Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
18.7.2019 01:13 - Colombo
Tak už je to vědecky ověřené: https://www.reddit.com/r/science/comments/cehnc4/research_shows_trans_and_nonbinary_people/

vakcíny -> autismus -> LGBT+ -> SJW
18.7.2019 01:31 - Šaman
Ale no tak… vraťme se k filmům.
18.7.2019 09:51 - Jerson
LokiB píše:
A shodneme se na tom, že o tom naprostá většina fanoušků a diváků Bonda neví a je jim to zcela jedno?

To je právě věc, která by dost možná byla i řešením.

Třeba takový Sherlock Holmes byl v minulém století obvykle zobrazován jako důstojný muž s dýmkou a zvláštní čepicí, který důstojně řeší problémy, se kterými si policie neví rady. A pak přišel Holmes v podání Roberta Downeyho juniora, který je excentrický, mlátí se v ringu, bere drogy a vůbec se v polovině případů chová jako kretén. Vzpomínám si, jak se proti tomuto ztvárnění ozývalo dost lidí, že to není ten pravý Holmes, ale nějaké pitomé moderní zpracování - než vzešlo v povědomí, že právě takto ho Doyle napsal. Já knížky s Holmesem četl, takže jsem to věděl, ale pro mnoho lidí to bylo překvapení. Nicméně film sám byl nakonec přijatý celkem dobře, což je ve srovnání s desítkami nebo stovkami předchozích adaptací a utváření názoru slušný úspěch.
Vedle toho existují i další zpracování Holmese zasazené do moderní doby, ve kterých zase vypadá jinak, liší se od původně rozšířené představy, ale u diváků funguje.

Bond sice nebyl zpracovávaný tak často jako Holmes, ale i on je slavnou fiktivní postavou, která má nějakou literární předlohu (kterou většina diváků nečetla), a má i skutečnou předlohu. Takže by bylo možné tu postavu zpracovat podle původní knižní předlohy v kombinaci s reálnou předlohou, ve které by šlo o klasického bílého macho samce, a celému SJW by šlo ukázat vztyčený prostředníček, protože v té době britský agent na této úrovni prostě nemohla být černá holka (jedno zda lesbička, trans, nebo cokoliv dalšího). Ale na tohle zpracování si asi budu muset ještě nějakou chvíli počkat.

Tedy divákům je původní vzor ukradený, ale podle mě by se dal celkem úspěšně využít.

Stejně si myslím, že prohlášení "Nový Bond bude černoška" je zbytečné prohlášení, protože je nepravdivé, a jde o účelové nasrání fanoušků Bonda s úmyslem dokázat jim, že jsou rasisté a šovinisté. Prohlášení "Nový agent 007 bude černoška" by takový poprask nezpůsobilo.

Strom píše:
A když budeš celý rok nosit klobouk naražený přes uši, roušku a dlouhý kabát tak nikdo nepozná že jsi elf a nedostaneš přes držku. Vidíš jak je to pitomé?

Sirien tuhle debatu nechce, tak jen stručně. Nevidím. Můj point byl, že (bi)sexuální orientace není na první pohled vidět, takže nevidím důvod, proč by to musel být nějaký zvláštní problém - speciálně ve filmech, kde takové scény často přichází bez varování, a občas jen proto, aby šokovaly diváka.

Jezus píše:
Špatně jsem to formuloval. Má pointa měla být v tom, že by se neměl bát o něčem takovém mluvit, když bude chtít (ať už pak debata pro nezájem skončí či se jí chtí kolegyně nebo wha ever). A aby se mu pak například nestalo, že není jmenován jako vedoucí projektu, i když má nejvíc zkušeností, protože tam šef "přeci neposatí nějakýho teplouška".
Sekundárně by pak bylo fajn, aby se o něm neříkalo, že je "nějakej divnej", což by bylo fajn i o hráčích rpg, když by jim náhodou něco na to téma ujelo v kuchyňce :-)

