Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
17.7.2019 13:53 - Jerson
Mně se trochu příčí už název "cis muž" - pokud jsem to pochopil správně, tak je to slovo označující to, čemu se běžně říká "muž".
17.7.2019 13:56 - Corny
LokiB píše:
To je jako zadefinováno kde? kdo rozhodne, že to prospěje? na základě čeho? Má o tom vůbec někdo rozhodovat? proč? Celé tohle uvažování je už od začátku podle mě celkem dost mimo.


Tak jestli nemáš pocit, že diverzita je téměř vždy prospěšná, nehledě na odvětví (například TTRPG tvorba), protože do něj zanáší různost názorů, větší pestrost a různé nové postřehy z různých prostředí (stačí se podívat, co například černošská komunita v Americe udělala s hudbou v průběhu 20. století), tak je asi skutečně zbytečné se o tom dál bavit :)

Jerson píše:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cisgender - dotýká-li se téma mimo jiné LGBT+ komunity, je dle mého žádoucí být exaktní, přičemž "cis male" apod. je v termín běžně používaný i LGBT+ komunitou.
17.7.2019 14:07 - shari
Jerson píše:
Mně se trochu příčí už název "cis muž" - pokud jsem to pochopil správně, tak je to slovo označující to, čemu se běžně říká "muž".

To je takové to super slovo, co má lidi zaškatulkovat a rozdělit, aby měli víc důvodů se nesnášet. :)

Corny, Hawkeye:
Myslím, že oba tu lezete dost do extrémů. Do docela zbytečných a nasíracích extrémů.
17.7.2019 14:13 - Jerson
Corny píše:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cisgender

Vím co to je, už jsem si to našel dřív. Jen jsem si myslel, že jsem "muž", a zatím jsem byl přesunut do škatulky "cis muž", aby se dobře vyjímala vedle "trans mužů".

Corny píše:
Tak jestli nemáš pocit, že diverzita je téměř vždy prospěšná, nehledě na odvětví

Jako technik můžu zodpovědně prohlásit, že diverzita je často na přesdržku pro každého, kdo se ji snaží zavést. Doporučuju vyzkoušet při cestování po světě bez elektrického adaptéru, shánění nabíjecího kabelu k i-founu mezi lidmi mající normální mobily, případně opravě zařízení mající nějaký ze speciálních šroubů. Případně imbusy v metrické soustavě jsou taky výživné.

To tedy s filmy moc nesouvisí, jen jsem chtěl poukázat na to, že většinovou prospěšností diverzity to není tak úplně jednoduché.
Ostatně ani v RPG to není tak skvělé, když máš hodně RPG systémů, tak jsou materiály vytvořené pro jeden z nich často nepřenosné do jiného systému, takže pro jednotlivé systémy vzniká těch materiálů málo a téměř všichni tím trpí.

Nepřijde mi zbytečné se o tom bavit - diverzita stojí na jedné straně se svými přednostmi a (zásadními) nevýhodami, unifikace stojí na druhé straně s nevýhodami i přednostmi.
17.7.2019 14:18 - Jezus
Souhlasím se shari. Navíc mě přijde, že většinu z toho, co tu rozebírá Corny, tu nikdo neříkal (ani nejspíš nezastával). Debata se spíš vedla ve smyslu, kdy dává smysl rasu/pohlaví postavy přeobsadit (respektive kdy je jedno, kdo ji hraje) a kdy to má kontextuální vliv.

Tedy samozřejmě v diskusním fóru dává smysl vyjádřit explicitně svůj názor na danou tématiku šířeji, než zcela souvisí s probíraným tématem, ale přišlo mi, že to bylo stylem "vy snad řešíte, jestli můžou být ve filmech v některých rolích lesby, jakože samozřejmě" :-)

Pokud byl samozřejmě zájem rozvířit debatu na téma "přínosnosti diversity" pak to účel splnilo, ale já se podobných debat (nebo aktivit) z principu neúčastním.

