Kultura

ShadoWWW
13.12.2022 15:16
One D&D (5.5E) (před vydáním)
Jak už všichni víme, chystá se nová edice D&D.

Zdroj, kde se dají stáhnout testovací PDFka.
19.1.2023 01:42 - sirien
Wizards' Apology: A Desperate Mess of Manipulation and Careful Lies

well... pokud je půlka z toho co tenhle kolega říká pravda (video má cca 10 minut), tak to u Wizardů musí bejt v ještě lepšim stavu, než sem myslel. Každopádně pokud zejtra fakt přijde s nějakejma potvrzenejma informacema o tom že feedback na UA materiály nikdo nečte (a nejsou tvůrcům dostupné ani když si o ně řeknou) protože tyto průzkumy slouží jen k tomu aby umlčely veřejnou kritiku... tak to komunitu určitě hrozně moc potěší (schválně, kolik lidí tady odtud to asi tak vyplňuije?)
19.1.2023 08:52 - cyrasil
https://twitter.com/DnDBeyond/status/1615879300414062593

Beyond vyvraci ty zpravy ohledne 30USD/AI DM/Necteni feedbacku
19.1.2023 11:21 - KirikaFisch
sirien píše:
Pocit zrady od WotC protože šmelej s licencema, vyjebávaj s partnerama a kašlou na hráče/zákazníky, to zní trochu jako dejavu příchodu všemi milované 4. edice :D


Má oblíbená hláška: "DND jsem začala hrát na 4.edidi má oblíbená!" :-D
19.1.2023 11:31 - sirien
cyrasil píše:
Beyond vyvraci ty zpravy ohledne 30USD/AI DM/Necteni feedbacku

u-hm - a my jim všichni tak hrozně věříme, protože obě jejich poslední ofiko veřejná vyjádření byla tak hrozně upřímná a pravdivá, že? :)

ShadoWWW říká, že prý bývalí zaměstnanci říkají že minimálně to nečtení feedbacků je fake... na druhou stranu bývalí zaměstnanci nemusí být seznámeni se současnou praxí.


Kirika: teď si nejsem jistej jestli to řikáš jako hlášku nebo jestli se k té 4. edici fakt hlásíš :D
19.1.2023 11:34 - KirikaFisch
sirien píše:
25% z příjmů mimochodem není bezprecedentní - ty výše zmíněné iStore, Google Play a další podobné si podobná procenta berou naprosto běžně (že to je totální WTF je samozřejmě pravda, ale věc dost jiná). Že Wizardům nedošlo, že stolně-herní/knižní trh je trošku něco jinýho je samozřejmě další fail v řadě.


Porovnávají hrušky s jablky... Třeba "Luxor" nebo "místní obchod s komiksy", ti určitě neoperují na marži 25%.
Kdo bude mít vyšší vstupní náklady výrobní závod nebo softwarový inženýr?
Jakmile do procesu zapojíš skutečnou práci (tisk knih), dopravu na převoz, přeprodejce jako místní obchůdky a nebo korporály jako Amazon... každý další kdo se tvé tvorby "dotkne" chce kus koláče pro sebe. A tak tvůj skutečný zisk je mezi 0-15% podle prodaných produktů. A všichni mají požadavky na minimální množství...

Takže to celé jen ukazuje, že se nesnaží o "ochranu své značky", což OGL ti stejně nedává na DND značku oprávnění, ale jen ovládnou kam my jako GM a hráči můžeme "posílat" své penízky...a ždímat a ždímat až budou jediní na trhu.

PS: Přesně takhle zbankrotoval původní vlastník DND. Jak už jsi zmínil. Myslím, že měli i přezývku na způsob: "Rozhodně tě zažaluji" nevzpomenu si na původní anglickou verzi.
19.1.2023 11:44 - KirikaFisch
ShadoWWW píše:
Mimo jiné se dozvíte, že:
Poplatky a kritizovaná násilná změna vlastnictví zmizely.


Jo, ale to nejdůležitější zůstalo. "Jakoukoliv změnu pravidel můžeme udělat s tím, že dostaneš 30 dní předem info." a můžou tam napsat cokoliv.