Když jsi na to narazil, tak v dnešní době je možná snazší říct v kuchyňce "jsem gay" než "hraju RPG". Kvůli tomu druhému prohlášení se na tebe kolegové i šéf můžou dívat skrz prsty úplně v klidu. Ne že by museli, záleží na tom, co je to za lidi, ale po různých zkušenostech to říkám s jistou opatrností, i když se za to nijak nestydím.
18.7.2019 10:32 - Corny
"Live-Action 'Warhammer 40,000' TV Series in the Works From 'Man in the High Castle' Creator"

https://www.hollywoodreporter.com/live-feed/warhammer-tv-series-works-man-high-castle-creator-1224874
18.7.2019 10:58 - Jezus
Píše:
Můj point byl, že (bi)sexuální orientace není na první pohled vidět, takže nevidím důvod, proč by to musel být nějaký zvláštní problém - speciálně ve filmech, kde takové scény často přichází bez varování, a občas jen proto, aby šokovaly diváka.


Já myslel, že byla řeč spíš o reálném životě a speciálně bisexuální orientaci... Máš samozřejmě pravdu, že není obvykle těžké (ve smyslu náročné na provedení)sexuální orientaci skrývat, ale pointa nediskriminace by měla být v tom, že to nebude třeba. Přece jen nemluvit v práci s kolegy o svém koníčku a o svém partnerovi (byli jsme na výletě, v kině...) je rozdíl. A muset o tom lhát (nebyl to partner, ale jakože partnerka) je nepříjemné a hlavně by to nemělo být nutné.

Co se týká filmů (ať se vrátíme k tématu) tam s tebou naprosto souhlasím. Nerozumím například tomu, proč nějací SJWs (schválně píšu nějací, protože vím, že takové hlasy byly, ale na internetu toho zazní spousta) kritizovali, že v nových Star Wars je málo postav "menšinové sexuální orientace". Jak to vědí? U většiny postav to přece není zřejmé (a neexistuje ani důvod to řešit). Víme, že hlavní hrdiny přitahuje určitě opačné pohlaví, a to je asi tak vše :-)
18.7.2019 11:28 - malkav
Ono je obecně asi těžké změnit po delší době představitele nějaké výrazné filmové postavy, i když nedojde ke změně etnické. Třeba nástupce Hugh Jackmana v roli Wolverina to bude mít sakra těžké. Podobně Ironman bude, alespoň po nějakou dobu, mít naprosto jasnou tvář a první změna tváře bude pro fandy pomalu svatokrádež.

Naproti tomu Spíďa mění tváře častěji a lidi se dost rozcházejí v hodnocení, který herec je v té roli lepší (tedy aspoň jsem to někde četl), stejně tak by asi lépe unesli, kdyby se opět představitel změnil - i když kdo ví, po Endgame. Bondovi byla taky několikrát změněna tvář, takže nebýt toho nadpisu, jak zmiňuje Jerson, tak by asi lidi taky tolik nebrblali.
18.7.2019 11:51 - LokiB
malkav píše:
Bondovi byla taky několikrát změněna tvář, takže nebýt toho nadpisu, jak zmiňuje Jerson, tak by asi lidi taky tolik nebrblali.


ale přeci nejde o změnu herce, ale o to, že to zavánělo změnou celého konceptu postavy, potažmo sady filmů
18.7.2019 12:31 - Jerson
Jezus píše:
Já myslel, že byla řeč spíš o reálném životě a speciálně bisexuální orientaci

Jako obvykle jsem si pro komentář k filmové produkci pomohl příměrem z reality. Prostě dokud člověk neřekne, že je gay nebo bi, tak ho můžu potkávat deset let a pořád to o něm nemusím vědět. Vztaženo na film se třeba spekuluje, zda Cumberbachův Holmes není gay. V knižní předloze to určitě není, ale nevidím v tom až tak velký problém, když by byl. Ale když by měl být gay Doveyho Holmes, bylo by to už poněkud zvláštní.