Mimochodem, Nick Fury je dobré další téma (souvisí s "černou Hermionou") a rád se do něj pustím (po té, co navážu na debatu s LokiB), ale později. IMHO je to hezký příklad, kdy "přeobsazení" tolik nevadí (ještě mě napadl Kingpin z Daredevila), respektive se dotkne jen některých hodně silných fanoušků originálu, protože vyrostli v nějaké představě (já znám oba z animovaného Spidermana, ale nikdy pro mě nebyli "esenciální").
17.7.2019 14:19 - Corny
shari píše:
To je takové to super slovo, co má lidi zaškatulkovat a rozdělit, aby měli víc důvodů se nesnášet. :)


Já si ho nevymyslel a v běžné konverzaci bych ho ani nepoužil, ale když se dotýkáme výslovně i LGBT+ menšiny, tak mi připadá korektní být specifický.

Každopádně já asi moc nevím, v čem lezu do extrému, pokud řeknu, že ať už hraje kdokoliv cokoliv, tak to je o herectví, kvalitě scénáře, kostýmech, hudbě apod. a ne o barvě kůže, že je předčasné odsuzovat film kvůli tomu, že se někdo nepodobá té které postavě a že navíc plno lidí ocení, pokud se například lidi jejich barvy pleti objeví na obrazovce. Co je na tom extrémního? A když mě někdo za to v podstatě označí za rasistu, tak se asi nelze divit, že si to beru poněkud osobně.
17.7.2019 14:21 - Šaman
Corny píše:
diverzita je téměř vždy prospěšná, nehledě na odvětví (například TTRPG tvorba), protože do něj zanáší různost názorů, větší pestrost a různé nové postřehy z různých prostředí (stačí se podívat, co například černošská komunita v Americe udělala s hudbou v průběhu 20. století)

Inteligence mi říká, že se nemám zapojovat, ale asi jsem nepřehodil moudrost…

(ok zkrátím to, na filosofické úvahy nikdo není zvědavej)

Hlavní rozdíl mezi obsazovaním menšinových herců do AAA filmů a hudbou je ten, že ta hudba je opravdu jejich. Už od černošských gospelů a následného černého blues je jasné, že tohle etnikum má velké hudebni vlohy. Pak se přidalo regge, afrika (hráli jste Civilizaci IV?) a všichni vnesli do světové hudby něco svého. Když se to začalo všechno mixovat i s moderní bělošskou hudbou, vzniklo mnoho osobitých žánrů, které jsou vysoko hodnocené jak kritikou, tak posluchači.

Zatímco v těch filmech je často tlak jen na to, aby tam nějaký takový herec byl. Nikoliv na to, aby hrál typického, či osobitého černocha. Stačí jen aby byl černý. (A ti černí herci, kteří jsou osobití a charismatičtí, ti jsou pak velmi uznávaní. Dokonce jim v tom imho barva kůže trochu pomáhá - jsou charismatičtí a navíc jiní, než většina.)

Jestli černá Ariel bude jen přeskinovaná, je to podle mě lobby nějakých aktivistů. Pokud by to byla opravdu černoška, mohlo by to být zajímavé. Nebo pokud budou černí všichni a bude to natočené jakoby africká pohádka o mořském královi a jeho dceři, která se zamiluje do domorodého bojovníka. Pak je jasné, že bude černá. Ale jestli její princ bude vypadat, jakoby vypadl z animáku Robin Hood, tak bude černá Ariel WTF. Aspoň pro mě.
17.7.2019 14:25 - Corny
Jerson: Asi je to z tvé strany trochu argument ad absurdum, každopádně já samozřejmě nemyslel, že je diverzita dobrá v případech jako je mnohost adaptérů, ale o tom, že různí lidé můžou do odvětví vždy přinést nové zajímavé nápady. Stejně tak v TTRPG je na mysli diverzita v osobách tvůrců a hráčů, ne mechanik.

Jezus: Já se přiznám, že já ty sociální otázky tohohle rázu poměrně řeším, takže je klidně možný, že jsem v tohle víc defenzivní, každopádně z mé strany byl ten důvod hlavně o tom, že se často hrozně řeší kdo koho na co obsadil a jak je nesmysl obsazovat zrovna tohohle a tamtoho, když na to vůbec nevypadá a mě to přijde vždycky hrozně deprimující, když někdo je třeba fakt dobrý herec a někdo ho posuzuje jen proto, že má třeba jiné pohlaví, než na co je nějaký divák zvyklý, nebo jinou barvu pleti.
17.7.2019 14:29 - Corny
Šaman píše:
Zatímco v těch filmech je často tlak jen na to, aby tam nějaký takový herec byl. Nikoliv na to, aby hrál typického, či osobitého černocha