Jak to říkal Admirál Ackbar: "It's a trap!"

Nikdo rozumný přece nepodepíše vše co je ve smlouvě se může retrospektivně změnit a dáme ti vědět 30 dní do předu. PS: ne nemůžeš už vycouvat.

Myslím, že u nás těmto lidem/společnostem říkáme šmejdi.

A ano, můžou zkusit neopatrné nalákat na létající holuby do úst.
19.1.2023 11:57 - LokiB
KirikaFisch píše:
Kdo bude mít vyšší vstupní náklady výrobní závod nebo softwarový inženýr?
Jakmile do procesu zapojíš skutečnou práci (tisk knih), dopravu na převoz, přeprodejce jako místní obchůdky a nebo korporály jako Amazon.


A jak velké procento tržeb je tvořeno "fyzcikými knihami" a kolik je přes nehmotné "produkty a služby"? Abychom tedy neporovnávali jabka s melounama.
19.1.2023 11:59 - KirikaFisch
Prosím, podpořte i autory. Aby náš koníček neumřel potupnou smrtí.

https://www.opendnd.games/
19.1.2023 12:20 - sirien
Kirika: Nechci ti zničit iluze, ale knižní distributoři operují s marží 50%. (Luxor atp. si to u nových a žádaných titulů sráží slevami na cca 30-35%) Vydavateli jde cca 40-45% (na pokrytí celé produkce, vč. korektur atp.) a autorovi cca 5-10%. E-book distributoři (Amazon/Kindle, Google Play Books atp.) si standardně berou 30%, nicméně koncové ceny jsou nižší cca proporčně sníženým nákladům produkce. (A detailní obrázek trhu je ještě mnohem horší.)

Jinak to bylo TSR - Tactical Studies Rules - a ten posměšnej nickname byl Totally Suing... něco, už taky nevim :)

EDIT:
Píše:
Prosím, podpořte i autory. Aby náš koníček neumřel potupnou smrtí.

tak dramaticky bych to neviděl, klasické rčení sice nelze použít, protože před DnDčkem RPGčka nebyly, ale nebojim se že by v případě jeho zániku byly i po něm. Ostatně Paizo se nezdá být zrovna existenčně vystresované - a mnozí další taky ne :)

A je sice pravda, že chudinka Ginny dle svých slov "znechuceně přemýtá o svých kariérních volbách", ale pochybuju že by její volbou a volbou jí podobných bylo odejít od RPG úplně.
19.1.2023 12:25 - cyrasil
sirien píše:
otally Suing... něco, už taky nevim :)


They sue regularly
19.1.2023 13:09 - KirikaFisch
LokiB píše:
A jak velké procento tržeb je tvořeno "fyzcikými knihami" a kolik je přes nehmotné "produkty a služby"? Abychom tedy neporovnávali jabka s melounama.


Já mám radši knihu, ale některý obsah je pouze jako pdf... Těžko říci dneska. Teoreticky bude pomalu elektronický obsah převládat a fyzický přecházet do kolonky "luxusní zboží".
19.1.2023 13:34 - KirikaFisch
sirien píše:
Nechci ti zničit iluze, ...

Ano to souhlasím, měla jsem také na mysli přesně tu finální marži autora, po tom všem, co si ostatní "ukrojí". A vzhledem k tomu, že WotC nešli po % ze zisku, ale z utržených peněz nebo kisk-startu, by také autor mohl rychle být v červených číslech.

sirien píše:
tak dramaticky bych to neviděl, ...

V vzhledem k tomu, jak mi MMO žánra, nebo i singl hry umřeli před očima. (Všude samá mikro transakce, battle pass, live service.) Vydávají hry, které ani už nejsou zábavné, natož inovativní. (AAA společnosti, indisektor to zachrňuje.)

Tak očekávám aspoň krátkodobou destabilizaci. Navíc jsme v recesi, možná i stagflace...Uvidíme, co to s TTRPG odvětvím udělá.
19.1.2023 14:08 - Šaman
KirikaFisch píše:
Uvidíme, co to s TTRPG odvětvím udělá.