Pokud jde o samotné herce, tak třeba Jim Parsons z Big Bang Theory nebo Neil Patrick Harris jsou gayové, přitom to na jejich hraní není nijak poznat a jsou oblíbení - přičemž myslím že byli oblíbení (myšleno u nás) už předtím, než se tahle informace rozšířila.

Prostě si myslím, že se s tím LGBT(+) ve filmech dělá zbytečný a uměle vyvolávaný rozruch.

Jezus píše:
Máš samozřejmě pravdu, že není obvykle těžké (ve smyslu náročné na provedení)sexuální orientaci skrývat, ale pointa nediskriminace by měla být v tom, že to nebude třeba. Přece jen nemluvit v práci s kolegy o svém koníčku a o svém partnerovi (byli jsme na výletě, v kině...) je rozdíl. A muset o tom lhát (nebyl to partner, ale jakože partnerka) je nepříjemné a hlavně by to nemělo být nutné.

Prošel jsem několik různých zaměstnání a narovinu říkám, že u některých spolupracovníků jsem o jejich partnerkách nebo dětech za celé roky spolupráce neslyšel ani slovo, přičemž nemyslím, že by byli gayové. Takže ani nemám jak posoudit, jak by vypadalo nějaké diskriminování.
A pokud jde o rozebírání názorů na sexuání preference, tak s pár lidmi s přístupem SJW jsem se bavil a tón s jakým dokázali říct "na svůj názor (na sex) máš samozřejmě právo" mi bohatě stačil. (Nicméně pokud bychom to měli rozebírat, tak už fakt v PM, s filmy to souvisí jen okrajově - jako že preferované minority do filmů můžeme protlačit, ale nepreferované minority mají držet budu.)
18.7.2019 13:07 - Jezus
Jerson: Tak nějak nevím, co bys chtěl rozebírat, když se v zásadě shodujeme ;-)

(Že nechápu, proč se dělá rozruch zrovna kolem tohoto, když už většiny postav (natož herců!) to nemá divák jak poznat, píšu v předchozím postu).

Se SJW máme koukám podobně (špatné) zkušenosti, zajímalo by mě, co oba děláme špatně :-D
18.7.2019 13:09 - LokiB
Jerson píše:
Prostě si myslím, že se s tím LGBT(+) ve filmech dělá zbytečný a uměle vyvolávaný rozruch.


To myslíš jak? Jako kdo podle tebe ten rozruch dělá zbytečně? To není moc jasné.
18.7.2019 15:27 - efram
Jen bych dodal, ze ten dustojny sherlock holms byl v originale bizardni postava, kteta by nove ztvarneni i snesla. Co k nemu nedelo byl ten box, nebo co to tam provozoval. V originale, mimochodem bral i drogy.
18.7.2019 15:54 - LokiB
Tak když chcete šermovat Sherlockem, tak je lepší nebrat to polovičatě.
Cituji ze Studie v šarlatové, což je kánon :)

Sherlock Holmes – co zná a o čem nemá ponětí:

Znalost literatury – žádná.
Znalost filosofie – žádná.
Znalost astronomie – žádná.
Znalost politiky – žádná.
Znalost botaniky – nestejná. Dobře zná beladonu, opium a jedy vůbec. O zahradních rostlinách nemá nejmenší ponětí.
Znalost geologie – zná víc praxi než teorii. Na první pohled rozezná různé druhy půdy. Po jedné procházce mi ukazoval skvrny bláta na mých kalhotách a podle barvy a hustoty bláta poznal, z které části Londýna to bláto je.
Znalost chemie – hluboká.
Znalost anatomie – přesná, ale nesystematická.
Znalost literatury zabývající se zločinem – obrovská. Zdá se, že zná podrobně všechny zločiny, které byly spáchány v tomto století.
Hraje dobře na housle.
Znamenitě šermuje a boxuje.
Má dobrou praktickou znalost britského zákonodárství.