A to je samozřejmě špatně, s tím plně souhlasím. Já jsem za to, aby ta diverze byla, ale neříkám, že není často, tak jak říkáš, aplikována úplně idiotsky a povrchně. A je úplně adekvátní, pokud někdo má problém s nějakou postavou z tohohle důvodu.
17.7.2019 14:32 - LokiB
Corny píše:
Tak jestli nemáš pocit, že diverzita je téměř vždy prospěšná, nehledě na odvětví (například TTRPG tvorba), protože do něj zanáší různost názorů, větší pestrost a různé nové postřehy z různých prostředí (stačí se podívat, co například černošská komunita v Americe udělala s hudbou v průběhu 20. století), tak je asi skutečně zbytečné se o tom dál bavit :)


No jo, asi to bude zbytečné ... protože s výroky typu "diverzita je téměř vždy prospěšná", který má zdůvodnit, proč obsadit Bonda někým jiným než "bílým mužem", s tím asi nemá cenu diskutovat. To je zdůvodnění z mého pohledu opravdu absurdní a dokonce bych řekl, že i zvrácené.
A to říkám jako člověk, který emancipaci menšin podporuje všude kde může, staví se za rovnoprávnost všech, bez ohledu na původ, barvu kůže, vyznání, sexuální orientaci atd.
A i zde poměrně důsledně hájím tento pohled, viz moje příspěvky v této diskusi na téma černoch nebo japonec jako Romeo.

Ale aktivistická snaha "je fakt dobře dostat do téhle role zástupce této skupiny, PROTOŽE to pozvedne její sebevědomí", to zcela odmítám.
To je snaha umělá, hloupá a kontraproduktivní. nejen proto, že ve výsledku bude víc polarizovat vztah ostatních k dané skupině, protože jim tenhle druh aktivismu už leze krkem. Ale i proto, že vnucuje svůj pohled i tam, kam nepatří ... umění, zábava, práce, vzdělání.
17.7.2019 14:34 - LokiB
Corny píše:
různí lidé můžou do odvětví vždy přinést nové zajímavé nápady.


Ano, různí lidé MOHOU přinést zajímavé nápady. Ale ne tak, že je někým vnuceno, aby tam byli tito dosazeni. S tím, že se ostatní bojí v současné atmosféře ozvat, aby je aktivistická lobby nepřeválcovala. To je právě celé kontraproduktivní.
17.7.2019 14:37 - Aegnor
Corny: zase, podle mě existují situace, kdy prostě s castingem můžeš šlápnout opravdu vedle. Extrémní příklad - uděláš film o Hitlerovi a bude ho tam hrát černoch. Jak moc to bude dávat smysl i s tím, co Hitler obecně hlásal a co propagoval?

Podobně to může platit i u různých fiktivních postav. Třeba je jejich podoba z nějakého (často uměleckého) důvodu/záměru důležitá. A tím, že do té role obsadíš někoho, kdo vypadá výrazně jinak, tak pak třeba některé věci nevyzní tak, jak by měli (podle požadavků autora).
17.7.2019 14:44 - Jerson
Corny píše:
Asi je to z tvé strany trochu argument ad absurdum, každopádně já samozřejmě nemyslel, že je diverzita dobrá v případech jako je mnohost adaptérů, ale o tom, že různí lidé můžou do odvětví vždy přinést nové zajímavé nápady. Stejně tak v TTRPG je na mysli diverzita v osobách tvůrců a hráčů, ne mechanik.

Na technice je absurdita tvrzení "diverzita je dobrá" nejlépe vidět, takže je to dobrý odrazový bod. U lidské tvorby je to složitější.

Každopádně i u ní platí, že na jedné straně stojí diverzita například s neotřelými nápady, a proti ní stojí unifikace vyjádřená třeba tím, kolik lidí je schopno takové nápady pochopit a přijmout za své. Lidská mysl jako taková silně tíhne k nějakým vzorcům a pravidlům, tedy stojí proti diverzifikaci, a působit proti tomuto celkem přirozenému stavu způsobuje problémy. Jen se mi moc nechce zabředávat do diskuse, nakolik je ve filmech dobrá diverzifikace a a nakolik unifikace, protože za sebe to vidím půl na půl - je třeba určitá odlišnost, aby byl důvod vůbec tvořit něco nového, a zase je třeba dodržet z nějaké části vzory a archetypy, aby je diváci dokázali přijmout.