Přinejhorším to začalo jako zábava nerdů někde u stolu a zase to skončí jako zábava nerdů někde u stolu.

Popravdě nevím, jak moc je potřeba, aby každý měsíc vycházely doplňky, dobrodružství, rozšíření, moduly… Aspoň jak moc je to potřeba pro běžné hráče.

Určitě se najde spousta sběratelů, určitě přibylo mnoho hráčů, kteří ttrpg berou jako taktickou hru a každé nové pravidlo, které jim umožní být silnější, či epičtější, se jim líbí.

Na druhou stranu se tím DnD dostává někam, kde nikdy dřív nebylo. Je to dobře výdělečny sektor, nejen ohledně prodeje ebooků, ale merche a nejspíš má potenciál pro filmy a počítačové hry.

Ale pro mě třeba zůstává klíčové hraní s kamarády. A nemít jen jeden 1DnD svět (nebo mnoho podobných, plných stejných strakatých ras a povolání), ale mít jednoduše možnost zahrát si Vzestup Angmaru z pohledu Dúnadana, Robina Hooda, Piráty z Karibiku, nebo Tři mušketýry. A to mluvím o stále o pseudo historických dobrodružných světech, které je nějak možné odehrát v DnD bez extrémních změn.
Když dojde na Hvězdné války, nebo Stalker: Příběhy ze Zóny, nebo CyberPunk, tak už jsme úplně mimo doménu DnD.

Takže pokud by současná situace způsobila to, že Wizardi budou mít 1DnD a jeho svět, budou to tlačit do filmů a těžit z jejich platformy, ale odradí menší vydavatele s jejich světy, moduly a nápady, tak to může ttrpg i prospět.

DrD nejspíš stáhne k sobě mnoho sběratelů, skupin, kterým vyhovuje ten jeden svět a jedna pravidla. A ostatní mohou rozvíjet nové nápady, jiné světy a žánry. A nevolit přitom vždy d20 C&L DnD, který se stal za posledních 20 let standardem. Přestože na spoustu věci není úplně vhodný.
19.1.2023 14:28 - LokiB
Šaman píše:
Aspoň jak moc je to potřeba pro běžné hráče.


Pro "běžné hráče" to právě třeba je. Když si správně nadefinuješ pojem "běžný hráč" :D

Akorát že běžný hráč nebude ten, který hraje 10 let se stejnými pravidly jednu kampaň, kterou vytvořil od základů jeho GM doma na koleni, bez jakýchkoli jiných oficiálních zdrojů, než jsou Core pravidla ...
19.1.2023 21:50 - ShadoWWW
Tak nám zabili Ferdinanda... teda OGL 1.0! Tady je ten slibovaný ofiko koncept, nazvaný OGL 1.2 (1.1 má asi ban na jméno :)). Jo, je to fakt špatný! (kdyby o tom někdo pochyboval)

Ofiko okecávačka.
19.1.2023 21:56 - ShadoWWW
Na první straně je přesně to, co Dancey předpokládal.
Píše:
NOTICE OF DEAUTHORIZATION OF OGL 1.0a. The Open Game License 1.0a is no longer an authorized license. This means that you may not use that version of the OGL, or any prior version, to publish SRD content after (effective date). It does not mean that any content previously published under that version needs to update to this license.
Any previously published content remains licensed under whichever version of the OGL was in effect when you published that content.


Jinými slovy: Gratulace JaD týmu, že jsme to stihli vydat předtím. Od vydání v1.2 by to už pod 1.0 nešlo.
19.1.2023 22:10 - ShadoWWW


That's one small step for man, one giant leap into abyss for D&D.
19.1.2023 22:54 - strucky
No nejvíc ujetý je to nový policy pro VTT's... zakázat animace. motherofallfacepalms
19.1.2023 22:57 - cyrasil
ShadoWWW píše:
Jinými slovy: Gratulace JaD týmu, že jsme to stihli vydat předtím. Od vydání v1.2 by to už pod 1.0 nešlo.


Vzdyt JaD vubec pod OGL neni, ne?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.056939840316772 secREMOTE_IP: 3.230.154.90