Takže to, že znamenitě boxuje, je jaksi v knize napsáno explicitně ;)
Jo, ve filmech, kde Sherlocka hraje Ironman, je to převedeno do (pro mě) ne příliš přitažlivé "moderní vizuální podoby" osobního boje. Ale není to proti původnímu duchu knihy.
18.7.2019 16:05 - Jezus
Tak od anglického gentlemana se myslím v jisté době očekávalo, že bude pěstovat nějaký sport (jako třeba lov :-) ), přiměřeně se udržovat v kondici a bude vládnout jistou schopností sebeobrany (šerm, pistole?).
Postupně se to samozřejmě vytrácelo, ale box (či dokonce zápas) byl také v jistých dobách velice v módě (a k modernímu boxu neměl úplně blízko).

A protože literární Sherlock z této tradice trochu čerpá (včetně toho, že v jistých chvílích může být nucen běhat či se dokonce bránit), ani v nejmenším mě to nepřekvapuje.
18.7.2019 16:26 - efram
Priznavam, ze ten box me proste vypadl
18.7.2019 18:49 - malkav
Kdesi jsem chytil informaci, že snad Holmes měl používat zde již tuším někde zmiňované bartitsu. Tedy určitá kombinace boxu, zápasu a "šermu" holí/deštníkem.

Tady jsem cosi vyštrachal: odkaz na wikipedii
18.7.2019 19:53 - Šaman
malkav: Jo, to by sedělo. To, že Sherlock byl dobrý v zápase i v šermu holí (vzpomínám si snad i na zmínku o holi vylité olovem, aby byla pádnější.) se v knihách psalo. Ovšem právě spíš ono bartitsu, než sportovní box a šerm holí podle nějaké čínské školy :)

Na druhou stranu mi knižní Sherlock přijde, že nejprve přemýšlí a pak teprve jedná. v tom filmu z 2009 do toho šel až moc neholmesovsky po hlavě a akčně. Ale taky to může být tím, že v knihách je už starší.
18.7.2019 19:57 - LokiB
V originále je v dobrodružství Prázdného domu, což je příběh návratu Sherlocka po jeho několikaletém zmizení, toto:

Píše:
I have some knowledge, however, of baritsu, or the Japanese system of wrestling, which has more than once been very useful to me.


Byl bych se vsadil, že jsem v knize, kterou jsem četl jako dítě, viděl, že umí japonské jiujitsu.
Otázka tedy je, co vlastně ACD myslel :)

Šaman: to si ten film asi špatně pamatuješ, řekl bych. Naopak tak bylo jasně ukázáno, že nejdřív přemýšlí, přehrává si to v hlavě, a pak jedná.
22.7.2019 06:05 - Jerson
Jerson píše:
Prostě si myslím, že se s tím LGBT(+) ve filmech dělá zbytečný a uměle vyvolávaný rozruch.


LokiB píše:

To myslíš jak? Jako kdo podle tebe ten rozruch dělá zbytečně? To není moc jasné.

To myslím tak, že SJW lidé dělají zbytečný rozruch a cíleně hrotí diskusi, která by mohla být bez nich mnohem méně vyhrocená.
22.7.2019 08:06 - efram
Šaman píše:
Na druhou stranu mi knižní Sherlock přijde, že nejprve přemýšlí a pak teprve jedná. v tom filmu z 2009 do toho šel až moc neholmesovsky po hlavě a akčně. Ale taky to může být tím, že v knihách je už starší.


Tohle bych si dovolil trochu rozporovat, ne moc. Podle mě ho autoři udělali akčnějším,a le zároveň nejde opomenout, že většinu scén a to i těch bojových vidíš jako by dopředu. Pak se teprve ten děj scény rozjede. A tím, podle mě, chtěli zachovat tu jeho promyšlenost postupů. viz lokiho příspěvek.
22.7.2019 09:25 - LokiB
Jerson píše:
To myslím tak, že SJW lidé dělají zbytečný rozruch a cíleně hrotí diskusi, která by mohla být bez nich mnohem méně vyhrocená.


Otázka je, jestli by bez nich vůbec nějaká diskuse byla :) Řekl bych, že mívají pocit, že ne, a že je právě diskuse potřeba.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.11026287078857 secREMOTE_IP: 54.205.179.155