Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
17.7.2019 15:07 - Corny
LokiB píše:
Budu radši, když bude spokojeno 200 většinových než 199 menšinových. Prostě mezi lidmi nedělám rozdíl, co se jejich spokojenosti týče.

To já pochopitelně také. Ale pokud je někdo nespokojený proto, že je ve Star Wars najednou hodně žen (a čistě z toho důvodu pohlaví) a někdo je nespokojený proto, že ta postava je špatně zahraná a pro příběh zbytečná (tj. to vlastně není vůbec o pohlaví), tak ta nespokojenost druhého má pro mě značně odlišný význam než toho prvního.

Jezus: máš asi recht, že Bond opravdu bohužel fakt blbý příklad na to se o tomhle dohadovat, protože ta postava je dost ikonická a docela vrozeně a neodmyslitelně mužská. Ten twist s 007 tam asi dává spíš smysl.
17.7.2019 15:16 - LokiB
Corny píše:
To já pochopitelně také. Ale pokud je někdo nespokojený proto, že je ve Star Wars najednou hodně žen (a čistě z toho důvodu pohlaví) a někdo je nespokojený proto, že ta postava je špatně zahraná a pro příběh zbytečná (tj. to vlastně není vůbec o pohlaví), tak ta nespokojenost druhého má pro mě značně odlišný význam než toho prvního.


Však já taky nespokojenost s postavou na základě pohlaví či sexuální orientace neřeším.
Řeším to, že někdo někam cpe třeba homosexuálního herce, protože dneska mají silnou loby, a ne proto, že je to vhodný herec, ale že je na něm zajímavé to, že je homosexuální. To mi přijde absurdní a nežádoucí. Jestli je dobrým a vhodným hercem žena, černoch, homosexuál nebo trans, tak je dobře, když danou roli hrají.

Stejně jako mi přijde absurdní v dnešní době aktivistické snahy, aby homosexuály ve filmech hráli pokud možno homosexuálové, že by černošské účesy měli nosit jen černoši (to je z jiného soudku zase) atd.

Corny píše:
Jezus: máš asi recht, že Bond opravdu bohužel fakt blbý příklad na to se o tomhle dohadovat, protože ta postava je dost ikonická a docela vrozeně a neodmyslitelně mužská.


Ano, a to byl i celý můj point od začátku.
17.7.2019 15:18 - Jezus
Corny píše:
Ale pokud je někdo nespokojený proto, že je ve Star Wars najednou hodně žen (a čistě z toho důvodu pohlaví) a někdo je nespokojený proto, že ta postava je špatně zahraná a pro příběh zbytečná (tj. to vlastně není vůbec o pohlaví), tak ta nespokojenost druhého má pro mě značně odlišný význam než toho prvního


Jop, to se shodneme. V prvním případě je to vůl, ale není dobré předpokládat, že tím trpí většina kritiků (byť třeba nadává na SJWs…), ve druhém případě je to oprávněná kritika.
Problém nastává, že se může stát (zejména v poslední době), že ta zbytečná (případně špatně napsaná postava) je tam dosazena jakousi "autocenzurou", aby se zalíbila aktivistické lobby. Jenž když to začneš kritizovat, jsi často hozen do té první skupiny...

Mě se třeba ženská hrdinka ve SW líbí a dokonce si myslím, že by tam byla i bez toho, že je to moderní. Je to logickej vývoj, přece nebudeme znovu koukat na "novýho Skywalkera", že? A dokonce tam i přináší něco nového (v rámci žánru, který nemá moc hloubku). Mě se třeba líbilo, jak to v epizodě 8 mezi ní a Benem "jiskří". To by s mužským hrdinou vypadalo divně.

Hlavně je ale celkem svá, docela svěží (jako postava), takže cajk.
17.7.2019 15:25 - Jerson
LokiB píše:
Mně přijdou všechny věci normální. To, že nejsou většinové, je nečinní nenormální :)

Řeknu to tedy nijak - to že to "B" v LGBT znamená "Bisexuálové" a že je někdo diskriminuje, takže je potřeba jim přiznávat nějaká práva, byla pro mě v loňském roce novinka, se kterou jsem se za 40 let svého života ještě nikdy nikde nesetkal. Jako že vůbec nikde.

Každopádně si myslím, že podobně jako zná historie zajímavější agenty typu Bond, než byl Bond sám, tak zná i zajímavější ženy - agentky, takže jakýmkoliv způsobem převádět Bonda do ženské verze by mi přišlo zbytečné.