Víc jsem tím říct nechtěl.

Tak jako tak si myslím, že pokud nová agentka bude mít číslo 007, ale nebude se jmenovat Bond, nevidím důvod pro tvrzení, že "nový Bond bude žena", a další diskuse na toto téma. Pro mě to bude jiná postava.
Navíc Bond není jediné univerzum, které by dávalo smysl jako celek, a každý Bond představovaný novým hercem má vlastně univerzum nové sám pro sebe, takže v tomto směru mi to je celkem jedno.

(Btw. když jsem se relativně nedávno dozvěděl, kdo všechno se skrývá ve zkratce LGBT, byl jsem hodně překvapen. O některých věcech jsem si myslel, že jsou normální a žádnou speciální kategorii nepotřebují.)
17.7.2019 14:51 - Corny
LokiB píše:
Ale ne tak, že je někým vnuceno, aby tam byli tito dosazeni.

A já snad řekl, že tam musí být vnucováni? Nebo že je dobře, pokud někdo někoho odsuzuje jako rasista jen proto, že se dovolil ozvat se smysluplnou kritikou, která není jen o barvě pleti či pohlaví? Já ani netvrdím, že Bond musí být ženská proto to zvedne sebevědomí menšinám, ale že není důvod, proč by Bond nemohla být žena jen proto, že je žena, a že to samo o sobě není důvod, proč by to měl být špatný film, přičemž dalším podpůrným hlediskem může být také to, že řada lidí, zejména z nějak diskriminovaných menšin, to velmi ocení.

Aegnor: To už jsou samozřejmě další podstatný hlediska, stejně jako to již zmíněné, jde-li o historickou osobu, nebo pokud dělám film z historického prostředí, apod.

Jerson: On je to takový všehopojem, já už se v tom taky ztrácím...
17.7.2019 14:52 - Jezus
Corny píše:
Já se přiznám, že já ty sociální otázky tohohle rázu poměrně řeším, takže je klidně možný, že jsem v tohle víc defenzivní

Ty jsi právě víc ofenzivní a z toho důvodu se diskuse může zjitřit a zvrhnout do zbytečné hádky, protože to, co tě deprimuje, tedy :
Píše:
když někdo je třeba fakt dobrý herec a někdo ho posuzuje jen proto, že má třeba jiné pohlaví, než na co je nějaký divák zvyklý, nebo jinou barvu pleti.

tu IMHO nikdo nedělá, takže pláčeš hezky, ale na špatném hrobě. A protože nejsi v komentářích adresný, hodně lidí to vezme osobně (nebo si tě oškatulkuje jako aktivistu, co je "mimo".)

Co se tu totiž řeší je to, kdy obsazení "jiného herce/herečky" zničí a) charakter postavy (Bond "musí" být chlap, jinak je to jiná postava a původní příběhy o něm nedávají smysl) b) odporuje logice (černý Bond v Rusku by byl nápadný) c) ničí historickou stylizaci (černoši ve střední Evropě 14-tého století), a kdy to naopak nevadí (Ariel?), ale může to být v rozporu d) s dlouholetou představou o té postavě, hrdince, což může být pro někoho docela "osobní".

V podstatě má cenu diskutovat o tom d) tedy, jestli se to náhodou s těmi "věcmi na které se nostalgicky nesahá" nepřehání a pak dávají některé tvé argumenty smysl.

(Diskutovat se samozřejmě dá i o tom, kdy a),b),c) je argument a kdy výmluva, nakolik důležitý a podobně, ale obecná prohlášení "mělo by být jedno, kdo hoho hraje, protože jinak nebude svět sluníčkový" moc diskusi nepomůžou. Žádné. Nikdy.)
17.7.2019 14:57 - kin
Jen pro info, Nick Fury z MCU je zvolen podle vzhledu Nicka Furyho z Ultimate Marvel řady, kde byl kreslen přímo podle Samuela L. Jacksona dávno předtím, než byl zvolen jakojeho herec na stříbrném plátně. Takže je to velmi přesně zvolený vzhled ;)
17.7.2019 14:57 - LokiB
Aegnor píše:
Extrémní příklad - uděláš film o Hitlerovi a bude ho tam hrát černoch. Jak moc to bude dávat smysl i s tím, co Hitler obecně hlásal a co propagoval?


