Kultura

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů
Autorská citace #61
22.1.2019 07:45 - Pan Bača
Text je stejný, poznámka pod ním taky (tou kurzívou), nadpis taky.
T na začátku vypadá skoro jako obyčejné T, jen vlevo má ještě protažení té "příčky" trošku dolů.. takže lehounce zdobnější ano, ale "jako v mém PDF" vůbec.PB
Autorská citace #62
22.1.2019 08:43 - Šaman
Díky. Takže GM Binder (a Homebrew asi taky, jsou to odvozené programy) si nic neukládá na serveru, jen ten zdrojový kód.

Že chybí obrázek je tím, že jsem ho smazal na externím serveru. Evidentně pokud chci sdílet zdroják, musím mít někde jinde bezpečný prostor pro všechna vložená multimédia. Dneska už mi chybí taky, včera byl nakešovaný, takže i po výmazu jsem ho viděl.

A lokální fonty si taky nenahrává, takže sdílet se dají jen ta díla založená na Google fonts. Jinak se to rozsype. (To tvoje T je obyčejné, jen má v CSS nastavenou obecnou rodinu `fantasy` - pokud není k dispozici ten předepsaný, použije se nějaký zdobnější font co už máš nainstalovaný.)


Resume: Používat to jako online editor je fajn, ale vytvářet nějaké knihovny s otevřeným zdrojákem není pro českého uživatele moc vhodné. I pokud zaručíme dostupnost vložených multimédií, bylo by potřeba mít nějaký manuál jaké fonty musí mít nainstalované v systému každý, kdo bude chtít na dokumentu pracovat.

Ideálně tedy použít jen k vygenerování PDF.
(Legálně a zdarma, s připravenými šablonami a snippety k DnD příručkam. Za mě dobrý.)


Pozn. Ten návod se seznamem fontů to ale asi chce mít i pro sebe, kvůli použitelnosti po reinstalaci. Druhá možnost by byla mít fonty také na externím úložišti a načítat je z absolutní adresy, ale to se mi rozchodit nepodařilo. Což už není věc této aplikace, ale obecně CSS.

Jinak to poměrně kontrastuje s tím, že odkaz na dokument je zaručený a trvalý - nemohu ho smazat. Ovšem dostupnost všeho kromě samotného zdrojáku už serverem podporovaná není.

Pozn. Obrázek jsem změnil na první co mi vyhodil Google. Časem asi přestane být funkční link na to hotové PDF.
Autorská citace #63
22.1.2019 09:17 - Colombo
Ono ani není divu, kdyby si mohl ukládat věci na jejich server, tak by museli najednou řešit hromadu legálního balastu. Takhle jsou krytí proti copyrightům.
Autorská citace #64
22.1.2019 09:39 - exi
Šaman: Nechceš k tomu sepsat nějaký přehledný guide pro nováčky třeba i se screenshotama? Myslím, že by to dost lidí ocenilo.
Autorská citace #65
22.1.2019 09:57 - Šaman
exi: Ono není moc co. Všechno je v těch odkazovaných zdrojákách.
Pro přehlednost:

- České fonty pomocí Google fonts. Výhoda je, že tyhle se načtou každému, nemusí si nic instalovat.

- Použití lokálně nainstalovaného fontu. Výhoda je jednoduché použití a možnost libovolných fontů, ale každý, kdo by chtěl na dokumentu pracovat musí mít tyfo fonty nainstalované u sebe taky (v tomto případě font Eladrin pro nadpis). Ideální pro vygenerování PDF a zdroják s nikým nedílet.

- A samozřejmě obrázky musí být uložené někde na webu na přístupném místě.

S tou syntaxí se teprve seznamuji a stylování probíhá pomocí skoro CSS (třeba relativní pozicování mi to zcela ignorovalo a občas nějaká neplatná directiva úplně skryla celý odstavec, ale jinak je to CSS.)
Pro kodéra by neměl být problém se do toho dostat, u ostatních záleží jak moc se chtějí šťourat do šablon.
Autorská citace #66
22.1.2019 10:11 - exi
Šaman: No vidíš, já se třeba ztrácím už v tomhle :) Zdrojáky mi nic neříkají a spousta lidí na tom asi bude podobně :)
Jistě, mohl bych se v tom dvě odpoledne hrabat a přijít tomu na kloub, ale tím se ztrácí ta výhoda jednoduchosti a k čemu to potom je?
Zase by to mohlo nakoupnout nějakou komunitní kreativitu, ale tak uvidíš/te podle času.
Autorská citace #67
22.1.2019 10:39 - Šaman
Přiznám se, že tam taky spoustě věcí nerozumím. Ale když má člověk jen kladivo, tak mu časem všechno začne připadat jako hřebík :)

