veškeré debaty o technických detailech pokládám za druhotné; klíčové je to, jak moc je člověk exhibicionista.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.087723970413208 secREMOTE_IP: 3.236.83.154