Jinak pokud jde o barvu kůže a vhodnost pro práci prominentního agenta, tak bych měl k tomu pár poznámek, ale to raději nechám plavat. Nicméně to že byl Bond běloch a ne černoch mělo v době jeho vzniku celkem jasné důvody, které zčásti přetrvaly až do dneška.

Je na to i jeden rasistický vtip:
Agent CIA přiletí do Ruska, potká prvního staříka.
- "Ty nejsi Rus."
...
- "Mluvíš jako Rus, piješ jako Rus, tancuješ kozáčka jako Rus, ale nejsi Rus."
Na velitelství:
- "Proč jste svou misi přerušil tak brzy?"
- "Hned mě odhalili."
- "Já věděl, že vy černoši všechno zvoráte."


Nebo slovy jednoho operativce Jen (politicky korektní) debil by poslal černého agenta do (východní) Evropy či Asie.
17.7.2019 15:30 - Corny
Jezus: Mě zrovna Rey taky vůbec nevadila, to spíš ta slečna s následující epizody, to ale proto, že ta celá vedlejší dějová linka v kasinu mi přišla úplně nadbytečná...ale o diskutabilních momentech epizody 8 bychom se mohli bavit měsíce...
17.7.2019 15:38 - LokiB
Jerson píše:
Řeknu to tedy nijak - to že to "B" v LGBT znamená "Bisexuálové" a že je někdo diskriminuje, takže je potřeba jim přiznávat nějaká práva, byla pro mě v loňském roce novinka, se kterou jsem se za 40 let svého života ještě nikdy nikde nesetkal. Jako že vůbec nikde.


Zajímavé. A přitom mi přijde běžné, že za bisexualitou lidé vidí i tu homosexuální část, bez které by nebyla bi-
Tedy persekuovat homosexuály a ignorovat v těchto persekucích bisexuály by mi přišlo jako naprosté WTF. Vůbec by mě nenapadlo, že to někdo může nevidět :)

Jerson píše:
Každopádně si myslím, že podobně jako zná historie zajímavější agenty typu Bond, než byl Bond sám, tak zná i zajímavější ženy - agentky, takže jakýmkoliv způsobem převádět Bonda do ženské verze by mi přišlo zbytečné.


No, historičtí agenti nikoho nezajímají. Ne, to nebyla dobrá formulace, tak jinak.
Bond nemá s historickými agenty nic společného a tedy zmínce o historických agentech a agentkách v daném kontextu nerozumím :)

Jezus píše:
Je to logickej vývoj, přece nebudeme znovu koukat na "novýho Skywalkera", že?


Proč bychom nekoukali? v SW 1-3 jsme na nového Skywalkera koukali, i když vlastně to byl ještě starší Skywalker.
Klidně mohli udělat SW 1-3 o Lukově matce, jak byl významným Jedi atd atd, Darth Vader by se tam mihnul jen jako její milenec. Kánonu SW by to neodporovalo a bylo by to možná i zajímavější, než když jsme pozorovali kostrbatý a scénáristicky pochybný přerod Anakina do Darth Vadera.
17.7.2019 15:39 - Jezus
Jerson: LGBT+ Nezapomínej na to "plus", skupina stále roste o další "fetiše". ;-)
To že jsi nezaznamenal, že se k té skupině hlásí (nebo ta skupina k nim?) i bisexuálové, je docela zajímavé.
Jinak ta "diskriminace" jde možná někde po linii "Ty jsi bisexuál? To je v podstatě jen teplouš, nebo zoufalej hetero, co hledá náhradní sexuální vybití, ne?"
Jakože některé aktivity těchto skupin (třeba šířit povědomí o tom, že to existuje a je o "normální" ve smyslu přirozené) jsou i reálně prospěšné, jen musí probíhat vkusně (což třeba Gay Pride už dávno není).
17.7.2019 15:54 - Jerson
LokiB píše:
Tedy persekuovat homosexuály a ignorovat v těchto persekucích bisexuály by mi přišlo jako naprosté WTF. Vůbec by mě nenapadlo, že to někdo může nevidět :)

No, asi tak, že když je člověk bi a nechce se s tím moc chlubit, tak navenek vypadá úplně "normálně". A nevím jak ve tvém okolí, ale v tom mém se o bisexuálech za mého dětství vůbec nemluvilo. Byli "čtyřprocentní / homouši" a pak zbytek "normálních", a to bylo všechno. V 90. letech přišli "trans-cosi", a Woody Allen měl jednu hlášku o tom, že bisexuál má dvojnásobnou šanci, že si v sobotu večer užije sex. To bylo vše, s čím jsem se setkal do svých dvaceti, a možná i do třiceti.