Takže z mého pohledu:
- základem je nejspíš HTML a CSS syntaxe s tím, že to HTML se dá zapsat pomocí Markdown syntaxe

- vlastní CSS styl se píše přímo do dokumentu a celé je to pak vloženo do nějaké defaultní šablony pro DnD knihy (takže když se styl vůbec neupravuje, máš šablonu anglické DnD 5e)

- defaultně je to dvou sloupcová struktura (jen nadpis první úrovně je přes celou stránku), syntaxe je rozšířená o značky jako konec sloupce a konec stránky, jak je popsané v defaultním dokumentu

- jiné styly (např ten z Xanathara) se dají vložit tlačítkem `snippets` - ikona s kouzelnou hůlkou. Tamtéž jsou u kódy tabulek a podobných elementů.

- základní učební pomůcka jsou již hotové dokumenty, snippety a spousta googlení

Kdo se patlá s weby, tak by s tímhle měl být schopen začít. Kdo s kódováním zkušenosti nemá, tak si nejsem jistý, jak moc je to nástroj pro něho. V tom odkazovaném dokumentu je pár klávesových zkratek (které ale jen vloží určité klíčové slovo do dokumentu), ale jinak to nemá žádné UI - dva sloupce, jednom se píše kód a v druhém je vidět výsledek. Na dnešní poměry maličko hardcore, ale kdo zkoušel první weby na přelomu tisíciletí, pro toho je to návrat ke kořenům :D


Jediné, co by mohlo být užitečné a až to budu mít tak mohu dát odkaz, je defaultní šablona upravená na české fonty. Tedy vpodstatě jen seznam těch fontů (které pak bude nutné mít u sebe nainstalované). Pak by se dalo začít rovnou tím psát dokument. A to už je jen o to naučit se Markdown syntax. Jak je vidět třeba tady, tak sice není úplně primitivní, ale když se přeskočí první dvě stránky (různé rámečny a disclaimery), tak běžný text pak je poměrně jednoduchý (nadpis, odstavec, tabulka).

P.S. Do zdojáku se dostanete třetím tlačítkem, tím nejmenším. To už ale asi všichni ví. :)
Autorská citace #68
22.1.2019 11:22 - Kropy
Šaman:
Nope zde výsledek, který vidím ať máš představu.
Autorská citace #69
22.1.2019 21:18 - Colombo
A ti samí lidé okouzlení tímhle tvrdí o LaTeXu že je to moc složité...
Autorská citace #70
22.1.2019 21:30 - sirien
...taky si už dvě stránky říkám že Exi s tím "radši sem se naučil s InDesignem" nejspíš investoval svůj čas značně líp :)
Autorská citace #71
23.1.2019 08:41 - Šaman
sirien: Není to tak zlé, jak to vypadá. Dokonce naopak :)
Jasně, na začátku jsem řešil jak tam dostat fonty (což kupodivu šlo tou nejjnednodušší cestou), ale pak jsem začal řešit to samé, co bych potřeboval i v tom InD. Takže mám na tebe, nebo Shadowwwa pár otázek :D

- Máte někde seznam fontů pro konkrétní prvky dokumentu? Na tom google disku jsem našel jen pro PHB, ale nejsou tam všechny prvky. Navíc jsem koukal, že ty fonty kolují v různých verzích (BookSanity, BookInsanity, BookMania) a u některých nepoznám které tam patří. Případně v kterých velikostech a řezech.

- V těch fontech jsou některé české bez problémů, ale u některých chybí ňŇ (ScalaSansOfc, MrsEavesXlSerif). Ale nevím, jestli jsou použité, nebo ne.

- Defaultní stylopis z GMBinderu pracuje s jinými fonty: https://www.gmbinder.com/share/-L0WUSjJyFHG7PDyIFta
BookSanity
MrJeeves
ScalySansSmallCaps
ScalySans
NodestoCaps

Říká vám to něco?

- Jo a změnil jsem rozměry na A4. Původní příručka je o pár cm kratší. Tohle se řeší jak? A vlastně jak se to potom tiskne, když je to A4 bez okrajů? Prostě o něco menší?


Takže anglicky píšící by rovnou začal sepisovat kouzla podle předpřipraveného snippetu. Já tam potřebuju na začátku tu část <style>, ale tak jakmile jednou bude, tak je hotová a další úpravy nebude potřebovat. Narozdíl od toho angličana ale potřebuji znát strukturu dokumentu, elementy a jejich fonty. Kdo to pak ode mě zkopiruje, bude na tom stejně, jak ten angličan. Vlastně skoro - bude si muset stáhnout balíček fontů, všechny si u sebe nainstalovat a restartovat. Ovšem to v InD musí taky…

Provizorní výsledek je vidět třeba tady na seznamu kouzel z jiného vlákna.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.15891909599304 secREMOTE_IP: 54.146.206.127