Když budeš chtít udělat komedii s Hitlerem, tak může být černý herec dobrou volbou :)

Aegnor píše:
A tím, že do té role obsadíš někoho, kdo vypadá výrazně jinak, tak pak třeba některé věci nevyzní tak, jak by měli (podle požadavků autora).


Tak obsazení role je věc "autora díle" (zde jako "autora" beru toho, kdo to aktuáolně inscenuje/produkuje, protože jak co mělo vyznít u WS se už asi nikdy nedozvíme a nemá to cenu řešit :))

Jerson píše:
Navíc Bond není jediné univerzum, které by dávalo smysl jako celek, a každý Bond představovaný novým hercem má vlastně univerzum nové sám pro sebe, takže v tomto směru mi to je celkem jedno.


No Bond univerzum má, asi ne zcela jednotné přes všechny filmy, ale obecně tak nějak je, jen je scvrknuté na několik základních postav (Bond, Moneypenny, Q ... postava M se třeba proměnila, ale její "smysl" zůstal). Jo byly výjimky, ale ty se moc neujaly. Signifikantní body zůstaly.

Jerson píše:
když jsem se relativně nedávno dozvěděl, kdo všechno se skrývá ve zkratce LGBT, byl jsem hodně překvapen. O některých věcech jsem si myslel, že jsou normální a žádnou speciální kategorii nepotřebují.


Mně přijdou všechny věci normální. To, že nejsou většinové, je nečinní nenormální :)
To já jen jako podotknutí ohledně "normálnosti", což je termín mimořádně gumový a zneužívaný.
17.7.2019 15:00 - LokiB
Corny píše:
přičemž dalším podpůrným hlediskem může být také to, že řada lidí, zejména z nějak diskriminovaných menšin, to velmi ocení.


Tenhle pohled je právě to, co mi vadí. To, že něco ocení někdo z většiny, nebo někdo z menšiny, nedělám v tom rozdíl. Budu radši, když bude spokojeno 200 většinových než 199 menšinových. Prostě mezi lidmi nedělám rozdíl, co se jejich spokojenosti týče.
17.7.2019 15:02 - Corny
Jezus: Je klidně možný, že mě vyprovokovaly některé úplně první příspěvky na téma "Bond bude žena, navíc černá!" "a kdy to bude lesbička nebo trans", které na mě působily poměrně útočně a tak jsem měl potřebu se hlasitěji ozvat, možná trochu neprávem (přičemž tím defenzivní jsem myslel, že tam třeba cítím útok i když tam třeba není) + mě možná trochu dostalo označení těchhle věcí za rasismus. Stejně tak jsem to myslel spíš jako obecný lament, cíleně jsem to na nikoho zde nesměřoval.

Každopádně jak říkám, ono je to pochopitelně komplexnější, jen mě tohle téma asi trochu víc rozvášňuje.
17.7.2019 15:02 - Jezus
Corny píše:
ale že není důvod, proč by Bond nemohla být žena jen proto, že je žena, a že to samo o sobě není důvod, proč by to měl být špatný film,


Až na to, že to nebude film o Bondovi. Nebude vycházet z postavy (inspirace postavou), kterou stvořil Ian Feming a která se stala archetypální postavou podobně jako třeba Hamlet (vlastně víc).

Bude to prostě agentka MI6, která se jmenuje "Bond", ale nebude to Bond. Což hodně lidem vadí (respektive by vadilo, protože se to ve skutečnosti neděje), protože jediný důvod k téhle "krádeži" je nějaká aktivistická lobby. Kdyby to byla super agentka z MI6 a jmenovala se třeba Archer, tak lidi jdou a ohodnotí film podle toho, jak dobrá je to akční podívaná (a porovnají ji třeba s bondem nebo Mission imposible). Ale tím, že bys takhle ukradl postavu a "předělal" ji, by ses dopustil spousty kontroverzí...

Proto "trik" s tím, že Bond zůstane Bond, ale uvolněné místo 007 převezme jiná agentka, považuji za rozumný (i když snahu podbízet se SJW tam pořád vidím) a hlavně, nechává mě chladným. Jak řekl Jerson - už to bude jiná postava.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10588502883911 secREMOTE_IP: 54.225.1.66