Jezus píše:
To že jsi nezaznamenal, že se k té skupině hlásí (nebo ta skupina k nim?) i bisexuálové, je docela zajímavé.
Jinak ta "diskriminace" jde možná někde po linii "Ty jsi bisexuál? To je v podstatě jen teplouš, nebo zoufalej hetero, co hledá náhradní sexuální vybití, ne?"

Jak říkám, neviděl jsem to, nesetkal jsem se s tím. Ty nebo Loki jste se s tím setkali? Ne nutně osobně. Dokonce myslím, že ani žádného bisexuála neznám (osobně), nebo to o něm nevím. Tedy mezi muži ne.

LokiB píše:
Bond nemá s historickými agenty nic společného a tedy zmínce o historických agentech a agentkách v daném kontextu nerozumím :)

Bond je napsaný podle Dusko Popova, jen se Hollywood omezil na to, že Bondovi dal ve filmu do postele jen jednu holku, zatímco Popov měl přezdívku a krycí jméno Tricycle z celkem prozaického důvodu. Kdyby se natočily příběhy z jeho života, podle mě by strčil Bonda do kapsy.
Proto si myslím, že Bond jako takový má s historickými a zejména druhoválečnými agenty společného hodně. Včetně toho, že nemůže být černý a žena.

Ale to je jen menší odbočka a vysvětlení, není třeba se v tom vrtat, pro účely moderních filmů je to úplně jedno.
17.7.2019 16:06 - Jezus
Jerson: Tak ta zkratka hlavně znamená, že sdružují "všechny menšinové orientace a trans-gender" (nebo tak něco) a nechtějí v ní právě na někoho moc zapomínat. Z jejich pohledu (jen ale hádám) jsou na tom v USA "trans" určitě hůř než "homo", protože těm už "pomohli". (Reálně se prostě společnost víc otevřela a zvykla si, ale je fakt, že Pochody hrdosti v tom na začátku určitě svoji významnou roli sehráli).

Nicméně i takový člověk může chtít přivést na firemní večírek nebo někam svého aktuálního partnera a za pár let partnerku a nemuset složitě vysvětlovat, že to nebylo jen "období" a že pokud si dotyčnou nevezme, možná zase bude mít přítele... Nebo o svých vztazích normálně mluvit s kolegy, když "drbou" svoje partnerky...

Píše:
Ty nebo Loki jste se s tím setkali?

Já jo. Ve celku vážně míněné debatě (nakolik je to u piva možné) mě kamarádi přesvědčovali, že nic takového jako "bi borec" být nemůže. Že si právě jen hledá snadnější sex...
17.7.2019 16:06 - LokiB
Jerson píše:
A nevím jak ve tvém okolí, ale v tom mém se o bisexuálech za mého dětství vůbec nemluvilo. Byli "čtyřprocentní / homouši" a pak zbytek "normálních", a to bylo všechno. V 90. letech přišli "trans-cosi", a Woody Allen měl jednu hlášku o tom, že bisexuál má dvojnásobnou šanci, že si v sobotu večer užije sex. To bylo vše, s čím jsem se setkal do svých dvaceti, a možná i do třiceti


Inu, Praha je Praha :)
K nám znalost fenoménu bisexuality dorazila již v osmdesátých letech. Takže, že je někdo "bi", bylo jednu dobu celkem populární "nadávkou" (u kluků), resp. "zajímavostí" (u holek) již v pozdních ročnících základní školy.

Jerson píše:
Bond je napsaný podle Dusko Popova, jen se Hollywood omezil na to, že Bondovi dal ve filmu do postele jen jednu holku, zatímco Popov měl přezdívku a krycí jméno Tricycle z celkem prozaického důvodu. Kdyby se natočily příběhy z jeho života, podle mě by strčil Bonda do kapsy.


A shodneme se na tom, že o tom naprostá většina fanoušků a diváků Bonda neví a je jim to zcela jedno?
17.7.2019 17:37 - Strom
Jerson píše:
No, asi tak, že když je člověk bi a nechce se s tím moc chlubit, tak navenek vypadá úplně "normálně".


