Když už se tu poslední dobou řeší ChatBot a BingAI, rád bych upozornil neprogramátory (jako jsem já), že se v nich dají generovat jednoduché scripty do Indesignu.
V rámci prvního testu jsem si nechal napsat script, který v označeném textu nastaví nulové odsazení prvního odstavce následujícího po nadpisu, a voilá - funguje.
Co jsem zaregistroval tak ano, ale AI občas napíše kód který nefunguje nebo dělá něco trochu (ale kriticky) jiného, než má - programátor to snadno dohledá a opraví, ale laik ne.
Skutečný problém věci není že by to nefungovalo, ale riziko spojené se skripty obecně. Bohužel mám vlastní zkušenost že blbý (nebo jen zastaralý) skript může nenapravitelně zničit celý .indd soubor nebo v něm udělat nějakou nezvratnou chybu (=víte co je blbě, zkusíte to opravit - InD spadne. No way around it.) Fakt blbý je, že poškození občas není přímo viditelné (já jsem takhle na jedno přišel až X iterací dokumentu zpátky kdy už nebylo reálně možné revertovat poslední nepoškozenou verzi, takže sem skončil s dokumentem co má prostě legacy chybu :/ )
Neříkám, že AI generované skripty nemůžou být fajn zjednodušení - jen říkám zálohujte, kontrolujte :)
Body tabulek jsou desítkou. Ber ale v úvahu že tam jsou použité tři různé fonty, takže neni jedenáctka jako jedenáctka. Zároveň ta jedenáctka není nutně optimální, byla zvolená jako kompromis s ohledem na a) užití v mizernejch světelnejch podmínkách (atmosferický hraní, svíčky...) a b) (zejména) elektronické zobrazení. Ideál pro tištěnou knihu byl nejspíš o půl bodu až bod menší.
Ještě teda když už jsem v tom tahání inhouse infa, jak je nastavenej bleed a jak řešíte export do online pdfka? Máte na to alternative layout? Při exportu do Interactive PDF nějak nevidim možnost říct, jestli to chci s bleedem nebo bez něj.
A proč probohy exportuješ do interactive? Interactive je na formuláře, u RPG dobrý tak na charsheety (teda... it's a trap!, ale to je hodně long story), rozhodně ne na e-booky.
e-verzi exportuju do normálního print PDFka. Jen mám rozdílnej export setting pro tiskový PDF do tiskárny (s bleedama a dalšíma kravinama) a pro standardní PDF pro e-verzi (bez kravin). S alternate layoutem se fakt nepatlám - jediný co tak mám dvě různý verze sidebarů (separátní vrstvy, viz JaD PDF).
sirien píše: A proč probohy exportuješ do interactive?
I don't know, asi to znělo tak nějak víc onlajnovitě než print pdf ;-)
sirien píše: jediný co tak mám dvě různý verze sidebarů (separátní vrstvy)
Jo, to je asi taky možnost. Na druhou stranu musíš pak přepínat vrstvy při každym exportu. Já to dělám pokaždý, když exportuju verzi bez obrázků (kde je pointa v tom, aby to pdfko bylo menší, takže nestačí vypnout vrstvy až v pdfku), a je to docela opruz. Alternative layout by byl možná jednodušší, ale ještě jsem ho nezkoušel.
To jako že to kvůli tobě fakt musim otevírat? Dobře no.
Standard sou 3mm, JaD sou z nátlaku tiskárny (už-nevim-proč) tažený až na 5mm.
Ohledně přepínání vrstev - jakože jain. Zaprvé tiskový PDF do tiskárny sem posílal asi právě dvakrát (možná pětkrát i se všema reklamacema okolo), takže to mám beztak zapnutý na online verzi tý vrstvy a zadruhý vrstvy se stejně vyexportujou všechny tak jako tak (jak můžeš vidět v tom PDFku... teda, ono by šly separátně odstranit, ale je to voser kterej mi nestálo za to řešit), tak to přinejhoršim přepneš a přeuložíš po vyexportování.
EDIT: ono se s tím, pak dají dělat i ještě větší srandy, třeba ve FateSW sem udělal vrstvy takovym způsobem že můžeš vypnout barvy a dostaneš full-BW verzi, včetně konvertovanejch obrázků a přestylizovanejch rámečků.
nah, linky fungujou v tiskovym úplně na pohodu, stejně tak contents, bookmarks atd.
Interactive umožňuje aktivně interagující prvky - textová pole na vyplňování, rolovátkový výběry, check-boxy, tlačítka, mizející elementy a další podobný srandy. Jak píšu, char-sheet stuff (...it's a trap! Don't do it!)
sirien píše: Jak píšu, char-sheet stuff (...it's a trap! Don't do it!)
Ale houby, na příčetné věci to je docela v cajku, na Sirienovy megalomanské plány to Adobe nemá moc dobře pošéfený. Pokud budeš chtít komplikovanější věci (mizející elementy a tak), tak doporučuju si nastudovat AdobeScript, trochu proniknout do toho flowu a počítat, že část musíš udělat v InD a část v Acrobatu.
Jak, případně kde se dají udělat ta vyplňovací políčka, co jsou v místním DnD5e deníku?
Hrozně by se nám hodil podobný pro JaD, tak to chci zkusit, jestli to není moc těžké…
Přepnul jsem z jednoho sloupce na dva a v některejch stories to vytvořilo overset text (tj. neviditelnej), přestože mám zapnutý auto flow - přidá to příslušnej počet stránek, ale text je pořád overset.
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více
<<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více
<<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více
<<