A když budeš celý rok nosit klobouk naražený přes uši, roušku a dlouhý kabát tak nikdo nepozná že jsi elf a nedostaneš přes držku. Vidíš jak je to pitomé?
17.7.2019 17:46 - Šaman
Hele, nevím, v jakých sociálních kruzích se pohybujete, ale já třeba nepoznám nezadaného heterosexuála od nezadaného homosexuála. A pokud bisexuál má partnerku, tak je taky nerozeznám od heterosexuálního páru (i když na swingers párty to míchá jak to přijde).

Že si nemá moc s kým mezi kolegy pokecat o problémech partnesrkého soužití dvou chlapů, to není diskriminace. Se mnou si taky nikdo nechtěl povídat o dračáku, většina řešila že staví domek/rekonstruují byt, maji hypotéku a děti ve školce. Tak se musím ventilovat na internetu, no…
17.7.2019 17:51 - sirien
Děti buďte té lásky a vemte si tu SJW diskusi na Tindr nebo whatever
17.7.2019 18:08 - Šaman
Sirien: To je diskriminace! Help! I'm Being Repressed!
17.7.2019 20:06 - Jezus
Šaman: Špatně jsem to formuloval. Má pointa měla být v tom, že by se neměl bát o něčem takovém mluvit, když bude chtít (ať už pak debata pro nezájem skončí či se jí chtí kolegyně nebo wha ever). A aby se mu pak například nestalo, že není jmenován jako vedoucí projektu, i když má nejvíc zkušeností, protože tam šef "přeci neposatí nějakýho teplouška".
Sekundárně by pak bylo fajn, aby se o něm neříkalo, že je "nějakej divnej", což by bylo fajn i o hráčích rpg, když by jim náhodou něco na to téma ujelo v kuchyňce :-)

Osobně si myslím, že tohoto stavu bylo snad už více méně dosaženo a hodně podobných "aktivitismů" vnímám spíš negativně, ale původní smysl a potřebu chápu.

Víc si myslím, že je zbytečné to rozebírat (i kdyby nám to sirien nezakázal ;-) ).

Ještě snad pro odlehčení (a možná i shrnutí blízké budoucnosti :-)):
key-a-peele-homofob-na-pracovisti
17.7.2019 20:16 - malkav
Dovolím si přeskočit vaši disputaci na téma menšin apod. a věnovat se změně předobrazu u filmových postav. Resp. hlavně tomu Nicku Furymu :)

kin: Nevím, kdy byl namalován komiksový předobraz podle Samuela L. Jacksona, nicméně já natrefil relativně nedávno na filmový skvost, ve kterém Nicka Furyho ztvárnil David Hasselhoff a tedy jsem rád, že se některé předobrazy nedrží :D
krátké video na Youtube
17.7.2019 20:30 - Šaman
Ou… A Pamela Anderson jako Černá vdova? :D
17.7.2019 21:33 - efram
Když jsem u těch rasových záměn postav. Pokud jste viděli útěk z věznice Shaw Shaw. Tam je partak hlavního hrdiny Red (Morgan Freeman) - mimochodem zahrál to perfektne. Pořád jsem dumal nad tím proč se jmenuje RED. Až když jsem si pustil rozhlasové zpracování, které namluvi Kaiser, tak jsme zjistil, že Red je irčan co zabil svou ženu......
17.7.2019 22:08 - malkav
Neotevřeme si kancelář pro uvádění filmových postav na pravou míru? :)
17.7.2019 22:30 - Vaarsuvis
Pár mých poznámek k tématu:
- co se týče potřeby být reprezentován, jsem v České republice nejspíš vyjímkou, ale jsem vždy rád, je-li východ Evropy (a dá li bůh, tak i Česko)důstojně reprezentován ve filmech, hrách či komiksech. Vzhledem k tomu, že běžné geek věci se u nás moc netočí, musím se spolehnout převážně na Američany.
- co se přebarvování týče, dobře na to šly nové Kačeří příběhy. Že Kačka a paní Čvachtová se staly emancipované a umí bojovat? V pořádku, žánr rebootu se z čisté pohádky posunul blíž k akčnímu žánru a obě jsou součástí hlavního ansámblu. Že Fenton už není bílý kačer, ale hnědý "latino" kačer? Též mi to nevadí, a to z důvodu, že všichni mají charakter, své cíle, své vrtochy, přednosti i slabosti. Zkrátka, jsou zajimavější než Tauriel z Hobbita, nebo Astrid.
--------------------
Píše:
Když jsme u těch "přebarvených" postav, jak se vám líbí nový Nick Fury? :)

Jojo, Furrymu to vážně sekne :D

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.061184167861938 secREMOTE_IP: 44.206.248.122